Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. ligt. Twee geheel tegenstrijdige oorzaken eener- zijds al te groote overvloed en anderzijds aanhoudende wanvangst hebben er toe geleid, dat op de meeste plaatsen, waar men zich hier te lande met zeevisseherij bezig houdt, het jaar 1887 voor reeder, visscher en hande laar teleurstelling en soms zelfs vrij belangrijk verlies opleverde. Bij de haring, het hoofdproduct van onze visschci ij en, ligt de oorzaak van de bedoelde teleurstelling uitsluitend in de eerstgenoemde oorzaak, namelijk de al te overvloedige productie en, als gevolg daarvan, de voortdurende en be langrijke daling van de waarde van dat product. Kwam de overvloed alleen aan Nederland ten goede, het voor deel, dat wij daaraan ontleenden, z m verb zend groot z jn, maar nu alle volken, die met ons hetzelfde bedrijf uit oefenen: Schotten, Noren, Zweden, Duitschers en Franschen, dezelfde uitkomsten verkrijgen, wordt de toestand geheel anders, omdat nu de geheele productie tot een cijfer wordt opgevoerd, dat het verbruik vermogen van Europa blijk baar begint te overtreffen en dus eene hoogst belangrijke verlaging van den voor dit product te bedingen prijs ten gevolge heeft. De zeer ruime vangst moge de mindere waarde eenigszins vergoeden, deze omstandigheid belet, dat, wanneer de prijzen van 1887 een blijvend karakter mochten aannemen, de uitoefening van dit bedrijf voor den reeder zou ophouden winstgevend te zijn. Zeker hebben ook andere oorzaken tot de slechte financiëele uit komsten van de latere jaren bijgedragen, vóór alles de kwijnende toestand van handel en nijverheid in de meeste Staten van Europa, en als gevolg daarvan de verarming van dat gedeelte der bevolking, hetwelk van den haring, als dagelij ksch voedsel, gebruik maakt, maar toch is die oorzaak slechts eene bijkomende. Om zich te overtuigen, dat de hoofdreden van de waarde vermindering van de haring enkel kan gelegen zijn in de al te groote productie, is het genoeg, zich te herinneren, in welke buitengewone mate die productie in de laatste jaren is toegenomen. Gaan wij met onze vergelijkingen slechts twintig jaren terug en stellen wij dus de cijfers van 1886 en 1887 naast die van 1866 en 1867, dan blijkt het, dat in dien tijd in Schotland de productie van gekaakte haring klom van 658 duizend tot 1312 duizend vat en alzoo verdubbelde, terwijl de uitvoer, nog maar 380,000 vat in 1866, twintig jaren later 938,000 vat beliep en alzoo met 150 percent was toegenomen. Wat ons land aangaat, in 1867 leverden onze visscherijen 27,600 enthans ruim het twaalfvoud van dat bedrag, of 342,500 vat, ter wijl de uitvoer in dienzelfden tijd van 15 tot 267 duizend vat, of het achttiendubbele bedrag, opklom. Ook onze invoeren zijn aanmerkelijk achteruit gegaan, maar die achteruitgang is slechts schijnbaar en enkel een gevolg van do omstandigheid, dat onze handelaren de kost bare hoofdmarkten zooveel mogelijk mijden en rechtstreeks leveren aan de kooplieden in het binnenland. Feitelijk hebben wij ten vorigen jare ruim 217,000 vaten naar Zuid en Noord-Duitscliland gezonden en daaronder alleen 44,700 naar Hamburg. Trots de ongunstige tijdsomstandigheden verkeert onze haringhandel dan ook in een alleszins gezonden toestand. De buitengewoon lage prijzen hebben althans dit voordeel opgeleverd, dat zij niet alleen allerlei markten openden, vroeger voor ons product gesloten, maar ons ook de aan gename ervaring verschaften, dat het Hollandsclie product tegen het Schotselie volkomen is opgewassen. Onze reederijen blijven dan ook vol vertrouwen de toe komst tegemoetzien, want, zoo de prijzen zich maar eenigs zins verbeteren, achten zij zich in staat, haar bedrijf pro ductief te maken en dit