K A A SHAI DEL. 0RI6INEELE SINGER NAAIMACHINES, P. Th. YPMA, PIANINO'S. Piano-magaziin Tan P. Til. YPMA, De aandacht der H.H. Kaashandelaars wordt gevestigd op de nitstekeiide, snelle en betrekkelijk goedkoope wijze van vervoer, die thans via de route Vlissingeu-Queenboro bestaat voor kaas naar Engeland. der Stoomvaart-Maatschappij „ZEELAND" THE SINGER MANUFACTURING Co., NEW-YORK. Hoofdgracht K 53 54, in het Verkoophuis „QE ROODE KOUS' ALKMAAR, Langestraat, A. 35. Amerikaansche Harmonium - Orgels, Gede- frtf% Handels- poneerd merk. VEEHOUDERS. Naar AMERIKA: Naar TRANSVAAL (PORT-NATAL): Goedkoope, uieuwe, solide Pianino's, alsmede zeer mooie, gebruikte Pianiuo's, Harddraverij en Vuurwerk ÏEÏÏI te SCHAGEN, SCHITTEREND VUURWERK. j De algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen werd jl. Maandag in den Haag gehouden. De heer Verploegh Chassé presideerde. Tot Bestuurslid is ge- kozen de heer Ferf, lid van Gedeputeerde Staten van Noordhol- land, terwijl de heer Groskamp, burgemeester van Sloten, is i herkozen. De rekening, enz. werd goedgekeurd, 't Bleek dat bij de in het loopende jaar gehouden examens voor aspirant- gemeente-secretarissen of ambtenaren ter secretarie van de 29 candidaten 21 waren geslaagd. Zoowel in het aantal als in het gehalte dier geslaagden was verbetering waar te nemen. Tevens bleek, dat bij een deelneming van 35 candidaten aan 't examen ééne commissie voldoende was. Nadere inlichtingen verstrekt J TV de Directie te VLISSINGEN. de firma Eerste en grootste Naaimacliinenfabriek der wereld. alom bekend om hunne voortreffelijke constructie en groote duurzaamheid. Deze Machines worden ook op proef geleverd en gratis onderricht er op verstrekt, teneinde elke reflectant zich door eigen oudervindiug van hunne onovertroffen degelijkheid kan overtuigen, vóór dat hij koopt. De Naaimachines der Singer Maatschappij zijn in elk opzicht met de grootste nauwkeurigheid afgewerkt en uit de beste grondstof vervaardigd. Alleen hieraan hebben zij dan ook hun weergaloos succes te danken. Elke echte Singer Machine draagt op den arm voluit geschreven ,TIIE SI.XGElt JUAKUFACTVRING Go.1', alsook het nevenstaand fabrieksmerk. Men machte zich voor namaaksels. De Singer Maatschappij heeft slechts één Depót voor HELDER en OMSTREKEN, en wel: Voorhanden eene groote keuze van zeer goedkoope extra mooi van toon en kast, met tien jaren garantie. DIRECTEUREN der Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij, gevestigd te Amsterdam, brengen ter kennisse van belanghebbenden, dat in de plaats van wijlen den Heer Johs. Honing, te Schagen, als correspondent is aangesteld de Heer J. WINKEL, aldaar, bij wien voortaan alle verlangd wordende inlichtingen te bekomen zijn. Augustus 1888. HE JONG Gic. Onder referte aan het bovenstaande, beveelt de onder- geteekende zich in genoemde betrekking aan. Schagen, 3 Augustus 1888. J. W IIV li E L. Verirniters Tan- en Handelaars ia- Mnrwe-Lijnkoeken en Lijumeel. Vraagt de gegarandeerd zuivere ilSurwc-Lijukockcu met 12 pCt. vetgehalte en het gegarandeerd zuiver Lijmnccl, beide voorzien van ons handelsmerk. De garantie geschiedt onder kostelooze controle voor 't Rijksproefstation te Wageningen. Koog a/d. Zaan. Claas Honig Zoon. Verkrijgbaar te Barsingerhorn bij den Heer S. BEEMSTER- BOER en te Koegras bij den Heer D. SLIKKER. kiasse f 51 3® klasse f 227.