of haastig een brok uit „Londinias" te paraphraseerendat deze onderwijzers moesten ondervinden, hoe „knappe koppen'' van kweek- of vormschool, jonge menschen van 22, 23 jaar op het vergelijkend examen hen overtroffen in „knapheid" en dus „in aanmerking kwamen". Er is inderdaad nauwe lijks een beroep of betrekking in Nederland, waarin practische bekwaamheid, geschiktheid, toewijding, dagelijksche plichts vervulling zoo weinig beloond worden door eenige kans op bevordering als bij het lager onderwijs. „De thans opgerichte Bond die trouwens voorzichtig is in zijn streven en de vergelijkende examens slechts wil afschaffen voor scholen van hoogere klassen, voor scholen met een traktement van boven de 1000 gulden bv. zal, schrijft „Het Vad." ten slotte, „naar de middelen omzien om tot een beteren toestand te komen. Te zijner tijd zullen die middelen ter openbare kennis worden gebracht en dan kan er aanleiding zijn op de zaak terug te komen. Nu eindigen we met de mededeeling, dat degene die mede wil werken om het kwaad der vergelijkende examens af te schaffen, ten minste te beperken, zich als lid van den Bond kan aanmelden bij den heer Moerman te Tinte, gemeente Oostvoorne. De contributie bedraagt 50 cents." Hoe lofwaardig de pogingen ook zijn, door buiten- landsche firma's aangewend om hun waren in de landstaal hunner klanten aan te prijzen, het is vergeeflijk dat men zich vermaakt met dc zonderlinge producten, die daaraan het licht te danken hebben. De „Amsterdammer" kreeg dezer dagen nog een aardig stuk in handen, 't Luidt aldus P. T. Wij veroorloven ons u dienstwillige melding te maken, dat wy ons hebben besloten, ook Nederland te bereizen. Onze reiziger, heer X, zal zich binnen kort het vergenoegen maken, u voor ons een bezoek brengen, om u onze rijkelijkste monstercollection en geheel fijnen engelschen laaken-nieuwheiden voor te leggen, en wij hopen, dat de groote keuze en billijke prijzen u zullen aanleiding geven dat wij tot onze schatbaaren bondschapen u tellen behoeven. Wij verzekeren u van onze hoogachting A. B. De „Tijd" voegt er nog een woordje bij. 't Is erg, zegt het blad, maar nog niet zoo erg als een Duitscher het maakte, die aan een Hollandsche familie de gelukkige ontbinding (Entbindung) van zijne echtgenoote berichtte. De uitslag der stemmingen voor een candidaat der Tweede Kamer in het district Bergum was, dat de heer E. B. Kielstra, te 's Hage, 158 stemmen bekwam en de heer S. B. Drijber, te Hardegarijp, 105. De heer Kielstra is derhalve thans als candidaat van al de vrijzinnige Kies- vereenigingen in het district geproclameerd. De heer J. L. Beijers, directeur der vennootschap „De Kleine Courant", heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis, den 31 Augustus jl. door de Arrondisse- ments-Rechtbank te Amsterdam uitgesproken in zake het indertijd in het „N. v. d. D." geplaatste bericht overeene spookgeschiedenis te Bornebroek. In den nacht van Maandag op Dinsdag jl. is te Schagen de boerenwoning, bewoond door P. De Boer, op Grootewal, in korten tijd een prooi der vlammen geworden. De bewoners, door het blaffen van den hond uit den slaap gewekt, wisten zich nog bijtijds te redden. Van den inboedel is weinig of niets gered; alles was verzekerd. Het Leger des Heils zal a. s. Zaterdag zijneoefeningen te Alkmaar beginnen in een lokaal aan de Langestraat. Geregeld zullen er eiken avond ten 8 ure bijeenkomsten worden gehouden, terwijl zulks Zondags 4 maal zal plaats hebben (7, 10£, 3 en 7 ure). Het droevig geval van gepasseerde week, waarbij drie metselaars van het dak van het Militair Hospitaal te Hoorn vielen, heeft nu ook zijn tweede slachtoffer geëischt. Aan zijne bekomen wonde overleed nl- jl. Maandagavond de zoon van den aannemer van het werk. Hij laat eene vrouw na, met wie hij nog slechts kort gehuwd was. De jaarwedde van den secretaris der gemeente Bar- singerhorn is, met ingang van 1 Juli 