Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÈN. „Veerburg", Anna Paulowna. BAL. Zondag22Julil888. BAL. Fantastische Illusionistische Voorstellingen aanvaarden der Regeering bezoeken brengen aan de oudere vorsten van bevriende naburige Staten. Het beweren der „Novoje Yremya, dat Duitschland meer behoefte heeft aan toenadering dan Rusland, is een bewijs van hoogmoed en onwetendheid//. De officieus Russische Nord" oordeelt, dat de openbare meening in Europa de ontmoeting van Keizer Wilhelm en den Czaar met welgevallen zal begroeten. „Het drievoudig Verbond", vervolgt het blad, „welk voordeel het voor het overige voor de deelhebbers oplevere, is wegens zijn dreigend voorkomen en ook tengevolge van sommige uitspattingen van Hongarije mislukt in dit gedeelte van zijn programma, dat bestond in het verwijderen van oorzaken tot botsing en liet bevestigen van den algemeenen vrede. Men mag betere dingen hopen van de toenadering tusschen de twee machtigste Souvereinen der wereld, van wie de één plechtig den wil heeft uitgesproken om den vrede te handhaven en de ander sedert jaren deze politiek gevoerd heeft met eene volharding en eene nauwgezetheid, waaraan zijne tegenstanders zeiven hulde brengen. Indien daaruit voor allen de vrede kon geboren worden, de vrede in de gemoederen, een vrede, ook voor den dag van morgen verzekerd, de eenige welke onder de tegenwoordige omstan digheden van Europa iets waard is, dan zou zulks eene weldaad wezen, welke van de ontmoeting op Peterhof eene gedenkwaardige dagteekening in de hedendaagsche geschie denis maken zou." Keizer Wilhelm van Duitschland heeft bepaald, dat zijne moeder voortaan den titel „Keizerin-Koningin-Frederik" zal voeren. De Fransche Minister-president Floquet heeft zich niet straffeloos in de Kamer van Afgevaardigden door generaal Boulanger een gemeene leugenaar laten noemen, doch zond na afloop der zitting van jl. Donderdag twee zijner vrienden, Clémenceau en Georges Perin, om hem daarvoor satisfactie te vragen. De generaal wees zijnerzijds twee zijner voormalige wapenbroeders, de afgevaardigden Laisant en 1'Hérissé, aan en de vier heeren kwamen overeen, dat Floquet en Boulanger duelleeren zouden op den degen en dat het gevecht zou worden voortgezet totdat een der twee buiten gevecht gesteld was. Het gevecht had Vrijdagmorgen te 10 uur plaats te Neuilly in het park van Boulangers vriend, Graaf Dillon. Het duurde slechts kort, hoogstens enkele minuten. Bij den eersten uitval kreeg Floquet een schram aan het linker been en Boulanger iets dergelijks aan den wijsvinger van de rechterhand. De tweede uitval had echter ernstiger gevolgen: Floquet werd nu, doch weder zeer licht, gewond aan borst en rechterhand, doch Boulanger kreeg een ernstige steek in den hals, waardoor terstond aan het gevecht een einde gemaakt werd. Floquet was kwart voor elven weder aan het Ministerie, waar hij van alle zijden gefeliciteerd werd, ook door mevrouw Carnot en namens den President der Republiek zelf, doch Boulanger moest te Neuilly blijven, waar hij verbonden werd en des avonds een hevigen aanval van koorts kreeg. De wond is diep, doch voor zoover men kan nagaan, niet gevaarlijk. Boulanger heeft dus wel gedeeltelijk zijn doel bereikt, dat er namelijk overal en veel over hem gesproken wordt, doch Floquet is met de eer van den dag gaan strijken en heeft door zijn houding hoe vreemd het ook klinken moge zijn positie als hoofd van het Kabinet zeker niet weinig versterkt. De toestand van generaal Boulanger is gunstig. De patiënt heeft geen koorts en bevindt zich zeer goed, doch nog steeds blijft het gevaar bestaan, dat zich nog andere ziekteverschijnselen voordoen. Het bulletin, dat „La France" over den toestand geeft, luidt daarom: Ernstig, maar zonder onmiddellijk gevaar. De heer Floquet heeft reeds eenige malen naar den toestand van den generaal laten vragen en zijne getuigen Clémenceau en Perin zijn zelfs naar Neuilly gegaan, ten einde te hooren, hoe het Boulanger gaat. Luidens een telegram uit Weenen van 13 dezer aan de „Times" is Zuid-Hongarije door een allerhevigsten storm met hagelslag geteisterd30 menschen kwamen daarbij om en vele anderen werden zwaar gekwetst. De oogst en tal van huizen zijn verwoest, zware boomen ontworteld. Het land zag er uit als een onmetelijk ijsveld. Uit de Alpenstreken komen berichten van sneeuwvallen. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. J. Haremaker en die der 2de kl. G. L. H. Luyten, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Tot kapt.-kwartiermeester bij het korps mariniers wordt met 1 Augustus a. 3. bevorderd de late luit.-kwartiermeester bij dat korps C. J. Hazenberg. Vischbericht. Klaagt elke tak van nijverheid, waarop wind en weêr van invloed kunnen zijn, over de wispelturigheid der zomerdagen, waar mede we ons reeds sedert geruimen tijd moeten trachten tevreden te stellen, op visscherij-gebied ondervindt men voortdurend de ongunstige gevolgen daarvan maar al te zeer. Hoeveel weken is het niet reeds geleden, dat de visschers zich over een voor- deeligen vangst konden verheugen en hoe lang zullen deze ongun stige omstandigheden nog bly ven voortduren 't Is te wenschen dat, na zooveel magere, nu ook de vette weken eens spoedig zullen aanbreken, maar te verwachten is het daarom voorshands nog niet. "Want ook de laatstverloopen week deed maar weêr al te zeer ondervinden wat de zomer van anno 1888 vermag. Onstuimig, stormachtig weêr en windstilte wisselden elkander de meeste dagen geregeld af en 't een was evenmin als 't ander in staat om de visschers ook maar eenig uitzicht op een bevredigende vangst te openen. In het begin der week werd totaal niets gevangen en was de laatste dagen de aanvoer ook eenigszins ruimer, voordeelig kon deze nimmer worden genoemd. Alleen rog liet zich nogal vangen en was ter afslag ruimer vertegen woordigd dan de vorige week, maar met uitzondering hiervan was de vangst van alle andere vischsoorten minder voor- of beter gezegd meer nadeelig dan de beide voorgaande weken. De prijzen waren over 't algemeen hooger, maar dit vergoedde slechts weinig en was in geen geval in staat de visschers tevreden te doen zijn. Er werden aangevoerd 5820 tongen, 1062 roggen, 10 tarbotten, 1 steur, 152 mandjes kleine schol en 188 manden schargroote tong gold 45 h 50 cent, kleine idem 15 20 cent, rog 43 a 65 cent, tarbot f 7 k f 10 per stuk, de steur f9, kleine schol f 2.40 k f 5 per mandje en schar f 3 k f 5 per mand. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenJ. De Ruijter, geb. Mul, D. E. Koger, geb. Scheller, Z. F. Trijsburg, geb. Keseling, Z. J. Hantzsch, geb. Benda, Z. E. Bank, geb. Schuld, Z. Overleden: R. Kooger, 3 maanden. W. De Vree, 4 maanden. D. Hosman, weduwe van P. Groot, 76 jaren. |Gemeente ZIJPE, van 6 tot 13 Joli. Ondertrouwd en Overleden Geene. Gehuwd Gerrit Lampe, jonkman, 32 jaren, wonende te Velzen, en Elizabet.h Swarthof, jongedochter, wonende onlangs te Velzen. GeborenPieter, zoon van Pieter Veter en Neeltje Vries. Johannes Cornelis, zoon van Luijt Postma en Anna Catharina Brandt. Elisabeth, dochter van Jan Rong en Trijntje Borst. Gemeente SCIIaGEN, van 10 tot 16 Juli. Ondertrouwd Meijert Schenk, weduwnaar van Aafje Rem; t, 31 jaren, en Jannetje Keizer, jongedochter, 24 jaren. Gehuwd en Overleden Geene. Bevallen Ariaantje Broekhuizen, geb. Blom, D. Weert. Waarnemingen te Helder(Landskeet). c D Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 15 12 nwtw. 0.3 k. 758.50 - 1.90 13.4 -5.1 0.8F 1 Vlak. 16 12 ozo. 0.21, 751.04 - 9.36 16.4 -2.1 0.8S H 17 8 zwtw. 0.5 746.74 -13.66 15.4 - 1.4 0.9i 17, 12 ZW. i 747.45 - 12.95 15.0 -3.6 0.9 Weêrsgesteldheid: 15 Juli 12 u. Bewolkt, koel, mooiweer. 