zich op soliden grondslag geleidelijk zal ontwikkelen en aan de billijke verwachtingen der vennooten beantwoorden. De Erfprins van Bentheim-Steinfurt en zijne gemalin, Prinses Pauline, zuster van onze Koningin, zullen binnen kort HH. MM. den Koning en de Koningin op het Loo bezoeken, met een vijftal kinderen, de Prinsen Eberwijn, Yictor, Adolf en Karl en de Prinses Elisabeth. Te gelijker tijd zal ook Prinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmont, longste zuster van H. M. de Koningin, eenige dagen op het Loo vertoeven. De Staatscommissie tot het onderzoek van den toe stand van den Landbouw hield haar jongste vergadering ten Huize de Cloese, bij Lochem, het buitenverblijf van haren Voorzitter, mr. C. J. Sickesz, die voor deze gelegen heid den leden der Commissie een diner aanbood. Het Bestuur van het Marinefonds te Amsterdam werd dezer dagen aangenaam verrast door de mededeeling, dat, als huldeblijk voor het goede doel van het fonds, door de directie van de Nederlandsche Stoombootmaat schappij te Rotterdam de aanzienlijke bijdrage van f 500 is geschonken. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat in het loopende jaar geen dienstverbintenissen van onderofficieren en minderen zullen worden gesloten, die in het volgende jaar ingaan en waarbij premiën worden bedongen, vóór een wijziging op die premiën is vastgesteld en medegedeeld, of dienaangaande nadere bevelen zijn gegeven. In het jongste „Gids"-nommer komt een artikel voor van dr. Th. Swart Abrahamsz, over Multatuli. 't Is geen levensbeschrijving, maar een ziektegeschiedenis, die hij ten beste geeft. Volgens hem is de groote schrijver eigenlijk iemand geweest, die aan een zenuwziekte leed. De heer P. Blaauw, brievengaarder te Sint-Maarten, vierde jl. Zondag zijn 12^jarigen dienst, voor den jubi laris inzonderheid ddarom gewichtig, wijl door hem geen enkelen morgen, waarop ten 5 ure door alle seizoenen de wandeling van Sint-Maarten naar Schagen wordt aanvaard, is verzuimd om eigenhandig het brievenpakket aan het kantoor te Schagen in ontvangst te nemen. Het kanaal langs den zeedijk van den Groetpolder is dezer dagen zoo ver mogelijk drooggemalen; de boezem kade werd geslecht, zoodat men in den loop van den vol genden zomer p. m. 30 hectaren land hoopt te kunnen bezaaien. Door den bouw van de nieuwe sluis nabij Aartswoud kan dit kanaal vervallen. De Gemeenteraad van de Beemster heeft het salaris der nieuw te benoemen onderwijzers en onderwijzeressen van f 650 op f 600 teruggebracht. De heer P. Klant, hoofd der school te Schoorldam, vierde jl. Zondag, onder vele blijken van hartelijke belang stelling, zijn 40jarig jubilé. Dezer dagen is de zoogenaamde //tweede millioenen- jufirouw', Trijntje De Jong, wegens gekrenkte geestver mogens, uit de gevangenis te Appingadam overgebracht naar 's Rijks krankzinnigengesticht te Medemblik. De heer I. F. De Booy, te Breda, wegens valschheid in geschrifte door de Arrondissements-rechtbank te Breda tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld, welk vonnis in hooger beroep door het Provinciaal Gerechtshof te 's Her togenbosch en vervolgens door den Hoogen Raad werd bekrachtigd, heeft thans gratie aan Z. M. den Koning gevraagd. Op zijn buitengoed „O verduin', onder Oostkapelle, is jl. Zondag overleden Jhr. mr. W. C. M. De Jonge van Ellemeet, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Als vereerder onzer litteratuur was hij wèl bekend. Aan zijn liefde voor Cats dankt de bibliotheek der Maatschappij van