Vervolg Nieuwstijdingen, ADVERTENTIËN. nmmmwmmmmmmm x EENE FLINKE DIENSTBODE. P. S. HORDIJK, Notaris te Helder, tenue." Zelf zou hij met ontbloot hoofd in den wagen hebben plaats genomen en bij het uitstappen met donderende stem tot alle aanwezige soldaten hebben geroepen: „Die eerbied heeft die knielt." De pastoor, die toevallig tegelijk in 't kamp was met het stedelijk muziekkorps uit Zwolle, 't welk aldaar een uitvoering zou geven, zou daarop, vooraf gegaan door de plechtigste muziektonen en geleid door den majoor, nog juist bijtijds bij de ambulance zijn gekomen, enz. Naar wij meenen is indertijd de pastoor van Hattemerbroek, die voor een zwaar zieken soldaat was ontboden, toevallig tegelijk met het muziekkorps uit Zwolle aan 't station Elburg-Epe aangekomen. Met den gewonen ziekenwagen in dien tijd het eenige midi lel van vervoer tusschen het station en het kamp werd toen de tocht gemaakt. Dit is alles. De mededeeling, nog in 't opgesierde verhaal van Kouw voorkomende, dat de majoor slechts toevallig iets vernam nopens den ernstigen toestand van den soldaat, is al even weinig waarschijnlijk als de bewering, dat de betrokken soldaat den kolonel toen nog majoor voor een Protestant of een liberaal zou hebben aangezien. Hoe dit zij, wij zouden het verhaal waaromtrent de //Tijd* trouwens reeds dadelijk een waarschuwend woordje deed hooren hebben laten rusten, hoezeer het ons verbaasde het ook in het //Centrum" te vinden, als het „Hld." er geen nadere beschouwingen aan vastknoopte, die natuurlijk tot min gunstige gevolgtrekkingen moesten leiden voor den Minister van Oorlog. Van bevoegde zijde wordt dan ook gelijk zich ver wachten liet in 't „Huisgezin" zelf de voorstelling weêr- sproken. „Beter dan de eerste de beste met kolonel Bergansius bekend zoo besluit de schrijver zijn tegen spraak - weet ik hoe zijn ondergeschikten hem vereerden en hoe hij, waar het pas gaf, ook de geestelijke belangen zijner Katholieke soldaten onder zijn hoede nam; maarniet k la Boulanger."(Zw. Crt.) Gisterenavond had in het lokaal „Tivoli" alhier eene bijeenkomst plaats van kiezers in deze gemeente, die daartoe waren uitgenoodigd door eene Commissie, bestaande uit de heeren W. J. Harms, C. A. Beukenkamp en T. Mooy. Genoemde heeren waren in eene vergadering, in de vorige maand door een beperkt getal kiezers gehouden, uitgenoodigd om te trachten voorbereidende stappen te doen voor de stichting eener nationale Kiesvereeniging alhier, eene kies- vereeniging, welke als leden allen zou kunnen omvatten, die wars zijn van de heerschappij der kerk op staatkundig gebied. De heer Harms opende, namens de Commissie, met een gepast woord; deed uitkomen het standpunt, waarop men zich tegenover het streven der kerkelijke partijen wenscht te plaatsen, en legde de verzekering af, dat men, dien weg betredende, den steun kon verwerven ook van hen, die, ofschoon zich onder de rechtzinnigen scharende, toch afkeerig zijn van het streven naar kerkelijke heerschappij op het gebied van den Staat. Voor de te stichten Kiesvereeniging werd door den waarnemenden Voorzitter dit programma voorgesteld: Art. 1. Het doel der Kiesvereeniging is: Het ontwikkelen van politiek leven onder de kiezers, in gematigd vooruitstrevende richting, met erkenning van den invloed van den godsdienst op 't zedelijk en maatschappelijk leven, met eerbiediging van ieders godsdienstige