Als de waarschijnlijke beweegreden wordt daarbij opge geven, dat de kapitein De Bourbon geweigerd heeft, zelfs voor hooge sommen, afstand te doen van belangrijke familie-papieren. Dat dergelijke aanbiedingen meermalen hebben plaats gehad, is bekend, evenzoo dat zij steeds hooghartig zijn afgewezen door den kapitein De Bourbon, die noch door aanbiedingen, noch door bedreigingen was over te halen. -De „Staatscourant" bevat het koninklijk besluit, waarbij is bepaald, dat in de gemeente Hoorn, met ingang van 1 Augustus a. s., eene Kamer van Koophandel en Fabrieken wordt gevestigd. Genoemd blad bevat mede het koninklijk besluit tot goedkeuring der statuten van de Vereeniging van voor standers eener Nederlandsche octrooiwet, te Amsterdam. Op het eiland Texel zal dit jaar 4 malen groote lammerenmarkt worden gehouden, nl. op 22 dezer, 28 dezer, 4 Juni en 11 Juni a. s. Ook wordt den 11 dezer eene paardenmarkt gehouden. Men schrijft ons van Texel, dd. 7 dezer: „Door onbekende oorzaak is hedenmiddag de woning van J. List, in den polder de Koog, bijgenaamd „de Turksche tent", met aanwezigen inboedel en landbouwgereedschappen totaal verbrand. Eene op stal staande koe werd gered. Een zoon des huizes, in militairen dienst zijnde, doch tijdelijk met verlof, was zijn vader behulpzaam op het land en had daartoe zijn uniform afgelegd, welke kleedingstukken mede zijn vernield. Huis en roerend goed waren, hoewel laag, geassureerd bij eene Maatschappij te Utrecht." Aan eene Atjeh-correspondentie van de „Locomotief" dd. 18 Maart is het volgende ontleend De onrustbarende berichten, dat de vijand, of beter gezegd Tengkoe di Tiroe met eene groote macht door onze liniën zal dringen, worden nog niet bewaarheid. Door deze berichten hebben onze troepen evenwel een zwaarderen dienst dan anders, want overal wordt de grootste werk zaamheid aanbevolen en hinderlagen gelegd. Om deze hinderlagen zoo sterk mogelijk te kunnen samen stellen, worden de posten versterkt. Op den lOden Maart werd de versterking Lamdjamoe versterkt en op dien avond rukten van daar uit 2 hinder lagen, ieder sterk 1 officier en 40 man, terwijl een reserve klaar stond om hen bij te springen. Die hinderlagen werden geplaatstde eerste bij Laralih en de tweede bij Lampoe daja. Omstreeks 10 uur 's avonds gaf de hinderlaag bij Lampoedaja een salvo op aankomende vijanden en werd dit salvo gevolgd door eenige salvo's. Uit de benting Lamdjamoe werden in die richting lichtkogels geworpen om het terrein te verlichten. De vijand hield stand en vuurde terug. Na een paar goede salvo's en twee welgerichte granaatworpen vluchtte hij. Een gekerm werd in de nabijheid van de benting vernomen, welk geluid zich verwijderde in de richting van Lamhassan. De hinderlagen rukten daarna omstreeks 10£ uur in, zonder verliezen. Die van Lampoedaja had het succès, den vijand verliezen toegebracht te hebben, want een ge sneuvelde Pirees bleef in onze handen, voorzien van tromp- laadgeweer, klewang en rentjong. Op het (geweer vond men gegraveerd den naam Moehamad Amiroet, vermoedelijk den naam van den gesneuvelden eigenaar. Spionnen berichten dat de vijand op dien avond een verlies had van 1 vermiste, 1 gesneuvelde en 2 zwaar gewonden. Ook Blang en Ketapang Doea werden op dien avond versterkt en hebben ook hinderlagen uitgezet. Die van Blang had weinig succes; op p. m. 15 passen op 4 h, 5 Atjehers geschoten en niemand geraakt. De 2 hinderlagen van Ketapang Doea waren ieder sterk 1 officier en 50 man en hebben niets gezien. In 't jongste nommer der „Staatscourant" komt een uitvoerig rapport voor van de Hoofdcommissie over de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. Hoewel bij de wet van 25 April 1879 (Staatsblad No. 89) niet is bepaald dat de