Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. Vereeniging „HET ROODE KRUIS", Openbare Aanbesteding Best droog GARSTESTR00 en een partijtje KANARIE- en TARWESTR00. Ten slotte komt de schrijver aan de gebeurtenissen, die aan den oorlog van 1870—71 zijn voorafgegaan. Hij wijst op de misslagen van Napoleon Hl, die Denemarken (in 1864) door Oostenrijk en Pruisen heeft laten verpletteren op de onwetendheid der diplomaten van den Keizer, op „de val strikken door Bismarck gespannen,* op den vereenzaamden toestand van Frankrijk in Europa, en op den grootsten misslagde oorlogsverklaring van Napoleon Hl. Vervalsching van sherry. Niet alleen in Frankrijk, maar ook in Spanje bezigt men, ter vervalsching, aardappelen-spiritus, welke nauwelijks het derde kost van hetgeen voor alcohol van wijn betaald wordt. In laatst genoemd land vermengt men er den sherry mede, om aan dien wijn een pittigen smaak te geven. Naar aanleiding van de klachten, hierover gerezen, heeft de Regeering in Spanje strenge maatregelen genomen tegen vervalsching van wijnen, zoowel wat betreft den in het land zelf ver bruikten wijn, als dien voor den uitvoer bestemd. Te Parijs hebben de commiezen dezer dagen eene „dame" betrapt, die in hare „tournure" 432 vogeltjes smokkelde. Zij is wegens vervoer van wild in den ver boden tijd tot 50 francs boete veroordeeld. Onlangs viel te Pittsburg eene bejaarde dame op straat blijkbaar in zwijm. Een jongmensch, die zich als haar zoon voordeed, liet haar aan een fleschje ruiken maar zij bleef wezenloos. De omstanders snelden heen om een brancard, een rijtuig, politie, een dokter te halen, en de dame werd in een nabijzijnd huis gedragen, waar al spoedig een geneesheer haar kwam helpen. Zij werd daarop naar het gasthuis vervoerd, terwijl de zoon en de dokter haar per rijtuig volgden. Aan het Ziekenhuis gekomen, waren de heeren niet meer te vinden. De dame kwam spoedig tot bewustzijn en vertelde nu, dat de jonge man haar gevolgd en plotseling een vreeselijke stomp in den rug gegeven had, waardoor zij eene flauwte kreeg; toen had hij haar chloroform laten opsnuiven en de „dokter" had haar, bij zijne verpleging, van haar juweelen broche en oorbellen, gouden horloge en ketting en wèlgevulde porte-monnaie beroofd. De voorgewende zoon en de zoo genaamde dokter waren een paar brutale straatroovers. Benoemingen, enz. Tot burgemeester van Hellevoetsluis is benoemd de heer R. P. A. Yan Rees. De luitenants ter zee 2de klasse F. J. Stam, P. H. Van Voorthuysen, H. M. Van Bemmelen, Jhr. W. C. J. Ver- 8luvs, J. A. L. Van den Bosch en K. L. Reepmaker en de officier van administratie 2de klasse M. C. De Jong, allen uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De heer J. D. Kayser, arts, wordt met 11 dezer benoemd tot officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht. De machinist 1ste klasse v. c. J. Götz wordt met den 15 Juni a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip „Alkmaar", met bestemming naar West-Indië, en wordt bij de opleiding der machinist-leerlingen te Hel levoetsluis vervangen door den machinist 1ste klasse J. C. Maandag. De machinist 1ste klasse v. c. J. C. A. Gijzen, dienende aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Vos", wordt geplaatst bij den torpedodienst alhier, terwijl de machinist lste klasse v. c. J. Gerritsen van hier aan