Letterkunde een harer schoonste verzamelingen. Bij het paaltje-springen op de Hoefkade te 's Hage sloeg jl. Maandagmiddag een negenjarigen knaap zoo hevig tegen een paal aan, dat hij ineenzakte en weinige oogen- blikken later overleed. Bij den heer G. P. J. Klep, te Breda, had Zater dag jl., volgens de ,/N. Bred. Crt.", een droevig ongeluk plaats. Nadat des avonds een der dienstboden de kinderen naar hun slaapkamer had gebracht, werd een oogenblik later mevrouw opgeschrikt door het geroep om hulp. Naar boven ijlende, zag zij dat haar ruim öjarig zoontje, met behulp van lucifers een courant had aangestoken en zelf in brand was geraakt, op welk gezicht de moeder in be zwijming viel en daardoor niet in staat was hulp te ver- leenen. Op het voortdurend geschreeuw van den onge- lukkigen knaap kwam er spoedig andere hulp dagen en werden de vlammen gebluscht. Reeds den volgenden dag overleed echter het kind. Het gewone jaarlijksche Zendingsfeest had gisteren plaats op het fraaie buitenverblijf „Boekenroode", toebe- een er van nog wel zoo plotseling Een van de dingen, waarin de menschen, die met ons Lordje kennis maakten, altijd pleizier hadden, was het wijze gezichtje, dat hij zetten kon, wanneer hij zich aan de conversatie wijdde: dit, gevoegd bij zijne ,/groote-menschen"-opmerkingen en zijn onschuldig, rond kindergezichtje, gaf hem iets onweerstaanbaar aantrekkelijks. Hy was zulk een mooi, frisch, blondlokkig kereltje, en als hij dan zoo deftig zat te redeneeren met de handen om de knieën, kon het niet anders of de toehoorders moesten schik in hem hebben. De heer Havisham zelf begon hoe langer hoe meer genoegen te scheppen in zijn gebabbel. „Gy zult dus uw best doen om veel van den Graaf te gaan houden, nietwaar?" vroeg hij hem eens. ,/Ja zeker," gaf zijne Lordschap ten antwoord. „Hij is familie van mij en natuurlek moet men van zijne familie houden; daar enboven is hij zoo goed voor mij geweest. Als iemand zoo veel voor ons doet en ons alles geeft wat wij graag hebben willen, dan moeten wij wel veel van hem houden, ook al was hy geen familiemaar doet hy dat alles en is hij dan nog familie er bij, dan moet men hem wel héél lief hebben." „Wat denkt gij, zou hij van u gaan honden?" „Mij dunkt van ja," hernam Cedric, „want ik ben immers ook familie van hem, het zoontje van zijn zoon nog wel; ik geloof, dat hij mij nu al lielheeit, want anders zou hij my niet alles geven, wat ik graag hebben wil en dan had hy u ook niet gezonden om mij te halen." „O", zei de advocaat, „zou het daarom zijn?" „Ja", hernam Cedric, „daarom. Gelooft gy ook niet, dat het daarom is? Wie zou nu niet van zijn eigen kleinzoon houden?" De menschen, die eerst zeeziek waren geweest, hadden zich nog ter nauwernood op het dek vertoond, om in hunno schommel stoelen te gaan liggen en van de frissche zeelucht te genieten, of iedereen scheen de romantische geschiedenis van den kleinen Lord Fauntleroy te weteniedereen begon belangstelling te koes teren voor het kleine ventje, dat op de boot rondliep of met zijne moeder en den statigen ouden heer op en neer wandelde of een praatje maakte met de matrozen. Iedereen mocht hem even graag lijden; hy maakte altyd overal vrienden. Wanneer hoorende aan mevr. de wed. Messcbert van Vollenhoven en mr. J. F. Van Lennep, die het voor deze gelegenheid hadden afgestaan. De bijeenkomst werd door ds. H. V. Hoogerzeil geopend, die er o. a. op wees, dat de Zendingsfeesten hun 25jarig bestaan vieren. Na hem traden nog zeventien andere predikanten