Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. woorden, ook al had hij gewenscht dat sommige klachten hem persoonlijk ter kennis waren gebracht. Hij gevoelt evenveel sympathie voor de werklieden als de heer Heldt, wiens betoog hem echter den indruk schonk, dat wij hier niet te doen hebben met eene regeeringstaak, maar met het werk vaneene philantropische instelling. De Minister moet allereerst 's lands belang behartigen. Wat nu de zaak zelve betreft, de werkelijkheid is deze, dat de weelde der werven aanstoot heeft gegeven, door het besef waarvan de uitgaven aanmerkelijk zijn ingekrompen en het aantal werk lieden is verminderd. Sedert 1883 is het aantal werklieden dan ook verminderd van 3000 tot 1600, in overeenstemming met de wenschen van de Kamers. Men zal moeten komen tot eene inkrimping van het aantal, waardoor alleen het dringende werk kan worden afgedaan vaste werklieden hebben er nooit bestaan. Als de heer Heldt het tegendeel meent, vergist hij zich nooit zijn er meer werklieden aangenomen dan noodig was. De losse werklieden konden zelfs naar huis gaan, als het regende en er binnen voor hen geen werk te vinden was. Dit is zeker: voor een werkman bestond nooit recht te zeggen ik ben er eenmaal en blijf er. Wat het toekennen ccner gratificatie in geld betreft, dit zou zijn buiten de wet, die eerst kort tot stand is gekomen. En wat aangaat de achterstelling van ouderen bij jongeren, de Minister weet niet dat dit gebeurd zou zijn. Hij zou dit moeten onderzoeken. Bij alle marine-autoriteiten heeft een warm hart voorgezeten voor de werklieden. De ontslagenen hebben nog 14 dagen loon gekregen en met 1 Januari was reeds het voornemen tot ontslag bekend. De heer Goeman Borgesius constateert dat er toch blijkbaar werk genoeg was, want die vaste werklieden zijn terstond als losse aangesteld. Dat is de grootste grief. Zijn er onbillijk heden gepleegd, dan ligt het op 's Ministers weg die te herstellen, ook omdat hy zegt een warm hart toe te dragen aan de werk lieden. Spreker dringt dus op herstel van onbillijkheden aan. De heer Land brengt hulde aan de belangstelling van den heer Heldt in het lot van den werkman. Hij meent echter, dat van dezen Minister, pa's opgetreden, geen ingrypende maatregelen, kunnen worden verwacht. De Kamers hebben altijd inkrimping van personeel verlangd. Hij waarschuwt den Minister hiermede niet te ver te gaan; bij de verkiezingen is nog al gehamerd op het aambeeld der verwaarlozing van 's lands defensie. Het is dus te wachten dat daartegen gewaakt zal worden, en daarom moet niet een geheele kern van goede werklieden weggezonden worden. De Minister vermindere dus niet te veel het aantal werklieden. Hoewel spreker als technicus in de Kamer is verwelkomd, meent hij evenwel dat het vroeger aan technische kennis niet ontbrak. De heer Heldt erkent, den Minister eerst laat de vragen gegeven te hebben, maar merkt op, dat de interpellatie zoo spoedig aan de orde is gesteld. Hij verheugt zich er over dat de Minister billijke grieven wil onderzoeken. Dat er gratificatiën aan werk lieden worden gegeven ook door den staat, daarin ligt niets philanthropisch. Particuliere patroons kennen ook gratificatiën toe. Hij dringt nader aan op het geven van onderstand aan de werklieden totdat zij een bestaan hebben gevonden, en meent dat juist 's land belang daardoor zal worden gebaat, omdat het ontslaan dan niet zoo moeielijk zal vallen. Hij is niet tevreden met 's ministers antwoord op sprekers tweede vraag. De heer Viruly meent, dat er tusschen den Minister en den interpellant verschil bestaat. Beter ware het geweest dezen Minister niet zoo spoedig met eene interpellatie lastig te vallen. Wat is de grief van interpellant? De vaste werklieden zyn ontslagen, die dadelijk losse