boord van de „Vos" wordt geplaatst. Aan boord van Zr. Ms. instructie-korvet „Nautilus", is geplaatst de machinist 2de klasse Cremer, ter vervan ging van den machinist 2de klasse D. Oranje. Vischbericht. Eindelijk zal 't er dan toch van komen, dat het weêr wat beter en de viachgelegenheid wat gunstiger wordt. De afgeloopen week althans viel dit aan de ter afslag heerschende levendigheid wel op te merken. De vangst der kustvisschers was bevredigend, ruim, zouden we bijna kunnen zeggen, wanneer de schrale uit komsten der voorafgaande weken als maatstaf mochten worden genomen. Ofschoon het beug-seizoen zoo goed als voorbij is, werd nog vrijwat kabeljauw aangebracht, waarvoor gretige koopers werden gevonden. Aan de vraag naar tong kon thans vrij geregeld worden tegemoet gekomen, want hoewel de aanvoer nog niet zóó ruim was als men dat wel zou wenschen, konden de visschers, zooals gezegd, voor 't meerendeel over hun vangst wèl tevreden zijn, te meer daar ook die van kleine schol niet onvoor- deelig wasschar werd reeds vrijwat gevangen. En waar de schuiten mochten tekortschieten, daar werd de markt door een aantal bommen van genoemde vischsoorten voorzien. Daar het aangevoerde versch en van goede kwaliteit was, maakten ook zij voordeelige zaken. De haringvisscherij is afgeloopen. In 't begin der week werd nogal wat gevangen, maar de laatste dagen kwamen de trekkers nog slechts met een paar tal binnen, en daar ook de geepvangst tot heden hoogst zuinig blijft, is er thans weinig te verdienen. De omstandigheid dat reeds enkele ansjovis zyn aangebracht, doet de hoop levendig worden dat deze viscbjes zich spoedig in wat grooter getale zullen laten zien en vangen. Er werden aan geboden 7825 tongen, 267 roggen, 87 kabeljauwen, 8 tarbotten, 2 zalmen, 90 bunschollen, 368 mandjes kleine schol, 120 manden schar, 640 schelvisschen, 315 tal haring en enkele gepen; groote tong gold 60 a 45 cent, kleine idem 15 il 20 cent, rog 77 a 93 cent, kabeljauw f 2.50 k f 2.70, tarbot f 6 a f 10, zalm f 23 en f 24, bunschol 45 cent per stuk, kleine schol f 1.75 k f 5.50 per mandje, schar f 1.25 k f 1.50 per mand, schelvisch f 33.50 't honderd, haring 70 k 85 cent per tal en geep 18 cent per stuk. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenG. Teensma, geb. Jaarsma, D. J. Van Amesfoort, geb. Reijnders, D. A. Van Loo, geb. Schouten, D. R. Bijl, geb. Rieken, D. M. Reyers, geb. Fagg, Z. OverledenA. Smit, echtgenoote van F. Bethlehem, 82 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). s Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 6 12 zw. 6 k. 769.32 t 9.02 9.6 -2.5 0.81 wein.gv. 7 12 zw. 4 n 767.81 t 7.51 10.6 - 1.6 0.8fc 8 8 zwtz. 6„ 765.15 t 4.75 10.1 -0.3 0.9C 8j 12 zwtz. 9» 765.43 t 5.03 10.7 -1.6 0.8fc Golvend Weersgesteldheid: 6 Mei 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 7 Mei 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. 8 Mei 8 n. Lichtbewolkt, mooiweer. 8 Mei 12 u, Nevelig, mistig, winderig. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Prins Alexander5 Mei Carvoeïra gepasseerd. Prins van Oranje 3 Mei van Suez vertrokken. Sumatra24 April Perirn gepasseerd. Conrad4 Mei Gibraltar gepasseerd. Voorwaarts27 April van Padang vertrokken. Prins Frederik. 1 Mei van Padang vertrokken. Prinses Marie 3 Mei van Aden vertrokken. Prinses Wilhelmina. 