II Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÉN. mmmmmmmkkkmkmkkkK nmnmmmmmmmmmx HET LICHT DER NIEUWE WERELD. Notaris HORDIJK, te Helder, BOUWTERREIN P. PURMER, Broodbakker te Alkmaar, schoonste vinden, wat in .België, Frankrijk, Engeland en in Holland te zien is. De vreemdelingen en vooral de Engelschen zullen in grooten getale voor de eerste maal komen wedijveren. In verscheidene afdeelingen zullen de Engelschen, Fransehen en Hollanders tegenover elkander staan. Er zullen geëxposeerd worden niet minder dan 140 stel Belgische kippen, 162 stuks Cochins, Brahma's en Langshans, en daarenboven nog een groot aantal Wijnandottes, Plymouth Rochs, enz. enz. Postduiven zijn er slechts 40 paren, maar daarentegen zijn het de fantasieduiven, die in grooten getale zullen wedijveren. Uit alle landen komen inzenders, en gaat het blad voort „Wij stellen er ons mede tevreden, alleen maar te ver melden, dat zich de groote bekende Engelsche duiven- koopman R. Fulton, van Londen, en de alom bekende Hollandsche liefhebber, do heer P. Polvliet, onder de vele inzenders bevinden, die onderling zullen concurreeren. De afdeeling watervogels, konijnen, enz. zullen prachtig zijn, alsmede de klasse gemest en geslacht pluimvee. Wanneer het weer schoon is, zal het succes voorzeker schitterend zijn. Buitenland. De Internationale Tentoonstelling is jl. Zondag te Bar- celona met groote plechtigheid door de Koningin-regentes geopend. De Keizer van Duitschland was jl. Vrijdagochtend in den tuin en reed aan den schaduwkant langs den achter gevel van het paleis heen en weder. Hij was in burger- kleeding en droeg een Panama-hoed. Het paard werd door twee lakkeien bij den teugel geleidrechts ging naast het rijtuig de generaal-adjudant Von Winterfeldt, die onder het rijden den Keizer zijne stukken voorlaslinks een lijfjager, die met een waaier van palmbladen de muggen afweerde. Iets verder volgde sir Morell Mackenzie. Rechts achter den wagen gingen de Keizerin en de Prinsessen, bij wie de Erfprinses van Saksen-Meiningen zich gevoegd had. Tegen elf uren wandelde de Keizer, door de Keizerin ver gezeld, op een stok leunende door de aan den tuinkant gelegen benedenvertrekken van het paleis. Na eene poos trad hij, door de Keizerin ondersteund, weder in den tuin, wandelde er eenigen tijd en zette zich toen onder de tent. De Berlijnsche correspondent der //Politische Corres- pondenz", die in den regel het gevoelen der Duitsche Regeering weêrgeeft, spreekt de meening uit, dat Prins Bismarck den nog altijd niet gestaakten pennestrijd tegen de Russische fondsen noodig acht, en wel om de volgende redenen „Een aantal geachte en veelgelezen Duitsche bladen heeft sedert jaar en dag de Duitsche houders van Russische fondsen op de onzekerheid van hun bezit opmerkzaam gemaakt en getracht, de Duitsche kapitalisten te nopen tot een zoo spoedig mogelijken verkoop van die fondsen. De meest verbreide bladen der oppositie daarentegen antwoor den op die waarschuwingen, dat zij ongegrond zijn en de Duitsche kapitalist zich daardoor niet bevreesd moet laten maken. „De veldtocht der eerstbedoelde bladen en het daarmede in verband staande voortdurende dalen der Russische fondsen, zoowel als van den Russischen roebelkoers, heeft