11., vastgesteld op f 525. De Raad der gemeente Wieringen hield op 6 dezer eene openbare vergadering, waarin aan de orde werd gesteld de goedkeuring der rekening en verantwoording van de armenkas. Door den heer Van der Speek Obreen werden bezwaren geopperd tegen de wijze van geldbelegging en tegen die waarop de ontvangsten worden verantwoord. Naar aanleiding van de door genoemden spreker gemaakte opmerkingen, werd besloten HH. armvoogden uit te noodigen tot inzending eener nieuwe rekening en verantwoording en of was het Hy dacht zijne gedachte niet ten einde. Hij was op eens weer zich zelf, want was hij hartstochtelijk en ongelijkmatig, hij was vóór alles braaf en edel. De vrouw, die bij zich gekozen had, was eene andere en die vrouw verdiende een geheel hart: de gedachten, die hij zich schaamdè gedacht te hebben, waren slecht en moesten streng terug gehouden worden. Hy kroop snel in de boschjes weg, want het meiske verroerde zich. De verzoeking om te blijven staan en haar hare bloemen bijeen te zien zoeken, was groot en hij blijft staan. De bloemen worden zoo oneerbiedig bijeengeraapt alsof het louter onkruid was, en in een woesten vaart worden bloemen en krans naar haar kleine boot gebracht en er onbarmhartig in gegooid. En het is een gespring heen en terug, want ze heeft slechts twee handen en alles moet meêde krans is nog maar half klaar. Welk een heftigheid BrrHy mag dat welLeven moet er zyn. Nu is de heele bloemengeschiedenis in de boot, die losge maakt wordt. Weer een knorrig gezicht en een ongeduldige uitroep; want de boot is aan een andere boot vastgebonden en die domme kerels hebben een knoop gemaakt, die niet meer is los te krygen. Michaël wil niet naar die kleine, ongeduldige banden zien, maar toch volgen zijne gloeiende oogen iedere beweging. Hij begrypt niet, dat bij den geheelen zomer blind is geweest voor al die heerlijkheid. Hij heeft niets anders gezien, dan een opgeschoten kind met mooi haar, dat hij teekende zooals hy alles teekende, menschen, dieren en voorwerpen. Al zijne gedachten waren bij eene andere, bij het muzikale genie, zijn zustergenie, zyn ander ik, en nu... Hadat was het kwade weÊrMaar hy zal het er onder krijgen! Hy heeft zich nooit voor zich zelf behoeven te schamen en is niet van plan het vandaag te beginnen. Terwijl Magdalena weg' wil roeien, want de boot is eindelijk los gemaakt, komt hij te voorschijn en vraagt, of zulke jonge dames hier in het land heel alléén op zee mogen Het korte antwoord luidde, dat het haar eigen boot was en dat ze met haar eigen boot kon doen wat zij wilde. Hij lachte. Dat wa3 ten minste een duidelyk antwoord, en hy riep haar na Veel pleizier op zee, juffrouw Narrifas-Malene By dien naam maakte zij zulk een heftige beweging, dat de boot op de andere zyde kantelde, maar toen zij hem lachend in huis zag gaan, bedacht zy zichzij wilde niet op die domme zee en ging weer uit de boot. (Wordt vervolgd.) hen tevens te verzoeken zich in zake belegging van gelden, naar de wettelijke bepalingen te gedragen. De begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1889 werd voorloopig vastgesteld, sluitende in ontvangst en uitgaaf met de som van f 20095.88£. Bij af- en overschrijving op de begrooting voor dit jaar, werd beschikbaar gesteld de som van f 500, ter voldoening van het bedrag van f 500, den architect T. Van der Ster, te Hoorn, toekomende. Aan mej. C. Voerman werd, op haar daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend als onderwijzeres te Westerland. Behoudens goedkeuring van HH. Gedep. Staten, werd besloten tot het houden eener wekelijksche veemarkt, aanvangende den laatsten Woensdag in Mei tot den laatsten Woensdag in Augustus en eene najaarsmarkt op den derden Woensdag van October. Ook paarden en veulens zullen op die markten worden toegelaten. Met het oog op een schrijven van den heer P. Asjes, hoofd der school te Hypolitushoef, houdende verzoek tot aan