zijn geworden. En nu ontkent de Minister dat er vaste werklieden zijn. Welnu, dan zijn er ook geen losse aangesteld en was er voor de interpellatie geen grond. Hij hoopt echter dat de Minister later de vragen beter dan thans zal kunnen beantwoorden. Ook lette de heer Heldt meer op de belangen van de werklieden dan op die van 's Rijks schatkist. De som voor werkloonen is in de laatste jaren verminderd door het geven van meer werk aan de particuliere nijverheid. Maar esrst bij de begrooting moet blyken wat er van losse of vaste werklieden zij. De Minister belooft de persoonlijke grieven te zullen onder zoeken en hij zal, is er onrecht geschied, trachten dit te her stellen. Hem was geen onrecht bekendwel ontving hij klachten waarvan hij den indruk kreeg, dat het toegekend ontslag recht vaardig was. Met dat ontslag wordt systematisch te werk gegaan en altijd als er op de begrooting geen geld meer is. Eventueele reclames zullen onderzocht worden. De heeren Heldt en Borge sius kunnen daarvan verzekerd zijn. Verdere inkrimping van werfpersoneel zou de Minister niet wenschen. Hij wenscht de eenmaal gemaakte regeling te handhaven en houdt vol, dat de eisch van den heer Heldt buiten de jeugdige onderstandswet gaat. Hoeveel sympathie hij heeft voor den werkman, op de belangen van de schatkist moet hij ook letten. En de aandeelhouders in particuliere inrichtingen zouden ook opkomen tegen even verkeerde economie. De heer Heldt voert nog kortelijk het woord en hoopt, dat het den Minister zal gelukken de moeielijkheden bij het ontslaan van werklieden te boven te komen. Hiermede is de interpellatie afgcloopen. De Kamer gaat tot nadere bijeenroeping uiteen. Buitenland. Professor Virchow houdt zijn beweren staande, dat hij bij het microscopisch onderzoek niets heeft ontdekt, waar door de onjuistheid zijner eerste onderzoekingen blijkt. Er zijn geen gegevens voorhanden, op grond van welke met zekerheid kan worden uitgemaakt, dat Keizer Friedrich van Duitschland aan kanker lijdt. De Keizer heeft gisteren voor den eersten keer na den jongsten hevigen aanval zijner kwaal de kamer verlaten en in het park een wandelrit gemaakt, nadat hij vooraf gedurende geruimen tijd zich met lezen en schrijven had bezig gehouden. Te Keulen zijn de houder van een dienstboden-ver huurkantoor, zekere Max Kroll, zijne moeder, de agent Salomon en de dienstmaagd Dorothea Schafer schuldig verklaard aan het verlokken van meisjes, om zich in Neder land te verhuren, waar zij in slechte huizen terecht kwamen. De agent werd veroordeeld tot 18 maanden tuchthuisstraf, Kroll tot een jaar, zijne moeder tot 8 maanden en de dienstbode tot 4 maanden gevangenisstraf. In eene Mormoonsche nederzetting van Luna Valley, in de provincie Socorro (Nieuw-Mexico) heeft een duel op de revolver plaats gehad tusschen twee jonge meisjes, de achttienjarige Mary Seemore en de zestienjarige Sarah Bolton. De beide meisjes waren steeds intieme vriendinnen geweest, totdat op zekeren dag de kleine Amor een spaak in het wiel kwam steken. De guit verscheen in de kolonie van Luna Valley in de gedaante van een jongen, schoonen ossendrijver, James Whitman genaamd, die de harten van de twee meisjes aanstonds in vuur en vlam zette. Van dat oogenblik af waren zij elkanders grootste vijandinnen, en het kon wel niet anders of vroeg of laat moest het tot eene botsing tusschen haar komen. Dezer dagen nu had dit plaats; een twist ontstond en het einde was een twee gevecht op de revolver, op twaalf passen afstands en zonder getuigen. Het duel heeft inderdaad plaats gehad, en wel met het treurig gevolg, dat miss Bolton's schouder door een der kogels verbrijzeld werd. Haar toestand is zeer ernstig, maar niet hopeloos. Benoemingen, enz. Tot ridder in de orde van den Nederlandse