„Tot heil der gnnsehe Kerk", leest men in dat schrijven, „heeft de Voorzienigheid het zoo beschikt, dat de Pausen eene wereldlijke heerschappij erlangden". Men zou hierbij de vraag kunnen stellen, waarom de bis schoppen het bestierder Voorzienigheid alleen daarin erkennen, dat de Pausen den Kerke- 1 ijken Staat ontvingen, en niet óók daarin, dat die Kerkelijke Staat hun door den loop der zaken weder ontnomen werd. Het verlies van den Kerkelijken Staat voor de Pausen was cenerzijds het noodzakelijk gevolg der vereeniging van Italië, en anderzijds een natuurlijk uitvloeisel van de wijze waarop die Staat door hen geregeerd werd. In ieder geval kan het door Keizer Wilhelm aan Rome te brengen bezoek wellicht nog verrassende gevolgen hebben. Te Berlijn, dat thans als het, groote cen trum van alle politiek leven is te beschou wen, beeft dezer dagen ook de verloving van de zuster des Keizers, Prinses Sophie, met den Kroonprins van Griekenland plaats gevonden. Daar de Koning van Griekenland een aanverwant van het Deensche Konings huis, en de Koningin van geboorte eene Russische Grootvorstin is, mag de verbintenis in zekeren zin als een bezegeling der door de Petersburgsche en Ivopenhaagsche reis des Keizers aangeknoopte betrekkingen beschouwd en als blijk en waarborg van verdere goede verstandhouding met blijdschap begroet worden. Ook de Koning van Zweden heeft van zijn tegenbezoek in Berlijn zulke vriend schappelijke indrukken medegenomen, dat hij na zijn terugkomst bij een feestmaal te Stockholm een toost op den Duitschen Keizer uitbracht met den wensch, dat die dronk aan gene zijde der Oostzee in het Duitselie land een echo zou vinden. De begroeting der Keizerin van Rusland door den Keizer van Oostenrijk op Oostenrijksch grondgebied mag wel eveneens als een goed voorteeken opgevat worden. Kortom: het verkeer tus- schen de Europeesche Keizers, Koningen en grootmachtigen is in lang zoo complimenteus niet geweest, en onze vader Vondel, dit alles ziende, zou er zeker nog eens van zingen: „Het is al boter tot den boom, het is al pays en vree!" Buiten Europa echter zien de toestanden en verhoudingen er nu juist niet zoo roos kleurig uit. Op Afrika's oostkust heerscht een ongewone beweging. Noordelijk, te Soeakim, komen de Engelschen meer en meer in letterlijken zin voor een heet vuur te staan en doet de beruchte Osman Digna weer van zich spreken. De Arabieren heb ben voor 't eerst ook geschut misschien wel indertijd in Engeland besteld en bedreigen daarmeê de Engelschen. DeSoen- daneezen (zoo heeten de vijanden) hebben zich ontzaglijk versterkt en de stad Soeakim zal er denkelijk aan moeten gelooven. De Duitschers daarentegen krijgen het in Zan- zibar te kwaad, wijl aan de kust zoowel als in het binnenland door de Arabische hande laars en slavenjagers gestreefd wordt naar een volkomen uitroeiing der //Europeesche indringers", ten einde het handelsmonopolie, dat de Arabieren tot dusverre bezeten heb ben, tegen de Britsche en Duitselie Oost- Afrikaansche Maatschappijen te verdedigen. De door Europeesche reizigers, leiders en voorlichters ondernomen expeditiën schijnen mislukt, en de vraag is nu: Wat moet van dit alles worden? 27/IX '88. P. Binnenland. Het „Weekblad van het Recht" wijdt een hoofdartikel aan het feit, dat Nederland gisteren het vijftigjarig bestaan, 1 October 18381888, herdenkt der vier wetboeken en daarmede een geheel uitmakende wetten, die met den klokslag van middernacht tus- schen 30 September en 1 October 1838 in werking traden. De postbladen worden, volgens eene door de postkantoren ontvangen aanschrijving, op 15 dezer ingevoerd en voor het publiek ver krijgbaar gesteld. Het is niet verboden in de postbladen iets in te sluiten; mocht dientengevolge het ge wicht 15 gram te boven gaan, dan is ook het hoogere port verschuldigd, voor