—. Alle weken des Zaterdagsnamiddags voor emigranten te spreken in het ..TEXELSCHE KOFFIEHUIS" (VINKE;, aan het Hoofd te Nieuwediep. en ook meer kostbare soorten; in grooten voorraad, in bet Alkmaar, Langestraat, A. 35. SB. Vijf jaren garantie; gematteliike betaling. Zeldzaam aanbod. Door omstandigheden ter overname, een drukbezocht Yolks-Bierhnis, wekelijksche omzet 50 '55 vaten bier, behalve de enorme Bessenwijn, Limonades, enz. Wekelijksche verdiensten van 80 a 90 gulden. Koopsom f 2300. Huur van 't ruime huis f 624 's jaars. Men kan zich een maand van de soliditeit overtuigen. Adres: JENCK Co., Damrak 85, Amsterdam. Volks vermakelijkheden en Muziek voor den dans, op ZONDAG 26 AUGUSTUS 1888, in de „Blauwe Keet" te Koegras. IJ. BUIK. op DINSDAG 21 AUGUSTUS 1888. Des avonds vanwege de gemeente: De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij zal, evenals in het vorige jaar, weder extra-treinen laten loopen, van SCHAGEN naar ALKMAAR en HELDER, en stoppende te Oudesluis, Anna Paulowna en Zijdewind. Vertrek van Schagen: naar ALKMAAR 11.uur 's avonds en naar HELDER 12.35 uur 's nachts. Namens het Bestuur: F. G. J. C. HEYLIGERS, Voorzitter. W. ROGGEVEEN Cz., Secretaris. De nieuwbenoemde Gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, do heer mr. C. Pijnacker Hordijk, zal zich te Marseille aan boord begeven van de «Sumatra", een der fraaiste schepen van de Stoomvaart-Maatschappij «Nederland", die hedenmorgen te 10 uur van de Handelskade te Amsterdam vertrok. Zooals men weet, is het gewoonte, dat voor den Gouverneur-generaal aan boord afzonderlijke hutten in gereedheid worden gebracht, en wel meestal aan dek van het schip. Daar op de «Sumatra" die gelegenheid op het dek ontbrak, zijn een drietal hutten van de lste klasse passagiers-afdeeling ingericht, die afzonderlijk een geheel vormen. Deze hutten loopen ineen. De salon van den heer Hordijk is op eenvoudige, doch smaakvolle wijze gemeubeld en bestaat in hoofdzaak uit een gemakkelijke sofa langs de drie zijden, een fraaie schrijftafel en andere geriefelijkheden. De slaapkamer van Z. Exc. en zjjne echtgenoote is daarnaast en geeft weder toegang tot de slaapkamer voor de twee kinderen en de bad- en gemakkamer. De algemeene jaarvergadering van de «Unie" eene school met den bijbel, zal op 18 October te Utrecht gehouden worden. Volgens de agenda zullen de navolgende onderwerpen worden behandeld 1. Van het locaal comité te Dordrecht. Met het oog op de verandering der Regeering dringe het Bestuur der „Unie" bij haar aan op wegneming van den vaccine-dwang voor de kinderen der christelijke scholen. 2. Van het locaal comité te Bolsward. Het Bestuur der «Unie" richte een schrijven aan de Regeering, waarin uitgedrukt staat, dat de «Unie" met blijdschap kennis heeft genomen van hetgeen in de troonrede aangaande het onderwijs gezegd is, en met ver trouwen en belangstelling voorstellen der Regeering in zake het onderwys te gemoet ziet. 3. Van het locaal comité te Goes. Is het in het belang van het onderwijs, dat er aangedrongen wordt op de benoeming van hoofden aan bijzondere scholen in examen-commissieën 4. Van het locaal comité te Bolsward. Wijl het vooral in onze dagen voorkomt, dat onderwijzers worden ontslagen om redenen buiten het onderwijs, geeft het locaal comité in overweging, of het niet wenschelijk en mogelijk zou zijn, dat het Bestuur der «Unie" in overleg met de bestoren voor christelijk en gerefor meerd schoolonderwijs een raad van wijze en vertrouwde mannen in het leven riep, die zich beschikbaar stelden, om bij voorkomende moeilijkheden tnsschen onderwijzers en schoolbesturen als scheids rechters op te treden. 