TWEE MAAL per dag van Vlissingen naar Londen. Stoomvaart-Maatschappij „ZEELAND", W. J. BLITZ, Tandarts, 12 uur 10 's middags en 10 uur 10 's avonds. Koninklijke Nederlandsehe POST. Deze UITBREIDING van den Dienst is aangevangen op 1 JUNI 1887. Zeldzaam FRAAIE Stoomschepen. SNELLE, VEILIGE Vaart. Op Dagbooten Fransche Restauratie. roijaal Bovenhuis, Zuidstraat, M. 75, de Heer P. A. VIS, Theol. Caud. Tandarts BIERSTEKER, is AVOENSDAG 1 AUGUSTUS een goede VÉLOCIPÈDE. Koster's Kleine» AVinkel te Schagen. BBHMM—lilHHinmtifTfttJdSia Notaris HACFvX zal publiek vcrkoopcn te Sc hagen, in de Landbouw- Societeit „Cérès", op VK1.IIIAGF.A 3 AUGUSTUS 1888, bij opbod, en 10 AUGUSTUS 1888, bij afslag, telkens des avonds 7 uur: 1. Een nieuwgebouwd, uitmutend ingericht HUIS, waarin de Kruideniers- en Banketbakkersaffaire wordt uitgeoefend, met ruime WONING, BAKKERIJ, SCHUUR en ERF, allergunstigst gelegen aan de Marktplaats te Schagen, groot 4 aren 14 centiaren. In eigen gebruik. 2. Een vernieuwd HUIS, waarin Banketbakkersaffaire, met WONING, SCHUUR en ERF, aan de Loet, aldaar, groot 1 are 40 centiaren. Verhuurd voor f 4.per week. Behoorende tot de nalatenschap van den Heer Johannes Honing. 3. Tsvee HUIZEN, waarin 5 Woningen, met ERVEN, naast elkander, in de dorpen te Schagen. Verhuurd voor f 5.per week. Eigendom van de Nationale Hypotheekbank. 4. en eene hechte BOERENWONING, met SCHUUR, WERKPLAATS en ERF, op het Noord, aldaar, groot 13 aren 52 centiaren. Verhuurd voor f 5.25 per week. Eigendom van den Heer Jan Groot Tz. Alles dadelijk te aanvaarden. TB HUU R: thans geheel gerestaureerd. Ruime, luchtige kamers. Gas- en waterleiding. AdresRIESSELMANN, Zuidstraat. Doopsgez. gemeente van Barsingerhorn c. a. Zondag 5 Augustus te Wieringenvaard: I Het Stationskoffiehuis, vroeger r- genaamd „DE HOOPte j||f|p||L Wormerveer, geveild geweest den 30Meill.,entoen opgehouden, zal opnieuw te koop worden aangeboden op WOENSDAG den 22 AUGUSTUS e. k., 's middags te 12 uur. Zie advertentiën en biljetten. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de Makelaars J. RU1JTER Dzn. en Js. FORTUIN Pzn. en bij P. LANGEBAERD, Notaris te Wormerveer. Damrak 62, Amsterdam. te consulteer en voor tandheelkundige operatiën, vullingen en het plaatsen van kunsttanden en gebitten. Spreekuren van 93 uur. Gemeubileerde zit- en slaapkamer, zoomede opkamer te huur, tegen 1 September a. s. Adres Bureau dezer Courant, onder letter K. Te koop gevraagd: Adres: K. L. L. WINDER, te Koegras. Berlolit uit Ruim gesorteerd in Zichten, Sikkels, Strekels, steeuen Haarhamers en -Aanbeelden, Graan- vorken, Dorschgereedschappen, Graanschoppen, Stofbrillen, Machine-olie, beste Bascules, geijkte Maten, -Gewichten en -Balansen, Amerikaansche Stierenringen, Kaasstremsel en -Kleursel, Keulsche Lebben, Thermometers en Maatglazen. N.B. Buskruit (Crêpée) N1 en Hagel. A. KOSTER, Schagen. WIES B ADEN. Dütcl Baiiis des Ouatrc a i s o n s. (Vier Jahreszeiten.) In het fraaiste gedeelte der stad, tegenover het Kur- gebouw en de Promenade. Fransche keuken. Matige prijzen. Ascenseur. W. Z A I S, Eigenaar. Nieuwendijk bij den Dam, 241, Amsterdam, is iederen Donderdag, 's namiddags van 12 tot 1 ure, te spreken wegens tandheelkundige operatiën en het plaatsen van kunsttanden in het Hótel Toelast te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaterdags