U POSTKANTOOR HELDER. Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. VOLKSFEEST. ANNA PAÜL0WNA - KLEINE SLUIS. Koppen's Verkoophuis. Disteleerderij „DE VRIJHEID", Alleen eene herziening der Constitutie kon de Republiek onkwetsbaar maken. De tegenwoordige Kamer was machteloos, de partijen gedemoraliseerd, het geheel een hoop bestoven puin. [Rumoer.] Liet men dit voortduren, dan zou de Republiek aan sprakelijk worden gesteld voor de onvruchtbaarheid der Regeering. Het land sidderde van verontwaardiging bij het schouwspel eener door de monarchistische partijen gadegeslagen machteloosheid. Het wettig verdedigingsmiddel tegenover de Pretendenten was het algemeen stemrecht. In naam van 1£ millioen kiezers riep spreker van de tribune het woord «ontbindinguit. Ik heb, eindigde hij, het mijne gedaanlaat nu de Kamer het hare doen. De Minister-president Floquet achtte het voorstel niet in strijd met de Constitutie, maar, zeide hij, er was geene meerderheid in de Kamer voor te vinden. Conservatieven en eenige verdoolde republikeinen hadden generaal Boulanger hunne stemmen gegeven en in hun naam kwam hij nu de Kamer opeischen. Hij maakte aanmerkingen op den arbeid der Kamer en zelf was hij altijd afwezig. Hij had een beroep gedaan op het land en het land had hem in Charente geantwoord. Van de Regeering verwachtte het land eene politiek van verdediging en van hervormingen. Dat zou Boulanger der Republiek nimmer verschaffen. Niet de Kamer, maar zijne party was bezig zich te ontbinden, ja, zij bestond niet meer. Te vergeefs overstroomde men het land met portretten van den generaal, die men uit Duitschland haalde. Frankrijk zou het eeuwfeest der Revolutie vieren, de opperheer schappij van het burgerlijk gezag, heerschende in de vrijelyk gekozen Vertegenwoordiging. Boulanger, die den spreker herhaaldelijk in de rede gevallen was, antwoordde dat de bittere rede des Ministers de taal was van een slecht opgevoeden schoolvos, en verlangde, dat hij ze zou intrekken. Viermaal had hy den heer Floquet toegeroepen, dat deze oabeschaamdelijk gelogen had, zeide hij. Reeds lang was het bij dit alles zeer rumoerig geweest, meer dan één lid was tot de orde geroepen en het tumult nam steeds toe. De Voorzitter verklaarde eindelijk de censuur op den generaal toe te passen, die daarop zeide, dat, daar het vrije woord niet gedoogd werd, hij zijn mandaat neêrlegde en een beroep deed op het land. Hij verliet voorts de Kamer, gevolgd door den heer Le Hérissé en zond verder schriftelijk zijn ontslag in. De Voor zitter merkte op, dat hij zichzelf recht had gedaan. Naar aanleiding van een en ander heeft gisteren een duel op den degen plaats gehad tusschen den Minister-president Floquet en generaal Boulanger, en wel zóó, dat beiden zijn gewond en de generaal buiten gevecht gesteld moest worden. Uit het proces-verbaal blijkt, dat de wond van laatst genoemde ernstig is. De geneesheeren zeggen, dat de toestand van ingewikkelden aard kan worden. Keizer Wilhelm van Duitschland vertrok gisterenavond uit Berlijn. Hij kwam hedenmorgen te Kiel aan en is aldaar ontvangen door al de autoriteiten. Definitief zou thans besloten zijn, dat de Vorst zich niet naar St. Petersburg zal begeven, maar alleen naar Peterhof. Jl. Woensdagavond is brand uitgebroken in de toegangs schacht der mijn Debeers te Kimberley; 800 personen werden daardoor van de buitenwereld afgesloten, en