hem toevertrouwde brieven aan niemand anders dan aan den geadresseerde ter hand stellen. Hij moet de constructie van zijn wiel goed kennen en zich vertrouwd hebben gemaakt met het lezen der kaart. Ritmeester Baron Van Asbeck, te Amersfoort, is aan de gevolgen van het hem overkomen ongeluk overleden. Aangaande den oogst heeft men in „de Streek" over het algemeen weinig stof tot tevredenheid. De karwei laat, zoowel wat kwaliteit als wat kwantiteit betreft, veel te wenschen over; de prijzen zijn laag; de mosterd is nogal goedde aardappelen hebben veel van de ziekte geleden sommige vroege soorten zijn dermate aangetast, dat zij het rooien niet waard zijn; de prijzen der late soorten zullen dientengevolge waarschijnlijk hoog zijn; de bloemkool is dit jaar van uitmuntende kwaliteit, zoodat flinke prijzen worden besteed; gerst en haver hebben veel van het natte en gure weer te lijden gehaderwten en boonen zullen een klein beschot opleveren; de uien zijn vrij goed; de pereboomen zullen weinig, de appelboomen bijna niets opleveren, doordat zij veel van de rupsen hebben geleden; de pruimeboomen zijn hier en daar goed beladen; de aal- besseboomen hebben weinig opgeleverd; de prijzen zijn laag. Uit den Haag meldt men aan de „Prov. O. en Zw. Crt." „Het zal u waarschijnlijk aangenaam zijn eenig betrouw baar bericht omtrent den toestand des Konings te ontvangen. Zonder dat die toestand bepaald zorgwekkend is, is men hier toch niet gerust. Dr. Vinkhuysen, die jl. Zondag op 't Loo was, is hier teruggekeerd, maar moest er Dinsdag weer heen. Voor 't oogenblik zijn er geen° dreigende ver schijnselen, maar hetzij een belangrijke verheffing der kwaal, hetzij een inzinking van krachten (collapsus) zou in casu een noodlottigen afloop kunnen veroorzaken. De voogdij wet, die jammer genoeg (vooral door Kappeyne's toedoen) niet tijdens de zitting tot afdoening kwam, zou als de toestand verergerde aanleiding geven tot onver wijlde bijeenroeping der Kamers. Vooralsnog is hierover niets bepaald, maar ongetwijfeld zal het Ministerie nauw lettend toezien, gevoelende de verantwoordelijkheid die het drukken zou, indien de natie voor een sterfgeval stond i zonder wettelijke regeling der voogdij. Van harte hopen wij dat alles zonder maatregelen, inderijl genomen, zal kunnen verloopen." De jaarlijksche algemeene vergadering van den Anti- dienst vervangingsbond zal dit jaar te 's Hage worden gehouden op Donderdag 30 dezer. De Voorzitter van den Algemeenen Nederlandsehen Wielrijdersbond schrijft, naar aanleiding van het door 't „Rott. N.blad* verspreid bericht, dat de zoogenaamde „Ives", van Gouda, van zijne ouders geen vergunning gekregen had om aan den wedstrijd deel te nemen, daar hij bij het overgangs-examen op zijne school niet ge slaagd was: 1. dat de wielrijder, die zich achter den naam Ives verbergt, iemand is, die den schooltijd reeds een paar jaren achter den rug heeft; en 2. dat bedoelde heer juist eenige weken geleden met goed gevolg een examen (geen school-examen) heeft afgelegd. Onlangs werd medegedeeld, dat het Fransche stoom schip /Paris", 't welk thans te Amsterdam in het droogdok staat, langer is dan eenig Nederlandsch stoomschip. Uit de registers van „Veritas" en „Lloyds" kan men bespeuren, dat het stoomschip „Paris* 378 Eng. voeten meet, terwijl de „Rotterdam" 389 en de „Amsterdam" 410 Engelsche voeten lang zijn. De „Rotterdam" is dus 11, de „Amsterdam" 32 Engelsche voeten langer dan de „Paris". Door een onbekende oorzaak is jl. Dinsdag op Texel de uitspanningsplaats „Flora", tusschen den Burg en de Koog gelegen, door brand verwoest. Huis en inboedel waren verzekerd. Op de jl. Maandag te Schagerbrug gehouden Ten toonstelling van de afdeeling Zijpe der Hollandsche Maat- mij; zie haar met hare vogels, en in hare bosschen en velden. Hij lachte wêer. Ik heb op haar gelet; ik zag dikwijls