De Hangsche correspondent der „Mid- delb. Crt." schrijft: z/De dagbladen deelden dezer dagen de namen mede van hen, die door den Koning in den raad van voogdij zouden benoemd worden of zijn. Het laatste is zeker onjuist, want uit zeer goede bron ben ik ingelicht, dat de vier genoemde personen niet allen door den Raad van State zijn waardig gekeurd om als toeziende voogden zitting te nemen. En de Raad van State bracht toch eerst dezer dagen zijn advies uit. Er zullen dus nog wel eenige dagen noodig zijn voor overleg tusschen de Kroon en de Ministers, alvorens het besluit geteekend wordt, en niet onmogelijk is het, dat een of meer van de genoemde heerendoor anderen zullen vervangen worden." De naam van den officier van gezond heid 1ste klasse, aan wien, volgens mede- deeling van den Minister van Koloniën in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, door den Gouverneur-generaal bij besluit van 10 Juli ,jl. een verlof van 6 maanden naar Matoea in de Padangsche Bovenlanden is verleend, tot een nader onderzoek omtrent de beri-beri, is F. J. M. Fiebig. Genoemde officier heeft zich acht jaren lang in verschillende deelen van Indië met. de studie der ziekte bezig gehouden en is door uitgebreide pathologische, anatomische, klinische en therapeutische onderzoekingen tot eene conclusie omtrent het wezen der ziekte gekomen, afwijkende van die van Schende (Baelz), die ook het resultaat is der onderzoekingen van Pelcelharing-Winkler, en afwijkende van die van andere zelfstandige onderzoekers. De heer Fiebig beweert, dat door zijn opvatting alleen èn de pathologisch-anato- mische èn de klinische ziekteverschijnselen voldoende verklaard worden, en dat zijn studiën hem een rationeele therapie der ziekte hebben doen kennen. De opmerking is terecht gemaakt,, dat als de Minister aan deze zending zooveel waarde hecht, dat hij geen bezwaar ziet daarom zijn commissie te ontbinden, hij dan ook wel had kunnen nalaten de commissie te benoemen. Het besluit van den Gouverneur-generaal van 10 Juli moet hem toch wel vóór 23 Augustus, den datum der benoeming, bekend zijn geweest. („Het Vaderland.") Met 1 November e. k. is het 24 jaar geleden, dat de vuurtoren te Eierland op Texel bestaat. De toenmalige Wethouder aldaar, de heer J. L. Kikkert, die ook vele jaren lid der Provinciale Staten van Noord holland was, heeft zich voor de stichting van dien toren bijzonder verdienstelijkgemaakt, zoodat zijn naam daar steeds in dankbare herinnering blijft leven. Sedert de Eier- landsche vuurtoren verrees, namen de stran dingen in de Eierlandsche gronden zeer af. De harddraverij te Hoorn, vanwege de Hoornsche Harddraverij-Vereeniging, zal morgen plaats hebben. Men schrijft van Texel //Langer dan vorige jaren kan het vee thans in de weiden vertoeven, zoodat vele veehouders er nog niet aan denken hunne koeien te stalleualleen de vele regens zou- en maakte zich aanstonds gereed tante te volgen. Daar riep een schelle stem haar na „Heeft ze niet gezegd, wanneer ze trouwt?" „Over vier weken, mevrouw, als gij me vrouw van Leeuwen bedoelt." „Nu, ik wensch hem geluk! Daar zijn toch altijd dommerikken, die zich laten inpak ken 't kan den beste gebeuren!" /Kom, kind," drong tante Dietje aan, en Lucie volgde hare geleidster de steile, don kere houten trap af en over een kleine bin nenplaats naar den tuin. Maar 't was een wonderlijke lusthof, die met dien naam werd betiteld. Een enkele pereboom stond midden in den kleinen vier hoek; het eenige pad strekte zich uit langs den muur en voerde naar een prieel, welks houten latwerk met wilde wijngaardbladeren was begroeid. Met uitzondering van twee rozestruiken, was de geheele grond overigens voor moestuin gebruikt; erwten, penen, uien en sla stonden in onberispelijke orde op de bedden geflankeerd't was waarlijk ironie hier van een tuin te praten. Maar achter den redelijk