een afzonderlijke afdeeling voor landbouw onder een zaak- kundigen referendaris op te richten. Uit een mededeeling, door 't «N. v. d. D.* ontvangen, blijkt nader, dat niet alleen de uitvoer uit de haven van Vlissingen is verboden, maar ook die uit geheel België. Voorts is de invoer van slachtvee uit andere havens ver boden van schepen, die binnen 28 dagen te voren vee aan boord hadden, dat afkomstig was van verboden havens, of daar geweest zijn of die vee aan boord hebben dat in aan raking is geweest met vee in de verboden havens. De belangstelling van het publiek in de jl. Dinsdag gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin de heer Domela Nieuwenhuis zijne interpellatie hield over de werkstaking in de venen, was zoo groot, dat vele nieuwsgierigen noch op de publieke, noch op de gereserveerde tribune eene plaats konden machtig worden en teleurgesteld huiswaarts keerden. Volgens den verslaggever van het «Hld.* viel het ieder, die met de parlementaire vormen bekend is, zeer op, dat door den Minister van Justitie en de heeren Van Houten, Van der Feltz en Oppedijk, die aan de discussie deelnamen, niet werd gesproken van den //geachten interpellant", maar kortweg van «den interpellant". Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 16 dezer: «Bij de jl. Maandag gehouden aanbesteding voor den bouw en verbouw van scholen en onderwijzerswoning alhier zijn de volgende inschrijvingsbiljetten ingekomen: Voor den verbouw van school No. 1 te Veerburg hebben inge schreven de heeren: G. Moorman, te Helder, voor f12,154; Gebrs. Klein, idem, f 10,243; H. Jonker, te Anna Paulowna, f 12,350; J. Schuurman, te Medemblik, f 10,988; P. De Boer, idem, f 11,090; C. N. Vlaming, te Schagen, f 11,732 en P. Wilms, te Anna Paulowna, f 12,300. Voor den verbouw van school No. 2 te Kerkland is ingeschreven door de heeren: A. Graaff, te Helder, voor f 7660; Gebrs. Klein, idem, f 7166; J. Duinker, idem, f 7999; R. De Boer, te Medemblik, f 6190; G. Moorman, te Helder, f 6747; C. N. Vlaming, te Schagen, f 7639 en P. Wilms, te Anna Paulowna, f 8300. Voor den bouw eener school en onderwijzerswoning in den Oostpolder is ingeschreven door de heeren: A. Graaff, te Helder, voor f 17,450; Gebrs. Klein, idem, f 17,184; H. Jonker, te Anna Paulowna, f 18,100; J. Schuurman, te Medemblik, f 16,763; J. Duinker, te Helder, f 17,677; C. N. Vlaming, te Schagen, f 17,290; P. Wilms, te Anna Paulowna, f 18,000; De Waard en Wijker, te Helder, f 17,545 en G. Moorman, idem, f 17,700. Voor de massa is ingeschreven door de heeren: Gebrs. Klein, te Helder, voor f 34,093; G. Moorman, idem, f 36,300 en J. Kronenberg, te Medemblik, f 34,158. Alzoo zijn minste inschrijvers voor de massa de heeren Gebrs. Klein, te Helder.* De afdeeling Nieuwe Niedorp van Volksonderwijs* zal wederom, naar jaarlijksche gewoonte, in de maand Juni een schoolfeest geven aan de leerlingen der scholen, die gedurende een jaar niet meer dan tweemaal willekeurig hebben verzuimd. Hun aantal, jaarlijks klimmende, is thans tot ongeveer 140 gestegen. Een rijtoer is bepaald naar Alkmaar, waar men de kinderen in den speeltuin wil ver maken, en naar Heiloo, waar men ze in de bosschen en schoone natuur aangenaam bezig wenscht te houden. De Gemeenteraad steunt daarbij de afdeeling met eene belang rijke geldelijke bijdrage. Men schrijft uit Schermerhorn «Het jaar maakt voor de veehouders in deze streek, en zeker ook in andere streken, een slecht begin. De kortheid van het gras op de weiden, een gevolg van het gure voorjaarsweer, dat op den langen winter is gevolgd, doet verlangend uitzien naar warmer dagen. Bij de meeste boeren is het hooi totaal opgebruikt, dus moeten de koeien naar de weide, en daar is nog zoo weinig te eten! Het vooruitzicht op de hooiteelt in dit jaar is ook ongunstig. Geen wonder, dat menig landman zijne uitgaven beperkt tot het allernoodzakelijkste.