de brie ven van hetzelfde gewicht bepaald, welk port links van het opschrift „Postblad" door frankeerzegels is te verantwoorden. Op dezelfde wijze is te verantwoorden het lxoogere port voor postbladen, naar het bui tenland bestemd. Gewone aanteekening is toegelaten, wan neer de postbladen, blijkens eene verklaring van den afzender op den omslag, geen waarde aan toonder bevatten. De bedoelde verklaring moet van de handteekening of paraaf van den afzender voorzien zijn. Het „Hld." verneemt, dat er plan bestaat om in de nabijheid van Oud-Zandvoort aan zee een groot Kurliaus te bouwen, met breede terrassen aan zee en eene concertzaal. Gelukt de poging van het badcomité, dan wordt er een flink hotel eersten rang aan toegevoegd. De /Java-Bode" verklaart zich nadruk kelijk tegen het besluit, waarbij de heer E. P. C. Sol tot lid der Algemeene Reken kamer te Batavia wordt benoemd. Het blad zegt o. a.„Het staatsbelang eischte de benoeming van den heer Sol niet, veel minder nog op dit oogenblik. Integendeel, kiesch- heid verbood haar thans, juist inzicht van koloniaal beleid ook voor liet vervolg. Een Minister van Koloniën mag niet op zulk een wijze het onrecht trachten te vergoeden, dat naar zijn inzien door een vertegenwoordiger des Konings in de Koloniën is gepleegd." De eerste aflevering is verschenen van het door den Amerikaanschen zijtak van het rundveestamboek //Noordholland" uitgegeven stamboek. In deze aflevering zijn ingeschreven 111 stieren en 459 koeien, welke cijfers getuigenis geven van den bloeienden toestand van dezen zijtak. Gelijk bekend zal zijn, werden inder tijd de heeren J. Scholtens, hoofdingenieur, A. Van der Togt, hoofdopzichter*, J. li. E. Koot, opzichter en M. C. Van Pellecom, ambtenaar van den Provincialen Waterstaat van Noordholland, door Gedeputeerde Staten ter beschikking gesteld van de Commissie voor het gesticht „Meerenberg", ten dienste van den bijbouw van gemeld gesticht. In een jl. Zaterdag gehouden vergadering van die Commissie, werd aan den heer Scholtens een massief zilveren servies en aan den heer Van der Togt f 10U0 geschonken, tot erken ning van de door hen bewezen diensten. Door den heer J. Boonacker, die bijna 40 dienstjaren telt als hoofd der school te Zuid-Eierland op Texel, is tegen 1 Januari a. s. eervol ontslag aangevraagd. Ruim eene halve eeuw geleden strandde bij Texel in de Eierlandsche gronden eene Pruisische brik. Het scheepsvolk werd gered en tijdelijk verpleegd bij de familie B. in het Eierlandsche Huis. Niet lang na de schipbreuk verti*ok de bemanning naar het vaderland, met uit zondering van een licht matroos, die opeen handelskantoor te Amsterdam eene werkkring zocht en vond. De kantooi'bediende klom van trap tot trap op, bracht het tot chef en mocht na dertig jaren een vermogend man heeten. Toen besloot hij nog eens het eiland te bezoeken, waar hij als schipbreukeling een goed onderkomen had gevonden, om'te- vens zijne reddei's nog eenmaal terug te.zien. Dit laatste was niet meer mogelijk, doordien allen overleden waren. Eer de vreemdeling weer vertrek, toog hij naar de plek waar hij eens aan land was gekomen en hij nam daar een verfrisschend bad in de Noordzee, Toen vertrok hij naar Parijs, waar hij des tijds woonde. Thans houdt de voormalige scheepsjongen zich bezig met opgravingen iri Griekenland. Zijn naam is wereldvermaard geworden. Hij heet dr. Schlieman. Thans wenscht men zijn naam te verbinden aan de badinrichting die men te Texel poogt te stichten nabij de plek waar eens de voor malige schipbreukeling voet aan wal' 'zette. Of de plannen, door de firma Koning eiï Co], ontworpen, verwezenlijkt zullen. wox*den,ikan slechts de tijd leei'en. De afdeeling Schagen der Hollandschè Maatschappij van Landbouw, welke ook di(, voorjaar een tentoonstelling van stieren heeft