TWEE MAAL per dag van Yiissingen naar Londen. Stoomvaar t-M a a t s c li a p p ij „ZEELAND", 12 uur 10 's middags en 10 uur 10 's avonds. Koninklijke Ned.erland.sche POST. Deze UITBREIDING van den Dienst is aangevangen op 1 JUNI 1887. Zeldzaam FRAAIE Stoomschepen. SNELLE, VEILIGE Vaart. Op Dagbooten Eransche Restauratie. r—wffimiraw—wita i «Thirni miiiiiiMiiiiiiiiiiiiiHiiiuiiii aiinr*-""—MrrmMwm M A R I N E. Koster's Kleinen Winkel te Scliagen. George Cheavins nieuwe PATENT WATERFILTERS, Openbare Aanbesteding bij de Directie der Marine te Willemsoord, op Di.VSDAG den 14 AUGUSTUS 1SSS, des voormiddags ten 11 ure, van: Het maken van hellingen voor 2 torpedo- booten groot model, op 's Kijks werf te Willemsoord. De bestekken liggen van af 7 dezer ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gravenhage en bij de Directiën der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, alsmede bij de Provinciale Besturen en ter Secretariën van de gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Vcor zoover de voorraad strekt, zijn de bestekken a 50 cents per exemplaar te verkrijgen ter Griffie der Marine te Willemsoord. De noodige aanwijzing in loco zal geschieden op de twee de aanbesteding voorafgaande werkdagen, 's morgens ten 10 ure. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden ten bureele van den Hoofdingenieur der Marine te Willemsoord. De inschrijvingsbiljetten, ingericht volgens art. 5 der Algemeene Voorwaarden, behoorende bij de bestekken voor de verschillende Rijks-marinewerken, vastgesteld bij resolutie van den 22 Augustus 1887, D. N°. 26, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn in de daartoe bus in het Directiegebouw. Willemsoord, 4 Augustus 1888. De Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. Op voormi C. V. Spiegels, Horlogt Glas- e doos, zil meerdere Berlolit uit in gebruik onder meer aan de hoven van: Z. M. den Koning der Nederlanden. H. M. de Koningin van Engeland. Z. K. H. den Prins van Wales. Z. M. den Koning van België. Deze nieuwe patent Waterfilters hebben vele voordeelen boven het oude systeem. Wenschte men voorheen de filtreerende stof te reinigen, dan was men verplicht de plaat, die deze bedekte, en rondom met cement aan den filter was bevestigd, los te bikken, waardoor öf de filter, óf de plaat gevaar liep van te breken, hetgeen werkelijk ook dikwijls plaats vond. Bij dit nieuwe systeem bestaat dit gevaar niet; de dekplaat kan nu losgeschroefd, worden, zoodat men het asbestweefsel en de beenderenkool gemakkelijk bereiken en verwijderen kan. Bovendien ligt de onderplaat met een tweede asbest weefsel ook los op een rand, zoodat men, door ook dien weg te nemen, de filter van het gelieele binnenwerk heeft ontdaan, waardoor zoowel de filter zelf als de beenderenkool en het asbestweefsel gemakkelijk gereinigd kunnen worden. De beide asbestweefsels vervangen de spons. Deze laatste toch was altijd onderhevig aan rotting, daar zij beurtelings nat en droog was, hetwelk bij asbest nooit het geval kan zijn. N.B. Buskruit (Crêpée) N'. 1 en Hagel. A. KOSTER, Schagen. Woensdag 8 Augustus 1888, ddags elf ure, ten sterfhuize van den Heer MORRA, aan het Zand in de Zijpe, om contant geld, OPENBARE VEKKOOPING van: Een mahonyhouten Garderobe, Canapé, ronde- en andere Tafels, Fauteuils, Stoelen met trijpten en matten zittingen, Piano, Pendule, Regulateur, Vloerkleeden, Dag- en Nachtkijker, een staand Bedden mettoebehooren, Ledikant, Lakens, Sloopcn, Aardewerk, Porcelein, gouden Horloge, Bril en veren Lepels en Vorken, Inktstel, Dirigeerstok, preciosa en wat verder zal worden gepresenteerd. G. VAN OS, Notaris te Zijpe. Het Stationskoffiehuis, vroeger genaamd ,DE HOOP," te Wormerveergeveild geweest - JfeSasSBPden 30Meill., en toen opgehouden, zal opnieuw te koop worden aangeboden op WOENSDAG den 22 AUGUSTUS e. k., 's middags te 12 uur. Zie advertentiën en biljetten. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de Makelaars J. RU1JTER Dzn. en Js. FORTUIN Pzn. en bij P. LANGEBAERD, Notaris te Wormerveer. Aan een schrijven uit Glasgow, dd. 22 Juli jl., behelzende eene beschrijving van de Internationale Tentoonstelling aldaar, voorkomende in het //Hld.", zijn de volgende regelen ontleend: De scheepsbouw-afdeeling is ongetwijfeld eene der meest belangrijke. De welbekende firma Donald Currie Co. stelt een model van de mailboot ,/Roslin Castle", die tusschen Londen en Zuid-Afrika vaart (Castle-Line), ten toon, dat om zijne fijne afwerking de aandacht trekt. De Union-line heeft eveneens eenige scheeps-modellen geëxposeerd, benevens eene geheele reeks van photographieën der eetzalen, enz. op de schepen, en van de havens welke door hare schepen worden bezocht. De „Athenian", een der best ingerichte Afrika-stoomers, deed de laatste reis van Kaapstad naar Plymouth in 17 dagen en 4 uren. j De Anchor-line laat ons een kijkje nemen in het binnenste der ,/City of Rome", het grootste schip dat tot nog toe j het personen vei keer tusschen Amerika en Europa ondernam. Zij meet 8500 tonnen, is 560 voet lang, 54 breed en heeft 37 voet diepgang, en in weerwil van hare enorme afme tingen doet zij in bevallige vormen niet onder voor het sierlijkste jacht. Het drijvende paleis heeft vier masten en drie schoorsteenen, en elk der ontelbare waterdichte j vertrekken, die alle met het hoofddek zijn verbonden, is op zichzelf bezienswaardig. De kolossale stoommachines zijn 8000 indicateur P. K. sterk, maar kunnen een stoomver- mogen van 15,000 P. K. ontwikkelen. De inrichting doet niet onder voor die der fijnste hotels. Bij het wandeldek is het bovensalon ongeveer 40 meters lang, welks versiering den stempel van confortabele, buiten sporige weelde draagt. Aan de witte, met goud gestucadoorde wanden hangen schilderijen van de meest bekende meesters. De gordijnen zijn meesterstukken der weefkunst, de tapijten het beste wat Smyrna en Brussel opleveren kunnen. De eetzaal, 30 meters lang, is met prachtige spiegels en kroon luchters en uitstekende muurschilderingen versierd. Naast eetzaal en salon bevinden zich de hutten voor 480 eerste klasse passagiers. Het ,/Ladies-Boudoir" is behangen met geborduurde zijde en met nog buitensporiger weelde smaakvol gemeubi leerd. Ook bij het wandeldek is een klein damessalon, waarvan de wanden uit met goud ingelegd ebbenhout bestaan, en de meubelen met witte pluche overtrokken zijn. De heeren vinden twee prachtige rookkamers. Het geheele stoomschip is van electrisch licht en electrische schellen voorzien. Er zijn warme-, koude- en zeewater-baden, wasch- kamers, een barbierswinkel, keukens en zelfs stallen, om in open zee levend vee en versche melk in overvloed te kunnen hebben. Tien reddingsbooten, waaronder twee stoomsloepen, zijn eveneens aanwezig. En toch wordt al die weelde nog overtroffen door de i/City of New-York", die in de haven gereed ligt, en waarvan eveneens vele teekeningen en modellen op de Tentoonstelling aanwezig zijn. Maar het zoude te uitvoerig zijn, in eene beschrijving van dit schip, dat 10,500 tonnen meet, uit te weiden. Alleen zij nog gezegd, dat het 3500 personen kan vervoeren. Geen verkoudheid meer. Als middel om ver koudheid te voorkomen, vestigt ,»Eigen Haard" de aandacht op eene origineele kuur, onlangs door prof. Brown Séquard in de Société de Biologie aanbevolen. De deelen van het menschelijk lichaam, die het meest aan kouvatten zijn blootgesteld, zijn het hoofd en de voeten. De laatsten worden in den regel goed beschut, maar het eerste eischt, volgens den geleerde, noodzakelijk eene prophylactische behandeling. Ten einde die te bewerkstelligen, maakt prof. Brown Séquard gebruik van een blaasbalg, waarmede hij verscheidene malen per dag een luchtstroom laat neer dalen op het hoofd van hem, die zich aan de nieuwe methode wil onderwerpen. Eerst wordt de blaasbalg gevuld met lucht van eene temperatuur van een goed verwarmd vertrek, maar eiken dag wordt zij kouder en vochtiger en eindelijk geheel winterachtig" toegediend. Na verloop van acht of tien dagen zal, volgens den professor, het zwakste individu gehard zijn tegen de wisselingen van het weder en beveiligd tegen de ziekten van de ademhalingsorganen. Uit