beslijkt die waren, of zij pakte hem bij zijn beide armen, wierp hem over haar rug, droeg hem de lange gang door tot aan de trap, zette hem daar neer, trok hem zijne schoenen uit en een paar muilen, die voor de hand stonden, aan, alles zonder een woord te spreken, en liet hem toen eindelijk naar boven gaan, om aan hare meesteres zijn opwachting te gaan maken.-* Het is niet te ontkennen, dat die dame, of althans haar beginselvaste dienstbode, de zindelijkheid wel wat overdreef. Maar wat zullen wij van dien Engelschen ambassadeur zeggen, die, bij een Amsterdamschon patriciër te gast zijnde, gedurig op den grond spuwt, iets wat thans alleen een Roodhuid of Boschjesman zich veroorloven zou En toch is Temple, de fijne gentleman, zeker niet minder een type van de groote heeren van zijn tijd, als de bewuste dame een staaltje is van oud-Hollandsche matronen. Als wij tusschen beide uitersten moesten kiezen, de keus zou spoedig gedaan zijnen al werd zij aan de hedendaagsche ladies en missen van Engeland overgelaten, ik geloof niet dat zij zelfs in dat geval ten onzen nadeele zou uitvallen. Wij zullen dus maar bedaard in de schoonmaakwoede der schoone sekse berusten: er is nu water genoeg met de nieuwe Vechtleiding, en zulk een gelegenheid om er eens duchtig op los te plassen, is voor de menschelijke, of beter gezegd voor de vrouwelijke natuur toch wat al te verleidelijk In het aangenaam bezit van een dubbelen wateraanvoer, één voor Amsterdams dorst en een andere voor Amster dams stof, gaan wij met een gerust hart den aanstaanden zomer tegemoet, als er ten minste van 't jaar een zomer komt, waar het op 't oogenblik nog niet naar uitziet. En dat de Gemeenteraad gisteren het besluit genomen heeft om de Damrak-woestijn niet alleen te bestraten, maar ook hier en daar te plantsoeneeren, verheldert onze uitzichten voor de toekomst almede niet weinig, 't Mocht ook wel, want er zijn donkere wolkjes genoeg. Zoo bijv. de afstem ming gisterenmiddag van het voorstel om uit de gemeente kas f 5000 subsidie te geven voor de tegen 31 Augustus en 1 September beraamde volksfeesten ter gelegenheid van den Prinsesjes-dag. De Raad had een zninige bui en haalde een streep door de f 5000 en gevolgelijk mis schien ook door de volksfeesten. Helaas wat de heeren wijzen, moeten.... enz. Amstelaar. Binnenland. De «N. Rott. Crt." besluit een drietal artikelen naar aanleiding van de plannen der Zuiderzee-Vereeniging, tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee, aldus: „Wij wenschen der Zuiderzee-Vereeniging succès op haar streven en zij kan overtuigd zijn, dat gewis allen, in wie een warm hart voor het vaderland klopt, hare hande lingen met belangstelling zullen volgen. Want zelfs als de resultaten der nadere onderzoekingen zullen bevestigen, dat een zoo groot plan niet uitvoerbaar is, dan zal de Zuiderzee- Vereeniging toch zeker geheel Nederland aan zich verplicht hebben, want dan kan men beoordeelen welk plan dan wèl de meeste voordeelen aanbiedt. Daarom worde de leening spoedig volteekend; zij biedt geen financiëele voordeelen, slechts een matige rente, indien een naamlooze vennootschap de onderzoekingen der Vereeniging zal overnemen. Door een aandeel van f 50 te nemen 1800 zijn er noodig doet men een vaderlandslievend werk.* De werkstaking te Almeloo is thans geheel geëindigd. Jl. Donderdagmorgen te zeven uur hebben al de arbeiders der firma's Gebrs. Scholten en Co. en H. en B. Scholten den arbeid hervat. De toegang tot de fabrieken is niemand geweigerd. De gang naar de fabrieken geschiedde door eenigen onder het zingen van het vrijheidslied. De orde werd geen oogenblik verstoord. De Burgemeester was op het terrein der eene fabriek, de politie in de nabijheid van beide. Nu de aanvullingsverkiezingen zijn afgeloopen, kan de definitieve samenstelling der Tweede Kamer worden opge geven. Zij telt thans 45 liberalen, 27 