gehouden, hield jl. Zatei'dag aldaar eene weU geslaagde tentoonstelling van ramlammeren, toebehoorende aan leden dier afdeeling. Be- kroond werden met den lsten en 2den piïjè twee ramlammeren van den heer A. Hèddes^ en met den 3den prijs een ramlam van den heer J. Buis Jnz. Op eene daarna gehouden vergadering werd in beginsel aangenomen vanwege de afdeeling het volgend jaar weder eene ten-- toonstelling van ramlammeren te houden. In de jl. Vrijdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Schermerhorn werd de begrooting voor 1889 aangenomen met de volgende eindcijfers: ontvangsten f 10,414.811, uitgaven f 10,404.90, batig saldo f 9.911. Voor subsidie aan het Arm bestuur is uitgetrokken eene som van f 1300, een belangrijk bedrag voor eene gemeente van ongeveer 1200 zielen. Toch was het in vorige jaren meestal f 400 a f 800 meer. De Gemeenteraad van Purmerend heeft in zijne jl. Vrijdag gehouden vergadering, op voorstel van Burgemeester en Wethouders, besloten, het verzoek van den heer H. F. Schomerus, te 's Hage, om in die gemeente eene hoogdrukwaterleiding te mogen maken en exploiteeren, niet in te willigen, uit over- weging dat de kosten, hieraan voor de ge meente vei'bonden, te drukkend zullen zijn. Mede werd in die vergadering de begroo ting van ontvangsten en uitgaven, dienst 1889,vastgesteld tot eene som van f 101,255.831. Het Gerechtshof te 's Hage heeft jl. Zaterdag bevestigd het vonnis der Recht bank te Middelbuig, houdende veroordeeling van een koopman uit Vlissingetx tot 2 jaren' gevangenisstraf wegens schaking eenerminder- jarige. Een man, die zijn Zondagavond vroolijk; had doorgebracht, keerde gisterennacht huis waarts en liep een buitenplaats onder Monster op, waar hij van het oprij pad afweek en in het daarnevensstaand hakhout viel. De koet sier van den bewoner, die reeds eenigen tijd op een otter loerde, hoorde geritsel en schoot, zonder zich nader te overtuigen, in de richting vanwaar het geluid kwam. Hij hoorde een kreet en bij onderzoek bleek, dat hij een arbeider, uit bovengenoemde gemeente, doode- lijk geraakt had. De getroffene heeft nog slechts enkele oogenblikken geleefd. Drie „kwartjesvinders" hebben te Zwolle een boerenknecht f 90 afgewonnen. Waar schuwen schijnt niets te helpen. Neen, dan heeft men te Loosdrecht met een der bekende kaartspelers anders ge handeld: Aanvankelijk liep het zaakje best, daarbij 12 13 gulden uit de zakken van onnoozele lieden had geklopt; maar niet zoodra begon het publiek gewaar te worden met welk soort spelers men te doen had, of binnen weinige minuten was het gewonnen geld uit 's mans zakken geklopt. Geklopt in den letterlijken zin van het woord Hij werd zóó geranseld, dat hij er geen oogenblik aan dacht zijne winst te behouden. Bovendien heeft de politie goede nota ge nomen van naam, voornamen, beroep en woonplaats van den man. Te 's Hertogenbosch werd jl. Vrijdag eene bejaarde juffrouw door een hond omver geworpen, tengevolge waarvan zij achterover op de straatsteenen viel en dermate aan het achterhoofd gewond werd, dat zij binnen weinige oogenblikken overleed. Bluf. „Hoe is het, luitenant, hinkt u?" „Ja, freule, mijn porte-monnaie is op mijn voet gevallen." (Fl. BI.) Een model-oppasser. Pruisisch luite nant. „Johann, waarom heb je het laatste nomraer der „Fliegende Blatter" niet mede gebracht?" Johann. „Och, luitenant, daar stond weder zoo'n persiflage in op Zijner Majesteits officieren..." Rijkspostspaarbank. De Minister van Waterstaat, enz. brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maand Augustus 11. in de Rijkspostspaarbank zijn ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen, als: Bedrag der inlagen. 