het dezer dagen verschenen verslag van de bevindingen en handelingen van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht in het jaar 1887, blijkt, dat in dat jaar in het personeel geen verandering plaats had. Het aantal der veeartsenijkundige practijk uitoefenende personen bedroeg op 1 Januari 1888 418, waarvan 179 krachtens afgelegd examen en 239 toegelaten empiristen. De meeste veeartsen waren gevestigd in Gelderland, nl. 65, daarna volgen Zuidholland met 62, I Noordbrabant 52, Groningen 40, Noordholland 39, Overijsel en Zeeland elk 28, Friesland 29, Limburg 26, Utrecht 18 en Drente met 14 veeartsen. i De gezondheidstoestand van den veestapel blijkt over het alge meen in 1887 zeer bevredigend geweest te zijn. Van de vee ziekten die niet in het koninklijk besluit van 14 Maart 1880 (Staatsblad No. 81) zijn vermeld als besmettelijk, kan in het algemeen gezegd worden, dat zij niet veelvuldig voorkwamen, en dat het verloop meestal goedaardig was. Kalfziekte kwam in de meeste provinciën vrij veelvuldig voor. Parelziekte werd in ver schillende provinciën waargenomen. Goedaardige droes kwam verspreid voor. Varkensziekten werden slechts sporadisch waar genomen, en veel minder dan in vorige jaren, j De gezondheidstoestand van het vee in Zuidholland wordt als i uitstekend genoemd, niettegenstaande de dieren gedurende den J drogen zomer gebrek aan voeder hebben geleden. De varkens- ziekte werd, volgens g etuigenis van den directeur van het abattoir tc Rotterdam, daar in 1887 veel minder waargenomen dan in 1886. Hij onderstelt dat de ziekte in den regel, zoo niet altijd, van elders is overgebracht, daar hij steeds groote zorg besteedt aan het ontsmetten der stallen. Goedaardige droes werd, wat Zuidholland betreft, alleen te Rotterdam heerschend waargenomen, terwijl influenza slechts sporadisch optrad. Tuberculose werd veelvuldig bij rundvee waargenomen, in Noordholland bij varkens, en in Limburg bij kippen. Het jaarverslag bevat o. a. het rapport omtrent het voorkomen van trichinenziekte te Goes, zooals dit is opgenomen in de//Staats courant" van 26 April 1887. Het in andere jaren in Noordholland veelvuldig voorko mend kwaadaardig klauwzeer schijnt zich dit jaar niet veel vuldig te hebben voorgedaan. InëntiDgen in Noorholland tegen de varkensziekte gedaan, leidden tot onbevredigend resultaat. In weerwil toch dat de varkens den juisten leeftijd hadden en de inënting geschiedde geheel overeenkomstig de methode van Pasteur, met stof uit diens laboratorium verkregen, stierven in p. m. 4 weken van 22 ingeënte jonge varkens 7. Die dieren hadden na do aanwending van het vaccin de ziekte in lichten graad door staan, gingen daarna in voedingstoestand achteruit, en stierven ton slotte onder hevige verschijnselen van varkensziekte Rothlauf Ook werd in Noordholland de ondervinding uit het buitenland bevestigd, dat de grootste zorg moet worden besteed aan het afzonderen der geënte dieren, daar zij anders gemakkelijk aan leiding geven tot verspreiding der ziekte. In Drente kwam bij schapen eene oogontsteking, keratitis, voor, bekend onder den naam van houw. Zij veroorzaakte eenige sterfgevallende oorzaak der ziekte was onbekend. Uitvoerig verslag wordt gegeven omtrent het onjuiste bericht dat te Wanssum bij een rund de besmettelijke longziekte in Februari zou waargenomen zijn. Uit mededeelingen van den districts-veearts en den directeur der Veeartsenijschool blijkt, dat daarvan geen sprake was. Nauwkeurig onderzoek leerde dat de koe aan chronische bronchitis en catarrhalo pneumonie had geleden. Niettegenstaande door 's Konings Commissaris in Limburg het resultaat van dit onderzoek werd medegedeeld en uitvoerig ver slag der lijkbevinding van de koe werd verstrekt, waarbij tevens was medegedeeld, dat de zieke longen nog te Utrecht bij dr. Wirtz ten bewijze aanwezig waren, verbood de Pruisische Regeerings- president te Dusseldorp, den departements-veearts aldaar gehoord, tot de maand Augustus allen invoer van rundvee uit een kring van 20 kilometer van Wanssum, op grond dat hij den toestand van het vee te Wanssum