TTWJ5E MAAL per dag* van Vlissingen naar Londen. 12 uur 10 's middags en 10 uur 10 's avonds. Stoomvaart-Maatschappij „ZEELAND", Koninklijke Nederlandsche POST. Deze UITBREIDING van den Dienst is aangevangen op 1 JUNI 1887. Zeldzaam FRAAIE Stoomschepen. SNELLE, VEILIGE Vaart. Op Dagbooten Fransche Restauratie. TE KOOP: DEPOTS VAN THEE, M. RAVENSWAAY ZONEN, Holloway's Zalf en Pillen. AMSTERDAMSCHE COURANT. mr A A C1TT A IVTT^Tj^T De aandacht der H.H. Kaashandelaars wordt gevestigd op de y\. f\ 1 I i 1^1 UJjjJUe uitstekende, snelle en betrekkelijk goedkoope wijze van vervoer, die thans via de route Vlissuigen-Queenboro bestaat voor kaas naar Engeland. Algemeene Vergadering van Aandeelhouders in de Duinwaterleiding-Maatschappij van den Helder en het Nieuwediep, op 29 September 1888, des namiddags ten 3 ure, in het Administratiegebouw der Holl. IJz. Spoorweg- Maatschappij, kamer 123, te Amsterdam, ingevolge art. 13 der Statuten. Helder, den 12 September 1888. C. J. VAN SPALL, Directeur. Een goed bruikbare Jacht hond, 2 jaar oud, voor f 25.bij den Jachtopziener Bleij endaal, te Koegras. uit het magazijn van te «OB1VCHE3I. Deze THEEËN worden afgeleverd in ver- zegelde pakjes van vijf, twee en een half en een Ned. ons, met vermelding van Nommer en Prijs, voor zien van nevensstaand Merk, volgens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geëerde orders aanbevelende. Nieuwediep. A. METZELAAR, Binnenhaven 12. Helder. J. BREEBAART, Langestraat. Wieringen. J. D. BOERSEN. Schagen. J. DENIJS. Gelukkige gezondheid. Hoe voorzichtig hoe zorg vuldig de menschen ook zijn mogen, zij zijn steeds bestemd om door ziekte aangetast te worden, en wijsheid is het, voorzien te zijn van een middel tegen zulk een ramp. De Zalf en Pillen, door Professor Holloway ontdekt, zijn door een ieder, die dezelve beproefd heeft, erkend de grootste verdiensten te bezitten in het genezen van zeere beenen, zeere borsten, oude wonden, zweren en etterbuilen, en al zulke besmettingen, die men door onvoorzichtigheid heeft gekregen. Ontstekingen en zwellingen der klieren worden met zekerheid verdreven, terwijl de Pillen het gestel zuiveren en versterken. Aldus, zelfs bij eene matige goede gezond heid, zijn eenige doses van tijd tot tijd daarvan ingenomen, bijzonder heilzaam wegens derzelver strekking om het lichaam te bewaren voor onzuiverheden en zwakheid, terwijl zij nimmer falen in hardnekkige gevallen de meest ver ouderde kwalen uit te roeien. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De tfAmsterdamsche Courant" zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De ,/Amsterdamsche Courant" is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond", Nes 53. In het hötel Bellevue" te Arnhem logeerde dezen zomer o. a. de heer F. W. Stibbe, uit Amsterdam. Door zijn vrienden aldaar in de Buitensocieteit geïntroduceerd, gebeurde het op een Zaterdag avond, dat hij eerst om half een naar het tegenover gelegen hótel terugkeerde. Dienzelfden nacht had er voor het hötel baldadig burengerucht plaats, waarover de eigenares zich by het hoofd der politie beklaagde. Zij ontving van den Burgemeester een schrijven, waarin wordt gezegd, dat, „naar gebleken was", een logé, zekere Stibbe, de dader was. Verbazing bij de eigenares en verontwaardiging bij den heer Stibbe, die kalm met een paar vrienden de sociëteit had verlaten en evenmin aan zyn dood als aan het plegen van baldadigheden had gedacht. Trouwens het vreemdste was zeker wel voor den heer S., dat hij klakkeloos werd beschuldigd zonder te zijn gehoord. Hij verzocht den Burgemeester om intrekking van de beschuldiging, maar deze liet niets van zich hooren. Toen de heer S. nog eens aandrong, ontving hy eindelijk van den Burgemeester het verzoek om op het gemeente huis te komen. De heer S. schreef terug, dat hij niet een onder houd, maar een antwoord had verlangd. Hierop vernam de heer S. taal noch teeken, zoodat hij eindelijk besloot zich tot den Gemeenteraad te wenden