792,428.54^ terugbetalingen 560,594.80 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald231,833.74^ Aan het eind der maand Juli was ten name der verschillende inleggers in geschreven12,778,430.22| zoodat bet gezamenlijk te- •goed dier inleggers aan het einde der maand Au gustus bedroeg 13,010,263.97 In den loop der maand Augustus zijn 3562 nieuwe boekjes afgegeven; 1044 zijn er geheel afbetaald, zoodat er aan het einde dier maand 191,582 in omloop waren. Aan het Postkantoor te Helder werd ge durende de maand Aug. ingelegd f7096.17£ en terugbetaald 1' 3932.86. Het nummer van het laatst uitgegeven boekje is 2446. Aan het Postkantoor te Winkel werd ge durende de maand Aug. ingelegd f 2046.50 en terugbetaald f 173.28. Het nummer van het laatst uitgegeven boekje is 129. Buitenland. In een rede, door den Franschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken, den heer Globet, te Friville-Escarbotin, bij Abbeville, op een feestmaal ter gelegenheid van de inwijding eener ambachtschool gehouden, heeft hij gezegd: Laten wij het ons niet ontveinzen, er bestaat eene onrust. Wij hebben kortelings de betreurenswaardige ver kiezing van Boulanger zien plaats grijpen. Zij was onverwachts en is eene bedreiging voor de toekomst. De spreker vroeg zich vervolgens af, waar toe de staatkunde van Boulanger Frankrijk kan brengen, anders dan tot een nieuw ver foeilijk avontuur. Verder herinnerde hij aan al wat de Repu bliek ten bate van het land tot stand heeft gebracht. Hij ontkende niet dat hervormingen wensclielijk waren. Een groot euvel ontstaat hierdoor, dat de meerderheid der Kamer niet eensgezind is. Indien een groot aantal Bou- langistische candidaten in de aanstaande Kamer gekozen mochten woi-den, dan zou het moge lijk zijn dat zij alles in wanorde brachten, alles omverwierpen om tot Regeeringloos- lieid te geraken, waaruit de dictatuur en waarschijnlijk de burgeroorlog, misschien ook de buitenlandsche oorlog zou ontstaan. Wij allen willen een sterk, een machtig, een ge ëerbiedigd Frankrijk. Maar hoe onder zulke omstandigheden aan Frankrijk eerbied te verzekeren bij andere staten Wat wil men dat de buitenlandsche mogendheden van Fi'ankrijks toekomst denken, als zij zich af te vragen hebben, aan welke partijschap het gevaar loopt morgen overgeleverd te zullen woi'den? Wat valt er te besluiten, op welke bondgenootschappen kan men hopen, als hier geen waarborgen van veiligheid zijn, en als deze aan anderen niet aangeboden kunnen worden De Minister eindigde met het vertrouwen uit te spreken, dat de Republiek zegevieren zal, en hij gaf de vaste hoop te kennen, dat het land in 1889 eene Kamer zal verkiezen, die de rust en de welvaart aan Frankrijk zal verzekeren. Uit Londen komt het treurig bericht, dat in Whitechapel, dicht in de nabijheid der plaats., waar eenige dagen geleden Annie Chapman van het leven beroofd werd, wederom twee vrouwen vermoord zijn. Men vonder een met afgesneden neus. Onbeschrijflijk is de paniek, welke naar aanleiding van deze beide nieuwe misdaden onder de inwoners heerscht. Steeds heftiger verwijt men de politie hare weinige waak zaamheid. Deze echter zet hare nasporingen ijverig voort, maar het schijnt, dat de geheim zinnige moordenaar een zeldzaam geslepen sujet is. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika wordt een expeditie georganiseerd om Stanley te hulp te komen. Zij zal staan onder leiding van den bekenden reiziger Chaillelong. Te Chicago heeft men een corner beleefd in tarwe, ongeveer als die in koffie te Hamburg. De beer Hutchinson, een graanhandelaar te Chicago, had feitelijk alle tarwe jl. Vrijdag in zijn bezit, bedragende over de twee millioen bushels. De specu lanten in de contramine hadden enorme leveringscontracten loopen, van wat zij niet bezaten. Deze toestand was Woensdag nog niet bekend en de handel zeer kalm. Don derdag namen de prijzen voor Septeinbex*- tarwe een sprong van 104 tot 126 cents per bushel en Vrijdag bereikte