5. Van het Bestuur der «Unie". Welke maatregelen moeten genomen worden om de rechten der onderwijzers ook tegenover de Besturen hunner scholen te waarborgen 6. Welke behoort de verhouding vaD de «Unie" tot de beide andere schoolvereenigingen (christelijk nationaal en gereformeerd schoolonderwijs) te zijn Op de vraag of zij, die altijd een diploma hebben verkregen, de beste plaatsen ter verschillende secretariën bekomen, antwoordde de Voorzitter, dat zeer zeker diegenen, die een diploma hebben, 1 by verschillende Gemeentebesturen boven anderen de voorkeur genietenoverigens zou bet Bestuur overwegen in hóeverre het nuttig was, telken jare opgave te doen van de gediplomeerden die geplaatst waren. De Voorzitter deelde nog mede, dat het Bestuur besloten heeft zich tot de Regeering te wenden, ten einde maatregelen in 't leven te zien geroepen tot betere wering van landlooperij en bedelarij. De heer II. G. Hartman, secretaris van Goos, besprak daarop de wenschelijkheid der herziening van de bezoldigingen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers der gemeenten in Nederland, zoodanig dat daarin meer eenvormigheid komc. Spreker toonde met cijfers uit staten aan, dat de burgemeesters in ver schillende gemeenten van ons land slecht bezoldigd worden. Vooral in Limburg was 't ergerlijk; in niet minder dan 57 ge meenten dier provincie hebben de burgemeesters van f 100 tot f 200 salaris. Door vergelijking der cijfers toonde hij voorts aan, hoe ongelijkvormig en ongemotiveerd de bijdragen voor burge meesters-, secretarissen- en ontvangers-salarissen worden uitge trokken. De schuld hiervan is in de wijze van benoeming gelegen. En verandering is alleen mogelijk, wanneer de vaststelling der tractementen berust bij Z. M. den Koning of den Minister van Binnenlandsche Zaken. Spreker stelde voor, het bestuur uit te noodigen aan deze zaak zijn aandacht te wijden en middelen te beramen om tot verbetering te geraken. Na eenige discussie werd besloten dat het bestuur dit punt nader zou overwegen. Op een uitnoodiging van de Vereeniging voor burgemeesters en secretarissen in Friesland om zich, evenals die Vereeniging, tot den Minister van Financiën te wenden, ten einde te verkrij gen dat de financiëele moeielijkheden worden voorkomen, verbonden aan de driemaandelijksche uitkeering van de 4/5 der personeele belasting, heeft het bestuur geen bepaald voorstel gedaan. Uit de discussie bleek, dat men 't echter geheel met het gevoelen der bovengenoemde Vereeniging eens is en men voor de gemeenten bij gebrek aan kasgeld een beroep op den Rijksontvanger wen schelijk achtte. In eene particuliere correspondentie uit China in «Gelria" komt de volgende aansporing aan de Nederlanders voor, om meer uitbreiding te geven aan hunne betrekkingen met dat uitgestrekte Rijk. «Het getal Europeanen zegt de schrijver blijft hier overal zeer beperkt, ook te Peking. Toch zijn er Engelsche, Fransche, Duitsche, Amerikaansche en Oostenrijksche Syndicaten, die het Gouvernement de behulpzame hand bieden in zijne po gingen om Westersche beschaving te bevorderen. Maar een Hollandsch is er niet éénGeen Syndicaat en geene Hollanders Waar zitten toch jelui euergie, rijkdom en handelsgeest? Waar jelui kooplieden en ingenieurs? Laatsten zijn hier bezig met het maken van plannen voor dokken, kanalen, spoorwegen, publieke gebouwen enz., maar niet één Hollander is onder hen. En dat van een volk, dat het eerst op Decima en Formosa is geweest 1 Zouden er dan werkelijk geene goederen uit Holland uit te voeren zijn, welke door den Chinees worden verlangd Het speet mij, dat ik den heeren Gebroeders Hesselink en Co. te Arnhem moest ontraden om een begin te maken met een uitvoer hunner wynen. Daarvoor is de zuinige, slecht betaalde en goedkoopheid-minnende Chinees geen geschikte afnemer. Maar er zyn honderd andere dingen, waarmede de proef eens zou kunnen gewaagd worden. Mijne kennis van land en volk en van de behoeften van beide stel ik gaarne ter beschikking van elk handelshuis dat inlichtingen zou verlangen, zoowel omtrent China als Japan. Ik zal de vraag daarom zoo spoedig en zoo goed mogelijk beantwoordenhet is een oude schuld, die ik op die wijze aan Holland kan afdoen 1 Den enkelen belangstellende, die zich na dit