Vervolg Nieuwstijdingen. POSTKANTOOR HELDER. ADVERTENTIÉN. Art. 24. Dit fonds dient om: 1. daaruit tijdelijk de premiën van werklieden, woon achtig in de gemeente, waar de afdeeling gevestigd is, door gift of voorschot te voldoen, wanneer blijkt dat deze daartoe bniten hunne schuld tijdelijk niet bij machte zijn; 2. de premiën van werklieden, verzekerd volgens art. 9, No. 4, te verhoogen. Het beheer van het fonds wordt gevoerd door het Bestuur der afdeeling, waar het fonds is gevestigd, volgens regelen, door het reglement der afdeeling te stellen. De Nederlandsehe vlag op den Kraton. Vrijdag 20 April stierf in het gesticht te Evere bij Brussel de heer Celestin Jacques Leonard Keuller, arm en vergeten door het volk, dat in uitbundige geestdrift ont brandde, toen destijds een telegram de verovering des Kratons meldde. Keuller was de eerste, die met de Neder landsehe vlag voorzien, en den degen in de vuist, van de borstwering sprong, midden tusschen de woedende Atjeh- neezen. Schrik en verbijstering waren van deze heldendaad het gevolg, en spoedig daarna sprongen meerdere Hollanders Keuller achterna. Een geweerschot verbrijzelde Keuller's kaakbeen en gebit, zoodat hij naar de ambulance gebracht werd, en langzaam herstelde. Nooit is openbaar de schoone daad van Keuller erkend, zelfs niet toen hij, in Brussel wonende, en door eenige gepensioneerde Nederlandsehe officieren daartoe aangespoord en van reisgeld voorzien, zich, nu juist één jaar geleden, in 1887 bij gelegenheid der Aprilfeesten naar Amsterdam begaf en op audiëntie bij den Koning ging om eenigen steun te vragen. Er waren formaliteiten te vervullen, waaraan hij, na een tijdsverloop van zooveel jaren, niet meer kon voldoen, niettegenstaande vele pogingen tot de vervulling er van door hem zijn aangewend, te 's Hage, Tiel en andere plaatsen, om zijn papieren te krijgen. (Amst.) Buitenland. Jl. Maandag werd Koningin Victoria, op haar reis van Florence naar Berlijn, te Innsbruck door Keizer Frans Joseph begroet. Ofschoon beiden tot de Vorsten behooren die het langst in Europa geregeerd hebben, hadden zij elkander nog nimmer ontmoet, daar Keizer Frans Joseph wel herhaaldelijk voornemens was om naar Engeland te gaan, doch het nimmer deed, en Koningin Victoria te Innsbruck voor het eerst het Oostenrijksch grondgebied betrad. Dinsdag kwam H. M. te Berlijn aan, waar zij nog slechts éénmaal een kort bezoek bracht. Het was kort na het huwelijk van den tegenwoordigen Keizer met haar oudste dochter, in Augustus 1858, en de Prins-gemaal vergezelde haar. Thans is zij vergezeld van hare dochter Beatrice en haar schoonzoon, Prins Heinrich van Batten- berg. Gisterenavond zou zij haar reis naar Londen voort zetten. Van het eerste bezoek gewagende, brengt de „Köln. Ztg.