De heer J. A. Pijselman werd tot onder-Voorzitter be noemd en de heer J. C. W. Dieterich, te Utrecht, tot 2den commissaris, in de plaats van den heer F. Afman, die voor eene herbenoeming had bedankt. Haarlem werd aangewezen als de plaats, waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden. De dag werd besloten met een café-concert in het Café „de Arend* en Zondagochtend te half negen is de schiet wedstrijd geopend. Volgens een gisteren bij de „N. Rott. Crt." ontvangen telegram is het eerste stoomschip „Gouverneur-Generaal 's Jacob", varende voor de „Stoomvaart-Maatschappij „Holland", van Batavia via Genua naar Amsterdam ver trokken. Volgens de „Vlissingsche Courant" heeft zich tot heden nog niemand bereid verklaard als Burgemeester dier gemeente op te treden. Uit Soerabaja schrijft men aan de „Locomotief", dd. 1 Juli jl. De cholera is sedert gisteren zeer toegenomen, zoodat de genees kundige raad, die in hare vergadering van gepasseerden Dinsdag avond uitmaakte dat die ziekte geen epidemisch karakter droeg, nu wel het tegendeel zal moeten verklaren. Wel liet zich een dag of drie geleden een gunstige ommekeer aanzien, en reeds vleide men zich met de hoop, dat de ziekte in deze week geweken zou zyn. Maar daar begon het Vrijdag weer: een paar Chineezen en inlanders werden van de straat opgeraapt en naar het stadsverband vervoerd, waar zij weinige uren later bezweken uit de kazernes droeg men militairen naar de infirmerie nit de gevangenis bracht men een stuk of wat kettingganger3 over naar het stadsverband, maar dat alles was nog niets, vergeleken by het aantal cholera- lijders, dat van den Oedjong naar dc stad getransporteerd werd. Alleen van de „Bromo", aan boord van welken oorlogsstoomer trouwens de eerste gevallen met doodelijkcn afloop zich hebben voorgedaan, werden op dien middag, naar ik hoor, niet minder dan zeven-en-twintig schepelingen naar het hospitaal te Simpang vervoerd. Tot gisterenmorgen had de ziekte zich niet in de Europeesche wijken vertoond, voor zoo ver bekend, doch daar verspreidde het gerucht zich eensklaps, dat bij een paar families gevallen van cholera geconstateerd warendat gerucht bleek maar al te spoedig waar te zijn, en zoo snel verliep die ziekte, dat de aan getasten, waaronder twee dames, een paar uren later reeds over leden waren. En uit de kampongs ziet men sedert gisterenmorgen menigen lijkstoet komen verscheidene inlanders sterven aan cholera, meer dan het bestuur wel vermoedt, en, treurig genoeg, wordt verwacht dat die ziekte nog veel slachtoffers maken zal onder de inlandsche bevolking, wijl nu juist voor onze bruine broeders en zusters de trouwmaand aangebroken is, een tijd, waarin zij geducht plegen feest te vieren. Dat nachtbraken, die zwelgpartijen, annex aan die trouwfeesten, kunnen niet aDders dan de cholera in de hand werken. De ondervinding heeft zulks reeds meer dan eens bewezen. Bange dagen worden hier intusschen beleefd. De paniek is sedert gisteren zoo toegenomen, dat vele families direct de stad verlaten hebben, terwijl anderen weer zich reisvaardig maken. A11c3 trekt naar „boven." Het naburige Lawang bijv. is nu zoo overvol, dat men er niet dan met groote moeite onder dak komen kan sommige families, die er geen logies vinden konden, keerden hier terug of reisden door naar Malang. Op de reede ziet het er ook bedenkelijk uit. Alle mogelijke voorzorgsmaatregelen worden daar genomen, en sedert is het passagieren aan wal voor het zeevolk verboden, terwijl verder besloten werd de quarantaine-voorschriften streng toe te passen. In het hotel „De Wereld", te Wageningen, is gisteren afgestapt de Russische Prins Bariatinsky met gevolg, die, zooals gemeld is, met zijn prachtig vierspan eene reis door Europa heeft gedaan en thans op weg is naar Rusland. De Prins denkt een paar dagen te Wageningen te vertoeven om de omstreken te bezoeken en gaat alsdan direct naar Tyrol. In de „Zaanl. Crt." wordt de attentie gevestigd, dat de lijnolie den 1 dezer op de Amsterdamsche markt tot f 20 per 100 pond verhandeld is, een prijs, die, wat laagte betreft, alleen in 1705 en 1738/39 overtroffen is, toen men respectivelijk f 18.25 en f 17.25, per 