hen Leeuw is benoemd de heer B. De Greef Jzn., laatstelijk directeur van het Entrepotdok te Amsterdam. De commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loods gelden te Delfzijl H. F. Eelsingh, wordt, wegens meer dan öójarigen ouderdom, met 1 Juli a. s. eervoi uit die be trekking ontslagen, behoudens toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben, en wordt met dien datum als zoodanig benoemd de gewezen luitenant ter zee 2de klasse J. C. 1J. Ivraijen- hoff van do Leur. De 1ste luitenant der mariniers W. G. Vennekool, inge scheept aan boord van Zr. Ms. fregat „Evertsen', wordt met 21 dezer ter beschikking gesteld van den commandant van het corps, en aan boord van genoemden bodem ver vangen door den 2den luitenant der mariniers G. Faassen. Benoemd bij het wapen der infanterie tot luit.-kolonel de majoor H. J. G. Benschop, van het corps. (De luitenant-kolonel blijft in zijn nieuwen rang het commando over het 5de bataillon 1ste reg. inf. behouden.) Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Gehuwd: J. C. Meeuwsen en Z. Bolk. W. F. Schutter en C. E. Bergmann. J. Schoenmaker en C. B. M. Weijs. G. Den Hartog en J. C. Jongkees. W. Bakker en J. Bakker. G. F. Visser en A. M. Van der Haagen. J. P. Jorusse en K. Stokebrand. BevallenR. Snoek, geb. Dupont, Z. G. Masseus, geb. Peterse, Z. J. Bakker, geb. Kramer, D. OverledenF. W. Langhorst, 68 jaren. C. Wigman, 67 jaren. J. Mens, 7 maanden. Gemeente TEXEL, van 10 tot 16 Mei. OndertrouwdPieter Boon Mz. en Geertje Bruin. GehuwdEeuwe Enne Schaaff en Gezina Klaasse. Ger- hardus Me'nses en Helena Johanna Duinker. GeborenWillem Johannes, zoon van Cornelis Zijm Mz. en Neeltje Smit. Klaas, zoon van Jacob Hoedemaker en Elisabcth Kok. Adriaan, zoon van Maarten Koorn Dz. en Marretje Roeper. OverledenAntje Bakker, gehuwd met Gerrit Dirk Kikkert, 24 jaren. Dorothea Keizer, weduwe van Jacob De Boer, 77 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 'o a Uren. "Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand, j Afw. Stand. Afw. 16 12 otn. 2 k. 754.00- 6.80 14.6 t 1-6 0.61 Slechtw. 17 8 zzw. 20 755.18- 5.72 14.4 t 3.2 0.78 Hol in z. 17 12 zzw. 17 756.24- 4.66 1 15.2 tü-1 0.75 Wtêrsgesteldheid: 16 Mei 12 u. Bewolkt, mooiweer. 17 Mei 8 u. Bewolkt, onstuimig. 17 Mei 12 u. Idem. 327ste Staats-loterij. Vijfde klasse. Tweede lijst: Nos. 1122, 1660, 2728, 11028 en 11657 ieder f 1000. No. 20622 f 400. Nos. 4258 en 4516 ieder f 200. Nos. 614, 7798, 8944, 10941, 11451,12472,14728, 17276, 18125 en 19952 ieder f 100. Derde lijst: Nos. 11137, 12506, 14462 en 18324 ieder f 1000. Nos. 5130 en 12695 ieder f 200. Nos. 2148, 2604, 3317, 13643, 16563 en 16821 ieder f 100. Schager markt van heden (per telegraaf 5 Paarden f 40 al25 Ossen - a 7 Stieren - 40 al50 125 Geldekoeien - 70a250 40 Kalf koeien -I30a200 18 Vaarzen - 80all0 38 Hokkelingen - 38 a 60 45 nucht. Kalveren - 3 a 10 Rammen - a 652 Schapen - 14 a 28 580 Lammeren f 9 a 11 Bokkende Geiten-0.25a 4 14 magere Varkens f 12 a 16 34 Biggen - 5 a 7 20 Kippen c. 70 a 90 Eenden - a Boter per kop -624 &72£ Kaas per kilogram - 20 a 30 Kip-Eieren per 100 -225 a250 Eend-Eieren -290 a300 Marktberichten. TEXEL, 15 Mei. Werkpaarden f 100 a 155, oude Paarden f 40 a 70, vette Koeien f 150 a 190, Kalfkoeien f 120 a 155, Geldekoeien f 80 a 115, Melkkoeien f 120 a 135, Kalfvaarzen f 90 a 130, nuchtere Kalveren f 2.50 a 2.75, Rammen f 14 a 17, Biggen f 7 a 9, alles per stuk. Vette Varkens 20 cents per half kilogram. Alles in den Commissiehandel. ENKHUIZEN, 16 Mei. Aangevoerd 13 stapels Kaas, f 32 per 50 kilogram. Pryzen der Zaden en Granen: Karweizaad f 12.50 a 12.75, Mosterdzaad f 15.a 15.25, Vale Erwten f 10.a 11.25, Groene dito f 11.a 12.25, Bruine Boonen f 10.a 12.25, Gerst f 4 a 5, Haver f 3.25 a 4.alles per hectoliter. PURMERENDE, 15 Mei. Aangevoerd 320 stapels Kleine Kaas, f 33 per 50 kilogram. Kip-eieren f 2.50 a 3.en Ecud-eieren f 3 per 100 stuks. 