behoorende als de Influenza, waarvan zij zich alléén onderscheidt, doordien slechts jde straks genoemde eerste luchtwegen zijn aangedaan, terwijl longaandoening en ziekte der buiksingewanden ontbreken, alsmede de koortsverscliijnsclen veel geringer zijn. Evenals de Influenza, moet ook deze ziekte als zeer b e s m e 11 e 1 ij k worden be schouwd. Sterfgevallen zijn tot heden bij deze ziekte weinig waargenomen, alléén wanneer de ziekte ontstaan zijnde, de paarden daarmede toch nog gebruikt worden, schijnt zij gevaarlijker te worden en zijn sterfgevallen voorgekomen. Door Duitsclie Vétérinairen is aan deze ziekte den eigenaardigen naam gegeven van „Seal m a", terwijl zij hier, alsmede in Frankrijk, aangeduid wordt onder denamen van: „infectiose katarrliale koorts" of „infectiose bronchiaalkatarrh". Opvallend is het, dat, hoewel de ziekte in verschillende streken is voorgekomen, zij zich op enkele plaatsen en in enkele stallen tot eenige wéinige gevallen heeft bepaald, terwijl zij in andere gevallen een groote uitbreidiug heeft verkregen, hoogstwaarschijnlijk door den invloed van daartoe medewerkende on gunstige locale toestanden. Omtrent de verandering der geweren van ons leger wordt medegedeeld, datvoor- loopig slechts 37,000 stuks zullen worden veranderd en de aannemingssonx daarvoor bedraagt f 281,200, of f 7.(50 per stuk. De eervol ontslagen Gouverneur-gene raal Van Rees zal weder in het genot treden van het pensioen van f12,000, dat hem vóór zijn benoeming tot Gouverneur-generaal reeds als vice-president van den Raad van Nederl.- Indië was toegelegd. In Atjeh wordt gedurende 1889 ge rekend op eene bezetting van 208 officieren en 4796 onderofficieren en manschappen, d. i. 5 officieren en 32 minderen meer dan ten vorige jare. De heer Doinela Nieuwenhuis, de Neder- landschc afgevaardigde en volksmenner, is, volgens de Belgische bladen, op reis naar Genève, jl. Zondag met zijn oudsten zoon te Brussel geweest. Hij had tien dagen te voren schriftelijk aan de Belgische Regeering kennis gegeven, dat hij voornemens was eenigen tijd in het land door te brengen. Het Ministerie, zegt het „Journal de Bruxel- les", heeft hem niet toegelaten zijn plan ten uitvoer te brengen. Volgens een politiek tinnegieter op de tribune der Tweede Kamer beluisterd door den Haagschen kouter der „Prov. Gron. Crt." zou de zitting van vier dagen per week Dinsdag, Woensdag, Donder dagen Vrijdagalleen ingesteld zijn om de kamerleden de gelegenheid te laten de reis te maken op een 4-daagsch retourtje. Op de nieuwe aanvrage der Trans vaalsclie Regeering om tien Nederlandsclxen telegra fisten hebben zich 16 telegraafambtenaren aangemeld. In liet begin der volgende maand zullen zij vertrekken. Aan de jl. Dinsdag te Aartswoud ge houden harddraverij werd deelgenomen door 16 paarden. Prijswinner: de „Susanna", van den heer D. Rempt, bereden door C. duwen en diepe stilte omringden haar .-zelfs de stap van den ouden man stierf weg op het gras, dat welig tusschen de steenen van de binnenplaats groeide. Vóór haar verhief zich het huis, twee verdiepingen hoog, met onregelmatige reeksen vensters en een trap- vormigen toren, op welks spits pannendak een rijk versierde windwijzer prijkte. Rechts stond een gebouw, dat stallen en dienstbo denwoningen scheen te bevattenlinks, slechts door een schutting afgesloten, lag een tuin, of beter gezegd een groene wildernis, die de schaar van den tuinman blijkbaar in lang niet had aanschouwd. Met verrukking zag Lucie de donkere laantjes en dichte boschjes; ze herinnerden haar aan het bosch thuis. Zij was den knecht gevolgd, wien ze haar kaartje had gegeven, en stond nu in de groote ves tibule, terwijl hij zacht aan een deur tikte en vervolgens binnentrad. Na een paar minuten verscheen een kleine, dikke dame op den drempel, in een bruine wollen japon, waarvan het fatsoen eenigszins aan de pij van een kapucijnermonnik her innerde; ze droeg een zwarte kanten muts