Hoofdcommissie aan de Regeering verslag zal doen van haar werkzaamheden, acht zij het toch haar plicht mede te deelen, op welke wijze zij ge meend heeft dat het werk volgens de wettelijke voorschriften tot stand moest worden gebracht, welke middelen zij daartoe haar vaarwel te zeggen vóór zijn vertrek naar IJsland. Nu hij er niet meer was, bestond er niets meer voor haar de trage tijd scheen zich voort te slepen tot den terugkeer in den herfstzij had haar plannen gemaakt om hem dan opheldering te vragen... ...Van de klok van het stadhuis klonken elf slagen helder en plechtig door den stillen lentenacht. Te Paimpol is elf uur zeer laattoen sloot Gaud haar venster en stak haar lamp aan om ter ruste te gaan... Misschien was het bij Yann alleen wel verlegenheidhij was zoo trotsch zou het misschien de vrees zijn, afgewezen te worden, omdat hij meende, dat zij te rijk voor hem was Zy had het hem al rondweg willen vragen maar Sylvester was van oordeel geweest, dat dit niet paste en het niet goed zou zijn voor een jong meisje zoo durfachtig te schijnen. In Paimpol had men toch al wat aan te merken op haar kleeding en damesachtige manieren... Zij trok langzaam en verstrooid haar kleeren uit, in droomerij verzonken: eerst haar neteldoeksche mnts, toen haar sierlijke japon, naar stadsmode nauwsluitend om het middel, en wierp die achteloos op een stoel. Vervolgens haar lang damescorset, waarover de menschen zooveel te zeggen hadden. Toen begon zij het haar, dat boven de ooren in den vorm van een slakkenhuis was opgestoken, los te maken, en haar vlechten vielen als twee zware slangen op haar rug. Zij stak ze als een kroon boven het hoofd vast, dat was gemakkelijker met het slapentoen geleek zij met haar recht profiel op een Grieksche maagd. Toch hield zij haar armen nog omhoog en terwijl zij altydop haar lip beet, woelde zij met haar vingers in de blonde vlechten, als een kind, dat het een of anderfe speelgoed stuk maakt, terwijl het aan iets anders denkteindelijk liet zij de vlechten neervallen en begon ze gauw los te maken het golvende haar bedekte haar weldra tot aan de heupen en deed haar een bosch nimf gelijken. En toen was de slaap gekomen, ondanks de liefde, ondanks het verdriet; zij wierp zich op bed en verborg zich het gelaat in de zyachtige lokken. In haar hut te Plaubazlanec was grootmoeder Moan eindelijk ook ingeslapen, terwyl zy dacht aan haar kleinzoon en aan den dood. En op datzelfde uur, aan boord van de Maria op de Noordelijke IJszee, die dien avond zeer bewegelijk was, zongen Yann en Sylvester, de twee vrienden, hun liederen, terwijl zij vroolijk vischten bij het eindelooze daglicht... (Wordt vervolgd.) noodig geacht, welke bezwaren en moeielijkheden zij ontmoet heeft, wat door haar is aangewend om die te bestrijden en te boven te komen en tot welken uitslag die maatregelen hebben geleid. De betrekkelijk lange duur van het werk noopt haar echter het uitbrengen van dit verslag niet uit te stellen tot het geheele werk zal afgeloopen zijn; zij stelt er prijs op reeds nu aan de Regeering mede te deelen op welke wijze de herziening is aangevangen en voortgezet en hoever het werk gevorderd is, in het vertrouwen dat later gelegenheid zal zijn om een volledig overzicht van de uitkomsten te geven. Het belangrijkst deel van de taak der Hoofdcommissie is voltooid. Immers de schalen van schatting en de belast bare opbrengst der eigendommen, die als typen voor de schatting der overige moeten dienen, zijn vastgesteld en afschrift dier schalen en opgaven van de belastbare opbrengst dier eigendommen zijn naar het voorschrift van art. 22 der wet in de onderscheidene gemeenten ter inzage neder- gelegd. Voortbouwend op die grondslagen, beijveren de afdeelingen der onderscheidene