ten minste voor dringend verdacht moest houden. Ook bleek dat het bericht, als zou te Weert by een kalf do besmettelijke longziekte waargenomen zijn, zooals door de Belgische Regeering werd vermoed, onjuist te zijn. Het verdachte geval was een geval van septische pleuro-pneumonie der kalveren. Voorts leidde het onderzoek, in 1886 ingesteld naar den aard der varkensziekte in Nederland, de Regeering tot het in over weging nemen van maatregelen tot bestrijding der ziekte. Ook gaf de waarneming, dat door de melk, afkomstig van runderen, schapen of geiten, lijdende aan besmettelijke ziekten, meermalen besmetting werd voortgeplant, aanleiding te overwegen, hoe dat gevaar kon worden voorkomen. Dientengevolge werd herziening van het besluit, waarbij bepaald wordt welke ziekten van het vee besmettelijk zijn en welke maat regelen daartegen genomen moeten worden, noodzakelijk geacht, en werd bij koninklijk besluit van 7 Januari eene commissie benoemd, bestaande nit de heerendr. W. P. Ruyscb, dr. A. W. II. Wirtz, L. Van Driel, H. J. H. Stempel, J. Poels en J. F. Laméris, om die maatregelen te ontwerpen. In November zond die commissie haar verslag in. In het algemeen merkte de com missie op, dat maatregelen, die enkel van het standpunt van hygiëne van den mensch aanbeveling verdienen, in het ontwerp niet waren opgenomen dan bij strikte noodzakelijkheid en voor zoover het daarmee beoogde doel de medewerking van het Vee- artsenijkundig Staatstoezicht nadrukkelijk vordert. Het ontwerp was ingedeeld in dertien paragrafen en 89 artikelen, die voor zoover noodig afzonderlijk werden toegelicht. Nadere bijzonder heden vinden wij in het jaarverslag terug. Aangezien de behan deling der voorstellen van de commissie in 1887 niet afliep, zal de afloop in het volgend verslag worden medegedeeld. Vermoedelijk hebben zjj geleid tot de kortelings vastgestelde regelen. Zoowel van veepest als van longziekte bleef Nederland wederom dit jaar vrij, evenzeer van mond- en klauwzeer. Kwade droes werd in 8 provinciën waargenomen, in 28 ge meenten. Het totaal aantal gevallen bedroeg 47, waarvan de meesten in Noordholland (11), Gelderland (11) en Zuidholland (8). Schurft kwam veelvuldig voor bij schapen. Het aantal door de district8-veeartsen waargenomen gevallen bedroeg 2263. Het aantal gevallen van schurft bij paarden waargenomen, bedroeg 65. Het meest verspreid kwam de ziekte bij schapen voor in Friesland (777), Noordholland (490) en Noordbrabant (458). Bij paarden het meest in Friesland. Pokken bij schapen werden alleen in Zeeland waargenomen om het nemen der noodige maatregelen te verzekeren, werd het koninklijk besluit van 7 November 1886 toegepast en de plaats vervangende districts-veearts E. L. Van Meroennée, to Goes, tot tijdelijk districts-veearts aangesteld, benevens twee opzichters. Miltvuur kwam door alle provinciën verspreid voor. Het aantal gevallen bij runderen waargenomen, bedroeg 203, waarvan de meesten in de provinciën Zuidholland 52, Noordbrabant 50, Noord- holland 32 en Limburg 26. Ook werden twee paarden in Noord brabant, 14 schapen in Friesland, Noord- en Zuidholland en 2 varkens in Gelderland door het miltvuur aangetast. Hondsdolheid werd 27 maal geconstateerd, waarvan 9 maal in Zuidholland, 8 maal in Noordbrabant, 3 maal in Utrecht, 3 maal in Gelderland, 2 maal in Zeeland, 1 maal in Noordholland en in Overijsel. Ook is dolheid bij een rund te Breskens en bij een schaap te Ouderkerk waargenomen: elf personen werden gebeten. Als verdacht werden afgemaakt 38 honden en 4 katten. Voorts bevat het verslag mededeelingen van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht omtrent de legerpaarden, en verschillende belangrijke verslagen omtrent het voorkomen van varkensziekte, trichinenziekte, rotkreupel, diphtheritis en tuber culose, uitgebracht door de bovengenoemde commissie, en welke getuigenis afleggen, dat de commissie hare taak breed heeft opgevat. Het met zorg bewerkte verslag is verkrijgbaar gesteld bij Van Weelden en Mingelen, te 's Gravenhage. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4