Hoofd der School. Landbouw - Crediet Depots van Thee, M. Ravenswaay Zonen, Evangelie en Vrijheid. Concertzaal „Musis Sacrum". Soiree Musicale, Holloway's Zalf en Pillen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder maken bekend, dat weldra zal worden overgegaan tot het houden van een verge lijkend c x a ui e u, ter vervulling der betrekking van Hoofd der School N°. 1 (Koegras) iu hunne gemeente, aan welke betrekking eene wedde verbonden is van f 800. 's jaars, met uitzicht op verhooging om de vier jaren met f 100.tot het maximum van f 1000.benevens vrije woning en tuin. Het onderwijs omvat de vakken ah van Art. 2 der wet. Bevoegde onderwijzers, die wensclien deel te nemen aan dit examen, worden uitgenoodigd zich daartoe vrachtvrij, bij op zegel geschreven adres en ouder overlegging der ver dachte bescheiden, vóór den 25 October e. k. aan te melden bij den Burgemeester. Het getuigschrift, bedoeld in art. 27b der wet, moet afgegeven zijn na den 6 September 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. NOORDHOLLANDSCH te ALKMAAR, Koningsweg, B 91. Volgestort maatschappelijk kapitaal 100,000.—. Driemaaiidclijksche Staat, opgemaakt volgens art. 19 der Statuten, onder ultimo September 1888. Onder ultimo Onder ultimo Sept. 1888. Sept. 1887. ToegestaneCredieten ƒ595415. Loopende Credieten u 524607.08 In herdisconto gege ven bij de Nederl. Bank232852. Waarborgfonds 56861.50 Deposito's Giro's 207143.34 Goedgekeurd in de vergadering van Com missarissen van 6 October 1888. De Directeur, H. H. MOMMA B.Jz. De Vice-Voorzitter van Commissarissen, P. VAN FOREEST. ƒ373470.— 273257.77 U 169738.41 34899.27 U 69485.06 Levering van Aardappelen. De Garnizoens-Voedingscommissie zal, op Itlaandag 15 October 1888, des middags te 12 uur, ten bureele van den Garnizoens commandant, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, aan den minst in- schrij vende, in het openbaar aanbesteden De levering van Aardappelen, ten behoeve van de menages der troepen alhier in garnizoen, voor het tijdvak van den 1 November 1888 tot den 15 Juni 1889. De voorwaarden van aanbesteding en le vering liggen ter lezing ten bureele voor noemd, van af den 6n October e. k. tot op het uur der aanbesteding, van des morgens 10 tot des namiddags te 2 uur. Helder, den 1 October 1888. De Majoor, Voorzitter, J. J. MEIJEN. De Luitenant-Kwartiermeester, Secretaris, J. M. v. BAAK. Mejuffrouw P. C, Wijnberg is voornemens op 1 November a. s. eene zaak te openen in Dames- handwerken, aan den Kanaal- weg, I. 71. Zij zal voorzien zijn van allerlei benoodigd- heden tot het vervaardigen van KUNST BLOEMEN en tevens eene ruime keuze hebben in SINT-NICOLAAS-CADEAUX. uit het Magazijn van te GORINCHEM. Deze THEEËN worden afge leverd in verzegelde pakjes van twee cu ecu half en tteeu Ncd. ons, met vermelding van nommer en prijs, voorzien van nevensstaand merk, volgens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geëerde orders aanbevelende, Nieuwediep. A. METZELAAR, Binnenhaven 12. Helder. J. BREEBAART, Langestraat. Wieringen. J. D. BOERSEN. Schagen. J. DENIJS. Aan stemgerechtigde Leden dei- Hervormde Gemeente, alhier. Het Bestuur van bovengenoemde Kies- vereeniging deelt U mede, dat in de verga- dering van 21 September 11. de onderstaande Heeren zijn gekozen als candidaten voor het Kiescollege. Het noodigt U beleefd, maar tevens ernstig uit, aan de stemming op Woensdag 17 (Iciobcr a. s. deel te nemen, en Uwe keuze op de hierbij aanbevolen candidaten te bepalen. Helder, 11 October 1888. J. P. VAN VARIK, President. A. VAN BENDEGOM, Secretaris. Cantlidatcu voor 9 aftredende leden 1. A. KORFF Sr. 2. A. J. DE JONGH. 3. D. DE VRIES. 4. C. J. VERHEIJ. 5. J. BREEBAART. 6. C. ABBENES. 7. W. CRUIJFF. 