12 Vervolg Nieuwstijdingen. een stoel, verklarende dat hij niet zou worden losgelaten voordat hij een briefje afgaf, waarop de brieven kosteloos zouden worden uitgeleverd. De man weigerde, werd in een kamertje opgesloten en gaf eerst na twee dagen en een nacht gevangen gezeten te hebben zonder eenig eten of drinken toe. De heer X., de brieven in handen heb bende, liet den man los en gaf van het gebeurde kennis aan de politie. Op voorstel van den tegenwoordigen Minister van Justitie, Lejeune, namen de Belgische Kamers onlangs een wetsontwerp aan, waarvan de strekking zeer bijzondere aandacht verdient. Overtuigd, dat de toepassing ook van geringe vrijheidsstraffen dikwerf toch een noodlottigen invloed oefent op den verderen levensloop van den ver oordeelde en tevens zijn gezin somtijds in armoede en ellende brengt; overtuigd tevens, dat het maatschappelijk belang door die strafoplegging weinig gebaat is, stelde de Minister voor aan den rechter gelegenheid te geven tegen over een beklaagde, die vroeger nooit veroordeeld was en die tot minder dan zes maanden gevangenisstraf veroordeeld werd, eene voorwaardelijke veroordeeling uit te spreken. Gedurende een maximumtijd van 5 jaren zou dan die straf boven het hoofd van den veroordeelde blijven hangen. Pleegt deze in dien tijd geen delict, dan wordt de tegen hem uitgesproken veroordeeling vernietigd en de straf niet toegepast. Met dit voorstel vereenigde zich de Volksver tegenwoordiging. Het «Paleis van Justitie", waaraan het bovenstaande is ontleend, bepaalt zich tot deze mededeeling, doch hoopt spoedig nader op deze belangrijke proefneming terug te komen. In eeno danszaal te St. Gilles (België) is dezer dagen een meisje van 17 jaren, al dansende, dood neergevallen. Men droeg het lijk weg en het gezelschap walste ijveriger dan ooit door, op de muziek van een orchestrion. Het bericht, dat Turpin, de uitvinder van het meliniet, zijn brevet aan Engeland zou verkoopen, heeft in Frankrijk nogal sensatie gemaakt. Turpin zegt, dat hij met den Minister Campenon in onderhandeling was getreden over den ver koop van zijn uitvinding, dat de zaak echter door Campe- nons opvolger, Boulanger, werd verwaarloosd; de generaal had hem zelfs nooit ontvangen. Turpin werd ridder van het Legioen van eer, maar daarbij bleef het. Volgens de «Débats" is Turpin niet de uitvinder van het meliniet, maar heeft hij alleen een nieuw en zeer practisch middel bedacht tot lading. Hiervoor kreeg Turpin, behalve de ridderorde, 250,000 francs en hij kan dus dat procédé niet verkoopen. Wat de ontplofbare zelfstandigheid aangaat, die hij zegt te hebben ontdekt, staat het hem vrij daarmede naar goedvinden te handelen. Jackson, de ontvluchte gevangene, de moordenaar van den cipier te Manchester, is jl. Maandag eindelijk te Bradford gevat, bij eene poging tot inbraak. Hij werd, na de gevangenneming, in de gevangenis herkend door een inspecteur van politie, ofschoon hij door eene bij de worsteling bekomen wond bijna onherkenbaar was. Maar een eigenaardige knubbel op de band en een litteeken op den neus waren den inspecteur voldoende teekenen. De heer Callighan, in het graafschap Limmerick, die reeds verscheidene malen gedeelten van verschuldigde pacht had kwijtgescholden, verlangde, dat eene weduwe, Sheehan genaamd, die de pacht van drie en een half jaar schuldig was, daarvan een half jaar zou voldoen. De weduwe wei gerde echter steeds te betalen. Eindelijk wendde de grond eigenaar zich tot den rechter en verkreeg vonnis. Dezer dagen naar huis terug rijdende, ontving hij eensklaps een hagelschot in het achterhoofd en zich omwendende een tweede schot in 't gelaat. Hevig bloedende reed hij, zoo goed en zoo kwaad het ging, naar de naburige stad, waar de zaak ter kennis van de politie werd gebracht. Een zoon der weduwe werd, als verdacht van den moordaanslag, in hechtenis genomen. Men