TWEE MAAL PER DAG VAN VLISSINGEN NAAR LONDEN. Stoomvaart-Maatschappij „ZEELAND," IAIGNENS WATERFILTERS, 12 uur 10 's middags en 10 uur 10 's avonds. Koninklijke Neder landsche POST. Dczo_ UITBREIDIN (jt van den Dienst is aangevangen op 1 JUNI. Zeldzaam FRAAIE Stoomschepen. SNELLE, VEILIGE Vaart. Op Dagbooten Fransche Restauratie. KONINKLIJKE MARINE. STA F MUZIEK KORPS. Buitengewone Matinee Musicale, MUZIEK VOOR DEN DANS, Stalhouderij E. VAN DAM, AMSTERDAMSOHE COURANT. HOLLOWAY'S PILLEN. model „EXPORT." HOOGSTE BEKRONING, GOUDEN MEDAILLE Voedings-Tentoonstelling Amsterdam 1837, in diverse grootten, van Geëmailleerd IJzer (ONBREEKBAAR!!) van Wit Poreelein (ZEER PRAAI!!) Inrichting hoogst eenvoudig, Filtreert snel, kan door ieder zelf gemakkelijk en goedkoop van nieuw filtreermateriaal voorzien worden, blijft dus altijd goed. Is onverslijtbaar, goedkooper en beter dan alle anderen. Vraag Prijs-Couxant met teekening en attesten van Ned: Geleerden (gratis). Ondrinkbaar, troebel, bruin, stinkend, ongezond water, wordt kristalhelder, reukeloos, heerlijk van smaak en chemisch zuiver!!! Verkrijgbaar bij den Agent T. G. GOVERS, Nieuwediep. Tot sluiting der reeks Wintel-concerten aangeboden aan (en uitsluitend toegankelijk voor) HH. Contribuanten met hunne Dames, op ZONDAG 29 APRIL 1888, in CONCERTZAAL TIVOLI. Aanvang 2£ uur. Programma: 1. Tivoli-Marsch, C. Coenen. 2. Ouverture from Oper: Maritana, William V. Wallace. 3. Serenata, Moritz Moszkowski. 4. Czardas: Der Geist der Woijewoden, Louis Grossmann. 5. Ouverture de 1'opéra: Fra Diavolo, D. E. Auber. 6. Fantaisie sur 1'opéra: Les Contes de Hoffmann, Jacques Off'enbach. 7. Die Wachtparade kommt Characterstück, Richard Eilenberg. 8. Ganz allerliebst, Concert-Walzer, Emil Waldteufel. Namens de Commissie van beheer, De Kapelmeester, J. KONING. op Zondag 29 April a. s., bij J. SMIT, Kleine Sluis, ANNA PAULOWNA. Breestraat, Alkmaar, open rijtuigen voor families disponihel. NIEUWS- cn ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is bet goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Barean: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53. Eene groote noodzakelijkheid. Als het bloed door trokken is van onzuiverheden, of verarmd door slechte spijsverteering, buitensporigheid of andere oorzaken, dan worden deze zuiverende Pillen aanbevolen als een onmiddellijk tegengif. Tenzij men de toevlucht neme tot deze ver sterkende geneesmiddelen, zal de gezondheid spoedig ver kwijnen en de geest verslappen. Holloway's Pillen zuiveren het bloed volkomen, reinigen de longen volledig, geven hernieuwde kracht aan verzwakte of geschokte werking der zenuwen, versterken de spieren en verhelderen de hersenen. Deze uitmuntende Pillen worden bijzonder aanbevolen aan alle personen die zittende bezigheden in besloten vertrekken hebben. De zenuwachtigsten, de aan gebrekkige spijsver teering lijdenden en de zwaarmoedigsten, zullen een groot nut trekken van het gebruik dezer uitmuntende medicijnen, zonder eenige verzwakkende, prikkelende of andere onaan gename uitwerkselen te ondervinden. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Het programma van de feestviering ter herdenking van het 50jarig bestaan van „Natura Artis Magistra" te Amsterdam is thans vastgesteld. Dinsdag 1 Mei, 11 uren voormiddag, na plechtige ont vangst van genoodigden, zal in de gehoorzaal van „Artis" eene feestrede worden uitgesproken door prof. B. J. Stokvis. Daarna zullen den genoodigden in de kleine restauratie ververschingen worden aangeboden. Te uur uitvoering der feestcantate, muziek van Dan. De Lange en woorden van J. A. Alberdingk Thijm, in het ledenlokaal. Concert vóór het Aquarium. 4 uren: opening van het Ethnographisch Museum. 6 uren: gemeenschappelijke maaltijd, door het Genoot schap den genoodigden aangeboden in de groote restau- ratiezaal. 8 uren: instrumentaal concert in den schitterend ver lichten tuin. Woensdag 2 Mei, 10 uren: bezoek van genoodigden aan de verschillende verzamelingen, onder leiding van bestuur en ambtenaren. 2 uren: muziekuitvoering: 3 uren: plechtige uitreiking der onderscheidingen, door het bestuur toegekend aan hen, die zich op wetenschappelijk gebied of ten aanzien van het Genootschap hebben ver dienstelijk gemaakt. 