16 Juli 12 u. Dichtbetrokken, mooiweer. 17 Juli 8 u. Betrokken, goedweer. 17 Juli 12 u. Idem. Marktberichten. ALKMAAR, 13 Juli. 8 hectoliter Tarwe; 15 h.Gerst, f4.50 10 h. Haver4 h. Bruine Boonen 1 h. Mosterdzaad1 h. blauw Maanzaad, f7; 26 h. Karweizaad, f 13.a 13.102 h. Vale Erwten, f 9.alles per hectoliter. ALKMAAR, 14 Juli. Veemarkt5 Paarden, f 150 a 250 17 Koeien, f 100 a 190; 24 nuchtere Kalveren, f 8 a 16 29 Schapen f 12 a 20, 32 Lammeren, 6 a 10; 35 magere Varkens, f 13 a 16; 321 Biggen, f 5.a 8.50, 4 Bokken en Geiten, f 4 a 8, 3 kleine Bokken f 1.a 1.50, alles per stuk. ALKMAAR, 16 Juli. Veemarkt: 6 Koeien, f 160 a 200; 266 vette Kalveren, f 35 a 95; 12 nuchtere dito, f 8 a 14229 Schapen, f 16 a 26; 36 magere Varkens, f 13 a 16, alles per stuk. 174 vette Varkens, 38 a 45 cent per kilogram. HOORN, 14 Juni. Graanmarkt: Tarwe f 6.75a 8.Rogge f 3.75 a f 4.50, Gerst f 4.a 4.75, Haver f 2.75 a 4. Witte Erwten f 8.25 a 10.Groene dito f 7.25 a 12.Grauwe dito f 9.25 a 14.Vale dito f 6.50 a 14.Bruine Boonen f 7.25 a 11.Witte dito f 9.25 a 14.Paarden dito f 5.25 a 6.alles per hectoliter. VeemarktPaarden f 60 a 150, Schapen f 12 a 23, Varkens f 8 a 13, Biggen f 3 a 5, Kippen f 0.30 a 1.25, alles per stuk. Kip-eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks. Boter 52£ a 57£ cents per kop. Aardappelen f 3 per hectoliter. AMSTERDAM, 16 Juli. Veemarkt: 428 Runderen, late kwal. 70, 2de kwal. 60 en Sde kwal. 50 cents per kilogram Melk- en Kalf koeien f 130 a 220 en 63 nuchtere Kalveren, f 6 a 14 per stuk; 3 Graskalveren; 150 Schapen en Lammeren 501 vette Varkens, 33 a 38 cents per kilogram. Prijzen der AardappelenFriesche Dokkumer Jammen f 1.4C a f 1.50, Katwijker Zand f 3.50 a 4.20, Andijker Muisjes f 1.80 a f 3.30, Westlandsche Klei in manden f 2.a 2.50, idem losse f 1.10 a 1.40, idem Klei Muisjes f 2.10 a 2.80, idem Zand f 2.50 a 3.Rijnsburgers f 1.40 a 1.75, alles per hectoliter. Aangevoerd 22 versche ladingen. Handel zeer flauw. DEVENTER, 13 Juli. Nieuw Hooi f 32 a 36 per 1000 kilogr. Overijselsche Smeerwol f 60 a 70, Friesche f 70 a 80, Over- ijsel8che gewasschen f 70 a 80, Friesche dito f 80 a 90, alles per 100 kilogram. Onlusten in Bantam. De „Staatscourant" van 17 dezer meldt: Betreffende de onlusten in Bantam is bij het Departement van Koloniën, onder dagteekening van 16 dezer, nog het volgende telegram van den Gouverneur-generaal van Ned.- Indië ontvangen: „Mede vermoord te Tjilegon zoutpakhuismeester Bachet, boormeester Grondhout en diens vrouw. Rust sedert niet verstoord, kan hersteld geacht worden. Patrouilles hebben vele verdachten, waaronder hadjies, opgevat, maar de leiders nog niet. Kampong Dedji wordt vermeld als brandpunt. Omtrent oorzaak onlusten nog geen bestemde rapporten. Ik vermoed vonnissen inlandsche rechtbanken en daarop gevolgde geestdrijverij. Veroordeelde adsistent-wedana was, na openbroken gevangenis, aanvoerder der muiters. Resident gelooft voorshands de zaak niet van uitgebreide beteekenis. Onverklaarbaar dat plaatselijk bestuur geheel onkundig was dat er iets broeide. Ik zend den directeur van binnen- landsch bestuur Van Vleuten tot onderzoek." De met 1 Januari jl. gepensioneerde schout-bij-nacht, inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, J. D. Sachse, overleed jl. Zaterdagmorgen te 's Hage, in den ouderdom van bijna 68 jaren. Na