stelling van nog een onderwijzer in de overbevolkte school, werd eene discussie gehouden. De behoefte aan vermeer dering van personeel werd erkend, doch men achtte het, nu er plannen bestaan tot vergrooting der school, minder gewenscht op dit oogenblik tot aanstelling van een onder wijzer over te gaan. Een ander verzoek van den heer Asjes, om de verzuimkaarten voortaan te rangschikken onder de gewone schoolbehoeften, werd zonder aarzelen toege staan. Mede werd, en wel op voorstel van den heer Heijblok, besloten tot verbetering van het schoolplein te Oosterland, en op voorstel van den heer Tijsen, tot het toestaan der som van f .10 's jaars voor het beproeven der brandspuit aan den Oever. Nadat door den heer Kooy was aangedrongen op den noodigen spoed bij de vervulling der betrekking van onderwijzeres te Westerland, werd de zitting gesloten. Een ontslagen reserveconducteur van de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij heeft gisterennacht den hoofdcon ducteur Ekkert opgewacht en met een revolverschot doode- lijk getroffen. Daarna richtte hij het wapen tegen zich zelf, doch niet met doodelijk gevolg. Hij werd in het Gasthuis opgenomen, waar hij heden overleed. De moordenaar, zekere Van Horn, moet zijn slachtoffer reeds dadelijk na zijn ontslag hebben bedreigd. Toen nu 's nachts de hoofdconducteur Ekkert zijn dienst in de remise op de Nassaukade bij den Overtoom verricht had en naar zijne woning in de Jacob Van Lennepstraat wilde gaan, stond Van Horn hem bij het Sophiapark op te wachten. Of er nog eene woordenwisseling heeft plaats gehad, is onbekend. Zooveel is zeker, dat Van Horn, die vroeger in dienst is geweest bij de cavalerie en vrij goed met vuurwapenen wist om te gaan, het pistool op zijn vroegeren chef aanlegde en dezen „a bout portant* door een drietal schoten bijna onmiddellijk doodde. Toen richtte hij het pistool op zichzelf; hij plaatste den tromp in den mond en deed nog twee schoten, aan de gevolgen waarvan hij ook overleed. Zij, die in het Panopticum 'te Amsterdam kennis willen maken met de „millioenenjuffrouw", zullen zich in hun verwachting bedrogen zien. De vleeschelijke Jannetje Struik heeft onmiddellijk na haar ontslag uit de gevangenis ook kwijtschelding voor haar wassen evenbeeld gevraagd en dit is haar verleend. Ook' Jeane Lorette, die nu reeds in een hoek van het Markerhuis verscholen staat, zal, naar het „N. v. N." verneemt, binnenkort uit de beeldengalerij worden verwijderd. Door eenige landheeren in den Haarlemmermeerpolder is aan hunne pachters, met het oog op den minder gunstigen staat van zaken bij den boerenstand, vermindering van pacht toegezegd. Jl. Vrijdagavond is te Naarden de bode van het gemeentehuis, A. B., tevens belast met het opwinden en regelen der stadsuurwerken, dood aan den hoek van de trap van den grooten kerktoren gevonden. De ongelukkige, nog een jong mensch, laat een weduwe en één kind na. Hij had reeds sedert een paar dagen over duizelingen geklaagd, maar was toch op het gewone uur naar den toren gegaan. Waarschijnlijk is hij, boven zijnde, door een be roerte getroffen en naar beneden gestort. Het kind, vóór eenige dagen te 's Hage door een dollen hond verwond, vertrok jl. Dinsdag naar Parijs om de inenting bij prof. Pasteur te ondergaan. In strengen eenvoud, zonder militaire eerbewijzen, is gisteren het stoffelijk overschot van generaal Van Swieten op Eik en Duinen bij 's Hage ter aarde besteld. Honderden, meerendeels autoriteiten, waren aan de groeve. De Koning was niet, de Regeering wel vertegenwoordigd door den Minister van Koloniën en dien van Oorlog, de Minister van Marine door een adjüdant. Voorts waren bij het graf aanwezig de president en de griffier der Eerste Kamer en vele leden der Staten-Generaal, deputatiën van het Indisch genootschap en oud-strijders, vele oud-, opper-, hoofd- en verdere officieren van het Indische leger. Er is niet gesproken; wel