successievelijk op 3 spreekplaatsen op. Bij elk dier spreekplaatsen bevond zich een muziekkorps, dat de liederen welke door de toehoorders uit het programma gezongen werden, met koperinstrumenten begeleidde. Te één uur zong de Bond van Christelijke Zangvereeni- gingen in Nederland, een korps van 500 personen, eenige liederen, met accompagnement van liet fanfarekorps „Obadja" te Rotterdam. Te midden van dit fraaie bosch klonken de tonen van zang en muziek dubbel schoon en het was treffend te zien, met welk een stillen ernst door de talrijke menigte naar dit concert werd geluisterd. Uit Westland meldt men, dat jl. Maandag voor bloem kool f 7 per 100 stuks te Loosduinen besteed werd. Uitzondering op de algemeen lage prijzen der tuinge wassen maken de gele komkommers, welke nog met f 11 per 100 stuks betaald worden. Als eene bijzonderheid dient zeker wel vermeld te worden, dat bij Jacob Kool, te Oosterland op Wieringen, eene kat een jong heeft geworpen, half kat en half konijn, prachtig gekleurd. In den omtrek van Zwolle vindt men zooveel mollen, dat de boeren voor eiken mol, dien men in hun land machtig wordt en bij hen thuisbrengt, 10 cent geven. De „'s Bossche Crt." over de zucht tot „opredderen" der Hollandsche huisvrouw: „Vrouw, maak toch dat je wegkomt, het huis staat in brand! Wil je met alle geweld in de vlammen omkomen?" „Och man, laat me even de kamer nog wat opredderen, het is anders zoo'n rommel als de brandweer komt." Wij hadden reeds talk-, boter-, melk-, zeep-, brood- boomen enz., en nu hebben wij ook nog een inktboom, namelijk de coriara thymifolia, oorspronkelijk uit Nieuw- Grenada. Zijn sap is inkt; in het land waar men hem zonder eenige voorbereiding gebruikt, wordt hij chanclii genoemd. De chanchi, die al de hoedanigheden van den gewonen inkt bezit, biedt nog het voordeel aan van de stalen pennen niet te doen oxydeeren. Ook schijnt hij aan schei kundige bewerkingen grooten weerstand te bieden. Bij het schrijven is de inkt rosachtig, maar later wordt hij pikzwart. Men zal beproeven die plant in Europa over te brengen. Provinciale Staten van ïToordholland. Vergadering op Dinsdag den 3 Juli 1888. Als lid der Staten is toegelaten en heeft zitting genomen de heer K. Cz. De Boer, gekozen in het hoofdkiesdistrict Zaandam. De heer J. C. Zimmerman heeft schriftelijk kennis gegeven, dat hij wegens gezondheidsredenen zijne betrekking als lid van Gede puteerde Staten nederlegt. De Provinciale begrooting voor 1888 en andere stukken van financiëelen aard zijn gesteld in handen eener commissie, bestaande uit' de heeren De Lefio Laguna, Heule, P. Van Eeghen, Portielje, Van Valkenburg, Slagter en Corver van Wessem. De rekening van het gesticht Meerenberg over 1887, de 2de suppletoire begrooting voor 1888 en de begrooting voor 1889 zijn gesteld in handen van eene commissie, bestaande uit de heeren Van Stralen, Rezelman, Ferf, Appel, A. W. Van Eeghen, Cordes en Teixeira De Mattos. De voordrachten van Gedeputeerde Staten omtrent de aanvragen om subsidie ten behoeve der Teekenschool voor .Kunstambachten te Amsterdamvan het Museum en de daaraan verbonden school voor Kunstnijverheid te Haarlemder Zeevaartkundige School in het Zeemanshuis te Amsterdam en voor de uitgave van het Jaarboekje van Noordholland worden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heerenRöell, De Koning, Van Lennep, Schmitz, Maclaine Pont, Van Dedem en Heemskerk. De voordracht van Gedeputeerde Staten tot aanleg van een weg en van eene paardenspoorbaan tusschen het