8. M. DE KLERK. 9. JOHs. DE BEURS. Allen, die iets te vorderen hebben van-, verschuldigd zijn aau-, borgtochten of papieren onder hunne berusting hebben- van Mejuffrouw DIRKJE REEK FLART, Weduwe COENRAAD WIGMAN, gewoond hebbende te Helder, en aldaar overleden den 2 October 1888, worden verzocht daarvan aangifte of betaling te doen ten kantore van Notaris HATTINGA RAVEN, te Helder, vóór of op 25 Octo ber a. s. op DINSDAG 16 OCTOBER 1888, door de familis APPY, vaa Amsterdam, met welwillende en geheel belangelooze medewerking van het Symphonie-orchest van het Stafmuziekkorps der K.N Marine, onder directie van den Kapelmeester J. Koning- Aanvang 8 uur. Entrée 99 cent. Plaatsen te hespreken k 10 cent. Ongeveer 50,000 kilo best HOOI te koop. Adres: A. DE GRAAF, Anna Paulowna. Groote verlichting. Alle jicht- en rlieu- matische aandoeningen, zwakte en verslapping der ledematen, stijve gewrichten, en saam getrokken spieren, kunnen met zekerheid op eenen goeden uitslag behandeld worden, door deze Zalf bestendig op de aangedane deelen in te wrijven, nadat die eerst met warme pekel zijn gebet. Holloway's Pillen moeten ingenomen worden door den lijder, die deze behandeling onpartijdig beproeft, omdat zij het bloed zuiveren, de maag versterken, de lever regelen, de nieren prikkelen, op de ingewanden als zachte purgatiën en op de zenuwen versterkend werken. In huid- en klierziekten worden Holloway's middelen ernstig aanbevolen, om derzelver zachte en toch krachtige werking, wanneer het slacht offer als omsingeld is door een lange keten van klierziekten. Doosjes Pillen en Potjes Zalf: f 0.80, f 1.85, f3.—, f6.75, f 13.50 en f20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Het planten van vruchtboomen bij muren en schuttingen. De herfst nadert alweder en daarmede de tijd dat er zoo hier en daar geplant zal worden, hetzij op zulke plaatsen waar een oude boom moet plaats maken voor een jongen, hetzij daar waar volgens het oor deel van den tuinman zeer goed een boom geplant kan worden. Nu weet ik wel dat velen in het voorjaar daaraan gaan denken, doch ik kan mij zeer goed ver eenigen met de raadgeving van ervaren boomkweekers, om niet alleen vruchtboomen, maar ook plantsoen in den herfst te planten. In het voorjaar toch is men zoo zeer afhanke lijk van den toestand van het weder en van den grond; men zou dan wel willen planten, maar de vorst is nog niet uit den grond of er ligt nog te veel sneeuw. En zoo moet men somtijds van den nood een deugd maken, door dan boomen te planten als de tijd daar voor reeds lang voorbij is. En welke boomen Dikwijls heb ik een vracht man boomen zien vervoeren, waarvan de wortels niet waren gedekt en dat bij zulk een temperatuur dat de bloemen op de glazen ontstondenIk geloof dat de moeite van het planten van zulke verkleumde boomen met geen gunstig gevolg zal worden bekroond. Wil men dus voor vele teleurstellingen bewaard blijven, dan plante men boomen in den herfst. Over het planten van vruchtboomen hij muren en schuttingen, ook bij de muren van de woning, komt een artikel voor in het Duitsche weekblad „der practische Radge- ber", waarvan de vertaling hier volgt In de omgeving van gebouwen, vooral op liet platte land, is er menig plaatsje waar een vruchtboom geplant zou kunnen worden, en waarvan de moeite van het planten rijke lijk zou beloond worden. De naar den tuin gekeerde vlakte van schuttingen en muren van woonhuizen vooral, kunnen met vrucht boomen hekleed worden. Maar ook die vlakten welke naar den weg of naar het veld gekeerd zijn, kunnen nog productief gemaakt worden, wanneer men slechts aan de eisclien voldoet die aan zulke beplantingen gesteld worden. Bepalen wij ons vooreerst bij zulke vlakten, die in een tuin aan na burige