ff Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. MUSISS AC RUM. de Utrechtsche Universiteit, naar buitenlandsche Universi teiten. Een fraaie medaille, vervaardigd aan 's Rijks Munt te Utrecht naar de modelleering van Jünger, vereeuwigt tevens het feit der stichting. Na den heer Roëll werd het woord gevoerd door prof. Moleschot, uit Rome, die namens de Italiaansche Regeering den heer Donders het kruis van Groot-Officier van de Kroon van Italië aanbood; prof. Place, namens de oud leerlingen; prof. Guye, namens de redactie van het genees kundig tijdschrift; prof. Stokvis, namens de geneeskundigen in Nederland; sir Joseph Lister, de rectores magnifici der Universiteiten te Leiden en te Amsterdam, enz. Zijnen dank betuigende voor deze talrijke eerbewijzingen, waaronder ook behoorde de aanbieding van de versierselen van ridder 2de klasse van den Gouden Leeuw van Nassau, alsmede van diploma's van eerelid van de Aertzlichen Verein. te Munchen, van de Kon. Academie te Rome, de Keizerlijke Academie te Petersburg, gaf de heer Donders eene persoonlijke levensbeschrijving, vooral met het oog op zijne betrekkingen met de vrienden aan de Utrechtsche Universiteit en de buitenlandsche geleerden, wier tegen woordigheid hij op hoogen prijs stelde. Aan het feestmaal werd door ongeveer 200 inschrijvers der Donders-Stichting deelgenomen. In de zaal waren tal van adressen van hulde, o. a. van de medische scholen te Stockholm en te Petersburg, ten toongesteld Zuiderzee -Veie eni ging. Jl. Zaterdagmiddag te 2 uur werd in een der zalen van „Krasnapolsky", te Amsterdam, de algemeene vergadering geopend van de „Zuiderzee-Vereeniging". De Voorzitter, de heer A. Buma, heette den aanwezigen welkom. Hij deelde mede, dat deze vergadering was belegd om den leden op aanschouwelijke wijs den toestand te leeren kennen en den staat der financiën bloot te leggen. In de eerste plaats kreeg het woord de heer C. Lely, ingenieur, chef van het technisch onderzoek der Vereeniging, die in eene uitvoerige voordracht, welke door tal van kaarten werd toegelicht, de twee volgende vragen beantwoordde: 1. Waarom is een nieuw onderzoek noodig? 2. Wat is er te onderzoeken? Ter beantwoording der eerste vraag gaat spreker de geschieden is der verschillende ontwerpen na en behandelt uitvoerig de ge schiedenis van het ontwerp, behoorende bij het wetsvoorstel van 1877 van den Minister Heemskerk. Hij brengt daarbij hulde aan de mannen, die aan die ontwerpen hebben gearbeidde ver slagen, die in het licht zijn verschenen, bevatten een schat van gegevens, die van blijvende waarde zijn. Spreker acht een meer uitgebreide oplossing mogelijk; doch mocht het onderzoek het tegendeel aantoonen, dan hoopt hij, dat ook de leden der Zuiderzee-Vereeniging hunne krachten zullen aanwenden, om het vroegere ontwerp, wellicht eenigszins gewij zigd, tot uitvoering te doen brengen. De Noordelijke provinciën wenschten eene meer noordelijke afsluiting. Was zulk eene afsluiting technisch en financieel mogelijk En hoe zou die moeten geschieden? Ziedaar vragen, die men nimmer voldoende heeft kunnen beantwoorden, omdat nooit een ernstig onderzoek omtrent eene noordelijke afsluiting heeft plaats gehad. De hoofdgedachte van het vroegere ontwerp is steeds geweest landaanwinning op de meest voordeelige wijze. De afsluitdijk en de overige werken, die daartoe noodig waren, hadden steeds tot eenig doel die landaanwinning zonder bena deeling van bestaande belangen mogelijk te maken. Wanneer evenwel een werk van zulk een grootschen omvang ondernomen