waren er vele kransen op de baar gelegd. De Groninger Tramway-Maatschappij, die den Tram weg in de stad Groningen exploiteert, keert over 1887/88 aan hare aandeelhouders een dividend uit van 1 percent. De vrouw van een baanwachter te Lokeren, die haren man wegens ziekte verving, zag jl. Maandag haar dochtertje van 2 jaren op de rails spelen, juist toen er een trein aankwam. Zij schoot toe om het te redden, maar te laat het arme kind werd voor hare oogen verraorseld. Het nieuwste kanon. Onlangs werd gemeld, dat door eene commissie van proefneming te 's Hage onder zocht werd eene Maxim-mitrailleuse, waarmede verrassende resultaten werden verkregen. Dit nieuwe oorlogswapen wekt in het buitenland eenparig de grootste verbazing; unaniem wordt hulde gebracht aan de technische volmaaktheid, door den uitvinder, den Ameri kaan Hiram S. Maxim, verkregen na ernstige en langdurige proefnemingen. Blijkt de mogelijkheid, en hieraan wordt eigenlijk door niemand getwijfeld, ook de constructie toe te passen op grootere kalibers, dan kan over niet te langen tijd weder een totale omkeer in de bewapening worden tegemoet gezien. De genoemde constructeur Maxim heeft door zijn prachtig wei-ktuig allerverrassendst de nadeelen, die de tot heden gebezigde mitrailleuses en snelvurende kanonnen hebben, geneutraliseerd, door eene vernuftige automatische werking. De terugstoot wordt door hem aangewend om te herladen, d. w. z. den hals van de afgevuurde patroon te verwijderen, eene nieuwe patroon achter den loop te brengen en deze af te vuren. De patronen zitten ten getale van 334 op één band; er wordt slechts gevorderd dien band aan te brengen, en door druk op een knopje worden de 334 patronen in ruim 30 seconden afgevuurd, de hulzen uitgeworpen, en dat alles zonder eenig gevaar voor het bedienend personeel of voor het in het ongereede geraken van den vuurmond. Het eerste werktuig, door Maxim in 1884 aan de Engelsche Regeering aangeboden, werd bekroond met de groote gouden medaille voor kunst en wetenschap, maar tevens kreeg de uitvinder de opdracht, wijzigingen aan te brengen en daarna opnieuw zijn kanon aan te bieden. In Maart 1887 geschiedde dit door Maxim; zijn beste mitrailleuse liet toe, 1000 schoten in 1£ minuut telossen; in 3 minuten 45 seconden verkreeg men 2115 schoten. Het gewicht van den vuurmond bedroeg slechts 19 KG. Hoeveel schoten men ook doet, de trefkans vermindert weinig. Om zeer snel vuur te verkrijgen, worden goede nieuwe patronen vereischt; is de munitie lang opgelegd geweest, dan wordt de vuursnelheid daardoor eenigszins verminderd, doch blijft toch nog verrassend groot. In alle landen nagenoeg neemt men proeven met het nieuwe kanon; eerst kortelings zijn de uitkomsten openbaar gemaakt, waarbij de gunstige uitspraken nagenoeg alle overeenstemmen. Omtrent de duurzaamheid diene, dat proeven in Oostenrijk hebben doen zien, dat 7000 schoten met hetzelfde kanon, de bruikbaarheid volkomen bleef en de trefkans niet noemenswaard was verminderd. De firma Krupp, te Essen, de groote kanonnen-koning, heeft zich het recht van aanmaak van het Maxim-kanon verzekerd, zoodat ook van die zijde krachtig in de nieuwe richting zal worden gewerkt. Ongeregeldheden te Schagen. De dagen van 10 en 11 dezer zijn voor de geschiedenis onzer gemeente zeer belangrijk geworden, en voor de toe komst van beteekenis. Toen jl. Maandagmorgen de mare zich verspreidde in onze gemeente, dat J. B., met behulp van zijn zwager B., zijne dochter vervoerd had naar het gesticht „de Goede Herder", te Zoeterwoude (een R.