hoogen muur suisde de westenwind door de groene boomen en vergulde de avondzon de toppen van groote, oude linden en olmen. „Dat behoort tot het buiten van dè Meerfeldt's den grootvader van Hortense van Leeuwen, weet ge!" vertelde tante Dietje, terwijl zij naar boven wees. Lucie zweeg. Die ontmoeting met Hor tense deed haar in de herinnering nu pijn lijk aan. Zij zat stil in het priëel nevens de tante en voelde zich angstig en beklemd in die vreemde omgeving, die haar het ge zellige huis van hare zuster zou moeten ver goeden. Instinctmatig kwam haar argeloos hart in verzet tegen het uiterlijk en de manieren van de vrouw, die de moeder was van haar aanstaande. Kwam hij nu toch maar! Hij wist in welk een gelukkigen kring zij was opgevoedhij kende hare zuster, die, ondanks hare ziekelijkheid, zoo zachtzinnig was; hij kende haar zwager, dien flinken, opgewekten man, wien de goedhartigheid uit de oogen straalde, en de kinderen met hun spelen en juichenhij kende den linde boom voor de huisdeur, waarin de houtves- den er hen toe kunnen noodzaken. Voor de schapen, die tegenwoordig een goeden prijs opbrengen, is nog overvloed van gras in de weiden." - Men schrijft van Terschelling: „Het regenachtige weer van dezen zomer is voor deze eilanden niet onvoordeeliggeweest. De zandige en losse bodem kan veel water verdragen. Het hooi is vrij goed terecht gekomen, al is op de kwaliteit wat aan te merken. De korensoorten zijn best en de aardappelen leveren een uitmuntend beschot. Er zijn zeer vele akkers, die puike waar opleveren, doch over 't algemeen laat de hoedanigheid wel wat te wensclien over. Het rundvee heeft het zeer goed getroffen, want er is veel en best nagras geweest. Over 't algemeen is het jaar tot nog toe niet onvoor- deelig, te meer daar de gevreesde ziekte in de aardappelen zich volstrekt niet vertoond heeft." In Noordholland hebben zich voor de onderwijzers-examens (art. 56a) 128 candi- daten aangemeld. Uit Hoorn zijn wederom tien stuks best vee verzonden, alle ingeschreven in het Noordhollandseh Rundvee-Stamboek. Zij werden aangekocht door den heer De Beuke laar, te Antwerpen, en zijn bestemd voor Zuid-Afrika. De bekende Sociëteit „Doctrina et Amicitia", in de Kalverstraat te Amsterdam, viert in de week van 2027 dezer haar lOOjarig bestaan. Zaterdagavond 20 dezer zal het eerelid van het Genootschap, de lieer mr. J. A. Molster, eene feestrede uitspreken. Maandag 22 dezer is er een huishoudelijk feest, gevolgd door eene receptie met dames op 24 dezer en een feestmaaltijd op Zaterdag daaraanvolgende. Gedurende die feestweek kunnen ook stadgenooten geïntroduceerd worden. In alle R. K. kerken te Amsterdam is jl. Zondag onder alle diensten van den pre dikstoel de navolgende waarschuwing afge kondigd „Aanstaanden Vrijdag zal het tooneelstuk „La Tosca" door eene welbekende tooneel- speelster te dezer stede worden opgevoerd, hetwelk volgens geloofwaardige dagbladen strijdt tegen de zeden en den godsdienst. Daarin toch wordt gespot met de biecht, den dood en de hel. De burgerlijke overheid te 's Hage heeft daarin alle reden gevonden, om de opvoering aldaar te verbieden. Wij vertrouwen, dat geen enkele Katho liek deze ergerlijke voorstelling zal gaan bij wonen." (Centrum.) Omtrent den wedstrijd, op 6 dezer te Hoofddorp (Haarlemmermeer) gehouden tus schen wielrijders en den liit van den,"heer J. De Jong (afstand 3 kilometers), die door den heer Scheltema Beduin in 4 minuten 14 seconden en door den hit in 4 minuten 16 seconden is afgelegd, kan nog worden gemeld, dat de zweep van den heer De Jong onder weg gebroken, en de bank in de kar losge raakt is, zoodat De Jong op den bodem der kar moest zitten. Ware dat niet gebeurd, zeer waarschijnlijk zou de hit winner geweest tersknechts een aardig zitje voor haar gebouwd hadden, en het groote, groote bosch en de bergen. „Schreit ge?" vroeg tante