wordt, had daarbij, in een land al3 het onze, waar voortdurend stryd tegen het water te voeren is, niet tevens de vraag gesteld moeten wordenhoe kan zulk een groot werk dienstbaar worden gemaakt aan blijvende verbetering van den waterstaatkundigen toestand van het land? Op de vraag: wat is er te onderzoeken? moet dus het ant woord in de eerste plaats luiden de bodem van dat gedeelte der Zuiderzee en der Wadden, waar nog geen bodemonderzoek heeft plaats gehad. Voorts zijn nog technische vraagpunten te onderzoeken, waaronder echter een der voornaamste is de vraag, hoe bij insluiting van den IJsel de waterloozing zal zijn. De financiëele uitvoerbaarheid van een droogmaking hangt, behalve van de qualiteit van den grond, af van de kosten der droogmaking per H. A. verkoopbaar land en van de verkoopbaar heid zelve. Wanneer men van het Regeeringsontwerp van 1877 uitsluit de kosten der dichting van het Eierlandsche gat, en aanneemt, dat de noodige gelden tegen 4 pet. rente voor een koers van 98 pet. geleend kunnen worden, dan zou de H.A. verkoopbaar land, met inbegrip van rente op rente, op het oogenblik, dat de geheele droogmaking voltooid is, f 1150 gekost hebbbon. Wegens de groote indirecte voordeelen, die de Staat by aan winning van land geniet, is deze prijs voor uitmuntend land niet te hoog. De vraag is echter, of de groote oppervlakte van 137.280 H. A. niet een bezwaar voor de verkoopbaarheid zal zijn. Spreker gelooft dit niet, doch met het oog daarop zou eene verdeeling in bijv. twee op zichzelf staande indijkingen, een oostelijke en een westelyke, de voorkeur verdienen. Alsdan worden de kosten evenwel aanmerkelijk hooger. Volgens eene gemaakte berekening komen van de f 1150 per H. A. f 420 voor den zeedijk, f 160 voor bijkomende werken ten behoeve der aanliggende landen en f 570 voor de droogma king en het in cultuur brengen der gronden. By eene verdeeling in twee gedeelten zouden de beide laatste kosten weinig verandering ondergaan. Die van den zeedyk zouden echter, wegens de kleinere oppervlakte per H. A., meer dan verdubbelen en dus den prijs van het drooggemaakt land belang rijk vermeerderen. Spreker wijst nog op de ontworpen droogmaking van het Wieringer meer, om aan te toonen, hoe sterk bij eene kleine droogmaking de kosten van den zeedijk drukken. Voor dat ontwerp zouden die kosten ruim 60 pet. van de totale kosten bedragen. De scheepvaart op de Zuiderzee is hoogst belangrijk; het is voornamelyk een binnenvaart tusschen Amsterdam en de noorde lijke en oostelijke provinciën. Bij de Oranjesluizen is, wat het aantal schepen betreft, het drukste verkeer van ons geheele land. In 1886 bedroeg het aantal in- en uitgevaren binnenschepen aldaar ruim 85000. Voor elk ontwerp tot droogmaking der Zuiderzee dient men daarom als eisch te stellen, dat de scheepvaart onbelemmerd moet blijven, zoowel gedurende als na de uitvoering. Spreker toont aan, dat het door hem voorgestelde ontwerp daaraan voldoen zal. Van de Oranjesluizen is in de richting Urk een open stroombaau gehouden, ter breedte van minstens 15 meter, die dus te bezeilen is. De belangrijke vaart tusschen Amsterdam met den Ketel, het Zwolsche Diep en de Lemmer kan dus geheel onbelemmerd over het binnenmeer, zoowel gedurende als na de uitvoering, zonder sluizen plaats hebben. De schepen, komende van Harlingen, zullen slechts een schutsluis moeten passeeren om op het binnen meer te komen. De overige plaatsen zullen door ringvaartkanalen of door dwars- kanalen met het binnenmeer in verband worden gebracht. Het