vreest voor 't behoud van het leven van den heer Callighan. De deken Petrus Hundt, pastoor te Wormbach, in de Rijnprovincie, vierde dezer dagen zijn diamanten priester- jubilé. De grijsaard is 97 jaren en leest nog dagelijks de Mis. Te Bologna is thans een tenor, die Emilio Zola heet, en te Rome trad onlangs een baryton op, die zich in den naam Adelino Patto verheugt. Uit Philadelphia komt het bericht van eene huwe lijksvoltrekking, die aan snelheid alles nog overtreft, wat er tot heden van dien aard in het practische Amerika is geschied. Een jongmensch uit New-York, juist in Philadelphia aangekomen, was door eene familie uitgenoodigd, mede naar den schouwburg te gaan. Ook eene dochter des huizes, in den aanvalligen leeftijd van 16 jaren, was van de partij, en Cupido wist het zoo te schikken, dat de beide jonge lieden, die elkander nooit te voren gezien hadden, naast elkafir. kwamen te zitten. Na het eerste bedrijf, waarin twee gelieven (die elkaar natuurlijk in het laatste bedrijf krijgen) optraden, ver klaarde de jongeling zijne liefde. Na de tweede acte gaf zij hem het jawoord en bij het begin van de derde acte zaten zij, tot groote ergernis van de menschen, die in hunne nabijheid gezeten waren, samen te fluisteren, waarop zij zich na elkander onbemerkt wisten te verwijderen. Zij hadden in het parterre een geestelijke ontdekt, dien zij dadelijk in den foyer lieten roepen en daar het huwelijk lieten voltrekken. Papier en verdere schrijfbehoeften, om de acte op te stellen, leverde de por tier, die met den bediende uit de garderobe getuige was. Ondertusschen kregen op het tooneel de beide gelieven elkander en het scherm viel onder luide toejuichingen. Toen papa en mama reeds in de kleedkamer stonden en ongeduldig uitkeken naar de jongelieden, kwamen dezen gearmd aanwandelen en stelden zich aan de verbaasde ouders als man en vrouw voor. Zij waren nog sneller tot hun doel geraakt dan de gelieven op de planken. Te Frankfort is dezer dagen een huwelijk, op ver zoek van den man, door echtscheiding ontbonden, omdat de vrouw niet kon koken. Hoe grappig dit ook klinken moge zegt de «Köln. Ztg." het is toch bittere ernst. En daarop volgde een reclame voor de kookscholen, die het vermoeden doet ontstaan, dat het geheele verhaal ten slotte toch maar een grap is. Zonderling ongeval. Een ongeval, dat tot nu toe niet is opgehelderd, had dezer dagen plaats bij het uitzeilen van de stoomboot „Valparaiso", aan de „Hamburg- Zuid-Amerikaansche Linie" behoorende. De boot was op Vrijdag van de vorige week Lissabon binnengeloopen en stond op het punt die haven weer te verlaten, toen drie Franschen aan boord kwamen. Zooals gewoonlijk, werd hun reisgoed van waarde in het vlaggenhuis op het achterdek gezet. Eenige minuten nadat de stuurman dit lokaal had verlaten, vloog het vlaggenhuis in de lucht. Al de kost bare voorwerpen, welke daarin werden bewaard, als: chro nometer, sextant, oktaut en dergelijke waren vernield. Het schip zelf had weinig schade geleden, ofschoon de ontploffing zeer hevig wbs. Eene aanzienlijke hoeveelheid buskruit, die tot de scheepsuitrusting behoorde, bleef op onverklaar bare wijze ongeschonden. Men vermoedt, dat het reisgoed der Franschen ontplofbare stoffen bevatte. De aangerichte schade wordt op 7500 francs geschat. Benoemingen, enz. Tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd de heer J. Van 't Lindenhout, directeur der Wees- inrichting te Neerbosch. Aan den heer mr. M. W. Baron Du Tour van Bellinchavc, gewezen Minister van Justitie, is pensioen verleend, ad f 4000 's jaars. De officier van gezondheid 1ste klasse bij de zeemacht J. Keijser, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt 26 dezer op non activiteit gesteld, terwijl de tijdelijke officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht dr. A. Winternitz, dienende aan boord van Zr. Ms. torpedo-instructieschip „Marnix", ter zijner vervanging, met dien datum wordt overgeplaatst aan boord van gemeld wachtschip, om tevens dienst te doen aan boord van gemeld torpedo-instructieschip. De militaire apotheker lste klasse Muijsers wordt voor den tijd van drie maanden van Amsterdam naar hier gedetacheerd voor de scheikundige onderzoekingen van het drinkwater in de forten. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! De motie, zooals die door mij in de laatstgehouden Raadsver gadering werd gesteld, is door uw verslaggever, wiens nauw gezetheid overigens zeer wordt gewaardeerd, niet correct weêrgegeven, Zij luidde nl. «De Raad erkennende de wenschelijkheid der overbrugging van het Heldersche kanaal by de Keizerstraat spreekt het gevoelen uit, dat bij het ontwerpen der begrooting over 1889 deze aangelegenheid als spoedeischend moet worden beschouwd en de gelden voor den bouw, zoo noodigmoeten worden gevonden door belastingverhooging of leening." Ik heb juist den nadruk willen leggen op de gecursiveerde woorden, omdat het, naar mijne inzichten, geheel aan het Dage- lijksch Bestuur behoorde te worden overgelaten, op welke wijze dat College eventueel het voorstel zou vermeenen te moeien inkleeden, natuurlijk behoudens de wettelijke sanctie van den Raad. Neemt men het cijfer der deskundigen aan, dat voor f 12,000 k f 15,000 eene behoorlijke brug is te maken, dan zoude, by eene rente van 4%, met eene jaarlijksche aflossing van f 1000, de begrooting over 1889 bezwaard worden met hoogstens f 1600 (ongerekend eene som van f 200 voor den lateren brugwachter), een cijfer, dat, steeds verminderende, na twaalf jaar ge heel zou verdwijnen. Gaat men eehter uit van de zeer goed te verdedigen stelling, dat de aflossing over ruimer tijdvak moet loopen, dan zoude bf het bedrag der aflossing kunnen worden verminderd, öf bij wijze van annuïteitsleening de reductie van het opgenomen kapitaal in het rentebedrag zijn begrepen. Ik geloof, dat, op eene begrooting van uitgaven van f 185,000, ook deze som wel is te vinden, zonder dat van belastingverhoo ging sprake behoeft te zijn, want menige post van uitgaaf blykt elastiek genoeg om ons jaarlyks met een voldoend cijfer beneden de raming te doen blijven (men denke slechts aan de laatst afge legde rekening van het Weeshuis). Nu kan men, weliswaar, er op wijzen, dat de gemeentekas bij het leggen van eene brug de pachtsom tevens zal derven, doch zy, die niet geheel zonder rechtsgevoel zyn, zullen moeten erkennen, dat de lasten der gemeenschap door allen behooren gedragen te worden en dat het niet aangaat een deel der nijvere bevolking om financiëele redenen te laten balanceeren tusschen den krommen en den rechten weg, welke laatste ligt in de natuurlijke richting van de Keizerstraat en Zuidstraat. Zoolang de overbrugging van het kanaal niet tot stand is gebracht, of althans de ko3telooze bediening vanwege de gemeente niet volgt, zoolang zal men het niet kunnen verdedigen, dat de heffing van een passagegeld (om het zoo eens te noemen) op de bestaande bruggen achterwege blijft. De bedoeling van mijne motie is geene andere geweest, dan de Raad een bepaald standpunt te doen innemen met betrekking tot een onderwerp, dat, jaren aanhangig, door een kinderverstand kan worden beoordeeld. De beweegredenen, die de meerderheid er toe geleid hebben mijne motie te verwerpen, zullen worden geëerbiedigd, doch niet begrepen. Ik wenschte slechts in 1889 de uitvoering van de overbrugging te verzekeren, terwijl het voorstel van Burgemeester en Wethouders de uitvoering zeer twijfelachtig maakt. Intusschen zal men vol vertrouwen naar de indiening der begrooting voor 1889 behooren uit te zien en inmiddels het goede verwachten, zoolang van het kwade niet blijkt. Ontvang, Mijnheer de Redacteur, de verzekering mijner hoog achting. Uw. dv. dienaar, E. FRANKEN, lid van den Gemeenteraad. ZOU