BESCHUIT Broodfabriek „DE HAAN" RIESSELMANN, F. De beste en zuiverste te Amsterdam, Veitrijitar tij onzen Agent C. TAS STRAATEH, OESTERS, is die der Hofleverancier van H. M. de Koningin der Nederlanden. Bussen, met ons kenmerk van echtheid voorzien, waarborgen de zuiverheid. Zuidstraat, Nieuwe Rotterd. Schouwburg-Maatschappij. EEN MILLIOENEN - OOM. Koster's Kleinen Winkel Kachels! Kachels! V ul-regulateurkaehels met sehutroosters, REIZIGERS, W. J. BLITZ, Tandarts, „DEROODEKOUS". VoorradigHoofdgracht. POSTKANTOOR HELDER. HELDER. T I V O L I. WOENSDAG 24 OCTOBER 1888: Directie: A. FA ASSEN C°. Blijspel in 4 bedrijven van den bekenden Italiaanschen tooneelsehrijver Vittorio Bersezio. Aanvang uur. Eerste Rang abonnement f 1.25. Tweede Rang 0.75. Plaatsen kunnen besproken worden. Berlolit vilt te S c h a g e n. geheel nieuwe constructie. Deze Kachels branden 24 uren en langer, zonder bijgevuld te worden. Voorts: Zwart geëmailleerde Kachels, gegoten Fornuiskachels, Haarden, gelakte en ongelakte Kolom-, Pot-, Vaas- en Nummerkachels, Kolen- en Turfbakken, Poken, Tangen en Haardstellen, Koper-enIJzergewicht, beste Bascules met beugel en schuifgewicht. Graan- en Steen kolenmaten, Stalkettingen, Stal lampen en Lantaarns, eerste soort Koe- en Paardenscharen, Thermo meters en Maatglazen. N.B. Buskruit (Crêpée) N 1 en Hagel, alsmede 0»- EKGELSCHE VERHARDE HAGEL, THÏÏ waar men elk beest meê doodschiet, al beeft het een huid als een olifant. A. KOSTER, Schagen. die voor den verkoop van hunne goederen geregeld bij particulieren werken, in het bezit van goede referentiën en die genegen zijn, zich tegen genot van flinke provisie met den verkoop van een artikel te belasten, waarvoor geene stalen behoeven medegeno men te worden, gelieven hun adres op te geven, onder letter A, Bureau dezer Courant. Nieuwendijk bij den Dam, 241, AMSTERDAM, is ie deren Donderdag;, 's namiddags van 12 tot 1 ure, te spreken wegens tandheel kundige opcratlën en het plaatsen van kunsttanden in het Hotel //Toelast" te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaterdags in //den Burg" en des Maandags in ,de Jager" te Alkmaar, beide dagen tot 's voor middags 11 ure; des Donderdags, tot 's voormiddags 11 ure, in het Hotel „Vrede- lust" te Schagen. V erkoophuis ITOTEN-ICrt-S-KEIlS, in verschillende metalen, van af 50 cents tot f 2.75. Oestervorkjes. Porseleinen Oesterschalen. Croquetschelpen. Roostervorken. TAE2LK0UF0BZK. BOTER WARMER S. Ijskristallen, IJsschulpen en meerdere winterartikelen. van den Oesterput „Amsteldiep", zijn tc verkrijgen bij Paardenstraat, Helder. DE DIRECTIE, Oesterteelt „Amsteldiep". Tijdstippen van verzendingen der hier onder vermelde brievenmalen naar Ned. Oost-Indië: Met de stooms.'hepen 'van de Maatschappij .Neder land" en van de „Rotterdamsche Lloyd". Met de Fransche paketbooten. Met de Britschc paketbooten. Over Amster dam of Rotterdam van 's Gravenhage 11.45 's av. Over Marseille van 's Gravenhage 4.15 's av. Over Marseille van 's Gravenhage 8.15 'b morg. Over Brindisi van 's Gravenhage 12.30 's av. 26 Octoberf 2 Nov. 9 f 16 23 f 30 7 Dec. f 14 21 f 28 30 Oct. f 6 Nov. f 13 20 f 27 4 Dec. f n 18 f 35 3 Nov. 17 1 Dec. 15 29 26 October 9 Nov. 23 7 Dec. 21 I an.1 ui 0Luuiuoi.ilGJJOU uci iij-aalo. c-Ucl liilKi Padang wordt alleen aangedaan door de stoom schepen van de Maatschappij „Nederland". Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de tweede helft der maand September 1888. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Amersfoort.. Mcj. D. Dekker Amsterdam. Mevr. Van Werdt Breda. JHofland's Gravenhage. F. ClemensHelder. Th. Camperhout Hom. A. Smith Nieuwediep. Mej. H. Zwart Botterdam. J. B. Ousterhuizen G. TielWestpolder. W. YecntjerZuidwending. M. Keurring P. Wolf. Briefkaarten JSandijckAmersfoort. P. BruinAmsterdam. Wed. Yan Deventer. Bruin Brieven, verzonden geweest naai' Amerika S. WiegelPassace. Van het Hulpkantoor Anna Paulowna 1). De Blok De 108ste algemeene vergadering der Yereeniging van en voor Neder 1. Industri- eelen, 17 dezer onder prssidium van den heer Emil Koclilin te 's ITage gehouden, werd, in afwijking van de punten van be handeling, door den heer H. L. Enthoven geopend met eene scherpe critiek aan het adres van het Bestuur van het Waterschap van den Haarlemmermeerpolder. Volgens de dagbladen heeft dat bestuur zes groote stoom ketels in België besteld, die onlangs moeten beproefd en goedgekeurd zijn. De naam van den maker doet niets ter zake, maar zeide spreker ketels worden zeer goed, neen, waarschijnlijk beter, in Nederland gemaakt, en liet is een hoogst betreurenswaardig feit, uit het buitenland te nemen, wat tot billijken prijs en voortreffelijk bij tal vanNederland- scbe fabrieken kan worden verkregen. De vergadering sprak op zijn verzoek een heftig protest uit tegen dit gemis van belangstelling in de nationale nijverheid, die geene aal moezen verlangt, maar aanspraak heeft en durft maken op allen arbeid, die binnens lands kan worden verricht, en vleide zich, dat de dagbladen zich gaarne zouden leenen om dit protest, waarbij van geene bescher ming hoegenaamd sprake is, in hunne ko lommen over te nemen. Een der andere leden wilde daaraan ter stond zijn beklag vastknoopen over de be- rooving van 80 percent arbeidsloon op de almede aan Luik toegewezen transformatie der repeteergeweren, waarop het werkvolk te Maastricht reden had te hopen. Het was spreker onverklaarbaar, dat de Minister van Oorlog zoo kortzichtig is geweest niet te doorzien, dat het de werkmansstand en de kleine winkeliers zijn die door deze overigens ook kwalijk verdedigbare handeling van hun brood worden verstoken, en liij wilde dat de vergadering zich te dezer zake en corps naar het Departement van Oorlog zou begeven, wijl er noodzakelijk een middel moest gevonden worden om den beganen misslag uit te wisschen. Op voorstel van den voorzitter werd vooraf liet woord gegeven aan den secretaris tot de voordracht van zijn overzicht. Dit stuk geeft eene uitvoerige beschouwing over den toe stand van onze nijverheid, landbouw daar onder begrepen, vergeleken met dien, on middellijk voorafgaande aan het jaar 1845 en de tariefsherziening van dat jaar. De secretaris ontving den dank voor dezen letterarbeid en de daarin te pas gebrachte historische herinneringen uit lateren en den jongsten tijd. Bij de bespreking der onder werpen van dit overzicht werd inzonderheid de aandacht geschonken aan de opdracht der transformatie van geweren naar het stelsel Vitalaan eene als gunstig bekend staande fabriek te Luik, volgens de dagbladen tot een prijs van 70 cent (dat is nog geen 10 percent) lager dan die van de Maastricbtsche firma Soleil De Beaumont. Men beweerde algemeen, dat het Ministerie van Oorlog had uit het oog verloren, dat de verlangde transformatie verreweg uit arbeid en de gevorderde som alzoo uit ar beidsloon bestond, dat onmiddellijk weder in