Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. thans voor de 7de maal te beurt viel. Een droevige her innering knoopte zich aan den welkomstgroet vast. De hooggeachte medebestuurder, generaal Delprat, tevens hoofd redacteur van het tijdschrift der Maatschappij, is haar in liet afgeloopen jaar ontvallen. Met korte woorden schetste hij wat Delprat voor deze Maatschappij was geweest. De openingsrede was voorts gewijd aan een levensge schiedenis van het Haagsche departement, in 1777, gelijk met de Maatschappij, opgericht. Hij vergat daarbij de opening der tentoonstelling van kunstnijverheid niet, thans te 's Hage saamgebracht, en de kookschool de eerste in Nederland mede door het Haagsche departement in het leven geroepen. Uit de mededeeling van den Secretaris blijkt, dat het aantal donateurs en leden 2955 bedraagt. Er waren ter vergadering 23 departementen vertegenwoordigd. De heer Van Alphen deed in de eerste plaats eenige raededeelingen nopens irrigatie in Nederl.-Indië, en kwam tot de conclusie, dat deze gerust aan de inlandsche bevol king kon worden overgelaten. Deze meening vond wel bestrijding, maar met 158 tegen 46 stemmen werd verklaard, dat men het wenschelijk achtte de uitvoering van kleine bevloeiingswerken in Nederl-Indië zooveel mogelijk aan het gewestelijk Bestuur over te laten. Over 't onderwerp rookvrije verbranding en steen- kolengas tot verwarming" werd door den heer Symons, uit Rotterdam, gesproken. Overeenkomstig zijn voorstel werd besloten een commissie voor deze zaak te benoemen, omdat de verschillende handelingen der departementen te veel uiteenloopen, daar eenerzijds het watergas wordt beschouwd als gevaarlijk voor de gezondheid, anderzijds niet, een tegenstrijdigheid, waarop de aandacht werd gevestigd. Over staatsinmenging op sociaal gebied, waarover het vorig jaar te Purmerend levendig werd gediscussieerd, werd ook ditmaal gesproken. Directeuren werden uitgenoodigd den wensch tot uitbreiding der wet op den kinderarbeid ter kennis van de Regeering te brengen. De pogingen tot het vestigen van een proefstation voor bouwmaterialen zijn tot dusver niet gelukkig geslaagd. Men hoopte f 25,000 te verkrijgen en er werden niet meer dan f 4250 toegezegd. Breedvoerig werd over dat punt geredeneerd, 't Slot der discussie was, dat een voorstel, luidende: „De Maatschappij draagt bij een som van duizend gulden, wanneer door de Regeering in 1890 een aanvang is gemaakt met het oprichten van een proefstation voor bouwmaterialen", werd aangenomen. Vanwege directeuren waren voorstellen aanhangig gemaakt betreffende de nieuwe inrichting van het tijdschrift. Direc teuren stellen voorde handelingen, verslagen en officiëele stukken, van de Maatschappij uitgaande, uit te geven met een afzonderlijke paginatuur; een orgaan uit te geven, dat op geregelde tijden verschijnt, en zal behelzen: a. mede- deelingen van het koloniaal museum (ongeveer 4 vel), b. mededeelingen van het museum van kunstnijverheid (onge veer 4 vel), en c. mededeelingen omtrent de nijverheid in het algemeen (ongeveer 8 vel). Het voorstel van directeuren om met 1 Januari a. s. voor den tijd van 1 jaar een proef te nemen met de uitgave van het tijdschrift, aldus ingericht, waarbij het denkbeeld om afbeeldingen van kunstvoorwerpen op te nemen zal worden overwogen, werd ten slotte aangenomen. Verworpen werd het voorstel om aan het departement Apeldoorn f 500 te verleenen voor een op te richten teeken- school aldaar, terwijl eveneens werd verworpen een voor stel van Arnhem om een gouden medaille en f 400 uit te loven voor het ontwerpen van een octrooiwet. Een voor stel van Groningen, om zich tot de Regeering te