de prijs 150, ter wijl het daar wellicht niet bij blijven zal. De opgewondenheid der Chicagosche markt heeft zich gelukkig weinig of niet aan de New-Yorksche medegedeeldmaar de buiten landsche huizen, die tarwe uitvoeren, verliezen er toch misschien wel twee millioen dollars bij. De New-Yoi'ksche uitvoermarkt is kalm. In de „Indépendance" adverteert een Keulsch fabrikant machines met recepten en handleiding om „kunstkoflxe" te vervaar digen, „in naturtreuer Bohnenform". Een geleerd landbouw-ingenieur, de heer Guérin, wonende te Grandvillers( Voge zen), heeft eene memorie ingediend aan de „Société d'Agriculteurs de France," die van groot belang is, niet het minst voor Neder land. De memorie handelt over het bevriezen van melk, als Txederfwerend middel, en ten einde vervoer mogelijk te maken over alle afstanden. De bevroren melk, na dagen en weken in vasten toestand te zijn geweest, woxxlt eenvoudig ontdooid en is dan even goed als volkomen versche melk. De uitvoerige memorie behandelde achterb een volgens: 1. de manier van bevriezenwat tegenwoordig met de nieuwere ijsmachines geen enkel bezwaar meer oplevert, mits de bewerking maar op groote schaal kan vol voerd worden. Met de xxiterste zorg zijn allerlei omstandigheden nagegaan, ten einde de temperatuur te vinden, waarbij dè beste resultaten verkregen worden. 2. Het phisisch onderzoek der melk, waarop de methode was toegepast. Uiterlijk en smaak waren volkomen overeenkomend met pasge- molken melkzoo volkomen, dat door eene vergadering van 20 landbouwers, waax*bij zelfs een professor in de landbouwvakken, geen verschil kon bespeurd worden. Bij het koken, daarna bij het ontroomen, enz. gedroeg de vroeger bevrorene melk zich als de versche, ja zelfs van de eerste was de room na den vierden dag nog volkomen goed, wat met die van de versche melk het geval niet was. 3. Het microscopisch onderzoek leverde geen enkel verschilpunt. 4. Boter en kaas kunnen van de behandelde melk even goed bereid woi'den als van de niet behandelde. Verder bespreekt hij de scheikundige samen stelling, de gassen, de vaten waarin de be werking geschiedt en de verzending tevens kan plaats grijpen, het opnemen van ziekte kiemen in bevroren en vei'sche melk, enz. enz. Kortom, het geheele stuk getuigt van een ernstig en bi*eed onderzoek. Voor Nederland wordt misschien deze be handeling van de melk een goudmijn. In elk geval is de bewerking zoo eenvoudig, in 't groot zoo weinig kostbaar en verzending met de tegenwoordige hulpmiddelen zoo een voudig, dat eene ernstige overweging van deze nieuwe methode aan alle belanghebbenden wordt aanbevolen. In de fraai versierde feestzaal van het Hotel de 1'Europe te Spa heeft jl. Vi'ijdag de bekroning in den wedstrijd van schoone vrouwen plaats gehad. De zaal was toepasse lijk ingericht en versierd. Aan de ééne zijde stonden de fauteuils voor de twintig schoonen die tot de uiterste mededinging waren toe gelaten en in het midden een troon voorde schoonste der schoonen „Fatma, buiten mede dinging". Tegen tien ux*en trad de jury binnen, voorafgegaan van gegalonneerde lak keien, en de Baron Oscar du Mesnil las de beslissingen voor. Er waren acht prijzen uitgeloofd en elk lid der jury beschikte over 20 punten, waarvan hij naar goedvinden aan de acht door hem verkozen dames kon toe kennen. De meeste, 440 punten, behaalde Martha Soucaret; op haar volgde Angèle Delrosa met 316. Marie Stevens behaalde den dei'den prijs. De prijzen bestonden in sommen van 5000, 2000, 1000 en vijf van 500 francs. De twaalf andere mededingsters werden vertroost met een diploma en een sieraad. Mej. Soucaret is eena Creoolsche, wier trekken als ongemeen zuiver worden geroemd. Zij heeft rosachtig haar en is te Guadeloupe geboren. Mej, Delrosa komt uit

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2