commissiën zich om de ongebouwde eigendommen, gelegen in het onderdeel van het district, waarvoor zij zijn benoemd, bij vergelijking met de vast gestelde typen in een van de bedragen der schaal van schatting te rangschikken. In Labouchère's weekblad „Truth* werd onlangs een prijsvraag uitgeschreven voor 't beste nieuwe spreekwoord. Meer dan 400 antwoorden zijn daarop ingekomen, waaronder de volgende o. a. voor den prijs in aanmerking komen „Een slecht muzikant, die voor zichzelf de bazuin niet kan blazen." „Wie het ei wil eten, moet de schaal breken." „Egoïsme is een alphabet met één letter." „De zekerste weg tot de eer is haar te verdienen." „Een gefluisterd schandaal geeft nog een echo te hooren aan de geheele wereld." „Het horloge dat 't hardst tikt gaat daarom nog niet 't zekerst." „Op zuchten kan men moeilijk vliegen." „Vloek den bakker niet vóór ge uw brood hebt geproefd.' Wie te haastig leeft, heeft den dood als gast genoodigd." Een hoogst belangrijk product, hetwelk ongeveer twee jaar geleden op zeer toevallige wijze in het laboratorium van prof. Remsen door dr. Fahlberg ontdekt werd, is de Saccharin, een artikel dat al de eigenschappen van suiker schijnt te bezitten, zonder evenwel schadelijk op het men- schelijk organisme te werken. Het wordt verkregen uit een overblijfsel van koolteer, genaamd toluene. Sir Henry Roscoe noemt het terecht een der meest bewonderens waardige van al de merkwaardige voortbrengselen van koolteer. Daar het ongeveer 300 maal krachtiger als verzoetmiddel is dan suiker en bovendien antiseptisch, is het een niet genoeg te waardeeren schat voor allen die aan diabetis, dyspepsie, leverziekten, nierziekten en andere kwalen lijden, waarbij het verbruik van suiker verboden is. De welbekende predikant Spurgeon zegt er van„Het moet ongetwijfeld een groot voorrecht zijn voor iedereen, wien suiker verboden is, te weten, dat ten laatste een artikel gevonden is waarmede men voedsel en drank kan zoet maken. Saccharin beantwoordt aan al de vereischte voorwaarden voor jichtlijders daar het al de eigenschappen van suiker heeft én toch geen suiker is, omdat het niet voedend en niet aan gisting onderhevig is. Voor zoover mijne eigene gezondheid aangaat zegt dr. Fahlberg beschouw ik Saccharin als een grooten zegen." Saccharin is te Londen in den handel gebracht door de heeren Burroughs, Welcome Co., Snow Hill E. C. als poeder (genaamd oplosbaar Saccharin) en in tabletten, en een of twee van de laatste in thee of koffie, maken ze even zoet als verscheidene stukken suiker. Gedurende April werd uit Natal voor 42,000 p. st., uit de Kaap-Kolonie voor 32,000 p. st., te zamen dus in één maand voor een waarde van f 888,000 aan Transvaalsch goud uitgevoerd. Op de Kaapsche goudvelden heeft men, volgens een tele gram dd. 1 dezer aan de „Times", een klomp zuiver goud gevonden van 15 pond gewicht. Tweede Kamer. De heer Van der Schrieck heeft gisteren met een hartelijke toespraak het Voorzitterschap overgedragen aan den heer Beelaerts van Blokland, die, het presidium aanvarende, een beroep deed op de medewer king der Kamer, vooral nu de medewerking van den beproefden griffier hem ontbrak. Zijn streven zou zijn met onpartijdigheid de beraadslagingen te leiden, wetende dat elke overtuiging, mits voorgedragen in behoorlijken vorm en uitgesproken ter juister tijd, recht heeft te worden gehoord en te worden onderworpen aan de vuurproef van het debat. Daarbij zou hij zich spiegelen aan zijn voor gangers, vooral aan den heer Cremers. Wij staan aan den ingang van een nieuw tijdperk van het Nederlandsche Staatsleven aldus besloot hij. Moge het gemeen overleg rijke vruchten dragen tot heil van 't Vaderland. Daartoe ruste 's Heeren zegen op onzen arbeid. Moge de beraad