100 pond berekend, noteerde. Het hoogste bedrag, voor deze olie betaald, was f 79.25 tusschen de jaren 1791 en 1810 en het grootste verschil in prijs gedurende één jaar was f 25.25 in 1856, toen de hoogste stand f 58.50 en de laagste f 33.25 was. Voor wilde eenden wordt thans te Texel 40 55 cents per stuk betaald. De jacht op waterwild is sedert 1 dezer opengesteld, doch levert zeer weinig op. Zoodra de verzending van wild naar het buitenland aanvangt, verwacht men ook, dat de prijzen zullen stijgen. Jl. Dinsdagnamiddag geraakte te Kolhorn een ledige houtwagen met twee paarden bespannen op hol. De voerman viel er spoedig af en brak een arm. Nadat de paarden met den wagen achter zich een weg van ruim een uur gaans hadden afgelegd, beproefde men ze tot staan te brengen, doch te vergeefs. Nu ging het in vollen ren den Zeedijk op tot het dorp Aartswoud, waar zij bij een hoek gestuit werden door het zware hek ter zijde van den dijk, in welks palen de wielen grepen. Bij de jl. Dinsdag te Winkel gehouden harddraverij met paarden won het paard van den heer A. Sloos den prijs, dat van den heer K. Vries de eerste premie en dat van den heer A. Sloovis de tweede premie; de prijswinners zijn allen aldaar woonachtig. Aan de jl. Dinsdag te Oudorp gehouden harddraverij namen 12 paarden deel. De prijs werd behaald door het paard van den heer R. Groot, de eerste premie door dat van den heer M. Zuurbier en de tweede premie door dat van den heer H. Stikkel, allen aldaar woonachtig. Het departement Enkhuizen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft naast de Spaarbank eene Hulpbank opgericht. Het doel van deze instelling is den kleinen burger, winkelier enz., voorschotten tot een maximum-bedrag van f 100 te verschaffen, tegen vergoeding van een matig percent. Over deze Hulpbank nu wordt veel geklaagd. Het doel, dat de oprichters beoogden, was voorzeker goed, doch de wijze, waarop veelal van deze Hulpbank gebruik wordt gemaakt, doet sterken twijfel ontstaan, of dat doel bereikt wordt. Velen toch gaan naar de Bank om zich uit tijdelijke financiëele moeielijkheden te redden. Of zij werkelijk door het verkrijgen van eene som gelds gered worden, dan of zij daardoor in nog grooter moeielijkheden geraken, is eene vraag. Het laatste is wel zoo waarschijnlijk. Doch zij zijn het niet, die zich over de Hulpbank beklagen het zijn degenen, die door eene kleine som gelds in de gelegenheid worden gesteld eenigen handel te drijvendoor hen wordt de Hulpbank met den minder philanthropisch luidenden naam van „Woekerbank" bestempeld. De wijze van terugbetaling is oorzaak, dat de geldopnemer niet minder dan 9 pet. rente betaalt, terwijl de geldschieter om dezelfde reden niet meer dan kleine 6 pet. van zijn geld trekt, wat, het doel van de instelling in aanmerking genomen, toch veel te veel is. Een voorstel, om door verandering in de wijze van terugbetaling en verlaging van dividend den toestand voor de geldopneiuers gunstiger te maken, is oorzaak geweest, dat alle geldschieters hunne aandeelen hebben opgezegd. Door liet bestuur der Hulpbank is nu eene nieuwe 4 percents geldlecning uitgeschreven. Omtrent de ontvangst vuii do leden der „Holland Society", die morgen met het stoomschip „Amsterdam" van de Neder- landsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij te Rotterdam verwacht worden, verneemt men, dat een extra-trein door de Amsterdamsche Commissie van ontvangst tot hunne beschikking zal worden gesteld, om de bezoekers naar Amsterdam over te brengen, waar zij zich alsdan gezamenlijk van het station van den Rijnspoorweg (Weesperpoort) naar het „Amstel-Hötel" zullen begeven, waar de Voorzitter der Commissie, prof. T. M. C.Asser, hun het welkom zal toeroepen. Door bemiddeling dezer Commissie is voor allen vrije toegang verkregen tot alle bezienswaardigheden te Amsterdam: Artis, Panopticum, Panorama, enz., terwijl de heeren dr. Rogge, bibli othecaris, en mr. N. De Roever, archivaris, zich bereid hebben verklaard, de vreemde bezoekers al de in bibliotheek en archief aanwezige oorkonden, betrekkelijk de opkomst en bloei van Nieuw-Amsterdam in Noord-Amerika en van de hoofdstad van Nederland