* Door den districts-veearts ter standplaats Haarlem is met zekerheid een geval van hondsdolheid geconstateerd bij een hond te Velsen, die gebleken is afkomstig te zijn uit Amsterdam, van waar hij reeds eenige dagen geleden was weggeloopen. Hij is op onderscheidene plaatsen in die gemeente gezien en dood in eene schuur gevonden. Vijf door hem gebeten honden zijn op last van den Burge meester afgemaakt, en deze heeft het bevel uitgevaardigd tot het vastleggen of muilkorven van honden gedurende vier maanden. De doleerende gemeente te Amsterdam zal, naar de «Standaard* bericht, dit jaar nog in het bezit van drie kerken komen. De Rechtbank te Amsterdam veroordeelde jl. Dinsdag den koetsier, die op den Dam een korporaal had uitge scholden, tot f 15 boete. De twaalfjarige zoon van den vice-admiraal jhr. M. W. Van Renselaar Bowier, den afgetreden directeur en commandant der Rijkswerf te Amsterdam, redde jl. Zon dagmiddag een klein meisje, dat bij de Kattenburgerbrug in de Nieuwe Vaart was geraakt, waarbij hij zich gekleed en al te water heeft begeven. Een kruier op den Haarlemmerdijk te Amsterdam had aan de politie kennis gegeven, dat hij twee bank biljetten, een van f 1000 en een van f 25, gevonden had. Als eigenaar van dit geld heeft zich aangemeld een notaris, wiens bediende het had verloren. De waarde is aan den eigenaar teruggegeven, die de eerlijkheid van den kruier met f 50 heeft beloond. voor het raampje van den derde-klasse waggon met haar zakdoek wuifde, opdat hij haar beter herkennen zou. Zoolang zij die donkerblauwe gestalte, die thans nog haar kleinzoon was, kon zien, waren haar oogen onafgebroken op hem gevestigd, en riep zy hem in stilte nog een «tot weerziens* toe, dat zoo weinig zeker is als hij, die afscheid neemt, naar zee gaat. Zie hem goed na, arm oudje, zie hem goed na, dien Sylvester volg zoolang gij kunt met uw blikken zijn immer onduidelijker wordende gestalte, die voor immer uit uw oogen verdwijnt... Toen zij hem niet meer kon zien, viel zij op haar bank terug, zonder zich er om te bekommeren dat haar mooie muts geknoeid werd, en barstte zij in snikken uit. En hij keerde zich langzaam, met gebogen hoofd, om, terwijl groote tranen langs zijn wangen liepen. De herfstnacht was neergedaald; overal was het gas ontstoken; de matrozen vierden feest. Maar hij lette op niets, nam den naasten weg door Brest en begaf zich naar de kazerne. Daar wierp hij zich in zijn hangmat en weende in de eenzaam heid tot aan den morgen. (Wordt vervolgd.) In de jl. Dinsdagmiddag gehouden vergadering van aandeelhouders der onderneming «Krasnapolsky* te Amster dam, werd het verslag over 1887 uitgebracht, waaruit bleek dat de toestand der onderneming voortdurend gunstig is. De winst over 1887 was ruim f 20,000 grooter dan over 1886, welke meerdere winst geheel tot afschrijving weial aangewend, terwijl, evenals ten vorige jare, 7 pet. dividend wordt uitgekeerd. Het geheele bedrag der afschrijving over 1887 is circa f 50,000. De negende jaarlijksche algemecne vergadering van de «Vereeniging van gepensioneerde onderollicieren en minderen van het Nederlandsche Leger* zal ditmaal plaat3 vinden te Leiden op 22 dezer, 's morgens ten 11 uur. Hoogstwaarschijnlijk zullen de onlangs opgetreden Eere- Voorzitter dezer Yereeniging, de oud-Minister van Oorlog, generaal Weitzel, en andere autoriteiten, deze vergadering met hunne tegenwoordigheid vereeren. Naar wij vernemen, gaat deze Vereeniging die onder steuning verleent aan hulpbehoevende oud-gedienden van de landmacht en hunne weduwen van jaar tot jaar vooruit, zoodat dan ook in het afgeloopen boekjaar ongeveer f 15,000 aan onderstand kon worden uitgereikt. (Ingezonden.) H. Glimmerveen, in het Zwaanshals te Rotterdam, heeft jl. Dinsdag de eerste Hollandsche aardappelen, ge teeld van den kouden grond, aan Z. M. den Koning gezonden. Omtrent de verrassing, den heer Heemskerk jl. Zaterdag bereid op het diner in den Ouden Doelen, meldt de «Haarl. Crt." het volgende: Het hem aangeboden exemplaar der nieuwe Grondwet is in groot kwarto formaat, op zwaar papier gedrukt en gebonden in rood lederen band met vergulden stempeldruk. Wat vooral tot sieraad strekt en het eigenaardige karakter aan het boek geeft is de