lclewangliouwen, en twee inlandsche fuseliers lichte klewang- houwen bekwamen, werden dertien man der bende neer geschoten, terwijl vier man die bij het begin van het gevecht dadelijk de vlucht hadden genomen ontkwamen. Met elf lijken twee, die in de rivier waren afge dreven, werden niet teruggevonden en eenige buit gemaakte wapenen, bidsnoeren, enz., keerde het detachement over zee naar Anjer terug. Onder de lijken bevonden zich die van Hadjie Wasid, Hadjie Ismaïl, Iladjie Oesman en Hadjie Abdulgani. Met bijzondere ingenomenheid zal zeker iedereen lezen, zegt de Javabode", dat Minah, de baboe van mevr. Dumas, die met waren heldenmoed en doodsverachting het aan haar toevertrouwde kind tegen de oproerlingen beschermde, de bronzen medaille heeft gekregen. Zeker heeft de edele vrouw deze onderscheiding ten volle verdiend. Haar daad legt het zwijgen op aan hen, die zoo ten onrechte aan den inlander de deugd der trouw ontzeggen. In de „Kroniek* van het September-nummer der „Stemmen voor Waarheid en Vrede" schrijft dr. Bronsveld o. a. het volgende: „Er zijn geruchten in omloop, dat de Regeering weldra eenige takken wil kappen aan den weelderigen boom van ons lager onderwijs. Men zegt, dat het plan bestaat om twee Kweekscholen op te heffen. Wij weten niet, in hoe verre deze geruchten betrouwbaar zijn. Wat er echter ook van waar moge wezen, dit hopen wij, dat de strijd tegen de Staatsschool, indien hij wordt aanvaard, gevoerd zal worden met open vizier. Is haar ondergang ten volle besloten welnu, zij worde geveld door het ridderlijke zwaardzij worde niet doodgedrukt, niet doodgenepen. De Regeering zal zich omtrent dit gewichtig punt weldra moeten uitspreken. Zij zal door de partij, die haar op het kussen hielp, niet met rust worden gelaten." Ook de Nederlandsche Regeering heeft besloten aan de sacharine uit een sanitair oogpunt hare aandacht te wijden. Aan de geneeskundige raden is namelijk de vraag voorgelegd, of het gebruik der sacharine maatregelen in het belang der volksgezondheid noodig maakt. In Frankrijk, en laatstelijk ook in Engeland, is die vraag bevestigend beantwoordt. In Frankrijk heeft de gezondheidsraad der Seine eenparig een rapport aangenomen, strekkende om het gebruik der sacharine in consumptie-artikelen, als nadeelig voor de gezondheid, te verbieden. Bij koninklijk besluit van 28 Augustus 11. is bepaald, dat in het provinciaal krankzinnigengesticht „Meerenberg", bij Haarlem, niet meer dan 1217 krankzinnigen ver pleegd mogen worden, namelijk 214 mannen en 214 vrouwen in het gebouw, tot stand gebracht krachtens de vergunning, verleend bij besluit van 30 November 1885, en 386 man nen en 403 vrouwen in het oudere gebouw. Om het tegenwoordige aantal verpleegden in het oudere gebouw hiermede in overeenstemming te brengen, wordt een over gangstermijn toegestaan, loopende tot 1 October 1889. De geneeskundige behandeling der krankzinnigen wordt aan ten minste zeven geneeskundigen opgedragen. Om het tegenwoordige aantal geneeskundigen hiermede in overeen stemming te brengen, wordt een overgangstermijn toege staan, loopende tot 1 Januari 1890. Zoolang het aantal geneeskundigen niet tot zes is gebracht, mag het aantal verpleegden niet meer dan 1100 bedragen. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Hoorn op Texel heeft in zijne jongste vergadering besloten, met goed keuring van het Classicaal Bestuur van Alkmaar, een godsdienstonderwijzer aan te stellen, daar het herhaaldelijk beroepen van predikanten zonder gevolg blijft, niettegen staande het jaarlijksch inkomen van den predikant f 1200 bedraagt. De heer Yan der Veen, predikant te Hoorn op Ter schelling, is in 't bezit van een levend steppenhoen. Die dieren vliegen daar nog rond in troepen van 50 tot 60 stuks. De heer Wichers heeft een ei van zulk een vogel laten uitbroeden door eene gewone kip, waarbij bleek, dat de broeitijd 20 k 21 dagen is. Het kuiken was grauw en veel kleiner dan de andere kuikens. De broedhen had niet veel met de vreemde op, die echter dadelijk gebroken gort pikte en uitliep. Alsof de kippen eene afspraak hadden gemaakt, vielen ze onverwachts alle op het kleintje aan en pikten het dood. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 5 dezer: „Mejuffrouw M. Dekker, van hier, heeft na vergelijkend examen plaatsing verkregen als leerling aan de Rijkskweek school voor vroedvrouwen te Rotterdam. Slechts drie candidaten worden dit jaar als interne leerlingen geplaatst." Te Wieringerwaard zal Zondag 23 dezer eene hard draverij worden gehouden door ingespannen paarden, die op de korte baan geen stadsprijzen hebben gewonnen. De prijs bedraagt f 100, de premie f 40. De anderhalfjarige stier van den heer J. Bakker Jz., te Wieringerwaard, met den eersten prijs bekroond op de te Schagerbrug gehouden Veetentoonstelling, is verkocht voor f 500 aan veehandelaars, komende van Liverpool. Jl. Donderdag vergaderde de Gemeenteraad van Wieringerwaard. Alle leden waren aanwezig. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring van de aanteekeningen van het verhandelde in de vorige bijeenkomst, werd voor gelezen het rapport van de commissie voor het nazien der rekeningen van de gemeente en van het Burgerlijk Arm bestuur over 1887. Nadat door den Voorzitter omtrent enkele punten de noodige inlichtingen waren verstrekt, werd met algemeene stemmen besloten, beide rekeningen voorloopig vast te stellen. Vervolgens werden aangeboden de begrooting der gemeente om de schoonheid niet alleen in de jeugd te vinden. Hoe indrukwekkend was zij, in haar lang zwartfluweelen kleed, en haar ernstigen eenvoud. En die rustige, lyrische oogenHij kende haar verleden, hij wist, dat zij de dochter was van eene der weinige, trotsche adellijke families van het land, en dat de veelbelovende jonge kunstenaar een van de liefelijkste wezens, die zyn land had voortgebracht, zijne vrouw mocht noemen. Zoo ging het dus als men een groot kunstenaar was. Terwijl de minder beroemde kunstenaars zoowat met landloopers en vage bonden gelijk gesteld worden, hangt voor de grootcn geen vrucht te hoogDat zou hij onthouden Zijn tijd om zich een vrouw te zoeken met ernstige, lyrische oogen, kwam misschien ook wel eensEn een kort oogenblik leefde hij in de sferen der eer zuchtige hoop, om dadelijk daarop de diepte van zijne ellende te peilen. Hij was een deserteur uit het leven, anders niet. Later op den avond had er tusschen de dappere moeder en den beminnelyken kunstenaar een lange samenspraak plaats, die niemand hoorde, maar die de student zagwat konden die twee te verhandelen hebben (Wordt vervolgd.) en van het Burgerlijk Armbestuur, rlienst 1889. Eerst genoemde bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 12,677.21, die van het Armbestuur f 2576.41. Evenals vorige jaren zullen beide begrootingen bij de leden circuleeren, om in eene volgende vergadering behandeld te worden. Door den Voorzitter werd een staat overgelegd van de behandelde telegrammen gedurende het vijfjarig bestaan van het Telefoonkantoor. Het blijkt, dat vooral het laatste jaar druk gebruik van de telefoon is gemaakt. Van 9 Augustus 1886 tot 9 Augustus 1887 zijn aangekomen 261, verzonden 246 telegrammen, van 9 Augustus 1887 tot 9 Augustus 1888 x*espectievelijk 373 en 364 stuks. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering, nadat men eenigen tijd met gesloten deuren was bijeen geweest, gesloten. Een der drie personen, die jl. Maandag van het dak van het Hospitaal te Hoorn zijn gevallen, de opperman R., bezweek nog dienzelfden middag. Te Westwoud is jl. Maandag de jaarlijksche hard draverij gehouden voor paarden onder den man, uitgeschreven door de Westfriesche Harddraverijclub aldaar. Aan den wedstrijd namen 10 paarden deel. De prijs, f 70, werd gewonnen door den bruinen ruin „Wilhelm", van den heer T. Schilder, te Spierdijk, berijder J. Schilder; de premie, f 30, door de bruine merrie „de Roos", van den heer J. Groen, te Andijk. De Atjeh-correspondent van de „Locomotief" schrijft aan het slot van een brief dd. 19 Juli: Nu rest mij nog u een treurig verhaal te doen van den moord op den Eur. sergeant De Vries, gepleegd te Lampeneroet. De Eur. fuselier Stomp, die licht beschonken