Van af 1 Juni jl. is het Depót voor Heiier en oisttee pvesiigi ie iel Verkoophuis „DE RÖODE KOUS", „The Singer Manufacturing C°." P. Th. YPMA, Singer Manufacturing' C°„ te New-York, der Origineele Singer-JNaai machines der Hoofdgracht K 53 54. Eene zeer uitgebreide sorteering is in het Beneden-Magazijn geëtaleerd, tot welker bezichtiging belangstellenden worden uitge- noodigd, waarin inzonderheid uitmunten de Nieuwste Improved „Ringschuitje" Machines. Levering desverkiezende op proef; onderricht gratis; drie jaar garantie; gemakkelijke betaling. JACQÏÏES VAN ROSENDAEL. Elke Machine uit bovenstaande Fabriek MOET VOORZIEN ZIJN van het Fabrieksmerk en op den arm voluit te zien geven: Naar AMERIKA: Naar TRANSVAAL (PORT-NATAL): Amerikaansche Harmonium - Orgels, Distilleerderij „DE VRIJHEID", VEEHOUDERS. Herhalingsonder wij s. 3e klasse f 51. 3® klasse f 227.—. Alle weken des Zaterdagsnamiddags voor emigranten te spreken in het „TEXELSCHE KOFFIEHUIS" (VINKE), aan het Hoofd te Nieuwediep. ALKMAAR. Langestraat, A, 35. Voorhanden eene groote keuze van zeer goedkoope extra mooi van toon en kast, met tien jaren garantie, van af f 75. Een goed, gebruikt ORGEL te koop, a f30.—. De 's Gravenhaagsche Hypotheekbank voor Nederland verstrekt gelden ter leen, onder 1° hypothecair verband, tegen iaarlijksche rente, met inbegrip van administratiekosten, van 4i°/0, terug te betalen in eens, in annuiteiten of in termijnen, en geeft 3|°/0 en 4°/0 pandbrieven uit. Inlichtingen te bekomen ten kantore der Bank, Gedempte Raamstraat Ha, te 's Gravenhagë, en te Helder bij den Heer A. J. DE JONGH. sedert meer dan 50 jaren gevestigd te Schiedam, Korte haven, A. 132. De ondergeteekende bericht bij deze aan zijne geachte cliëntelle, dat tot AGENT voor HELDER en NIEUWEDIEP is aangesteld de Heer A. VAN BENDEGOM. Steeds zorg zullende dragen, dat mijne JENEVER, BRANDEWIJN en COGNAC van de beste kwaliteit is en tegen den minst mogelijken prijs wordt geleverd, heb ik de eer met vernieuwde aanbeveling te zijn, Uw dienstw. dienaar, ADRIANOS VAN BEN EELAART, Schiedam, 1 Juli 1888. Distillateur. Gede- JL Haiidels- poneerd mjv merk. yerbrnikers m- ei Handelaars in- Mnrwe-Lijntata en Lijnieel. Vraagt de gegarandeerd zuivere itlurwc-Lijiikockcu met 12 pCt. vetgehalte en bet gegarandeerd zuiver Lijuinccl, beide voorzien van ons handelsmerk. De garantie geschiedt onder kostelooze controle yoor 't Rijksproefstation te Wageningen. Koog a/d. Zaan. Claas Honig Zoon. Verkrijgbaar te Barsingerborn bij den Heer S. BEEMSTER- BOER en te Koegras bij den Heer D. SLIKKER. Stremming der passage. Het Gemeentebestuur van Anna Paulowna maakt bij deze bekend, dat de groote brug over de Van Ewycksvaart bij het Logement ,/Veerburg" op 13,14 en 15 Augustus e. k. voor rijtuigen gesloten zal zijn. Jon geus en 311 elsjes, die den aanstaanden cursus wenscben te volgen, behooren zich te vervoegen aan de Gemeenteschool NV 7a (Vlamingstraat), op MAANDAG den 6 AUGUSTUS, des avonds van 6 tot 8 uren. De waarn. Burgemeester, C. A. BEUKENKAMP. In de jl. Dinsdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Wieringerwaard waren afwezig met kennis geving van verhindering de heeren V. Bakker Jz. en J. L. T. Groneman. De Voorzitter opent de vergadering en de aanteekeningen van het verhandelde in de vorige bijeen komst worden na voorlezing goedgekeurd. De beer H. W aiboer heeft bericht, dat de benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur door hem wordt aan genomen. Wordt aangeboden de rekening der gemeente, zoomede die van het Burgerlijk Armbestuur, dienstjaar 1887, eerst genoemde bedragende in ontvang f 12,627.07, in uitgaaf f 11,867,56, sluitende dus met een voordeelig saldo van f 759.51. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur bedraagt f 2008.16 in ontvang, f 2071.96 in uitgaaf, sluitende met een nadeelig saldo van f 63.80. De heeren J. D. Schenk en J. L. T. Groneman worden benoemd tot leden der commissie tot het nazien van beide rekeningen. Voor twee vacatures in het collegie van zetters, welke op 1 Januari 1889 zullen ontstaan, zijn de volgende heeren op de voordracht geplaatst: D. R. Kaan, Jb. Zijp, J. D. Schenk en J. L. T. Groneman. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Visscherij op de Noordzee. De commissie van rapporteurs heeft haar eindverslag uitgebracht over bet ontwerp van wet tot goedkeuring der op 16 November 1887 te 's Gravenhage gesloten internationale overeenkomst tot bet tegengaan der misbruiken, voorvloeiende uit den ver koop van sterken drank onder de visscbers op de Noordzee, buiten de territoriale wateren. Verscheidene leden gaven te kennen, dat zij daarvan slechts geringe resultaten ver wachten. Vooreerst maakt bet onthouden van het „droit de visite" aan de kruisers het toezicht zoo niet geheel illusoir, dan toch zeker hoogst moeielijk, en verder kan ook het niet toetreden van Zweden en Noorwegen tot de conventie ten gevolge hebben, dat onder de vlag van een dier beide Rijken ongestoord de gewraakte dranknering zal worden voortgezet. Evenwel scheen ook dezen leden de aanneming van dit wetsontwerp wenschelijk, wanneer de Regeering ook harer zijds de regeling dezer zaak slechts beschouwde als eene eerste proef, die na eenigen tijd tot meer volledige maat regelen kan leiden, vooral indien zij tracht, dat de genoemde mogendheden tot de conventie toetreden. Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapbnden dienst. Het verslag, uitgebracht in de 72ste jaarüjksche algemeene vergadering van dit Fonds, bevat onder anderen de volgende mededeelingen De inkomsten over 1887 hebben bedragen f 95,659.95. Behalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, die f 44,632.25 beliepen, en de opbrengst der jaarlijksche collecte, ad f 26,021.29, zijn onder het aangegeven cijfer der inkomsten begrepende rente van het nationaal hulde blijk, ter gelegenheid van Zr. Ms. 25jarige regeering, ad f 9048.08, en het subsidie van het Rijk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot f 5000; voorts een ge zamenlijk bedrag van f 10,958.33 aan legaten. Aan 1690 deelgerechtigden keerde het Fonds f 75,357.08 aan gratificatiën en toelagen uit de^renten van 's Konings geschenk uit. Onder die deelgerechtigden bevond zich 1 verminkte en 1 nageblevene yan een gesneuvelde van den veldtocht van 1815, 314 verminkten uit Oost-Indië, 52 verminkten en 3 iiagebievenen van gesneuvelden in den strijd met België, 1305 infirmen, blinden en veteranen, 12 oud-strijders van Waterloo en 1 militair van de Amsterdamsche landmilitie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie ge noten 63 deelgerechtigden van het Fonds daarin doelmatige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen f 19,574.40. Gedurende het afgeloopen jaar werden 89 nieuwe deel gerechtigden in het Fonds opgenomen, als 11 verminkten uit Oost-Indië en 78 infirmen. Het getal sollicitanten bedraagt 1200. Het ongeluk bij den grooten optocht, die ter gelegenheid van het jubilé te Munchen is gehouden, heeft natuurlijk geene geringe stoornis teweeggebracht. Het schijnt te ziin ontstaan doordien een paar olifanten in den stoet schrikten van het blazen en fluiten eener stoommachine. In den stoet van ongeveer 10,000 personen was namelijk nevens een vijftigtal andere prachtige triomfwagens van corporatiën, beroepen en bedrijven, ook een groep waarin de ijzerindustrie was voorgesteld. Daartoe behoorde een wagen, waarop eene machine-constructie figureerde in den vorm van een reus- achtigen draak, die voortdurend vlam en rook spuwde. Een der volgende afdeelingen van den stoet bestond uit eene horde Bedouïnen, met een Indischen triomfwagen, gevolgd door eene karavaan kameelen, een groep Indianen met negervorsten te paard en acht rijkversierde olifanten; daar achter Chineezen, Japanneezen, Perzen, Mexicanen, enz. enz. De olifanten waren goed gedresseerd en zeker ook wel aan gejuich van het publiek gewoon, daar zij behoorden tot den circus Hagenbeek. Zij stapten althans heel kalm mede. Nu was de stoet zoo lang, dat op zeker punt van den weg het voorste gedeelte van den optocht reeds terug was toen het overige aldaar eerst aankwam, zoodat de beide gedeelten elkander moesten voorbijgaan. Zóó kwam het, dat de bovengenoemde drakenfiguur de olifanten moest passeeren. Juist op dat oogenblik