men vreest voor minstens 500 dooden, onder welke de chef der exploitatie Lindsay en vele Europeanen. Uit verschillende streken van Engeland komen be- - richten van hevigen hagel en zelfs van sneeuwstormen, die er in de laatste dagen hebben gewoed. In Engeland heerscht algemeen groote bezorgdheid over den oogst, als niet spoedig veel zonneschijn de gewel dige regens die er gevallen zijn komt volgen. De president van de Engelsche Vereeniging van wielrijders, dr. Richardson, hield in eene vergadering van leden te Londen eene rede, waarin hij de wielrijders in vier klassen verdeelde: de deelnemers aan wedstrijden; de eenvoudige liefhebbers; de wielrijders, die van het rijwiel in hun bedrijf gebruik maken; zij, die anderen in het wielrijden onderrichten. Tegen de eerste soort had hij bezwaar; van eene uitspanning dreigen zij eene professie te maken, er veel te veel tijd en kracht aan te besteden, dikwijls ten koste van hunne gezondheid. Een wezenlijk gezond vermaak wordt aldus eene schadelijke inspanning. Ofschoon mededinging en eerzucht in de menschelijke natuur liggen, was hij van oordeel, dat men overdrijving in deze richting niet genoeg kon tegengaan. Voor de Rechtbank te Londen kwam jl. Dinsdag de volgende kwestieEen dief had eene banknoot van 5 p. st. gestolen en daarmede zijn slager betaald. Nu behoorde stellig die banknoot volgens de wet aan den slager. Maar de dief krijgt berouw en steelt de banknoot nu weder van den slager en geeft haar weêr aan den eersten eigenaar terug. Aan wien behoort de banknoot nu? Na eene vrij lange beraadslaging is de uitspraak uitgesteld. De President der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, Cleveland, heeft een onlangs door het Congres aangenomen wet bekrachtigd, waarbij brieven met beleedi- gende, onzedelijke of dreigende opschriften op de omslagen, daarmede beschreven briefkaarten enz., onverzendbaar en onbestelbaar worden verklaard. Het ter post of in de brievenbussen bezorgen van dergelijke brieven, enz. wordt strafbaar gesteld met boeten van 100 tot 5000 francs, of dwangarbeid van één tot tien jaar, of met beide straffen tegelijk. Een vriend van Edison, mr. Gourant, te Londen, heeft voor eenige dagen met de post den eersten phono- graphischen brief, dien Edison door middel van zijn ver beterde phonograaf vervaardigd en over den Atlantischen Oceaan gezonden heeft, ontvangen. Bij den sprekenden brief was gevoegd de toestel, in welken de briefplaten gesloten moeten worden om haar inhoud te kunnen overnemen. De vergadering te Londen, in welke die brief werd ten gehoore gebracht, was verbaasd over den uitslag. Men hoorde elk woord duidelijk met de stem van Edison en van den dichter Powers, die de nieuwe vinding bezong. Ook briefplaten met muziek waren bij de zending. Alles gelukte volkomen. Generaal Boulanger kwam jl. Dinsdag te Parijs aan met een ruiker zijner geliefde roode anjelieren in elke hand. Alexander Dumas is tot commandeur, Sully-Prud- homme tot officier, Emile Zola tot ridder der Orde van het Legioen van Eer benoemd. De Rechtbank te Toulon heeft uitspraak gedaan in het proces tegen den Graaf de Villeneuve. Zij heeft dezen op het hoofdpunt der aanklacht vrijgesproken, daar zij aan genomen heeft, dat hij zelf zijne wijnen niet vervalscht heeft met arsenicum, maar dat de vermenging door anderen, door onbekwame handen, in ongelijke hoeveelheden, heeft