* het groote avondfeest in herinnering, dat op het Pauwen eiland gegeven werd en dat eindigde met de tooverachtig schoone illuminatie van het slot en het park van Babels- berg, waar het jonge paar toen woonde. In ditzelfde slot werd 26 Augustus nog een feest gegeven ter gelegenheid van den verjaardag van den Prins-gemaal en twee dagen later verliet zij Potsdam met een extra-trein, die getrokken werd door de duizendste locomotief, juist door de fabriek van Borsig afgeleverd. Berlijn telde destijds 600,000 inwoners en thans 1,400,000. Volgens de Italiaansche bladen heeft een der Belgische pelgrims, die ter gelegenheid van 's Pausen gouden priester- jubilé naar het Vatikaan togen, zich aan een table d'hóte op beleedigende wijze over den Koning van Italië uitge laten en is hij daarop door de politie in hechtenis genomen en over de grenzen gebracht. De Italiaansche Senaat zat jl. Zaterdag als hoogge rechtshof en veroordeelde een zijner medeleden, den senator Pissavini, tot zes maanden gevangenisstraf, 300 lires boete en vervallenverklaring van zijne waardigheid. Het betrof hier een vergrijp tegen de zeden en, als het geen senator, maar een gewoon burger geweest was, zou het proces met gesloten deuren behandeld geworden zijn. Thans was de zitting, als altijd, publiek en waren de tribunes zeer talrijk, ook door enkele dames, bezocht. De veroordeelde heeft zich inmiddels uit de voeten gemaakt. Onlangs werd melding gemaakt van een zeilwedstrijd van twee Engelsche jachten om 1000 p. st., die gewonnen zou worden door het jacht, dat, terwijl beiden tegelijk Southampton verlieten, het eerst de haven van het eiland Madeira zou binnenvallen. De beide jachten waren de „Bridesruaid* van den heer Bulier en de „Atlantis* van den heer Ames. Thans wordt gemeld, dat eerstgenoemde de haven van Madeira heeft bereikt toen de andere nog vijf mijlen daarvan verwijderd was. Zij hadden beiden somtijds nogal zwaar weêr gehad. Spoedig na de afreis hadden zij elkander uit het oog verloren en elkander onder weg in het geheel niet te zien gekregen. Dezer dagen bemerkte men in den schouwburg te Nancy, in de eerste loges, eene schoone vrouw, prachtig gekleed en met bloemen getooid. Opeens zag men een politie-agent bij haar binnentreden en zeer galant zijnen arm der schoone dame aanbieden, haar verzoekende hem te volgen. De dame verzette zich hevig tegen dat verzoek en drukte op alle wijze hare verontwaardiging uit. Dat was zeker eene vergissingNochtans had de agent zich niet bedrogen. Een meisje van Luneville, Anna Kremenaker, was door zekeren Joseph Schoefler ten huwelijk gevraagd. De groote dag naderde en de jonge dochter had reeds haren bruid schat, 1700 francs beloopende, van hare familie ontvangen. Schoeffer drong den nacht vóór de bruiloft in de kamer zijner verloofde, roofde al het geld en nam de wijk naar Nancy, waar hij met den bruidschat der verlatene goede sier maakte. De schoone vrouw in den schouwburg was niemand anders dan Schoeffer, als vrouw verkleed. Te Pesth woont een gepensioneerd onderwijzer, Csernyei, die zich zeven jaren geleden aan de tracheotomie onderwierp, sedert dien tijd een kanule draagt en volkomen gezond is. Hij zou door den vroegeren Duitschen consul- generaal Bajodowski naar Berlijn medegenomen en aan den Duitschen Keizer voorgesteld worden, die met verklaarbare belangstelling voor zijn mede-lijder is vervuld, doch 's Keizers toestand heeft het bezoek doen uitstellen. In den Zoölogischen Tuin te Dublin heeft men een leeuwenpaar (uit Natal herkomstig), dat van 1857 tot 1885 aan 131 jongen het leven heeft geschonken, door recht- streeksche