„VOOR 'T JONGE VOLKJE," P. LOÜWERSE, IJzeren Spoorweg-Maatschappij. ZOMERDIENST. OPROEPING HET LICHT DER NIEUWE WERELD. Holloway's Pillen en Zalf. Winkeliers te Nieuwediep. Bij JOH. IJKEMA te 's Gravenhage verschijnt en bij alle Boekhandelaren voorhanden: ONDER REDACTIE YAN en met medewerking van ANTH. L. DE ROP, WILLEM OTTO, GEHARD KELLER, J. WORP, AGATHA, PHILIPPINE, FIORA DELLA NEVE, H. J. KREBBERS, J. G. GREIVE, Dr. R. SINIA, MAURITS en vele anderen. DB 14' JA. A. R.G A3V Gr. Dit algemeen bekende tijdschrift verschijnt in twaalf maaudelijkscüe afleveringen met ALMANAK, samen uitmakende 36 vellen druks, prijs f 4.40. In iedere aflevering 1 gekleurde titelplaat en in 't geheel ongeveer 200 prachtige houtgravuren per jaar. Yoor de veertiende maal begint het Tijdschrift „Voor 't Jonge Volkje* zijne jaarlijksche rondreis door Nederland, en voor de veertiende maal is het ook, dat ik de eer en het genoegen heb, deze mijne uitgave aan te bieden aan alle Ouders, Opvoeders, Voogden en Onderwijzers. Misschien klinkt U die uitdrukking „eer en genoegen' wat alledaagsch in de ooren. Toch is het meer dan eene gewone formule, als ik ze gebruik. Het is mij inderdaad eene eer U mijn Tijdschrift „Voor ?t Jonge Volkje* aan te bieden. Tal van Fransche, Engelsche, Duitsche en Amerikaansche tijdschriften voor de jeugd, krijg ik maand voor maand onder de oogen, en ik zal niet zeggen, dat ik beweer, dat „Voor 't Jonge Volkje', wat het uiterlijk betreft, met die buitenlandsche wedijvert in den vorm van uitgaaf, ja, dat het er zeer vele overtreft, een, die ze op mijn kantoor zag en die recht van spreken had, zeide mij: „Hoe jammer dat Nederland zoo klein is voor dit Tijdschrift. Het is van deze alle het mooiste.' Mag ik dan niet zeggen, dat ik de eer heb den veertienden jaargang aan te kondigen? En het genoegen is misschien nog minder alledaagsch gezegd. Wanneer ik zie hoe men „Voor 't Jonge Volkje", trots de steeds toenemende concurrentie nog steeds het Nederlandsche kindertijdschrift noemt, dat zijn debiet verre boven alle andere staat, dat de redacteur en zijne medewerkers alles doen, wat in hun vermogen is, om elke maand een inhoud te geven, die niemand in den lande, van welk geloof hij zij, kwetsen kan, die lectuur blijft voor geloovig Protestant, Katholiek en Israëliet, een inhoud, die vormt, sticht, vervroolijkt en leert, mag ik dan, neen, moet ik dan niet zeggen, dat ik het genoegen heb den veertienden jaargang aan te kondigen? Beloften voor vorm en inhoud van dezen nieuwen jaargang geef ik niet. Geholpen door den Redacteur, die voortaan nog meer tijd aan zijn geliefd Tijdschrift zal kunnen geven, laten we geene gelegenheid voorbijgaan om ook bijzondere gebeurtenissen van den dag door woord en plaat bij de kinderen in gedachten te doen houden. Hiervan kan, bij veel meer, de laatste aflevering van den vorigen jaargang getuigen, en van ons goed willen getuigd iedere aflevering. Waarom dan beloften gedaan? Moet ik er eene doen, dan is het deze, dat in het najaar den inteekenaars een „extratje* wacht, doch waarin dat bestaan zal, kan ik nog niet zeggen, omdat ik met den Redacteur tusschen drie of vier dingen te kiezen heb. Bij de buitenlandsche platen, die volgens kenners, tot de schoonste houtgravuren behooren, hopen we er in den nieuwen jaargang ook weer van onze eigen kunstenaars te plaatsen. Ouders, Opvoeders, Onderwijzers, Voogden en Gij allen, dien kinderen hebt of kinderen genoegen wilt doen, ik heb de eer en het g e n o e g e n U de verschijning van den vertienden jaargang van „Voor 't Jonge Volkje* aan te kondigen. HOLLANDSCHE Aanvang 1 Juni 1888. Aan alle Stations en Bestelkantoren zijn verkrijgbaar Dicnstbiljcttcii, aanwijzende de uren van vertrek en aankomst der treinen (groote i\ 20 cents en kleine k 2 cents. Evenzoo zal binnen enkele dagen verkrijgbaar zijn de Offlcicele Gids, prijs 10 cents. De Administrateur. gehuwde lieden, P. G., tusschen de 30 en 40 jaren, om werkzaam te zijn in een kaasfabriek. Brieven worden franco ingewacht vóór of op 30 Mei a. s. bij den Heer G. SMIT Dz., te Barsingerhorn. Bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar: Sociale Vraagstukken. Prijs f 