ADVERTENTEËN. Hedenavond 8 uur veiling van WOONHUIZEN in „Tivoli". Ostende, nauwelijks 16 jaar oudraej. Stevens is uit Weenen. Zij werden zeer toegejucht en de plecgtigheid werd met een bal en een souper besloten. Aan allerlei afgunst, ontevredenheid en kuiperij heeft het natuurlijk niet ontbroken. De wedstrijd is echter zoo bevallen en heeft zooveel nieuwsgierigen gelokt, dat men dien voortaan elk jaar denkt te houden. Voor het volgende jaar worden prijzen tot een bedrag van 25,000 francs uitgeloofd. Tevens zal dan een prijs worden uitgeloofd voor de deugdzaamste en zal er een wedstrijd van zuigelingen plaats hebben. De geheimraad Geffken heeft het dag boek van Keizer Frederik aan de „Deutsche Rundschau" toegezonden en is, van Helgo- land komende, te Hamburg door de politie, op eigen verzoek, in hechtenis genomen. Geffken was een academievriend van Keizer Frederik aan de Universiteit te Bonn. Op aanbeveling van den toenmaligen Kroonprins werd hij als hoogleeraar te Straatsburg be roepen. Ook deed de Kroonprins zijn best om Geffken in 1876 bij de diplomatie van het Duitsche Rijk in dienst te doen treden, doch dit stuitte af op Bismark's krachtigen tegenstand, dewijl Geffken als diplomaat in dienst der Hanzesteden in het jaar 1864 de inlijving van Sleeswijk-Holstein door Pruisen tegengewerkt had en in 1866 te Londen Bismarck in de Luxemburgsche quaestie moeielijkheden berokkend heeft. De Keizer van Oostenrijk heeft als gewoonlijk de najaarsmanoeuvres buiten Weenen bijgewoond, doch moet dit jaar alles behalve goed te spreken geweest zijn en herhaaldelijk onverholen zijn ontevredenheid over een en ander betuigd hebben. Vrijdag hadden de schietoefeningen der vesting-ar tillerie plaats en werd het bevel gegeven om op te houden met vuren. Terstond daarop reed de Keizer met zijn gevolg naar de beschoten schans, toen er plotseling nog een kanonschot op gelost werd. Ofschoon men blijkbaar met een misver stand te doen had en er geen het minste onheil werd aangericht, liep dienzelfden dag het gerucht van een aanslag op 's Keizers leven en van een groot levensgevaar waarin hij verkeerd had. Het gebeurde zal in elk geval wel niet gestrekt hebben om 's Keizers indruk van de manoeuvres te verbeteren! Benoemingen, enz. Tot Commissaris des Koniugs in de provincie Utrecht is met ingang van 15 dezer benoemd de heer A. Baron Schimmelpenninck van der Oyevan Nijenbeek, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De luitenant ter zee 1ste kl. P. II. Prager, belast met de waarneming der betrekking van officier van politie bij 's Rijkswerf te Amsterdam, wordt met 1 November a. s. op non-activiteit gebracht en ver vangen door den luitenant ter zee 1ste klasse J. C. Van Wessem. De luitenants ter zee 2de klasse H. M. Van Bemmelen, J. Des Amoric van der Hoeven en F. K. Van der Weyde worden met den 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. torpedo-instructie schip „Marnix". Aan den korporaal A. Hoekzema, van het 5de bat., 1ste reg. infanterie alhier, is gisteren de zil veren medaille uitgereikt voor 24 jarigen trouwen dienst. Visehbericht. Hoe 't mogelijk kon zijn dat September, bijna tot het einde toe, met zulk mooi, vast weer voor den dag kwam als wij dagelijks te genieten kregen, daarover stond menigeen vaak verwonderd; men vertrouwde de zaak maar half en telkens wisten profeten te verkondigen, dat er gauw verandering in aantocht was en de zeelui haalden er maan en almanak bij om dit te bevestigen. En toch, trots dit alles en in tegenspraak met alle kwade voor spellingen, bleef het flink, handzaam weer en hebben we weder een week achter ons, die tot de gunstigste mag worden gerekend te behooren; de visschers zullen dit gaarne bevestigen, want de door hen verkregen uitkomsten waren nog