zijne studies aan 's Rijks Kweekschool voor militaire geneeskundigen volbracht te hebben, trad hij 1 Februari 1843 als officier van gezondheid 3de kl. bij de zeemacht in dienst en werd, na eenige reizen naar Oost- en West- Indië gemaakt te hebben, den 1 Januari 1856 geplaatst bij 's Rijks Marine-Hospitaal alhier, als chef van de chirur gische afdeeling, leeraar in de chirurgie en aanverwante vakken en lid van de examen-commissie. Hij verbleef daar tot Augustus 1868, om vervolgens twee malen als diri- geerend officier van gezondheid bij het eskader in Oost- Indië op te treden. Van af 1 Januari 1881 vervulde hij de functies van dirigeerend officier van gezondheid in de maritieme directie alhier en trad den 1 Januari 1884 op als inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht. Deze vlag-officier, die om zijne kennis en humaniteit de algemeene achting genoot, was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikenkroon. Zr. Ms. sehroefstoomschip 1ste klasse „Van Galen", onder bevel van den kapitein ter zee E. L. Baron Van Heeckeren van Waliën, op zijne terugreis uit Oost-Indië naar Nederland, is den 13 dezer te Simonsstad (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. Jl. Zondagmiddag zijn alhier aangekomen de Fransche oorlogsvaartuigen „La Mouette" en „Sardine", het eerste van Amsterdam, laatstgenoemde uit de Noordzee, terwijl de oorlogskotter „Hareng", welke Zaterdagmorgen van hier naar IJrauiden vertrok, eveneens weder binnenkwam. De scheepjes zullen alhier gemeenschappelijk een paar dagen vertoeven. Tot het houden eener inspectie bevindt zich alhier de generaal-majoor Mazel, commandant der vesting-artillerie. JL Zondagmorgen werd bij de Herv. gemeente alhier in de Nieuwe Kerk bevestigd de van Geertruidenberg be roepen predikant J. L. Bommezijn. De bevestiger, ds. L. Van 't Sant, sprak naar aanleiding van Matth. V vs. 8„Zalig zijn de reinen van harte, want zij zullen God zien;" wat de gemeente van haren nieuwen leeraar als prediker van het Evangelie van Jezus kon en mocht verwachten. Vervolgens werd gewezen op de hooge waarde van die Evangelieprediking, vanwege: IIet karakter dat zij draagt; namelijk de hoogste ernst ter eener zijde en de alles omvattende liefde ter andere zijde. Den zegenwelke die prediking brengt; en wel dezen zegen, om zoowel in de geschiedenis der wereld, alsook in eigen lot en leven, in alles God te kunnen zien. De groote verantwoordelijkheid dier prediking; vanwege het hoogste heil, daaraan verbonden, maar ook van het grootste verlies bij 't gemis, zoowel van gemeente als leeraar; daar ook de laatste door zijn voorbeeld niet minder voorganger moet zijn, dan door zijne prediking. Hierna richtte zich de bevestiger tot den nieuwen leeraar, die in hartelijke bewoordingen door hem toegesproken en bij de gemeente aanbevolen werd. Hierop volgden de gebruikelijke vragen, waarop door den bevestigde werd geantwoord: „Ja ik, van ganscher harte." Deze plechtigheid eindigde met het zingen van: Psalm LXXH, vs. 11. 's Avonds ten 6 ure hield de in den morgendienst be vestigde predikant zijne intrée-rede, naar aanleiding van Matth. VII vs. 29„Want hij leerde hen als machthebbende en niet als schriftgeleerde." Spreker begon met op te merken, dat een gevoel van weemoed en beklemdheid zich van hem had meester gemaakt, nu hij voor de gemeente, thans ook zijne gemeente, was opgetreden. Weemoed, en hoe kan het anders, banden moesten worden losgemaakt, door innige vriendschap gesloten; veel, waar aangename, of ook wel gewichtige herinneringen aan waren verbonden, moest worden vaarwel gezegd of achtergelaten. Beklemdheid, ook dit kon wel niet anders bij de aan vaarding van een