Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. TECHNISCH WOORDENBOEK, M A R I N E. Openbare Aanbesteding ter bijwoning van het groot feestconcert, gegeven door het Staf muziekkorps van het 6de reg. infanterie, kapelmeester P. Stenz, met medewerking van Breda's Mannenkoor, onder directie van den heer Govert Dorrenboom. Een overgroot publiek was in het park vereenigd. Inmiddels had er mede eene muziekuitvoering op de Groote markt plaats door het stedelyk muziekkorps der dd. schuttery, terwijl ten 9£ ure de feestdag met een schitterend vuurwerk op het exercitieterrein besloten werd. Buitenland. Met de reis van Keizer Wilhelm van Duitschland naar Weenen zal een bezoek aan Rome onmiddellijk gepaard gaan, vermoedelijk omstreeks half Octob>-r. 's Keizers beleefdheden zullen tusschen het Q urinaal en het V..ti<\ian zoodanig verdeeld worden, dat noen Koning Ilumbert noch de Paus zich te kort gedaan zal kunnen voelen. De opvoeding der Keizerlijke Duitsche Prinsen is toevertrouwd aan den Hofprediker Winfried Sclmbart, te Ballenstedt. Op den Sneeuwkop, het hoogste punt van het Reuzengebergte, is men begonnen een gedenkteeken voor Keizer Friedrich van Duitschland op te richten. Volgens de #Straszb. Post", is de te Kiel als spion in hechtenis genomen persoon geen Fransch zeeofficier, maar vermoedelijk inderdaad een architect, Mathias Ennen, uit Forbach, den 20 Juli jl. door eene firma aldaar naar Kiel gezonden, om er het in elkander zetten van eene door haar geleverde woning te leiden. Uit de officiëele verslagen blijkt, dat de Engelsche National Lifeboat Institution sedert 1824, toen zij opgericht werd, in hare reddingsbooten 33,243 personen heeft gered. Zij beschikt thans over 293 booten. Een braaf graankoopersknecht bij Parijs, Wassemer, uit Mülhausen, heeft van een notaris aldaar kennis gekregen, dat eene in 1859 overleden tante hem 8 millioen francs had nagelaten. Van een nieuw, weinig aanbevelenswaardig soort sport leest men in de „Hamb. Nachrichten* het volgende: //Dezer dagen organiseerden kindermeisjes in de allee te Hamburg een wedren met kinderwagens. Drie deelneem sters verschenen aan de start" en renden op het gegeven signaal<,een, twee, drie-', zoo snel als zij konden achter haar wagentjes de allee af, zonder acht te slaan op de hun toevertrouwde kinderen. Twee hartstochtelijke wedloopsters kwamen met elkander in botsing, waarbij een der kinderen uit den wagen viel. Een toesnellende politie-beambte, die bijna door de meisjes was aangereden, verbood een herha ling van den wedren. Gelukkig had het kind geen letsel bekomen." Benoemingen, enz. Tot dykgraaf van den polder Eierland op Texel is benoemd de heer D. C. Loman. Tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Haarlem is benoemd de heer G. Bouricius, thans ontvanger der directe belastingen en accynsen te Gouda. De luits. ter zee 1ste kl. J. M. Noorduijn en J. D. Heijning, respectievelijk behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en dienende aan boord van Zr. Ms. fregat „Evertsen", worden met 16 dezer op non-activiteit gesteld. De dirigeerende officieren van gezondheid 3de klasse (majoor) J. K. Stakman Bosse, chef van het Militair Hospitaal te Haarlem en D. H. Van Vierssen, in gelijke betrekking te Leeuwarden, hebben onderling van standplaats verwisseld. Met ingang van 1 September a. s. zijn door den Minister van Marine, in alphabetische orde gerangscbikt, benoemd tot adspirant- administrateur bij de zeemacht F. Bezemer, C. A. Ter Cock, J. H. Dijkman, H. J. Faure, C. Ferguson en E. Van der Schaft. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag. OndertrouwdJ. H. Heppener, stoker by de Marine, en W. P. De la Court. C. Kneppel, werkman, en K. Bonifacius. B. B. Arents, stoker, en B. A. v. d. Wal. A. H. Driessen, stoker, en A. M. Eradus. Gehuwd en Overleden Geene. BevallenA. J. Wentel, geb. Van Gans, Z. D. Kikkert, geb. Zwaan, Z. J. M. Westenberg, geb. Wildenboer, D. J. Zwaan, geb. Kramer, D. E. Hutjes, geb. Blom, D. Gemeente SINT-MAARTEN, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd: Jan Groet, jonkman, 31 jaren, en Elizabeth Bakker, jongedochter, 33 jaren. Gehuwd en Geboren Geene. Overleden Klaas Koorn, echtgenoot van Neeltje Rens, 81 jaren. Evert Johannis Schollee, zoon van Jacob Schollee en Tryntje Bakker, 5 jaren. Gemeente HARINGKARSPEL, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. GeborenJan, zoon van Gt. Tesselaar en Aagje Smit. Neeltje, dochter van Jan Van der Oord en Klaasje Raap. Henricus, zoon van Jacob Agenant en Cornelia Bekker. Maartje, dochter van Arie Berkhout en Tryntje Wit. Jan, zoon van Jan Bregman en Antje Schuit. Overleden Jan Van der Oord, echtgenoot van Trijntje Klinkert, 34 jaren. Gemeente NIEUWE NIEDORP, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden Geene. Geboren. Henricus Jan, zoon van Klaas Groot en Neeltje Halff. Maartje, dochter van Jacob De Vries en Aafje Pool. Gemeente SCHOORL, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. GeborenGeertje, dochter van Gerrit Jongerling en Meinuw Best. Maartje, dochter van Simon Den Das en Grietje Dalen- berg. Paulina, dochter van Jan Francis De Bakker en Neeltje Bobeldijk. Overleden Willem Nicolaï, zoon van Atse Nicolaï en Mar- garctha Bosch, 4 maanden. Gemeente HEER-HUGOWAARD, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geboren Jacob, zoon van Jacob Weel en Neeltje De Boer. Maartje, dochter van Cornelis Rootjes en Grietje Jonker. Johannes, zoon van Cornelis Hoek en Aafje de Groot. Johanna, dochter van Jan Van Diepen en Antje Hoogeboom. Cornelia, dochter van Pieter Dekker en Grietje Van der Grift. Klaartje, dochter van Klaas Groenveld en Maartje Borst. Alida, dochter van Jan Smit en Antje Fraijman. Gerrit, zoon van Sijvert Oudhuis en Mietje Ursem. Jacob, zoon van Simon Appelman en Guurtje Stoop. Johannes, zoon van Pieter Konijn en Aaltje Van Diepen. Jan, zoon van Jacobus Nicolaas Groothuizen en Antje Ruiter. OverledenAnthonius Vreeken, 1| jaar. Pietertje Bras, 14 weken. Klaartje Groenveld, 1 dag. Reinier Poland, 1$ jaar. Maartje Grootewal, echtgenoote van Hendricns Kos, 57 jaren. Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Gerrit Van Veen en Helena Dekker. Gemeente BARSINGERHORN, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en GehuwdDirk Otzen en Maartje Amels. GeborenJacoba Cornelia, dochter van Lourens Bestevaar en Maritje Boogaard. Arie, zoon van Cornelis liefhebber en Antje De Graaf. Jacob, zoon van Jan Leen on Goudina De Ridder. Jan, zoon van Gerrit Blaauboer en Net-itje Fok. Cor nelis, zoon van Arie Goedhart en Tryntje Yidtam. Cor nelis, zoon van Adrianus Lampers en Maartje Butter. Jacob en Cornelis, zoons van Jacob Kalf en Tryntje Maat. Sytje, dochter van Klaas Bakker en Francina Schotvanger. Icfje en Jantje, dochters van Meijert Grootes en Iefje Brommer. Maartje, dochter van Dirk Semeins