Yan af heden is het Depot voor Hier ei omstrèii pyestiiil ii lel Verkoophuis „DE ROODE KOUS", „The Singer Mamifactiiring' C°." Singer Maiiufacturing C°., te New-York, Elke Machine uit bovenstaande Fabriek MOET VOORZIEN ZIJN van het Fabrieksmerk en op den arm voluit te zien geven: der Origineele Slager-Naaimachines der Hoofdgracht K 53 54. Eene zeer uitgebreide sorteering is in het Beneden-Magazijn geëtaleerd, tot welker bezichtiging belangstellenden worden uitge- noodigd, waarin inzonderheid uitmunten de Nieuwste Improved „Bingschuitje" Machines. Levering desverkiezende op proef; onderricht gratis; drie jaar garantie; gemakkelijke betaling. JACQUES VAN ROSENDAEL. AANBESTEDING. M AjUN E. AARDAPPEL EN, Op VRIJDAG den 29 JUNI 1888, des namiddags ten twee ure, zal aan het Raadhuis der gemeente Helder, publiek, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: 1. het vernieuwen van de Molenbrug over het Heldersche kanaal. 2* het uit- en inwendig verven van gemeentescholen en woningen, in vier perceelen. Bestekken en voorwaarden liggen ter lezing aan de Secretarie der gemeente en zijn, voor zoover de voorraad strekt, kosteloos aldaar te bekomen. Inlichtingen worden twee dagen vóór de aanbesteding verstrekt door den Gemeente-Bouwmeester, des morgens ten tien ure, aan zijn bureau aan de Kerkgracht. De inschrijvingsbiljetten moeten den dag vóór de aan besteding ter Secretarie worden ingeleverd. Helder, 20 Juni 1888. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Arrondissements-Rechtbank. Behandeling van strafzaken op Dinsdag 19 Juni 1888. P. Y., J. V. en D. S., te Alkmaar, verbreking van sluiting, allen vrijgesproken. P. v. d. W. en P. v. S., te Helder, mishandeling, ieder f 10 boete, subsidair 5 dagen hechtenis. D. P., te Enkhuizen, diefstal, f 6 boete, subsidair 3 dagen hechtenis. J. O., te Enkhuizen, mishandeling, f 6 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. K. S., te Enkhuizen, mishandeling, f 10 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. J. P., te Enkhuizen, mishandeling, 4 dagen gevangenisstraf. G. A., te Hoorn, mishandeling, 1 maand gevangenisstraf. Tevens werden 33 bedelaars tot verschillende straffen veroor deeld. Onder nadere goedkeuring van den Minister van Marine zal, op WOENSDAG 27 JUNI 1888, des voormiddags te elf uren, bij inschrijving worden aanbesteed de levering van ten behoeve van het Hospitaal der Marine te Willemsoord, van den dag, waarop de goedkeuring der inschrijving ter kennis van den aannemer is gebracht, tot ultimo December 1888. De inschrijvingen, bevattende den aannemingsprijs in cijfers en letters per 50 kilogrammen en overigens inge richt naar het model voorkomende in de algemeene voor waarden van aanbesteding, goedgekeurd bij resolutie van den Minister van Marine dd. 2 Februari 1886, N°. 63, zullen vóór of op den dag der aanbesteding en vóór het bepaalde uur bij de Directie der Marine te Willemsoord moeten bezorgd worden. De voorwaarden van aanbesteding liggen van heden tot aan den dag der aanbesteding, gedurende de werkdagen, op de gewone kantooruren ter lezing en inzage bij de Directie voornoemd. Willemsoord, den 20 Juni 1888. De Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. AMSTERDAMSGHE COURANT. NIEUWS- cd ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsehe Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is bet goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53. Jl. Zaterdagavond werd te Amsterdam in de Heilskazerne in de Gerard Doustraat het eerste jaarfeest gevierd van het Leger des Heils in Nederland. Op de tribune hadden de heilsoldaten met hun legerhoofden plaats genomen, terwijl, om aan het feest nog meer wijding te geven, de commissionair