plaats gehad, doch zonder dat het mogelijk is den dader dier noodlottige vermenging of vervalsching te ontdekken. Maar zoo de Graaf de Villeneuve niet rechtstreeks verant woordelijk kan worden gesteld voor den dood en de ziekte van zoovele verbruikers zijner wijnen, uitgemaakt is het toch, dat hij een slecht toezicht heeft gehouden en verzuimd heeft de vereischte voorzorgen te nemen. Dientengevolge is hij veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twintig dagen, tot eene boete van 100 francs en de kosten. Voorts heeft de Rechtbank beslist, dat hij schadevergoeding heeft te ver- leenen aan de familiën der slachtoffers, die zich civiele partij gesteld hebben. Die vergoeding zal nader door de Rechtbank b.'paald worden, overeenkomstig de gegevens die zij krijgt. Ten slotte heeft de Rechtbank bevolen, dat de in beslag genomen vaten wijn uitgestort zullen worden op den open baren weg. De officier van justitie heeft verklaard van dit vonnis in hooger beroep te komen. Burgert ij ko Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag. Ondertrouwd J. H. De Kok, timmerman, en J. M. Tielrooy. J. Harjer, koopman, en T. Amiabel. GehuwdGeene. BevallenG. C. Bernard, geb. Souge, D. N. De Waard, geb. Meerens, Z. OverledenA. Giltjes, 5 maanden. J. J. Schoenmaker, 3 weken. W. J. T. Jansen, 3 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting, en kracht. 13 12 nwtw. 16 k. 14! 8 nnw. 0.1 14' 12 nwtn. 0.4 Barometer mM. Stand. Afw. Thermometer C. Stand. I I 761.18 f0.68 12.7 761.24 f 0.84 12.8 761.70! 1.80 13.8 -5.6 -3.9 -4.6 Toe stand van de 0.73 Hol in z. 0.90 Vlak. 0.77j Weêrsgesteldheid: 13 Juli 12 u. Zwaarbewolkt, buiig, koud. 14 Juli 8 u. Bewolkt, stil, mooiweer. 14 Juli 12 u. Idem. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Soenda11 Juli van Southampton vertrokken. Prinses Marie 13 Juli van Suez vertrokken. Conrad4 Juli Aden gepasseerd. Burgem. den Tex 1 Juli te Padang aangekomen. Prins Frederik. 12 Juli van Gibraltar vertrokken. Sumatra10 Juli van Marseille vertrokken. Prins van Oranje 11 Jnli Perim gepasseerd. Prins Alexander. 10 Juli van Padang vertrokken. Koningin Emma25 Juni te Batavia aangekomen. Prinses Wilhelmina. Vertrekt 21 Juli van Amsterdam. Prinses Amalia. Vertrekt 4 Augustus van Amsterdam. Voorwaarts9 Juni te Amsterdam aangekomen. Gesleept door de sleepboot «Hercules". Marktberichten. TEXEL, 12 Juli. De prya van onderstaande artiken was als volgtGewasschen Wol f 1.07 en ongewasschen dito f 0.85 per kilogramGevischt Zeegras f 2 a 3 en Gemaaid idem f 6 a 7 per pak van 100 kilogram oude Aardappelen f 1.50 en nieuwe f 7 per hectoliter. ALKMAAR, 13 Juli. Aangevoerd 700 stapels Graskaas; Kleine f 33.50Commissie f 29 en Middelbare f 29.50 per 500 kilogram. HOORN, 12 Juli. Ter waag gewogen f 395 stapels Kaas, wegende 123,209 kilogram. Hoogste prijsKleine f 33.50 en Commissie f 29 per 50 kilogram. ENKHUIZEN, 11 Juli. Aangevoerd 28 stapels Kaas, f 31 per 50 kilogram. Karweizaad f 13.a 13.25, Mosterdzaad f 15 a 16, Vale Erwten f 9.a 9.50, Bruine Boonen f 9.a 11.50, Gerst f 4.a 4.50, Haver f 3.50 a 4.alles per hectoliter. Schapen f 12 a 16, Biggen f5.a 7.50, Kippen fl.a 1.25 en Konijnen f 0.15 a 0.60 per stuk. Boter 55 a 60 cents per kop. Kip-eieren f 3. a 3.50 per 100 stuks. Aardappelen (Muizen) f 1.75 per half hectoliter. AMSTERDAM, 13 Juli. Prijzen der Aardappelen Friesche Dokkumer Jammen f 