14 April te Batavia aangekomen. Prinses Anialia. 30 April te Batavia aangekomen. Koningin Emma. Vertrekt 12 Mei van Amsterdam. Burgem. den Tex Vertrekt 26 Mei van Amsterdam. Marktberichten. TEXEL, 7 Mei. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen Koeboter 55 cents per half kilogram. Hooi f 22 a 26 per 500 kilogram. Kip-eieren f 1.90 a 2.25 en Eend-eieren f 2.75 a 3.per 100 stuks. Kievits-eieren 7 a 12 c. per stuk. Koehuiden f 26 a 28 cents per kilogram; Paarden huiden f 8 a 9, Schapenhuiden f 2.50 a 3.50 en Lamshuiden f 2.a 2.75 per stuk. ALKMAAR, 5 Mei. Veemarkt: 10 Paarden, f 60 a 300 85 Koeien, f 160 a 200; 59 nuchtere Kalveren, f 5 a 14; 1152 Schapen, f 10 a 25; 868 Lammeren, f6 a 11; 203 magere Varkens, f 12 a 18; 226 Biggen, f 4 a 8; 14 Bokken en Geiten, f 4 a 916 kleine idem 20 a 40 cents, alles per stuk. ALKMAAR, 7 Mei. Veemarkt: 3 Koeien, f 170 a 225; 215 vette Kalveren, f 35 a 9016 nuchtere dito, f 5 a 14 2 Schapen, f 16 a 251 Lam, f 1036 magere Varkens, f 13 a f 17, alles per stuk. 126 vette Varkens, 36 a 42 cents per kilogram. HOORN, 5 Mei. Zaden en GranenTarwe f 7.— a 7.50, Gerst f 5 a 6, Haver f 4.a 4.50, Witte Erwten f 9 a 10, Groene dito f 10 a 12, Grauwe dito f 12 a 14, Vale dito f 10 a 13, Bruine Boonen f 12 a 14, Witte Boonen f 14 a 16, [Paarden- boonen f 6 a 6, alles per hectoliter. VeemarktPaarden f 50 a 200, Koeien f 100 a 180, Schapen f 14 a 15, Lammeren f 4 a 12, Kalveren f 5 a 15, Varkens f 8 a 18, Zeugen f 30, Biggen f 4 a 8, Kippen f 0.50 a 1.60, alles per stuk. Kip-eieren f 2.40 a 2.50 per 100 stuks. Boter 45 a 50 cents per kop. PURMERENDE, 7 Mei. Ter Voorjaarsmarkt werden aan gevoerd 2143 Runderen. Handel in Melkkoeien flauw, in Gelde- koeien eerst vlug, later stug. Hooge prijzen. AMSTERDAM, 7 Mei. Veemarkt: 616 Runderen, lste kwal. 70, 2de kwal. 60 en 3de kwal. 50 cents per kilogramMelk en Kalf koeien f 130 a 230 en 85 nuchtere Kalveren, f 5 a 10 per stak; 211 Schapen en Lammeren; 439 vette Varkens, 34 a 42 cents per kilogram. Prijzen der AardappelenFriesche Franeker Jammen f 1.40 a f 1.70, dito Engelsche f 1.20 a 1.30, dito Dokkumer Jammen f 1.70 a 1.90, Zeeuwsche spuische Jammen f 1.50 a 2.90, Prui sische Hamburgers f 3.a 3.20, Geldersche Blauwe 2.10 a 2.30, dito Blauwe f 2.25 a 2.30, dito Poters f 1.10 a 1.20, alles per hectoliter; nieuwe Malta 9 a 11 cents per kilogram. Aangevoerd 6 verschc ladingen. Handel zeer flauw. HAARLEM, 7 Mei. Op de Paardenmarkt waren aangevoerd 260 Paarden (inlandsch en gekruist) en 3 Veulens. De pryzen lispen van f 35 tot f 400 per stuk. De handel was vry geanimeerd. DEVENTER, 7 Mei. Ter Paardenmarkt waren aangevoerd 276 stuks. Handel traag. PrijzenWerkpaarden f 70 a 350, voor de slachtbank f 20 a 30 per stuk. Zr. Ms. instructiekorvet „Urania", commandant de luitenant ter zee lste klasse M. C. Van Doorn, is gisteren, uitgeleid door het Stafmuziekkorps der Marine, van hier vertrokken, tot het aanvaarden van een oefeningstocht in de Zuiderzee, met de adelborsten van het oudste studiejaar van het Koninklijk Instituut voor de Marine. In den loop dezer week wordt de torpedoboot (groot model) „Ardjoeno* van hier naar Hellevoetsluis overgebracht. De lijst van sollicitanten voor de betrekking van griffier der Tweede Kamer bevat den naam van den kapi tein der mariniers J. B. Verheij. De jeugdige Vereeniging „Gemengd