ER NIET WAT AAN TE DOEN ZIJN? Waaraan te doen? Wel, aan de vervulling van goede wen- schen, aan het tot stand komen van nuttige, goede zaken. Laat ik eens eenige opnoemen, misschien geeft mijne opgaaf aanleiding, dat anderen nog enkele nommers er aan toevoegen. Zou er niet wat aan te doen zyn, dat naby het dorp Huis duinen eene uitspanningsplaats werd gesticht, waar men een zitje kon nemen en eene goede consumptie kon vinden, tegen billijken prys? Zou 't niet mogelijk zijn, den weg daarheen zoodanig te verbeteren, dat men er wandelende en rijdende gemakkelijk kon komen? Zou er geen huurkoetsier te vinden zijn, die in de zomermaanden er zijn werk van maakte, om op de nieuwe //Tuintjes" vice versa te rijden, tegen lagen vrachtprijs? Zou er niet iets aan te doen zijn om de stichting eener zwem- en bad inrichting te bevorderen? Zou er, vooral nu Floralia haar tijd zoo wat gehad heeft, niet wat aan te doen zyn, om ter bevorde ring en ter veredeling van Volksvermaken eene speciale Com missie samen te stellen, even als in onderscheidene andere ge meenten des lands Tot zoover wat betreft zaken, die alle zeer nuttig zouden zijn, doch wellicht door sommigen geacht konden worden niet tot het strikt noodige te behooren. Van meer dringenden aard zijn zeker de volgende zakende stichting eener plaatselijke Gezond heids-Commissie, het tot stand brengen eener Ambachtsschool, het oprichten eener Hulpbank. En waar het geldt de verfraaiing der gemeente, zou het daar niet mogelijk zijn, den eigenaar van het brandstoffen-établissement aan den ingang eener nieuw-aangelegde straat te bewegen, die ont siering te vervangen door den bouw van eenige nette winkel- of woonhuizen Als er iets aan te doen is, dan is het zeker goed als deze wenschen en verlangens door velen worden gelezen en ernstig overwogen. Helder, 13 Juni 1888. X. Mijnheer de Redacteur! Het lid van onzen Gemeenteraad, de Heer LEO W. F. OUDENHOVEN, plaatste in uw nummer van Woensdag 13 Juni 11. een raadselachtig artikel, waarin de juistheid van het door hem gesprokene, zooals dat voorkomt in «Extra Tijding" No. 39, wordt verminkt. Aangezien ZEd. Achtbare het goed vond, en misschien meer in overeenstemming met zyne waardigheid, mijn verslag te bena- dcelcn in twee andere bladen, zal hij het my ten goede houden, wanneer ik het meer in overeenstemming met mijne hoedanigheid en gemakkelijker acht, hem te antwoorden in «Extra Tijding" van Zaterdag a. s. U verplicht Mynheer de Redacteur met opname dezer regelen, Helder, Uw Dienaar, 14 Juni 1888. de Verslaggever van «Extra Tijding". Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. GetrouwdG. Deutekom en A. M. C. Kamper. J. Van de Vaart en W. H. Kamper. J. J. Keijzer en M. A. Aggenbach. G. W. Van Rijswijk en A. M. Strikker. T. Klok en M. J. Onrust. P. Wallast en C. Van der Hoeven. P. Van der Brugge en G. Klein. C. Duinkcr en K. De Graaf. BevallenC. Vriesman, geb. Van Pelt, D. OverledenA. M. Bos, 17 maanden. Gemeente TEXEL, van 7 tot 13 Juni. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geboren Pieternel Cornelia, dochter van Cornelis Vlas en Jantje Duijnmaijer. Jacob, zoon van Jacob Schaatsenberg (over leden) en Marretje Gomes. Trijntje, dochter van Biem Timmer en Ietje Roozendaal. Aris, zoon van Jacob Eelman Az. en Hiltjc Dyker. Renetta, dochter van Arie Huizinga en Trijntje Buis. Cornelis, zoon van Cornelis Vlaming en Maria Kikkert. Overleden Aaltje Koudenburg, gehuwd met Jacob Boon Jsz., 69 jaren. Jannetje Roeper, dochter van Leendert Roeper lvz. en Grietje Kok, 12 jaren. Antje Kikkert, dochter van Nan Kikkert (overleden) en Jannetje Bakker, 23 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting Barometer mM. Thermometer C. S en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 8 zw. 0.1 k. ztw. 1.2 zw. 3 1 757.32 - 4.08 759.21- 2.19 759.00 - 2.40 14.2 13.1 14.6 -2.0 - 1.5 - 1.7 Toe stand van de 0.91; Vlak. 0.78J 0.84Slechtw. Weêrsgesteldheid: 13 Juni 12 u. Betrokken, mooiweer. 