omloop komt en naar winkeliers, klein en groot, en ten deele ook naar de schatkist terugvloeit. Vergelijking met prijzen van den Delftsellen constructiewinkel ging geens zins op. Men drong er op aan, dat het bestuur deu Minister van Oorlog op een en ander opmerkzaam zou maken, en er waren er die beweerden, dat de Minister bijzondere redenen moet geliad hebben om in dezen aan zijne bekende sympathie voor de nationale nijverheid liet zwijgen op te leggen. Men wilde die redenen kennen, wijl in ieder geval liet algemeen belang, de zekerheid der landsverdediging, ruimschoots opwogen tegen het verschil in prijs. De ondervinding had immers eene dure les aan het Departement van Oorlog verstrekt, die men daar vooral niet behoorde te vergeten. Ten slotte kwam men echter overeen, af te wachten wat de reeds uit Maastricht ingediende adressen en de invloed der pers zouden uitwerken, om daarna zoodanige stappen te doen als het bestuur, dat van den Minister van Oorlog geen kwaad wilde hooren, nuttig zou achten. In zake tariefs-herziening besloot de ver gadering vooralsnog eene afwachtende hou ding te moeten aannemen, nadat het bestuur verklaard had zich tot een krachtig optreden slagvaardig te houden. In zake het stoom- bootveer EnkhuizenStavoren oordeelde de vergadering den Minister van Waterstaat enz. te goeder trouw in dwaling te verkeeren; de aannemer zou buiten verhouding tot hetgeen hij had gepresteerd en volgens de bestaande overeenkomst presteeren moet worden bevoordeeld; de concurrenten en de schatkist beide eischten eene nieuwe aanbe steding, een jaar vóór het verstrijken van het loopende contract. De deelneming aan buiten- landsche tentoonstellingen, vooral aan die te Parijs, ontmoette wel bedenking, doch van andere zijde werd daartegen met nadruk aangevoerd, dat de Parijsche Tentoonstelling voor Nederlandsche deelneming, vooral tegen over Duitsche concurrentie, in verschillende vakken eene schoone toekomst belooft. Wat daar vertoond wordt, wordt door de geheele wereld opgemerkt en kan niet anders dan ruimen aftrek beloven. In zake telefonie- regeling wenschte men, dat de wet tussehen- béide kwam, den Staat voorbehoudende de intercommunale en internationale verbindin gen waar hij dat voorbehoud verlangt, mits binnen een zeer korten termijn daarvan worde gebruik gemaakt. Overigens late men der parti culiere industrie de banden zoo vrij mogelijk. Nadrukkelijk werd gewaarschuwd voor het gevaar van overplanting der telefoonseinen op telegraafverbindingen, zelfs op eenigszins verwijderden afstand. Daarvan werden tref fende voorbeelden genoemd. Men beklaagde zich bij deze gelegenheid opnieuw, dat de dienst der posterijen zich zoo weinig plooit naar de belangen van het publiekhet gemis van bussen binnen de kantoren in de groote gemeenten werd eene hatelijkheid of eigen zinnigheid genoemd, die de posterijen bitter weinig besparing aan onkosten, maar het publiek noodeloos tijdverlies en last berok kent. Zoo vroeg men ook opnieuw, waarom voor aangeteekende brieven (ontvangst en afgifte) de volle kantooruren openstonden, terwijl voor verzending van postwissels de dienst tot enkele uren van de werkdagen is beperkt, waardoor den werkman een kostbaar offer van werktijd en dagloon is opgelegd; ook begreep men niet, waarom ten platte- lande de aangeteekende brieven den bestel lers worden toevertrouwd, terwijl in de steden de geadresseerden genoodzaakt zijn zich in persoon of bij