Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. UIT DE HAND TE KOOP: Gedurende den avond en een groot gedeelte van den nacht hield het gerecht instructie over hen, die den persoon van J. B. hadden of gezegd werden te hebben mishandeld. Dat de gerechtelijke instructie in deze zaak nog maanden zal duren, ligt voor de hand; en aangezien er aan de gerechtigheid ten opzichte der ontvoering is voldaan, mogen we het als zeker achten, dat er verder dienaangaande geen ongeregeldheden meer zullen voorvallen. (Schager Crt.) Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Op de Algemeene Tentoonstelling der Maatschappij te 's Hage zijn o. a. bekroond: Afdeeling Akkerbouw. HalmgewassenWitte wintertarwe, geteeld op klei- of zavelgronden, 1ste prijs (Zeeuwsche) J. Breebaart Kzn., te Winkel. Witte Eng. tarwe, geteeld als voren, 2de pi*, dezelfde. Roode zomertarwe, 2de pr. K. Mantel Dzn., te Hem. Wintergerst, 1ste pr. J. Peereboom en 2de pr. K. Bak ker, beiden te Wijden es. Zomergerst, 1ste pr. J. Boot, te Venhuizen; eervolle vermelding J. Breebaart Kzn., te Winkel. Chevaliergerst, 1ste prijs dezelfde. Korte haver, get. op klei- of zavelgronden, 1ste pr. dezelfde. Lange haver, get. als voren, 1ste pr. D. Visser, te Wijdenes. Deensche of Probsteyer haver, geteeld als voren, 1ste prijs J. Breebaart Kzn., te Winkel. Haver (hiervoren niet gevraagd), 1ste prijs J. Bakker, te Wijdenes; 2de prijs J. Breebaart Kzn., te Winkel; eerv. verm. A. Ham, te Wijdenes. Paardenboonen, 1ste prijs J. Breebaart Kzn., te Winkel. Karweizaad, 2de prijs K. Molenaar Hz., te Wijdenes. Kanariezaad, 1ste prijs K. Knecht en 2de prijs J. Bree baart Kzn., beiden te Winkel. Bruin mosterdzaad, 2de prijs J. Bakker, te Wijdenes. Blauw maanzaad, 1ste prijs J. Kool Kzn., te Hem. Mangelwortelen, geteeld op kleigrond, 1ste prijs C. De Boer Fzn., te Zuidscharwoude. Afdeeling Tuinbouw. Verzameling groenten, 3de prijs K. C. Visser, te Hoorn. Verzameling doperwten en capucijners, 1ste pr. dezelfde. Zes kroppen salade, 2de prijs dezelfde. Bloemkool, 1ste prijs K. Kooiman Dzn., te Bovenkarspel. Augurken, 1ste prijs K. C. Visser, te Hoorn. AfdeelingZuivelbereiding. Vijf stuks Noord- holl. (Edammer) kleine kaas, gemaakt in Mei of Juni 1888, van ongeveer 2 kilogram, 2de prijs J. Bregman Kz., te Berkhout; 3de prijs D. Akkerman, te Alkmaar. Vijf stuks idem, gemaakt na 1 Aug. 1888, 3de prijs R. Zijp Az., te Lambertschaag. Vijf stuks idem, gemaakt in Mei of Juni 1888 (systeem Boekei), 2de prijs A. Eriks, te Petten3de prijs A. Koorn Dzn., te Hoogwoud. Vijf stuks idem, gemaakt na 1 Aug. 1888 (idem), 3de prijs E. Rijkes, te Wieringerwaard. Vijf stuks middelbare Noordh. (Edammer) kaas, in 1888 gemaakt, elk van ongeveer 5 kilogram, 1ste prijs A. Koorn Dzn., te Hoogwoud. Vijf stuks commissiekaas, in 1888 gemaakt, elk van on geveer 4 kilogram, 1ste prijs C. Mosk, te Schagerbrug; 2de pr. H. Harp, te Barsingerhorn3de pr. P. Boekei Czn., te Schagen. Vijf stuks komijne Edammer kleine kaas, gemaakt in Mei of Juni 1888, van ongeveer 2 kilogram; 1ste prijs S. Mol, 2de pr. Joh. Heidenrijk, eerv. verm. (anijskaas) J. Bregman Kzn., allen te Berkhout. Kaassoorten (hiervoren niet gevraagd), lste prijs A. Eriks, te Petten. Een kaaspers, eerv. verm. C. Nobel