woningen gevonden worden en brengen wij die volgens de ligging tot 4 afdeelingen. a. De oostzijde is de gunstigste voor appels en peren. Hier werkt de morgenzon, terwijl deze zijde de noodige bescherming biedt voor hevige westewinden. Men plante dus daar in een goed toebereiden grond, eenige fijne tafelperen op kweeperen veredeld. De beste soorten daarvoor zijn: de Winterforel, de Bon Chretien Williams (smakelijke dessert vrucht van de eerste grootte, rijp Augustus September), de Beurró Diel (zeer lekkere tafelpeer van de eerste grootte, rijp October November), de Regentes en dè Beurré gris d'Hiver (een tamelijk groote vrucht van onregelmatigeu vorm, waarvan het vleesch boterachtig gesuikerd en zeer geurig is, rijp DecemberJanuari). Wil men appelboomen planten, dan neme men den witten Winter- calvil (niet genoeg aan te bevelen als dessert appel; zeer zacht, fijn vleesch en groote vrucht, vormt echter geen sclioone boomen; rijp OctoberApril), den calvil St. Saureui (een groote hoekige, kegelvormige vrucht, sappig, zeer gesuikerd en geurig, rijp Decem ber), den Orleans Reinet, den grauwen Franschen Reinet (een tamelijk groote dessert appel, rijp JanuariMei) en den gelen Richard (een tamelijk groote appel, met zeer wit vleesch, die zoowel als dessertvrucht als stoofappel kan gebezigd worden). De vorm van deze boomen en van de volgende is de leiboomvorm. b. De westzijde is meer aan den wind blootgesteld en daarom veel ongunstiger. Men moet daar bij voorkeur pereboomen plaatsen, zooals de Louise Bonne d'Avran- ches en de Dechantspeer. Voor appelen neme men de Reinette soorten, waaronder er zijn, die zoowel voor dessert als voor de keuken gebezigd kunnen worden. c. De zuidzijde heeft de volle zon en brengt dus die soorten tot rijpheid, welke anders in ons koud klimaat niet goed worden. Men neme daartoe voor perende Winter- Dechantspeer, de Beurré, de Hardenpont, de Zephirin Gregoire (heerlijke tafelvrucht, rijp NovemberJanuari) en de Gellerts-Beurré. De zuidzijde is echter het best voor wijn gaarden en perziken. d. De noordzijde is slechts voor weinige ooftsoorten geschikt. Men kieze daarvoor de morellen voor peren de Beurré d'Amanlis (een van de beste tafel vruchten, groot, wordt in September gebruikt) en de dubbele Philipspeer. Voor appelen de witte Astra- kaner (een matig groote lekkere vrucht, die aan den boom rijp moet worden) en de Keizer Alexander (een zeer groote en prach tige vrucht, een sieraad voor het dessert, OctoberDecember). Voor meer afgelegen vlakten zou men kunnen bezigen: voor appelen de grauwe lierfstreinette, de Duitsche goud Pippeling, de Parkers pippeling (de laatste zeer vrucht baar) en de Parijsche Rambour. Voor peren de Beurré Liegel (matig groot, fijn, vast, zoet en zeer geurig vleesch, rijp November —December), de roode Bergamotte, de Beurré d'Angleterre (middelmatig groot), met smeltend en gesuikerd vleesch, 1ste kwa liteit, rijp NovemberJanuari) en de goede grauwe. Op deze wijze kan men ongebruikte ruimte van muren of schuttingen door doelmatige beplanting met goede soorten vruchtboomen tot nut en genoegen bezigen, waardoor boven dien menige onoogelijke plek een behagelijk voorkomen verkrijgt, zoowel door het frissche groen als door de fraaie bloesems en de lachende vruchten der boomen. Men raadplege verder de prijscourant van ooftboomen, etc., van Groenewegen en Zoon, voorjaar 1888. (Maandblad v. d. Holl. M. v. L.) Een heer uit Verviers wedde dezer dagen met een paardekooper uit Aken, dat hij uit die stad naar het 15 kilometer van daar gelegen Eupen met een rijtuigje met twee paarden in 50 minuten rijden zou. Zaterdag had de rit, waarop belangrijke sommen verwed waren, plaats en de weg werd afge legd in 45 minuten, een snelheid die