en Neeltje Smit. Overleden: Maartje Bouwens, echtgenoote van Willem Kruijt- hoff, 58 jaren. Gemeente WINKEL, van 1 tot 31 Juli. OndertrouwdGeene. GehuwdPieter Jes, jonkman, 22 jaren, en Trijn je Kuiper, jongedochter, 20 jaren. Geboren: Antje, dochter van Willem Fijnheer en Catharina Tuinman. OverledenJohanna Woud, dochter van Lourens Woud en Willemijntje Korver, 16 dagen. Christina Korf!, dochter van Jan Ivorffen Antje Bood, 3 maanden. Antje Fijnheer, dochter van Willem Fijnheer en Catharina Tuinman, 14 dagen. Grietje Landman, wo nende te '8 Gravenhage, ongehuwde dochter van Jacob Landman en Marchien Harms Pot, 31 jaren. Levenloos aangegeven dochter van Jacob Dol en Neeltje Glas. Weerk. Waarnemingen te Helder(Landskeet). s c Windrichting Barometer mM. Thermometer C. !§>a r S Toe stand van de zee. til) 3 en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. v 0 |s. 3 4 4 12! wtn. 0.6 k. 8' zwtw. 6 u 12j zw. 16 768.00; t 7.60 764.10 f 3.60 763.16 f2.66 cc -4.4 -2.5 -5.2 1 0.65 Vlak. 0.80 Golvend 0.92| Weêrsgesteldheid3Aug. 12 u. Helder, mooi weer. 4Aug. 8 u. Betrokken, wind, regenbuien. 4Aug. 12 u. Betrokken, onstuimig, regen- buien, koud. Marktberichten. TEXEL, 2 Augustus. Gemaaid Zeegras f 6 a 7, gevischtdito f 2 a 3 per pak van 100 kilogram. Ongewasscben Wol 76 cent per kilogram. Aardappelen f 4 per hectoliter. De uitvoer van Schapen en Lammeren bedroeg in deze week 1236 stuks. ALKMAAR, 3 Augustus. Aangevoerd 500 stapels Graskaas Kleine f 30, Commissie f 29 en Middelbare f 48 per 50 kilogr. Aangevoerd 87 hectoliter Granen Tarwe f7.70, Rood Mosterd zaad f 16, blauw Maanzaad f 13 a 14, Groene Erwten f 10, alles per hectoliter. HOORN, 2 Augustus. Ter waag gewogen 363 stapels Kaas, wegende 110,598 kilogram. Hoogste prijs: Kleine f 34 en Com missie f 29 per 50 kilogram. BOVENKARSPEL (Station), 8 Augustus. Men besteedde voorfijne Bloemkool f 8 a 9, grove dito f 13 a 14 en witte Kool f 8 per 100 stuks. Aardappelen (ronde) f 1.10 a 1.15 per half hectoliter. ENKHUIZEN, 1 Augustus. Magere Varkens f 10.50 a 14. Biggen f 5 a 8 en Kippen f 1.20 a 140 per stnk. Boter 55 a 60 cents per kop. Kip-eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks. Aardappelen: Muizen f 1.30 a 1.50 en roode f 1.10 a 1.20 per half hectoliter. BEEMSTER, 2 Augustus. Op de Jaarmarkt, den 30 en 31 Juli en 1 Augustus gehouden, waren respectievelijk aangevoerd 134 Stieren, handel traag, 117 Paarden, met tamelijken handel, en 1265 Koeien, met vluggen handel en hooge prijzen. AMSTERDAM, 3 Augustus. Pryzen der Aardappelen Katwijker Zand f 2.50 a 3.50, Andijker Muisjes f 2.90 a 3.20, Westlandsche losse f 1.10 a 1.50, idem Klei Muisjes f 2.20 a 2.80, idem Zand f 2.60 a 3.Hamburgers f 2.a 2.25, Geldersche Kralingen f 1.70 a 1.80 alles per hectoliter. Aangevoerd 14 versche ladingen. Handel zeer flauw. BUITENPOST, 1 Augustus. Op de Paardenmarkt werden ongeveer 600 stuks aangevoerd. De handel was slap, vooral in Veulens. De markt was goed bezocht. LEIDEN, 3 Aug. Ter Veemarkt werden aangevoerd82 Stieren, f 48 a 195; 110 vette Ossen en Koeien, f 122 a 270 per stuk of 58 a 70 cents per kilogram102 Varekoeien, f84 a f 190 Graskalveren, f a 64 vette Kalveren, f 23 a f 74 per stuk of 50 a 70 cents per kilogram; 8 nuchtere dito, f 6.a 16.974 vette Schapen, f 20 a 33.per stuk of 45 a 50 cents per kilogram 1450 Weideschapen, f 10.a 22. 