8 urenuitvoering van Amstel's Mannenkoor in de groote zaal, waarbij, voor zoovel' de ruimte strekt, de leden zullen worden toegelaten. Muziekuitvoering in den tuin. Donderdag 3 Mei, 2 urenmuziekuitvoering in den tuin. 8 uren: herhaling der feestcantate in het ledenlokaal voor leden, van kaarten voorzien. In de tuinen van „Artis" is men druk bezig, alles voor het feest in gereedheid te brengen. Een zeer eigenaardigen indruk zal vooral de zaal der bibliotheek maken. Er zijn stellages aangebracht, alwaar de groote menigte onder scheidingen, medailles, [getuigschriften, enz., door bet Genoot schap verkregen op verschillend gebied, zijn geëtaleerd. Voor den hoofdingang van „Artis" verheft zich een hoog steigerwerk, waarop, achter zeildoek verborgen, decorateurs bezig zijn eene allegorische voorstelling aan te brengen. Boven de trap ziet men eerst een wit marmeren bas reliëf, welke den eersten toestand van „Artis" voorstelt en, behalve de jaartallen 1838 en 1888, twee medaillons met de bustus van Darwin en Linnaeus. Daarboven bevinden zich op den voorgrond Neptunus en Mercurius, die den Handel en de Zeevaart vertegenwoordigen; rechts achter een ijsbeer ziet men een olifant met zijn cornac, en links eene krachtige gestalte die een paar tijgers temt. Deze groep wordt bekroond door de stedemaagd van Amsterdam, die een lauwerkrans in de uitgestrekte hand houdt. Het geheel is 17.40 meter hoog. Ontwerper van deze fraaie voorstelling is de heer B. Wijnveld, hoogleeraar aan 's Rijks Academie van Beeldende Kunsten te Rotterdam, terwijl de uitvoering is opgedragen aan de bekende kunstschilders Van der Waaij en Witkamp. Door het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap zal ter gelegenheid van het vijftigjarig gedenkfeest van „Natura Artis Magistra" eene Tentoonstelling gehouden worden van prenten, betrekking hebbende op die diergaarde zelve en op vroeger bestaande dierenverzamelingen in Amsterdam. Jl. Zondagavond heeft in het gebouw der Loge te 's Hage eene door de Vereeniging „Arti et Industriae" uitgeschreven bijeenkomst plaats gehad, bestemd om te spreken over de quaestie betreffende het afleggen van proeven van bekwaam heid in hun vak door werklieden en patroons. Zeventien corporatiën uit andere steden op het gebied van kunst nijverheid zoowel als van andere takken van nijverheid waren door afgevaardigden vertegenwoordigd, waardoor aan den wensch van „Arti et Industriae", die vurig verlangde de door haar opgeworpen vraag van verschillende zijden beschouwd te zien, beter kon voldaan worden. Vertegen woordigd waren: de Horlogemakers-Vereeniging „Christiaan Huygens" te Amsterdam, de afdeeling Haarlem der Maat schappij ter bevordering van Bouwkunst; de Zwolsche Werklieden vereeniging; „Architectura et Amicitiae" te Amsterdam; de afdeeling 's Hage der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid de afdeeling Delft dier Maat schappij de afdeeling 's Hage der Maatschappij tot bevor dering van Bouwkunsthet Hoofdbestuur van laatstgenoemde Maatschappij; de afdeeling Leiden dierzelfde Maatschppij; de afdeeling Dordrecht der Vereeniging voor Fabrieks- en Handelsnijverheid de Haagsche Ambachtsschool de'sGraven- haagsche Boekhandelaarsvereenigingde Vereeniging „Ar- chitectura"; de Algemeene 's Gravenhaagsche Werklieden- vereeniging; de afdeeling Utrecht der Maatschappij tot bevordering van Handel en Nijverheid; de afdeeling te 's Gravenhage der Maatschappij voor Handwerks- en Fabrieksnijverheid en de Kleedermakers-Vereeniging „de Ster". De vergadering werd geleid door den President van „Arti et Industriae, den heer J. J. Van Niekerken. Ingekomen was een schrijven van de Vereeniging tot bevordering van den bloei van alle ambachten of vakken, welke in betrekking staan tot de bouwkunst, waarin wordt te kennen gegeven dat de Vereeniging besloten had geen afgevaardigden te zenden en verklaard wordt dat door haar geen adhaesie aan het voornemen van „A. I." kan ge schonken worden. Ook werd mededeeling gedaan van eene missive der Vereeniging „Bouwkunst" te Groningen, waarin wordt kennis gegeven van de aanneming door die corporatie eener motie, waarbij de wensch wordt uitgesproken dat diploma's van bekwaamheid zullen worden uitgereikt, mits voornamelijk aan architecten. De Voorzitter zette vervolgens het doel van A. I. uiteen, dat strekte om voor