1.50 a 1.60, Katwyker Zand f 3.50 a 4.50, idem Muisjes f 2.90 a 3.Andyker Muisjes f 3.50 a 4. Westlandsche Klei in manden f 2.50 a 3.idem losse f 1.50 a f 1.80, idem Klei Muisjes f 2.60 a 3.20, idem Zand f3.a 3.50, Rijnsbnrger f 2.alles per hectoliter. Aangevoerd 12 versche ladingen en 1 lading oude. LEIDEN, 13 Juli. Ter Veemarkt werden aangevoerd58 Stieren, f 52 a 255128 vette Ossen en Koeien, f 120 a 248 per stak of 54 a 66 cents per kilogram; 50 Varekoeien, f86 a f 188; Graskalveren, f a 103 vette Kalveren, f 24 a f 68 per stuk of 50 a 75 cents per kilogram; 32 nuchtere dito, f 4.al2.1103 vette Schapen, f 18 a 31.per stuk of 40 a 45 cents per kilogram 639 Weideschapen, f 10.a 19. 412 Lammeren, f4.50 a 14; 32 magere Varkens, f 14 a 20; 258 Biggen, f 3.50 a 9.25Veulens, f a Paarden, f a 80 Kalf- en Melkkoeien f 96 a 228, alles per stuk. VENENDAAL, 12 Juli. Ter zeer belangrijke, thans geëindigde Wolmarkten voerde men 44,153 vachten Wol aan. Men besteedde voor gewasschen Kleiwol f 0.77£ a f 1.20, Zand wol f 0.75 a 1.05, Smeerwol 62| a 81 cents per kilogram. GELDERSCH VENENDAAL, 11 Juli. Men besteedde ter Wolmarkt f 0.90 a 1.per kilogram Veluwsche WoL NIJMEGEN, 12 Juli. Uiterwaardsch Hooi f 21 a 23 en Binnenveldsch f 16 a 18 per 500 kilogram. KAMPER-EILAND, 10 Juli. Het eerste nieuwe Eilander Hooi is verhandeld en per scheepsgelegenheid naar Deventer verzonden. Men besteedde f 20.50 per 500 kilogram. Tengevolge het aanhoudende natte weder laat de kwaliteit veel te wenschen over. Het Hooi van het vorige jaar is zoo goed als opgeruimd. MASTENBROEK, 12 Juli. Kamper-eilandsch Hooi f 20 a 22, Mastenbroeker en Genemuider lste kwal. f 18.a 19.50 en 2de kwal. f 15.a 17.50 per 500 kilogram. Het Fransche oorlogsstoomschip «La Mouette" wordt morgenmiddag alhier binnenverwacht. De oorlogskotter «Hareng" vertrok heden weder naar de Noordzee, ter uitoefening van politietoezicht op de visscherij. Het eind-examen der adspirant-adrainistrateurs van de oudste afdeel ing der opleiding alhier voor de commissie, onder presidium van den hoofdinspecteur van administratie der zeemacht J. C. L. K. Van Wely, is jl. Donderdag geëindigd. In afwachting hunner aanstelling tot adjunct-administra teur bij de zeemacht zijn zij met onbepaald verlof vertrokken. Het verlof der adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier begint den 20 dezer en eindigt den 2 September a. s. Het verlof der adspirant-administrateurs gaat in met den 14 dezer en eindigt den 2 September a. s. De torpedoboot groot model «Empong", voor reke ning van het Departement van Marine aangebouwd op de werf van Yarrow Co. te Londen, zal de volgende week Engeland verlaten en op de reis naar hier worden gecon- voïeerd door Zr. Ms. schroefstoomschip «Alkmaar". Aan den conducteur 2de kl. C. J. Van Santé, van het 4de regiment vesting-artillerie alhier, is gisteren voor het front van den troep de zilveren medaille uitgereikt voor 24jarigen trouwen dienst. De jongeling E. C. Witsenburg, van hier, is geslaagd bij het examen voor de 2de klasse van het Gymnasium te Amsterdam. Beroepen bij de Herv. gem. te Tjalleberd ds. Van der Leij, predikant te Dirkshorn. De heer M. J. Tiele heeft aan 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden geschonken eene verzameling van voor werpen, afkomstig van de Westelijke Bataks (Sumatra) en van de Dajaks van