titelpagina, bestaande in een keurige teekening van de hand des heeren C. A. Eckstein, den directeur der Topogra- pbische Inrichting te 's Hage. Omkranst van lauwerbladen en eikenloof, prijkt in het midden het portret van den heer Heems kerk, waaromheen de portretten zijner zeven ambtgenooten gegroe peerd zijn. Boven deze groep verheft zich het beeld der Gerechtig heid, terwijl zich aan den voet het Nederlandsche wapen vertoont. De titelpagina in het boek is een photografie der eigenlijke teekening. Deze laatste, op grooter schaal aangelegd en in fraaie lijst vervat, werd mede den heer Heemskerk aangeboden. Een andere eigenaardigheid van het boek bestaat in de publicatie van 15 November, welke aan de Grondwet voorafgaat en die ter plaatse van het contraseign door de Ministers eigenhandig onder teekend is, zoodat alleen de naam van den Minister van Binnen- landsche Zaken daarin gedrukt staat. Het geheel is onder de leiding van den heer Eckstein uitgevoerd, wat het bindwerk betreft door den heer J. V. Van den Heuvel te 's Hage en wat het drukwerk aangaat door de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. De afgetreden Ministers boden, bij monde van den oudste hunner, generaal Weitzel, deze herinnering aan hun gezamenlijken arbeid den heer Heemskerk aan, die zich met dit blijk van waardeering zijner ambtgenooten zeer ingenomen betoonde. Tot het diner waren ook onderscheidene leden van de Eerste en de Tweede Kamer genoodigd. Men meldt uit Slikkerveer aan de «N. Rott. Crt.*: «Hoort men tegenwoordig overal klagen over den kwij nenden staat,- waarin landbouw, handel en scheepvaart verkeeren, wanneer de vreemdeling langs deze plaats komt, en een blik slaat op de groote bedrijvigheid, welke zoowel te Bolnes als hier langs de zijde der rivier van het begin tot het eind heerscht, dan komt hij tot de overtuiging, dat de scheepsbouw een nieuw tijdperk van bloei is inge treden. Was het vroeger de koopvaardijvloot, die voor een groot deel alhier werd aangebouwd, thans is het de Rijnvaart, die aan honderden werk verschaft. De prachtige villa van den heer P. Smit Jr., welke vóór eenige jaren hier werd aangebouwd, en waarvan de kosten op circa f 160,000 werden geraamd, is nu verkocht voor eene som van f 24,000 (uitgezonderd het koetshuis met eenige meters grond), ten einde te vallen onder de hand des sloopers, om ook alweer plaats te maken voor den scheepsbouw. De firma wed. C. Boele Zonen is thans eigenaar geworden, en heeft daardoor hare werf aanmerke lijk vergroot.* De bekende tweejarige stier «Apollo* van mej. de wed. Van Driel is voor Italic aangekocht voor f 500. Deze stier is op verschillende nationale tentoonstellingen bekroond. Aangezien de groote armenkas in de R.-K. kerk in de Nieuwstraat te Zwolle, waarin de collecten voor de armen worden gestort en die om de 14 dagen geledigd wordt, in den laatsten tijd veel minder opleverde dan gewoonlijk, kreeg men vermoeden, dat die bestolen werd. De koster nam daarom jl. Zaterdagnamiddag post achter het groote altaar en ontdekte al spoedig, dat zijn 25jarige buurjongen A. Haverkoek, die hem weieens in de kerk behulpzaam was en daar bijna dagelijks quasie kwam bidden, de bussen ledigde met stokjes waaraan een stukje leder met lijm bevestigd was, die hij daarna op eene plank in de kerk verborgde. Daar de koster alleen was, liet hij den dief ongemerkt vertrekken. Maandag nam een hoofdagent van politie achter het groote altaar post; dezelfde A. Haverkoek kwam weder bidden, en toen verschillende andere personen waren ver trokken en hij zich alleen in de kerk waande, bekeek hij wel de armbussen, maar, alvorens weder aan het werk te gaan, doorzocht hij de kerk of er ook onraad was, totdat hij den hoofdagent op zijne schuilplaats achter het groote altaar verborgen vond. Hij werd gearresteerd, en hoewel hij beweerde geen diefstal te hebben gepleegd, werd hij op bevel van den heer rechter-commissaris naar het Huis van Arrest gebracht. In zijn bezit werden gevonden eenige geldstukken, waaraan zich lijm bevond, een doosje met die