met breede vuurroode linten op het reeds vergrijsde haar, dat haar volgens de nieuwste mode over het voorhoofd hing, en stak het meisje beide handen toe. uLucie, mon ange! Dat's een verrassing!" riep zij opgewonden. ,/Hoe is 't mogelijk? Gij hier? Entrez! Hoe knap zijt gij op gegroeid! En herinnert ge u ons allen nog? Hoe komt ge eigenlijk hier? Dat moet ge mij eens vertellen En het volgend oogenblik bevond Lucie zich in de kamer van Mademoiselle Bertin en in hare armen. «Wilt ge naar llortense?" snikte de be weeglijke Frangaise, op eens van lachen tot schreien overgaande. „O, Lucie, misschien is dit een wenk van den hemel! Ze wil niemand zien, ze heeft mij zelfs weggejaagd, ze o, ik kan je niet alles zeggen ze heeft verdriet, groot verdriet, maar ze is nog altijd even ontoegankelijk als vroeger. Zoo even heeft ze mij laten beloven, haar in de eerste drie uren niet te storen, en ik zit hier beneden en verga van angst." Rempt; winner 1ste premie: de „Marie", van den heer D. Rempt, bereden door A. Rempt; 2de premie: „De Witvoet", van den heer Jn. Koorn Jbz., bereden door P. Kuin; 3de premie: „De Deugd", van den lieer KI. Glas, bereden door L. Zweet. Aan de gisteren gehouden harddraverij met paard en sjees te Hoorn namen 12 paarden deel. De prijs, f 200, werd behaald door „De Koningin", eigenaar de heer Florijn, van Rotterdam, berijder G. Kootde premie, f 100, werd behaald door „De Roos", eige naar de heer J. Groen, van Andijk, berijder C. Broers. In de jl. Dinsdag in het Volkspark te Amsterdam gehouden meeting van xvex-lt- loozen, waren 400 personen aanwezig. Het resultaat der lange besprekingen was, dat een motie werd aangenomen, het Gemeente bestuur verzoekende om werk te verschaften en om voor de tramplannen-Sanders concessie te verleenen. Te Haarlem heeft zich dezer dagen het bijzondere geval voorgedaan, dat een bejaard man bij zijn ziekbed een lijkbezorger deed ontbieden, met dezen zijn begrafenis voor de minst kostbare wijze regelde en de kosten dadelijk betaalde. De zonderling overleed eerst drie dagen daarna. Jl. Maandagavond trad de heer dr. H. J. A. M. Schaepman als feestredenaar op in de St. Jozefsgezellenvereeniging te Leiden, bij gelegenheid van de plechtige inwijding van het nieuwe gebouw. De heer Jlir. Van Nispen tot Sevenaer, rector te Amsterdam, was mede bij de plechtigheid tegenwoordig. Na eenige muzieknummers als inleiding, trad de feestredenaar op met een redevoering over den arbeid, die ieders plicht is en waarmee alleen zich de mensch op den duur recht verovert. „Schande over hen", riep spreker uit, „die de revolutie predikendie den werklieden slechts van rechten spreken, zonder hen bij voortduring aan hunne plichten te herinneren." Het „in het zweet uws aanschijns zult gij uw brood verdienen" moest ieder duidelijk voor oogen staan. Spreker achtte het ver keerd, dat de gilden waren weggevaagd zonder oordeel des onderscheids, zonder zich af te vragen of er niet ten minste iets ook voor volgende tijden van waarde was, of niet een goede kern met het slechte onxhuld- sel te gelijk was weggeworpen. De stedelijke, militaire en geestelijke au toriteiten xvoonden de plechtigheid bij en het zangkoor der Vereeniging luisterde ze met zijne medeAverking op. Aan het einde werd door den Voorzitter, den heer kapelaan J. J. L. Hogeraats, den feestredenaar xvarmen dank gezegd voor het door hem gesprokene. Te Rotterdam is den laatsten tijd her haaldelijk ingebroken. De inbrekers hebben jl. Zondagavond weder hun slag geslagen, ditmaal aan den Westzeedijk. Aan het „Rott. N.blad" Avordt daax-omtrent 't volgende meegedeeld De heer E., die aldaar een koffiehuis heeft, vond om half tAvaalf bij zijn thuiskomst de kasten beroofd Aran al het geld en de sieraden, welke er zich in bevonden, bestaande in gouden en juxveelen ringen, juxveelen oor- Lucie had onder dit gejammer aan de kleine theetafel plaats genomen en Mademoi selle bracht haar nu een glas