te handhaven op het hooge standpunt, dat het tegenwoordig heeft ingenomen. Naast klimmenden overvloed van haring staat toenemende schaarsclite van schol en de fijnere soorten van platvisch. Ook dit verschijnsel openbaart zich vrij algemeen langs de kusten van de Noordzee en van daar dat men schier alom klachten verneemt over de slechte uitkomsten van de schrobnetvisscherij. Vermoedelijk is deze aanhoudende en toenemende schaarsclite een grooter gevaar voor de toe komst van de visscherijen dan het verlies, dat in de laatste jaren de hariugvisscherij opleverde. Immers, terwijl het middel om laatstgenoemd kwaad te temperen voorde hand ligt, 't zij dat men de productie beperke, 't zij dat men er in slage nieuwe uitwegen te vinden voor den bestaanden overvloed zoo valt het daarentegen moeilijk het einde te voorzien van de klachten der schrobnetvisschers. Aan plannen om de bestaande schaarsclite te bestrijden ont breekt het niet, maar proefhoudende middelen worden nog altijd vruchteloos gezocht en inmiddels groeit het aantal trawlers voortdurend aan en te gelijk daarmede de vrees, dat de uitkomsten Yan de visscherij allengs ongunstiger zullen worden. Ook onze beugvisschers hebben niet te roemen over de vruchten, welke zij in 1887 aan hun bedrijf ontleenden. Stellig onderscheidde de oestervissclierij in Zeeland zich gunstig van bijna alle andere takken onzer zeevisscherijen en toch vernam men ook van daar klachten, zoowel over de deugdelijheid van het product als over de dalende prijzen. Intusschen schijnt er geen reden te bestaan om zich over die klachten ernstig te verontrusten. De haringvisscherij in de Noordzee wordt uitgeoefend, deels met loggers en sloepen, die in de provinciën Zuid en Noordholland te huis behooren, deels met bomschuiten van Scheveningen, Katwijk en Noordwijk. De loggers en sloepen zijn met 16, de bomschuiten gewoonlijk met 13 personen bemand. In 1887 bestond de vloot van loggers en sloepen uit 196 schepen. De vloot van bomschuiten, voor de haringvisscherij uit gerust, is, vermoedelijk tengevolge van de slechte uit komsten, sedert 1884 verkregen, te Scheveningen belangrijk achteruitgegaan, namelijk met 34 schepen. Hare sterkte beliep in 1887 268. Door loggers, kotters en sloepen werden in 1887 aan gevoerd 15064 lasten. Buitenland. De President der Fransche Republiek hield jl. Vrijdag ochtend een revue over het derde legerkorps op de velden van Boos bij Rouaan, waarbij 33,000 man betrokken waren, terwijl er meer dan 100,000 toeschouwers van het mili taire schouwspel genoten. Te 9 uur kondigde liet kanon de aankomst van den President aan. Hij zat met den Minister van Oorlog Freycinet en de generaals Billot en Brugcres in een open rijtuig met vier paarden en werd door de menigte levendig toegejuicht. In een tweede rijtuig volgden de Minister-president Floquet en de Minister van Marine, admiraal Krantz. Zij reden, gevolgd door hun staf, langs het front der troepen en het was dus Carnot z.'lf, die hun de revue liet passeeren, terwijl vroeger het hoofd van den Staat terstond naar de tribune ging en de Minister van Oorlog of de commandant van Parijs langs de troepen reed. Daarna begaf' Carnot zich naar de tribune en deelde aldaar weder een nieuwigheidzelf aan de door hem bescheiden militairen orde- en onderscheidings- teekenen uit. Nadat Carnot de buitenlandsclie officieren had begroet en den Russische» generaal Fredericks de hand had gedrukt, begon de optocht der troepen. De menigte begroette alle regimenten vol geestdrift, ofschoon de revue niet zoo onberispelijk uitviel als anders te Longchamps, waar dan ook de reserves in den regel niet mede doen. Om 12 uur was de parade geëindigd en keerde Carnot naar Rouaan terug, waar liij