kleefstof, alsmede eenige kleine sleuteltjes, waarmede een vijftal andere ofierbussen konden worden geopend. Het volgende geval van lood vergiftiging heeft zich te Oldeber- koop voorgedaan. Weken achtereen heerschte in het gezin van den heer B. aldaar eene ziekte, welker verschijnselen bestonden in braken, ingewands- pijn, zwart worden van het tandvleesch, enz. Ook in andere gezinnen ontstond dezelfde ziekte. De doctoren, die deze patiënten behandelden, schreven de ziekte toe aan loodvergiftiging, doch te vergeefs zocht men, waar dit lood vandaan zou kunnen komen. Potten, pannen, ketels etc. werden onderzocht, doch vruchteloos. Nu eens wat beter, dan weer wat minder, bleven de patiënten lijdende, tot eindelijk, belaaseen der lijders, een zoon van den heer B., bezweek. Met vernieuwden yver zetten de geneesheeren hun onderzoek voort. En gelukkig werd de oorzaak gevonden. De heer Ebbinge, arts te Gorredijk, onderwiep o. m. het meel, gebruikt door den bakker S. (inwonende bij den heer B.) aan een scheiknndig onderzoek, en hij vond, wat hij zocht. In het meel, waarvan S. zoogenaamde «fijne* koek bakte (bloem van roggemeel) vond de heer Ebbinge een aanzienlijke heeveel- heid loodglit, een zeer vergiftige lood-oxyde. Het meel bevatte hiervan zoo'n aanzienlijk deel, dat men met ongewapend oog het loodglit duidelijk in de koek kon waarnemen. Dat alle nog aan wezige koek en meel vernietigd, althans buiten gebruik gesteld is, behoeft niet gezegd te worden. De heer E. heeft door zijn nasporingen misschien vele verdere ongelukken voorkomen en daarom verdient hij hulde voor ziju nauwlettend onderzoek. Naar wij vernemen, is het meel afkomstig van den haudelaar C. te Joure. Hoe er zoo'n groote hoeveelheid loodglit in kon geraken, weten we voorshands niet, doch onderzoek zal dit misschien aan 't licht brengen (L. Crt.) Volgens het «Tijdschrift voor Geneeskunde* is hier te lande in dc vorige maand wederom een kind overleden aan de gevolgen van dollehondsbeet. Het kind was afkom stig uit Standdaarbuiten en is niet ter behandeling naar het Instituut-Pasteur te Parijs opgezonden. Terwijl twee mannen bezig waren de palen voor een afrastering te plaatsen in een weiland bij Amersfoort, vloog de kop van den hamer, waarmede de een de palen in den grond dreef, van den steel en kwam met zooveel kracht op het hoofd van den ander aan, dat hij bewusteloos neder- stortte en aan de gevolgen is overleden. Dezer dagen hebben op de stoomboot «President Her weg* voor de visscherij in volzee, in de Noordzee, de eerste proeven plaats gehad met den onderzeeschen elec- trischen verlichtingstoestel van den ingenieur Pellenz. De technische bezwaren, die men te gemoet zag, deden zich niet voor. Integendeel, de toestel werkte bij een lic'nt- verbreiding van 200 normaalkaarsen, eene kabellengte van 200 meters en eene snelheid van varen van ongeveer 4 mijlen, zonder de minste stoornis in het bedrijf. Uitgaande van de stelling, dat visschen evengoed als andere dieren zich naar het licht toe bewegen, moet deze toestel voorde visscherij in volzee van groote beteekenis zijn. cotofverplaatsend, woelziek gastje, Qhaosvormend, waar gij komt, ËJuiv'ringwekkend, heimelijk tast je Overal, hoe men ook bromt; Onrustbarend is uw woelen, !z;aar en vrees'lijk uw bestaan; gannenplaag! laat ge u gevoelen, >ch, 't is met de rust gedaan. ;>an u hebben velen 't land: ^ijk uw naam slechts, aan den kant. Uitslag der verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In het hoofdkiesdistrict Gouda zijn uitgebracht 2549 stemmen. Gekozen mr. O. J. E. Baron Van Wassenaer vanCatwijck (anti-rev.) met 1447 steramen. De heer mr. J. Fortuijn Droogleever (lib.) had 1095 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Amersfoort werden uitgebracht 1727 stemmen; van onwaarde 14. Gekozen de heer J. E. N. Baron Schimmelpenninck (anti-rev.) met 1326 stemmen. Op den heer mr. J. Heemskerk Azn. waren 342 stemmen uitgebracht. In het hoofdkiesdistrict Maastricht is gekozen de heer dr. Schreinemacher (ultram.) met 889 van de 1594 geldige stemmen. Op