Dietje. „Wees niet boos, tante. Ik dacht aan het afscheid." „Ja, 't valt niet gemakkelijk de plaats te verlaten, waar men zoolang heeft gewoond," luidde het medegevoelend antwoord. „Waar hebt ge Alfred eigenlijk leeren kennen?" vroeg zij vervolgens, om het meisje op andere gedachten te brengen, welk doel zij dan ook volkomen bereikte. „O, hij is zes weken lang dagelijks bij ons aan huis gekomen," antwoordde Lucie, terwijl haar bedroefd gelaat eensklaps ophel derde. „Mijne zuster was erg ziek heeft hij u dat niet verteld En eens toen kwam hij eerst tegen den avond; ik stond juist op mijn kamer aan het venster, maar ik ging niet naar beneden, naar Mathilde ze was dan ook alweer veel beter omdat ik bang voor hem was. Hij zag mij altijd zoo wonderlijk aan, dat ik er hart kloppingen van kreeg." Zij zweeg en frommelde haar zakdoek tot een knoop in elkaar. „En zie, terwijl ik daar nog altijd stond het was zoo'n prachtige avonder waren roode strepen in de lucht en lichte dunne wolkjes dreven daarvoor heen en weder, ik zal 't nooit vergeten en ik voelde dat er iets bijzonders zou gebeuren daar kwamen op eens de kinderen mij halen en trokken mij juichend meê naar de huiskamer, en daar Zij brak af; een donkere blos overtoog het lief, verstandig gezichtje. „Ge hebt hem dus al lang liefgehad, kind?" Zij schudde ontkennend het hoofd. „Dat weet ik niet; ik geloof, dat ik altijd veel van hem heb gehouden; maar dat hij mij tot vrouw zou willen hebben, dit had ik nooit gedacht. Alle menschen zeggen dat 't zoo'n groot geluk voor mij is," liet zij er op volgen. „Daarin hebben ze groot gelijk. Hij is een allerbeste man, precies als zijn vader, zijn goede vader (Wordt vervolgd.) zijn, daar het verschil (de een zegt 1, de ander 2 seconden) zeer gering was. Naar aanleiding van een en ander daagt De. Jong de beste wielrijders uit, nog een maal eenen rit tegen den hit te doen van Hoofddorp naar Nicuw-veunep, afstand drie, vier, vijf of zes kilometers naar verkiezing, terwijl de hit aan de westzijde zal loopen, zoodat de wielrijders den besten weg houden. Na voormelden wedstrijd werd er nog eene gehouden tusschen wielrijders. Afstand 6 kilometers, 15 deelnemers, waarvan 3 zich na het afrijden terugtrokken. De uitslag was als volgt: J. Stroethoff, van Amsterdam, in 13 min. 14| sec., 1ste prijs; T. L. Heil, van Haarlem, in 13 min. 36 sec., 2de prijs; L. M. Den Ouden, van Hoofddorp, in 13 min. 30 sec., 3de prijs; K. Pander in 13.51, P. Witteman 13.53, G. Oudejans 14.5, B. Spanjaard 14.47, J. Oude- jans 15.13, D. Eggink Dzu. 15.23, A. Van Dorsten 15.30, K. Schorer 15.50 en Bult man in 16 min. 30 sec. Na afloop werden de prijzen door den voorzitter der commissie, den heer J. Samson, aan de winners uitgereikt. Te Haarlem is jl. Zondagnamiddag omstreeks te één ure een paard, bereden door den heer B., aan den Zijlweg op hol geraakt en iu zijn wilde vaart geloopen in het koffiehuis van C., gelegen aan de Zijlstraat hoek Zijlvest. De heer B. is met het hoofd tegen den deurstijl geslagen, waardoor hij vrij belangrijk is verwond. Ook heeft C. een verwonding aan het hoofd bekomen en een bezoeker van het café, wonende te Bloemendaal, een kneuzing aan het been, door een trap van het paard. In het koffie huis zijn een aantal meubelen door het paard vernield. De Rechtbank te 's Hage veroordeelde gisteren bij breed omschreven vonuis de vrouw uit het Koningshofje aldaar, die haar vierjarig stiefdochtertje Jannetje zoodanig had mishandeld, dat het meisje aan de gevolgen stierf, tot 3 jaren gevangenisstraf, te ver minderen met 2 maanden wegens reeds on dergane hechtenis. Sarah Beruhardt deed gisterenavond in den Schouwburg te 's Hage haar edele kunst genieten aan een talrijk publiek als „Margue- rite Gauthier" in „la Dame aux Caraélias". De laatste drie bedrijven waren het scliitte- rendst, door hare gave om beurtelings