in oogenschonw te doen nemen. Een bezoek aan het Stadhuis zal niet achterwege blijven, waar de burgemeester waarschijnlijk de stamverwanten zal ont vangen. Gedurende den tijd, dat de vreemdelingen hier vertoeven, zullen eenige jongere leden der Commissie van ontvangst steeds gereed zijn, hen op hunne tochten door de stad te begeleiden. Dinsdag a. s. zal per stoomboot een bezoek worden gebracht aan Marken en Hoorn. De volgende treffende bijzonderheid wordt medegedeeld omtrent den brand, die dezer dagen te Nieuwer-Amstel heeft gewoed De familie Verwoert, een gezin met zes kinderen, is door de ramp het ergst getroffen, want de moeder, die met twee kinderen het venster wilde uitspringen, één in de armen houdende en het andere om haar hals vastgeklemd, kon den sprong alleen doen met het kind in den arm, daar het oudste, dat haar om den hals vasthieid, bij den sprong naar binnen terugviel. Dit meisje, zeven jaar oud, kwam in de vlammen om. Juffrouw Yerwoert en het jonge kind liggen ernstig gekwetst in het Gasthuis. Van de andere personen, die óf intijds langs de trap ontkwamen óf den sprong naar beneden waagden, zijn enkelen slechts licht gewond. De Oostenrijksche ridder Von Tausig is jl. Maandag met een groot gezelschap en dienstpersoneel in een slaap wagen van den Oostenrijkschen Noordwester Spoorweg over den Rijnspoorweg te 's Hage aangekomen en begaf zich onmiddellijk naar Scheveningen. De waggon is recht streeks van Weenen herwaarts gereden en bevat alle mogelijke inrichtingen en gemakken, voor eene langdurige spoorreis benoodigd. Het rijtuig blijft aan het Rijnstation te 's Hage gestationeerd tot aan het vertrek van de reizigers. Een ontzettend ongeval had jl. Zaterdagavond, naar het „Centrum" meldt, te half elf in een woning aan de Koningstraat te Utrecht plaats. Een 22jarige, hoogst zwangere en ongehuwde moeder viel met haar tweejarig kind van de trappen, die naar den zolder leiden. De buren, welke den geweldigen slag hoorden, snelden toe om te helpen en lieten onmiddellijk den dokter ontbieden, die dadelijk kwam en heel- en geneeskundige hulp verleende. Vóór dien tijd moest deze echter den dood der moeder consta- teeren. Het tweejarig kind was zonder eenig letsel gebleven en ook het pasgeborene leeft. De man, waarmede de ongelukkige leefde, moest in de kroeg gewaarschuwd worden. Op het kerkhof te Rhenen, waar het stoffelijk over schot rust van Simon Gorter, is thans een zerk geplaatst. Zooals men zich herinneren zal, hebben eenige vereerders deze hulde aan zijn nagedachtenis gebracht. Uit het Westerkwartier (Groningen) wordt gemeld: „Als een middel om meer vee op eene zelfde oppervlakte te voederen, wordt door onderscheidene veehouders in het Westerkwartier sedert eenige jaren groene stal voedering aangewend van weidegras der oude graslanden. De uit komsten dezer voedingswijze zijn zeer gunstig; vooral in tijden van natheid als we thans beleven, voorkomt men het vertreden der weiden. In droogte en schaarschte van gras heeft men het voordeel, dat de voeding buiten het krachtvoeder kan worden vermeerderd, en door het toe dienen van rietgrassen wordt het weidegras zuiniger gebruikt." In dit jaar viert een der meest populaire en ver spreide planten het lOOjarig jubilé van hare intrede in Europa, te weten de Fuchsia. Dr. W. Scliultze heeft waargenomen dat bier, gedu rende 3 ii 4 minuten aan sterk zonlicht blootgesteld, veel van zijn aangenamen smaak verliestbij minder sterk licht duurt het tijdsverloop langer. Het is daarom voor bier drinkers raadzaam het bier bij voorkeur niet uit glazen te drinken, maar uit de in Beieren in gebruik zijnde aarden potten, welke met een deksel gesloten worden. Men kan het ook als een wenk beschouwen om zijn glas niet te lang te laten staan. In Amerika bereidt men zich tegenwoordig -zelf, met zeer geringe onkosten, een verfrisschenden drank uit melk. Eenigszins zure melk wordt met ongeveer 2 pet. glucose- stroop goed geschud, daarna in flesschen gedaan, stevig gekurkt en de kurk met ijzerdraad omsloten. Nadat de flesschen 3 a 4 dagen op een warme plaats gestaan hebben, is een zeer aangenaam smakende (2 pet. alcohol-houdende) drank