-K. gesticht voorgevallen vrouwen en meisjes), werden de gemoederen van Schagen's ingezetenen ten zeerste verbitterd, beseffende dat deze ont voering plaats had, omdat mej. G. B., aan wie met voorbijgang van haarvader onlangs eene erfenis was ten deel gevallen, tegen den zin van haar vader, liefdesbetrekking had aangeknoopt met een Protestantsch jonkman, onzen plaatsgenoot K. M. Ofschoon er in het geheim gehandeld werd, was er van het voornemen van J. B. toch iets uitgelekt, zoodat enkele personen van de gewelddadige ontvoering getuigen waren, die tot Noord-Scharwoude plaats had per rijtuig van den stalhouder B. Toen dan ook J. B. Maandagavond met den trein van 7 uur in deze gemeente terug kwam, werd hij door eene woedende menigte ontvangen en geducht toegetakeld, tot hij werd ontzet door de politie, die hem voor verdere tuchtiging vrijwaarde. Hierop toog de ontembare, woedende menigte naar die personen, welke in de ontvoering de hand hadden gehad, w. o. de R. C. Kerkeraadsleden, en werden bij hen de glazen ingeworpen. Ook trok de menigte naar de pastorie en het gesticht der liefdezusters, welke beide perceelen deerlijk gehavend werden. Ten slotte werden de glazen ingeworpen bij den stalhouder B., waarna de menigte uiteen ging en zich verspreidde, zoodat, toen ten elf ure met den trein de aangevraagde versterking der politie uit Alkmaar kwam, reeds de rust volkomen was hersteld. Den daaropvolgenden morgen, Dinsdag, werd Scha gen's burgerij bekend, dat mejuffrouw V., de tante en wij mogen er met recht bijvoegen: de tweede moeder der ontvoerde, bij wie zij tevens de laatste jaren inwonende was, zich dien morgen reeds vroegtijdig had gewend tot den EdelAchtb. heer kantonrechter, Jhr. Mr. Van Foreest, waarop ZEd. Achtb. onmiddellijk per telegraaf bevel had uitgevaar digd de ontvoerde uit het gesticht vrij te laten. Tevens was Z.EdelAchtb. terstond naar Schagen medegekomen en had van den ZeerEerw. deken dezer Parochie mede een schrif telijke verklaring bekomen tot ontslag der ontvoerde en, dank zij den invloed van den EdelAchtb. heer kanton rechter, werd hieraan gevolg gegeven en ontving men tegen den avond reeds het verblijdend telegram harer vrijlating. Inmiddels wapperde van de gevels in Schagen 's lands driekleur, ten teeken van protest tegen de ergerlijke ont voering. Vrijwillig hadden ook zeer vele Katholieken de vlag uit hun woning gestoken. Het gerucht van de bevrijding en van de vermoedelijke aankomst der ontvoerde had tegen den avond een stroom van menschen uit de omliggende gemeenten hierheen gelokt. Allerwege heerschte een bedaarde geest bij het bewustzijn, dat de vermiste over enkele uren weder binnen onze gemeente kon zijn. De houding van het publiek was opgewekt en kalm. Alleen trok een troep zingende de gemeente door, om hen, die uit blijkbaar verzet niet de vlag hadden uitge stoken, te dwingen zulks wel te doen, aan welk protest dan ook door de betrokken personen wijselijk werd gehoor gegeven. Tegen den tijd van aankomst van den laatsten trein, begaf de menigte zich naar het Station, alwaar vroegtijdig een rijtuig gereed stond. Toen de trein dan ook het Station binnen gestoomd was en men de zekerheid kreeg, dat de verwachtte was teruggekomen mejuffrouw V. en de heer D. V. hadden haar van Zoeterwoude afgehaald ging er een oorverdoovend en langdurig gejuich op. Op het perron werden zij ontvangen door K. M. en eenige jonge meisjes, die bloemruikers droegen en toen de teruggekomene en K. M. in het rijtuig hadden plaats genomen, ging het onder gezang en gejuich naar haar tegenwoordige verblijfplaats, zijnde bij haar oom en tante. Het rijtuig werd getrokken door meisjes en jongens. Waarlijk, men moet dit hebben bijge woond, om de kracht van een dergelijk protest te kunnen gevoelen en treffend was het te zien, de teekenen van dank baarheid der ontvoerde over hare bevrijding. Hierna ging het talrijk publiek tevreden uiteen en kon de versterkte militaire macht voor dien nacht hare taak, dank zij de uitstekende organisatie der surveillance, als mede de kalme houding van het publiek, als geëindigd be schouwen. Nog zij vermeld, dat de ontaarde vader Dinsdagmorgen met den eersten trein onder politie-geleide naar Alkmaar was vertrokken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2