Koor", directeur de heer J. H. Polak, gaf jl. Zaterdag in „Musis Sacrum" weder een Concert. De leden met hunne dames en de Heldersche schoonen mogen gezien wordenwaren flink vertegenwoordigd en gaven herhaaldelijk blijken van ingenomenheid met de uitvoering der verschillende nummers. Met belangstelling werd kennis gemaakt met den solo cellist en harpist, den heer Johan Snoer, van de Amster- damsche Orchest-Vereeniging. Zijn spel op beide instru menten was zeer verdienstelijk. Zijn wij wel ingelicht, dan mag men in den volgenden winter nog eens rekenen op de medewerking van genoemden artist. We hopen, dat het ledental van „Gemengd Koor" meer en meer moge toenemen, 't Is inderdaad een lief avondje, dat men in „Musis" doorbrengt. Jl. Vrijdagavond werd in het lokaal „Tivoli* alhier eene werkende vergadering gehouden door het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, onder presidium van den heer G. E. Bron. Tot afgevaardigde naar de op 23 dezer te houden algemeene vergadering der Maatschappij werd gekozen de heer Bron en tot plaats- vervangend-afgevaardigde de heer P. Uurbanus. Overeen komstig art. 16 van het Huishoudelijk Reglement werden vervolgens behandeld de punten van beschrijving voor genoemde algemeene vergadering. Meerendeels werd het aan den afgevaardigde overgelaten om over de aangeboden voorstellen een stem uit te brengen. De meerderheid der vergadering verklaarde zich beslist vóór leerplicht en tegen' bevordering van 't onderwijs in huisvlijt. Als leden der Commissie voor de regeling der buitengewone winter-ver- gaderingen van 't departement werden herkozen de heeren Bron en J. C. J. Graat en gekozen de heeren W. Bakker Hz. en C. Stammes. 't Voorstel, door den heer Mooy ingediend, ten doel hebbende om een deel van het bij de Spaarbank aanwezige reserve-kapitaal te bestemmen voor een hulpbank en voorschotkas, werd om bericht en raad in handen gesteld van Bestuurderen der Spaarbank. Voorlezing geschiedde van 't verslag der Commissie voor Volksbijeenkomsten over 1887/88, waaraan was toegevoegd een verslag van de uitgaven en inkomsten dier instelling. Aan deze Commissie werd bij monde van den Voorzitter dank en hulde gebracht. Bij dit verslag was gevoegd eene missive van de leden dier Commissie, die daarin te kennen gaven, dat zij, wegens het in eene der vorige Nutsvergade- ringen genomen besluit betreffende de uitreiking der bekro ningen aan de redders der schipbreukelingen van de „Renown*, eenparig hun ontslag namen. Met leedwezen werd deze mededeeling vernomen en de Voorzitter verzekerde uitdrukkelijk, dat het volstrekt niet in de bedoeling had gelegen, bij het nemen der beslissing, om de Commissie te krenken. Na eene nogal levendige discussie, werd, op voor stel des Voorzitters, besloten om in eene volgende bijeen komst, waarschijnlijk in de maand Juli a. s. te houden, over het voortbestaan der Volksbijeenkomsten te beslissen en, ingeval van bestendiging, alsdan tot de keuze van nieuwe Commissarissen over te gaan. De opmerking van een der leden des Bestuurs, dat het in de Volksbijeenkomsten, naar hij weieens gehoord had, niet altijd ordelijk en net toeging, lokte intusschen een ernstig protest uit van de zijde der aanwezige oud-Commissarissen. In behandeling kwamen daarna een tweetal voorstellen, ingezonden door het Bestuur der Spaarbank: 1. om een tweede bureau