verkregen, dien men gevoegelijk „Pseudo-Kefir" zou kunnen noemen. Een berg van zeep. In Wyoming is een berg ontdekt, die geheel uit zeep, of iets dat er zeer veel op gelijkt, bestaat. De stof is geelachtig van kleur en kan in eiken vorm uitgesneden worden. De bewoners gebruiken deze stof voor zeep en dit doen zelfs de hotelhouders, nadat bevonden werd, dat zij fijn zeepwater maakt en evenals zeep vet of andere stoffen uit kleêren of van de handen verwijdert. Men denkt dat de ontdekking millioenen zal opleveren. Gemeenteraad van Zijpe. Vergadering van Dinsdag 7 Augustus 1888. Na de opening 'der vergadering, voorlezing en goedkeuring van de notulen, geeft de heer Schuit zijn leedwezen te kennen over de wijze waarop een verslaggever uit eene naburige gemeente van de Raadszittingen melding maakt. Mocht men voortgaan zoo vervolgt hij op deze voor de Raadsleden bespottelijke en beleedigende wijze de Raadszittingen te publiceeren, dan bedank ik voor mijn lidmaatschap van den Raad. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat de Schoolopziener zich niet met den voorgenomen bouw van een tweede portaal aan de school te Schagerbrug kan vereenigeu, en den Raad diens volgens een nieuw voorstel zal worden gedaan. Naar aanleiding der lezing van een ingekomen stuk, inhoudende de beeëdiging des heeren G. C. Hulst als herbenoemd Burge meester, meent de heer Nobel de tolk der vergadering te zijn, met den heer Hulst van harte te felicitccren met zijne herbenoe ming, en spreekt den wensch uit, dat hij nog langen tijd zijn beste krachten zal kunnen blijven wijden aan de belangen der gemeente, en ze hieraan dienstbaar zal maken zooals hij tot heden heeft gedaan. Het is zeker niet noodig zoo eindigt de heer Nobel zijn blijkbaar welgemeende en in uitstekenden vorm gegoten toespraak een laDge rede te houden, om mijn diepgevoelde achting voor u uit te spreken en u te zeggen, dat ik mij over uwe herbenoeming ten zeerste verheug, evenals zeker elk inge zetene van dc gemeente dit zal doen. Op deze hartelyke toespraak werden warme handdrukken met den heer Hulst gewisseld, waaruit aller instemming met het gesprokene bleek, waarna de heer Hulst, gevoelig voor zooveel blijken van sympathie, den Raadsleden, en in 't byzonder den heer Nobel, hiervoor hartelijk dank zegt, er aan toevoegende, dat de belangen der gemeente hem steeds ter harte zullen gaan. Hy hoopt, ter bevordering dier belangen, steeds op den steun en de medewerking van de Wethouders en van den Raad te mogen rekenen, evenals hem die gedurende de achttien jaren, dat hij aan 't hoofd van de gemeente staat, is verleend. Hierop volgt de aanbieding der gemeente-rekening voor 1889, waarvan aan ieder lid een afschrift wordt verstrekt, en tot onderzoek waarvan eene Commissie wordt benoemd, bestaande uit dc heeren P. Zeeman, K. Francis en J. Van Beuzekora. Van de gemeente-veldwachters A. Leeuw, P. Bakker en J. Schrieken was een verzoekschrift ingekomen, om eene toelage van f 60 voor het aankoopen van een winterjas. Met 10 tegen 1 stem wordt dit verzoek ingewilligd. Als zetters moeten aftreden de heeren A. Zijp en K. Kos, beiden herbenoembaar. De laatste verlangt echter niet meer in aanmerking te komen. Op de voordracht worden geplaatst de heeren A. Zijp, G. Koopstra, A. Schermer en P. Stam, respectievelijk met 9, 6, 10 en 8 stemmen. In verband met de herbenoeming van den heer Hulst tot Burgemeester, tot hiertoe ook Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, moet voor deze betrekking ook weder eene benoeming plaats hebben. Met 10 van de 11 stemmen (één blanco) wordt de heer Hulst weder als zoodanig verkozen. Van 26 bewoners van het dorp Schagerbrug was een verzoek schrift bij den Raad ingekomen om de kermis, die nu invalt op deD eersten Zondag in Juli, te 'willen verzetten op den eersten Zondag na den 9 September. De gronden, die adressanten hiervoor aanvoeren, zijn, dat de kermis in Juli samenvalt met voor den landman drnkke bezig heden, waardoor zij voor belanghebbenden zeer weinig voordeel oplevert. Daar de Raad de redenen ten volle beaamd, wordt het verzoek met algemeene stemmen toegestaan. Zoo dus HH. Gedeputeerde Staten ook geen