anti-revolutionairen, 26 katholieken, 1 conservatief en 1 sociaal-democraat. Het optreden van een Ministerie uit de rechterzijde kan natuurlijk nieuwe verkiezingen tengevolge hebben, waar door intusschen de verhouding der partijen vermoedelijk wel niet verder zal worden gewijzigd. Volgens een bericht uit Batavia, dd. 13 Maart jl., is de luitenant ter zee 1ste klasse Holtzappfel in eene gewapende sloep op de Westkust van Atjeh vermoedelijk in eene affaire tegen den nog steeds zeer lastigen en onver- moeiden Toekoe Oemar gesneuveld. Het was lang geleden, zoo meldt men o. a. van daar aan de «N. Rott. Crt.*, dat er een zeeofficier op Atjeh's kusten sneuvelde, en het is te hopen, dat met den dood van dezen, de krijgsgod voor langen tijd verzoend is; Atjeh heeft ons reeds veel te veel dapperen gekost. Verder wordt uit Oost-Indië gemeld: De vice-admiraal Binkes wordt door den schout-bij-nacht P. Ten Bosch vervangen; doch men verhaalt, dat de admiraal zelf nog geen officieel bericht ontving en vindt die handelwijze van den Minister van Marine weinig hoffelijk, vooral tegenover iemand als de heer Binkes, die zich hier, naar het algemeen oordeel, zeer verdienstelijk heeft gemaakt, en dien ieder met leedwezen ziet vertrekken. Ook op Texel is tot heden van gras niets te bespeuren, zoodat de landlieden met grond reden tot klagen hebben. Het vee vindt in de weiden bijna nog geen voedsel, terwijl de voorraadschuren haast ledig zijn. Daarbij komt nog, dat, tengevolge van de geleden ellende gedurende den jongsten winter, de sterfte onder het vee zeer aanzienlijk is. 't Is dan ook niet te verwonderen, dat menigeen eene slechte rekening maakt. De hoop is alleen nog gevestigd op de hooge prijzen der lammeren, waardoor een goeddeel van de geleden schade hersteld kan worden. modemaaksters en pasteibakkers, sprak met zenuwachtigen haast over een peet, het aanschaffen van een massief zilveren doop bekken, enz. Tante Bendeleven was het met haar kind eens, en zoo had de plechtigheid met de meest mogelijke pracht plaats. Toen deze voorbij was, ving het oude leven weder aan zy danste, reed en rostemijn beden, myn vermaningen om toch de moeder plichten niet te vergeten, werden kwalijk genomen, en er vielen tusschenbeide kleine tooneelen voor. Eindelijk meende ik haar daardoor te dwingen, dat ik haar mijn geleide naar bals en gezel schappen weigerde, vooral in den tijd toen het kind sukkelde. De eerste maal bleef zij knorrig te huis en sloot zich in haar boudoir op, later ging zij alleen ik had dus niets gewonnen. Ik geloof, dat ik niet altijd het rechte middel getroffen heb om haar beter te doen handelen, maar ik heb ten minste oprecht alle moeite daartoe gedaan, dat weet de Almachtige. (Wordt vervolgd.) De landverhuizing naar Amerika is aldaar nog steeds in vollen gang en was nog nooit zoo druk als in de laatste drie maanden. Sedert het begin van dit jaar toch vertrokken reeds over de honderd personen naar liet verre westen, tengevolge waarvan tal van huizen onbewoond staan. Het doelwit der meeste landverhuizers, waarvan velen voorheen in goeden doen verkeerden, is Paterson in New-Yersey, aan de oostkust der Vereenigde Staten, Grand-Rapids, ten zuiden der groote meren, of Colorado, in het verre westen van genoemd Rijk gelegen. Naar de «Prov. Midd. Crt." verneemt, zijn te's Her togenbosch de 100,000 florijnen gevallen op een Oosten- rijksch premielot, 1854, dat eenige heeren gezamenlijk in bezit hadden. Men schrijft ons van Schagen, dd. 13 dezer «Onder het vele goede, dat Schagen aan zijne ligging aan den spoorlijn dankt, behoort ongetwyfeld óók, dat wij nu, op kunst gebied, veel genieten, waarvan, bij ons isolement van vroeger, geen sprake zou zijn geweest. Immers, bezoekt een gezelschap artisten Alkmaar en Helder, allicht wordt dan Schagen, als liggende aan de route, mede aangedaan. Aan die ligging hadden wy het zeker mede