in den Burg en des rüaandags in de Jager te Alkmaar, beide dagen tot 's voormiddags II ure; des Donderdags, tot 's voor- middags 11 ure, in het Hotel Vredelust te Schagen. Schoolverzuim op het platteland. Op de jaar- lijksche vergadering van onderwijzers, te Veendam gehouden, schetste de heer J. R. Vos, hoofd der school te Omme- landerwijk, in korte trekkenHet schoolverzuim in de veenkoloniën en de middelen tot bestrijding er van. Spreker nam als voorbeeld zijn eigen school. „Ziehier". zegt hij, „het schoolverzuim in mijn eigen klasse van Juli 1887 tot Juli 1888: Juli 7 percent, Augustus 25 pet., September 57 pet., October 59 pet., November 35 pet., December 12 pet., Januari 9 pet., Februari 10 pet., Maart 13 pet., April 28 pet., Mei 20 pet., Juni 24 pet. Met Mei jl. heb ik in de hoogste klasse geplaatst 40 leerlingen. Daarvan zijn nu reeds 7 spoorloos verdwenen, en deze komen waarschijnlijk niet vóór December a. s. weder opduiken. En hoe staat het nu met de 33 overigen Dinsdagvoormiddag 3 Juli waren daarvan niet minder dan 12 absent. Naar de reden van hun wegblijven een onderzoek instellende, was het resultaat als volgtNo. 1 moest op 't huis passen, 2 schoffelen, 3 met de kar naar Veendam, 4 (een smidszoon) helpen boren, 5 boonen wieden, 6 een boodschap doen naar Veendam, 7 gras halen, 8 naar 't land, 9 moeder helpen, 10 moeder helpen, 11 moeder helpen, 12 brieven rondbrengen. Dat was op één morgenandere antwoorden, in den laatsten tijd gekregen, zijnsteenen bikken, grootvader jarig, aan het tobbelen, naar Zuid-brekster markt, „haiwol nait", „zien moetje is dr'oet", „moetje was noar 't boul- dag", „wichtervisitie", „ik mos klompen hoalen", „koffie- boonen branden", „pien in 't lief", enz. Spreker weesten slotte op de middelen ter bestrijding van 't schoolverzuim en liet uitkomen, dat de vacantiën dienen te worden ge regeld met het oog op den veldarbeid. Volgens de Transvaalsche „Volksstem", is het niet opnieuw benoemen van den heer Bok tot Staats-secretaris te wijten aan hetzelfde onedele spel, als indertijd tegen den heer Jorissen is gespeeld, door nagenoeg dezelfde mannen. Reeds in 1883 had men den lieer Bok te zamen met den heer Jorissen den voet willen lichten; maar dat plan mislukte. Thans echter is men beter geslaagd. „Behendig werden in het geheim, zoodat er toch volstrekt niet verder van gesproken mocht worden allerlei booze ver haaltjes verspreid en met een schijn van waarheid omtogen, waardoor de eenvoudigen gemakkelijk te misleiden waren." Toen bij het begin der zitting van den Volksraad de verkiezing van een Staatssecretaris aan de orde kwam, werd zij schijnbaar zonder reden uitgesteld. En toen zij nu onverwachts in behandeling werd gebracht, was de uitkomst verbazend voor de niet-ingewijden. Van de 32 aanwezige leden stemden 18 op dr. W. Leyds, den tegenwoordigen Staatsprocureur, 1 op den rechter Esselen, 1 op den heer Van Boeschoten en 12 op den heer Bok. „De „Volksstem" noemt dit een nieuwe daad van ondank baarheid en kwade trouw. Het blad voorspelt, dat ook dr. Leyds op dezelfde wijze verdrongen zal worden. „Maar het kon toch zijn," zegt het, „dat de intriganten zich in dat opzicht misrekenden. Dr. Leyds is een man van eer en volstrekt niet onnoozel." De uitslag van het onderzoek, door de Engelsche „Privy council" ingesteld naar den aard