overtuiging, maar met uitsluiting van alle kerkelijke inmenging en overheersching op staatkundig gebied. Art. 2. Zij tracht dit doel te bereiken a. Door besprekingen en voordrachten over staatkundige en maatschappelijke onderwerpen. b. Door het stellen en bespreken van candidaten voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Art. 3. Zij streeft naar: a. Handhaving van het beginsel, dat overal voldoend lager onderwijs zal worden gegeven, waardoor de kinderen worden opgeleid tot alle maatschappelijke en Christelijke deugden en waarbij de godsdienstige gevoelens van niemand worden gekwetstdoch zoodanig ingericht, dat eene vrije mededinging van het bijzonder- met het openbaar onderwijs mogelijk gemaakt is. b. Handhaving en bevestiging van het vrijhandelstelsel. c. Verbetering van het belastingstelsel in dien zin, dat de belasting meer worde geregeld naar de draagkracht der bevolking. d. Wetgeving op den arbeid, tot billijke regeling van de verhouding tusschen werklieden en werkgevers, en het beletten van de exploitatie van vrouwen en kinderen. e. Regeling van het kiesstelsel, zoodanig, dat, behalve op maatschappelijken welstand, vooral op geschiktheid worde gelet, en waarbij de rechten der minderheden worden erkend. f. Krachtige inrichting van 's lands defensie, met toe passing van het beginsel van persoonlijken dienstplicht. g. Behartiging van alle belangen, die de welvaart van het Vaderland in het algemeen en van deze gemeente in het bijzonder kunnen bevorderen. Na bespreking en toelichting werd dit programma alge meen goedgekeurd en vermeerderd met de uitdrukking van den wensch naar bezuiniging in de Staatshuishouding. Ongeveer 60 leden traden terstond toe tot deze Vereeni- ging, die den naam zal dragen van „Nationale Kiesver eeniging Burgerplicht". De contributie werd voorloopig bepaald op 50 cents per jaar. Tot President dezer Ver- eeniging werd gekozen de heer W. J. Harms en tot leden van het voorloopig Bestuur de heeren Beukenkamp, Mooy, Kloosterhuis en Romenij. Aan 't Bestuur is opgedragen de samenstelling van een Concept-Reglement en het bevor deren der uitbreiding van het ledental. Buitenland. Met Keizer Friedrich van Duitschland gaat het nog steeds op en neêr. Alle toebereidselen zijn reeds getroffen om hem zoo spoedig mogelijk het genot der buitenlucht te kunnen verschaffen. In een warm hoekje van het park is een tent opgeslagen en men heeft een stoel van een bijzonder maaksel gereed, waarop men den Keizer zeer gemakkelijk kan vervoeren. Het eenige, wat echter nog steeds ontbreekt, is het zachte weêr; vermoedelijk zal dit nog wel eenigen tijd op zich doen wachten, want tot dusver is het -daar, ondanks de voorjaarszon, nog vrij guur. De Keizer had gisteren een goeden dag en vertoefde tot des avonds 8£ uur in zijn studeervertrek. Waarschijnlijk zal heden geen bulletin uitgegeven worden. Men zegt, dat de toestand van den Koning van Portugal verergerd is, dat het Z. M. moeite kost te schrij ven en dat hij den Kroonprins zou hebben opgedragen, de loopende zaken af to doen. Bij den Keizer van Brazilië hebben zich verschijnselen van eene hersenziekte geopenbaard. Dr. Semonna acht den toestand bedenkelijk. De „Norddeutsche Allg. Zeitung" deelt mede, dat het huwelijk tusschen Prins Heinrich van Pruisen en Prinses Irene van Hessen op het slot te Charlottenburg den 24 dezer, den verjaardag van Koningin Victoria van