in te stellen onderzoek, zegt spreker ten slotte, zal vol ledig en onparlydig moeten zyn. De volledigheid eischt, dat het niet tot een enkel ontwerp beperkt blyve, maar dan worde onderzocht, welke gedeelten van de geheele Zuiderzee, de Wadden en Lauwerzee voor afslui ting en droogmaking geschikt zijn. Onpartijdig hoopt spnker bij zijn onderzoek te zijn, doch naast die onpartijdigheid heeft hij den ernstigen wil, om een zooveel mogelijk bevredigende oplossing te vinden van het bij uitstek grootsche en nationale vraagstuk, als de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee en de Wadden zijn zal. Op eene vraag of met de droogmaking der Zuiderzee de visscherij te gronde zou gaan en of de gezondheidstoestand van omliggende streken niet bedreigd zou worden, ant woordde de heer Lely, dat wat het eerste punt betreft door dr. Hoek een ernstig onderzoek zal worden ingesteld. Aangaande het tweede punt meende spreker, dat, hoewel volgens deskundigen en de Academie van Wetenschappen het gevaar inderdaad bestaat, dit tot de droogmaking zou be perkt blijven en dus slechts van tijdelijken aard zou wezen. De heer Breebaart had bij de indijking van polders nog nimmer iets van daardoor ontstane ziekten vernomen. De Penningmeester, de heer A. C. Wertheim, deelde vervolgens mede, dat nog steeds f 30,000 aan de leening van f 104,000, ter bestrijding der kosten van een voorloopig onderzoek, ontbraken. Op zijn voorstel machtigde de ver gadering het Bestuur, opnieuw eene leening uit te schrijven en krachtige pogingen tot deelname in het werk te stellen. Spreker riep daarvoor de hulp der pers in. Na nog eenige beschouwingen van den Voorzitter over het nut van demping, werd de vergadering gesloten. Buitenland. Van den Koninklijken schouwburg (Schauspielhaus) te Berlijn, waaraan tegenwoordig herstellingen worden gedaan, stortte gisterenmorgen een gedeelte van het dak in. Van de veertig werklieden, die aan herstellingen en veranderingen boven het tooneel bezig waren en naar beneden stortten, zijn, voor zoover men tot nu toe weet, twee gedood en dertien zwaar gewond. Aangaande de oorzaak der ramp verkeert men nog in het onzekere. Algemeen wordt echter de juistheid aangenomen van het aanvankelijk uitgesproken vermoeden, dat een der hoofdbalken, waarop de stellage rustte, uitgeweken of bezweken is. Blijkens bericht van den tijdelijken Britschen zaak gelastigde, heeft de Privy Council bij besluit van den 23 dezer maand de verordening ingetrokken, bij welke het landen van vee uit Vlissingen verscheept in Engeland, Wales en Schotland, was verboden. Dat besluit treedt heden in werking. De officiëele opening van de Internationale Tentoon stelling te Brussel zal den 6 Juni a. s. door den Koning van België geschieden. Het bericht omtrent de ontploffing te Pantin blijkt door de „Indépendance" sterk te zijn overdreven. Slechts twee personen werden gewond, geen gedood. Benoemingen, enz. De luitenant ter zee lste klasse H. L. C. Wolterbeek Muller, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De heer P. Baarslag, arts, wordt met den 11 Juni a. s. benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht. Vischbericht. De uitkomsten, gedurende de afgeloopen week door 't meeren- deel der visschers verkregen, waren zeer bevredigend en leverden het bewijs, dat 't toch eindelijk op visscherijgebied ook eens zal gaan opzomeren. Verwend zyn wij de laatste weken nu juist niet, en daarom reeds tevreden, als het maar eenigszins voor spoedig gaat; maar dan bestaat er nu alle reden om dit