en de uitgebreid heid van de longziekte in Groot-Brittanje en Ierland, over de resultaten van inenting en andere preventieve middelen is, naar men aan 't „N. v. d. D." schrijft, een triomf voor de Nederlandsehe veeartsen. Onder de deskundigen, die zij hoorde, wa3 ook een Neder- landsch rijksveearts, de heer Lameris, te 's Hage. Zijn mededeelingen hadden te meer waarde, daar Nederland het eenige land is waar longziekte inheemsch was en waar zij totaal is uitgeroeid. Volgens dezen deskundige kan niet van inënting heil worden verwacht. Alleen bij gedwongen afmaking van het aangetaste vee is afdoende verbetering mogelijk. De gehoorde getuigen waren zoo goed als eenstemmig over de volgende punten 1. dat longziekte ingevoerd werd van buitenslands 2. dat de ziekte ongeneeslijk is, zoodat men alleen op preventie, niet op genezing moet werken 3. dat de ziekte wordt overgebracht door aanraking tus- schen levende dieren en door de ademhalingsorganen alleen 4. dat de ziekte langen tijd onopgemerkt blijven en dik wijls eerst na slachting geconstateerd kan worden. De Commissie stelt zich voor de ziekte uit te roeien door slachting, niet alleen van alle besmette beesten, maar ook van allen die op eenige wijze aan besmetting zijn bloot gesteld, terwijl die gedwongen slachting behoort vergezeld te gaan van beperkende maatregelen ten aanzien van het vervoer van vee in besmette districten. Het stelsel in Nederland, trots de geduchte uitgaven die het eischt, gevolgd, wordt dus door de „Privy council" als het ware aangeprezen. Dat kamervliegen de verspreiders kunnen zijn van smet stoffen, is berekend. Fransche geleerden hebben belang rijke onderzoekingen gedaan, om zich te overtuigen of werkelijk tuberkel-bacillen door vliegen worden opgenomen uit de uitwerpselen van tuberculeuse menschen, en een, Duitsche geleerde, dr. Hoffmann, heeft die onderzoekingen voortgezet. Over de uitkomsten van zijn onderzoek heeft deze geleerde onlangs te Dresden eene zeer belangwekkende voordracht gehouden. Plij heeft bevonden, dat de kamervlieg de bacillen opneemt en door de stoffen, die zij afscheidt, verder verspreidt, en ook dat de tuberkel-bacillen hun besmettingsvermogen behouden. Hij ving b. v. 6 vliegen uit eene kamer, waarin een teringlijder gestorven was. In den darm-inhoud van 4 dezer vliegen vond hij bacillen, en ook in de vlekken, welke de vliegen aan de wanden maakten. Bij vliegen, in gezonde woningen gevonden, was dit nooit liet geval. Dr. Hoffmann gaf verder vliegen onder een glazen stolp alleen suikerwater tot voedsel, en bij deze voeding was de darm-inhoud steeds vrij van bacillen, terwijl bij toevoeging van bacillenhoudende uitwerpselen van menschen, zich terstond ongehoorde menigten van bacillen in de ontlastingen der vliegen vertoonden. Daarbij begonnen tal van vliegen te sterven, evenals het geval was met de vliegen in de ziekekamer van teringlijders. Deze feiten zijn hoogst belangrijk. Om de verspi'eiding van smetstof door vliegen tegen te gaan, heeft men deze insecten zooveel mogelijk uit de kamer, waar een tering- of longlijder zich ophoudt, verwijderd te houden, en voorts in zulke woningen de wanden en alle voorwerpen, waar de vliegen hare uitwerpselen kunnen hebben neer gelegd, zorgvuldig te desinfecteeren. Door de ophooping van tuberkelgif in zulke woningen kunnen namelijk zelfs