hoe zij kwam aan rennen, als werd zij uit een boog geschotenEens heb ik haar beloerd onder een teedere scène met een eekhoorn, dien zij gevangen had. Ik wilde de groep teekenen, maar toen zij mij in het oog kreeg ging ze op de vlucht; zij vond het zeker gemakke lijker haar eekhoorn te vangen, dan ik het vind om haar te vangen, die wilde vogel. Het is dat wilde in haar, dat haar zoo aantrekkelijk maakt, zeide Thyra, terwyl zy er zich over verwonderde, dat hij in een oogenblik als dit, over een ander wilde hooren spreken dan over zichzelf en haar, maar zij wilde hem niet herinneren aan wat hij scheen te hebben vergeten. Zij is opgegroeid in een van onze wildste dalen, in de diepste eenzaamheid. Wij denken reeds, dat wy weten wat eenzaamheid is; als zij van haar kinds heid vertelt, dan begryp ik pas wat het wil zeggen alle'én te zyn. Zelden ziet men er een mensch en komt er eindelijk een, dan is het of er mos op zijn gezicht is gegroeid. Toen verloor zij hare ouders en zoo kwam zij hierje weet immers, dat zij Frederik's zuster is. Ja, Frederik, de zeeofficier, je verloofde, viel hij heftig in, alsof hij zich op eens zijne liefde herinnerde, zijn arme, ver geten liefde. Hij staat mij in den wegAls het mogelijk is, jaloersch te zijn op een doode, dan ben ik het op hem. Op iemand die tien jaar geleden gestorven is Tien jaar Weet je wat dat zeggen wil? Ja, dat je nu lang genoeg over hem getreurd kunt hebben. En dat ik in dien tijd tien jaar ouder ben geworden. Hij wil juist antwoorden, dat hij haar liefheeft, zooals zij nu is, maar opeens klinkt weêr het gezang in het boschje. Wat is het toch voor tooverij, die hen van elkaar wil scheiden Hij wil niet luisteren, maar hy luistert toch, want zoo heeft de onzichtbare nog nooit gezongen. Thyra ziet hem onafgebroken aan. Zijne oogen vlammen, hy is geheel veranderd, onherkenbaar. Zij kent slechts een jongen man met een bleek, denkend gelaat. Hij, die nu luistert, is prachtig, meer dan mooi. Daar hij voor haar geen oogen heeft, gaat zy stil heen. Hy ontwaakt als uit een droom. Wat is dat Zy is weg Heeft hij haar pijn gedaan? Hij doet eene wanhopige poging om weer rustig te zijn. Het is hem werkelijk een bitter verdriet, dat de zangeres Thyra niet is. Het is immers in tegenspraak met de natuur, dat een ander zoo zingt, zingt tot zyn hart in vlammen staatmaar zijne liefde voor Thyra blijft toch dezelfde. In ieder geval is er maar één weg voor hem. Hij heeft haar hand gevraagd, en hij zweert, dat het haar nooit zal berouwen, zijn vrouw te zijn geworden. Hij ziet tegen haar op. Er is over haar een waas van stille grootheid, dat hem aan zijne moeder herinnert; dit hoort bij die vrouwen, witr leven altijd groot, schoon en edel is, in welke omstandigheden zij ook ge plaatst zyn, in rijkdom of armoede, in ziekte of gezondheid, op hun geboortegrond of in vreemde landen. De man, die zulk een vrouw krygt, mag zijn gelukkig gesternte prijzen. (Wordt vervolgd.) schappij van Landbouw werden de volgende prijzen toe gekend Rundvee. Voor de beste melkkoe van 37, vóór 1 Mei gekalfd hebbende; 1ste prijs G. Kant, te Schagen, 2de prijs N. Van Leeuwen, te Eenigenburg. Melkgevende vaarzen, geboren in 1886, 1ste en 2de prijs A. Bakker, te Schagen. Hokkelingen, geboren in 18871ste prijs J. Buis, 2de prijs W. Fransz, beiden te Schagen. Kuikalveren, geboren in 18881ste en 2de prijs J. L. T. Groneman, te Wieringerwaard. De beste herfstkalfkoe, moetende kalven tusschen 1 Sep tember en 1 December; 1ste en 2de prijs G. Van Os, te Schagerbrug. Stieren, geboren in 1886; 1ste prijs J. L. T. Groneman, 2de prijs D. Sleutel, beiden te Wieringerwaard. Stieren, geboren in 1887; 1ste prijs J. Bakker, te Wie ringerwaard, 2de prijs J. J. De Wit, te Zijpe. Pluimgedierte. Het mooiste toom kippen; 1ste prijs W. Van Schoorl, te Sint-Maarten, 2de prijs J. Sijbrands, te Eenigenburg. Het