2443 kilogram Boter, 85 a 90 cents en Grasboter f 0.95 a 1. per kilogram. Veemarkt548 Runderen, vette vlug, Melk- en Geldekoeien stug, prijshoudend 28 Stieren 25 Paarden 229 vette Kalveren, f 0.70 al.per kilogram, handel vlug176 nuchtere dito, f 5 a 16 per stuk, handel vlug; 153 vette Varkens, 38 a 46 cents per kilogram, handel vlug205 magere dito, f 13 a 28 per stuk, handel matig432 Biggen, f 5 a 9 per stuk, handel matig 2568 Schapen, 1100 Lammeren, vette prijshoudend, handel vlug, Lammeren en Melkkoeien stug. AMSTERDAM, 16 Mei. Veemarkt: 15 Runderen; 165 vette Kalveren, 1ste kwal. f 1.05 en 2de kwal. 80 cents per kilogram 42 nuchtere Kalveren, f 5 a 10 per stuk; 227 vette Varkens, 34 a 42 cents per kilogram. Prijzen der AardappelenFriesche Franeker Jammen f 1.60 a f 1.70, dito Engelsche f 1.30 a 1.40, dito Dokkumer Jammen f 1.70 a f 1.90, Zeeuwsche spuische Jammen f 1.50 a 2.90, Pruisische Hamburgers f 3.a 3.20, Gelderache Blauwe f 2.20 a f 2.30, dito Blauwe f 2.30 a 2.40, dito Poters 70 a 90 cents, Gelderache Thomassen f 2, Munstersche f 1.20 a 1.40, alles per hectoliternieuwe Malta 7 a 9 cents per kilogram. Aangevoerd 8 versche ladingen. Handel lusteloos. BUREN, 11 Mei. Ter Paardenmarkt werden circa 230 stuks aangevoerd, benevens eenige Schapen. Men besteedde voor Luxe- Paarden f 600 a 750, Werkpaarden f 180 a 450, Veulens f 70 a f 110, Hitten f 75 a 130, Schapen f 13 a 17, alles per stuk. Bij lage pryzen was de handel in Paarden vlug. WAGENINGEN, 14 Mei. Uiterwaardsch Hooi f 27 a 28 en Binnenveldsch f 20 a 22 per 500 kilogram. KAMPEN, 14 Mei. Buiten-Hooi f 18 a 22 en Binnen-Hooi f 15.a 17.50 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 16 Mei. Hooi f 22 a 23 per 500 kilogram. Het eerste Zomer-Concert van het Stafmuziekkorps der Kon. Marine, onder directie van den kapelmeester J. Koning, zal plaats hebben in „Tivoli' op Maandag a. s., den 2den Pinksterdag. De marine-torpedoboot groot model „Cycloop" is gisteren, onder bevel van den luitenant ter zee lste klasse S. K. Sybrandi, van hier naar Hellevoetsluis vertrokken, om aldaar tijdelijk te worden gestationeerd, tot oefening van het torpedo-personeel. Zr. Ms. gaffelschoener Argus", commandant luitenant ter zee lste klasse Hazenberg, is heden alhier ter reede aangekomen. De geneesheer, geroepen bij de drenkelinge, die jl. Maandag uit de Buitenhaven alhier is opgehaald, ver zoekt ons mede te deelen, dat bedoelde persoon, toen hij er het eerst aankwam, reeds geheel bij bewustzijn was. Hun, die haar uit het water gehaald hebben, komt daarvan alle eer toe. Aan boord van de alhier tot vertrek gereed liggende (gisteren vertrokken) Nederlandsche bark „Noordholland' is jl. Dinsdag de lichtmatroos Jansen door een ongelukkig toeval in het scheepsruim gestort, waardoor hij zoodanige inwendige kneuzingen bekwam, dat zijne overbrenging naar het Marine-Hospitaal noodzakelijk werd geacht. Gisterenavond hield de afdeeling Helder der Vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche Visschery, onder presidium van den heer W. Ten Harmsen, eene algemeene vergadering in het lokaal „De Vereeniging" van den heer Bloos, waarin, na goedkeuring der rekening en verantwoording van het vorige Vereenigingsjaar, bedragende in ontvangst f 105, in uitgaaf 76.95, werd voorgelezen het advies van de Commissie, die in de vorige vergadering werd benoemd tot het instellen van een onder zoek naar de mogelijkheid om eene plaatselijke Maatschappy, ter verzekering van visschersschepcn tegen zeeschade, op te richten. De Commissie stelde voor, op grond van eenige moeielyk te over winnen bezwaren, geene