wel zoo goed als een der voorafgaande, toch al voordeelige weken. Een enkele dag mocht de vangst al eens wat zuiniger zijn, over het algemeen hadden dekordors gelegeuheid om ongestoord te visschen en was de aanvoer ruim. Tong, zoowel als schar en kleine schol lieten zich goed vangen en waren dau ook aan den afslag 't best vertegenwoordigd; niettegenstaande den zooveel voordeeliger aanvoer, bleef er tot het laatst toe veel kooplust bestaan en werden geregeld hooge prijzen besteed. De rogbeugers moesten zich met een minder ruimen vangst tevreden stellen, maar deze was nog te ruim, om hun reden lot het aanhefFen van klaagliederen te kunnen geven. Een tak van visscherij, waarover gewoonlijk weinig te zeggen valt, deed de laatste dagen veel van zich x sprekende palingvangst. Reeds het gansche jaar hadden de visschers over de onbevredigende uit komsten geklaagd, en niet ten onrechte, want de fuiken waren steeds schraal bezet. Eensklaps zijn nu de bordjes gekeerd en sinds een paar dagen is de paling geducht aan het kruipen en de vangst buitengewoon voordeelig. Een der visschers ving in zijn fuiken, die slechts één nacht hadden uit gestaan, ruim 200 kilo der gewilde vischsoort. Als met een tooverslag is de lust tot palingvisschen nu aangewakkerd en al wat maar fuiken heeft, trekt naar den Zuidwal om zijn geluk te beproeven. Er kwamen ter afslag 26,740 tongen, 448 roggen, 16 tarbotten, 276 makreelen, 3 kreeften, 625 mandjes kleine schol en 410 manden schargroote tong gold 40 a 55 cent, kleine idem 10 a 25 cent, rog 39 a 78 cent, tarbot f 10 a f 14, makreel 20 a 24 cent, de kreeften f 1.10 a f 1.80 per stuk, kleine schol f 2.60 a 45 cent per mandje en schar f 2.40 a f 1.10 per mand. Ingezonden. 39 TEN HONDERD. Toen er op den 25 dezer een verkiezing plaats had voor een lid van den Raad dezer gemeente, bleven er 61 ten honderd van de kiezers tehuis. Als we nu eens aannemen, dat de genoemde en aanbevolen candidaten minder in den smaak vielen van een groot aantal stemgerechtigden, dan is het wel vreemd, dat de tehuisblijvers niet den moed hadden voor een anderen en huns inziens beteren candidaat den tocht naar de stembus te ondernemen. Want waarlijk, 't groote aantal van hen, die zich nu van stemming onthielden, had het zwaarste loodje in de schaal kunnen leggen. In de hoofdstad des lands heeft men gezien, dat het „onmondige" volk met ruode vlaggetjes in de hand langs 's Heeren straten liep, om naar uitbreiding van stemrecht te vragen. Hier zal men daarvoor niet bevreesd behoeven te wezen. Eerder, veel eerder hebben we kans dat de kiezers nis het niet te veel moeite kostte althans met witte vlaggetjes omhoog gingen vragen om verschoond te blijven v in de ontvangst, van stembriefjes. Slechts 3'!°/, der kiezers toonden zich bereid om aan de stemming deel te nemen, en als men nu later gaat vilten op de. handelingen van den Raad, dan past zeker de opmerkingoch, laten we toch zwijgenals er gelegenheid is, om onzen invloed te doen gelden op den gang van zaken, dan blijft het grootste deel der kiezers, niet minder dan 61 ten honderd, tehuis, en toont zich geheel onverschillig. Nu moesten zich onder die ruim 900 onthouders nogeens voorstanders van algemeen stemrecht bevin den. Dat zou wel grappig wezen Helder, 28 September 1888. N. Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen G. Hellendoorn, geb. Houtkoop, D. M. A. Keijzer, geb. Aggenbach, D. C. Prins, geb. Bomhoff, D. Overleden: J. E. Van der Schaaff, weduwe van T. Verboom, 65 jaren. M. J. Pfaff, 1 maand. GEMEENTE ZIJPE, van 21 tot 28 September. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden: Geene. GeborenJacob, zoon van Jacob Bakker en Neeltje Oud. GEMEENTE ANNA PAULOWNA, van 1 tot 30 September. Ondertrouwd en GehuwdJ. Waiboer, weduw naar van P. Bas, 37 jaren, en J. E. Scholten, 27 jaren. F. Brands, 24 jaren, en G. Kistemaker, 24 jaren. Bevallen C. Wal, geb. Veter, D. M. Hopman, geb. Peijs, D. M. Komen, geb. Strooper, D. R. Van Baaren, geb. De Waal, D. A. Van Baaren, geb. Laagland Wender, D. A. Bruin, geb. Jonker, Z. M. Aris, geb. Schouten, Z. J. Vink, geb. Klaver, Z. J. Jonker, geb. Wilms, Z. N. Van Twuijver, geb. Bijpost, D. OverledenGeene. GEMEENTE SCHAGEN, van 25 September tot 1 October. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Jacob Schrijver en Trijntje Bakker. Bevallen: Dieuwertje Ruig, geb. Bakker, D. OverledenCornelis Breed, 54 jaren en 10 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) O U CB Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Stand. Afw. Stand. Afw. 30 1 2 2 12 12 8 12 nw. 25 k. wtn. 18 zo. 0.2 zzo. 1.2 748.30 750.22 746.S3 745.52 -12.00 -10.08 -13.47 -14.78 11.1 8.6 6.0 9.2 -4.1 - 6.4 - 6.9 -5.6 O «8 Ai Cfi 1 Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Weersgesteldheid. 80 1 2 2 12 12 8 12 0.68 0.74 0.91 0.84 Hol in z. Wik. Betrokken, stormachtig. Zw.bew.,onst., regen- en hagelb. Betrokken, vochtig, koud. Bewolkt, koel, mooi. 30 September. Grootste winddruk ten 7 u. 50 min. 's avonds 43 kilogram op de M1, richting NW. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand September 15° 27' 10". Stoomv.-MaatschappijNederland. Koningin Emma 30 Sept. te Southampton aangek. Prins Alexander 26 Sept. te Marseille aangek. Prins van Oranje26 Sept. Perim gepasseerd. Sumatra24 Sept. te Padang aangekomen. Prinses Marie28 Sept. van Port-Saïd vertr. Soenda19 Sept. van Padang vertrokken. PrinsesWilhelmina. 29 Sept. van Batavia vartrokken. Voorwaarts27 Sept. te Batavia aangekomen. Prinses Amalia 19 Sept. te Batavia aangekomen. Burgem. den Tex Vertrekt 13 Oct.van Amsterdam. ConradVertrekt 27 Oct. van Amsterdam. Prins Frederik. 25 Juli te Amsterdam aangek. Marktberichten. ALKMAAR, 29 September. Veemarkt: 9 Paarden, f 70 a 250 33 Koeien, f 140 a 220 31 nuchtere Kalveren, f6 a 14420 Schapen, f 14 a 22 95 magere Varkens, f 12 a 17 272 Biggen, f 4 a f 8.50; 15 Bokken en Geiten, f 4 a 10. alles per stuk. ALKMAAR, 1 October. Veemarkt11 Koeien, f 170 a 230; 128 vette Kalveren, f 35 a 9418 nuchtere dito, f 8 a 16 1063 Schapen, f 18 a 30 31 magere Varkens, f 12 a 15, alles per stuk. 115 vette Varkeus, 42 a 48 cents per stuk. HOORN, 29 September. Graanmarkt: Tarwe f 7.75 a 9.Rogge f 4.50 a 5.25, Gerst f 4.50 a f 5.75, Haver f 2.75 a 4.Witte Erwten f 9.25 a 11.50, Groene dito f 10.50 a 13.50, Grauwe dito f 13.50 e 18.Vale dito f 9.50 a f 17.Bruine Boonen f 12.a 16.50, alles per hectoliter. VeemarktPaarden f 60 a 250, Schapen f 20 a f 30, Lammeren f 10 a 18, Kalveren f 11 a 21, Varkens f 8 a 22, Zeugen f 15 a 35, Biggen f 3 a f 6, Kippen f 0.25 a 1.25, alles per stuk. Kip-eieren f 4.a 4 50 per 100 stuks. Boter 57 a 62} cent per kop. Aardappelen f 3.60 a 4.Peren f 2 a 4, Appelen f 2 a 5 per hectoliter. AMSTERDAM, 1 October. Veemarkt: 577 Run deren, 1ste kwalititeit 68, 2de kwaliteit 58 en 3de kwaliteit 48 cents per kilogramMelk en Kalf- koeien, f 130 a 240 per stuk; 4 Graskalveren48 nuchtere dito f 5 a 14 per stuk; 53 Schapen en Lammeren; 410 vette Varkens 40 a 45 eenis per kilogram. Petroleum onveranderd. LEIDEN, 28 September. Ter Veemarkt werden aangevuerd56 Stieren, f 47 a 186240 vette Ossen en Koeien, f i 15 a 253 per stuk of 52 a 66 cents per kilogram; 96 Varekoeien, f S5 a 182 70 Graskalveren, f 10 a 4430 vette Kalveren, f 32 a 77 per stuk of 65 a S5 cents per kilogr. 