audiëntie gaf aan de autori teiten en daarna met Floquet zijn reis naar Elboeuf voortzette. Zaterdagochtend keerde laatstgenoemde naar Parijs terug, om aldaar een Ministerraad te presideeren. Maximilien Diesth, die zich in de Mayenne met zijn geheele gezin verdronk, door met een rijtuig de rivier in te rijden, blijkt acht jaar geleden te Parijs getrouwd te zijn Evenals zijne vrouw zwak van gezondheid, teerde hij langzamerhand achteruit, en vóór twee jaar gingen zij met hunne kinderen te Beaulieu-Saint-Lambert (Maine-en Loire) wonen. Toen zij niets meer hadden, schijnen zij tot de wanhopige daad besloten te hebben. Ook het lijk der vrouw is gevonden. Diesth was 34, zijne vrouw 24 jaren oud. De familie van den beruchten oplichter Altmayer te Parijs heeft verzocht, zich voortaan Avernay te mogen noemen. De /Daily News verneemt uit Rome, dat op Sicilië weder rooverbenden het hoofd opsteken. Zij hebben een dorpsburgemeester naar het gebergte ontvoerd uit een landhuis nabij Alcame. Ondanks het aanbieden van een belangrijk losgeld, hebben de roovers den zoon gedood en verwondden zij de vrouw en de dochter van hunnen gevangene. Te Londen is dezer dagen, in tegenwoordigheid van twee leden van het Turksciie gezantschap en een aantal journalisten, een proef genomen met een voor den Sultan van Turkije bestemd rijtuigje, dat door electriciteit bewogen wordt. De Sultau is bezig in zijn park wegen voor het rijtuig te laten aanleggen. Natuurlijk is het niet meer dan een aardigheid, die wel niet op de rijtuigen in onze straten (met uitzondering van trams) zal worden toegepast, aan gezien de grap daarvoor te duur is. Het is dan ook alleen iets voor menschen, die het zoo goed betalen kunnen als de Sultan van Turkije! Benoemingen, enz. Tot burgemeester der gemeente Vlissingen is benoemd de heer H. P. J. Tutein Nolthenius, te Zwolle. Tot ontvanger der directe, belastingen, invoerrechten en accijnsen te Echt c. a. is benoemd de heer H. Hamstra, ontvanger derzelfde middelen te Terschelling c. a.tot idem te Zierikzee c. a. de heer N. J. M. Schelfhout, ontvanger derzelfde middelen te Medemblik. Vischbericht Slechts weinigen zullen er gevonden worden die niet willen erkennen, dat de afgeloopen week eens een buitengewoon gunstige uitzondering maakte op de regen-, storm- en herfstachtige dagen, die wij den laatsten tijd hebben moeten doorleven, en waartegen menigeen, zijn gevoel eens onbewimpeld lucht willende geven, van ganscher harte bah! zou zeggen. Alles herademt, zoo gauw er maar eenige ver andering ten goede valt waar te nemen en hoopt nog weer voor de zooveelste maal op beterschap. Hoe 't ook moge uitvallen, één mooie week hebben we alvast weer te pakken en alle beetjes helpenDe boer wenscht zich nog eenige weken van 't zelfde ge halte toe, en meent dan kans te zien nog veel goed te kunnen maken van hetgeen de al te vochtige zomer hem benadeeld heeft; en de visscher heeft ook nog altijd de hoop niet opgegeven, trots alle teleurstellingen die reeds zijn deel waren, en vleit zich met de gedachte, dat September zich ook voor het overige gedeelte wel goed zal houden. We willen het met hem wenschen, want zulk weer is „eten en drinken" voor den visscherman en geeft hem ruimschoots gelegenheid zijn bedrijf geregeld uit te oefenen, wat natuurlijk aan de vangst zeer bevor derlijk moet zijn. Aan de tongenaanvoer kon men dan ook best merken dat de visschers een goeden slag hadden kunnen slaan, want deze was dikwijls bijzonder bevredigend ook die van schar en kleine schol was ruim, en mocht de vangst van rog al iets minderbeduidend zijn dan de voorgaande week, ook deze was nog tè voordeelig, om daarover te kunnen klagen. Een groot gedeelte van de aangevoerde schol was dood, wat weer tengevolge had dat de prijzen veeltijds laag waren voor alle andere vischsoorten, zonder uitzondering, werden echter nog steeds flinke besommingen gemaakt. Er werden aangeboden 20,270 tongen, 393 roggen, 17 tarbotten, 2 kreeften, 470 manden schar en 495 mandjes kleine schol; groote tong gold 35 a 55 cent, kleine idem 10 a 25 cent, rog 60 a 68 cent, de kreeften f 1.60 en f 2.25, tarbot f 9.a f 11.50 per stuk, schar f 2.20 a f 4.per mand en kleine schol f 3.50 a 30 cent per mandje. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). September. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. ja Toe- g j stand ■g o van de o. zee. Stand. Afw. Stand. Afw. lö] 12 nwtn. 1.4 k. 17j 12 noto. 1.5 18] 8 no. 4 18 12. noto. 1.6 n 764.78 f 4.08 767.07',f 6.37 768.69 f 7.99 768.951 8.25 14.7 15.8 14.4 15.0 - 1.9 -0.7 0.0 -1.4 0.93 0.86 0.92 0.82 Slechtw. u u Weêrsgesteldheid16 Sept. 12 u. Dichtbetrokken, goedweer. 17 Sept. 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. l8Sept. 8 u. Helder, schoon weer. 18 Sept. 12 u. Idem Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Ondertrouwd, Gehuwd en OverledenGeene. BevallenT. Oudijk, geb. Luijting, D. C. v. d. Roost, geb. Govers, Z. C. Bakker, geb. Sluis, Z. J. Van Slot, geb. De Jong, D. E. Strooker, geb. Ter Beek, Z. A. S. Bruin, geb. Klijn, Z. C. Snoeck, geb. Willems, Z. T. Snel, geb. Kort, D. Gemeente SCHAGEN, van 11 tot 17 September. OndertrouwdJacob Schrijver, jonkman, 27 jaren, en Trijntje Bakker, jongedochter, 29 jaren. Getrouwd en Bevallen Geene. OverledenCornelia Ploeger, l maand. Levenloos aangegeven kind van Pieter Snijders en Marijtje Hausman. Willem Geel, 9 jaren en G maanden. Gemeente ZIJPE, van 7 tot 14 September. Ondertrouwd, Gehuwd, Geboren en Overleden Geene. Marktberichten. ALKMAAR, 15 September. Veemarkt: 12 Paarden, f 70 a 300 25 Koeien en Ossen, f 90 a 200; 24 nuchtere Kalveren, f 10 a 18 387 Schapen, f 11 a 22; 149 magere Varkens, f 13 a 18 236 Biggen, f 4 a 8 10 Bokken en Geiten, f 3 a 9, alles per stuk. Boter 70 a 80 cent per kop. Kip-eieren f 3.50 a 4.per 100 stuks. ALKMAAR, 17 September. Veemarkt: 19 Koeien, f 175 a 215; 155 vette Kalveren, f 35 a 92 15 nuchtere dito, f 10 a 16; 517 Schapen, f 20 a 27 46 magere Varkens, f 13 a 17, alles per stuk. 137 vette Varkens 42 a 50 cent per kilogram. HOORN, 15 September. Granen en Zaden Tarwe f 8 a 9.25, Rogge f 4.50 a 5.50, Gerst 1' 4.50 a 5.50, Haver f 3.25 a 4. Witte Erwten f 8.75 a 11.—, Groene dito f 10.50 a 12.—Grauwe dito f 13.25 a 18.—Vale dito f 10 a 15, Bruine Boonen f 10.75 a f 14.Witte Boonen f 12.25 n 15.Paardcnboonen f 5.75 a f 6.50, alles per hectoliter. Veemarkt: Paarden f 60 a 200, Koeien f 70, Schapen f 16 a 28, Lammeren f 7 a 19, Kalveren f 12 a 20, Varkens f 8 a 10, Zeugen f 25 a 35, Biggen f 2.50 a 6.Kippen f 0.35 a 1.30, alles per stuk. Kip-eieren f 3.50 a 4.per 100 stuks. Boter 55 a 60 cents per kop. Aardappelen f 3.50 a 4.Peren f 1.50 a 2.50 en Appelen f 2 a 3 per 100 stuks. AMSTERDAM, 17 September. Veemarkt: 570 Runderen, 1ste kwaliteit 74, 2de kwaliteit f 64 en 3de kwaliteit 54 cents per kilogram; vette Kalveren 1ste kwaliteit 80 en 2de kwaliteit 65 cents per kilogram6 Graskalveren43 nuchtere Kalveren f 6 a f 14; 121 Schapen en Lammeren; 466 vette Varkens, 38 a 43 cents per kilogram. Petroleum vast. Loco f 9.95 E., Oct. f 9.85 E., Nov.-Dec. f9.75 E., Dec.-Maart f 9.55 E.. consumtie f 11.25. Nobel loco flOE., Oct. f 9.20 E., Nov.