gemachtigde ten kan tore aan te melden. Het uienwstB tooneelM „LE RÈVE", taii Zola. Een arm meisje wordt gevonden in de sneeuw voor eene kerkdeur door brave lie den, wier vooroudei's, evenals zij zeiven, sedert jaar en dag miskleederen borduurden en die leven in een oud huis, dat bijna een deel der kerk uitmaakt. In die kalme om geving groeit het meisje op als eene geu rende frissche bloem, die gewassen is op den kerkmuur. Maar te midden van hare mystieke neigingen voelt zij het leven in zich trillen, en zij droomt van een jongen, schoonen, rijken prins, met wien zij trou wen zal. Als de jonge meisjes droomen van zulke onderwerpen, is in den regel de prins, of beter gezegd degeen die in bare oogen daar voor doorgaat, niet verre. Dat is ook hier het geval. In het plaatsje woont een bisschop, die, vóórdat hij priester werd, officier was en huwde met eene dame tegen den wil harer ouders. Na een zeer kortstondig huwelijk was die vrouw overleden, en liet aan baren echtgenoot eenen zoon na, die in dit verbaal de rol heeft van „le prince charmantDe jongeling is schatrijk, hij stamt af van het hoogadellijk geslacht der „Hautecoeur", hij heeft natuurlijk alle begaafdheden, hij is eene heilige als onze heldin waai'dig. De heilige is hiervan zelve zoozeer overtuigd, dat zij in eene overmaat van kinderlijken een voud den jongeling vraagt om haar te trou wen, wat hij natuurlijk met de meeste gratie aanneemt. Het goede meisje vertelt dit alles zeer uitvoerig aan hare pleegmoeder, die haar dadelijk voor oogen houdt hoe onmoge lijk hare begeerte is, en dat de bisschop zijnen zoon wil uithuwen aan eene adellijke, rijke dame, die in dezelfde stad woont. Maar het meisje laat zich daardoor niet uit het veld slaan en stapt regelrecht naar den bis schop toe, om hem de zaak openhartig uit een te zetten en te zeggen hoe goed hij zou handelen, als hij toestemde in haar huwelijk met zijnen zoon. Monseigneur is echter niet de man om toe te geven aan dergelijke jonge meisjes- droomen. Hij weigert kort en bondig, en het meisje keert huiswaarts met een gebro ken hart, dat, helaas, niet meer lieelen zal. Zij begint te kwijnen, zij krijgt de tering, en toen de jongeling, in een ©ogenblik van verzet tegen het vaderlijk gezag, met haar wil vluchten, heeft zij de kracht niet meer om met hem het oude huis te verlaten van hare goede pleegouders. Zij zal sterven. De bisschop, met haar lot innig begaan, komt zelf om haar het Heilig Sacrament toe te dienen. Door de bekoring, die het meisje op haar sterfbed uitoefent op zijn gemoed, wordt hij overwon nen en geeft hij zijne toestemming tot het huwelijk. Dat enkele denkbeeld heeft zulk eene uitwerking, dat de stervende weder bij komt, en dat hare levenskracht opnieuw op flikkert. Het is alsof zij opgewekt is uit den dood. Zij kan hare legerstede verlaten. Zij kan weder plaats nemen onder de le venden en het huwelijk zal met groote staat sie werkelijk gevierd worden. Verder dan de plechtigheid mag het aardsche geluk echter niet gaan, want zoodra de kerkdienst is afgeloopen, zinkt de opgewekte veer- kx-acht ineen; het leven vliet op den drem pel van het geluk. Dit verhaal is zeer boeiend, hier en daar aandoenlijk, en toch zeer eenvoudig. Het herinnert, zegt de „N. Rott. Crt.", aan welk blad we deze regelen ontleenen, aan de oude spreekwijze, dat toen de duivel oud werd, hij zich een kluiske bouwde en monnik werd. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4