met het verzoek, dat deze den Burge meester zou uitnoodigen, hem, S., de verlangde inlichting to geven. Jl. Zaterdag was deze queastie in de Raadszitting aan de orde. 1 Het praeadvies was om te besluiten, aan adressant kennis te geven, dat een inwilliging van het door hem gedane verzoek niet behoort tot de competentie van den Raad. Geen enkel lid heeft den Burgemeester in de gelegenheid gesteld, zijn lezing te geven of zoo noodig excuses te makende Raad inderdaad niet competent heeft zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming het praeadvies aangenomen. Naar aanleiding van de anecdote, onlangs in de ,/Prov. Gr. Crt." over Hofdijk voorkomende, wordt door prof. Alberdingk Tbijm nog het volgende aan de //Tijd" geschreven //Vergun mij de anecdote met een paar toetsen meer juistheid en volledigheid te geven. Toen de jonge meisjes den dichter, door haar gelach en gefluister, in zyn voordracht stoorden, ver liet hij een oogenblik de spreekplaats, trad op haar toe en gaf ze de aangeduide les. Gedurende de pauze, in de bestuurskamer, sprong Hofdijk, om aan de lichtkroon zijn sigaar op te steken, op de tafel, en juist toen hij de sigaar boven de vlam hield, kwam jhr. v. P., de broeder der bedoelde meisjes, in het vertrek en vroeg naar den heer Hofdijk. Men wees hem naar den op de tafel ekilibreerenden dichter. //Mijnheer Hofdijk," zeide het dikke mannetje, bloedrood, //ik ben de broer van mijn zusters en kom u vragen....kom u zeggen...." //Zóó waarachtigriep de Kennemer meistreel, //ben jij de broêr van je zusters noü dat 's een mooi baantjeik feliciteer je der meê." En, zooals in het bericht gezegd wordt, «de interpellant droop stil weg." «Maar ik ben getuige geweest van een daad, die werkelijk mijn overleden vriend tot hooge eer strekt, 't Is ook aLvele jaren geleden. Er was een kunstenaarsfeest in //Arti et Amicitiae." Aan het souper werden de eerste plaatsen ingenomen door de heeren J. De Vos, Jacob Van Lennep, Wittering en andere voorname personen uit de kunstwereld. Er waren niet alleen schilders, maar ook letterkundigen en vele musici aan tafel. Op dit heeren-souper vielen nog al eens aardigheden van een bedenke- lijken aard, die in verschillende stemming door de zoo even genoemde werden opgenomenmaar welhaast kregen de overluid gevoerde gesprekken zulk een onbetamelijken inhoud, dat ik al eens omzag naar mijn hoed. Hofdijk, die naast mij zat, was diep geërgerd. Hij haalde zijn zakboekje uit en schreef opzijn knie een zestiental strafdichtregels, die hij mij stil voorlas. In de christen samenleving moesten, zeide de dichter, zulke dingen niet gehoord worden, en het waren geen echte kunstenaars, die met alle ernst en waardigheid braken. Ik juichte hem toe, maar vroeg hem, of de heer Wittering niet zou meenen, dat brave Israëlieten in deze regelen miskend werden. Hofdijk ging even tot den heer Wittering en verkreeg zijn goedkeuring, waarna hij, voor deze vergadering van 150 personen, zijn wrekende dicht regels met mannenmoed uitsprak. Geen onvertogen woord werd meer vernomen. Zulke daden teekenen." Met het oog op het huwelijk van Prinses Laetitia met den Hertog van Aoste waren jl. Maandag reeds meer dan 10,000 personen uit verschillende landen te Turyn aangekomen onder hen vermelden wij de Koningen van Italië en van Portugal en de Italiaansche Ministers. De stad is fraai versierd en er heerscht groote geestdrift onder de bevolking. De aanzienlijke bruid had reeds Zondag haar geboortestad Moncalieri verlaten, ter gelegenheid waarvan aan de inwoners een groot afscheidsfeest werd gegeven. Bijna alle huizen waren geïllumineerd, ook de op de heuvels in den omtrek gelegen villa's het geheel leverde een tooverachtigen aanblik op. De weg van Moncaliere naar Turijn is rijk getooid met groen en vlaggen. Dinsdag had in de trouwzaal van het Koninklijk paleis het burgerlyk huwelijk plaats. De heer Farini, President van den Senaat, bekleedde daarbij de functie van ambtenaar van den burgerlyken