-Jan. f 9.E., consumptie f 11. UTRECHT, 17 September. Op de Paardenmarkt waren aange voerd 1422 Paarden en Veulens. De Paarden werden verkocht van f 30 tot f 600, de Veulens van f 60 tot f 200 per stuk. De handel was levendig, en er waren veel binnenlandsche, doch weinig buitenlandsclie kooplieden. ELST (Betuwe), 14 September. Ter Paardenmarkt werden aan gevoerd circa 400 stuks. Handel minder levendig. Werkpaarden golden f 125 a 200, Luxe-Paarden f 400 a 800," Veulens f 70 a f 125, alles per stuk. ZUIDBROEK, 15 September. Op de 1ste Najaarsmarkt waren aangevoerd 600 Koeien, 30 Paarden en 200 Varkens. 1ste kwaliteit Koeien f 180 a 250, 2de kwaliteit f 130 a 180 per stuk. Vaar- melkte 18 a 20, Stieren 17 a 23 en Vette 25 a 30 cent per hnlf kilogram. Handel niet zeer willig; vroeg in den morgen werd het meeste verkocht. Er waren veel Duitsche kooplieden. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse „Van Galen", commandant de kapitein ter zee E. L. Baron Van Heeckeren van Waliën, van Batavia herwaarts, passeerde gisterenavond 9 uur Dungeness en kan dus, behoudens tegenspoeden, hedenavond alhier ter reede worden venvacht. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Zilveren Kruis", onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, is den 15 dezer te Saigon aangekomen. Aan boord was alles wel. De opperschipper J. Weers, sedert 1856 opgenomen in het vaste korps dek- en onderofficieren bij de zeemacht, en sedert dien tijd steeds belast met het lesgeven aan de adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier in het splitsen en knoopen, zal tegen het laatst van dit jaar den militairen dienst verlaten, wegens meer dan 60jarigen dienst bij de zeemacht. De onderofficieren, uitmakende de 3de afdeeling van den artillerie-cursus te Delft, zijn, na een verblijf alhier van twee maanden, den 15 dezer van hier naar Delft terug gekeerd, tijdelijk onder bevel van den 2den luitenant der artillerie Joosten, die naar Hellevoetsluis is overgeplaatst. De 1ste luitenant der artillerie Vosmaer, belast met het commando over de genoemde afdeeling van den cursus, was reeds een paar dagen te voren van hier vertrokken. Door de antirevolutionaire Kiesvereeniging is, met het oog op de aanstaande verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, tot candidaat gesteld de heer D. J. Yan Wijngaarden, mede-directeur van de stoomtimmerfabriek „De Zwaluw" alhier. De R. K. Kiesvereeniging heeft zich met deze candida- tuur vereenigd. Jl. Zondag werd een bezoek gebracht aan deze gemeente door de leden der afdeelingen Amsterdam en Rotterdam van de Vereeniging „Het kruis voor krijgsverrichtingen", waarvan ook hier ter plaatse eene afdeeling bestaat. Feestelijk door de plaatselijke afdeeling ontvangen, werd een optocht gehouden door de gemeente, tot aan het ver gaderlokaal van den heer Hoft'man. Hier was men vriend schappelijk bijeen. Van den goedkoopen trein, die hedenmorgen van hier naar Amsterdam vertrok, maakten 86 tweede- en 183 derde klasse-reizigers gebruik, om de hoofdstad te bezoeken. Dankbetuiging. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan den Wel-Edeleu Heer WESTRA, Arts te't Zand, voor de zorgvuldige verpleging, aan onzen geliefden zoon GERRIT gedurende diens ziekte bewezen. H. VAN WOEZIK en Echtgenoote. 't Zand (Zijpe), 19 September 1888. De ondergeteekenden hebben de eer het geachte publiek bij deze bekend te maken, dat, te beginnen met 1 October e. k., zij geregeld zullen rijden met een wagen als volgt: Des Donderdags en Vrijdags: Donderdags vertrek van Wieringerwaard 8 uur. ij» Schagen 12.15. Vrijdags Wieringerwaard 7.15. d d d Schagen 3.30. Prijs Donderdags 25- en Vrijdags 30 cent de persoon per enkele reis. Zij belasten zich gaarne op bovengenoemde dagen tot het doen van boodschappen, enz. Verder bevelen zij zich beleefd aan tot het rijden van passagiers en vracht ten allen tijde. P. Peereboom en R. C. Blaauboer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3