Wzn., te Sijbekarspel. Utrechtsche jachtwagen met zijportieren, eerv. verm. S. J. Jonker, te Alkmaar. Buitenland. De *Neue Freie Presse" deelt thans den waren tekst mede van het protest van Koningin Natalie tot het Ser visch Consistoriehet stuk is gedateerd Versailles, 20 Augustus en is vrij lang. De Koningin somt daarin haar grieven op tegen den Koningzij zegt, dat zij zich niets te verwijten heeft en dus zonder vrees de uitspraak afwacht. Geen der redenen, om welke de Koning echtscheiding vraagt, is gegrond. De Koning verbrak de belofte, die hij haar had gedaan, om haar zoon bij haar te laten en alle moeders zullen toegeven, dat zij hem niet vrijwillig mocht opgeven. De Koningin betreurt het, dat het Con sistorie niet zijn plicht deed, namelijk een poging tot ver zoening, zooals par. 9 van het Servisch wetboek voor schrijft. Zij hoopt, dat het Consistorie haar althans vergunnen zal zelf voor het hof te verschijnen, wat aan elk Servisch onderdaan wordt toegestaan. Plechtig verklaart zij nimmer te zullen toestemmen in een scheiding, waarvoor geen wettige reden iszij acht scheiding zondig. Zij ver zoekt het Consistorie haar een oproeping te zenden om te verschijnen doet het dit niet, dan zal zij zonder oproeping komen. Wordt zij door geweld verhinderd, dan zal zij de uitspraak, bij haar afwezigheid gedaan, niet van kracht beschouwen. Volgens de //Standard" is bijna geheel Servië op de hand der Koningin en zou een echtscheiding gevaarlijk zijn voor den Koning en de dynastie. En een revolutie zou Peter Karageorgevitch op den troon brengen, den schoonzoon van den Vorst van Montenegro en een warm vriend der Russen, waarvan een botsing tusschen Oostenrijk en Rusland het onvermijdelijk gevolg zou zijn. Het huwelijk van den Griekschen Kroonprins met Prinses Sophia van Pruisen zal in December worden vol trokken. Men zegt dat de Koning na het huwelijk zal abdiceeren. Bij het groote Belgische turnfeest te Ostende, waarop 600 gymnasten vereenigd waren en dat ook door den Koning werd bijgewoond, is jl. Zondagavond de president der uit voerende commissie, Hector De Permentier, onverwachts ongesteld geworden en na enkele oogenblikken aan een beroerte overleden. Het op zoo treurige wijze gestoorde feest werd natuurlijk niet verder voortgezet. In den dierentuin te Aken zijn sedert jl. Maandag de tien krokodillen te zien, die onlangs met de //City of Lincoln" te Hamburg aankwamen en wier gewaande ontsnapping de burgerij aldaar zooveel schrik aanjoeg. Trams en omnibussen te Philadelphia worden thans electrisch verlicht. Aanvankelijk voldoen de proefnemingen zeer goed. Volgens prof. Traube is het rijden met velocipèdes niet heilzaam voor de longen en zelfs voor menschen met een zwakke borst schadelijk. Benoemingen, enz. De luit. ter zee lste kl. L. C. Koster, bohoorcnde tot de rol vnn Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met den 10 dezer op non activiteit gesteld. De machinist lste kl. J. A. Schell is van Zr. Ms. stoomkanon- neerboot //Brak" geplantst op de fabriek van Gebr. Stork, te Ilengeloo, en belust met het toezicht op de vervaardiging van stoomtoestcdlen. Hij wordt vervangen door den machinist lstekl. A. Boon. Op Zr. Ms. stoomkanonneerboot /Havik" zijn geplaatst