stand. Om elf uur begaf men zich daarop naar de chapelle du Saint Ciboire, om het huwelijk kerkelijk te doen inzegenen. De kardinaal Alimonda, aartsbisschop van Turijn, leidde de plechtig heid en hield de gebruikelijke toespraak. Na het huwelijk werd door den aalmoezenier van Hare Majesteit eene plechtige mis gevierd met begeleiding van orkest. Óm éón uur vond het feestmaal ter eere der jonggehuwden plaats. Aan den aartsbisschop en aan de stad zijn prachtige geschenken aangeboden. Prinses Laetitia droeg tydens de plechtigheid een buitengewoon prachtig wit kleed van eene bijzondere soort neteldoek, met een langen hofsleep. De sleep, die bezaaid is met bijen en adelaars van edelgesteenten, heeft eene lengte van 4 meter. De Prinses zelve heeft het patroon geteekend. De bruidsjapon was rijk met zilver borduursel versierdtakjes van levende oranjebloesem waren hier en daar aangebracht. De prinses droeg op het hoofd een prachtigen haarwrong van diamanten oranjebloesem, een geschenk van den Hertog. Haar schoentjes waren van wit gebQrduurd fluweel. Het toilet voor de ontvangst aan het Hof is van faille met zilver brocaat. De sluier is met kleine zilveren sterretjes gebor duurd. Het toilet voor de avondpartijen is van zeer lichte blauwe zijde met een zilver gedamasquineerd patroon en gegarneerd met zilveren bloemen. Een vierde toilet voor den dag na het huwelijk is van faille, van de kleur die men //vieux rose" noemt, met een onderkleed van rose en goud. Reeds tal van geschenken ontving de Prinses. De Hertogin van Genua (de moeder) heeft haar een roos van brillanten geschonken van een aanzienlijke waarde. De drie zonen van den Hertog van Aoste boden samen een diamanten halssnoer aan, ter waarde van 300,000 francs. Keizerin Eugenie zond een haarband en een halsketen, ter waarde van 150,000 francs. Een goudsmid te Parijs is op dit oogenblik bovendien bezig een aantal kostbaarheden te vervaardigen, die een gezamen lijke waarde hebben van 500,000 francs en een geschenk zyn van den bruidegom. Het meubilair van het paleis is geheel vernieuwdmen heeft daarvoor ongehoorde kosten gemaakt. Turijn herkent zijne Vorstin niet meer. Nooit zag men zulk een weelde. De stad. volgt echter hun voorbeeld. Vierhonderd dames hebben j zich vereenigd om aan Prinses Laetitia een „portantina", een i draagstoel nit den tijd van Lodewijk XV, aan te bieden, die een schat van geld kost. Deze draagstoel is nog niet gereed. De paneelen zyn beschilderd door de eerste Turijnsche kunstenaars. De draagboomen zyn van massief goudvan binnen is de stoel van rood fluweel met goud afgezet, j De //portantina" zal een gebedenboek bevatten, in rood fluweel gebonden met gouden randen bovendien vindt men er een peper- muntdoosje in van goud, met miniatuurportretten een kanten waaier met goud opgemaakt en met fijne pareltjes versierdeen reukstandaardje van goud en brillanten. De plechtigheid van het huwelijk van den Hertog Van Aosta met Prinses Laetitia was jl. Dinsdagmiddag ten één ure afge- loopen. Het gehuwde paar werd levendig toegejuicht. De verdere ceremoniën hadden zonder stoornis plaats. Iets over den ouderdom der vogels. De vogel die den hoogsten leeftijd bereikt, is de zwaan. Men beweert, dat ze 300 jaren oud kan worden. Knauer deelt in zijn //Natuurlijke Historie" mede, dat hy ver scheidene valken heeft gezien van welke er één 162 jaren oud was geworden. Hoe en waaraan hij dit heeft kunnen zien, wordt niet vermeld. Ook de gier en de adelaar leven zeer lang. In het jaar 1819 stierf een zeearend, die in 1715, dus 104 jaren vroeger, was gevangen en toen natuurlijk al eenige jaren achter den rug had. Een witkoppige gier, die in 1706 was gevangen, stierf in het vogelhuis van het keizerlijk lustslot Schönbrunnn, bij Weenen, in 't jaar 1824 het dier had dus in zijn gevangenschap 118 jaren doorgebracht. Papegaaien kunnen van 't oogenblik, dat ze worden gevangen en tam zijn gemaakt, I over de 100 jaren leven. De zee- en moerasvogels