wenden in zake de vrijstelling van quitantiën beneden f 50 van 't recht van zegel, vond evenmin genade in de oogen der meerderheid. De vergadering wordt voortgezet. Men schrijft uit Oostergo: „De boeren treffen het in de laatste dagen niet met de hooiing en het gevolg daarvan is, dat vele maaiers voor een tijd zijn afgedankt. Deze troffen anders voor hun werk uitmuntend weêr, het neer te sabelen gras bleef malsch en werd niet hard, zoodat het gemakkelijk gesneden kon worden. Dag aan dag werd dan ook door ieder maaier een „mad" gemaaid, zoodat de voorraad gras op het land groot is. Nu het weder voor de hooiing slecht is, hebben de boeren hun gedaan werk gegeven: 1. omdat het afge- snedên gras in den regen veel minder wordt, en 2. de quantiteit gras zoo groot wordt, dat de boeren het niet met hun gewoon werkvolk zouden kunnen beredderen. Men ziet dus het ongewone schouwspel, dat in den maaitijd vele maaiers geen werk hebben." In de zitting van den Geneeskundigen Raad voor Gelderland en Utrecht jl. Dinsdag te Arnhem gehouden is uitvoerig van gedachten gewisseld over maatregelen ter beteugeling der syphilis. Er is een commissie benoemd om. een onderzoek in te stellen omtrent het voorkomen en toenemen der kwaal. Tot leden zijn benoemd de heeren prof. G. Van Overbeek de Meijer, dr. S. R. Hermanides, dr. J. G. De Voogt, dr. A. E. Post en mr. F. A. R. A. Baron van Ittersum. Ook over de mazelen is in den breede van gedachten gewisseld. Sommige leden wilden deze ziekte niet langer opgenomen zien onder de epidemische, waarvan de wet spreekt. Anderen daarentegen meenden dat men strenger moest optreden en waren er zeer tegen, de mazelen uit de wet te doen verdwijnen. Ten slotte werd een voorstel, om het gevoelen van de overige geneeskundige raden te vragen omtrent de vraag, of de epidemiewet moet worden ver scherpt met betrekking tot de mazelen, dan wel of deze uit de wet moeten worden gelicht, verworpen met 9 tegen 5 stemmen. te meer daar het hem gebracht werd door mannen, die allen reeds getoond hadden hun leven voor Koning en Vaderland veil te hebben. Daarna noodigde hy de leden van bet bestuur uit binnen te komen en met hem een glas te ledigen ter heriuering aan het wapenfeit, waaraan werd voldaan. Na eene korte toespraak overhandigde de Voorzitter der Ver- ceniging, de heer Reedijk, den Vice-Admiraal, haren Eere-Voor zitter, een souvenir, bestaande uit een inktstel met zilver gemon teerd, in het midden een onklaar-anker en het voetstuk gedekt door een zilveren plaat, waarop gegraveerd de Militaire Willems orde en het wapen van de familie De Casembroot. Verschillende dronken werden nog uitgebracht, waarna de Admiraal nogmaals naar buiten trad om den leden der Vereeniging zijn hartelijkcn dank te betuigen voor het geschenk, waarbij hy tevens warme hulde bracht aan de mannen, die in onze over- zeesche bezittingen nog dagelijks bewijzen van moed geven en zich trouw toonen aan Oranje en Vaderland. (Hld.) Buitenland. Het officiëele verslag over de ziekte van Keizer Frederik is verschenen. De slotsom daarvan is, dat, indien het strottenhoofd ware gespleten en de kankerachtige uitwas gedeeltelijk ware verwijderd, gelijk de Duitsche genees- heeren voorstelden, er nog kans op redding voor den patiënt had bestaan. Omtrent het ongeval van Prins Alexander van Batten- berg, meldt een ooggetuige (uit Darmstadt) het volgende: De Prins had op het kasteel Seeheim den Groothertog van Hessen een bezoek gebracht en keerde naar zijn kasteel Heiligenberg, te Jugenheim, terug, en wel in een rijtuigje, bespannen met slechts één paard, hetwelk hij als gewoonlijk zelf stuurde, terwijl de koetsier achter hem zat. Eensklaps