oranjewater en een beschuitje. //Ja, kind, ge ziet mij ver baasd aan ik ben oud gexvorden, Lucie, och jaIk xveet 't xvel maar al die zorgen, al die agitaties, die ik hier met Horteiise beleef. Zè drukte haar zakdoek voor de oogen, wierp zich in een van de groote, met gebloemd katoen overtrokken leunstoelen, en begon Avanhopig te snikken. y Wat is er met mevrouw van Leeuwen gebeurd 7 vroeg het jonge meisje verschrikt. „O, ciel! Mocht ik 't maar A-ertellen!" zuchtte de oude dame. M Maar ik mag niet. Misschien zegt zij het je wel! Doe mij het pleizier en ga eens naar haar toe; 't is niet onmogelijk, dat gij, evenals toen ge nog een kind Avaart, een goeden invloed op haar hebt. O, ik xveet nog, Mademoiselle Lucie, dat ze veel van u hield, dat ze een tendre voor xx had; zeker zal ze u nu ook vriendelijk ont vangen. Ga eens naar boven, ik smeek het u //Maar als mevroxxw van Leeuwen alleen wil zijn?" bracht Lucie, pijnlijk getroffen, hiei-tegen in. //O, ze heeft zulke caprices; ik maak mij soms doodelijk ongerust over haar. Ze wil mij nu ook niet zien en den baron evenmin, maar u, xvie weet? Denk toch eens," ging Mademoiselle Bertin voort, //sedert gisteren avond had zij zich iix haar kamer opgesloten. Van middag, nadat ik om het half uur boven was gexveest, tref ik haar eindelijk in haar zitkamer aan; ze ziet zoo bleek als de dood, heeft zwarte kringen on der de oogen en is bezig met oudebrieven te verscheuren. Ze was daarmeê zoo bezield, dat ze mij niet eens opmerkte, en ook niet dat ik den sleutel uit haar deur trok vouz comprenez 't is zoo akelig als men niet binnengelaten xvordt! Ik xvilde met haar praten, maar toen zeide zij knorrig,/Laat mij alleen, Mademoiselle. Ik verzoek dat ge niet voor x'an axrond weer hier bij mij komt Dat eeuwige vi-agen en vorschen verveelt mij! Zeg dat ook aaxx grootpapa!" Que faire? Ik moest haar verlaten." (Wordt vervolgd.) bellen, broches, gouden dameshorloge, collier, enz., met het bankpapier, een xvaarde ver tegenwoordigende van circa f 5000. Als gewoonlijk des Zondags xvas het koffie huis des middags 2 uur gesloten en des avonds begaf de lieer E. zich met zijn eeht- genoote naar den sehoiiAvburg, zoodat zich des avonds niemand in huis bevond. Toen de schoonzuster van den lieer E., die bij hem inwoont, om 11 uur thuiskxvain, vond zij de deur een zijdeur in een poort niet gesloten en boven komende zag zij dat de kasten opengebroken waren. De inbrekers hebben blijkbaar op hun gemak gewei-let; alle laden waren goed doorsnuffeld en alles wat van hun gading was hebben zij medegenomen. Een gouden dames-horloge, dat op een penanttafeltje stond, is zeker niet opgemerkt; dit althans is ongedeerd blijven staan. De toonbank lade in het koffiehuis hebben de inbrekers ongemoeid gelaten, zeker xvetende, dat de eigenaar de gexvoonte heeft het geld steeds des avonds uit die lade te nemen. Hadden zij echter ook hierheen hun schreden gericht, dan zouden zij gezien hebben dat de eigenaar ditmaal van zijn gewoonte afgexveken xvas en hadden zij nog f 60 gevonden. In de Groote Kerk te Arnhem is men bezig met het laten zakken van een gedeelte van den vloer. Bij die xverkzaamlieden is een grafkelder opengekomen, waarin men een, nog in het geestelijk gexvaad gehuld lijk x'an een priester xrond, die daar, zoo meent men althans, reeds in 1523 is begraven. Een beker houdt het lijk in de hand. De stof van het gexvaad is nog goed bexx-aard gebleven. De Groote Kerk dagteekent van het midden der 15de eeuw; in 1452 werd met den bouxv aangevangen, onder Hertog Arnoud van Gelder; maar zij xvas in 1491 nog niet voltooid xvegens financiëele moeielijk- heden. Jl. Maandag zijn door de politie te Nijmegen, ter xx'aarde van ongeveer f 1000, in beslag genomen eene diamanten broche en eenige gouden voorwerpen, die door of namens Jannetje Struijk, thans xvonende te Apeldoorn, bij verschillende goud- en zilversmeden te Nijmegen xvaren te koop aangeboden. De