tot dusver reeds twee zeer merkwaardige uitkomsten ver kregen. Vooreerst zijn daardoor Russische leeningen althans in Duitschland onmogelijk geworden; ten tweede is daardoor aan de Russische bladen de heilzame les ge geven, dat schimpen en stoken tegen Duitschland, waarmede de panslavistische organen hunne kolommen plachten te vullen, Rusland veel meer dan Duitschland benadeeld heeft. Mocht dat besef de eerste stap zijn tot omkeer op den weg, dien Rusland door zijne begunstiging der panslavis tische beweging en door zijne overdreven uitgaven voor onproductieve zaken heeft ingeslagen, dan waren met dien veldtocht zulke belangrijke uitkomsten verkregen, dat men hun, die hem trots alle verdachtmaking sedert jaar en dag hebben voortgezet, van alle kanten, ook van Russischen kant, grooten dank verschuldigd moest zijn. Jammer alleen, dat voor zulk besef en omkeer nog bedroefd weinig tee kenen voorhanden zijn.' De berichten omtrent de overstroomingen in Noord- Amerika, medegedeeld door de „Daily News', onderscheiden zich niet van de verhalen van soortgelijke rampen elders, maar het schijnt, dat, evenals alles in Amerika op groote schaal gebeurt, ook deze watervloeden een reusachtigen omvang hebben. Het tooneel der overstrooraing is de Staat Illinois. Rondom de stad Quincy liggen 200,000 acres bouwland, het vruchtbaarste in de vallei der Mississippi. Zondag den 13 dezer had, tengevolge van den zeldzaam hoogen stand der rivier, de eerste doorbraak der dijken plaats, welke denzelfden dag door twee andere, Maandag en Donderdag door nieuwe gevolgd werd. De geheele landstreek is thans der overstrooming prijsgegeven; boven en beneden is de rivier veranderd in eene watervlakte van tien tot vijftien mijlen breedte. De doorbraken vonden plaats met zulk een geweld en door zulke wijde openingen, dat binnen weinige oogenblikken uitgestrekte vlakten in een diepen waterplas herschapen werden, waarin al het levende omkwam, al het gezaaide bedierf en al het ge bouwde onderstboven geworpen werd. Omtrent verlies van menscnenlevens zijn tot dusver geen berichten ontvangen, maar ontelbaar zijn de kudden die den dood vonden, of, op hooge plekken tijdelijk in veiligheid gebracht, dien afwachten als een gevolg van koude en gebrek. Het spoorwegverkeer is in alle richtingen gestoord en naar het Westen geheel gestremd. De liefdadigheid vindt een ruim veld om hare hulpvaardigheid te toonen, en laat zich dan ook niet onbetuigd, zoo min in het redden van menschen- levens, als in het ondersteunen der geredden. Het cijfer der aangerichte schade is nog niet bij benadering te berekenen. Vischbericht. Gedurende de afgeloopen week was de vischaanvoer over het algemeen bijzonder bevredigendverreweg 't meerendeel der vi8schers had over de vangst volstrekt geen reden tot klagen. Vooral die van tong was ruimer als één der voorgaande weken het geval was. Kleine schol liet zich daarentegen niet zooveel vangen als de vorige week en ook de aanbrengst van schar was minder ruim, maar 't een door het ander genomen, maakten de korders geen slechte zaken. De rogbeugers konden ook weder best tevreden zijn, want niettegenstaande de voordeelige vangst bleven de prijzen tot in 't laatst der week hoog. Van de zoo genaamde