braakte de machine onder groot geblaas een dikke rookkolom uit en deed de stoomfluit een sterk gillenden toon hooren. Dit mocht nu voor de toeschouwers een verrassend effect maken, voor de olifanten die van geen stoommachines wisten, was het echter wat al te verrassend. Geen wonder, dat die doodgoede rustige figuranten eensklaps de koppen opstaken alsof hun een schok door de leden sloeg, terwijl zij tevens schichtig uitweken en op den loop gingen. Nu gelooft men dat alles nog goed zou zijn afgeloopen, wanneer het publiek zich maar stil had gehouden. Ongelukkig echter was dit het geval niet; want terwijl de geleiders zich beijverden om de dieren te kalmeeren, ging er uit het publiek zulk een vervaarlijk geschreeuw op, dat de viervoeters geheel en al werden verwilderd. Vier hunner schenen in hunne geleiders nog genoeg vertrouwen te stellen om naar het commando te luisteren, in zoover dat zij rustig naar eene andere straat konden worden gebracht; doch met de overigen was het erger. Deze vonden het raadzamer, zich uit de voeten te maken en liepen op een draf terug. Dit ging zoo maar dwars door de volksmenigte heen, die gelukkig ruimte genoeg moet hebben gehad om snel uit den weg te komen, daar het anders onbegrijpelijk is hoe alles nog is afgeloopen zonder veel meer ongelukken dan er bij hebben plaats gehad. De dieren draafden namelijk door verschei dene straten en over twee pleinen voort tot aan de poort van het muntgebouw, die zij in hunne vaart eenvoudig uit de hengsels sloegen, waarna zij langs een paar andere straten en over de groenmarkt bij een hoek in een achter gebouw terecht kwamen. D&dr meenden ze zeker een veiligen stal te hebben gevonden, althans ze bleven er staan, tot zij door de brandweer en eene afdeeling zware cavallerie in vollen triomf naar den circus konden worden teruggebracht. Eene rijderes uit den circus, op een der olifanten gezeten, was dadelijk er afgesprongen, doch met het ongelukkig gevolg dat het dier haar een paar ribben stuk trapte. Eene andere vrouw kreeg van een der olifanten een doode- lijken slageene andere werd onder het gedrang zoo getrapt dat zij spoedig was bezwekeneen paar heeren zijn er wel levend, maar toch met eene beenbreuk afgekomen, en weldra waren er nog een twaalftal gevallen van lichte of zware verwonding bekend. (N. Rott. Crt.) De commissie, welke de landverhuizings-misbruiken onderzoekt, heeft wederom ettelijke misleide Italianen gehoord, die verklaarden overgehaald te zijn om naar Amerika te gaan door voorgespiegelde hooge loonen, onder overeen komst om hunne vooruitbetaalde plaatskaarten met woeker terug te betalen. Zij hadden geld opgenomen op hunne kleine wijngaarden en deze zouden nu ter kwijting van hunne schulden in beslag worden genomen. De gewone kosten voor de reis van Napels naar New-York bedragen 115 francs en in plaats daarvan werd hun 250 francs in rekening gebracht. Eene motie is in het huis van Volksvertegenwoordigers ingediend en naar de commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden verwezen, aandringende op een onderzoek door alle Amerikaansche consuls naar de landverhuizing uit de landen waar zij gevestigd zijn en door hen daarvan uit te brengen verslagen omtrent het eventuëel uitzenden van misdadigers en bedeelden, al dan niet onder werk contracten enz. In het bijzonder zouden zij mededeelingen moeten doen omtrent alle Vereenigingen en ambtenaren, die bij het ondersteunen en aanmoedigen van landverhuizing betrokken mochten zijn. Een vuistgevecht tusschen twee jonge vrouwen, Jet Leslie en Elsje Leary, zal, krachtens schriftelijke overeen komst, tusschen 23 en 27 dezer te Buffalo of in den omtrek dier stad worden geleverd, en wel in het openbaar, met gewone handschoenen, voor een inzet van 500 dollars. De overwinnaresse heeft bovendien recht op een deel der toegangsgelden en zal als de vrouwelijke karapyechtster der wereld worden uitgeroepen. Juffrouw Leslie is kunsten maakster, hare mededingster komische zangeres van beroep zij zijn 20 en 24 jaar, wegen elk slechts 180 pond, zijn ruim 5 en 6 voet lang en zien er allerliefst uit. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4