HOFMEESTER. officieren en Adelborsten ANEKDOTEN-MAGAZIJN, Holloway's Pillen. PUIK BEST HOOI TE KOOP, School voor Uitgebreid Lager Onderwijs voor Jongens te Helder. Met machtiging van Burgemeester en Wethouders der gemeente zal, wegens verbouwing van het Schoollokaal, de vacantie aanvangen op Zaterdag 21 Juli a. s. Ouders en voogden, die verlangen dat hunne zoons of pupillen na de vacantie het onderwijs aan genoemde inrichting zullen volgen, wordt hierbij kennis gegeven, dat de gelegenheid tot inschrijving voor het admissie-examen geopend is tot 20 Juli a. s. Heeren Boekhandelaars kunnen eene lijst bekomen van de boeken, die in den nieuwen cursus gebruikt zullen worden. De Directeur, D. A. G. VASTENOü. Gevraagd een Hofmeester voor de Officieren a/b Zr. Ms. stoomschip «Joban Willem Friso", bestemd naar Cura£ao. Alleen zij, die in soortgelijke betrekkingen werkzaam zijn geweest, komen in aanmerking. Franco brieven aan de Gamelle-Chef der Officieren a/b van geraelden bodem te Nieuwediep. Wordt gevraagd een practisch ervaren ^MACHINIST BANKWERKER. gehuwd, volko- men bekendheid met electrische verlichting. Reparatiën aan Machineriën, enz. moeten door hem worden uitgevoerd. Getuigschriften van bekwaamheid en gedrag worden ingewacht met franco brieven, onder lett. A. W., aan het Centraal Advertentie-Bureel van Gebr. Belinfante, Wagenstraat 102, 's Gravenhage. Oder Kon. Ned. Marine, lees Photographie of Schilderij een Karakterschets door Tiszoo. Men vindt daarin bepaald een oude kostschoolkennis terug. Uitg. v. W. Hilarius Wz. Almelo. Prijs 0.90. Alom verkrijgbaar. AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- eu ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53. Bij de uitgevers KÜPPERS LAUREY te Haarlem is verschenen en alom verkrijgbaar gesteld, de eerste aflevering van het Tijdschrift voor beminnaars van humor en satire en voor ver zamelaars van anekdoten, snedige gezegden, extemporés, enz. NEGENDEN JAARGANG. Dit tijdschrift, waarvan de titel eene nadere beschrijving van den inhoud overbodig maakt, verschijnt in maandelijksche afleveringen van 16 pagina's. Twaalf afleveringen vormen een deel. De inteekenaren ontvangen gratis titel en omslag van eiken jaargang. De prijs van elk deel of jaargang is slechts EEN GULDEN. Franco per post EEN GULDEN TIEN CENTS. Over dit bedrag wordt bij het einde van eiken jaargang gedisponeerd. Afzonderlijke afleveringen zijn voor tien cents verkrijgbaar. De NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zegt o. a. van dit Tijdschrift het volgende: „Dit tijdschrift bekleedt eene waardige plaats in onze humo ristische literatuur. De anekdoten zijn alle geestig en, 't zij ter eere van den verzamelaar en tot meerdere aanbeveling gezegd, onschuldig. Met gerustheid kunnen ivij dus dit tijd schrift aan beminnaars van luimige lectuur aanbevelen. Trouwens wie wil in onze sombere en zorgvolle dagen niet eens lachen Waarlijk, eene onschuldige en geestige anekdote geeft ons niet alleen genot en genoegen, maar kan ons ook dOcwijls tot nut verstrekken. De prijs van dit tijdschrift is fabelachtig goedkoop. Een geheele jaargang, 12 afleveringen, elk van 16 pagina's zeer duidelijken en netten druk, kost slechts één gulden. Franco per post één gulden tien cents. Ongetwijfeld zal dit werk zijn weg wel vinden. Wij wenschen het in veler handen." Een zeker geneesmiddel voor ziekten der vróuwen. Deze onschatbare Pillen kunnen gebruikt worden door vrouwen van eiken leeftijd, die aan eenige storing in het gestel lijden of aan die ellendige ziekten, welke dikwijls (door onoplettendheid) bij het keerpunt des levens voor komen. Zij zijn zeer zacht, hoewel zeker, aan de maag. Het gestel trekt daarvan duurzaam nut en de lijderes, de zwakste vrouw, kan ze met volkomen veiligheid innemen. Deze Pillen zuiveren het bloed, regelen de afscheiding door de nieren, niet alleen, bevrijd van ziekte maar de lijderes is beter dan ooit te voren en heeft die sterkte en levens kracht verkregen, welke de beste waarborgen zijn tegen een terugkeer derzelfde ziekte. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF: f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Yoor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Meisjesschool yoor U. L. 0. De inschrijving van leerlingen voor den nieuwen cursus kan plaats hebben tot 27 Juli bij Mej. A. L. VAN DEVENTER, Hoofd der School. p. m. 10,000 kilo, Rij D. GEEL, Schipper, Wieringerwaard. De Directeur der Oudkarspelsche Brand- larborg-Maatschappijen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door het bedanken van den Heer M. LANGEVELD Mz., als Correspondent voor het eiland Texel, in diens plaats is aangesteld de Heer J. J. ROEPER, Dijkgraaf te Waal op Texel. Oudkarspel, 10 Juli 1888. C. EECEN Gz. 11 Juli 1863. Simonoseki. 11 Juli 1888. Aan het wapenfeit, nu 25 jaren geleden, waarbij onze Marine in dc wateren van Japan de eer der Nederlandschc vlag zoo schitterend heeft gehandhaafd, wijdt het «Vaderland" onder bovenstaanden titel de volgende regelen In het begin van 1863 liet de verstandhouding tusschen de Japanners en de vreemdelingen veel te wenschen over. De natiën, die met Japan een handelstractaat hadden gesloten (Engeland, Frankrijk, Amerika en Nederland) maakten aanspraak op bescher ming en volledige uitvoering der bepalingende Japansche autoriteiten trachtten zich aan ban verplichtingen te onttrekken en waren blijkbaar bevreesd voor de ontevreden massa, die de vreemdelingen weder uit hun land wilde verdrijven. De verwikkelingen liepen zóó hoog, dat zich tal van oorlogs schepen in de Japansche wateren vereenigde, gereed om zoo noodig de rechten der tractaatmogendheden met kracht van wapenen te handhaven. Ook de Nederlandsche Marine was daar vertegen woordigd. Als consul-generaal werden de belangen van Nederland behartigd door Jhr. De Graeff van Polsbroek, terwyl Jhr. F. De Casembroot fungeerde als stationscommandant. In het begin van Juli meende eerstgenoemde, dat het zijn plicht was naar Jokohama te gaan, waar ook de andere vertegenwoordigers van de Europeesche mogendheden aanwezig waren, en de lieer De Casembroot was terstond bereid hem met de «Medusa" van Nagasaki te komen afhalen. Den 9 Juli ging de consul-generaal aan boord van de «Medusa", maar nauwelijks was ons stoomschip buiten de baai van Nagasaki of men ontmoette een klein ongewapend stoom- vaartuig onder Fransche vlag, de «Kien-chan", hetwelk stopte en de sloep gereed maakte. De «Medusa" draaide onmiddellijk by en ontving den commandant van het vaartuig aan boord, die mededeelde, dat eenige Japansche batterijen met zwaar geschut op zijn kleinen bodem hadden gevuurd in de straat van Simonoseki, en dat het alleen aan de snelle vaart van de «Kien-chan" te danken was, dat hij niet in den grond was geboord. Met groote belangstelling werd die mededeeling aangehoord, maar de com mandant van de «Mednsa" vond daarin geen aanleiding, om den koers naar de binnenzee niet te vervolgen. Ook de consul-generaal was van meening, dat de Japansche batterijen wel het allerlaatst zouden schieten op een Nederlandsch oorlogsschip, omdat de traditie van de oude vriendschap tnsschen Nederland en Japan nog altijd voortbestond, en hy had dus evenmin als de comman dant bezwaar de reis in