mooiste toom eenden1ste prijs J. J. De Wit, 2de prijs A. Stam, beiden te Zijpe. Het mooiste paar duiven1ste prijs N. T. Teengs, te Wieringerwaard, 2de prijs D. Tromp, te Zijpe. Voor de harddraverij van boerenpaarden hadden zich 14 deelnemers aangemeld. De prijs, een compleet span tuigen, werd gewonnen door het paard „Goliath", van J. J. De Wit, te Zijpe, berijder C. J. De Wit. De 1ste premie, een drummeldek met singel, door het paard Aaf ke", van de wed. J. Lief hebber, te Zijdewind, en de 2de premie, een paar teugels met zweep, door het paard „Susanna", van D. Kroon, te Zijpe. De Tentoonstelling werd ook vereerd met een bezoek van den Voorzitter der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, den heer Visser van Hazerswoude. In den schouwburg van den heer Van Lier, in de I Amstelstraat te Amsterdam, klom jl. Dinsdagavond een bezoeker van de gaanderij over de ballustrade. Hij tuimelde in het parterre en werd met een gebroken been naar het Gasthuis gebracht. Een vreeselijk ongeluk heeft gisterenmiddag te Scheveningen plaats gehad. De beide zonen van den scheepsbouwmeester, den heer Hoogeveen, zestien en zeventien jaren oud, zijn bij het baden in de uitmonding van het ververschingskanaal aan het strand te Scheveningen, jammerlijk om het leven gekomen. Het ongeval, dat omstreeks half vier plaats greep, heeft een niet geringe ontsteltenis teweeggebracht. Onder leiding van den ingenieur der werken is de politie, door eenige Scheveningers bijgestaan, aan 't dreggen in de kom om de lijken te vinden, wanneer die althans niet naar zee zijn gedreven. Omtrent het ongeluk wordt nader gemeld, dat de jongelieden, die te Katwijk ter school gingen, met vacantie tehuis waren en in gezelschap van een neef uit Rotterdam wandelen gingen aan het strand. Bij de uitmonding van het ververschingskanaal gekomen, bekroop hun de lust om een bad te nemen. De neef bleef op de duinen. Blijkbaar wisten zij niet, hoe gevaarlijk de kom is, die door het water uitgeschuurd wordt, en vooral bij wassend water, zooals op dat oogenblik, niet is te doorwaden. Na eenigen tijd in het water te hebben doorgebracht, ontzonk hun de grond en, bij de pogingen om zich te redden, zakten zij steeds dieper in den weeken bodem. Wel riep de neef oin hulp, maar voordat deze op de plaats was, waren de jonge lingen reeds geheel weggezonken. Algemeen is de ver slagenheid in het dorp. De lijken zijn gisterenavond uit het ververschingskanaal opgehaald. Aan den tol tusschen Vlaardingen en Schiedam heeft jl. Zondag een vreeselijk. ongeluk plaats gehad. De heer V., onderwijzer te Bergambacht, die aldaar zou passeeren, kreeg, bij het betalen van het tolgeld, zulk een hevigen slag van een paard, dat hij zwaar gewond werd opgenomen en aan de gevolgen is overleden. Jl. Maandagnacht is door kwaadwilligen de dijk langs de Duitsche grens doorgestoken, zoodat de geheele Coevorder marsch is ondergeloopen. Jeanne Lorette zal in September a. s., na expiratie van haren driejarigen straftijd, uit de gevangenis te Arnhem worden ontslagen. Te Stavoren is door een sleepboot binnengebracht een zonderling vaartuig, „Gipsy" genaamd, komende van Yarmouth. Het gelijkt sprekend op een ouderwetsche Hollandsche trekschuit en herbergt een Engelsche familie, die, naar men zegt, voornemens is een week of zes in Friesland door te brengen. Door tusschenkomst van den Engelschen consul te Har- lingen, die zich daartoe tot den havenmeester te Stavoren gericht had, is een visscherman uit laatstgenoemde plaats aangenomen, om als loods en geleider zijne diensten te bewijzen. Een jeugdige strooper, de 14jarige Houwink, is jl. Maandag te Oudega het slachtoffer geworden van zijn roekeloosheid. Hij had heimelijk een geladen geweer in de struiken verborgen, schuin met de kolf op den grond staande. Een dier ziende, waarop hij wil schieten, grijpt hij