den heer E. De Beaumont (ultram.) waren 658 stemmen uitgebracht. Bij de verkiezing in het hoofdkiesdistrict Eede werden uitgebracht 2070 geldige stemmen. Gekozen de heer C. M. E. Van Löben Seis (anti-rev.), met 1253 stemmen. Mr. C. J. E. Graaf Van Bylandt bekwam 790 stemmen. Tweede Kamer. De interpellatie van den heer Heldt over den door den Minister van Marine genomen maatregel, waardoor vroeger vaste werklieden bij 's Rijkswerf thans als tijdelijk in dienst zijn. De heer Heldt constateert, dat ultimo Maart een SOtal vaste werklieden aan 's Rijks werf te Amsterdam en, is hij goed inge licht, ook te Willemsoord en Hellevoetslnis, zijn ontslagen en terstond tot losse werklieden aangesteld. Waartoe die verande ringen? Dat ia voor vele werklieden een raadsel. Velen zijn daardoor tot gewone sjouwerlieden en baliekluivers teruggebracht, menschen met meer dan 30jarigen dienst en versierd met de medaille voor trouwe plichtsvervulling. Er zijn er onder, die, nadat zij als milicien in den dienst vielen, zich dc opoffering getroostten van een plaatsvervanger te stellen, wel een bewijs hoezeer zij de plaatsing bij de werf op prijs stellen. Thans zijn die werklieden aan de poort gezet, met het vooruitzicht weldra geheel broodeloos te worden. Vroeger, toen het personeel ver minderd werd, werden de werklieden tijdig gewaarschuwd, ten einde te trachten ander werk te krygen, hoe moeilijk ook in de laatste jaren voor de scheepsbouwvakken. Zoolang zij in dienst waren, zijn zij vaste werklieden en, al weten dc losse werklieden niet wanneer zij ontslagen worden, toch hangt ontslag hun boven het hoofd als het te verwerken geld uitgeput is. Grievend vooral i3, dat de ouderen voor jongeren teruggezet zijn. Al is er geen bevoorrechting te vermoeden, vreemd is het zeker. Hij verzekert dat bedoelde personen, met 25 of 30 dienstjaren, een zuiver blank strafregister hebben. Worden ook wel omtrent de bekwaamheden de hoofden der werkplaatsen gehoord De maatregel, afgescheiden van de slachtoffers, ook in de toekomst, zal in de toepassing niet strooken met de billijkheid, die de rijkswerkgever moet in acht nemen tegenover zijne werklieden, en evenmin met de toezeggingen aan de Eerste Kamer. Spreker komt dan ook op tegen het meêdoogenloos en hulpeloos aan den dyk zetten van trouwe ge- dienden, en dringt alsnog op billijke behandeling aan; en hij meent ook dat de Vertegenwoordiging, toen zy de wet op den onderstand van werklieden gaf', niet bedoeld heeft de overige werklieden hulpeloos te maken. WbVe dit toch zoo, die wet zou een wassen neus zijn. Spreker herinnert aan het betoog van den heer Van Tienhoven in de Eerste Kamer, om moeilijkheid te voorkomen voor hen, die tusschen 40 en 60 jaren oud zijn. Tevens herinnert hy dat de Regeering met het geven van grati ficatiën hoogst voorzichtig wilde te werk gaan, en als regel ze niet wilde. Maar kort te voren zeide 's Ministers voorganger, dat het ontslag van zoovelen niet noodig zou zijn. Het ontslag van 60 werklieden onlangs, bewijst echter dat men het nog niet eens is over liet bezit van een kern werklieden, of dat men meent daartoe nog niet genaderd te zijn. Met het oog op een en ander wenscht hy de Minister van Marine te vragen1. de onbillijkheid te herstellen, die blijkbaar tegenover velen der op 31 Maart ontslagen werklieden is betracht, in zoover zij achtergesteld zijn bij zoovele jongeren in dienstjaren; 2. zoodanige maatregelen te nemen, dat aan werklieden boven de 40 en beneden de 60 jaren, wien het noodjot van ontslag uit 's Rijks dienst bij de werven treft, eene gratificatie in geld kan worden toegekend, waarmede zij geheel of' ten deele, tot het hun gelukt is elders werk te vinden, in het onderhoud van zich zeiven en hun gezin kunnen voorzien. De Minister van Marine (de heer Dyserinck) zal de vragen niet volledig kunnen beantwoorden, omdat ze hem eerst by het begin der zitting zyn ter band gesteld. Als vroeger werkzaam by 's Rijkswerven, zal hy zoo goed mogelijk trachten te ant-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2