13 nuchtere dito f 7.a 17.1620 vette Schapen, f 18 a 35.per stuk of 50 a 55 cents per kilogram276 Weideschapen, f 10.a f 23.302 Lammeren, f 6 a 15.32 magere Varkens, f 12 a 28 434 Biggen, f 4.25 a f 10.15 Veulens, f 70 a 96 Paarden, f a 124 Kalf- en Melkkoeien, f 96 a 232, alles per stuk. LEERDAM, 28 September. Op de Paarden markt waren 520 Paarden en Veulens aangevoerd de handel in beste Paarden was slap, in Werk paarden en Veulens redelijker werd besteed voor Werkpaarden van f 90 tot 230, l^jarige van f 85 tot 155 en Veulens van f 50 tot 90 per stuk. KAMPER-EILAND, 30 September. Hooi. De oogst van het nagewas is afgeloopen en is boven verwachting uitgevallen, zoodat daardoor de mindere opbrengst der eerste snede en de slechte kwaliteit eenigszins vergoed worden. In de nu afgeloopen maand werden er nog tal van scheepsladingen ver zonden, inzonderheid met 1ste soort, waarvan de prijzen voor 't Buitendijksch liepen van f 23 tot f 26 per 500 kilogram. Binnenhooi f 3 a 4 op die hoeveelheid minder. DEVENTER, 1 October. Op de Paardenmarkt werden aangevoerd 165 stuks. De prijzen ver schilden van f 60 tot 300 en voor de slachtbank van f 30 a 40 per stuk. De handel was traag. Vervolg Nieuwstijdingen. De divisie voor binnenlandschen dienst, onder bevel van den kapitein ter zee C. H. Bogaert, is gisteren ontbonden. De schepen die tot het zuiderfrontier behooren, zullen, van Hellevoetsluis uit, eenige kleine tochten maken; de stoomkanonneerbooten „Das* en ,Geep', die te Amsterdam tehuis behooren, gaan deze week binnendoor derwaarts. De zwemvesten, systeem Benecke, die bij de vergelijkende beproeving van reddings middelen aan boord van Zr. Ms. korvet „Nautilus" het best hebben voldaan, worden thans algemeen bij de Marine ingevoerd. Aan alle mobiele schepen, zoomede aan de torpedobooten, zullen de bedoelde vesten worden verstrekt. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse „Sommelsdijk", onder bevel van den kapt.- luit. ter zee J. F. M. Lange, is den 28 Sep tember jl. te Sint-Vincent aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse „Koningin Emma der Nederlanden" wordt tegen 10 November a. s. in Nederland terugverwacht. Tot organist in de Westerkerk der Hervormde gemeente is benoemd de heer J. C. Reijers, onderwijzer alhier. Jl. Zaterdagnamiddag had eene prijs- uitdeeiing plaats in de Plaatselijke Teeken- school. Deze plechtigheid werd bijgewoond door den Wethouder, den heer P. Groen, door den heer A. Van Voorn veld. President der Commissie van Toezicht op de Teeken- school en door den heer F. S. C. M. Wijs, lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Vóór de uitreiking der prijzen hield de heer Van Voorn veld een toespraak tot de leerlingen, die hij wees zoowel op het nuttige als op het aangename van het teekenen. Vervolgens werden de volgende leerlingen met prijzen begiftigd: a. Voor zeer goede vorderingen en goed gedrag: H. Dunselman, C. E. Van der Lee, H. Van den Hoek, S. Conneman, A. Klerk, W. Spruit, F. Vries en W. Helderman; en b. Ter aanmoediging: J. Kloosterhuis, J. De Jong, J. Schaap en C. Stadermann. Eervolle vermelding werd toegekend aan K. Simon, J. Evenblij, H. Buhse en J. Van Poelvoorde. Ten slotte richtte zich de heer Van Voorn- veld tot den aftredenden Onderwijzer der Teekenschool, den heer J. C. Leich, en herinnerde hij er aan, dat de heer Leich gedurende niet minder dan 39 jaren zijn beste krachten heeft gewijd aan het teeken- onderwijs hier ter plaatse. Spreker uitte den wensch, dat bij den heer Leich nog lang de herinnering moge blijven leven aan een zoo nuttigen werkkring, aan eene veeljarige, eervolle werkzaamheid. Nog veel langduriger was, hoewel op ander gebied, de werkzaamheid van den man, die den daaropvolgenden dag alhier zijne betrek king, mede op eervolle wijze, eindigde. We bedoelen den heer A. Rijkers, die, als organist in de Westerkerk van de Hervormde gemeente te dezer plaatse, bij bet neerleggen zijner betrekking niet minder dan 61 dienstjaren