Enge land, voltrokken worden. Het officiëele Engelsche Regeeringsblad bevat eene verordening van het Departement van Koophandel, waarbij de landing in Groot-Brittannië van vee en schapen uit Vlissingen en België van heden af verboden is. Te Parijs heeft zich een treurig geval voorgedaan. De zoon van den landschapschilder Lavieille werd door zijn barbier geschoren met een mes, dat niet goed afge veegd was. Onder het scheren bekwam hij eene wond aan de wang; de wond geraakte aan het zweren en ver oorzaakte bloedvergiftiging. De ongelukkige jongeling is dientengevolge overleden. Naar men uit Bayonne meldt is aan de monding der Adour jl. Donderdagochtend eene boot met vier officieren omgeslagen. Twee hunner verdronken. De andere werden door een loods die hun te hulp zwom gered. Te Stubenville (Ohio) heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Eene koorddanseres, onder den naam van Melle Deco hare kunsten vertoonende, maar inderdaad Annie Wilson genaamd en tot een der aanzienlijkste families van Philadelphia behoorende, zou over een koord loopen, dat in de open lucht gespannen was tusschen het schouwburg gebouw en een hoogen boom. Reeds was zij tot op de helft van haar onzekeren weg genaderd, toen langzaam het koord aan een der einden losraakte en begon te wankelen. Gedurende eenige oogenblikken heerschte er een vreeselijke spanning onder de duizenden toeschouwers. Men wist nog niet, dat de koorddanseres reeds gevoeld had, dat het touw langzaam onder haar voeten wegzakte en dat daaraan haar wankelen toegeschreven moest worden. Op eens echter hoorde men een ijzingwekkenden gil en slingerde het koord los door de lucht. Door den angst overmeesterd, had de ongelukkige het evenwicht niet meer weten te bewaren en was zij naar beneden gestort. Met gebroken beenderen en ernstige inwendige kwetsuren nam men haar op. Er bestaat weinig kans haar in het leven te behouden. Zooals verzekerd wordt, was miss Wilson er door een liefdesavontuur toegekomen, haar familie te verlaten en als koorddanseres op te treden. De kamenier van eene aanzienlijke Engelsche dame kreeg onlangs een oorveeg van hare meesteres. Op den dag dat zij haar maandgeld ontvangen had pakte zij hare koffers, liet die op een rijtuig zetten en ging naar boven om raylady's haar op te maken. Maar in plaats van hare meesteres te kappen bond zij haar met de haren aan een stoel vast en bracht de nu weerlooze dame eenige klinkende slagen op beide wangen toe, zoodat de ontvangen oorveeg ruimschoots werd terugbetaald. Daarna maakte zij eene diepe buiging en ging heen. Ingezonden. Onder de nuttige instellingen, vroeger of later hier ter plaatse tot stand gebracht, komt voorzeker aan het onlangs gestichte Fonds tot het verleenen van ondersteuning ter aanmoediging van redders van schipbreukelingen eene voorname plaats toe. Immers wordt in de Statuten van dat Fonds het doel volgenderwyze omschreven „Het doel van 't Fonds is de verzorging en verpleging te bevorderen van redders van schipbreukelingen, ingeval zy door hun gevaarlijk bedrijf kwetsuren bekomen, en om, mochten zy by hun pogen, om anderen uit gevaar te redden, zeiven omkomen, tot wederopzegging toe, hunne gezinnen te ondersteunen." We lezen in een ander artikel der Statuten: „De inkomsten van het Fonds kunnen worden verkregen o. a. door jaarlijksche bijdragen der deelnemers, van minstens f 1. door bijdragen