van inbreng te stichten in het gebouw der bewaarschool op de Vischmarkt, ten dienste van personen, die in het oostelijk deel der gemeente wonenen 2. om de rente te berekenen voortaan van f 2 tot f 2 en wel per maand. Ook nu volgde eene vrij levendige discussie, aan 't slot waarvan voorstel 1. met 16 tegen 8 stemmen, en voorstel 2. zonder hoofdelijke omvraag met algemeen goedvinden werd aangenomen. Beroepen bij de Herv. gem. te Den Hoorn op Texel de heer W. H. H. Dijkman, candidaat te Rotterdam. Aan de Hoogeschool te Groningen is het doctoraal examen in de medicijnen met goed gevolg afgelegd door den heer C. W. Vrendenberg, van Warga. Advertentiën, bestemd voor het nummer, dat Donderdag a. s. (Hemelvaartsdag) verschijnt, kunnen geplaatst worden tot uiterlijk des morgens 10 uur van dien dag. Met het oog op dien feestdag, geschiedt de uitgave der Courant om één uur 's namiddags. Getrouwd J. REZELMAN Cz., van Wieringerwaard, N. VAN e*N IE N E S. Barsingerhorn, 6 Mei 1888. Bevallen van een Zoon: J. VOS-KISSING. Amsterdam, 7 Mei 1888. Heden overleed, na een langdurige slepende ongesteldheid, zacht en kalm, onze waarde Moeder en Behuwdmoeder MAARTJE GROENVELD, Wed. G. BRUIN, in den ouderdom van ruim 75 jaren. S. BRUIN. Sint-Maarten, M. BRUIN—BREED. 3 Mei 1888. P. BRUIN. A. BRUIN—NIEUWLAND. Jb. BRUIN. A. BRUIN—NIEUWLAND. K. BRUIN. D. BRUIN—BRAK. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van haren Echtgenoot, betuigt de onder- geteekende haren hartelijken dank. Helder, 8 Mei 1888. Wed. M. REITSMA—SEVENHUIJSEN. P.8. Tevens bericht zij hare geachte cliëntelle, dat de zaak op denzelfden voet zal worden voortgezet, waartoe zij zich opnieuw aanbeveelt. COMITÉ HELDER. Algemeene vergadering op Woensdag den 9den Mei 1888, in het lokaal „Tivoli". Het Bestuur. Gevraagd, om dadelijk in dienst te treden: eene FATSOENLIJKE DIENSTBODE, goed kunnende koken en net huiswerk verrichten. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Adres Bureau dezer Courant, onder letters A. B. MARINE. bij de Directie der Marine te Willemsoord, op VRIJDAG den 18dcn MEI 1888, des voormiddags ten 11 nre, van het verrichten van eenige werkzaamheden aan de gebouwen, enz. van het Maritieme Etablissement te Willemsoord. De bestekken liggen ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gravenhage en bij de Directiën der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, alsmede bij de Provinciale Besturen, en ter Secretariën van de gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt, zijn de bestekken tegen 50 Cent per exemplaar verkrijgbaar ter Griffie der Marine te Willemsoord. De noodige aanwijzing in loco zal geschieden op de twee, de aanbesteding voorafgaande werkdagen, 's morgens ten 10 ure. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden ten bureele van den Hoofdingenieur der Marine te Willemsoord. De inschrijvingsbiljetten, ingericht volgens artikel 5 der algemeene voorwaarden voor Rijks Marine-werken, vast- festeld bij beschikking van den Minister van Marine d. 22 Augustus 1887, D N°. 26, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn bij den ondergeteekende. Willemsoord, 7 Mei 1888. De Schout-bij-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. TE: KLOOF»; Adres: D. DE JONG, Zwin weg bij de van Ewijcksaluia.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3