telde. Afscheid nemende zoowel van die functie als van de kerkelijke gemeente, waarin hij steeds zooveel belang toonde te stellen en waarvoor hij indertijd door het lidmaat schap van onderscheidene Colleges zich zeer veel moeite getroostte, zal hij op zijn hoogen leeftijd eerstdaags zijne geboorteplaats niet der woon verlaten. Elders zijne laatste levensjaren doorbrengende, moge bet den achtenswaardigeu grijsaard steeds welgaan. Door de jurv der Nationale Tentoon stelling van oude en nieuwe Kunstnijverheid, te 's Hagc, is eervolle vermelding toegekend voor postzegel werk aan mej. J. G. W. Van Voornveld, van hier. Tot winkelhouder van de Vereeniging „Eigen Hulp" te Leeuwarden is benoemd de heer J. Evenblij, winkelhouder bij de Werk lieden-Vereeniging alhier. Er waren ongeveer 200 sollicitanten. Door het Bestuur van „Floralia" was dezer dagen tot allen, die over dit jaar aan de kas van die Vereeniging gecontribueerd hadden, en die door het niet-houden eener Bloemententoonstelling verstoken bleven van de gelegenheid om de gewone jaarlijksche feestelijkheden bij te wonen, eene circulaire gericht. Daarin werd medegedeeld het plan van Bestuurderen om aan 't Nutsdeparteinent voor te stellen, het saldo in kas te storten in de kas van het Reddingsfonds alhier. Ingeval men echter met dit voorstel niet kon meegaan, werd gelegenheid gegeven het bedrag der contributie terug te ontvangen. Gisterennamiddag hielden Bestuurderen tot dat doel eene zitting in een der lokalen van de Sociëteit „Eensgezindheid" alhier. Er meldde zich geen der contribuanten tot het terugbekomen dier gelden aan. Jl. Zondagnamiddag verkeerde een knaap, die uit een vlet in het Heldersch kanaal viel, in groot gevaar van te ver drinken. De heer E. Janzen, die zich daar ter plaatse bevond, ontdeed zich van zijn overjas, sprong te water, greep den knaap en bereikte met den jongen den wal aan de overzijde van het kanaal. Gisterenavond hield de Gymnastiek- en Exercitie-Vereeniging „Pro Patria" hare vierde jaarlijksche, algemeene vergadering. Door drukke bezigheden kon de heer W. Bruijn Pz., een der oprichters van genoemde Vereeniging, niet langer het praesidium waarnemen. Het Bestuur werd samengesteld als volgt: de heer F. C. H. Schlahmilch, president; de heer J. Evelein, vice-president en com missaris van ordede heer G. D. Hagenaar, penningmeester; en de heer C. D. Brakke, secretaris. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Nieuw-Vennip door ds. P. H. Versteeg, predikant te Sint-Pancras. Tot hoofd der bewaarschool van het departement Beesd is benoemd mej. J. Kiljan, te Hoorn. Te Bolsward heeft zekere K. Kramer een treurig ongeluk getroffen. Hij had op zich genomen een boozen stier in een tram wagen te bezorgen. Het beest was, gelijk het eigenaardig wordt uitgedrukt „mankun- dig", d. i., hij duldde alleen zijn vasten verzorger in zijne nabijheid. Toen nu de vreemde zich waagde in den stal, om hem los te maken, drukte het dier dezen met zooveel kracht tegen den muur, dat hij twee ribben brak, de hand bij de pols gebroken en het hoofd erg verwond werd. Daar niemand zich wagen durfde tusschen het woedende beest en zijn slachtoffer, heeft men den deerlijk verwonde boven over de krib er uit moeten halen. Zijn leven is niet buiten gevaar. Ondergeteekenden betnigen bij deze hunnen oprechten dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij hun ÖOjarig huwelijk onder vonden. P. VAN WIJNGAARDEN en Echtgenoote. Helder, 2 October 1888. Notaris HATTINGA RAVEN. Uitgebreide keuze in Kachels, Haarden, Fornuizen, Turf- en Kolenbakken, fijne en gewone Zinken Platen en verder alle Keukenbenoodigdheden. Zie de uitstalling op 't boven-Magaziin, Weststraat 74. T. C. GO VERS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3