op de wachtparade kwam, werd door den sergeant De Vries gelast uit de wacht te vallen en naar de chambrée te gaan. Stomp ging na veel mopperen weg en werd door den sergeant-majoor naar zijn slaapplaats geleid. Hij kleedde zich uit, ging liggen en viel in slaap, terwijl de sergeant-majoor een wakend oog op hem hield. Een paar uren daarna verwijderde zich de sergeant-majoor en gelastte den sergeant-wachtcomman dant De Vries naar den slapende te zien. De sergeant De Vries liep langs de chambréé en stak zijn sigaar aan bij een lampje dat buiten den corridor stond. Stomp, den sergeant ziende, nam zijn geweer, dat naast hein lag, op en schoot den sergeant De Vries op zeer korten afstand dood. Wederom een treurig verschijnsel in het leger. Minnenijd heeft gisteren te Haarlem tot het volgende drama aanleiding gegeven. Eene dienstbode uit de Groote Houtstraat verkeerde met den heer B., die tot mede-minnaar had een metselaars knecht, zekeren H. Deze laatste had meermalen gedreigd de dienstbode te zullen doodon, indien zij hare verkeering met B. niet afbrak. Gisterenavond nu wandelde de dienst bode met dezen in den Hout, toen op de hoogte van de Dreef H. van achter een boom te voorschijn kwam, een pistoolschot op de dienstbode loste en haar in de borst ver wondde. Waarschijnlijk door de bedreiging gewaarschuwd, had B. zich insgelijks van een pistool voorzien, en nu werden tusschen beide mannen een paar schoten gewisseld, met het gevolg dat B. licht gekwetst werd en H. eene ernstige wonde bekwam. Alle drie zijn in het Ziekenhuis opgenomen. De geheele uitslag van het examen ter verkrijging van eene akte als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres, te Amsterdam gehouden, is als volgt: Voor het schriftelijk examen hadden zich aangemeld 291 mannelijke en 40 vrou welijke candidaten. Opgekomen zijn 288 mannelijke en 39 vrouwelijke candidaten. Voor het mondeling examen werden opgeroepen 291 mannelijke en 40 vrouwelijke candidaten, waarvan opkwamen 263 mannelijke en 38 vrou welijke candidaten. Toegelaten zijn 82 mannelijke en 18 vrouwelijke candidaten; afgewezen werden 183 mannelijke en 20 vrouwelijke candidaten. Teruggetrokken hebben zich 28 mannelijke en 2 vrouwelijke candidaten. Te Amsterdam zijn in bewaring gebracht 4 publieke vrouwen, verdacht van diefstal van eene portefeuille, inhou dende ongeveer f 1800 af 1900 aan bankpapier en goudgeld, ten nadeele van een koopman uit de provincie, die door een harer op eene kamer in de O. Z. Armsteeg was gelokt. Een onderzoek, in die woning ingesteld, leidde tot de ontdekking van eene som van f 1850 aan bankpapier en goudgeld, hetwelk op verschillende plaatsen geborgen was. Voor de Rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht J. H. Mevius, oud 26 jaren, broodbakkersknecht, A. K. Holl, oud 32 jaren, meubelmaker en winkelier en W. T. Smitshuyzen, oud 27 jaren, houtdraaier, allen wonende te Amsterdam, thans gedetineerd, beschuldigd de eerste van in de jaren 1886, 1887 en 1888 op verschillende tijden en bij vei'schillende personen valsche geldstukken (guldens en rijksdaalders) in betaling te hebben gegeven, wetende dat zij valsch waren en de beide laatsten die te hebben vervaardigd en in voorraad gehad. Er zijn in deze zaak 78 getuigen gedagvaard. Mevius is reeds vroeger veroordeeld wegens landlooperij en diefstal en Smitshuyzen wegens diefstal. De eerste beschuldigde Mevius erkende zich schuldig van de hem ten laste gelegde feiten. Holl herriep zijn verklaring voor den rechter van instructie, terwijl de derde, Smitshuyzen, alles ontkende. Sarah Bernhardt zal op 8, 10 en 15 October a. s. te 's Hage optreden, en wel in de drama's: La Tosca", „Théodora" en „Fédora*. De bij den Rotterdamschen Gemeenteraad ingediende begrooting voor 1889 sluit in ontvangst en uitgaaf met f 5,190,530. L. W., koopman, wonende te Meersen, die door het Kantongerecht te Maastricht is veroordeeld tot eene boete van f 75 of 15 dagen hechtenis, ter zake van het zich als reiziger in een spoortrein bevinden met een vervalscht plaatskaartje, heeft zich van dat vonnis in hooger beroep