slagingen bevorderlijk zijn aan den goeden naam der ver tegenwoordiging van het Nederlandsche volk. Ingekomen i3 een voorstel Lohman-Schaepman tot wijzi ging van het reglement van orde. Domela Nieuwenhuis heeft verlof gekregen op een naderen dag den Minister van Justitie te interpelloeren over de werkstakingen in de veen-koloniën. Postzegel-Tent o ons teil ing. Eene hoogst eigenaardige en in velerlei opzicht belang wekkende Tentoonstelling werd jl. Zondag te Amsterdam, in een der zalen van „Café Suisse' in de Kalverstraat, vanwege de „Nederlandsche Postzegel verzamelaars-Vereeni- ging" gehouden. Postzegels van alle Rijken der wereld, van ouden en jongen datum, briefkaarten, postbriefomslagen, postwissels en andere postformulieren in alle bestaande variëteiten en soorten, vond men daar in keurige orde gerang schikt. Zoo zag men de eerste Engelsche postcouverten, door Roland Hill, den vader der tegenwoordige posterijen, bedacht Zij dagteekenen van 1840 en werden naar den drukker Mulready-couverts genoemd. Zeer interessant waren ook een briefomslag van het Koninkrijk Sardinië van 1829, de stadspostcouverten van Hannover (1850) en de postzegels van het Koninkrijk der beide Siciliën en het Hertogdom Parma. Hoogst zeldzaam was een Nederlandsche briefkaart yoor internationaal verkeer, waarop, door eene vergissing, een bruin randje is gedrukt. Er waren reeds 750 afgedrukt, toen men het abuis bemerkte. Die 750 zijn echter de wereld ingestuurd en zijn nu voor liefhebbers hun gewicht 20 maal aan goud waard. Ook de Zwitsersche kantonale omslagen zijn zeldzaam, evenals de postzegels van deParijsche ballonpost, tijdens het beleg van Parijs ingesteld. De duurste postzegel op deze Tentoonstelling was die van Victoria van 5 p. st. Een zelfde van 10 p. st. is de allerduurste, welke bestaat, doch was op de Tentoonstelling niet aanwezig. Wel werd er een gevonden van 2 pond van Nieuw-Zeeland. Aan de Tentoonstelling was een wedstrijd verbonden voor de meest practische wijzen om postzegels of post stukken aan de kartons vast te hechten. Er waren 30 mededingers en bij wijze van algemeen stemrecht, door alle leden uitgeoefend, zal de prijs een fraai, door den Voorzitter, den heer Huart, geteekend diploma aan een dier dertig worden toegekend. De litteratuur van het postzegel-verzamelen was waardig vertegenwoordigd door alle tijdschriften, welke op dit gebied uitkomen, t. w.: 48 Engelsche, 41 Duitsche, 22 Fransche, 2 Hollandsche, 2 Scandinavische en 8 Spaansche bladen. De Tentoonstelling trok zeer vele belangstellenden, waar onder de heer Smith, directeur van het Postkantoor te Amsterdam. Buitenland. Het gisterenmorgen te Berlijn om 9 uur uitgegeven bulletin over Keizer Friedrich luidt aldus: „De Keizer gevoelde zich gisteren eenigszina zwak, daar de nachtrust werd gestoord ten gevolge van de meerdere afscheiding van stoffen uit het strottenhoofd." De „Times" maakt er zich ongerust over, dat de Fran sche Regeering bevel heeft gegeven, in de nabijheid van Barcelona zeventien oorlogsschepen bijeen te brengen. Het blad schijnt niet te willen weten, dat de tegenwoordigheid van die schepen in de Spaansche wateren slechts moet dienen om hulde te brengen aan de Koningin-regentes bij hare aankomst te Barcelona ter gelegenheid van de opening der tentoonstelling aldaar, maar blijft hardnekkig donkere beschouwingen aan het feit wijden. Een ieder intusschen is het bekend, dat het Engeland weinig tijd zou kosten, om uit Gibraltar en de havens in de Middellandsche zee een aanzienlijker vloot te doen uitloopen dan de Fransche, die op het oogenblik bij Bar celona bijeengetrokken wordt. Buitendien is het Spaansche gouvernement verwittigd en hebben ook Italië, Oostenrijk en Engeland zelf besloten, zich tijdens