S. Verschoor, lste machinist v. c., en J. Van Heumen, machinist 3de klasse. Voor den torpedodienst te Amsterdam is bestemd de machinist 3de klasse A. A. Van Boven. Aan de volgende personen, allen dienende bij 's Rijkswerf alhier, is de zilveren medaille met t 50 gratificatie toegekend voor ijver en trouwW. Burger, baas der werktuigmakers N. Cornielje, commandeurA. J. Mahieu, scheepstimmerman J. P. Clowting, bankwerker; J. F. Agaart, vuurwerker; J. J. Van Reems, vuurwerker. Ingezonden. VERKIEZING GEMEENTERAAD. In een vorig nommer dezer Courant werd medegedeeld, dat op 25 dezer eene verkiezing zal plaats hebben voor een lid van den Helderschen Gemeenteraad. Zullen nu zoo vroeg ik my onder 't lezen van dat bericht af zullen nu onze plaatselijke Kies- vereenigingen zich nog de moeite geven om de kiezers bij 't doen eener keuze voor te lichten Mij dunkt, dat is geheel overtollig werk, dat ze dan doen. Zyn het weinig bekende personen, die er worden voorgedragen, dan verkrijgen zij toch de vereischte meerderheid niet, en bekende geschikte personen behoeven een aanbeveling van eene Kiesvereeniging niet. 't Is wat anders bij verkiezingen voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dan komt er staatkunde in het spel en soms gebeurt het dat de candidaten niet hier ter plaatse wonen. Bij een keuze voor den Raad, dan kent men de personen, die in aanmerking komen en men mag vertrouwen, dat de kiezers zeiven met overtuiging eene keuze zullen doen. De verslagen der Raads zittingen worden in onze plaatselijke couranten algemeen gelezen. Men weet dus welke onderwerpen er behandeld worden in de zittingen van den Gemeenteraad. En dus kan men wel beoor- deelen, wie der als candidaten genoemde personen het meest geschikt is te achten, 't Kwam in de laatstgehouden ver gadering der Nationale Kiesvereeniging //Burgerplicht" nog al duidelijk uit, dat men huiverig is een candidaat te stellen. En velen zijn ook ongezind om, als men hen vraagt of zij eene candidatuur zich laten welgevallen, die vraag bevestigend te beant woorden. WordL men gekozen, dan is het in de meeste gevallen zeker, dat men zich niet wil onttrekken. Maar om den eersten den besten te zeggen ik wil wel candidaat zijn, daar ziet men tegen op. 't Best zou dus zyn, als onze plaatselijke Kiesvereeni- gingen ieder een gros van candidaten formeerden, het aan de kiezers overlatende daaruit een keus te doen. Van bespreking komt in eene kiesvergadering toch gewoonlyk al heel weinig terecht. Burgers onder elkaar passen wèl op, dat zij iets anders zeggen dan algemeenheden. Mijn vorig schrijven over de verkiezing bleef niet onopgemerkt wellicht, dat ook deze denkbeelden in overweging worden genomen. X. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. OndertrouwdGeene. GehuwdK. H. Heeroma en A. De Jong. P. Bakker en A. C. Heijselaar. C. Noordberg en M. Zweerus. J. N. Timmer man en D. J. v. d. Hert. A. Van Pel en M. E. Vermeulen. S. Van Leeuwen en S. M. Thomasse. Bevallen C. Bakker, geb. Ran, D. S. Wallard, geb. Slok, D. E. Brouwer, geb. Langenhorst, D. J. M. Stam, geb. An- driessen, Z. F. J. Borrius, geb. De Graaf, Z. OverledenS. Visser, 69 jaren. B. J. Faber, 13 dagen. H. Asjes, 3 weken. Gemeente TEXEL, van 6 tot 12 September. Ondertrouwd