Howard uit Australië, met een in dienst van het leger zijnde Papoea, was overgekomen. De zaal was gevuld met een aantal mannen en vrouwenvooral de dienstmeisjes waren met hun boodschapmandjes in grooten getale aanwezig om dit feest mede te vieren. De adjudant Schoch meende het gepast de bijeenkomst met een vroolijk lied te openen. Ieder zong lustig meê het lied „Ik ben blij", welke blijdschap nog bevestigd werd door luidruchtig handgeklap onder het zingen. Nadat de „geachte" afgevaardigde uit Australië de aanwezigen een gedeelte van psalm 103 had uitgelegd, bracht een der offi cieren in de Engelsche taal het jaarverslag uit, hetgeen door den tolk Govaers werd vertaald. Uit dat verslag bleek, dat in het eerste jaar dat het „Leger" in Nederland streedt, de Zondagavond- bijeenkomsten werden bezocht door 84,580 personen, de week- byeenkomsten door 460,250 personenhet aantal bekeerlingen bedroeg ongeveer 3000. Er zijn te Amsterdan 3, te Groningen 2 korpsen en verder te Haarlem, Nunspeet, Hattem, Meppel en Hoorn. Daar de kas van het Leger blijkbaar geen verjaargeschenken gekregen had, werden onder de aanwezigen kanarievogels losgelaten, d. w. z. gele papiertjes, waarop men voor eene bijdrage in het verjaar geschenk kon teekenen. Of vele dier „kanarievogels" echter met volle bekjes in hun kooien terug kwamen, betwijfelen wijvele der diertjes verlieten zelfs met degenen, die hen gevangen hadden, de zaal, om er niet meer in terug te komen. Na het uitbrengen van het verslag zong de Papoea een lied, dat niet erg uitmuntte door schoonheid, doch blijkbaar een aardig krijgslied wat, want de man werd zeer toegejuicht. Nog geruimen tijd bleef men gezellig bijeen en liet het niet aan gezang ontbreken. Zoo vierden de aanhangers van William Booth hun jaarfeest. (Amst. Crt.) Vischpoeder. E. Buil vestigt de bijzondere aandacht op een nieuw Noorweegsch voedingspraeparaat, het vischpocder, dat wel reeds bekend is sinds de jongste Berlijnsche Internationale Vis- scherij-Tentoonstelling, maar vooral in landen waar de vischvangst een belangrijken tak van volkswelvaart uitmaakt (du9 ook bij ons), nog op verre na niet genoeg bekend is. De analyse heelt den heer Buil geleerd, dat dit poeder bestaat uitsluitend uit het vleesch van den „Gadus morrhua. Uit de proeven, die hij op twee van zijne adsistenten heeft genomen met Rousseau's vleesch- poeder en vischpoeder, blijkt, dat het laatste in voedingswaarde niet staat beneden het eerste. Waarschijnlijk zal het vischpoeder althans in veel gevallen het dure vleeschpoeder kunnen vervangen ook in sommige soorten van ziekten, waarbij in aanmerking komt zijn groot gehalte aan phosphorzuur. Landbouwverslag van Nederland. Het verslag over den landbouw in Nederland in 1886 is verschenen. Het wordt, zooals men weet, samengesteld door den heer dr. L. Broekema, directeur der Rijkslandbouwschool. 't Verslag is opgedragen aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. In deze opdracht gedagteekend 6 Juni 1888 teekent de heer Broekema eenige belangrijke uitkomsten aan. Wij laten er het een en ander uit volgen De koop- en huurprijzen der landerijen onder het stelsel „vee houderij" zijn dit jaar, vergeleken met het vorige, gemiddeld nagenoeg gelijk geblevende sterkste daling heeft zich doen gevoelen in de akkerbonwende streken op de klei, terwyl op de zandgronden de daling aanzienlek minder is geworden. Het aantal hypothecaire inschrijvingen is sedert 1883 eenigszins verminderd, en tevens is, waarschijnlijk ten gevolge van die daling en van de vermindering in waarde der perceelen, het totaal bedrag der inschrijvingen in nog sterkere mate afgenomen. De afkoop der tienden wordt flink voortgezet, zoodat de land bouw, zoo