werd het paard schichtig en drong naar den kant der zeer steile berghelling, die aldaar eene hoogte van ruim 100 meter heeft. De koetsier sprong toe, om het paard te grijpen, maar toen was het reeds over den bergrand heen en sleepte het rijtuigje mede. De Prins werd er uit ge slingerd, sloeg voorover en greep onder het vallen een boomstruik, waaraan hij zich zoo goed vasthield, dat paard en rijtuig over hem heengingen. Het paard kwam op eene diepte van ongeveer 60 meters in eene molenbeek terecht, terwijl het rijtuigje verbrijzeld werd en verscheidene stukken er van tusschen de boomen en struiken bleven hangen. De Prins heeft zware vleeschwonden opgedaan en klaagde in het eerst over hevige pijn in den rugde spoedig aangekomen geneesheer meende echter ten stelligste te kunnen verzekeren, dat er geene inwendige organen waren aangedaan. Opmerkelijk is het, dat het paard, ofschoon zwaar gekneusd, levend uit de diepte is opgehaald en, naar men meent, nog wel zal kunnen herstellen. De volgende curieuse karakteristiek van den tegen- woordigen Franschen Minister-President treft men aan in de Boulangistische „Presse" „Die goede heer Floquet! In den grond is hij, wel verre van een man van gezag te zijn, de weifelachtigste mensch van dezen weifelachtigen tijd, liet pappigste per sonage dezer pappige dagen. Hij zou de schepper kunnen zijn van een nieuw werkwoord, het werkwoord floquet heerenIk jloquetteer, gij Jloquetteertwij, zij Jloquetteeren „Herinnert gij u den tijd nog toen hij op zichzelf stond, toen hij een zonderling scheen zelfs onder zijne eigene partijgenooten, daar hij zijne parlementaire redevoeringen begon met Burgers in plaats van Mijne heeren? „Burgers' voor „heeren"Er ontstond een leven als een oordeel. Leden der Nationale Vergadering, die zich als burgers hoorden aanspreken, kregen een gevoel alsof zij het zouden besterven. Ik kan begrijpen dat de heer Floquet het er bij liet. „Burgers.... 1" Het was genoeg. „Burgers.... Dat was het sonnet, opwegende tegen een lang gedicht. „Burgers....Dat was meer dan een sonnet, het was eene loopbaan. En de heer Floquet stapte van de tribune, vol vertrouwen op de toekomst, want hij had gezegdBurgers Eene romantische geschiedenis wekt onder de indus- triëele kringen te Berlijn veel opzien. Vóór 23 jaren scheidde mevr. Victoria R., thans aan het hoofd eener groote fabriekszaak, van haren man, die het met een danseres hield en haar slecht behandelde. Grootmoedig stond zij hem een deel van haar vermogen afzij begon met het overschot hare thans bloeiende zaak en hoorde van R. niets meer. In het begin der vorige maand nu nam zij eene jonge naaister in dienst, wier beeldschoon gezichtje haar bekend voorkwam, zonder dat zij het thuis kon brengen. Veertien dagen geleden verscheen het meisje met roodl>e- kreten oogen en zij antwoordde op de deelnemende vragen der dame, dat haar vader, reeds een jaar lang bedlegerig, door eene beroerte getroffen, op het uiterste lag. De mede lijdende vrouw ging mede om den zieke te bezoeken en herkende tot haren schrik haar voormaligen man, die haar zijnerzijds niet herkende. Met beleid vragen doende, kwam.zij van hem te weten, dat hij indertijd met zijne danseres gehuwd en naar Amerika gegaan was. Daar was het hem slecht gegaan en de vrouw na de geboorte van een dochtertje gestorven. Lang zamerhand had hij alles verloren en eindelijk was hij ziek met zijn kind onder een aangenomen naam naar Berlijn teruggekeerd. Trouw heeft mevr. R. den ongelukkige nog een paar dagen opgepast en nu zijn kind als hare dochter formeel aangenomen. Gemeente ZIJPE, van 29 Juni tot 6 Juli. OndertrouwdGeene. GehuwdHendricus Sleutel, jonkman, verver, 