400 Lammeren, f 6.50 a 15; 46 magere Varkens, f 13 a 21; 210 Biggen, f 3.50 a 9.Veulens, f a Paarden, f a ,160 Kalf- en Melkkoeien f 95 a 230, alles per stuk. TIEL, 3 Augustus. Op de Paardenmarkt waren 170 stuks aan de lijn. De handel in Veulens was vrij levendigdeze golden f 60 a 80 per stuk. De markt was vrij wel bezocht. NIJMEGEN, 2 Augustus. Uiterwaardsch Hooi f 20 a 22 en Binnenveldsch f 16 a 18 per 500 kilogram. LANGSTRAAT, 2 Augustus. Van jarig Hooi werd dezer dagen een partytje verkocht tegen f 25 per 500 kilogramhet was bestemd voor het magazijn, om geperst te worden. Van het nieuwe gewas, dat in 't laatst van Juni goed droog gewonnen en ingezameld werd, wordt hier en daar een partijtje voor parti culiere rekening a f 18 tot f 20 per 500 kilogram genomen. MASTENBROEK, 2 Augustus. Kampereilandsch Hooi f 20 a f 22, Mastenbroeker en Genemuider lste kwaliteit f 18.50 a 20, 2de kwaliteit f 16 a 18 per 500 kilogram. DEVENTER, 3 Aug. Nieuw Hooi f 35 a 45 per 1000 kilogr. Overijselsche Smeerwol f 60 a 70, Friesche f 70 a 80, Over- ijselsche gewasschen f 70 a 80, Friesche dito f 90 a 100, alles per 100 kilogram. Het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine vertrekt morgen naar Haarlem, tot het aanvaarden der gewone jaarlijksche kunstreis. Terugkeer 3 September. Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. /Zilveren Kruis', onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, heeft jl. Donderdagnamiddag Nagasaki verlaten, koers stellende naar Shangai. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. instructiebrik Pollux", onder bevel van den luit. ter zee lste kl. J. Van Brakel Schimmel, is giste ren van een in de Zuiderzee gemaakten oefeningstocht met jongens van de opleidingsschepen alhier aangekomen. Naar aanleiding van het plan om het opleidingsschip te Rotterdam op te heften, zegt het w Militair Blad» Aangezien, om het personeel op de thans verkregen sterkte te houden, met eene jaarlijksche aanvulling van ongeveer 250 jongens kan volstaan worden, als gerekend wordt op dezelfde uitkomsten van de werving van jongens boven de 16 jaar en van lichtmatrozen voor het wacht schip alhier (in 1885 bedroegen die 75, in 1886 59 koppen), hoopt men met één opleidingsschip in den dienst te kunnen voorzien. Van 1 October 1886tot 1 October 1887 werden door de beide opleidingsschepen afgeleverd 307 lichtmatrozen van 1 October 18851 October 1886 345 lichtmatrozen. Het opleidingsschip te Amsterdam zal jaarlijks dus ongeveer 100 lichtmatrozen meer moeten afleveren dan in de laatste jaren om de benoodigde aanvulling van 250 koppen aan de vloot te kunnen geven. Tot heden werd het bericht der benoeming van den heer M. C. Koning tot Burgemeester dezer gemeente, gisteren door ons per bulletin verspreid, nog niet door de Staatscourant" bevestigd. Aan de jrN. Rott. Crt." wordt gemeld, dat bij de Regeering het voornemen bestaat, over te gaan tot de opheffing van twee Rijkskweekscholen. De 5de compagnie van het 4de regiment vesting artillerie, die aan de ernstoefeningen met i.et vestinggeschut alhier heeft deelgenomen, is hedei,morgen, onder bevel van den kapitein v. d. Veur, weder naar hare garnizoensplaats Helievoetsluis teruggekeerd. De brigadier der Rijks veld wacht W. Smeets, vroeger alhier, thans te Hilversum gestationeerd, is bevorderd tot brigadier-majoor titulair. Onder toezicht van de Commissie van Plaatselijk Bestuur der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij, werden