in ééns; door de netto-opbrengst van tooneel- uitvoeringen, concerten, enz.; door collecten; door het plaatsen van bussenen door makingen en schenkingen." Ons streven met de plaatsing dezer regelen is, om de lezers dezer Courant op den inhoud van beide artikelen attent te maken. Bij een zoo goed doel zal het zeker niet ontbreken aan bijdragen om zulk eene uitmuntende zaak krachtdadig te steunen. Helder, 11 Mei 1888. H. Burgerlijke Stand. Gemeente HËLDER, van Woensdag tot Zaterdag. OndertrouwdJ. Van de Graaff, vuurwerker, en G. Visser. F. De Langen, bediende, en L. Thomasse. GehuwdH. Schraa en M. Noot. R. Dijkstra en J. J. De Klerk. J. C. Groenemeijer en A. P. Reusche. Bevallen J. Kuiper, geb. Verbeek, Z. G. Groen, geb. Barte- ling, Z. C. Reus, geb. De Waard, Z. L. C. Stolk, geb. Goud- hooft, D. A. M. Balke, geb. Van Biemen, 2 Z. M. Lammers, geb. Stoepker, Z. J. C. Lipplaa, geb. Laplas, D. T. Van 't Hert, geb. Boon, D. OverledenA. W. Streutker, 2 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting en kracht. 10 11 12 12 1 Weêrsgesteldheid 12 nwtn. 6 k. 12| nwtn. 9 8| nwtn. 7, 12 nwtn. 5„ Barometer mM. Stand. Afw. Thermometer C. Stand. Afw. I 771.111 10.61 771.78 f 11.28 771.711 11.11 772.ó2| 11.92 7.0 6.6 7.0 7.4 -5.5 -5.9 -8.7 -5.2 Toe- stand van de zee. 0.74 Golvend 0.77 0.79 0.72 11 Mei 12 u. Bewolkt, winderig, koudweer. 12 Mei 8u. Idem. 12 Mei 8 u. Idem. Marktberichten. TEXEL, 10 Mei. De prys van onderstaande artikelen was als volgtGemaaid Zeegras f 6 a 7 en gevischt dito f 2 a 3 per pak van 100 kilogram. Haver f 3.40, Gerst 4.50 a 5.25 en Aardappelen f 1.75 a 2.50 per hectoliter. ALKMAAR, 11 Mei. Aangevoerd 325 stapels Kaas; Kleine Hooi f 33.50, Commissie dito f 27.50 en Middelbare f 28.50 per 50 kilogram. Aangevoerd 500 hectoliter GranenTarwe f 7.65, Rogge f 4.50 a 6.Gerst f 5.50, idem Chev. f 5.75, Haver f 3.60 a 4.25, Paardeboonen f 5.25 a 5.50, Bruine Boonen f 9.50 a 12. Citroen dito f 12, Witte dito f 12 a 14, Rood Mosterdzaad f 15.50, Kanariezaad f 6.75, Karweizaad f 12.35, Blauw Maadzaad f 9 a 9.50, Groene Erwten f 9 a 11, Grauwe dito f 11.25,-Vale dito f 9, alles per hectoliter. HOORN, 10 Maart. Ter waag gewogen 222 stapels Kaas, wegende 61,820 kilogram. Hoogste prys: Kleine Gras- f 34, Commissie idem f 28 en Middelbare f 27 per 50 kilogram. ENKHUIZEN, 9 Mei. Hooikaas f 31.50 per 50 kilogram. Boter 50 a 55 cents per kop. Kip-eieren f 2.50 a 3.per 100 stuks. Prijzen der ZadenKarweizaad f 12.50 a 12.75, nieuw Mosterd zaad f 15.a 16.50, Gerat f 4 a 5, Haver f 3.25 a 3.75, Grauwe Erwten f 11.50 a 12.50, groote Vale dito f 9.a 11.50, Groene Erwten f 10 a 12, alles per hectoliter. Veemarkt: Lammeren f 7.a 7.50, magere Varkens f 10. a 13.50, Biggen f 6 a 8, Konijnen 20 a 60 cents per stuk. AMSTERDAM, 11 Mei. Prijzen der Aardappelen: Friesche Franeker Jammen f 1.60 a 1.70, dito Engelsche f 1.20 a 1.33, dito Dokkumer Jammen f 1.70 a 2.Zeeuwsche Spuische Jammen f 1.50 a 2.90, Pruisische Hamburgers f 3.a 3.10, Geldersche Blauwe f 2.10 a 2.30, Zeeuwsche Blauwe f 2.30 a 2.35, dito Poters f 0.70 a 0.90, Geldersche Thomassen f 2 a 3 alles per hectoliter; nieuwe Malta 9 a 12 cent per kilogram. Aangevoerd 5 versche ladingen. Handel lusteloos. LEIDEN, 11 Mei. Ter Veemarkt werden aangevoerd: 8 Stieren, f 47 a 116; 62 vette Ossen en Koeien, f 112 a 335 per stuk of 56 a 68 cents per kilogram; 520 Varekoeien, f85 a f 193; 26 Graskalveren, f 16 a 46 34 vette Kalveren, f 32 a f 66 per stuk of 65 a 85 cents per kilogram; 139 nuchtere dito, f 2.50 a 6.120 vette Schapen, f 17 a 32.per stuk of 45 a 50 cents per kilogram; 958 Weideschapen, f 11.a 23. 