voortgaande, binnen enkele jaren van dezen drukkenden last, die zoovele verbeteringen tegenhoudt, ontheven zal zijn. De waarde van den oogst is bij stygendo opbrengsten sedert 1861 nog niet zoo laag geweest als thans; zij is sedert 1880 regelmatig afgenomen van f 203,600,000 tot f141,700,000, terwijl de opbrengst in 1886 2.8 pet. hooger was dan in de jaren 1880 tot 1886. De vlasteelt schijnt te herlevenmeekrap daarentegen is als landbouwgewas verlorensuikerbieten en aardappelen voor indus trie breiden zich uit; hop wordt iets meer aangeplant; ook tabak neemt weer toe. De suikerbieten uit Zeeland gaan grootendeels naar Belgische fabrieken. Nogmaals zij hier gewezen op de kraaien en musschen, die hoe langer hoe meer schade aan den oogst berokkenen: uit niet minder dan 105 gemeenten ontvangen wij klachten over kraaien, uit 69 over musschen cijfers, die duidelijk genoeg spreken. De aanfok van paarden neemt steeds toe, want hoewel de werkpaarden zijn afgenomen, is het totale aantal paarden met ruim 2500 stuks vermeerderd. Deze vooruitgang vindt zijn grond in de sterke vermeerdering van paarden heneden 3 jaar, waaruit gereedelijk valt af te leiden, dat steeds moer voor uitvoer gefokt wordt. De vermindering van werkpaarden en belastbare paarden moet grootendeels worden toegeschreven aan de ongunstige tijden. Aan de veredeling van het rundvee wordt steeds ijverig voort- gewerkt en het handhaaft dan ook zijn goeden naam over geheel de wereld. Wederom onderging de veestapel een niet onaan zienlijke vermeerderingtengevolge van de lage prijzen echter bedroeg de totale waarde 9 millioen gulden minder dan in 1885 en zelfs 38 millioen minder dan in 1884. Van belangrijke ver liezen bleef de veestapel verschoond, dank zij de krachtige maat regelen, die tegen de besmettelijke ziekten in 't algemeen, doch inzonderheid tegen de longziekte genomen zijn. Zeer wenschelijk zou het evenwel zijn, dat op de aan parelziekto lijdende dieren een scherper toezicht werd uitgeoefend, vooral ook met het oog op de volksgezondheid. Terwijl wij dit schrijven, is ons intusschen ter oore gekomen, dat het geneeskundig staatstoezicht in Friesland en Groningen op deze belangrijke zaak reeds de aandacht heeft gevestigd. De schapen vermeerderden met ongeveer 37,500 stuks en de uitvoer bleef zeer belangrijk, vooral naar Engeland en België. De kruising met Engelsche rassen wordt voortgezetniettemin schijnt het in sommige provinciën nog niet uitgemaakt, aan welk Engelsch ras de voorkeur gegeven moet worden. De hooge vlocht, die de varkensfokkerij neemt, is voor 't grootste deel toe te schrijven aan den toenemenden uitvoer van geslachte dieren door particuliere- en exportslachterijen. Wij meenen den vooruitgang echter ten deele ook te mogen toeschrijven aan het vermeerderd verbruik van varkensvleesch bij den werken den stand, aan wien ook de dit jaar weer op te merken ver meerdering van de bokken en geiten ten goede komt. Hoewel de gezondheidstoestand der varkens dooreengenomen vrij gunstig was, gingen er door de bekende ziekte toch meer te gronde dan gemiddeld in de laatste 5 jaren. De teelt van pluimvee levert voor sommige deelen van ons land belangryke inkomstenzy wordt echter nog slechts in ruim deel onzer gemeenten in hoofdzaak voor den handel gedreven. Alleen de eieren, die uit enkele gemeenten in verbazende hoe veelheden worden uitgevoerd Landsmeer o. a. levert 3 milli oen vertegenwoordigen reeds een aanzienlijk kapitaal. De bijenteelt gaat gaandeweg achteruitnaast de blijvende oorzaken, nl. vermindering van de koolzaad- en vooral boekweit teelt, zullen ook de slechte uitkomsten van de laatste jaren hun invloed doen gevoelen. De houtteelt neemt in de laatste jaren wel