gisterennamiddag op het Huisduiner strand proeven met het vuurpijltoestel genomen. Evenmin als bij vroegere proefnemingen voldeden dezen echter naar wensch, daar door het breken der lijnen, geen der afgestoken pijlen aan het doel beantwoordde. Hierin zal men nu trachten verbetering te brengen, wat zeker dringend noodig is, wil men bij mogelijke schipbreuken van het toestel liet voorgestelde nut verwachten. Bij den boekhandelaar H. A. Stadermann alhier is, blijkens achterstaande annonce, dezer dagen in 't licht ver schenen een werkje, getiteld: /Technisch Woordenboek," Eng.Holl. en Holl.Eng., verzameling van technische woorden ten dienste van den machinist. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op deze uitgave, die, wijl er nog geen woordenboek van dezen aard bestaat, in eene bestaande behoefte tracht te voorzien, 't Werkje is ver schenen in netten band en duidelijk gedrukt. Beroepen bij de Herv. gem. te Goes ds. J. Bouvin, predikant te Alkmaar. Tot lid van den Gemeenteraad van Scbermerhorn is gekozen de heer K. Oly Dz. Voorspoedig bevallen van een Zoon M. E. A. LOBRY DE BRUYN—SIMON THOMAS. Amsterdam, 3 Augustus 1888. H. H. Slagers! Een persoon, 22 jaren oud, met het vak tamelijk wel bekend en van goede getuigen voorzien, vraagt zoo spoedig mogelijk eene betrekking. Franco brieven, lett. D., aan den Boekh. L. D. C. VAN DOBBEN, Alkmaar. Gemeubileerde zit- en slaapkamer, zoomede opkamer te huur, tegen 1 September a. s. Adres Bureau dezer Courant, onder letter K. jjwjfljDIRECTEUREN der Onderlinge Brrt,,d waarborg:-,'Maatschappij, gevestigd •BV te Amsterdam, brengen ter kennisse van belanghebbenden, dat in de plaats van wijlen den Heer Johs. Honing, te Schagen, als correspondent is aangesteld de Heer J. WINKEL, aldaar, bij wien voortaan alle verlangd wordende inlichtingen te bekomen zijn. Augustus 1888. DE JONG Cle. Onder referte aan het bovenstaande, beveelt de onder- geteekende zich in genoemde betrekking aan. Schagen, 3 Augustus 1888. J. WINKE L. Heden is bij den Uitgever H. A. STADERMANN, te Helder, verschenen: Eng.Holl. en Holl.Eng., door J. M. en J. J. II. H. Prijs r i.qo. bij de Directie der Marine te Willemsoord, op DINSDAG den 14 AUGUSTUS 1888, des voormiddags ten 11 ure, van: Het maken van hellingen voor 2 torpedo booten groot model, op 's Rijks werf te Willemsoord. De bestekken liggen van af 7 dezer ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gravenhage en bij de Directiën der Marine te WillemsoordAmsterdam en Helievoetsluis, alsmede bij de Provinciale Besturen en ter Secretariën van de gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt, zijn de bestekken h 50 cents per exemplaar te verkrijgen ter Griffie der Marine te Willemsoord. De noodige aanwijzing in loco zal geschieden op de twee de aanbesteding voorafgaande werkdagen, 's morgens ten 10 ure. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden ten bureele van den Hoofdingenieur der Marine te Willemsoord. De inschrijvingsbiljetten, ingericht volgens art. 5 der Algemeene Voorwaarden, behoorende bij de bestekken voor de verschillende Rijks-marinewerken, vastgesteld bij resolutie van den 22 Augustus 1887, D. N°. 26, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn in de daartoe geplaatste bus in het Directiegebouw. Willemsoord, 4 Augustus 1888. De Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSEEIN DE JONG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3