Gemeenteraad van Bergen-op-Zoom heeft besloten, xroor het in het x'olgend jaar te 's Hage te houden 42ste Landhuishoud- kundig Congres een subsidie te xrerleenen van f 1000. Aan de Indische begrooting zijn de vol gende ï-egelen ontleend: De dienst van 1886 heeft een overschot van bijna 2 millioen opgeleverd. Ten aanzien van de tot dusver bekende uitkomsten van den dienst van 1887 kan het volgende xvorden medegedeeld. De uitgaven, die op f 138,519,953 xvaren begroot, zijn beperkt gebleven tot f 118,396,529, terwijl de middelen, die op f 133,561,632 xvaren geraamd, eene som van f143,012,831 hebben opgebracht. Er is dus, in stede van het ge raamde tekort van f4,958,321, een overschot van f 24,616,302 te verwachten. Omtrent de uitkomsten van den dienst van 1888 xvorden minder gunstige verwachtingen gekoesterd. Niet alleen zijn er voor de koffie- x-eilingen hier te lande circa 95,000 pikols en voor die op Sumatra x-ermoedelijk ruim 20,000 pikols minder beschikbaar dan xvaarop bij de raming der middelen gerekend xverd, maar tot nog toe xvaren ook de prijzen veel lager dan begroot werd, zoodat de opbrengst van den verkoop van koffie naar alle xvaar- schijnlijkheid 10 millioen beneden de raming zal blijven, xvelke som slechts voor txvee- derden xvordt opgewogen door de lxoogere opbrengst xran het tin en door de mindere kosten van x-erkoop en van inkoop van koffie. De ontxvorpen begi-ooting van 1889 als een onderdeel xvaarvan wordt beschouwd het afzonderlijk wetsvoorstel tot beschikbaarstel ling eener som van f 500,000 voor den aan leg van een spoorxveg van Warong Bandreg naar Tjilatjap xvijst de volgende eind- cijfex-s aan: uitgaven in Nederland f22,540,079, aan uitgaven in Indie f 113,639,135 samen f 136,179,214; middelen in Nedei-land f 29,189,977, idem in Indie f 98,602,227, samen f 127,792,204; de begrooting sluit dei-halve met een tekort van f 8,387,010. Vergelijkt men deze cijfers met die van de loopende begrooting, dan blijkt het, dat de middelen op f 7,943,356 minder zijn ge raamd, doch dat tegenover die vermindering ook een lagere raming van de uitgaven staat van f 5,106,146, zoodat het gei-aamde tekort voor 1889 f 2,837,210 meer bedraagt dan het geraamde tekort over 1888. Voor de middelen moet het nadeelig ver- schil voornamelijk hieraan xvorden toege schreven, dat lager zijn geraamd: de opbrengst van den verkoop van koffie in Nederland en in Indie f 3,465,078, van de landi-ente f 2,318,000, liet invoerrecht f 380,000, de inkomsten uit het opium-monopolie f711,000, uit de suikercultuur f725,405, uit de exploi tatie van de spoorwegen f 300,000 en de ontvangsten der departementen van oorlog en marine f 135,000. Ook heeft daartoe bij gedragen dat x'oor 1889 in overeenstem ming met het geraamde bedrag der uit het excedent van het hoofdgeld van heerendieust- plichtigen over AToegere jaren te bestx-ijden uitgaven in het belang van de inlandsche bevolking is gerekend op een uitkeering x an f 1,500,000 uit het batig saldo van den dienst x\an 1886, terxvijl ten vorigen jare voor hetzelfde doel werd gerekend op eene uit keering van f 2,000,000 uit liet saldo van den dienst 1885. Onder de middelen, die op een hooger bedi-ag dan ten vorigen jare zijn gesteld, bekleeden de voornaamste plaats de x erkoop van tin en kinabast, waarvoor respec tievelijk f 377,357 cn f 118,800, en de accijns op petroleum, waarvoor f 325,000 meer is uitgeti-okken dan voor 1888 geraamd werd. Het bovenvermeld voordeelig verschil van f 5,100,146 tusschen de uitgaven voor 1889 en 1888 is voornamelijk vei-oox-zaakt door eexx lagere raming van de uitgaven voor den inkoop van koffie (wat den inkoopprijs be treft is op een verhooging met f 1 per jxikol gerekend), van de kosten van aanschaffing van opium, van de uitgaven in xrerband met de suikercultuur, van de kosten van aanleg van spoorwegen, van de uit het exce dent van het hoofdgeld van heex-endiensten te bestrijden uitgaven in het belang van de inlandsche bevolking, alsmede door de afvoe ring van het ten vorigen jare voor de aan schaffing van een telegraafkabel toegestaaxx bedrag. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van Woensdag 10 October 1888. In deze zitting wex-d, na voorlezing en goedkeux-ing van de notulen der vorige zitting, ixx de eex-ste plaats mededeeling gedaan van: a. Missi\re van HH. Gedeputeerde Staten, ten geleide van een goedgekeurd Raadsbesluit tot verkoop van het huis, aanxvezig op het terrein, xxaax-op de woning des onderwijzers moet xvorden gebouxvd. b. Proces-vex-baal van de opneming der kas en boeken des genxeente-ontvangex-s, dd. 25 September 11., xx*aaruit bleek, dat alles in orde xvas bevonden, en in kas was het bedrag van f 4700.134. Welke missive en verbaal xx'erden aange nomen x'oor kennisgeving. c. en d. Missives van den notaris Siccama, te Groningen, en de firma A. Van Deventex-, te Zxvolle, xvaaruit bleek, dat de ixieuxve door den concessionaris der Gasfabriek voorge stelde box-gen, als zoodanig voldoeixde gegoed kunnexx wox-den geacht. Naar aanleiding van die informatie besloot de Raad de nieixxve box-gen aan te nemen. e. Voordracht van het hoofd der gemeente school, van onderwijzers voor het dezen xvinter te geven herhalings-onderwijs, xvaarop waren geplaatst de heeren Roep, Koster, Ter Linden en Bouxna, xvelke voordracht xverd goedgekeurd. Vervolgeixs kwam in behandeling een adres van het Bestuur der Gymnastieksclxool te Barsingerhorn, waarbij dit vex-zocht, te mogen lxuren de hier aanwezige doch niet gebruikt wordende xverktuigen voor het onderxvijs in de gymnastiek. Op welk verzoek afwijzend xverd beschikt. Daarna xvas aaxx de orde de beslissing omtrent de verplaatsing van de vuilnisbelt, thans liggende op „het Hoog", aan het „Noord", naar een plek, verder verxvijderd x'an de kom der gemeente. Na eenige discussie wex-d besloten de belt niet te verplaatsen, maar maatregelexx te nemen, dat de in de nabijheid daarvan xvonende ingezetenen geen last meer hebben van stank, wegwaaiend vxxil, enz. Daarna kxvaiu in behandeling de begrooting x'oor het jaar 1889, xvelke in ontvaxxgst en uitgaaf xverd vastgesteld tot een bedrag van f 28,426.74^. Bij de behandeling der begi-ooting xverd de subsidie aan de Harmoniekapel, waarom trent in de vorige vergadering de beslissing aanhangig was geblex-en, bepaald op f 150. Aan het einde van de behandeling der begrooting xvex-d door den Voorzitter mede gedeeld, dat het huis, staande naast het Raadhuis, en xvaarin thans de Westfiriesche Bank wordt gehouden, te koop was voor f 8000. Deze inededeeling geschiedde, opdat de Raad zou kixixnen overwegen, of het wenschelijk zoxx kunnexx zijn, dit pand voor eene oxxdex-wijzerswoning aan te koopen, exx daxx het terrein naast de school beschikbaar te houden voor het mogelijk geval, dat vermeex-derixxg van lokalen noodig mocht blijken. De Raad besloot hierover na te denken tot de volgende vergadering. In behandeling kwaxxx alsnu het door staking vair stemmen aanhangig geble ven voox-stel van den heer Hopman, om de boomeixrijeix op de Gedeixipte Gx-acht door te tx-ekkexx tot aan het Raadhuisxvelk voorstel thans met vijf tegeix vier stemnxexx xverd verworpen.; Ten slotte wex-d door B. en W. rapport uitgebx-acht betrekkelijk de afgifte van het verliuisbiljet van Guurtje Borst, op de gemeente Zoeterxvoude. Uit dat rapport bleek, dat het biljet op Zondag 9 Septenxber 11., ter Gexxxeente-Secretarie, namens den vader van het meisje, xxras aaixgevx-aagd door deix ge- meente-veldwachtex-, en dat het bij afwezig heid van den Secretaris, die zich bixiten de plaats bevond, xvas geschreven en afgegeven door den klex-k Bleek. De voorstandex-s vaix het straatkeienreclxt kunnen dus uit dit rapport zien, dat de Secretaris aan dit in hunne oogen zoo verschrikkelijk feit geheel onschul dig is, en hij mitsdien de hem een oogenblik

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2