te danken, dat wij Woensdag jl., in het lokaal van den heer Kos, konden profiteeren van een concert, gegeven door de Koninklijke Engelsche klokkenspelers. De ver wachting daaromtrent bleek blijkbaar hooggespannenonder het talrijk opgekomen publiek toch merkte ik niet alleen vele bezoekers op uit de nabuurschap; zelfs plaatsen, op drie vier uren afstands gelegen, hadden dien avond hun contingent geleverd. En de verwachting werd niet beschaamd. Bewonderen moet men de volhardende oefening van die artisten, om de vaardigheid te verkrijgen tot zoodanige samenwerking met klokken van ver schillende afmeting en toon, welke, haast onafgebroken voortspe lende, moeten worden verwisseld. En aan die vaardigheid paart zich kennelijk een sterk ontwikkeld muzikaal gevoel, zich uit sprekende in de juiste en schoone voordracht der verschillende nummers. De klankeffecten zijn zoo verrassend als schoon, de nuancee ringen zijn onberispelijk, en gaan van het pianissime tot het forte met eene gelijkmatigheid, die aan het volkomene grenst. Daarbij is de klank der klokken zóó rein en zijn de verschillende toon hoogten zóó zuiver, dat zij een harmonisch geheel vormen, zóó schoon als zelden wordt gehoord. Wat de voortreffelijkheid van uitvoering aangaat, was deze mijns bedunkens van alle nummers gelyk; het ligt echter m. i. in den aard der zaak, dat voor deze eigenaardige soort muziek zich bij lange na niet iedere compositie even goed laat eigenen. Daaraan is het dan ook waarschijnlijk toe te schrijven, dat «Westminster klokkenspel", van D. S. Miller, het meest werd toegejuicht en herhaald moest worden. Een aangename afwisseling in het programma brachten de voordrachten van den heer W. Haynard op dulcimer en xylo- phone; de vaardigheid en virtuositeit van dezen artist wekten algemeen bewondering en lokten mede daverende toejuichingen uit. Tot die afwisseling droegen mede by eenige vocale num mers één- en meerstemmig door de heeren klokkenspelers niet onverdienstelijk gezongen. Aan het beleefd verzoek in de zaal niet te rooken, werd dit maal vrij algemeen voldaan." De bukskingfabriek van de firma Gebrs. Schröder, te Eindhoven, is gisterenmiddag geheel afgebrand. Het is nu reeds drie jaren geleden, zoo schrijft men uit Amsterdam aan het «Dagblad", dat er geen gelegen heid gegeven werd om een examen af te leggen om tot ambtenaar bij de Rijkstelegrafie te worden benoemd. Naar liet blad uit goede bron verneemt, zal nu vermoedelijk nog dit jaar het examen voor klerk-telegrafist worden afgenomen, wegens het gebrek aan personeel, vooral aan klerken, dat zich reeds sterk doet gevoelen op de groote kantoren te Amsterdam en Rotterdam. Yan bijna al de huizen aan het Damrak te Amsterdam wapperde jl. Donderdag de vlag ter eere van het raads besluit om de vlakte te plaveien en gedeeltelijk met boomen te beplanten. De Vennootschap «Panopticum", te Amsterdam, keert over 1887 14 pet. dividend uit. Het café leverde in het eerste kwartaal van 1888 f 10,000 meer op dan over het eerste kwartaal van het vorig jaar. Donderdagavond, omstreeks 11 uur, had in de 2de Wetering dwarsstraat te Amsterdam een moordaanslag plaats door den 30jarigen sigarenmaker David Wenetië op de 22jarige Kaatje E., met wie hij vroeger liefdesbetrekkingen onderhield, doch die daarvan niet langer gediend wilde zyn, toen haar en haar moeder was ge bleken, dat de minnaar nauwelijks voor zich zeiven kon zorgen, er alles doorbracht en bovendien speculeerde op een gemakkelijk leventje ten koste van een derde, waarmede het meisje vroeger in intieme verstandhouding had gestaan. Zy kwam met haar broeder van een zuster, die in bovenge noemde straat woonde. De moordenaar loste een revolverschot op haar, dat haar deed neerstorten en haar geheele gelaat mis vormde. Haar broeder werd licht gewond. Het slachtoffer is naar het gasthuis vervoerd en verkeert niet buiten levensgevaar. De