patroons en werklieden de gelegenheid te openen proeven van bekwaamheid af te leggen, ten einde daardoor het publiek in staat te stellen de werkelijk bekwame mannen in verschillende vakken te leeren kennen en daardoor verbetering te brengen in den toestand van de ambachten en hare beoefenaren. Eene zeer uitvoerige discussie volgde op die inleiding, waarbij de quaestie van verschillende kanten werd bezien en die leidde tot het uitspreken, met algemeene stemmen, van de wenschelijkheid om voor patroons zoowel als voor werk lieden de gelegenheid te openen tot het afleggen van proeven van bekwaamheid in hun vak. De leden van Arti bleven echter buiten stemming en vele afgevaardigen hadden reeds de zaal verlaten. Besloten werd aan elke ter vergadering vertegenwoordigde corporatie het verzoek te richten één afgevaardigde aan te wijzen, om in gemeen overleg een comité te benoemen, dat middelen tot uitvoering van het ontworpen plan zal beramen. Uit het verslag van het Instituut voor doofstommen te Groningen over het jaar 1887 blijkt, dat bij het begin van het schooljaar 20 doofstommen zijn opgenomen. In het geheel worden er 180 kinderen van beiderlei kunne in het Instituut onderwezen. De directie betuigt haar tevreden heid over het gedrag der ltweekelingen. Het ledental verminderde, zoodat het bedrag der con- tributiën, dat in 1886 f 12,850 was, in 1887 slechts f 10,198 uitmaakte. Toch klaagt de directie niet en ver meldt met dankbaarheid, dat vele giften en legaten zijn ingekomen. De ontvangst bedraagt f 68,122. De uitgaaf was f 67,906. De meerdere ontvangst f 216. Uit het in druk verschenen verslag van de Stoomvaart- Maatschappij „Rotterdamsche Lloyd" blijkt, dat door 7 stoomschepen 16 reizen werden gedaan tusschen Rotterdam en Java, welke met de twee stoombooten die op de kleine vaart dienst doen een saldo opleverden van f 461,887,34, zoodat met de gekweekte rente en het saldo der vorige rekening de ontvangsten bedroegen f 465,719.37. Na afschrijving van f 215,250, bleef ter verdeeling over een saldo van f 250,469.37, zoodat een dividend kan uit gekeerd worden van 6| pet. Daar de bovenvermelde reizen werden volbracht in ver eeniging met de Stoomvaart-Maatschappij „Rotterdam", kon een geregelden 14daagschen dienst op Java worden onder houden. Het stoomschip „Limburg" dier Maatschappij verkocht zijnde, komt daarvoor in de plaats het thans gereed zijnde stoomschip „Bromo" der Rotterdamsche Lloyd. Het eigen assurantiefonds klom tot een bedrag van f 59,439.55. In overleg met commissarissen werd besloten tot de uitbreiding van de eigen risico tot f75,000 op elke boot. De balans sloot in debet en credit met f 4,393,408.59^. De algemeene vergadering wordt den 3 Mei gehouden. Thans heeft ook de Keizer van Duitscliland een am nestie afgekondigd als opperbevelhebber van het Duitsche leger. Natuurlijk profiteeren daarvan alleen militairen. Het besluit werd jl. Vrijdag geteekend en daarbij wordt gratie verleend aan alle militairen bij de landmacht en bij de Marine, die wegens in het burgerlijk strafwetboek als verzet tegen de openbare macht of verstoring der openbare orde gequalificeerde misdrijven of wegens beleediging veroordeeld zijn; verder ook aan hen, die wegens andere misdrijven veroordeeld zijn, mits de straf niet meer bedraagt dan 6 weken of 150 mark boete; desgelijks ook aan allen, die disciplinair gestraft zijn, en eindelijk aan alle onderofficieren en manschappen, die aan het verlaten van hun regiment zonder verlof of aan desertie voor de eerste maal, mits niet in complot, schuldig zijn. Aan deserteurs, die nog niet tot hun regiment zijn teruggekeerd, wordt het uitzicht op gratie geopend, indien zij zich binnen 6 maanden aanmelden. De diamanten-uitvoer uit Kimberley bedroeg in Janu ari dezes jaars 376,009 karat, voor eene waarde van 441,383 p. st.; in Februari 347,425 karat, voor eene waarde van 386,676 p. st. Deze cijfers zijn belangrijk hooger dan ooit te voren en zouden, aldus voortgaande, tot eene productie van circa 5 raillioen p. st. voor het jaar leiden. Men vraagt zich af, of de vraag naar het kostbaar artikel in even sterke mate zal blijven toenemen, en dus of de koers van de diamanten zich wel op zijn tegenwoor dig standpunt zal kunnen handhaven? Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4