voortteeling of afstamming; 21 jongen werden dood geboren of stierven spoedig; de 110 overigen zijn verkocht. Een leeuwin wierp in 't geheel 55 jongen; dit beest werd 16 jaren oud, terwijl de gemiddelde leeftijd van een leeuw, in gevangenschap, 12 14 jaren is. Benoemingen, enz. Met 1 Mei a. s. worden bevorderd: tot kapitein ter zee de kapitein-luitenant ter zee F. K. Engelbrecht; tot kapi tein-luitenant ter zee de luitenant ter zee 1ste klasse H. Van der Meer, en tot luitenant ter zee 1ste klasse die der 2de klasse R. Reinders. De luitenant ter zee 2de klasse E. F. T. Bik wordt met 1 Mei a. s. op non-activiteit gesteld, terwijl de luitenant ter zee 2de klasse A. E. Zimmerman met gemelden datum gedetacheerd wordt aan boord van Zr. Ms. stoomkanon- neerboot „Brak" en op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam wordt vervangen door den luitenant ter zee 2de klasse A. J. Gooszen. De luitenant ter zee 2de klasse J. Des Amorie Van der Hoeven, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Aan den heer P. J. C. De Hen, machinist 1ste klasse in het vaste korps, sedert vele jaren belast met het onder richt aan de machinist-leerlingen bij de opleiding teHelle- voetsluis, wordt met 1 Mei a. s. pensioen verleend. Bij beschikking van den Minister van Marine is Jhr* H. J. J. Van Rensselaar Bowier, met ingang van 1 Mei» benoemd tot klerk bij de Directie der Marine te Amster dam, en is de klerk bij de Directie der Marine te Helle- voetsluis J. A. F. Torré met dien datum overgeplaatst naar de Directie der Marine alhier. De kapitein plaatselijk-adjudant Van Franckenberg en Proschlitz is overgeplaatst naar Rotterdam en wordt ver vangen door den 2den luitenant plaatselijk-adjudant J. J. A. Epke. Afloop der Openbare Verkooping van Huizen en Erven, op Woensdag 25 April 1888, 's avonds 8 ure, in het lokaal ,Musis Sacrum* te Helder, ten overstaan van den Notaris P. S. HORDIJK: 1. Een Huis en Erf, Langestraat C. 169. Opgehouden, 2. Een Huis en Erf, Weststraat L. 85. Gekocht door den heer R. Boom Wz., voor f 917. 3. Een Winkelhuis, Pakhuis en Erf, daarnaast. Gekocht door den heer D. Hoogenbosch, voor f 2025. 4 en 5. Twee Huizen en Erven, Achtergracht-West zijde L. 148 en 147. Gekocht door den heer E. T. Koopman, voor f 1225. 6. Een Winkelhuis met Achterhuis, Schuurtje en Erven, Langestraat, hoek Vlootstraat, C. 110 en 110a. Gekocht door den heer J. F. Philips q.q., voor f 2000. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Gehuwd: A. Somerwil en J. C. Boon. C. Blokker en M. Zeeman. Bevallen: P. Liefheid, geb. Van Dalen, Z. Overleden: W. Rijkers, 76 jaren. Levenloos aangegeven 1. Gemeente TEXEL, van 19 tot 25 April. Ondertrouwd: Hendrik Bruin Cz. en Fokeltje Kooiman. Cor- nelis De Jager Pz. en Engeltje Lap. Jan Cornelis Visser en Anna Cornelia Bruin. Cornelis Schaap en Neeltje De Ruijter. Eeuwe Enne Schaaff en Gezina Klaassen. Jan Pieter Kuiper en Antje Plaatsman. GehuwdHendrik Barhorst en Dirkje Schoenmaker. Geboren Pieter Gerrit, zoon van Willem Smit Pz. en Marretje Dekker. Trijntje, dochter van Willem Griek en Feijtje List. Mar- tinus Cornelis, zoon van Martinus Langeveld Az. en Anna Helena Daalder. Overleden Grietje