het verblijf der Koningin-regentes te Barcelona in de Spaansche wateren luisterrijk te doen vertegenwoordigen door hun vloot. En wat de bezorgdheid van de „Times" nog zonderlinger doet schijnen, is zeker wel de omstandigheid, dat Frankrijk eerst nd de genoemde mogendheden besloot tot het zenden van zeventien oorlogsschepen. Gisteren heeft bij Locust Gap, in Pennsylvania, eene botsing tusschen twee goederentreinen plaats gehad aan den voet van eene helling. Door de botsing werd een wagen met kruit verbrijzeld, hetwelk ontplofte en 17 huizen in de nabijheid vernielde. De waggons vatten vuur, waarbij 8 personen verbrand en 30 gewond werden. Twaalf waggons zijn geheel verbrijzeld. Naar men verzekert, zal de Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken Bayard in het huwelijk treden met de schoonmoeder van President Cleveland. mevrouw Folsom, en wel op 2 Juni a. s., den trouwdag van den President. De aanstaande mevr. Bayard is „omstreeks veertig" jaar oud. Boulanger zal een werk uitgeven over den Fransch- Duitschen oorlog van 187071, onder den titel: „L'invasion allemande". Het zal opgeluisterd worden door teekeningen. Het verschijnt in afleveringen, waarvan de beide eerste heden het licht zullen zien. Twee en een half millioen exemplaren dier beide afleveringen zullen kosteloos door het geheele land verspreid worden. Aan den tekst gaat een enkel woord van den schrijver „aan zijne lezers" vooraf. Ziehier wat hij hun zegt: „Mijne tegenstanders stellen mij voor als den apostel des oorlogs. „Aan u, die dit boek leest van een vaderlander, welke geen andere ingeving heeft dan die van de nationale waar digheid, zij het oordeel overgelaten." Hieronder staat opgeteekend: 15 April 1888. Het was namelijk de 15 April, dat Boulanger in hetNoorder-depar- tement tot afgevaardigde werd gekozen. Hierna volgt eene soort van voorrede, waarin hij de rechten en plichten van den burger in een democratischen staat uiteenzet. „Het volk in een democratischen staat, gegrondvest op het algemeen stemrecht en den algemeenen dienstplicht, heeft twee wapens ter verdediging zijner burgerrechten en ter verdediging zijner nationale onafhan kelijkheid: het stembiljet en het geweer. Door het stem biljet kiest hij. Hij openbaart zijne wenschen en zijn wil aan hen, die de taak aanvaarden om die te doen zegevieren. Door het geweer waakt hij voor de veiligheid des vader lands tegen eiken aanval van buiten, die het in gevaar zou kunnen brengen. „Het volk, door de eischen van den dagelijkschen arbeid gedrongen om zijne macht over te dragen aan anderen, moet wel slechte keuzen doen, indien liet zijne wezenlijke belangen niet weet te onderscheiden en de mannen niet kent, die zich als zijne vertegenwoordigers aanbieden. Als de gemachtigden noch behoedzaam, noch verstandig zijn, dan zal de onbekendheid met de gevaren hen tot onbe zonnen manifestatiën vervoeren, en op die wijze zal de beste zaak gevaar loopen, misschien te gronde gaan, en eene catastrophe zal wellicht volgen. „Aan den wetgever en den officier is de plicht opgelegd om hier de rol van opvoeder te vervullen. „Aan eerstgenoemde is het geheele terrein der binuen- landsche zaken aangewezen de tweede vindt een uitgestrekt veld in de buitenlandsche zaken. „Alzoo ingelicht, onderwezen, voorgelicht, krijgen de burgers van een groot en vrij land van lieverlede inzicht in de aangelegenheden en dringt de waarheid door tot hunnen geest. De logische oplossingen en toepassingen dringen zich derwijze van zelf op aan de openbare meening, de hervormingen volgen elkander zonder schokkende vooruitgang zet zijn wissen, door de beschaving aangewezen loop voort." In dien trant is de geheele voorrede gesteld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2