28 jaren, en Antje Kooy, jongedochter, 23 jaren. GeborenJoannes Baptista Jozef Paulus, zoon van Petrua Doedena en Catharina Strooper. OverledenJan De Jong, weduwnaar van Neeltje Hopman, 7") jaren. Huldebetoon aan den held van Simonoseki. Gisterenavond is door de leden der Vereeniging Het Eereteeken voor belangrijke Krijgsverrichtingen, te 'sGravenhage, uitvoering gegeven aan het plan, een serenade te brengen aan den held van Simonoseki, den gep. vice-admiraal jhr. F. De Casembroot, by gelegenheid dat hij de dappere officieren, die 25 jaren geleden onder zijn bevel, met Zr. Ma. korvet „Medusa", het dezer dagen in herinnering gebrachte wapenfeit in de wateren van Japan volbrachten, aan een maaltyd vereenigde. Een daverend gejuich, dat de muziek overstemde, steeg op, toen jhr. De Casembroot in admiraalsuniform en vriendelyk met de hand groetend naar buiten trad. Nadat het „Wien Neêrlandsch bloed" gespeeld was, nam de admiraal het woord en bedankte de leden der Vereeniging voor de eer hem bewezen. Hy verzekerde, dat dit huldebetoon dezen voor hem zoo gewichtigen dag het toppunt van geluk deed bereiken, Benoemingen, enz. Aan den heer J. W. Welcker is, op zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van het College van Regenten over de gevangenissen te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van gemeld College mr. J. G. Vogel, president van de Rechtbank te Alkmaar. Aan den gewezen lsten luit. C. Suermondt is, by vernieuwing, een tydelijk pensioen toegekend van f 450, voor den tijd van één jaar. De officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht J. F. Brust, uit Üost-Indië teruggekeerd, ia op non-activiteit gesteld. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). *3 t O Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. J Afw. Stand. Afw. 11 12 otn. 1.2 k. 750.7oj - 9.80 13.0 -5.2 0.70 Slechtw. 12 nwtn. 12 755 63 - 4.87 11.4 -5.2 0.90 Golvend 12 nw. 15 757.54 - 2.96 1 12.4 -5.9 0.76 Hol in z. Wfêrsgesteldbeid: 11 Juli 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. 12 Juli 8 u. Betrokken, regenbuien, wind. 12 Juli 12 n. Betrokken, onstuimig. Sehager markt van heden (per telegraai 8 Paarden f 50 al00 Ossen - a 5 Stieren - 50 a 85 25 Geldekoeien - 75a200 8 Kalf koeien -120 a200 Vaarzen - a Hokkelingen - a 8 nucht. Kalveren - 6 a 15 Rammen - a 280 Schapep - 11a 26 60 Lammeren f 5 a 9 4 Bokken& Geiten - 1 a 6 11 magere Varkens f 10 a 14 20 Biggen - 5 a 7 15 Kippen c. 40 a 75 Eenden - a Boter per kop - 70 a 80 Kaas per kilogram - 30 a 50 Kip-Eieren per 100-275 a300 Eend-Eieren -285 a290 Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. OndertrouwdGeene. GehuwdC. Flens en J. Ruscha. S. Hofman en C. Leeuw. Bevallen: N. Zwaan, geb. Koomen, D. C.Marchand,geb. v. d. Hof, Z. Overleden: P. Putto, 72 jaren. Gemeente TEXEL, van 5 tot 11 Juli. Ondertrouwd Jan Vos Jsz. en Feijtje Daalder. GehuwdCornelis Bremer Az. en Maartje Vlaming. GeborenWillem, zoon van Klaas Maas en Aaltje van Heerwaarde. Paulus, zoon van Hendrik Kikkert en Elizabeth Dop. OverledenGerrit Krul, gehuwd met Dieuwertje Vet, 74 jaren. Klaas Brouwer, weduwnaar van Aatje Boys, 61 jaren. Vervolg van het bericht (zie pag. 1) betreffende een oproer in de residentie Bantam. Het Departement van Koloniën ontving, onder dagteekening van 10 en 11 dezer, uit Indië de volgende telegrammen: „Na voorloopig bericht gisteren omtrent onlusten geen positieve tijdingen ontvangen. Aanleiding nog volkomen onbekend. Garnizoen Serang zond patrouilles vergezeld regent en controleur. Nopens wedervaren geen tijding. Een escadron en 9de bataillon gisteren daarheen. Nacht te Serang rustig. Resident