Noord-Borneo. Het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw zal in zijne vergadering, den 20 dezer te honden, o. a. behandelen de vraag: Wat kan er door het Hoofdbestuur worden gedaan ter verbetering van de bestaande wijze van het verhuren der landerijen in deze provincie en het inrichten van het huur contract. Is het wenschelijk, dat het Hoofdbestuur verder aandringe op het afschaften van verhooggelden bij publieke verhu ringen? Voorts het rapport betreffende de vraag naar een algemeen Nederlandsch «Landbouw Weekblad" vaststelling der in de algeraeene ledenvergadering, in Augustus te Heerenveen te houden, te behandelen vraag punten, en hetgeen te dezer zake verder noodig blijkt Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de tweede helft der maand Juni 1888. karnen der geadresseerden. Plaatsen van bestemming. Wed. G. J. Koedijk Gooyes Amsterdam. C. Molenaar Mej. T. Mozelaar Mcj. A. Russel C. J. Boerje J. Ciek Mej. C. Baden P. Blokker DzBroekerhaven. H. Van EsHarlingen. P. BijlIJselmonde. Mej. H. C. Van Meegeren. Nijmegen. Briefkaarten L. PolakAmsterdam. Polak B. Beerendse Mej. A. Streur J. K. Weijs A. Andeweg Maasland. P. SwartRotterdam. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: Fulps NanningsAlameda. Naar Duitschland Emma RöslerMetz. Tweede Kamer. De Minister van Koloniën heeft in de zitting van jl. Donderdag nadere mededeelingen gedaan aangaande de onlusten te Bantam. Het feit, dat de patrouille zoo nabij Serang en Tjilagan met de muiters slaags is geweest, bewijst den spoed, waarmede de resident van Bantam heeft gehandeld. Het feit, dat ook inlandsche hoofden gevallen waren, bewijst, dat de opstand niet enkel tegen het Europeesch gezag is gericht. De Regeering onderstelt thans, dat wel elk verzet zal gebroken zijn. Wat aanleiding tot de onlusten heeft gegeven, is der Regeering volkomen onbekend. Misschien kan tot geruststelling strekken, dat het hoofd van het inlandsch bestuur te Anjer hetzelfde inlandsche hoofd is, dat op verzoek van den assistent-resident van Buitenzorg aan dezen is toegevoegd om het onderzoek in de zaak van de heeren Sol en De Sturler te leiden. In de zitting van gisteren is het ontwerp der dienst verlenging voor de miliciens van 1883 en 1884 aangenomen met 66 tegen 13 stemmen. De zitting is vervolgens opgeheven. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden, zoowel binnen als buiten deze gemeente, bij de ziekte en het overlijden van mijnen Echtgenoot, betuig ik, namens Familie, mijn welgemeenden dank. Helder, Juli 1888. Wed. G. KIKKERT, geb. SINJEWEL. ZONDAG 22 JULI 1888. ONTVANGEN: alle soorten zinken-, Engelsche en steenen Waterfilters, Voet-, Zit- en Kinderbaden, zinken- en porceleinen Toilet-emmers en Waterkannen, Muurfonteinen en alle soorten Waschstellen. Voorradig JNLEGELESSCfl EN zonder en met hermetische sluiting. VASTE LAGE PRIJZEN. sedert meer dan 50 jaren gevestigd te Schiedam, Korte haven, A. 132. De ondergeteekende bericht bij deze aan zijne geachte cliëntelle, dat tot AGENT voor HELDER en NIECWEDIEP is aangesteld de Heer A. VAN BENDEGOM. Steeds zorg zullende dragen, dat mijne GENEVER, BHANDEW1JAI en COGNAC van de beste kwaliteit is en tegen den minst raogelijken prijs wordt geleverd, heb ik de eer met vernieuwde aanbeveling te zijn, Uw dienstw. dienaar, ADRIAKÜS m BEN EELAABT. Schiedam, 1 Juli 1888. Distillateur.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3