toe, maar lang niet genoeg in evenredigheid tot het aantal H.A. woeste gronden, die voor aanplanting zeer geschikt zijn. Om hunne pachters in de drukkende tijdsomstandigheden eenigs zins te gemoet te komen, werd ook dit jaar weder door sommige landeigenaren eenige afslag van pacht gegeven. Blijkens het verslag omtrent den toestand en de verrichtingen der Vereeniging„Het Friesch rundveestamboek" over 1887/88, moest over het nu afgeloopcn tijdvak alweder op vermindering van leden worden gewezen, het getal daarvan daalde van 750 tot 607; het getal donateurs daalde van 12 tot 11 en dat der begunstigers verminderde tot 46. Bij de oprichting der Vereeniging in 1880 was het getal leden 144van toe af was er gestadige aanwas tot 1883, toen het getal meer dan verdub belde (van 358 tot 809), enkel een gevolg van de groote vraag naar stamboeken voor Noord-Amerika. Volgens het Bestuur is de onderstelling niet gewaagd, dat de honderden toen toegetreden leden voor een groot deel geen andere bedoeling hadden dan om een of meer van hunne beste beesten te doen inschrijven ten einde die daarna ten spoedigste tot hoogen prij3 van de hand te kunnen doeD. Intusschen kan veilig worden aangenomen, dat de leden-vermindering geenszins het gehalte betreft, daar niet alleen de beste fokkers niet ontbreken, maar hun gelal veeleer klimt. Er werden 2266 aanvragen tot keuring, 1729 meer dan in het vorige jaar, ingediend; hieronder waren niet minder dan 906 voor opneming van volbloed-afstammelingen. Er werden ingeschreven volbloed-afstammelingen 142 stieren en 495 koeien in het kalfstamboek 50 stieren en 695 kooien, te zamen 1382, of 828 meer dan in het vorige jaar. In de sprong-, tevens geboorle-registers, werden ingeschreven 1882 sprongbewyzen van ingeschreven koeien en 471 van stieren (volbloed afssammelingen van stamboek vee). Yan de uit deze dekkingen voortgekomen kalveren waren op 1 Mei nog 1293 kalveren bij de leden aanwezig. Het Bestuur heeft een wedstrijd geopend voor het aanhouden van melkregisters over 1888, waarvoor geldpryzen, te zamen f 150, zyn uitgeloofd. Helpt elkander. Te Amsterdam is eene onderlinge levens verzekering-maatschappij onder den naam „De Ondersteuning" opgericht. Directeuren zijn de heeren W. A. Spijer en J. A. Van Praag, en comnfissarissen de heeren mr. B. J. Polenaar, A. I. De Haan en D. Van Praag. Deze Maatschappij beru9t op het volgend beginsel Uitgaande van de populaire ervaring, dat ouden moeten en jongen kunnen sterven, maakt zij twee groote klassen van solidaire deelgenooten. De eerste klasse omvat hen, die jonger, de tweede, die ouder dan 40 jaren zijn. De gelukkigen, die in eenig jaar, van den eenen zomer tot den anderen, gezond blijven, zullen dusdoende de nagelaten betrekkingen helpen onderhouden van degenen, die in datzelfde tijdvak door den dood uit hunne klasse zijn weggerukt. Er wordt door ieder lid eene contributie van f 25 's jaars betaald, te voldoen in vier driemaandelijksche termijnen, en boven dien hij aanvaarding van het lidmaatschap f 5 inkoopgeld. De ontvangsten van ieder jaar worden, na aftrek der onkosten voor administratie enz., verdeeld onder de echtgenooten van de deelhebbers, die in het jaar overleden zijn. De hoegrootheid der uitkeering hangt dus af van het aantal sterfgevallen onder de deelhebbers in dat jaar. De oprichters vleien zich, op die wijze een som uit te keeren, die ten minste zoo groot is als gewoon lijk voor de ongelukkige weduwen en hare kinderen bijeengebedeld wordt. Zou dit, vragen de oprichters, niet reeds veel gewonnen zijn Dan ten minste behoeft men geen toevlucht te nemen tot heel treurige heel roerende couranten-advertenties. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4