14 Juni 8 u. Bewolkt, mooiweer. 14 Juni 12 n. Lichtbewolkt, mooiweer. Schager markt van heden (per telegraai). 3 Paarden f 80 al50 2 Stieren 65 Geldekoeien 20 Kalf koeien 10 Vaarzen Hokkelingen 16 nucht. Kalveren Rammen - 360 Schapen - 12 - 60 al40 - 70a250 - 70 al 50 - 60 a 90 7 a 18 a 26 1140 Lammeren f 4a 9 6 Bokken&Geiten-0.40a 7 25 magere Varkens f 10 a 14 56 Biggen - 5 a 8 12 Kippen c. 60 a 75 Eenden - a Boter per kop - 80 a 85 Kaas per kilogram - 20 a 45 Kip-Eieren per 100 -250 a300 Eend-Eieren - a Marktberichten. TEXEL, 12 Juni. Werkpaarden f 150, oude Paarden f 35, Rijpaarden f 170 a 400, vette Koeien f 160 a 200, Melkkoeien f 110 a 135, Kalfvaarzen f 70 a 100, Geldevaarzen f 36 a 45, nuchtere Kalveren f 8 a 10, Geldeschapen f 18 a 22, Biggen f 8 a 10, alles per stuk. Vette Varkens 20 cent per half kilogram. Alles in den Commissiehandel. PURMERENDE, 12 Juni. Aangevoerd 385 stapels Kleine Kaas, f 32.50 per 50 kilogram. Kip-eieren f 2.75 a 3.50 en Eend-eieren f 3 per 100 stuks. 2152 kilogram Grasboter, f 1.05 a 1.15 per kilogram. Veemarkt: 289 Runderen, Geldekoeien prijshoudend, vette en Melkkoeien lager in prijs, handel stug; 15 Stieren; 76 Paarden 291 vette Kalveren, 50 a 70 cents per kilogram, handel stug 147 nuchtere dito, f 6 a 16 per stuk, handel stug; 158 vette Varkens, 38 a 44 cents per kilogram, handel vlug75 magere dito, f 13 a 18 per stuk, handel matig329 Biggen, f 5 a 8 per stuk, handel matig2014 Schapen, Overhouders en vette hooger in prijs, Lammeren stug. AMSTERDAM, 13 Juni. Veemarkt: 2 Runderen 212 vette Kalveren, lste kwaliteit 80 en 2de kwaliteit 60 cents per kilo gram65 nuchtere dito, f 5.a 12 per stuk; 4 Schapen en Lam meren 230 vette Varkens 34 a 39 cents per kilogram. Prijzen der AardappelenFriesche Franeker Jammen f 1.20 a 1.50, dito Engelsche f 0.70 a 0.80, dito Dokkumer Jammen 1.20 a 1.60, Zeeuwsche Spuische Jammen t 1.20 a 2.50, Prui sische Hamburgers f 3.a 3.50, Geldersche Thomassen f 1. a 1.25, alles per hectoliter. Aangevoerd 11 versche ladingen. Handel flauw. VENENDAAL, 12 Juni. Aangevoerd 14,970 vachten Wol. Gewasschen Kleiwol f 0.77^ a 1.15, Zandwol f 0.75 a 1.en Smeerwol 65 a 80 cents per kilogram. WAGENINGEN, 11 Juni. Uiterwaardsch Hooi f 27 a 28 en Binnenveldsch f 20 a 22 per 500 kilogram. KAMPEN, 11 Juni. Buiten-Hooi f 19 a 22 en Binnen-Hooi f 14 a 16 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 13 Juni. Hooi f 22 a 23 per 500 kilogram. DINTELOORD, 11 Juni. De Paardenmarkt was zeer druk bezochter waren 505 Paarden aan de lijn, waarvan er ongeveer 80 verkocht werden. 3 k 4 stuks brachten f 650 op, terwijl zelfs een koppel voor f 1405 verkocht werd. Overigens vari eerden de prijzen van f 90 tot f 600 per stuk. Behalve de noodige vuurstokers, zal het macbinepersoneel aan boord van Zr. Ms. ramschip «Buffel", dat 21 dezer in dienst wordt gesteld, bestaan uit den machinist lste klasse L. A. Van Poelvoorde, de machinisten 2de klasse J. H. Gotz van der Vet en J. T. Jonkers, en de machinisten 3de klasse J. R. Van Nordheim en J. Van Duijn. Boven dien worden 1 Juli a. s. nog vier machinist-leerlingen lste klasse aan boord van dier. bodem geplaatst. Generaal Romswinckel zoi den 16 Mei jl. te Soerabaja embarkeeren aan boord van de «Prinses Amalia" om te repatriëeren en de vice-admiraal Binkes repatriëert met de «Zeeland" van de Rotterdamsche Lloyd. De Schildersvereeniging «Oefening kweekt kennis", alhier, is bij koninklijk besluit van 9 dezer als rechtspersoon erkend. Jl. Zondag is aan het Zand (gem. Zijpe) met het zwemmen, waarschijnlijk doordat hij kramp kreeg in de beenen, verdronken de lljarige eenige zoon van C. Keizer Pz. De pogingen van zijne twee makkers, om hem te redden^ mislukten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3