1.25. AISTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bnreaa: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53. Deze uitmuntende medicamenten zijn geschikt voor de behoeften van eiken ouderdom, rang en stand van het algemeen. Verzweeringen, zeere beenen en uitzettingen der klieren moeten eerst met warm water gebet en dan met deze Zalf ingesmeerd worden. In weinige dagen zal zij hare verkoelende en genezende kracht over de zieke deelen tentoonspreiden. Als het ongemak verouderd is of het gestel verzwakt, moeten Holloway's Pillen inge nomen worden, terwijl men zijne Zalf gebruikt om het geheele lichaam van alle besmetting en vuile vochten te bevrijden. Beide, Zalf en Pillen, kunnen met het grootste vertrouwen gebruikt worden; zij bevatten geene bestand- deelen, die eenig het minste kwaad kunnen doen, of aan het zenuwachtigste en zwakste gestel eenigen schok kunnen veroorzaken. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Bij A. VAN BENDEGOM, Langestraat C. 110, worden alle nog voorradige goederen steeds tegen buiten- gewoon lage p rij ze n uitverkocht h contant. Porselein-, Glas- en Aardewerk, Galanteriën, Lakwerk, Kramerijen, Kinderspeelgoed, enz. enz. enz. Bijna alles ver beneden inkoopswaarde. VASTE PRIJZEN. Mr. J. VERDAM, Liquidateur. Eene groote fabriek van NAAIMACHINES vraagt een Depóthouder te Nieuwediep. Bijzonder voordeelige conditiën. Uitstekende gelegenheid voor winkeliers, die eenige ruimte beschikbaar hebben. Slechts zij, die in staat zijn f 300. borgtocht te storten en in het bezit zijn van goede refe rentiën, komen in aanmerking. Brieven worden ingewacht onder letter K., aan het Bureau dezer Courant. Volksonderwijs. Jl. Dinsdag kwam de Vereeniging Volks onderwijs te Amsterdam samen. De Voorzitter, de heer Goeman Borgesius, wees in zijn openingswoord op het gevaar dat de openbare school bedreigde van de zijde van het nieuwe Ministerie. Dit gevaar is minder gebleken uit de openingsrede van den heer Mackay dan wel uit de toelichting door dr. Schaepman daaraan gegeven. Hij wekte ten slotte krachtig op tot verdediging der zaak van het Volksonderwijs. De Vereeniging gaat in ledental achteruit, 't Cijfer is nu 6009 tegen 6378 in 't vorig jaar, terwijl 't aantal afdeelingen daalde van 103 tot 99. De financiëele toestand blijft goed; de inkomsten beliepen f 11043 tegen f 9931 uitgaaf. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van twee leden van het Hoofdbestuur, door periodieke aftreding der heeren dr. Ph. R. Hngenholtz en C. A. Koorevaar. Door het Hoofdbestuur waren aanbevolen mr. C. A. Boot. Rotterdam, H. Th. Van der Grinter, Breda, D. De Groot, Utrecht, mr. H. Ph. De Kanter, Brielle, G. Van Milligen, Groningen en J. Versluis, Amsterdam. De heeren Van Milligen en Versluis werden gekozen, terwijl tot lid der finantieele Commissie werd gekozen de heer Baart de la Faille. Hierna stelde de Voorzitter aan de orde punt VI der agendavoorstellende betreffende de finantiën, in verband met de uitgaven van het volksblad. De 4 ingekomen voorstellen bedoelen de uitgaven vooralsnog te bestendigen en om daarbij komende financiëele redenen de minimum-contributie op f 1 te bepalen, terwijl het aan de afdeelingen wordt overgelaten de contributie te verhoogen. In beginsel werd dit aangenomen. Het voorstel-Rotterdam, om een klein geschrift uit te geven waarin de beteekenis van het bestaan der Vereeniging in dezen tijd met het oog op de dreigende toekomst wordt uiteengezet, is met groote meerderheid aangenomen, terwijl voorts besloten is niet over te gaan tot het uitgeven van een serie historieplaten. Uitvoerig is gedebatteerd over het voorstel van Maastricht om te verklaren dat zorg der Regeering voor het voorbereidend onderwijs wenschelijk is. Het Hoofdbestuur achtte het niet wenschelijk om de tegenwoordige Regeering de zorg voor de bewaarscholen op te dragen. Daarentegen wenscht de Haagsche en andere afgevaardigden dat men de daden der Regeering zou afwachten terwijl Groningen vreesde dat uit verwerping zou worden afgeleid dat men geen zorg der Regeering wenschte. Toen Maastricht ten slotte haar voorstel introk werd het over genomen door Den Haag, Rotterdam stelde thans als amendement voor zich thans niet