Nielen, weduwe van Jacob Witte Cz., 78 jaren. Jan Molenaar, gehuwd met Trijntje Smit, 68 jaren. Gerrit Adrianus Jacobus Van Doorn, zoon van Pieter Van Doorn en Adriaantje Willemijne Van der Kloot (overleden), 18 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). •liidy Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Voehtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 25 12 nno. 13 k. 761.71 t 1.91 6.4 -4.8 0.77 Golvend 26 8 nto. 12 762.48 t 2.68 4.6 -4.8 0.87 12 nno. 8 763.40 t 3.60 i 6.1 -5.2 0.74 n Weersgesteldheid: 25 April 12u. Bewolkt, wind, koudweer. 26 April 8 u. Idem. 26 April 12 u. Idem. Schager markt van heden (per telegraai). 4 Paarden f 80 al50 Ossen - a 5 Stieren - 80 al80 255 Geldekoeien - 90a210 45 Kalf koeien -120 a200 50 Vaarzen - 70 al 10 10 Hokkelingen - 26 a 60 50 nucht. Kalveren - 2£ a 8 Rammen - a 635 Schapen - 12 a 25 Lammeren Bokkende Geiten-f a 3 magere Varkensf 11a 14 60 Biggen - 5 a 7 16 Kippen c. a Eenden - a Boter per kop 65 a 70 Kaas per kilogram - 20 a 35 Kip-Eieren per 100 -200 a225 Eend-Eieren -300 a810 Marktberichten. TEXEL, 24 April. Werkpaarden f 100 a 175, oude Paarden f 45, Rijpaarden f 180 a 275, vette Koeien f 150 a 200, Kalf- koeien f 135 a 160, Geldekoeien f 80 a 120, Melkkoeien f 110 a f 125, Kalfvaarzen f 115 a 130, Geldevaarzen f 50, nuchtere Kalveren f 2.50, Rammen f 13 a 18, Fokschapen f 15 a 20, alles per stuk. Vette Varkens 20 cents per half kilogram. Alles in den Commissiehandel. ENKHUIZEN, 25 April. Kaas f 31.50 per 50 kilogram. Zaden en GranenKarweizaad f 13.50 a 13.75, Mosterdzaad f 15.75 a 17.Maanzaad f 9.a 9.50, Vale Erwten f 9.a f 9.50, Groene dito f 10 a 12, Bruine Boonen f 10 a 12, Gerst f 4 a 5, Haver f 3.75 a 4.alles per hectoliter. PURMERENDE, 24 April. Aangevoerd 225 stapels Kleine Kaas, f 33.50 per 500 kilogram. Kip-eieren f 2.50 a 3.en Eend eieren f 3.15 per lOOstuks; Kievits-eieren 13 a 14 cents per stuk. 1597 kilogram Boter, 90 a 95 cents per kilogram. Veemarkt427 Runderen, prijshoudend, handel vlug 6 Stieren 13 Veulens; 201 vette Kalveren, 60 a 90 cents por kilogram, handel vlug; 353 nuchtere dito, f 4 a 12 per stuk, handel matig; 127 vette Varkens, 38 a 46 cents per kilogram, handel vlug; 150 magere dito. f 13 a 25 per stuk, handel stug; 273 Biggen, f 4 a 8 per stuk, handel stug; 3283 Schapen, prijshoudend, handel flauw. AMSTERDAM. 25 April. Veemarkt189 vette Kalveren, lste kwal. 85 en 2de kwal. 65 cents per kilogram132 nuchtere dito, f 4 a 9 per stuk 1 Schaap 211 vette Varkens, 36 a 42 cents per kilogram. Prijzen der AardappelenFriesche Franeker Jammen f 1.40 a f 1.60, dito Engelsche f 1.20 a 1.30, dito Dokkumer Jammen f 1.60 a 1.90, Zeeuwsche spuische Jammen I 1.60 a 2.80, Prui sische Hamburgers f 3.a 3.20, Geldersche Blauwe f 2.20 a f 2.40, Zeeuwsche Blauwe f 2.30 a 2.40, dito Poters f 1.10 1.20, Geldersche Thomassen f 3.40 a 3.50, alles per hectoliternieuwe Malta 15 a 20 cents per kilogram. WAGENINGEN, 23 April. Uiterwaardsch Hooi f 26 a 27 en Binnenveldsch f 20 a 22 per 500 kilogram. KAMPEN, 23 April. Buiten-Hooi f 17 a 20 en Binnen-Hooi f 15 a 17 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 25 April. Hooi f 22 a 23 per 500 kilogr. Ds. Bommezijn zal niet, zooals in ons vorig nummer werd gemeld, op 10 Mei, maar op 15 Juli a. s. zijne betrekking alhier aanvaarden. Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse ,Johan Willem Friso", commandant kapitein ter zee G. Doorman, welk schip een tocht in den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche zee maakt, zal o. a. Barcelona aandoen en aldaar in de tweede helft der volgende maand aankomen. Het Noorsche schip „Familien", kapitein Hansen, 17 dezer van hier naar Drammen vertrokken, is heden alhier lek en met meer andere schade teruggekeerd, hebbende onder de Noorsche kust zwaar stormweêr doorgestaan. Aan den politie-agent B. B. Borgart alhier is, op zijn daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend. Gisterennamiddag is in eene sloot aan den onden Alkmaarschen weg alhier het lijk gevonden van een 76jarig man, Willem Rijkers genaamd, en hier woonachtig. Uit door „de Tijd" ontvangen mededeelingen blijkt, dat de Nederlandsehe pelgrims naar Rome jl. Zaterdag in den besten welstand aldaar zijn aangekomen. Aan den heer J. J. C. Everhardt, stationschef te Schagen, is met ingang van 15 Mei a. s. eervol ontslag verleend, met toekenning van pensioen. Tot zijn opvolger is benoemd de heer J. C. König, thans te Barneveld, vroeger chef te Heer-Hugowaard. Te Amsterdam hebben acte voor onderwijzeres beko men de dames C. J. G. Loos en N. De Vries, van Enk huizen en J. Polman, van Hoorn. Beroepen te Driehuizen en Zuidschermer ds. F. W. Drijver, predikant te Warder. Als eene bijzonderheid vermelden wij, dat een eenden houder te Wieringerwaard onlangs op één dag van 116 eenden 113 eieren verkreeg. Gisteren besloot de Gemeenteraad van Alkmaar met algemeene stemmen, de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier eene subsidie van f 250 toe te staan voor de op 22 Juni a. s. aldaar te houden Tentoonstelling van schapen, koeien, paarden en kaas, op voorwaarde echter, dat dit bedrag gebezigd zal worden om de afdeeling kaas uit te breiden en de reeds vastgestelde prijzen te verhoogen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de eerste helft der maand April 1888. Namen der geadresseerden. Plaatsen van bestemming. SalomonAmersfoort. Mej. C. Bom Amsterdam. J. Jansen J. Meijer Moppesr Wendelaarw H. VerheijBrakel. Mej. Huguenin Gorssel. Mej. S. Van der Kloot Kralingen. J. A. N. Donker Willemsoord. Van het Hulpkantoor Anna Paulowna: Trijntje Zeeman Barsingerhorn. Briefkaarten J. BakkerAlkmaar. D. Schaafsma. Amsterdam. J. L. Jansen's Gravenhage. Brieven, verzonden geweest naar België: Napoleon Hirsch Brussel. Mej. Andrea De Lange Beverlo. Getrouwd ARIE SOMERWIL Azn. en JOHANNA C. BOON, die tevens, ook namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belang stelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 25 April 1888. De ondergeteekende betuigt bij deze zijnen welgemeendén dank aan Kerkeraad en buren, voor hunne belangstelling, jl. Zondag aan hem betoond. A. WOESTENBURG. Wieringerwaard, 27 April 1888. HAAGSCHE HOPJES, HAAGSCHE BESCHUIT, HAAGSCHE PONTEKOEK en ZOUTE BOLLEN. Dljk.tranl. Wed. SEVENHUIJSEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3