zoutevischvangst kwam de logger S. D. M. 4 met 12 ton visch binnen, welke niet, zooals dit gewoonlijk gebeurd, voor eigen rekening verzonden, maar aan den afslag verkocht werd. Geep werd de laatste dagen ruimschoots aangevoerdvooral van Wieringen kwam menig tal ter afslag, doch trots den zooveel verruimden aanvoer, bleven de prijzen tot heden ongekend hoog, wat wel in hoofdzaak mag worden toegeschreven aan de omstandig heid dat zoovele sloepen en loggers om aas binnenkwamen. Over de uitkomsten der ansjovisvangst op de Zuiderzee valt tot heden nog niet bijzonder te roemen; wél ging het sommige visschcrs reeds vrijwel naar wensch, maar vcor het meerendeel bleven de resultaten schraal. Één span schuiten kwam alhier binnenalle overigen ontscheepten hun vangst, als gewoonlijk, aan de Zuiderzee havens. Langs de kust liet zich bijna nog geen ansjovis zien. Ter afslag kwamen 8890 tongen, 12 tarbotten, 048 roggen, 10 kabeljauwen, 228 mandjes kleine schol, 128 manden schar, 2 zalmen, 237 schelvisschen, 495 tal geep, 12 ton zouteviscb, 4500 stuks ansjovis en 350 tal haring groote tong gold 50 a 35 cents, kleine idem 15 cents, tarbot f 5.50 a f 8.50, rog 66 h 85 cents, kabeljauw f 2.10 per stuk, kleine schol f 1.75 af 3.50 per mandje, schar f 1.25 a f 1.40 per mand, de zalmen f 11. en f 16.schel visch f 28 't honderd, geep f 26.a f 15 per tal, zoutevisch f 4.50 per ton, ansjovis f 5.15 per duizend, en haring 35 a 40 cent per tal. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd J. Jansen, werkman, en E. De Groot. GehuwdM. C. De Jong en L. M. E. Bitter. Bevallen: K. Smit, geb. Janzen, Z. Overleden: A. Sloot, 34 jaren. C. Vogelzang, 3 jaren. Gemeente ZIJPE, van 11 tot 18 Mei. Ondertrouwd Pieter Knynsberg, jonkman, metselaar, 23 jaren, te Warmenhuizen, onlangs te Zijpe, en Johanna Van Dalen, jongedochter, 29 jaren. GehuwdJacob Koster, jonkman, muzikant, 23 jaren, en Ariaantje Hopman, jongedochter, 24 jaren. Willem Rampen, jonkman, wegwerker, 25 jaren, en Maartje Kooij, jongedochter, 21 jaren. Geboren: Pieter, zoon van Louwrens Van Buuren en Pie- tertje Oom. Petrus, zoon van Pieter Raatgers en Elizabeth Schilder. OverledenMaartje Staadegaard, weduwe van Jan Winder, 76 jaren. Jacob Kuijlman, zoon van Cornelis Kuylman en Neeltje Kuijlman, 6 dagen. Jacob Stam, echtgenoot van Guurtje Takes, 77 jaren. Maria Zomerdijk, dochter van Gerhardus Zomerdijk en Gnnrtje Raatgers, 1 jaar en 11 maanden. Gemeente SCHAGEN, van 15 tot 21 Mei. OndertrouwdGeene. Gehuwd Wilhelmus Gerardus Van Rhijn en Cornelia Comman deur. Bevallen Styntje Boscbman, geb. Slot, Z. Overleden: Klaas Van Driel, 69 jaren en 3 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting Barometer Thermometer Toe c mM. C. 51 stand van de zee. D en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 20 12! zwtw. 6 k. 765.70 f 4.70 12.6 -0.8 i 0.81 wem.gv. 21 12 nto. 2.4 771.531 10.43 13.3 -0.2 0.73 Slechtw. 22 8 noto. 3„ 770.96 f 9-86 11.0 -0.7 0.87j 22 12; no. 6„ 770.941 9.84 13.0 -0.6 0.82 wein.gv. Weêrsgesteldheid: 20 Mei 12 u. Helder, mooiweer. 21 Mei 12 u. Idem. 22 Mei 8 u. Bewolkt, goedweer. 22 Mei 12 n. Lichtbewolkt, mooiweer. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Koningin Emma. 16 Mei van Southampton vertrokken. Prins Alexander17 Mei van Suez vertrokken. Prins van Oranje 8 Mei Perim gepasseerd. Voorwaarts27 April van Padang vertrokken. Prins Frederik. 1 Mei van Padang vertrokken. Prinses Marie 16 Mei te Marseille aangekomen. Prinses Wilhelmina. 15 Mei te Padang aangekomen. Prinses Amalia. 30 April te Batavia aangekomen. Sumatra14 Mei te Batavia aangekomen. Burgem. den Tex Vertrekt 26 Mei van Amsterdam. ConradVertrekt 9 Juni van Amsterdam. Marktberichten. TEXEL, 20 Mei. Onderstaande artikelen golden in de afge loopen week de volgende prijzen: Koeboter 90 cents per half kilogram. Hooi f 26 per 500 kilogram. Kip-eieren f 2.a f 2.25 en Eend-eieren f 3.a 3.25 per 100 stuks. Koehuiden 28 cents per kilogram; Paardenhuiden f 8 a 9, Schapenhuiden f 2.50 a 3.en Lamshuiden f 1.75 a 2.25, alles per stuk. ALKMAAR, 19 Mei. Veemarkt: 47 Koeien, f 140 a 160; 37 nuchtere Kalveren, f 7 a 14; 968 Schapen, f 10 a 22; 1561 Lammeren, f 8 a 12, alles per stuk228 magere Varkens, f 13 a 18204 Biggen, f 5 a 818 Bokken en Geiten, f 5 a 8 alles per stuk9 kleine Bokken, 30 a 60 cents per stuk. HOORN, 19 Mei. Zaden en Granen Tarwe f 6.a 7.50, Rogge f 6 a 7, Gerst f 4.50 a 5.Witte Erwten f 10 a 12, Groene dito f 11 a 13, Grauwe dito f 13 a 15, Vale dito f 9. a f 12, Bruine Boonen f 10.50 a 13, Witte dito f 13 a 15, Parrdendito f 6 a 7, alles per hectoliter. Veemarkt: Paarden f 70 a 160, Koeien f 160 a 200,Schapen f 14 a 31, Lammeren f 4 a 12, Kalveren f 5 a 18, Varkens f 10 a 20, Zeugen f 15 a 35, Biggen f 5.a 7.50, Kippen f 0.45 a 1.50, alles per stuk. Kip-eieren f 2.25 a 2.50 per 100 stuks. Boter 50 a 60 cents per kop. Naar de „N. Rott. Crt.' verneemt, bevindt Z. M. de Koning zich, sedert de aankomst van het Koninklijk gezin op het Loo, in den besten welstand. Z. M. verlaat echter zijne appartementen alleen om ontbijt en maaltijd te gebruiken met H. M. de Koningin, hetgeen op dezelfde étage plaats kan hebben. H. M. de Koningin en het Prinsesje maken dagelijks rijtoeren in den omtrek. Ten einde een bezoek te brengen aan HH. MM. op het Paleis het Loo, kwam jl. Zondagmiddag per trein 5.20 Z. D. H. de Erfprins van Waldeck-Pyrmont te Apeldoorn aan. H. M. de Koningin haalde H. D. broeder van het station af. Naar men verneemt, bestaat bij den Minister van Marine het plan om de opleiding voor 's Rijks zeedienst zóódanig te regelen, dat daarvoor met één opleidingsschip zal kunnen worden volstaan. De heer S. T. Land, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkiesdistrict Helder, zal morgen (Woensdag) een bezoek aan deze gemeente brengen. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt, is einde Maart Zr. Ms. stoomschip „Van Speijk' naar Amboina gedirigeerd om, in vereeniging met de stoomschepen //Java* en „Flores* en den Gouvernements-stoomer „Arend', zoo noodig de negerijen te tuchtigen op het eiland Selaroe (Tenimber- proep) bij niet betaling der boete, opgelegd wegens den moord, gepleegd op een deel der bemanning van eene prauw, en voor het plunderen van dit te Daweloor tehuis behoorend vaartuig. Een zwaar onweder ontlastte zich jl. Zaterdagavond boven den omtrek dezer gemeente, gelukkig zonder hier ongelukken te veroorzaken. Een verkwikkende regen stroomde neder. Boom en plant zijn in bloei