- Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÉN. nmmmmmmmmmnmsz en het zal, meent het blad, daartoe even weinig geneigd zijn als Duitschland en Frankrijk. Met de Russische financiën toch ziet het er allertreurigst uiteen groote oorlog zou tot een staatsbankroet leiden en dit tot eene revolutie. Ook schijnt Rusland nog niet voor den oorlog gereed te zijn. In Roumanië moet, meent //de Statist", een Bewind komen, dat Ruslands troepen doortocht ver gunnen wilanders kan Rusland niet in Bulgarije rukken. In de eerste maanden althans verwacht het blad geen oorlog. Aan den Duitschen Keizer werd dezer dagen door den directeur der Munt het eerste gouden 20-mark-stuk vertoond, geslagen met zijn beeltenis. De directeur, Wil- mowsky, voegde er bij, dat de nieuwe stukken op 1 Mei in omloop zouden gebracht worden. De Keizer moet daarop, volgens den correspondent der „Gaulois", hebben geant woord: „Den eersten Mei zal ik niet meer beleven!" De ontvangst van de Engelsche Koningin te Berlijn schijnt jl. Dinsdag, volgens de Duitsche bladen, wel niet bijzonder luidruchtig, maar toch zeer hartelijk geweest te zijn. Men blijft aan haar komst zekere staatkundige bedoelingen toeschrijven, daar zij vergezeld werd door een Minister, die herhaaldelijk met Bismarck confereerde, en daar zij zelf Woensdag ook den kanselier een langdurig onderhoud toestond. De Engelsche bladen melden, dat een rijke grondeigenaar, M. Assheton Smith, ter herinnering aan het jubilc van Koningin Victoria, op de helling eens heuvels 360,000 struiken heeft doen planten, op zulke wijze, dat de planting, van verre gezien, de woorden „Jubilee 1887" uitmaakt. Elke letter zal 200 yards (180 meters) lang en 25 voet breed zijn. De eerste struik der letter J werd op den dag van het jubilé zelf geplant en sedert dien tijd werken er voortdurend 200 werklieden aan die planting. De President der Fransche Republiek wordt op zijn reis naar het zuiden overal met geestdrift ontvangen, zonder dat daarbij tot dusver bijzondere incidenten voorvielen. Te Brussel hebben jl. Woensdag ernstige wanorde lijkheden plaats gehad tijdens de huwelijksvoltrekking van Prins De Croy met Prinses d'Aremberg. Terwijl bet aanzienlijk paar en de talrijke genoodigden in de kerk waren, verdrong zich daarbuiten een ontzaglijke menigte, welke de schitterende equipages vóór het kerk gebouw met nijdige blikken opnam en hier en daar slaags raakte met lakeien en palfreniers. Van tijd tot tijd hief men de „Brabanconne" aan. De agenten van politie trachtten tevergeefs de orde te handhaven; zij werden bespot en uitgejouwd. Plet schandaal bereikte zijn toppunt, toen de gehuwden de kerk verlieten. Een geweldig gefluit en gejoel klonk het jonge paar reeds bij den ingang van het gebouw tegen. De rijtuigen konden nauwelijks tot de hoofddeuren naderen. De paarden begonnen te steigeren, verscheidene vrouwen deden angstgegil hooren en eenige kinderen riepen luide om hunne moeders. Bij al dat rumoer was het gezang geenszins gestaakt; met schreeuwerig geluid klonken verschillende bekende deuntjes uit de menigte, o. a. de „Marseillaise", de „Carmagnole" en het wijsje van „O Vandenpeereboom" Slechts de juist in den echt verbonden Prins en Prinses en een klein deel der gasten konden de rijtuigen bereiken en daarin plaats nemen; de meeste genoodigden moesten te voet naar het paleis d'Aremberg terugkeeren. Toen de rijtuigen zich in beweging hadden gesteld, werden deze gevolgd door verscheidene benden janhagel, die langs den geheelen weg een oorverdoovend geschreeuw deden hooren. Vóór het paleis had daarop de politie wederom handen vol werk om het grauw in bedwang te houden. Het regende hier en daar stokslagen en slechts met moeite konden al de genoodigden heelhuids binnen het paleis geraken. Eenige belhamels werden gevangen genomen. Eerst nadat de