de voorgenomen richting voort te zetten. Het bleek echter al schielijk, dat op die vriendschappelijke gezindheid geen staat meer was te maken, want nauwelijks had men de stad Simonoseki in het gezicht, of een groote batterij van 8 stukken zwaar geschut, aan den westkant der stad gelegen, opende het vuur op de «Medusa", terwijl tegelijkertijd twee met zwaar geschut gewapende schepen vuur gaven. Gelukkig was op de «Medusa" alles met het oog op een mogelijken aanval in gereedheid gebracht. Onmiddellijk werd het vuur beantwoord en het gelukte, zij het dan ook met de grootste moeite, om althans een der batterijen tot zwijgen te brengen. Het gevecht was hevig. «De stroom, dien wij tegen hadden zoo verhaalt de commandant van de «Medusa" zelf was hand over hand toegenomen, en ik bemerkte tot myn niet geringe verlegenheid dat het schip met volle kracht stoomende, bijna niet vorderde; op dat oogenblik kreeg ik rapport van den eersten officier (den luitenant ter zee 1ste klasse J. J. De Hart), dat drie man van de divisie van den luitenant Thufkow gesneuveld waren en dat het getal gekwetsten begon toe te nemen. Op de hoogte van de valreep sprong een granaat van den vijand, waarbij de matroos lste klasse Cornelis, die als commandeur een veldstuk bediende, doodelijk werd getroffen. By dit stuk was de consul- generaal ook byna getroffen, die zich op dat oogenblik op het halfdek niet ver van de valreep bevond. Terwijl het huilen en sissen van kogels en granaten uit zooveel vuurmonden alle verbeelding te boven ging, ontstond er nog door de granaten des vijands op twee plaatsen brand aan boord. Wel was die brand schielijk weêr gebluscht, maar de toestand bleef hachelijk. De commandant begaf zichzelf in de kuilbatterij om door zijn tegenwoordigheid de bemanning moed en volharding in te spreken. Onophoudelijk vlogen daar houten en ijzeren splinters rond, en Jhr. De Casembroot werd bij die gelegenheid ook zelf nog licht gewond. De geest van de manschappen bleef echter uitstekend, aan alle orders werd stipt voldaan, en het geschut werd voortreffelijk bediend. Al vurende passeerde de «Medusa" de batterijen, die achter geboomten en rotsen haar vuur op haar openden, zoodat zij successievelijk door zeven batterijen werd beschoten, en een geruimen tijd aan het kruisvuur van drie batterijen, behalve nog aan het vuur van de schepen, was bloot gesteld. Het was reeds halfnegen in den avond, toen de vijand met vuren ophield en de «Medusa" de binnenzee bereikte. De romp van het schip bleek op 17 plaatsen doorboord te zijn. Yier der manschappen waren gesneuveld en zeven gewond, en het werd bijna als een wonder beschouwd, dat by een op zoo korten afstand doorgestaan zwaar batteryenvuur niet meer dapperen waren gevallen. Terstond na het gevecht liet de commandant de officieren en de equipage op het dek komen, teneinde hen allen geluk te wenschen met den uitslag en zijn tevredenheid te betuigen over hun dapper en manmoedig gedrag. Gy allen zeide de heer De Casembroot moogt er trotsch op zijn de eer te hebben gehandhaafd van den dierabren grond onzer geboorte, voor welks behoud zoovele helden hun bloed deden stroomen, en gy kunt er op rekenen, dat uw ridderlyke Koning uw schoon gedrag met vreugde vernemen en naar waarde zal beloonen. En zoo geschiedde het ook. Verscheidene eereteekenen werden uitgedeeld. De commandant werd, zooals te verwachten was, benoemd tot ridder van de Militaire Willemsorde, de luitenant De Hart ontving een eeresabel en verscheidenen van de minderen werden eervol vermeld. Onze Marine had zich inderdaad bij het gevecht in de straat van Simonoseki bijzonder