heden alhier teruggekeerd." Het tweede „Patrouille, bedoeld in mijn vorig telegram, had op onge veer 8 paal van Serang ontmoeting met een lOOtal muiters. Na drie sommatiën salvovuur. Negen muiters gedood. Te Tjilegon geen verzet. Aldaar vermoord adsistent-resident Gubbels met echtgenoote en twee kinderen, klerk Dumas, onder-collecteur, wedana, djaksa en cipier. Patrouille ge legerd in gevangenis, niet verontrust. Troepen gisteren middag te Serang aangekomen. Een compagnie met den resident des avonds naar Tjilegon. Aanleiding onlusten nog onbekend." De Tweede Kamer is jl. Dinsdag bijeengekomen. De heeren Van Nunen, Van Löben Seis, Van Wassenaer, Schimraelpenninck van der Oije en Schreinemacher zijn toegelaten. Ingekomen zijn verschillende ontwerpen, ook het voorstel van den heer Domela Nieuwenhuis, dat, bij afwezigheid van den voorsteller, niet mondeling toegelicht kon worden. Een en ander werd verzonden naar de afdeelingen. Zr. Ms. schroefetoomschip 4de klasse „Sommelsdijk', onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, is 11 dezer te Simonsstad (Kaap de Goede Hoop) aange komen. Aan boord was alles wel. De luitenant ter zee 2de kl. I. M. W. Kuyl, die met 16 dezer van Amsterdam naar hier wordt overgeplaatst, zal zich alhier verder bekwamen in de kennis van het spartorpedowezen, ten einde daarin later onderricht te geven aan de stuurmansleerlingen. Voor het eerstdaags te houden examen voor de betrekking van adspirant-administrateur bij Zr. Ms. zeemacht hebben zich 25 sollicitanten aangemeld. Er zijn 6 plaatsen. De Fransche oorlogskotter „Hareng", commandant Vivent, belast met de uitoefening van politietoezicht op de visscherij in de Noordzee, is heden uit Schotland alhier aangekomen. Het Ned. Gouvernements-stoomschip „Nederland", kapitein J. C. Eikema, 20 Mei jl. van Feijenoord naar Suriname vertrokken, is, volgens particulier bericht, den 12 Juni aldaar aangekomen. De generaal-majoor Hardenberg hield gisteren en heden eene inspectie over het 5de bataillon van het 1ste reg. infanterie, alhier in garnizoen. De bij de Herv. gemeente alhier beroepen predikant, de heer J. L. Bommezijn, zal op a. s. Zondag 15 dezer, des avonds ten 6 ure, zijne intréerede houden, na des voor middags ten 10 ure in zijn ambt te zijn bevestigd door den heer L. Van 't Sant. Beide plechtigheden zullen plaats hebben in de Nieuwe kerk. Benoemd tot lsten onderwijzer aan de school in de Kattenburgerstraat te Amsterdam de heer W. Westendorp, hoofd der gemeenteschool No. 1 (op het Koegras) te Helder. De inzending van de heeren Sd. Koning en P. Bre mer te Oosterend op Texel, op de Tentoonstelling te Brussel, bestaande uit 3 Texelsche schapen en een idem ram, is met den eersten prijs bekroond. De ram was afkomstig uit de boerderij van den heer Bremer zelve; de schapen uit de boerderijen van de heeren Koning, Bremer en H. Dijt. De prijs voor den Texelschen ram was 200 francs, die voor de Texelsche schapen 100 francs. Beroepen bij de Herv. gemeente te Tjalleberd ds. T. Van der Ley, predikant te Haringkarspel. Tot directeur der in aanbouw zijnde Kaasfabriek te St. Maarten is benoemd de heer G. Krabman, aldaar. Tot hoofd-ingeland van den polder Waard en Groet is, in plaats van wijlen den heer C. De Graaf, gekozen de heer G. Beers, te Kolhorn. Bij den Boekhandelaar H. A. STADERMANN, te Helder, is van af heden, a 25 cents, verkrijgbaar het werkje, getiteld: „De schipbreuk van het Duitsche barkschip „Renown", door V. DE WIT, instapper der reddingsboot." De uitgave geschiedt ten voordeele der Vereeniging alhier tot ondersteuning van redders van schipbreukelingen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3