dubbel te zijn, nu de tongenvangst zoo voordeelig, de rogvangst ruim en die van kleine schol alles behalve slecht was. Want waarlijk, de uitzonderingen daargelaten, maakten korders en beugers beste zaken. Van de groote Noordzeevisschery kwam nog een tweetal sloepen Z. W. 13 en Z. W. 16 niettegenstaande het reeds zoo vèr gevorderd seizoen, behalve met enkele tonnen zoutevisch, met een klein partijtje versche beugvisch binnen, waarvoor, zooals zich wel laat denken, slechts weinig kon worden besomd. De zoutevisch werd, buiten afslag, onderhands aan den man gebracht. Met de ansjovisvangst in de Zuiderzee begint het langzamer hand wat beter te gaanalthans in 't laatst der week werden daaromtrent bijzonder gunstige berichten ontvangen, wat velen visschers aanleiding gaf, zich alsnog voor dezen tak van visscherij slagvaardig te maken. Geep werd ruimschoots aangevoerd vooral van Wieringen bracht men honderde tallen ter afslag, en alsof dit nog niet genoeg was om den prys aanmerkelyk te doen dalen, kwamen uit Lemmer vele tonnen, gezouten en gekuipt, aan, om door de sloepen als aas te worden gebruikt. Er werden aan gevoerd 21,790 tongen, 1080 roggen, 26 tarbotten, 4 heilbotten, 8 lengen, 28 kabeljauwen, 322 mandjes kleine schol, 140 manden schar, 750 schelvisschen, 490 tal geep en 1 steur groote tong gold 50 a 35 cent, kleine idem 10 a 17 cent, rog 85 a 54 cent, tarbot f 5.50 a f 9.heilbot f 5.25, leng f 1.50, kabeljauw f 1.80 per stuk, kleine schol f 1.65 a f 2.50 per mandje, schar f 1.25 h f 1.60 per mand, schelvisch f 16.50 a f 20.'t honderd, geep f 17.50 a f 10.50 per tal en de steur f 12. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen A. Wettre, geb. Salvesen, Z. A. Leyen, geb. v. d. Wiele, D. J. A. Veldhuyzen, geb. v. d. Hoeven, D. Overleden: D. Visser, 54 jaren. A. van den Giessen, echt- genoote van J. Groeneveld, 68 jaren. N. Schumaker, 56 jaren. Levenloos aangegeven 1. Weerk. Waarnemingen te Helder(Landskeet). Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 27 12' zw. 0.8 k. 759.64 - 1.56 10.2 -4.0 0.63 Vlak. 28 12 notn. 0.2 756 03 - 5.27 11.3 -3.0 0.71 29 8 notn. 10 u 760.72 -0.58 9.5 -3.0 0.78 Golvend 29 12j notn. 7 761.18 -0.12 10.1 -4.3 0.76 Wcêrsgesteldheid: 27 Mei 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. 28 Mei 12 u. Helder, mooiweer. 29 Mei 8 u. Lichtbewolkt, winderig, goedweer. 29 Mei 12 u. Idem Marktberichten. TEXEL, 28 Mei. Op de tweede heden alhier gehouden Lammerenmarkt waren 3776 Lammeren aangevoerd. Met uit zondering van enkele partijen ging alles vlug van de hand voor f 4.50 tot 10.per stuk. ALKMAAR, 25 Mei. Veemarkt5 Koeien, f 160 a 225 233 vette Kalveren, f 35 a 9222 nuchtere dito, f 8 a 16; 12 Schapen, f 20 a 24 37 magere Varkens, f 13 a 17, alles per stuk 144 vette Varkens, 34 a 44 cents per kilogram. Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse ,/Johan Willem Friso", onder bevel van den kapitein ter zee G. Doorman, heeft 26 dezer de reede van Barcelona verlaten, en zijn Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse //Sommelsdijk", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. F. M. Lange, en Zr. Ms. instructiesehip voor bootsmansleerlingen „Nau tilus', onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. C. Pabst, den 27 dezer respectievelijk van Mozambique vertrokken en te Edinburg aangekomen. Aan boord van voornoemde bodems was alles wel. Zr. Ms. schroefstoomschip „Sommelsdijk' kan vermoedelijk begin Augustus te Banana, aan de Congorivier, verwacht worden. De generaal-majoor