verdere pogingen tot stichting eener Verzekering-Maatschappy aan te wenden, waartoe de vergadering besloot, vooral nu het Hoofdbestuur der Vereeniging. in gelijken geest werkzaam is en de oprichting eener Onderlinge Nederland sche Waarborgmaatschappij voor ter visschery nitgerustte zeil en stoomschepen bevorderd. Het concept-reglement voor deze Maatschappy, vanwege het Hoofdbestuur samengesteld, werd, onder voorbehoud van enkele artikelen, goedgekeurd. Op voorstel van den heer Aberaon werd besloten dat de afdee ling zal trachten te bewerken voor de opvarenden van de kleinere visschersvaartuigen, evenals zulks thans reeds ten opzichte van de equipages der ter haringvangst uitgerustte schepen geschiedt, het monsteren verplichtend te stellen, om daardoor bestaande mis bruiken te kunnen weren. Als afgevaardigde der afdeeling naar de eerstdaags te Rotter dam te houden Algemeene Vergadering werd, nadat de heer C. D. Zur Mühlen daarvoor had bedankt, gekozen den heer S. W. Stooker. De heer Oudenhoven deelde mede door bezigheden verhinderd te zijn de functie van Secretaris-Penningmeester te blijven waar nemen, waarom hy verzocht in de volgende vergadering eene andere titularis te benoemen. Vóór eenige dagen kwam te Callantsoog een jong zeeman aan, die verhaalde te behooren tot de equipage van een Belgische vischsloep, welke door een groot schip in zee was overzeild, waarbij o. a. twee der opvarenden waren verdronken. Hij was op de kust geland en zocht nu middelen om naar zijn woonplaats te reizen. Onder geleide werd de schipbreukeling naar hier gebracht, om bij den vice-consul van België hulp te vragen. Maar wat bleek nu bij onderzoek? Dat de zoogenaamde schipbreukeling van eene alhier in de haven liggende vischsloep was gedeserteerd en eene wandeling naar Callantsoog had ge maakt, zeker meenende daar door zijn verdicht verhaal het medelijden op te wekken en van reisgeld te worden voorzien. Dat van al deze plannen nu niets kon komen, behoeft zeker geene afzonderlijke vermelding. De heer W. Den Hengst, candidaat aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft, behalve het beroep naar hier, ook een beroep ontvangen naardeNed.Geref.(doleerende) gemeente te Winssum en Baard. Door den bisschop van Haarlem zijn o. a. benoemd tot pastoor te Oudeschild op Texel de heer S. H. Van Ginkel en tot kapelaan te Delft de heer C. Vorkotter. De dezer dagen van zijne detacheering bij de land macht in West-lndië teruggekeerde lste luitenant der artillerie M. J. Perk is ingedeeld bij het 4de regiment vesting-artillerie, alhier in garnizoen. In het „Aquarium" te Amsterdam vindt men thans eene fraaie verzameling snotolven. Behalve een paar vrouwelijke exemplaren, die zwart van kleur zijn, prijken daarentegen de vele mannetjes in een geelachtig rood bruiloftskleed. De firma Von O terendorp Slis, alhier, verzamelde deze visschen voor het „Aquarium'. De heer J. W. J. Klaassen, directeur der Gasfabriek te Schagen, komt voor op het drietal, aanbevolen voor dezelfde betrekking te Meppel. De uitslag der gehouden stemming voor een lid van den Gemeenteraad te Oudkarspel is, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren C. Borst en J. Zomer. Getrouwd L. ADRIAANSE, v. d. m. en J. M. DE BUISONJÉ, die, ook namens wederzijdsche familiën, bedanken voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 15 Mei 1888. Heden overleed, in den ouderdom van 77 jaren en ruim 8 maanden, na een geduldig doch smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoot en der kinderen dierbare Vader, de Heer Jb. STAM, na eene gelukkige echtvereeniging van bijna 50 jaren. Mede namens Kinderen en Behuwdkinderen, G. TAKES, Wed. Jb. STAM. 't Zand (Zijpe), 13 Mei 1888.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3