Geene. GehuwdPieter Cornelis Koorn en Marretje Keijzer. Cor- nelis Duinker Jz. en Jannetje Boon. Gleboren Jan, zoon van Cornelis Boon en Trijntje Lagerveld. Willem Johan, zoon van Jan Reuvers en Marretje Roeper. OverledenCornelis De Ridder, weduwnaar van Maria Wage, Antje Duinker, Kaatje Kalf, Helena Knol en Naatje Abbenes, thans gehuwd met Aaltje Schaap, 76 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 12 Windrichting en kracht. wtz. 8 k. notn. 0.1 n no. 0.6 h Barometer mM. Stand. Afw. Thermometer Toe- C. -f! «tand van de Stand. Afw. 772 78 f 12.08| 775.67 f 14.971 775.80 f 15.10 15.2 13.6 15.0 E °i -1.8 -1.3 -1.9 0.79,wein.gv. 0.89,Stil. 0.76,Vlak. I Weêrsgesteldheid: 12Sept. 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 13Sept. 8 u. Helder, schoon weer. 13Sept. 12 u. Idem Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Prins van Oranje 4 September Roca gepasseerd. Sumatra11 September Aden gepasseerd. Voorwaarts2 September Perim gepasseerd. Prinses Amalia. 11 September te Padang aangekomen. Conrad11 September te Suez aangekomen. Prinses Marie 1 September van Batavia vertrokken. Soenda20 Augustus te Batavia aangekomen. Prinses Wilkelmina 2 September te Batavia aangekomen. Prins AlexanderVertrekt 15 September van Amsterdam. Koningin Emma. Vertrekt 29 September van Amsterdam. Prins Frederik. 25 Juli te Amsterdam aangekomen. Burgem. den Tex 12 September te Amsterdam aangekomen. Schager markt van heden (per telegraaf). Paarden Ossen 6 Stieren 40 Geldekoeien 12 Kalf koeien 10 Vaarzen Hokkelingen - a 13 nucht. Kalveren - 18 a 23 Rammen - a 630 Schapen - 11a 28 f 30 a200 a - 58 al80 - 110a210 -150 al90 - 60 a 90 Marktberichten. ENKHUIZEN, 12 September. Aangevoerd 24 stapels Kaas, f 29 per 50 kilogram. Karweizaad f 12.— a 12.50, dito (oud) f 14.— a 14.50, Mosterdzaad (nieuw) f 15.a 17.50, Maanzaad f 9.a 11.50, Grauwe Erwten f 15.a 16.50, Wijker Vale dito f 10 a 11, Gerst f 4 a 5, Haver f 3.25 a 3.75, alles per hectoliter. MAASTRICHT, 12 September. Hooi f 19 a 20 per 500kilogram. KAMPEN, 10 September. Buiten-Hooi f 20 a 24enBinnen- Hooi f 17 a 20 per 500 kilogram. In de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal is de voog lij wet gisteren ongewijzigd aan genomen met eenparigheid van stemmen. De Zuiderzee-Vereeniging had tot de Regeering het verzoek gericht om in drie achtereenvolgende jaren op de staatsbegrooting een post uit te trekken, om het nog ont brekende kapitaal voor het voorafgaande onderzoek van Rijkswege te verstrekken. Door de Regeering is échter bericht, dat daartegen over wegend bezwaar bestaat. De onderzeesche torpedoboot „Nördenfelt", in Engeland gebouwd en bestemd voor de Russische Marine, is op reis van Birkenhead naar St. Petersburg, vergezeld door het Engelsche jacht „Loodstor", jl. Dinsdag alhier aangekomen. Het vreemdsoortige vaartuig, dat hedenmorgen de reis vervolgde, trok gedurende het verblijf alhier veler belang stelling. - De Urker vischschuit U. K. 148, in het laatst der vorige maand verongelukt en later op Onrust gestrand, is door vletterlieden af- en vol water alhier binnengebracht. De schokker U. K. 107 kwam, gelijk men weet, reeds vroeger vlot. Aangenomen de benoeming tot onderwijzer aan de gesubsidieerde school