in de haast naar het geweer; dit gaat af, treft hem van onder in het lichaam en doodt hem onmiddellijk. Tegen H. Broers, oud 60 jaar, oud-Burgemeester en Raadslid van Slenaeken, is, ter zake van mishandeling van den onbezoldigden rijksveldwachter J. Teney aldaar, waarbij o. a. gevoegd waren de woorden „ik vermoord je door het O. M. bij de Rechtbank te Maastricht veroordee ling tot 5 dagen gevangenisstraf gerequireerd. Uitspraak over 8 dagen. De „Landbouwkroniek* van den heer Corten heeft van volkomen vertrouwbare zijde mededeeling ontvangen van den verkoop der eerste bezending rechtstreeks naar Buenos- Ayres verzonden Friesch vee, die in December 1887 is aangekomen en op 31 Mei 1888 aldaar in openbare veiling is verkocht. De geheele bezending, welke bestond uit 16 stieren, koeien en kalveren, heeft in massa opgebracht f 20,096, dus gemiddeld per stuk f 1256, en wel: van het lid A.F. Van der Meulen 5 stuks, stier stamboeknommer 826, „Willem Hl', f 2835, kalverstier „Antoon", V. 826, M. 4733, f 810, koe No. 4736, „Wytgaarder", en koe No. 254 H, „Bleske", f 972 per stuk en koe No. 4889, „Afke III", f 1377; van L. S. Van den Burg, te Jelsum, koe No. 4103, „Feikje", f 1458, koe No. 637 H, „Hanneke", f 1134 en koe No. 636 H, „Fentje", f 891; van Gerlof S. Baarda, te Jelsum, koe „Nette II", V. 880, M. 317, f 1458, kalf „Antje", V. 935, M. 397 H, geb. 1 Mei 1887, 1: 656 en kalf „Jantje", V. 116 H, M. 4085, geb. 15 Maart 1887, f 648; stier No. 949, „Bantje", van A. H. Meintema, te Wirdum, f 1863; koe No. 379 H, „Iiarmke", van de wed. J. K. Terpstra. te Leeuwarden, f 1158; voorts een stier, „St. Martin", f 1215; een koe ad f 1539 en nog een kalf, „Kleiterp II", V. 1164, M. 4088, geb. 26 Febr 1887, f 810. De schitterende uitslag van dezen eersten verkoop zal, naar men aan 't blad meedeelt, aanleiding geven om den invoer van Friesch vee in de Argentijnsche Republiek spoedig te herhalen. Rekening wegens inkomsten en uitgaven der gemeente Helder, over liet dienstjaar 1887 Roof datukken. INKOMSTEN. Bedrag. I. Ontvangsten wegens vroegere diensten 27073.17 II. Inkomsten van gemeente-eigendommen en bezittingen582.45 III. Opbrengst van belastingen en heffingen 153628.27* IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten23377.87 V. Buitengewone ontvangsten50. Totaal. 204711.76* UITGAVEN. I. Kosten van huishoudelijk bestuur 13556.65 II. ii invordering van de plaatselijke belasting en teruggave deswegens 11617.94* III. Kosten van onderhoud aan gemeente eigendommen en de deswege verschuldigde lasten17044.99 IV Kosten der openb. veiligheid en brandweer. 26366.12* V. i, plaatselijke gezondheids-politie. 13180.79* VI. ii voor het onderwijs58565.32* VH. n van het armwezen, mitsgaders sub- sidiën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen. 33308.68* VIII. Renten en aflossingen5160. IX. Pensioenen en wachtgelden1050. X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken behoorende2634.89 XI. Buitengewone uitgaven van allerlei aard. 18290.36* XII. Onvoorziene uitgaven528.98* Totaal201304.75* Ontvangsten 204711.76* Uitgaven201304.75* Batig saldo 3407.01 Gemeenteraad van Zijpe. Buitengewone vergadering van Woensdag 22 Augustus 1888. Afwezig de heeren K. A. Kaan, C. Francis en G. Nobel, de laatste met kennisgeving. In deze zitting wordt, na opening van de vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen, door de Commissie, belast met het onderzoek der rekening van de gemeente, van het Weeshuis en die van het Armbestuur over 1887, rapport uitgebracht, waarin met genoegen wordt melding gemaakt van de voordeelige saldo's, waar mede die rekeningen sluiten, welke successivelijk zijn f 1698.48, f 434.14* en f 1281.01. Betreffende de gemeente-rekening worden inlichtingen gevraagd omtrent het belangrijk verschil der kosten van gebruikte brandstoffen in de verschillende scholen. Het