den strijd des harten, de smart, de innige liefde, standvastigheid van karakter en ten slotte de worsteling met den dood, in hare gelaats trekken en bewegingen uit te drukken. De aristocratie der kunst leefde in haar boeiend spel. Talrijke terugroepingen, een lier van bloemen en twee mandjes met die feestgaven, waren het deel der gevierde kunstenares. (Hld.) Voor de Rechtbank te Rotterdam heeft terechtgestaan een 23jarig jongmensch, kan- toorbediendc te Amsterdam, beklaagd van het maken van twee valsche wissels, onder scheidenlijk f 1496.65 en f' 60.75, beide als getrokken door zijn patroon, den heer P. W. Prins, te Amsterdam, aan de order van zich- zelven op de heeren 11. Mees Zoonen, te Rotterdam, voor accept geteekend met de handteekening der firma R. Mees Zoonen en aan de achterzijde met den naam van den heer Prins als trekker voor endossement in blanco voorzien. Den 12 September jl. had het jongmensch beide valsche wissels te koop aangeboden ten kantore der firma V. Dant- zig Co., te Rotterdam en f200 voorschot verzocht. De heeren V. D. Co., die de zaak niet vertrouwden, hadden inlichting gevraagd bij de firma Mees, met het gevolg dat de jeugdige kantoorbediende door de politie gearresteerd werd. Het O. M. eischte 18 maanden gevangenisstraf. In eene der soldatenkamers van de genie-kazerne te Utrecht had jl. Donderdag, naar ,/t Centrum" meldt, het volgende plaats: Twee soldaten geraakten in hevigen twist en één van hen maakte zich daarbij zóó woedend, dat hij een mes greep en dit tot aan het hecht in de zijde van zijn krijgs makker stak. De verwonde werd onmid dellijk naar het Hospitaal vervoerd, terwijl de dader in voorloopig arrest werd gesteld. De Vereeniging van Handelaren te Groningen heeft besloten eene som van f 250 te verstrekken aan de te Amsterdam opge richte Vereeniging „Het Buitenland", ten einde haar blijk te geven van de onverdeelde sympathie, welke het streven dezer Vereeni ging van de zijde der Vereeniging van Handelaren geniet, hierin bestaande om de handelsbetrekkingen van Nederland iu den vreemde te versterken. De Rechtbank, Kamer van strafzaken, te Leeuwarden, gepresideerd door jhr. mr. O. de Marees van Swinderen, heeft D. Booms- ma, oud 35 jaren, sjouwerman, P. Zwaagman, oud 43 jaren, koopman, en J. v. d. Veen, oud 33 jaren, kolendrager, allen wonende te Sneek, schuldig verklaard aan wederspan- nigheid en veroordeeld ieder tot 3 maanden gevangenisstraf, omdat zij den 26 Juni 1888 met vereenigde krachten zich met geweld hebben verzet tegen en tevens hebben mis handeld den destijds surveilleerenden politie agent van Sneek, J. Huisman, toen deze den persoon van J. Smid in verzekerde bewaring trachtte te brengen omdat hij zich in kenne- lijken staat van dronkenschap op den open baren weg bevond. De brievengaarder van het hulppost- kantoor te Ubbergen is in hechtenis geno men en naar de gevangenis te Arnhem gebracht, wegens verduistering van verschil lende sommen gelds, welke hem ter verzen ding per post waren toevertrouwd. Nu het koude jaargetijde is aangebroken, geeft het „U. D." den raad een horloge des morgens bij het opstaan, in plaats van des avonds bij het naar bed gaan, op te winden. Men zal zich daardoor de kosten van menig gesprongen horlogeveer besparen en wel om de volgende reden: Het horloge wordt overdag gewoonlijk onder de kleeding in een daarvoor bestemd taschje of zakje gedragen en is dus warm, als het des avonds wordt afgelegd. Die overgang van de lichamelijke warmte tot de koude in de slaapkamer doet het gevaar ontstaan van het springen of breken der horlogeveer, wanneer deze door opwinding tot haar hoogste spanning is gebracht. Het dienstmeisje Sophie Tobbe, dat den hoogsten prijs (100,000 francs) der Brusselsche tentoonstellingsloterij gewonnen heeft, had haar lot niet gekocht, maar in een schoenenwinkel bij het koopen van een paar