door het verstuiven van vliegenvuil gezonde, maar voor longtering vatbare menschen besmet worden. (Huisvr.) De kinder-broedmachine. Aan de klinische inrich ting te Parijs wordt met gunstig gevolg eene kinder broedmachine couveuse d'enfantsaangewend, om te vroeg geboren kinderen in het leven te behouden. Het denkbeeld is van den heer Tarnier, een Franscli verloskundige, die aldus aan de groote sterfte onder deze kinderen (ongeveer 65 percent schieten er het leven bij in) paal en perk kan stellen. De „couveuse d'enfants", of wel de „kinder-klokken", is in hoofdzaak gelijk aan de bekende toestellen, waarmede kippen-eieren worden uitgebroed. De heer Cn. schrijft in het tijdschrift „De Natuur" over dezen toestel het volgende Het is eene vierkante doos van 1 M. hoogte en 70 cM. lengte, met een dubbelen wand, 10 cM. dik, die met hout zaagsel is opgevuld. De inwendige ruimte is in tweeën verdeeld: eene voor het kind, de bovenste, en eene tweede, waarin zich de verwarmingstoestel bevindt. De lucht, die door eene opening in den bodem binnentreedt, wordt, vóór zij door de gaten in het tusschenschot in de bovenverdieping komt en door een ventilator in het deksel ontwijkt, verhit door een aantal cilindervormige heetwaterstoven, die door een spiritus- of petroleumlampje zooveel mogelijk op gelijk matige temperatuur worden gehouden. In de bovenruimte sluimert het kind in eene zachte katoenmassa. Het dak van zijne beknopte woning is eene glazen schuif, die alleen bij bijzondere gelegenheden, als etenstijd en dergelijke, mag worden geopend. De heer Auvard, chirurg aan de klinische inrichting, heeft aan den toestel eenige wijzigingen bedacht, om hem minder kostbaar te maken en daardoor meer binnen het bereik van het publiek te brengen. Behalve dat zijn toestel kleiner is, gebruikt hij steenen verwarmingscilinders in plaats van metalen, en heeft voorts ook in de constructie eenige vereenvoudigingen van ondergeschikten aard aan gebracht. De voornaamste voorwaarde voor het gebruik der machine is het bewaren eener constante temperatuur; en dat dit niet gemakkelijk is, weet ieder, die weieens op deze wijze kippen-eieren heeft uitgebroed. Men verhit den thermo- syphon driemaal per dag, ongeveer 2 uren lang, daarbij zorg dragende, dat de lamp wordt uitgedraaid, terwijl de temperatuur nog ongeveer 2 graden lager is dan die, welke men wil bereiken, aangezien de ondervinding geleerd heeft, dat zij daarna nog eenige oogenblikken blijft stijgen en dat die stijging p. m. 2 graden bedraagt. Om te waar schuwen wanneer de temperatuur de vereischte hoogte overschrijdt of daaronder blijft, bevestigde Auvard aan den thermometer in den toestel een eleetrisch alarmschelletje. Om de 2 of 3 uren wordt het kind uit den toestel genomen om voedsel te ontvangenook wordt dit hem wel door middel van een toestel van caoutchouc toegediend. De tijd, dien de kinderen in dezen broeitoestel door brengen, is zeer verschillend. Sommige zijn na verloop van eenige dagen zoover, dat men hen op de gewone manier kan gaan behandelen; andere verblijven er 2 of meer weken. De heer Auvard verhaalt zelfs van een kind van 6 maanden en 6 dagen oud, van een gewicht van 1.72 kilogram, dat zes-en-veertig dagen in de doos heeft doorgebracht en het in zeer welvarenden toestand verliet. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4