1058 Lammeren, f 5.50 a 8 154 magere Varkens, f 15 a 30 312 Biggen, f 4.a 8.25Veulens, f a 3 Paarden, f 32 a 46, 786 Kalf- en Melkkoeien f 102 a 260, alles per stuk. MASTENBROEK, 10 Mei. Kamper-eilandsch Hooi f 20 a f 22, Mastenbroeker en Genemuider 1ste kwaliteit f 18 a 20 en 2de kwaliteit f 16.a 17.50 per 500 kilogram. DEVENTER, 11 Mei. Hooi 35 a 50 cents per 1000 kilogr. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse „Johan Willem Friso", onder bevel van den kapitein ter zee G. Doorman, is den 9 dezer te Barcelona aangekomen. Aan boord was alles wel. De aanstaande jaarvergadering van de onderwijzers en onderwijzeressen in liet arrondissement Helder zal, onder presidium van den schoolopziener, den heer Mr. M.Büch- ner, plaats hebben in het Gemeenelandshuis te Petten, op Maandag 25 Juni e. k. Beroepen bij de Herv. gem. te Alkmaar ds. F. E. Danbanton Fz., predikant te Heemstede. xkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk.g Op den 174en Mei e. k. hopen onze geliefde Ouders 3< W. MUL en G. LEIJER, hunne 25jarige Echtvereeniging te herdenken. Anna Paulowna, 12 Mei 1888. Hunne dankbare Kinderen. >c>» Getrouwd C. C. REZELMAN en CHR. KAAN Ad. Wieringerwaard, 10 Mei 1888. Getrouwd: G. DRIESSEN en A. CARST, die tevens, ook namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de talrijke blijken van belangstelling, bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Helder, 9 Mei 1888. Den 10 Mei overleed te Haarlem onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mevrouw de Weduwe dr. A. VAN DER WILLIGEN, geb. VAN VOORTHUIJSEN, in den ouderdom van 69 jaar. H. DYSERINCK. A. M. DYSERINCK—VAN DER WILLIGEN. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Nieuwediep, 12 Mei 1888. Heden overleed ons jongste Zoontje WILLEM ADRIAAN, oud veertien maanden. Mevrouw W. A. PALM—EIJBERGEN. 's Hage, 9 Mei 1888. Volstrekt eenige kennisgeving. Namens de Familie worden allen hartelijk dank gezegd, die zooveel bewijzen van deelneming hebben gegeven gedurende de ziekte en bij het overlijden van ons geliefd Zusje en Nichtje DIEUWERTJE. Namens de Familie, ANNA BISCHOFF. Algemeen Weeshuis te Helder, den 11de Mei 1888. (t a v n ca o* d Te bevragen Alg. Advertentie-Bureau STADERMANN, Helder. ^1» ten verzoeke van den jjEfö Makelaar L. W. F. OUDENHOVEN, op WOENSDAG 30 MEI 1888, a.v. 8 ure, in het lokaal „Tlvolt", te Helder, in het openbaar verkoopen: N°. 1. Een GEBOUW, bestaande in vier Woningen, aan de Oude Kerkstraat te Helder, geteekend A. 34, groot 3 aren, 97 centiaren. N°. 2. Een HUIS en ERF, aan den Kanaal weg te Helder, geteekend I. 106, waarin vergunning tot verkoop van sterken drank, dienende beneden tot Societeitalokaal, met KEGELBAAN en TUIN, te zamen groot 2 aren. N°. 3. Een PAKHUIS en ERF, achter het vorig perceel aan den Dijkweg te Helder, groot 95 centiaren. Voorschreven goederen behooren tot den gemeenschappe- lijken boedel en nalatenschappen van den Heer P. Bakker Jzn. en Mejufvrouw Trijntje Schipper, beiden te Helder overleden. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van genoemden Makelaar en Notaris.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3