onderscheiden en getoond, dat in oogen- blikken van gevaar en als het de eer van onze vlag geldt, de oude geest van onze vaderen nog niet is uitgedoofd. Vijf-en- twintig jaren zijn sinds voorbijgegaan en een groot deel van hen, die zich den llden Juli '63 verdienstelijk hebben gemaakt tegen over het vaderland, behoort reeds niet meer tot de levenden. De toenmalige commandant van de «Medusa", Jhr. De Casembroot, leeft echter nog in ons midden, geacht en bemind door allen die hem kennen, en nog altijd bereid om met geestdrift het vaderland, waarvoor hij gaarne zijn leven had willen geven, te dienen. In kleinen kring zou hij gisteren, naar wy vernemen, het roemrijke wapenfeit in de wateren van Japan herdenken, maar mag het daarby blijven Van de mindere manschappen zijn er ook nog eenigen in leven, die zich bijzonder hebben onderscheiden en nog geene belooniug hebben ontvangen. Ook voor den commandant zou het zeker de grootste voldoening zijn, als bij deze gelegen heid van Regeeringswege nog eens werd gedacht aan die dapperen, die hem in de uren des gevaars zoo moedig hebben terzyde gestaan. Gemeenteraad van Anna Paulowna. Vergadering van 26 Juni. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer J. C. Geerligs Sr. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen deelt de Voorzitter mede: I. dat het proces-verbaal der aanbesteding voor den bouw en verbouw van scholen is goedgekeurd en dat inmiddels met het werk begonnen is. Hij deelt verder mede, dat het onderwijs aan school No. 2 dezen zomer kan gegeven worden in twee boerderijen, waarvan de kosten circa f 70 bedragen dat voor het onderwys aan de kinderen van school No. 1 gebruik kan gemaakt worden van de mcekrabstoof, waarvan de kosten ongeveer f 60 zullen bedragen dat verder het gebruik van de Herv. Kerk voor hetzelfde doel door het kerk bestuur is geweigerd dat door den timmerman Wallin het gebruik van eene loods is aangeboden voor de som van f 110, wolk bedrag door B. en W. te hoog wordt geacht. Hij stelt daarom den Raad voor, B. en W. te machtigen, om te voorzien in de nog benoodigde localiteit, met voor behoud, dat de kosten bestreden worden uit de posten der loopende begrooting. Dienovereenkomstig wordt besloten. II. Reclames hoofdelyken omslag zijn ingekomen van P. Kreijger, J. D. Sipman en P. Dekker Pz. Na discussie worden die van Kreijger en Dekker verlaagd, die van J. D. Sipman gehandhaafd. III. Ingekomen een adres van J. Blommestein, te Utrecht; als ongezegeld ter zyde gelegd. Verder geschiedt mededeeling, dat op 23 Juni jl. kasverificatie heeft plaats gehad bij den Gemeente-ontvanger, in kas zijnde f 952.86 en de boeken in volkomen orde. Eindelijk doet de Voorzitter nog mededeeling, dat in het najaar nog eene vacantie aan de scholen dient gegeven te worden van 3 weken, wegens het verven der schoolbanken. Niets meer aan de orde zijnde en niemand iets hebbende voor te stellen, sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van 3 Juli. Afwezig de heeren J. C. Geerligs Sr. en R. Kaan Az. I. Regeling onderwijs. De Voorzitter deelt mede, dat voor het onderwijs aan de leerlingen van school No. 1 een accoord is getroffen met de aannemers Gebrs. Klein, om een hulpge bouw te zetten met 3 lokalen, voor de som van f 280. Tc zamen zullen de onkosten, om gedurende den verbouw der scholen in het onderwijs te voorzien, bedragen de som van ongeveer f 450. De suppletoire begrooting dienst 1888 voor den school'- bouw wordt vervolgens vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 34,135. II. Benoeming Commissiën. Tot het nazien der begrooting voor 1889 worden benoemd de heeren Znr Mühlen