moordenaar werd gevatmen vond hom in het bezit van twee revolvers en verscheidene patronen. Visitekaartjes, met de bijvoegingen p.c., p.f., p.r. enz., schijnen in België niet als drukwerk beschouwd te worden, zooals dit in ons land wel het geval is. Ze werden dezer dagen door een afzender terug ontvangen met het opschrif: Ecriture (schrift). De zoontjes van den Duitschen Kroonprins, Wilhelm, Eitel-Fritz en Adalbert, krijgen reeds een streng militaire opvoeding in de kinderkamer. De oudste, van 6 jaren, voert het commando over de beide anderen. Als papa binnenkomt, roept hij aantreden en de drie knapen stellen zich naar de grootte «in gelid" op, «de pink op den naad van den broek" om... een kus te ontvangen. Buitenland. De President der Vereenigde Staten Cleveland heeft een brief van den Paus ontvangen, in dank voor het hem ter gelegenheid van zijn jubileum toegezonden exemplaar der Amerikaansche Constitutie. De Paus toont zich zeer gevoelig voor een zoo onverwacht geschenk van den be stuurder eens vrijen volks en spreekt zijne instemming uit met des Presidents wenschen voor vrede en welvaart, zeg gende, dat hij zijne gebeden opzendt voor Amerika en de duurzaamheid zijner vrije instellingen. Een dezer dagen te Weenen overleden schatrijke oude vrijster heeft aan den aartshertog Albert een legaat van 20,000 florijnen vermaakt, omdat hij indertijd bij Custozza aan de Italianen de nederlaag bezorgd heeft en daarmede haar zoo schrijft zij zooveel pleizier deed In de kerk van Clapton te Londen is jl. Woensdag het huwelijk voltrokken tusschen de tweede dochter van den bekenden generaal Booth, miss Emma Booth, en iemand, die zich voor Indiaan uitgeeft, zekere Latour-Tucker. De heer Tucker, die het Heilsleger in Engelsch Indië ver tegenwoordigt, had een menigte inlanders medegebracht, die slechts gekleed waren in korte geel zijden rokjes. Deze bekeerden, den heer Tucker inbegrepen, waren allen blootsvoets en maakten allerlei zonderlinge sprongen en geluiden. Generaal Booth, vergezeld van zijn geheele familie en bijge staan door zijn staf, leidde zelf de plechtigheid. Ilij begon met een beroep te doen op de vrijgevigheid der aanwezigen onder verklaring, dat er een bruidschat noodig was van 125,000 gulden. En, hoe ongelooflijk ook, de helft van die som werd staande de bijeenkomst door de aanwezigen, die blijkbaar vooraf bewerkt wareD, bijeengebracht. Vervolgens ging men over tot het zingen van verschillende liederen en het maken der zonderlingste gebaren, waarbij vooral de Indianen uitmuntten in levendigheid. De bruidegom, den veelkleurigen tulband op het hoofd, sprak daarop een redevoering uit, welk voorbeeld gevolgd werd door al de leden der familie Booth. Na afloop der plechtigheid werden de aanwezigen tot een lunch genoodigd, waarvoor zij echter, eenmaal aan tafel gezeten, 3 shillings per couvert moesten betalen. Naar men van jl. Woensdag uit Rome meldt, was het daar guur en koud weder, met veel regen en hagel. De overstroomingen in Spanje houden aan. Door die van de Guadelhorce, in de provincie Malaga, is wel voor een half millioen schade aangericht. Te Ballinasloe (Ierland) heeft in den Gemeenteraad eene hevige vechtpartij plaats gehad naar aanleiding van de aanspraak die één der leden op den voorzittersstoel en het notulenboek maakte. Dit boek werd herhaaldelijk door hem veroverd en hem weer ontnomen, alles onder eene hevige worsteling. De vergadering scheidde niet eer de politie geroepen was en de leden uitgeput waren. Door haar hond gered. Zekere Antoine Ver- dilhac, een verloopen deserteur en dief, twintig jaar oud, zocht onlangs te Parijs eene toevlucht bij eene oude vriendin zijner familie, eene mme. Brunot. Bij haar in de keuken zittende, overviel hij haar terwijl zij voor het fornuis bezig was en zou haar geworgd hebben indien niet op het geschreeuw der arme vrouw haar hond «Pataud", een reusachtige