voorzien. Voor korten tijd werd mededeeling gedaan van den aankoop van fokvee in Holland en Oost-Friesland voor rekening van Italiaansche veekoopers. In Italië schijnt men op uitbreiding van dezen handel te hopen. De Land- bouw-exportmaatschappij te Turijn heeft nl. bij de betrokken Duitsche Spoorwegmaatschappijen aangedrongen op een eenvormig tarief voor het transport van fokvee, en in over eenstemming daarmee is, naar de Duitsche landbouwbladen mededeelen, een overeenkomst tusschen de Spoorwegmaat schappijen gesloten betreffende het vervoer van fokvee van Leer, Bremen enz. over Basel naar Italië. Aan de Land- bouwmaatschappijen is van deze overeenkomst kennis ge geven. Ongeveer een jaar geleden verloor iemand te Acht- karspelen een bankbiljet van f 25. IJverig werd door hem en zijn huisgenooten gezocht, kwade vermoedens rezen er eindelijk, doch alles te vergeefs. Raadselachtig bleef het ook of het binnens- of buitenshuis verloren was, totdat dezer dagen 't verlorene geheel onverwacht te voorschijn kwam uitde voering eener jas van den eigenaar, waar 't zeker door 't losgaan der zakvoering voor een jaar ver borgen was geraakt. Uit de jeugd van Paulina Lucca. Op school vroeg men haar op de aardrijkskundige les hoe de „Lappen" (Laplanders) worden verdeeld. Na lang zoeken antwoordde zij triomfantelijk: In „Wischlappen" en „Waschlappen". Een verzoek om het Prinsessefeest te mogen bijwonen werd door de mannelijke verpleegden van een gesticht te Amsterdam gedaan in de volgende termen: „Den bevolking van Geeft bij deze met onderscheiding te kenneDat wij door de dagbladen vernomen hebben, dat het Edel Achtbaar Hoofd onzer gemeente zijne wensch heeft te kennen ge geven tot het instellen eener Nationale feestdag en wel op 31 Aug. aanstaande zijnde den geboortedag onzer geliefde Prinses W i 1 h c 1- m i n a den eenigsten stamboom. In welk geliefd kind den Natie onder Godes zegen in den toe komst aanschouwd een nieuw vorsten geslagt. Zij het voor ons niet weggelegd laat het dan zijn tot heil en zegen onzer nakome lingen. WelEdele Heeren wanneer wij de geschiedenis van ons vaderland raadplegen en onze blikken op vreemde landen vestigen, hebben wij alle reden onze dank te betuigen aan den Almagtige God, die ons land verschoonde van duizenderlij rampen en gevaren en die ons een vorstenhuis schonk welks voorzaten bloedige offers en millarden hebben veil gehad tot het verwerven van gewetensvrijheid en regt. WelEdele Heeren er bevinden zich onder ons vele oud-gediende hetzij gepensioneerd of gegratilicicerd voor wien dusdanig feest een der merkwaardigste in hun leven zij. Zoo is het UED. dat wij deze tot UED. rigten tot het bekomen eener extra-dag ter bijwoning van dit feest zoo kunnen wij dan nog iets profitceren en zijn niet van alles geïsoleerd. Laat een enkel individu die zich onder ons bevindt, niet tot ontstemming aanleiding geven die de wetten van het gestigt niet eerbiedigd tegenover eener grootte meerderheid die met alle accura tesse liuisdicnst enz. enz. met alle liefde dagelijks verrigt. Vertrouwende op UED. genegenheid en onze innige dank voor alle de genotene weldaden en wel in het bijzonder aan UED. die belangloos gedurende zoovele jaren tijd en arbeid ten beste geven tot opbeuring van het zoo treurig lot uwer minbcdcelde land- en stadgenoten. In verwachting dat UED. ons nationaliteitsgevoel moge onder steunen en dat Uwer geachtte vergadering moge wegdrage Blijven ■wij met den meest verschuldigde eerbied enz. enz. Het verzoek werd natuurlijk ingewilligd, ook voor de vrouwen, en „den bevolking" kwarn 's avonds behoorlijk te huis. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 4 September 1888. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 15 leden; afwezig de heer Franken; 1 vacature. De tribune is talrijk bezet. Na de opening der vergadering worden achtereenvolgens de notulen der zitting van 14 Augustus 11. en die der buitengewono zitting van 20 Augustus 11. voorgelezen en goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt herinnerd, dat in de vorige zitting door staking van stemmen onbeslist is gebleven het voorstel van B. en W., om aan den op verzoek eervol ontslagen plaatselijken teekenonderwijzer, den heer J. C. Leicb, eene jaarlijksche toelage te verleenen ad f 150. Hij geeft nu gelegenheid om nog nader over dit voorstel van gedachten te wisselen. Van die gelegen heid wordt het eerst gebruik gemaakt door den heer over de Linden. Spreker wijst op den bijna 40jarigen diensttijd van den heer Leich en op zijne welwillendheid, herhaaldelijk betoond jegens minvermogende leerlingenhij beveelt het voorstel van het Dag. Best. ten zeerste aan. De heer Korver bestrijdt dat voorstel. Het toestaan daarvan zou zijn, naar sprekers oordeel, een daad van philantropie, en zulks komt bij den Raad niet te pas. Verder doet spreker uitkomen, dat de Raad zich voor het vervolg zou binden, ingeval bij het voorstel van B. en W. aannam. Nadat de heeren Vos en over de Linden 't voorstel van 't Dag. Best. nog nader hadden verdedigd, herinnerde de heer Korver aan zijn voorstel, indertijd ingediend, de strekking hebbende om bepalingen vast te stellen ten aanzien van het verstrekken van pensioenen en toelagen aan gemeente-ambtenaren. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens in stemming gebracht. Dit voorstel, de strekking hebbende om den heer Leich eene toelage ad f 150 te verleenen, wordt aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Verfaille, Klik, Hoogenbosch, Janzen, Van Neck, Korver en Govers. Na deze beslissing wordt door den heer Hordyk teruggekomen op eene opmerking van den heer Korver, ten aanzien van aan hangige voorstellen, op pensioneering van gemeente-ambtenaren betrekking hebbende. Spreker herinnert zich, dat hy met nóg vier leden in eene Commissie is benoemd, welke Commissie de ingekomen voorstellen heeft te onderzoeken. Hij vraagt, wie die Commissie moet samenroepen. De Voorzitter antwoordtdo voorsteller of een lid van 't Dag. Best., dat zitting in de Com missie heeft. De heer Hordyk i3 met dit antwoord tevreden en gelooft, dat de zaak nu wel verder gevolg zal hebben. Vervolgens wordt door den Voorzitter herinnerd, dat in de vorige zitting mede onbeslist is gebleven het voorstel van den heer over de Linden, om ter zake de voorziening in de vacature van hoofd der Gemeenteschool No. 3 advies in te winnen van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys. Ook over dit voorstel hebben de stemmen gestaakt, weshalve nu de discussie daarover heropend wordt. De heer Oudenhoven opent het debat over dit onderwerp. Hij acht het advies der Schoolcommissie overbodig. Z. i. is het nuttig en noodig, dat er bij de hoofden van scholen in deze gemeente opschuiving plaats hebbe, in 't belang van het onder wijs in de buitenwijken, opdat daar bekwame en geschikte mannen kunnen worden aangesteld, die uitzicht hebben later in de kom der gemeente te worden overgeplaatst. Spreker herinnert er aan, dat de heer Sant niet minder dan 20 jaren bij het onderwys in deze gemeente is werkzaam geweest. De heer Vos bestrijdt dit laatste als argument voor overplaatsing. Verder bestrijdt spreker het vroeger aangevoerde door den heer Maalsteed, als zou de Schoolcommissie willekeurig slechts 2 maal 's jaars de scholen bezoeken. Spreker doet opmerken, dat zulks in de onderwijs wet aldus wordt voorgeschreven. Eindelijk deelt de heer Vos mede, op welke wyze het schoolbezoek plaats heeft, en beveelt hy inzage aan van het jongstverschenen verslag der Commissie. De heer Janzen deelt mede, dat hij na de vorige zitting met het verslag der Commissie heeft kennis gemaakt. Naar aanleiding van den inhoud van dat rapport beveelt hy aan, om het advies der Schoolcommissie in te winnen. De heer Korver doet opmerken, dat men by de beraadslaging buiten het rechte spoor geraakt. Z. i. moet in deze beslist worden, of de vacature aan school No. 3 moet worden vervuld bij opschuiving of door het houden van een vergelykend examen. Hierbij wil hy gevraagd hebben, wat het meest wenschelijk is voor het onderwys. De Commissie geve te dezer zake advies, niet wat betreft de belangen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2