hebben een i levenslengte, welke die van den mensch overtreft. De gans en de koekoek bereiken ook een eerbiedwaardigen ouderdom, de eersten natuurlijk alleen, als ze niet gebraden worden. De eksters daarentegen bereiken, wanneer ze in gevangenschap worden ge houden, slecht een leeftijd van 20 tot 25 jaren, in vryheid echter een veel hoogeren. De huishaan kan 15 tot 20 jaren zijn morgen- gekraai doen schetteren. De duiven kunnen, ongebraden, 10 jaren leven. De kleine zangvogels kunnen slechts 8 tot 10 jaren hun vroolijk lied uitschateren. Betrekkelijk kort leven de nachte galen, die in gevangenschap hoogstens 10, en de merel, die hoogstens 15 jaren oud wordt. De bij ons gekweekte kana rievogels kunnen hier slechts 12 tot 15 jaren, maar op de Cana- risehe eilanden, in vrijheid levend, een hoogeren leeftijd bereiken. Arrondissements-Rechtbank. Behandeling van strafzaken op Vrijdag 7 September 1888. 7 bedelaars werden tot verschillende straffen veroordeeld. Dinsdag 11 September. N. M., te Alkmaar, wederspannigheid, f 6 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. A. V., J. S. en S. V., huisvrouw van R. P., te Hoorn, mis handeling, de eerste f 3 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis, de tweede f 6 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis, de derde vrijge sproken. J. W., te Helder, wederspannigheid, 14 dagen gevangenisstraf. W. R., te Helder, dronkenschap en verzet, 14 dagen gevange nisstraf. C. J., te Hoorn, beleediging, 7 dagen gevangenisstraf. F. B. en N. N., te Hoorn, storing eener vergadering, de eerste f 10 boete, subsidiair 6 dagen hechtenis, de tweede f 5 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. J. K., te Hoorn, verzet, f 10 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. J. L., te Hoorn, mishandeling, 8 dagen hechtenis. P. De V., te Hoorn, mishandeling, f 6 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. A. M., te Wieringen, diefstal, 1 jaar gevangenisstraf. C. V. P., te Helder, mishandeling, f 8 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. C. B., Opmeer, diefstal, 1 jaar gevangenisstraf. 18 bedelaars werden tot verschillende straffen Veroordeeld. Marktberichten. TEXEL, 11 September. De Veepryzen, ter markt en in de Commissiehandel besteed, waren als volgt. Vette Koeien f 165 a 220, Melkkoeien f 120 a 130, Kalfvaarzen f '75 a 90, Gelde dito f 70 a 85, Fokschapen 15 a 19, Geldeschapen f 18.a 22.50, Weide dito f 10.a 16.50, Schrammen f 13 a 14, Kammen f 16 a 25, Lammeren f 6 a 9, Werkpaarden f 125 a 170, Rijpaarden f 190. a 275, Oude Paarden f 45 a 60 alles per stuk; vette Varkens 20 a 21 cents per half kilogram. BÓVENKARSPEL (Station), 12 September. Heden besteedde men voorgrove Bloemkool f 3 a 5, Reuzen f 4 a 7, Witte Kool f 5 a 6 en Roode Kool f 5.50 a 6.alles per 100 stuks. Blauwe Aardappelen f 1.30 a 1.40, groote Uien 85 a 90 cents en kleine dito 90 cents per half hectoliter. PURMERENDE, 11 September. Aangevoerd 397 stapels Kleine Kaas, f 31 en 2 stapels Middelbare, f25.50 per 50 kilogram. Kip-eieren f 3.50 a 4.per 100 stuks. 1315 kilogram Grasboter, f 1.a 1.18 per kilogram. Veemarkt383 Runderen, lager prijzen, handel flauw24 Stieren 36 Paarden 172 vette Kalveren, 50 a 70 cents per kilogram, handel stug82 nuchtere dito, f 10 a 20 per stuk, handel stug 194 vette Varkens, 38 a 46 cents per kilogram, handel vlug 130 magere dito, f 12 a 20 per stuk, handel stug; 381 Biggen, f 4 a 8 per stuk, handel stug3429 Schapen, hooger prijzen, handel vlug. 50 h. Appelen, f 3 a 5 en 300 h. Peren, f 3.50 a 5.per hectoliter. AMSTERDAM, 12 September. Veemarkt: 150 vette Kal veren, lstr kwaliteit 80 en 2de kwaliteit 65 cents per kilogram 32 nuchtere dito f 6 a 15 per stuk 206 vette Varkens 40 a 44 cents per kilogram. Petroleum zeer vaste markt, prijzen onveranderd. WAGENINGEN, 10 September. Uiterwaardsch Hooi f 26 a f 28 en Binnenveldsch f 20 a 22 per 500 kilogram. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4