nieuwen en vooral uitgebreiden werkkring. Men stond voor een onbekende toekomst, en de vraag drong zich als van zelve op: zou men de rechte man zijn voor dien werkkring; zou men aan de eischen kunnen beantwoorden, welke billijkerwijze gesteld kunnen worden? Hij de spreker zou naar het voorbeeld van Jezus spreken, uit vrije overtuiging, als profeet, en niet als schriftgeleerde, of met priestergezag. Opbouwen van het godsrijk en goeddoen in zedelijken zin, zou de groote taak zijn. Om dat doel te bereiken, werd in de eerste plaats de hulp ingeroepen van zijne ambtsbroeders, waaronder ook de predikant der Lutherschegemeente; die hulp werd gevraagd van allen zonder onderscheid, van den godsdienst-onder wijzer, van kerkeraad en gemeente. Een woord van innigen dank werd gewijd aan den ambtsbroeder, die 's morgens de bevestiging had verricht, terwijl ten slotte dank werd gebracht aan HH. kerkvoogden voor de vele bewijzen van welwillendheid, vooral betoond bij en door het in orde brengen der pastorie. Na de bede, dat liefde en eensgezindheid allen mogen vervullen, eindigde deze godsdienstoefening met het zingen van Psalm CXXXIII: „Waar liefde woont, gebiedt de Heer zijn zegen Beide godsdienstoefeningen werden door eene talrijke schare bijgewoond. Over den heer J. F. Berk, hoofd der gemeenteschool No. 3 alhier, maakt men zich hier sedert eenige dagen zeer ongerust. Van hier vertrokken op Dinsdag den 3 dezer om zijne familieleden te Kampen te bezoeken, is hij niet ter bestemder plaatse aangekomen, en men vermoedt dus, dat hem een ongeluk is overkomen. Deswege werd gisteren bij den commissaris van politie alhier aangifte gedaan, en is een onderzoek ingesteld. Jl. Vrijdagnacht is een der verpleegden uit het Marine- Hospitaal alhier ontvlucht, met medeneming van eene porte- raonnaie van een anderen verpleegde, waarin de som van f 155.50 was geborgen. De politie is den dader op het spoor. Jl. Vrijdag stortte een kind in de Koopvaarderssluis alhier. Op het angstig hulpgeschrei schoot de sluismeester, de heer M. D. Braspot, ijlings toe met een dreg, om het kind, dat reeds begon te zinken, te redden. De behoedzaam aangewende poging had den gewenschten uitslag: het kind werd boven water en in de nabijheid van een der sluis deuren gebracht, waar het door een der slaisknechts gegre pen en op den wal gebracht werd. Beroepen hij de Herv. gera. te Schermerhorn ds. B. Jelgersma Gz., predikant te Heen vliet. Tot secretaris van den polder Waard en Groet is gekozen de heer F. A. Koomen, te Kolhorn. Met den gekozene stonden op de voordracht de heeren F. A. Kaan, te Kolhorn en Berkenbosch, te Winkel. Heden overleed, zacht en kalm, na voorzien te zijn van deHH. Sacramenten der stervenden, mijn geliefde Echtgenoote AGATHA WIERING, in den ouderdom van 46 jaren en 8 maanden. Een slepende ziekte van een jaar maakte een einde aan haar voor ons zoo dierbaar leven. Al degene, die de overledene gekend hebben, zullen beseffen wat ik met mijne acht kinderen, waarvan de meesten nog te jong zijn om het smartelijk verlies te beseffen, in haar verlies. Uit naam van Vader en Kinderen, P. A. TUIN. 't Zand, gem. Zijpe, 16 Juli 1888. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van deelneming, zoowel van huiten als binnen de gemeente, bij het overlijden van onzen geliefden Zoon en Broeder NICOLAAS PETRUS JAN ondervonden, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Wed. Jb. LIGTENBERG—VAN BRUGGEN en kinderen. Helder, 17 Juli 1888. door Professor GI07ANNI BOSCO Jr. 's Namiddags te 4 uur 's Avonds half acht uur voor kinderen entree f 0.15. entree f 0.25. Besproken plaats 10 cents extra.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3