voor U. L. O. alhier door den heer F. Van Twisk, van Borkeloo. De lste luitenant der artillerie W. Verheij is door den Minister van Oorlog belast met de samenstelling van een leiddraad voor het kader en verder personeel der pantserfort-artillerie. Blijkens eene opgave van den Burgerlijken Stand der gemeente Texel, is aldaar dezer dagen een man overleden, die zich niet minder dan zes maal achtereen een nieuwe levensgezellin had gekozen. Volgens later bericht uit Schagen, is het aldaar gisterenavond rustig gebleven. Alleen liepen er nog troepjes zingende door de straten, doch de orde werd niet verstoord. Het detachement infanterie is aldaar nog aanwezig, en de politie heeft mede nog versterking. Tot lid van het polderbestuur van den Schagerwaard is, in de plaats van wijlen den heer J. Van der Oord, benoemd de lieer K. Kuiper. Tot vader en moeder in het Doopsgezinde Weesbuis yDe Oranjeappel", te Amsterdam, zijn benoemd de heer A. Van Bommel en echtgenoote, te Broek op Langedijk. Door een der bedienden ten kantore der grootste Stoomvaartmaatschappijen te Amsterdam is sinds geruimen tijd^ oplichterij gepleegd. Men schat den diefstal op een kleine ton. De man is gearresteerd. De beroemde Hongaarsclie schilder Munkacsy bevindt zich te 's Hage; hij heeft zijn intrek genomen in het Hotel des Indes. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en behuwd- kinderen, de Heer SIMON WILLEM VISSER, in den ouderdom van ruim 69 jaren. Helder, 11 September 1888. Wed. S. W. VISSER—GONDERS. Na een langdurig en smartelijk lijden kalm ontslapen, in den ouderdom van 41 jaren, A. M. DYSERINCK, geb. VAN DER WILLIGEN, geliefde Echtgenoote van H. DYSERINCK. 's Gravenhage, 12 September 1888. Onze hartelijke dank aan allen, die blijken van belang stelling gaven bij de geboorte van onze Dochter. C. KOEMAN. A. C. KOEMAN—ROEM. Dankbetuiging. Voor de vele en innige bewijzen van deelneming, bij het overlijden van onzen veelgeliefden Zoon ANTHONIE THERES, in leven Adelborst 3d® klasse, ondervonden, betuigen ondergeteekenden hunnen oprechten dank. P. H00GENB00M iz. A. J. H00GENB00M-B0LLE- Renesse, 11 September 1888. Dankbetuiging. Voor de vele en innige bewijzen van deelneming, bij het overlijden van onzen veelgeliefden Kleinzoon ANTHONIE THERES, in leven Adelborst 3^« klasse, ondervonden, betuigen ondergeteekenden hunnen oprechten dank. J. H00GENB00M Bz. J. R. H00GENB00M-VAN OVERSTRAETEN- Renesse, 11 September 1888. 250 Lammeren f 8 a 16 3 Bokken& Geiten - 1 a 6 36 magere Varkens f 11a 15 30 Biggen - 5 a 8 50 Kippen c. 30 a 80 8 Eenden - 20 a 60 Boter per kop - 80 a 85 Kaas per kilogram - 30 a 60 Kip-Eieren per 100 -300 a325 Eend-Eieren - a Het van ouds bekende, hechte, sterke en weldoortimmerde WINKEL- en WOONHUIS en ERF, genaamd „de Roode Kous", staande Hoofd gracht, K 53, alhier, met afzonderlijk verhuurd wordend BOVENHUIS, daarnaast gelegen HEERENHUIS met ERF, gemerkt K, N°. 54 en de op den achtergrond daarvan, aan de Achterstraat, gelegen 3 WOONHUIZEN en ERVEN, gemerkt K, Nos. 124, 125 en 126. De huur dezer verschillende panden, Winkel en Woonhuis daaronder niet begrepen, bedraagt f 1156.per jaar. Nadere informatiën verstrekt de Makelaar OUDENHOVEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3