en Kaantot het nazien der rekening over 1887 de heeren Znr Mühlen en Van Gijtenbeek. III. Voor leden van het College van zetters worden, door de periodieke aftreding van de heeren J. H. v. Foreest v. d. Palm en P. Koning Pz. op 1 Januari a. s., de volgende dubbeltallen opgemaakt: 1. J. H. v. Foreest v. d. Palmen C. E. Perk; 2. P. Koning Pz. en P. Tijsenwelke voor drachten zullen worden gezonden aan den Commissaris des Konings. IV. Benoeming armvoogd.Door verhuizing van den armvoogd P. Huiberts is er eene vacature in Wijk M. Voorgesteld worden de heeren L. Metzelaar en J. Stammes, waaruit gekozen wordt de heer L. Metzelaar. Hierna wordt de vergadering op de gebruikelijke wijze door den Voorzitter gesloten. Arrondissements-Rechtbank. Behandeling van strafzaken op Dinsdag 10 Juli 1888. A. V.'en J. B., beiden te Alkmaar, mishandeling, de eerste 7 dagen gevangenisstraf, de tweede f 3 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. M. D., te Schoorl, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf. P. K., te Bovenkarspel, mishandeling, 6 weken hechtenis. D. K. en K. P., beiden te Bovenkarspel, geweldpleging, de eerste 14 dagen gevangenisstraf, de tweede f 10 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. W. S., te Andijk, mishandeling, enz., f 15 boete, subsidiair 7 dagen hechtenis. N. S., te Hoorn, diefstal, vrijgesproken. P. D. en B. L. v. D.. beiden te Hoorn, verbreking van slui ting, ieder 7 dagen gevangenisstraf. Tevens werden 19 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld. Marktberichten. TEXEL, 10 Juli. De Veeprijzen, heden ter markt en in den Commissiehandel besteed, waren als volgtVette Koeien f 140 a 205, Melkkoeien f 110 a 135, Kalf koeien f 125 a 145, Kalf- varrzen f 95 a 120, Gelde dito f 36 a 45, Fokschapen f 12 a 14, Geldeschapen f 14 a 15, Rammen f 13 a 18, ljarige Lammeren f 4.50 a 6.50, Werkpaarden f 1.40 a 200, Rijpaarden f225 a 300, Oude Paarden f 70, alles per stukvette Varkens 19 a 21 cents per half kilogram. PURMERENDE, 10 Juli. Aangevoerd 373 stapels Kleine Kaas, f 32.50 en 1 stapel Middelbare, f 24 per 50 kilogram. 1209 kilogram Grasboter, f 1.15 a 1.20 per kilogram. Kip-eieren f 2.75 a 3.50 per 100 stuks. Veemarkt267 Runderen handel stug, prijshoudend vette vlug. 13 Stieren. 54 Paarden. 267 vette Kalveren, 50 a 70 cents per kilogram en 87 nuchtere dito, f8 a 16, handel vlug. 315 vette Varkens, 38 a 42 cents per kilogram; 20 magere dito, f 10 a 14 en 202 Biggen, f 5 a 8, handel vlug. 1587 Schapen; handel stug, prijshoudendvette vlug. AMSTERDAM, 11 Juni. Veemarkt: 209 vette Kalveren, lste kwaliteit 75 en 2de kwaliteit 55 cents per kilogram; 51 nuchtere dito, f 6 a 14 per stuk 225 vette Varkens,34 a 39 cents per kilogram. Pryzen der Aardappelen: Andyker Muisjes f 3 a 4, Wcst- landschc Klei manden f 2.40 a 2.60, idem losse f 2.— a 2.20, idem Klei Muisjes f 2.80 a 3.20, idem Zand f 3.20 a 3.50, alles per hectoliter. Aangevoerd 10 versche ladingen nieuwe en 1 lading oude. WAGENINGEN, 10 Juli. Uitorwaardsch Hooi f 27 a 28 en Binnenveldsch f 20 a 22 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 10 Juni. Op de jaarmarkt waren aangevoerd: 157 Paarden, 511 Runderen, 268 Kalveren en 703 Varkens en Biggen. De prijzen waren als volgt: Paarden f 200 a 425, Melkkoeien f 120 a 200, Kalfkoeien f 120 a 2.20, Vaarzen f 70 a 100, vette Koeien f 140 a 190, Biggen f 3.50 a 5.— alles per stukKalveren 60 a 70 en Varkens 50 52 cents per kilogram. MAASTICHT, 11 Juli. Hooi f 22 a 23 per 500 kilogram. KAMPEN, 9 Juli. Buiten-Hooi f 18.— a 20.50 per 500 kilogr. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4