op zulk een stijgend terrein vroeger nooit bereikt was. De paarden reden met een vaart van 5.55 meter per seconde, terwijl gewoonlijk in draf slechts 2.1 en in galop 4.5 meter per seconde wordt afgelegd. Door een arend meègevoerd. Aan de Cimmaron, in het noorden van Kansas, liet dezer dagen een landbouwer, Beastrie genaamd, zijn dochtertje van 5 jaar en een zuigeling van 2 maanden tehuis achter toen hij naar zijn werk ging. Wederkeerende vond hij het oudste meisje in tranen. Zij had den kleine buiten gebracht, verklaarde zij, en hem een oogenblik alleen gelaten, en toen zij terugkwam had zij het kind „zien weg vliegen". Na één uur zoekens werd een arend in de wiek geschoten en vond men het reeds half verslonden lijkje van het wicht in de bosschcn. Rijks-Postspaarbank. Ook in 1887 waren de uitkomsten van de Rijks-Postspaarbank hoogst bevredigend. Het aantal in omloop zijnde boekjes vermeerderde in 1887 met 29,038 stuks, of 20.7 pet., tegen 24.6 pet. in 1886. Het getal en het gezamenlijk bedrag der inlagen waren Getal Gezamenlijk inlagen. bedrag. in 1887 394,237 7,643,431.85 in 1886 346,479 6,615,657.424 dus meer in 1887 47,758 1,027,774.424 In verhouding tot het geheel e aantal inla gen, is het aantal inlagen in postzegels, in 1886 10,1 pet. bedragende, in 1887 vermin derd met 0,7 pet. Het gezamenlijk aantal inlagen beneden f 10 verminderde met 1,8 pet. Het getal en het gezamenlijk bedrag der terugbetalingen heliepen Getal. Gezamenlijk bedrag. inl887 in1886 109,071 88,282 5,608,990.16 4,310,643.234 dus meer in 1887 20,708 1,298,346.924 De kosten der Rijkspostspaarbank, voor het dienstjaar 1886 op f 92,600 geraamd, hebben werkelijk f 85,431.794 bedragen. De kosten over 1887 zullen vermoedelijk f 93,974 bedragen. Ook in 1887 werd weder op de in de vroegere verslagen vermelde wijze voortge gaan met het bekend maken der Rijks-Post spaarbank, vooral ten platten lande. Met erkentelijkheid wordt hierbij gewag gemaakt van den steun, daarbij in liet bijzonder van de hoofden der verschillende scholen onder vonden, waardoor het sparen onder de school jeugd steeds toeneemt. Het denkbeeld om ook aan boord van Zr. Ms. schepen eene gelegenheid te openen tot liet doen van inlagen in de Rijks-Post spaarbank is, na gezette overweging, op grond der daaraan verbonden bezwaren, wat de uitvoering betreft, die geacht worden niet in verhouding te staan tot het nut dat van den martregel te wachten is, voorloopig aange houden. De vraag, of ook hier evenals elders de spaarbank niet zou kunnen benuttigd worden tot het rentegevend beleggen der geconsig neerde gelden, is nog niet tot eene beslissing gekomen. Er blijkt verder, dat de inlagen gedurende Januari steeds in toenemende mate venneer- deren. De bewering, dat van de Rijks-Postspaar bank niet in de eerste plaats gebruik wordt gemaakt door die klasse der bevolking, voor welke zij voornamelijk in het leven werd geroepen, wordt weder bevestigd. Verzendingen naar West-Indie: a. Guyana (Suri- name)over Engeland over Amster dam b Cnragao, Bonaire en Aruba, over Engeland over Amster dam c. St. Mar tin, St. Eustatius en Saba, over Engeland Port der brieven. Gefr. °J6'- 181 H Tijdstippen van verzending. 1°. over Engeland: van 's Gravenliage des Woensdags om de 14 dagen, te S.15 's morg. 2°. over Amsterdam: van 's Gravenliage den 1 lden van elke maand, ten 11.45 's avonds. b. 1°. over New-York, van 's Gravenliage (wordt nader opgegev.) 2°. over Engeland eiken Donderdag, te 6 u. 's avonds. 3°. over Amsterdam: den 11 den van elke maand, te 11.45 's av. 4°. over tlavreden 13den en 27sten van elke maand, te 12.30 's avonds. c. van 's Gravenliage des Woensdags om de 14 dagen, te 8.15 's m. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4