meest heeft verbruikt de school tc Burgerbrug, nl. voor f 76.16, en het minst die te Sint-Maartens brug, nl. voor f 25.90. De Voorzitter meent, dat het verschil hierin gelegen moet zijn, dat aan laatstgenoemde school bij den aanvang van het winterseizoen waarschijnlijk brandstof in voorraad was, wat bij eerstgenoemde misschien niet het geval was. Verder dat het bekend is, dat te Burgerbrug één kachel meer gestookt wordt, en de constructie der drie kachels aldaar een grooter verbruik noodzakelijk maakt. Hierin, meent hij, moet het verschil gezocht worden. Geen der leden meent dan ook, dat liet verschil te vinden is bij de Hoofden der scholen, waarom de heer Schuit het wenschelijk zou vinden dat die kachels te B. van de hand werden gedaan, daar dit een terug- keerende klacht der commissiën is, en ze in gebruik dan ock te duur zijn. De heer Biersteker en anderen komen hier tegen op, daar men dan weder in nieuwe kosten zou vervallen. Op de door de Commissie gevraagde inlichting betreffende de rekening van het Weeshuis, waarom alleen de bakkers Oud en Verkroost geen 10% korting geven van aan genoemd gesticht geleverd brood, antwoordt de heer Zijp hierop in zijn kwaliteit van regent van liet Weeshuis, dat deze bakkers misschien voor netto prijs leveren, en de overigen van de bruto bedragen 10% korting geven, waardoor verschil van prijs slechts schijnbaar is. Hij beloofde intusschen dit te zullen onderzoeken. Op de vraag van de Commissie naar de uitgetrokken post voor verpleging van een jongen buiten het gesticht, antwoordde de lieer Zijp, dat de heer Slikker dit kind gaarne ter verpleging had en zulks slechts tegen vergoeding van f 1.per week. IIH. regenten hadden gemeend, ook uit een financieel oogpunt, aan dit verlangen te moeten voldoen. Met de gegeven inlichtingen was de Commissie tevreden, en werden de rekeningen met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat een bespreking met den Schoolopziener omtrent den aanbouw van de school te Schagerbrug, heeft geleid tot het volgende besluit: Het bestaande portaal blijft onveranderd, terwijl aan het andere einde een nieuw zal worden gebouwd. De tusschen deze portalen ontstane ruimte zal worden overdekt, oin der kinderen tot schuil plaats te verstrekken. Benevens nog een kleine reparatie aan de school wordt de kosten begroot op f 650, hetgeen na aftrek der door het Rijk te vergoeden 30%, een netto bedrag maakt van f 455. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel van B. en W. goed gekeurd. Daar de gewone vergoderingen gehouden worden de eerste Dinsdag in de maand, en de volgende dus bepaald kon worden op 4 Sep tember, werd deze met het oog op de in te komen voordracht voor Hoofd der school te 't Zand bepaald op Dinsdag 11 September e. k. Hierna wordt de vergadering gesloten. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 22 dezer: „Schagen, dat, wat het weder aangaat, bij zijne feestviering dikwerf gelukkig was, heeft echter gisteren het bijna algemeene lot, waardoor dit jaar dc feestvierende plaatsen worden getroffen, moeten deelen geen vriendelijke, opwekkende zonneschijn, geen lustig wapperende vlaggen, maar des morgens dikke stofregen, des namiddags regen met druppels van behoorlijke afmeting; de driekleur overal kletsnat, treurig aan de gevels hangende; de trottoirs langs de Gedempte Gracht overdekt als 't ware met één reusachtig regenscherm. Ziedaar het decoratief onzer harddraverij, die des voor middags ten half twaalf ure aanving, en waaraan zestien flinke dravers deelnamen. Gelukkig schenen die weinig opwekkende omstandigheden geen nudeeligei; invloed te hebben op de goede stemming van het betrekkelijk talrijk publiek, de wedijverende rossen en hunne berijders. Et- werd fel gekampt, en bij menig schoonen rit was er eene spanning

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2