Newfoundlander, was toegeschoten, die den moordenaar zoo deerlijk havende, dat hij zijn slachtoffer moest loslaten en op de vlucht ging. Het trouwe dier volgde hem en besprong hem zoo lang tot hij in hechtenis werd genomen. Jl. Woensdag is Verdilhac tot acht jaren dwangarbeid veroordeeld. Er zijn thans 28 dames in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die de vrouwenkleederen afgezworen hebben en voor de heeren-pantalons propaganda maken; 11 dragen ze met bretels, 9 knoopen «de beenkleeding" aan het bovenkleed in de taille vast, 8 bezigen een riem er voor om 't middel. De bekende dr. Mary Walke, die tegelijk geneeskundige, advocaat en agent voor een hótel is, staat aan 't hoofd der beweging. Zij heeft zichzelf eens als curiositeit 10 cents laten zien in het «Ditne-museum". Ongelukkig is zij in uiterlijk schoon misdeeld en mager, evenals de meesten harer bondgenooten in den strijd voor de vrouwelijke kleeding-emancipatie. Dit ontneemt veel aan de artistieke aantrekkelijkheid van de beweging. Benoemingen, enz. Benoemd tot heemraad van den Anna Paulownapolder de heer Th. J. Waller. De luitenants ter zee 1ste en 2de klasse J. L. Hordijk en E. E. T. Bik worden met 1 Mei a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en respectieve lijk belast met het bevel over en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot «Brak". De officier van gezondheid 1ste klasse bij de zeemacht J. H. Smit en de officier van administratie 2de klasse A. W. Van den Worm worden met 1 Mei a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructie vaartuig «Urania". De gepensioneerde luitenant-kolonel-intendant van het korps mariniers C. Deyll wordt, met ingang van 1 Mei a. s., eervol ontheven van de betrekking van lid der directie van het Weduwen- en Weezenfonds der militaire officieren bij de zeemacht, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en die betrekking opgedragen aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht dr. E. J. Van Leent. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. OndertrouwdP. De Goeij, koopman, en J. K. Overtoom. C. Blokker, visscherman, en M. Zeeman. GehuwdGeene. Bevallen D. Hoppe, geb. Ten Boekei, Z. E. Huysing, geb. v. Vaalen, D. lt. Hoeksel, geb. Henkes, D. G. Langerveld, geb. Koomen, D. G. Stienstra, geb. v. Brederode, D. A. Schaap, geb. Drost, Z. M. J. G. Meijer, geb. De Rooij, Z. OverledenL. v. Berk, 82 jaren. H. F. Mulder, 58 jaren. Gemeente WIERINGEN, van 1 tot 31 Maart. OndertrouwdSimon Doves en Antje Mostert. GehuwdPieter Takes en Geertje Takes. GeborenGerrit, zoon van Pieter Tijsen en Cornelia Keijzer. Marijtje, dochter van Pieter Engel en Jansje Ricke. Willem Martinus, zoon van Willem Hollander en Hilgonda Glim. Hil- gonda, dochter van Jan De Wit en Geertruida Beukema. Engelina Alida, dochter van Johannes Wilhelmus Rasch en Johanna Engel. Aaltje, dochter van Arie Rotgans en Ariaantji*Mostert. OverledenAntje Wagemaker, echtgenoote van Jan Doves, 68 jaren. Maartje Goed, dochter van wijlen Arie Goed en Maartje Ott, 32 jaren. Hendrikus Johannes, zoon van Jacob Boersen en Trijntje Engel, 3 weken. Geertje Jans, echtgenoote van Arie Akkerhuis, 74 jaren. Pieter Kaan, weduwnaar van Hilgonda Bakker, 88 jaren. Meijert Boersen, zoon van wijlen Klaas Boersen en Johanna Maria Kazer, 19 jaren. Aaltje Sprenkeling, dochter van wijlen Hendrik Sprenkeling en Trijntje Zandveld, 14 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 1 Windrichting oJ u i en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 13 12 zwtz. 7 k. 1 753-47 14 8 zwtw. 3.2 759 00 14 12 zwtw. 2.8 760.06 1 i 1 Weersgesteldheid: 13 April -6.33 -0.80 t 0.26 12 u. F 5.8 5.8 6.8 leider, -3.0 -1.1 -2.2 mooiwee 0.94 0.91 0.89 r. wein.gv. Slechtw. n 14 April 8 u. Betrokken, goedweer. 14 April 12 u. Bewolkt, beneveld, goedweer

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2