bezwaar hebben tegen het verzetten dier kermis, dan zal ook de paardenmarkt op dien datum worden gesteld. Bij de gewone rondvraag brengt de heer Biersteker nogmaals de consumptie voor heeren sollicitanten naar de betrekking van Hoofd der school aan 't Zand ter sprake. Hij zegt, hierover gesproken te hebben met den Schoolopziener, welke heeft geantwoordt, dat met een vergelijkend examen zelden brood met biefstuk gegeven wordt, en hij diensvolgens het voorstel doet, om die heereu niet te geven wat in de vorige zitting is besloten, n.1.een broodje met een biefstuk en een flesch bier, maar een broodje met een kop koffie. Heb ik het goed begrepen, dan is dit voorstel na eenige discussie door den Raad aangenomen. Daar niemand meer het woord verlangt, wordt de vergadering hierna door den Voorzitter gesloten. Gemeenteraad van Schagen. Vergadering van Woensdag 8 Augustus 1888. In deze zitting kwamen, na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, in de eerste plaats in behandeling de volgende adressen v 1. Van het hoofd der gemeenteschool, waarbij door dezen werd verzocht, dat de Raad moge besluiten eene nieuwe wouing voor hem te bouwen, op liet naast de school gelegen, daarvoor indertijd reeds aangekocht terrein, en zulks wijl adressants tegenwoordige, door hem gehuurd wordende woning, voor zijn gezin te klein en in meer dan ccn opzicht ondoelmatig is. Naar aanleiding van dit adres 'werd besloten, het daarin genoemd terrein te doen opmeten, ten einde kunne blijken of, wanneer daarop eene woning wordt gebouwd, er nog ruimte genoeg overblijft voor vergrooting, zoo noodig, der school. 2. Van S. Kruijer Jr. en andere-bewoners van het Noord, houdende het verzoek, dat de vuilnisbelt aan het Hoog aldaar, om gezond heids- en andere redenen, naar elders moge worden verplaatst. Dit adres werd aangehouden, terwijl eene Commissie werd benoemd, om onderzoek in te stellen naar eene geschikte plaats buiten de kom der gemeente, waarheen het vuilnis enz., zal kunnen worden overgebracht. 3. Van mej. de wed. D. Keesman, om ontheffing van d'e verdere voldoening van den door wijlen haren echtgenoot verschuldigde» hoofdelijken omslag. Deze ontheffing werd verleend over de tweede helft van het loopende jaar. 4. Van C. Bijpost Rz., om ontheffing van aanslag in de belasting op de honden, als abusivelijk op het deswege opgemaakt kohier gebracht] welke ontheffing mede werd verleend. Daarna geschiedde voorlezing van eene opgave van den oppcr- brandmeester P. Honijk van de vermoedelijke kosten voor het aan schaffen van een wagen, geschikt voor liet gelijktijdig Vervoer van brandzeilen en brandladders bij het ontstaan van brand, welke kosten waren geraamd op f 70. De Raad, de noodzakelijkheid der aanschaffing van zulk een voertuig erkennende, fiatteerde de uitgave daarvoor. Alsnu volgde de voorlezing van het rapport der Commissie, belast geweest met het onderzoek der gemeente-rekening over het dienstjaar 1887. Uit dat rapport bleek, dat de Commissie de rekening in orde had bevonden, en deze werd alsnu, conform de conclusie van het rapport, voorloopig vastgesteld tot de bedragen, reeds in liet vorig Raadsvcrslag vermeld. Bij de nu volgende rondvraag beklaagde zich de heer Voerman, dat P. Dekker, wonende naast spreker, er drie honden op nahoudt, welke gevoederd worden met vleesch, hetwelk een ondragelijke» stank verspreidt.De Voorzitter beloofde naar dit, voor de openbare gezondheid bedenkelijk, feit een onderzoek te zullen doen instellen. De heer Buis verklaarde het wenschelijk te ucliten, dat de behandeling van den bouw der ouderwijzerswoning niet werd aan gehouden tot de gewone raaandelijksche Raadsvergadering, maarzoo spoedig mogelijk geschiedde. De Voorzitter verklaarde eene spoedige afdoening dier zaak zooveel mogelijk te zullen bevorderen. De heer Hazeu besprak de wenschelijkheid, dat de boomen langs de Gedempte Grucht, die door hun zwaar lommer aldaar des avonds eene Egyptische duisternis veroorzaken, eens flink worden opgesnoeid. De Voorzitter deed toezegging, dat zulks ter gelegener tijd zal geschieden. Daarna werd de vergadering gesloten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2