schry ven soms mocht voordoen, zult ge wel aan mijn adres willen helpen." («Gaarne," voegt de red. van «Gelria" hierbij.) «Och, help help riep jl. Donderdagmorgen een klein ventie, terwyl het trappelend van ongeduld en met tranen in de oogen vanaf den hoogen walkant, nabij de Loosduinsche brug te 's Hage, in de vaart keek. Van alle kanten schoten meuschen toe en tuurden naar de blaasjes, welke zich nog aan de oppervlakte van het water ver toonden. Steeds stroomden meer menschen naar den waterkant. De angst steeg met 't oogenblik. «Waarom laten ze die schapen ook alleen uitgaan," klonk het verwijtend nit den mond van een oud moedertje. «'t Is een schandaal," beaamde een ander. «Je staat hier dagelijks doodsangsten uit," zeide een derde. En te midden van het tumult werd het knaapje van alle kanten met vragen bestormd, doch kon door zijn snikken niet antwoorden. «Ga naar de Peliessie en haal een dreg," liet een verstandig mensch zich hooren, en dadelijk renden tien personen tegelijk naar het politie-posthuis aan de brug. Daar breekt een flinke kerel door den menschendam. Zijn jas heeft hij reeds uitgegooideen van de omstanders reikt hij zijn horloge toe, doch juist toen hij den koenen sprong zal doen, komt men met een soort schepnet, en de man wacht nog even, vóór hij een modderbad gaat nemen. Het net wordt te water gebracht en voorzichtig opgehaald. Mis, 't komt leêg naar boven. Nog eens geprobeerd. «Stilik voel watroept de visscher. De menschen dringen naar voren zij, die het dichtst bij den waterkant staan, loopen gevaar er zelf ingedrongen te wórden. Langzaam komt het netje naar boven. «Ik heb hetroept de man. Nogmaals dringt alles naar den waterkant en daar ligt, druipend en zwart van de modder een klein katje, waarmede de jongen overgelukkig haar huis loopt. Jl. Donderdag heeft, in tegenwoordigheid van Keizer Wilhelm, te Frankfort aan den Oder de onthulling plaats gehad van het monument, dat daar ter nagedachtenis van den veldmaarschalk Prins Frederik Karei is opgericht. De keizer heeft juist den 16 Augustus voor deze plechtigheid gekozen, omdat op dien dag de slag van Mars-la-Tour plaats had en dus de beteekenis van het monument nog duidelijker in het oog springt. «Het is onze plicht," zoo zegt de Vorst in zijne schriftelijke bepalingen omtrent de onthulling, «bij elke gelegen heid te herinneren aan de daden van de helden van 1870. Hulde brengen aan de dapperen, dat is de dapperen vermenigvuldigen Het monument bestaat in hoofdzaak in een ruiterstandbeeld van Prins Frederik Karei en wordt geheel bekostigd uit de bij dragen der officieren van het 3de legerkorps, waarover door hem tijdens den Fransch-Duitschen oorlog het bevel gevoerd werd. Ter eere van de plechtigheid en de komst van den Keizer, die door verschillende Prinsen, enz. vergezeld wordt, is Frankfort feestelijk versierd. Bij het feestmaal, dat gisteren gehouden werd naar aanleiding van de onthulling van het gedenkteeken voor wijlen Prins Frie- drich Karl, dronk de opperburgemeester op de gezondheid des Keizers. De Keizer betuigde zijn dank. Onder erkenning van de trouw en de gehechtheid van het volk jegens het huis Hohenzollern, roemde hij tevens het vaste karakter en de strategische bekwaam heden van Prins Friedrich Karl, die het Brandenburgsche leger korps aanvoerde, dat den slag van Vionville had gewonnen. «Wat op den vijand is veroverd," zeide de Keizer verder, «zal nimmer worden opgegeven. Eer zouden wij de 18 legerkorpsen en de 42 millioen Duitschers op het slagveld laten, dan ons ooit een steen van het verkregene te laten ontnemen. In dien geest drink ik op het welzyn van de Brandenburger stad Frankfort en het derde legerkorps." SMelpersdruk van A, A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4