menigte nog in eenige wijken der stad luidruchtige manifestaties had gehouden, keerde de orde langzamerhand terug. De oorzaak van deze schandelijke wanordelijkheden is, dat dit echtpaar, tot de eerste familiën van het land behoorende, rijk met aardsche goederen gezegend, den vorigen dag, op de meest eenvoudige wijze, op het Stad huis zijn burgerlijk huwelijk had doen voltrekken en thans met al den luister en pracht, waarover de familie kan beschikken, dat huwelijk kerkelijk liet inzegenen. De ongeregeldheden gaven jl. Donderdag aanleiding tot interpellatiën in de Belgische Kamer en in den Senaat. De Minister verklaarde, het gebeurde te betreuren, en be loofde een gestreng onderzoek. Uit Wiesbaden wordt gemeld: „De lente, die dit jaar langer dan anders op zich wachten liet, heeft thans haren intocht gedaanwij hadden hier de laatste dagen reeds meer dan 65 gr. Fahr. in de schaduw. Sedert 15 dezer worden de concerten der Badkapel in de open lucht gegeven en in den „Curgarten* is het op die uren reeds zoo druk, alsof men in het midden van het seizoen verkeert. Gaat het zoo voort, dan zullen wij hier in de eerstvolgende maanden een bijzonder groot aantal vreemdelingen krijgen, gelijk ook het winterseizoen zeer bevredigend was. Sedert 1 Januari heeft de vreemdelingen- lijst 13,989 bezoekers opgegeveneen cijfer, dat menige badplaats het geheele jaar door niet bereikt. Vele verbete ringen zijn in den loop van dezen winter in de inrichtingen dezer badplaats aangebracht en de bouw van eene nieuwe, grootsche „Trinkhalle" is aangevangen." GehuwdGeene. Bevallen: A. Zwaaij, Bloemen Waanders, D. Overleden: F. Coppé, 61 jaren. Zwa-t, Z. J. G. Koops, geb. Van Wecrk. Waarnemingen te Helder(Laiidskeet). Benoemingen, enz. De luitenant ter zee 2de klasse H. W. G. Van Bleyswijk Ris, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De kapitein der mariniers J. H. Van Wely is van het 3de bataillon mariniers te Rotterdam overgeplaatst bij het 2de bataillon alhier en zal belast worden met het commando over de 1ste compagnie. De kapitein H. G. J. Swaving, van het éde regiment vesting-artillerie, alhier in garnizoen, wordt overgeplaatst bij het 3de regiment veld-artillerie te Breda. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: J. C. Meeuwsen, schipper, en Z. Bolk. J. C. Groenemeijer, korporaal bij de mariniers, en A. P. Reusche. G. Driessen, koifiehuishouder, en A. Carst. D. Klazinga, machinist bij de Marine, en D. C. Roodt. L. Adriaanse, predikant, en J. M. Do Buisonjé, II. Schraa, loodsleerling, en M. Noot. H. Vau Wingerden, machinist bij de Marine, en J. J. Kuipers. 1 "l«*V 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer m.M. Therm mieter C. Toe f' anti van de zee. Stand, j Afw. Stand. Afw. 27 12 zw. 15 k. 761.04 f 1.24 5.2 -6.1 0.87 Golvend 28 8 wmv 1.5 761 33 f 1 53 6.0 -3.6 0 92 Sleehtw. 12 w. 0.5» 762.27 f2.47 7.3 -4.1 0.8 b Vlak. Weersgesteldheid: 27 April 12 u. Diehtbetr., wind, regenbuien. 28 April 8 u. Helder, mooiweer. 28 April 12 n. Idem. Marktberichten. TEXEL, 25 April. De prijs van onderstaande artikelen was als volgt: Gevischt Zeegras f 2 a 3 en Gemaaid idem f 6 a7. Haver f 3.10 a 3.25 en Aardappelen f2.a 2.50, per hectoliter. ALKMAAR, 27 April. Aangevoerd 1000 hectoliter Granen Tarwe f 7.12| a 7.50, Rogge f 5.30 a 5.80, Gerst f 5.50, Chev. f 5.40 a 5.90, Haver 3 a 4, Paardeboonen f 5.80, Bruine Boonen f 10.a 11.75, Citroen dito f 12, Kanariezaad f 7.25, Karwij- zaad f 12.a 12.50, Groene erwten f 6.50 a 10.Grauwe difo f 9.50 a 11.Vale dito f 7 a 11, alles per hectoliter. HOORN, 26 April. Ter waag gewogen 254 stapels Kaas, wegende 68,752 kilogram. Hoogste prijs: Kleine f 34.50 en Commissie f 29 per 50 kilogram. ENKHUIZEN, 27 April. Op de Voorjaars-Veemarkt zijn aangevoerd 53 runderen; prijs der gelde Koeien f 110 a 210; Hokkelingen f 35 a 50, alles per stuk Melkkoeien waren minder in prys. Stemming der markt vlug. LEIDEN, 27 April. Ter Veemarkt werden aangevoerd 8 Stieren, f 48 a 110; 70 vette Ossen en Koeien, f 114 a 248 per stuk of 54 a 66 cents per kilogram420 Varekoeien, f92 a f 20035 Graskalveren, f 14 a 4644 vette Kalveren, f 30 a f 67 per stuk of 60 a 80 cents per kilogram; 147 nuchtere dito, f 2.25 a 6.vette Schapen, f a per stuk of a cents per kilogram; 728 Weideschapen, f 10.a 22. 