tot de Regeering te wenden, 't Amendement werd echter verworpen en 't voorstel Den Haag met groote meerderheid aangenomen. Voorts is aangenomen het voorstel-Amsterdam, om het uitge breid lager onderwijs aan on- en minvermogenden kosteloos te verstrekken, terwijl het voorstel van dezelfde afdeeling, om de zorg der Vereeniging ook uit te strekken tot het middelbaar onderwijs, werd verworpen. Het voorstel van Den Haag en Amsterdam, waarbij verklaard wordt dat het nuttig is kinderen aardrijkskunde te leeren door uitstapjes, werd verworpen, terwijl het voorstel van laatstgenoemde afdeeling, om de wenschelijkheid uit te spreken tot subsidieering van bijzondere scholen, van de agenda werd afgevoerd. Verworpen werd eindelijk het voorstel om te verklaren, dat van overheidswege voedsel behoort te worden verstrekt aan behoeftige schoolkinderen. De volgende vergadering zal te Arnhem worden gehouden. Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandscue leger. Jl. Dinsdag had in het lokaal „Zomerlust", by Leiden, de negende jaarlijksche algemecne ver gadering plaats van deze Vereeniging. Het lokaal prijkte met de Nederlandsche vlag en was toepasselijk gedecoreerd. De ver gadering werd geopend door den heer L. Zeiler, als algemeen Voorzitter. Het verslag omtrent de werkzaamheden en den toestand der Vereeniging over het afgeloopen boekjaar mocht in alle opzichten gunstig heeten. De rekening en verantwoording werd opgenomen en onder dankzegging goedgekeurd. Zij bedroeg in ontvangst f 16,848,734, in uitgaaf f 16,824.774 en sluit derhalve met een batig saldo van f 23.96. Naar aanleiding van een voorstel van het Hoofdbestuur om te bepalen wie van de hulpbehoevende oud-strijders het allereerst in aanmerking komen ter verkrijging van den gouden Willem op 19 Februari van ieder jaar, werd besloten een nader onderzoek in tc stellen. Tot leden van het Hoofdbestuur werden verkozen 6 van de 9 aftredende leden en voorts als nieuwe leden de heeren Van der Roer, T. Bik, Voorzitter der afdeeling Leiden, en de gepen sioneerde kapitein Von Freytag van Overstraten. De laatste werd tevens tot Voorzitter benoemd in de plaats van den heer Zeiler, die zich niet herkiesbaar gesteld had. De heer Van Over straten nam de benoeming aan en aanvaardde zijne taak met eene toespraak, die door den aftredenden Voorzitter werd beantwoord, waarna deze den voorzittershamer aan zijn opvolger overgaf. Daarna werd den afgetreden Voorzitter namens de afdeelingen, bij monde van den heer Sytsma, eene schrijftafel en stoel, als blijk van waftrdeering en souvenir, aangeboden en namens het Hooldbestuur zijn welgelijkend portret in olieverf, vervaardigd door een van de leden van het Hoofdbestuur. Deze blijken van hoogachting werden door den heer Zeiler met erkentelijkheid aanvaard. Vervolgens werd namens eenige afdeelingen het voorstel gedaan den heer Zeiler te benoemen tot lid van verdienste en eere-lid van het Hoofdbestuur. Na eenige wijziging van het reglement, dat in zoodanig geval niet voorzag, werd daartoe bij acclamatie besloten. De heer Zeiler dankte ook voor dat nieuwe en zeer vercerende bewijs van onderscheiding. Nadat deze afdeeling der vergadering gesloten was, voerde het muziekkorps van het 4de regiment infanterie een goed gekozen programma uit, waarna de leden zich aan een gezelligen maaltijd vereenigden. De vergadering werd ook door eenige officieren en oud-officieren bijgewoond, terwijl men onder de aanwezigen mede opmerkte het eerelid ds. M. A. Perk, van Amsterdam. Algemeen Nederlandscii Werkliedenfonds. Jl. Maandag werd in het gebouw van den Amsterdamschen Werkmansbond de 18de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, onder voorzitterschap van den heer B. H. Heldt. Den eersten Pinksterdag hadden de afgevaardigden met het Bestuur eene huishoudelijke vergadering gehad, waarin maatregelen beraamd zijn, om eene reorganisatie van het Verbond tot stand te brengen en besloten werd, nog in dit jaar eene vergadering te houden, gecombineerd met andere vereenigingen, die, hoewel niet aangesloten, hetzelfde doel beoogen. Nadat de Voorzitter de bijeenkomst geopend had, ging men tot de verkiezing van het Bestuur over. Gekozen werd tot vice-President de heer Th. De Rot, en her kozen werden de heeren Weelink tot Secretaris, en Kampmeijer tot 2den Penningmeester. De heer Postma werd herkozen. Het algemeen jaarlijksch verslag, door den heer J. Weelink uitgebracht, bevatte een opsomming der werkzaamheden, door het Centraal Bestuur verricht. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 1118.774, waaronder f 723.784 aan contributicn. De uitgaven bedroegen f 1092.65, zoodat het batig saldo bedroeg f 26.124. Een Commissie is benoemd, bestaande uit de heeren D. Nanning, Appingadam S. Jansma, Leeuwarden; R. Leytten, Haarlem J. C. Siebenlist, AmsterdamJ. F. Spliethof, Rotter dam die maatregelen zal nemen tot reorganisatie van den bond en tot herziening der statuten. Is de Commissie gereed, dan zal een Congres worden bijeengeroepen. Het verslag van het Begrafenisfonds deelt mede, dat van 1874 tot 1887 uitgekeerd is f 39,000. De uitkeering is met f5.' verhoogd. B. en W. van Amsterdam deelen mede, dat de werken der petroleumhaven aldaar thans zoover zyn gevorderd, dat de vol tooiing in het najaar kan tegemoet gezien worden. Het kiezen van een stelsel voor exploitatie heeft een onderwerp van gedachtenwisseling tusschen de K. v. K., de Commissie van Bijstand en het Dagelyksch Bestuur uitgemaakt. Tot een stellige beslissing is men echter niet gekomen. Wel zetten B. en W. uiteen, dat die exploitatie volgens drie verschillende stelsels plaats hebben kan. 1. exploitatie van gemeentewege 2. exploitatie door particuliere, die als pakhuismeesters optreden 3. verhuur van het terrein by gedeelten aan handelaren, die zelf voor de manipulatiën zorg dragen. Zij laten doorschemeren, dat exploitatie van gemeentewegen hun, vooralsnog, niet geraden schijnt. Het best schynt hun toe, in elk geval aan te vangen met eene oproeping van gegadigden tot exploitatie of gebruik der gemeentelijke haven, in haar geheel of gedeeltelyk. Een voordracht, waarbij de algemeene voorwaarden gevoegd zijn, waaronder door gegadigden aanbiedingen kunnen geschieden voor de exploitatie, is voor don Raad ter visie gelegd. De Haagsche correspondent van de „Middelb. Crt." deelt mede, dat de Raad van Beheer van „Het Nederlandsch Tooncel" aan de bestuurders van andere gezelschappen hier te lande het voor stel heeft gedaan, om zich jegens elkaar te verbinden, geen artisten aan te nemen, die een van de andere schouwburgen zouden hebben verlaten, om reden van tractementsverlaging. In dien geest is werkelijk eene overeenkomst gesloten en de directie van „Het Nederlandsch Tooneel" heeft onmiddellijk daarop voor bijna alle artisten het honorarium aanmerkelijk verminderd. Er zijn er die van achtduizend op zesduizend, van zesduizend op vijfenveertighonderd, van vierduizend op vijfentwintighonderd zijn teruggebracht. Slechts één hunner, Louis Bouwmeester, heeft zijn vroeger inkomen, de correspondent meent van tienduizend galden, behouden, waarschijnlijk omdat men vreesde, dat hij een eigen gezelschap zou samenstellen. De heer Albarda te Leeuwarden zegt, dat het steppenhoen uit Midden-Azië, dat in 1863 Midden-Europa en ook ons land in grooten getale bezocht, weder in aantocht is. Zij zijn te Warschau en te Leipzig reeds gezien. Het is daarom waarschijnlijk, dat het spoedig hier te lande zal aankomen, omdat het eerst in de duinstreken een terrein vindt, hetwelk eenigermate met de zilte vlakten van zijn woonplaats overeenkomt. Het schrijven van den heer A. houdt tevens het verzoek in, zooveel mogelijk te willen bevorderen, dat aan de vreemde gasten een meer gastvrij onthaal te beurt valle dan in 1863. Immers gelukt het, dat zij hier te lande broeden en hunne jongen groot brengen, dan is het niet onwaarschijnlijk, dat deze hun geboorte grond niet zullen verlaten en onzen wildstapel alzoo verrijkt zal worden met een zeer fraai en zeer gezocht wildsoort. Voor hen die het steppenhoen niet kennen, zij opgemerkt, dat het de grootte heeft van een tortelduifde kleur is grysachtig oker- of leemgeel, met bruiue dwarsbanden op den hals en rug en zwart op den buik, terwijl het mannetje bovendien een uit witte en zwarte strepen bestaanden band over de borst heeft. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4