station Zandpoort en het gesticht Meerenberg wordt gesteld in handen eener com missie, bestaande uit de heeren: Westerwoudt, Brugmans, Mout- haan, Zur Mühlen, dr. Bakker, Breebaart en Sligcher. Het ontwerp-reglement voor den Uithoornschen polder, met twee daartegen ingekomen bezwaarschriften, het ontwerp-reglement voor de banne en den polder Veenhuizen en de ontwerp-besluiten tot wyziging der reglementen van bestuur voor den Poelpolder en voor de banne Andijk worden gesteld in handen van eene com missie, bestaande uit de heeren Rendorp, Van Foreest, De Vries, Bos, Rutgers Van Rozenburg, Van der Muelen en Den Tex. Een adres om subsidie voor den aanleg van een tramweg tusschen Amsterdam en Edam wordt, na kennisneming van een nader bericht, dat geldelijke steun voor deze onderneming niet meer vereischt wordt, buiten behandeling gelaten. Afwijzend is beschikt op een adres van den pachter van het veer te Meerhuizen om handhaving zijner rechten als pachter. Een adres van bewoners der Nassaukade en aangrenzende straten te Amsterdam, houdende klachten over den last dien zij de heeren op het dek heen en weder liepen en hem bij zich namen, dan stapte hij met vasten, kloeken tred naast hen voort en antwoordde vroolijk op hunne grappen en plagerijtjes spraken de dames met hem, dan was er altijd gelach in het groepje, waarvan hij het middelpunt vormde, en speelde hy met de kinderen, dan kwam er geen einde aan de pret. Onder de matrozen had hij zijne beste vrienden; hij kreeg de verwonder lijkste vertelsels te hooren van schipbreuken en zeeroovers en onbe woonde eilanden; hij leerde touw splitsen en kleine scheepjes optuigen en deed eene verbazende mate van kennis op in het vak van zeilen, masten en touwen. Ja, van tijd tot tijd gebruikte hy met het liefste en onschuldigste gezichtje van de wereld zee manstermen, die voorloopig nog geen burgerrecht hebben ver kregen in de beschaafde conversatie! Het verbaasde hem dan zeer als de menschen, die dit hoorden, in lachen uitbarstten. Hij had deze uitdrukkingen overgenomen van een bejaard zeeman, Jerry geheeten, die gewoon was zijne verhalen met zeer schilderachtige, maar minder gangbare woorden te kruiden. Naar zijne tallooze avonturen te oordeelen, moest Jerry op zijn minst genomen, twee- of drieduizend reizen hebben gedaanonveranderlijk had hy bij iedere reis schipbreuk geleden en was op een menscheneters-eiland aan land gespoeld. Ook al volgens dezelfde verhalen, moest hij eens half gebraden, meer dan eens half opgegeten en vijftien of twintig maal gescalpeerd zijn. „Daarvan heeft hij zulk een kaal hoofd," verzekerde Lord Fauntleroy aan zijne moeder. „Als men zoo dikwijls gescalpeerd is, wil het haar niet meer groeien. Dat van Jerry is niet meer gegroeid na dien laatsten keer, toen de Koning van deParroma- chanseekins het deed met een mes, dat hij gemaakt had van den schedel van het opperhoofd der Wopslamumpkies. Hij zegt, dat het nooit zoo erg geweest is als dien keer. Hij was zóó angstig, dat zijn haar recht overeind stond toen de Koning zijn mes zwaaide en bet wilde maar niet weêr plat gaan liggen. Daarom draagt hij het nu altijd zoo en het ziet er net nit als een haar borstel. Ik heb nooit zoo iets gehoord als die lotgevallen van Jerry. Wat zou ik er graag eens met mijnheer Hobbs over spreken (Wordt vervolgd.) ondervinden van een nabij hunne woningen gelegen open terrein, wordt ter zijde gelegd, met overlating aan Gedeputeerde Staten om te beslissen, of er termen bestaan om in deze hunne tusschen- komst te verleenen. De verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten in de plaats van den heer J. C. Zimmerman en van een buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten zal plaats hebben in de op Donderdag 5 Juli a. s. te houden vergadering. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Dinsdag 3 Juli 1888. Afwezig door ongesteldheid de heer J. Van Beuzekom. In deze zitting wordt, na deopening van de vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen, het eerst aan de orde gebracht het suppletoire kohier der hondenbelasting, ten bedrage van f 27.- Na de voorlezing hiervan door den Secretaris, wordt het door den Raad goedgekeurd. Van de kinderen van het overleden hoofd der school aan 't Zand, den heer Morra, was een missive ingekomen, behelzende mede deeling van het overlijden huns vaders. Na de voorlezing hiervan stond de Voorzitter een wijle stil bij wat het onderwijs, de familie en de maatschappij iu den heer Morra verliest. De heer Morra is steeds geweest een man van nauwgezette plichtsbetrachting, een man, in wien een warm hart klopte voor het openbaar onderwijs, die door zijne liefde voor zijne leerlingen, en door zijne voor velen te benijden tact van onderwijzen, steeds de harten der kinderen wist te winnen. Bij zulk een band tusschen onderwijzer en leerlingen moet het onderwys dan ook goede vruchten dragen. Oud van jaren, maar met een jong hart, was de heer Morra nog steeds in de school werkzaam, wat vele jongere onderwijzers tot leering konde strekken. Ten hoogste betreurde hij dan ook het overlijde/i van den heer Morra, waardoor de leerlingen der openbare school aan 't Zand een hoogst verdienstelijk onderwijzer, zijne kinderen een liefhebbend vader en de maatschappij een waardig lid verliest. Laat dit ons echter dankbaar stemmen, zoo eindigde de Voor zitter, dat wij den heer Morra zoovele jaren in ons midden hebben gehad. Op voorstel van den heer Nobel zal aan de nagelaten betrek kingen van den overledene een brief van rouwbeklag worden gericht. Tengevolge van de door dit overlijden ontstane vacature, deelt de Voorzitter als het gevoelen van den Schoolopziener mede, om zoo spoedig mogelijk sollicitanten op te roepen en het inzenden van stukken te bepalen vóór 20 Juli e. k., waartegen do Raad geen bezwaar heeft. Hierna brengt de Voorzitter in herinnering, dat by verge lijkende examens, zoo dikwijls die in de gemeente hebben plaats gehad, de sollicitanten zijn onthaald geworden op een broodje met een biefstuk en een halve flesch wijn. Hij vraagt de toestem ming van den Raad, dit weder te mogen doen. Daar het getal sollicitanten waarschijnlijk groot zal zijn, vinden de heeren Biersteker, Schuit, Francis en Paarlberg dit te kostbaar voor de gemeente en achten een broodje met een kop koffie voldoende, terwijl de heer Zeeman met een medelydend hart voor de belastingschuldigen er nog bijvoegt: dat er aan die biefstuk velen zouden moeten betalen, die nooit geen biefstuk kunnen koopen. De Voorzitter beantwoord deze motiven met een kort doch krachtig woord, doch te vergeefs. Het mocht hem niet gelukken den leden duidelijk te maken, dat, uithoofde het 44 jaar geleden was dat er sollicitanten voor de betrekking van Hoofd der school waren opgeroepen en een zeer ordinair onthaal over zulk een tijdvak dus geen bezwaar voor de gemeentekas kan zyn, doch dat het, afgezien hiervan, alsook van de moeite en kosten die sollicitanten zich hebben te getroosten, een eisch der wellevendheid is, hun een goede ontvangst te bereiden. De heer De Wit stelde hierna voor een flesch bier in de plaats van een halve flesch wijn te geven, wat door den heer Nobel werd ondersteund, en ten slotte werd aangenomen. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat door B. en W. het jaar- lijksch onderhoud van de scholen en onderwyzerswoningen is opgenomen, en dat men hierby gaarne zou voegen het maken van een reeds meermalen besproken tweede portaal aan de school te Schagerbrug, daar dén portaal voor een school met vier loka len, bij onverhoopte gevallen, onverantwoordelijk is. Hoewel het maken van zulk een portaal de begrooting met f 300 zal overschreiden, gaf de Raad aan den wensch van het Dagel. Bestuur gehoor. De heer Koorn vraagt, of er reeds een waarnemend hoofd der school van 't Zand is benoemd, waarop do Voorzitter antwoordt, dat dit spoedig zal geschieden. De heer Francis vraagt of de jaarwedde van het te benoemen hoofd der school geen verandering moet ondergaan, waarop de Voorzitter hem vraagt, of hy haar wil verhoogen. Integendeel, zeide de heer Francis, daar ik meen, dat de tractementen bij ons wel wat hoog zijn. Met leedwezen vernam de Voorzitter het uitspreken van deze meening, daar zulk eene belangrijke betrekking, als die van hoofd der school, met f 960 (met inbegrip van het geven van herha- lings-onderwijs), benevens vrye woning en tuin, waarlijk niet te ruim bezoldigd is. Verschillende leden deelden het gevoelen van den Voorzitter, waarna de heer Nobel verklaarde, dat het hem een onuitspreke lijk genoegen deed, dat de heer Francis alleen stond met de meening, dat de tractementen verlaagd moesten worden van die mannen, die onze kinderen tot menschen moeten vormen. Ik zou ook wel willen bezuinigen, voegde de heer Schuit er aan toe, doch zou dit willen doen op de tractementen van het hulppersoneel, maar niet op dat der hoofden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering, om in geheime zitting over te gaan, ter behandeling van ingekomen reclames in zake den hoofdelijken omslag. Buitenland. Tot opvolger van Puttkamer als Pruisisch Minister van Binnenlandsche Zaken is thans de onder-Staatssecretaris Herrfurth benoemd, die jaren lang onder den afgetredene aan het Ministerie werkzaam was en evenals hij tot de conservatieve partij behoort. De „Köln. Ztg." acht deze benoeming een groote genoegdoening voor den Minister, die onder Keizer Frederik genoodzaakt was zijn ontslag te nemen. Herrfurth is het eenige niet-adellijke lid van het geheele Pruisische Staatsministerie. Bij besluit van den Sultan van Turkije wordt de Minister van Marine gelast, de verouderde schepen te her nieuwen, alsmede met den bouw van vier pantserschepen van het nieuwste model, benevens vier torpedobooten aan te vangen. De gezamenlijke kosten daarvan worden geschat op 4 millioen p. st. Dezer dagen gingen te Parijs de echtgenooten Hune- belle hunnen zoon, luitenant bij de dragonders, die ernstig ziek lag, bezoeken. Eenige oogenblikken na hunne aankomst gaf hij den geest en dit greep mevr. Hunebelle zoo aan, dat zij dood nederviel. De „Courrier du Hfivre* rectificeert de geboorte- acte van Sarah Bernhardt. Volgens dat blad, had Julie Bernhardt drie dochters: tweelingen, geboren te Hfivre in April 1843, die beiden in Mei stierven, en Rosalie-Sarah Bernhardt, die in April 1844 te Parijs werd geboren. De weduwe van den Oostenrijkschen schilder Makart, de voormalige solo-danseres Bertha Linder, trad jl. Zondag

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2