92 Lammeren, f 4.25 a 7 148 magere Varkens, f 13 a 30254 Biggen, f 4.a 8.50Veulens, f a 4 Paarden, f 26 a 38 1125 Kalf- en Melkkoeien, f 105 a 246 alles per stuk. LIENDÉN, 26 April. Ter Schapenmarkt waren aangevoerd 738 Schapen en 12 Geiten. Men besteedde voor Geldersche Ooien met Lam f 14 a 18, Engelsche Ooien met Lam f 20 a 30, Geldersche Eenwinters f 10 a 14, Engelsche Eenwinters f 14 a 18 alles per stuk. NIJMEGEN, 26 April. Uiterwaardsch Hooi f 21 a 22 en Binnenveldsch f 17 a 19 per 500 kilogram. Naar men verzekert zal niet Zr. Ms. schroefstoomschip „Johan Willem Friso" de „Koningin Emma der Neder landen" gaan aflossen, maar is daartoe aangewezen Zr. Ms. schroefstoomschip „Alkmaar". Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse „Sommelsdijk", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. F. M. Lange, is den 26 dezer te Delagobay (zuidoostkust van Afrika) aangekomen. Aan boord was alles wel. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteed: het leveren en heien van een duc d'alve, aan het zuidelijk einde van het Nieuwediep. Inge komen waren 11 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren: J. P. Beekman, ad f 1290; G. D. Van Doorn f 1280; A. Bels f 1200; P. Spruit f 1180; Gebrs. Klein f 1132; G. Moorman f ill8; Gebrs. Janzen f1050; A. Bos f 1039; B. Boon f 1025; W. De Jong f 960 en D. De Vries f 940. Benoemd tot onderwijzer te West-Graftdijk de heer A. Joman, te Oudkarspel. Gisterennamiddag werd, onder presidium van den heer C. D. Zur Mühlen, in het lokaal „Tivoli" alhier eene vergadering gehouden door de Commissie van Beheer over het Fonds tot het verleenen van ondersteuning ter aanmoediging van redders van schipbreukelingen. Mededeeling geschiedde, dat de heeren mr. K. J. C. Stakman Bosse en H. W. Van Marle het eere-Voorzitter schap, en dat de heer J. A. Snoek het eere-lidmaatschap der Commissie hebben aanvaard. Door den heer Jhr. E. A. D. E. VanFrankenberg en Proscblitz werd, wegens zijn aanstaand vertrek, bedankt voor 't lidmaatschap der Commissie. De dankbetuiging voor de vele diensten, door hem bewezen, ging gepaard met de opdracht van het eere* lid maatschap der Commissie van Beheer. In 't Dagelijkseh Bestuur werd de heer Van Franckenberg ver vangen door den heer Moov. Met veel belangstelling werd deor de vergadering kennis genomen van den uitslag der Corres pondentie, gevoerd met de Commissie van Plaatselyk Bestuur der Noord- en Zuidhollandsche Reddings-Maatschappij. Aan deze Commissie werden voor eenigen tijd, naar aanleiding van het gebeurde bij de redding der schipbreukelingen van de „Renown", deze wenschen geuitdat de reddingsvlet, thans gestationeerd te Huisduinen, mocht worden verplaatst naar den zeedyk nabij het Observatoriumdat op reddingstochten zullen worden medege nomen een aantal wollen kleedingstukken ten behoeve van schip breukelingen, en eenige stellen oliegoed, zuidwesters en wanten, ten dienste der roeiers der reddingavaartuigen en dat een middel worde aangewend om het overschepen van schipbreukelingen op de sleepboot te vergemakkelijken en schade te voorkomen. Thans werd van de Commissie vau Plaatselyk Bestuur de voor- loopige mededeeling vernomen, dat aan deze wenschen, alsmede aan een paar andere voorstellen dier Commissie ten aanzien van te verstrekken vuurpijlen, door het Bestuur der Reddings-Maat- achappij zal worden gevolg gegeven. 