Baud, bevelhebber in de lste militaire afdeeling, bevindt zich heden alhier tot het houden eener inspectie over de militaire gebouwen, enz. in deze stelling. Naar wij vernemen, is onze plaatsgenoot, den heer P. Pol vliet, op de Internationale Tentoonstelling van Pluim gedierte te Brussel, voor zijne ingezonden duiven, met achttien prijzen bekroond. Behoudens nadere goedkeuring van het Gemeente bestuur, is door het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid toestemming verleend tot het dempen van een gedeelte der sloot ten oosten van het plantsoen op het stations-terrein, ten dienste van het maken van twee nieuwe toegangswegen naar dat terrein. Een en ander is een gevolg van de bestemming van 't weiland ter zijde van de Koning straat tot den bouw eener nieuwe wijk in deze gemeente, en zal zeker bijdragen om de communicatie in dat deel der gemeente aanmerkelijk te verbeteren. Naar wij vernemen, hebben Burgemeester en Wethouders dezer gemeente gisterennamiddag een onderzoek in loco ingesteld, en is ook nu van die zijde de gevraagde toestemming verleend. Het plantsoen zal op twee verschillende plaatsen door straatwegen doorsneden worden. Van de lste Vroonstraat komt er dan o. a. een rechtstreeksche gemeenschap met het stations-terrein. Naar men verzekert, wordt door onderscheidene per sonen, die in deze gemeente hun werk maken van den kleinhandel in sterken drank, weinig acht geslagen op de bepalingen der wet, welke voorschriften beyat omtrent de aanwezigheid in hunne lokalen van een afsphrift der ver leende vergunning en van een gedrukt exemplaar der wet op genoemden handel. Ook schijnt het niet ondienstig te herinneren aan de verplichting, om aan den iftgang dier lokalen zoowel het woord „vergunning" als den naam des bewoners te plaatsen. Ter voorkoming van vervolging, zullen belanghebbenden wèl doen, deze bepalingen niet uit het oog te verliezen. Zaterdag en Zondag a. s. zal in het lokaal ^Musis Sacrum" alhier optreden het Zigeuner-orkest, onder directie van den viool-virtuoos Balogh Franzi, uit Budapest. De „Veend. Crt." zegt van de uitvoering, aldaar gegeven, o.a. het volgende: „'t Getal der bezoekers was klein, maar die er waren, hebben werkelijk genoten. De eigenaardige, zeer oor spronkelijke muziek dezer Hongaren, nu woest, dan wee moedig, maar altijd wegsleepend in de hoogste mate, bezit een wonderbare aantrekkelijkheid. En waar deze kunste naars walsen van Strauss e. a. deden hooren, was hun spel ook werkelijk schoon. Wij hopen deze artisten hier nog eens weêr te zien optreden, maar dan voor een groot publiek. Zij verdienen het ten volle." Bedankt voor het beroep naar Den Hoorn op Tex,el door den heer W. H. H. Dijkman, candidaat te Rotterdam. Ondertrouwd G. DEÜTEKOM, van Amsterdam, en A. M. C. KAMPER. J. VAN DE VAART, van Delft, W. H. KAMPER. Helder, 25 Mei 1888. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, mijn geliefde Echtgenoote en mijner kinderen zorgdragende Moeder ELIZEBETH KROL, in den ouderdom van ruim 53 jaren. Eierland (Texel), 26 Mei 1888. G. ALDERLIESTE. Strekkende deze, namens mij en mijne kinderen, ter algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een zeer langdurig doch geduldig lijden, mijne Echtgenoote GUURTJE PRINS, in den ouderdom van zestig jaren en bijna twee maanden. Anna Paulowna, 27 Mei 1888. IJ. LOS. ZONDAG 3 JUNI 1888, 's namiddags van 2 tot 4 ure: Matinee van de beroemde Hongaarsche ZIGEUNER-KAPEL. Entrée 30 cents. [Zie verder de annonce op pag. 4.]

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3