laarsjes ten geschenke gekregen. De gelukkige winster heeft weinig edelmoe dig aanstonds haren vrijer bedankt, waar schijnlijk omdat zij thans op eene betere partij aanspraak maakt. Een aardige boete! De Rijks advocaat eischte tegen den in staat van faillissement verkeerenden zoutzieder C. J. S., te Dordrecht, wegens het minder zout of pekel in zijn ziederij aanwezig hebben dan waarvoor hij als zoutzieder is gedebiteerd, een geldboete van niet minder dan f 401,863.05. De „Voss. Ztg." wijdt een klaagrede aan de verhuisplaag; o. a. schrijft het blad: Met ware angst kan men nu en dan aanzien hoe met de prachtigste kunststukken wordt omgegaan, hoe hier een kostbaar schilderij naast den bezem van den schoorsteenveger tegen den muur staat, terwijl ginds een Apollo of Venus met groote achteloosheid wordt rondgedragen. Het is een wonder, dat alles nog zoo goed afloopt en dat de goden in het nieuwe huis met alle ledematen aan komen. Toch is het zelfs eens voorgekomen, dat ze er na de verhuizing meer hadden dan voor dien tijd. Zoo wordt ten minste verhaald van een kunstenaar, die de verliuispartij door eene kleine reis ontvlucht was en bij zijne terug komst verrast werd door dat de Venus van Milo hem vriendelijk de handen toestak. De man, die de verhuizing bezorgd had, had namelijk gedacht, dat het beeld door onvoor zichtigheid zijner werklieden was gebroken, en had snel, om eene berisping te ontgaan, der godin een paar nieuwe armen laten „aanmeten". Buitenland. Gisterennamiddag is in Whitecliapel een man in hechtenis genomen, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de moorden, in de laatste dagen op vrouwen gepleegd. Na een verwoeden tegenstand werd de man voor den politie-rechter in Bethnal Green gebracht. Naar de berichten te oordeelen, welke uit Belgrado komen, is de zaak betreffende de echtscheiding tusschen Koning Milan en Koningin Nathalia van Servië nog niet ver gevorderd. Nadat de geestelijkheid geweigerd had een oordeel uit te spreken, verzocht de heer Christics aan de leden der Synode, op de aanvankelijk genomen beslissing terug te komen en over den eisch van den Koning te beraadslagen, maar door de bisschoppen werd geantwoord, dat zij verplicht waren de wet te eerbiedigen. Daarop heeft de Minister president zich tot het Consistorie gewend, er op aandringende, dat onverwijld een vonnis zou geveld worden, zonder rekening te houden met de memorie der Koningin. Na een beraad van acht-en-veertig uren heeft thans echter de president van het Consistorie den Minister doen weten, dat een zoodanig proces on mogelijk is. Keizer Wilhelm in Italië Het is thans bepaald dat de Duitsche Keizer den 16 dezer 's middags te 5 uren te Napels zal aankomen. Hij dineert dan ten Hove, waar den volgenden dag echter pas een groot of ficiéél banket zal plaats hebben, na het be zoek aan Castellamare, waar een revue over de vloot en 't te water loopen van de „Um- berto I",zal worden bijgewoond. Den 18 dezer vertrekt de Keizer van Napels naar Rome. Men verwacht den Hertog en de Hertogin van Aosta tijdens 's Keizers bezoek te Na pels; groote toebereidselen worden te Cas tellamare voor de ontvangst gemaakt. Men zal o. a. van de bergen den brand van het oude kasteel van Anjou voorstellen; verder zullen fakkeltochten en roeiwedstrijden plaats hebben, terwijl men algemeene illuminaties en decoratie der stad voorbereidt. Den 12 dezer komt Keizer Wilhelm iutussclien reeds te Rome om den Paus te bezoeken. De Paus zal, omringd van zijn hof en kardi nalen, den Duitsclien Keizer ontvangen, staan de voor zijn troon en zal Z. M. verzoeken plaats te nemen op een zetel aan zijn rechter zijde. Na eenige oogenblikken zal de Paus zijn Keizerlijken bezoeker uitnoodigen hem naar zijn bijzondere appartementen te volgen; daar zullen zij alleen zijn. Eerst na hun.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2