't Besluit werd genomen om nu aan 't onderdeel der taak, het verkrijgen van een vast Fonds, gevolg te geven, en, zoo hier ter plaatse als elders, de ondersteuning van het schoone, menschlie- vende doel van deze instelling te bevorderen. Een telegram uit Rome aan „De Tijd" bericht, dat gisteren morgen de Nederlandsche pelgrims tegenwoordig waren bij de H. Offerande, door den Paus opgedragen. Te half negen uren betrad Z. H., zegt het blad, het altaar der Sixtijnsche Kapel. Het groote getal toch der Nederlandsche pelgrims maakte het ondoen lijk, in '8 Pausens bijzondere kapel hun allen eene plaats te ver leenen. Daarenboven waren er pelgrims uit Portugal en uit 's Pausen vroegere bisschopsstad Perugia, die in het voorrecht tegenwoordig te zijn by de mis van Z. H. met de Nederlanders zouden deelen. Aan onze landgenooten waren de eerste plaatsen bij het altaar toebedeeld. De leden der comité's, die bij den pelgrimstocht vertegenwoordigd waren, hadden bovendien het geluk, uit de handen van Z. H. de H. Communie te ontvangen. De Paus maakte bij de H. Offerande gebruik van den kelk in moorschen stijl, dien hij van den Koning van Portugal ten geschenke ontving. Heden zou de audiëntie plaats hebben, die door den Paus uitsluitend aan de Nederlandsche pelgrims zou worden ver leend en by gelegenheid waarvan hem het album „Neerlandia Catholica" zou worden overhandigd. Het weder houdt zich uitmuntend. Dertigjarige Echtvereeniging van onze geliefde Ouders: SIMOX IIOOGVORST en TRIJNTJE SMIT. Namens hnnne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Koegras, 29 April 1888. Op Woensdag 2 Mei 1888 hopen onze geliefde Ouders: >c» A. VAX STIl'RIAAN >g en x* G. HUISMAN, hunne 25jarige Echtvereeniging te herdenken. x» Anna Paulowna. <*o< Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- x*> en Kleinkinderen. Op den 34en Mei a. s. hopen onze geliefde Ouders: E. RIETVINK en D. SLIKKER, hunne 25jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdzoon. Wieringerwaard, 29 April 1888. Den d^11 Mei 1888 hopen onze geliefde Ouders P. KATER en i N. S M I T, i hunne 25jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Barsingerhorn, April 1888. Ondertrouwd LAURENS ADRIAANSE, beroepen Predikant te Zeist, en JOHANNA MARGARETHA DE BUISONJÉ. Helder, 27 April 1888. Receptie 2 Mei (25 unr), Koningstraat, I. 515/516. Ondertrouwd H. VAN WINGERDEN, Weduwnaar van Mc. Kooger, en J. KUIPERS. Helder, 27 April 1888. GEEN RECEPTIE. Ondertrouwd G. DRIESSEN, Weduwnaar van E. J. Winter, A. KARST. Helder, 26 April 1888. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd D. KLAZINGA en D. C. ROODT. Helder, 27 April 1888. Getrouwd HENDERIK MOOIJ en MAARTJE BORST. Wieringerwaard, 27 April 1888. -VON WEILER betuigen hnnnen De Heer en Mevrouw WOLTERBEEK— en de Heer P. S. R. WOLTERBEEK hartelijken dank voor de menigvuldige blijken van deel neming, ondervonden bij het overlijden van hun Broeder W. C. WOLTERBEEK. Nieuwediep, 26 April 1888. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden hunner geliefde Moeder ondervonden, betuigen de onder- geteekenden hunnen hartelijken dank. P. C. W. MOSSEL, Kapitein der Genie. F. MOSSEL, Kapitein der Artillerie. Den Helder, 27 April 1888. Zeer getroffen door de overvloedige bewijzen van deel neming, gedurende de ziekte en na het overlijden van onze lieve, eenige Dochter zoowel van binnen als buiten deze gemeente ontvangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. J. SMIT. H. M. SMIT—WINTER. Helder, 27 April 1888. Gemeubileerde zit- en slaapkamer, zoomede opkamer te huur. Hoofdgracht, K. 51. W ordt gevraagd, om dadelijk in dienst te treden, eene flinke boerenmeid, die goed met de wasch kan omgaan. Zich te vervoegen in persoon bij C. GEEL, te Wieringerwaard.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3