gekomen; wat eenige dagen te voren niet werd vermoed: we hebben een paar zeldzaam liefelijke Pinksterdagen gehad. Tal van ingezetenen hebben zich naar elders begeven om familie en vrienden te bezoeken, of om van de schoone natuur te genieten, en wederkeerig zijn velen naar hier gekomen om de Pinkster dagen bij betrekkingen en kennissen door te brengen. Aan wandelaars ontbrak het hier niet. En heeft het Gemeente bestuur van den Haag behalve de Haagsche ook de Scheve- ningsche kermis afgeschaft, hier begint de Huisdniner kermis op den 2den Pinksterdag tot meerderen bloei te geraken. Een draaimolen en andere aan de kermis herin nerende inrichtingen worden daar opgesteld en te voet en per as stroomde gisteren schier alles naar Huisduinen, terwijl het weder zulk een uitstapje zeer begunstigde. Dit verhinderde echter niet, dat de 14jarige Vereeniging „Ont waakt bij Tijds', onder de leiding van den heer De Vries, 's avonds in 't lokaal „Tivoli* op feestelijke wijze haar jaarfeest vierde. Pinkster-Zondag had te Spijkerboor op de van hier naar Amsterdam bestemde passagiersboot een ernstig ongeluk plaats. Een 70jarig stoker zou de in beweging zijnde machine olieën, met het ongelukkig gevolg, dat drie zijner vingers werden verbrijzeld. Te Purmerend aankomende, werd hem aldaar door chirurgijn Wesselman de eerste hulp verleend en werd hij voorts per zelfde boot naar het Gasthuis te Amsterdam overgebracht. Vijf-en-dertigjarige Echtvereeniging «- 25 MAARTEN DOORN «X >C*> WILHELMINA STOEPMAN. >e- Anna Paulowna, 24 Mei 1888. Hunne dankbare Pleegzoon, Willem Stoepman. Getrouwd M. C. DE JONG, Officier van Administratie K. N. M., en L. M. E. BITTER, welke, mede namens wederzijdsche familie, dank zeggen voor de ondervonden blijken van belangstelling. Helder, 22 Mei 1888. Heden zeer voorspoedig bevallen van een flinken Zoon: C. J. GILTJES—LEIJER. Borkeloo, 20 Mei 1888. Bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar: Sociale Vraagstukken. Prijs f 1.25. MARINE. Aan gegadigden naar de aanbesteding voor diverse materialen, te houden ter Directie der Marine te Willemsoord op 25 Mei a. s., wordt kennis gegeven, dat met betrek king tot bestek N°. 10 (Minerale-olie) in den 5den regel van art. 1 der Voorwaarden, waar staat: „dat voor de minerale-olie niet onder 250° C.*, moet gelezen worden: „dat voor de cylinder-olle niet onder 250° C.' Willemsoord, 19 Mei 1888. De Schout-bij-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. zal, op WOENSDAG 23 MEI 1888, a.v. 5 uren, in het lokaal „Tivoli" aldaar, publick verkoopen: Honderd en Een peroeelen te Helder, aan het Groene pad nabij de Verlengde Spoorstraat en Gravenstraat, zooals het op het terrein is afgebakend. De geprojecteerde straten zullen door den verkooper worden bestraat, waarvoor de koopers vergoeding moeten gevep. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van genoemden Notaris HORDIJK, alwaar de schetsteekening ter inzage ligt. Tot dekking beschikbaar een zwarte Berghyre en een witte Jorkshyre Varkens-beer, dekgeld f 1.50, bij W. VAN GIJTENBEEK, te Anna Paulowna. verlangt een bekwamen MEESTERKNECHT, zijn werk grondig verstaande; liefst in persoon zich aan te melden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3