In de ,/Nederlaiidselie Politiegids" komt een adres voor, door liet Bestuur van den Aïgenieenen Neder land schen Politiebond aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te richten, inhoudende het verzoek 0111 betere en wettelijke regeling van het politiewezen in Nederland. Adressant spreekt de ver wachting uit, dat de leden der Tweede Kamer in het gevoelen zullen deelen, dat de orga nisatie van het politiewezen in Nederland veel te wenschen overlaat, en het in het belang der inwoners van Nederland, die recht hebben op bescherming van persoon en goederen, hoogst noodzakelijk is, dat eene wettelijke en daardoor betere regeling van het politiewezen eindelijk worde tot stand gebracht. Van zulk eene regeling verwacht adressant ook verbetering van de maatschap pelijke positie der politie-ambtenaren en beambten. Van de ongeveer 270 Chr. Geref. ge meenten in ons land zijn er ruim 80 zonder predikant, terwijl er nog slechts één candi- daat beroepbaar is. Zekere vrouw De Jong, uit de Zijpe, wordt verdacht haar 11 jarigen stiefzoon voort durend te mishandelen. Volgens verklaring van den jongen althans, moet zij hem op zekeren dag met eene gloeiende pook op den arm hebben gebrand. De jongen is inmid dels de ouderlijke woning ontvlucht en be vindt zich thans te Schoorl. De politie heeft zich de zaak aangetrokken en tegen deze vrouw proces-verbaal opgemaakt. (N. R. C.) Aan drie der openbare scholen te Heer- Hugowaard zal van 1 dezer tot 1 Maart a. s. voor de eerste maal gelegenheid gegeven worden tot het ontvangen van herhalings- onderwijs, en wel driemaal 's weeks, des avonds van 68 uur. De indienststelling van de telephoon tusschen Amsterdam en Rotterdam zal Maan dag a. s. plaats hebben. Op een schip, dat tot motto voert //Niets zonder Gods zegen," liggende in het Kanaal te 's Hage, beviel de vrouw jl. Don derdagnacht van drie jongens. Moeder en kinderen zijn zeer wel. Men leest in de „Arnh. Crt* //Een merkwaardig voorbeeld van honden trouw kwam ons dezer dagen ter ooren, voor de waarheid waarvan onze zegsman volko men instaat, terwijl hij desnoods de getuigen zou kunnen noemen. Eene familie te Velp heeft twee honden, een Newfoundlander en een kleinen krulhond. Deze dieren leven met elkaar in de grootste eendracht. De kleine is een geweldig jager en speurt altijd in het kreupelhout; slaat hij aan, dan rent de groote hond, die anders rustig bij de familie blijft, naar zijnen klei nen kameraad, en als hij ziet dat er geen kwaad bij is, komt hij spoedig terug. Onlangs nu, toen zij met de familie waren medegegaan, hoorde deze wederom den klei nen hond aanslaan en verdween de groote, maar om niet meer terug te komen. Roepen en fluiten hielp niet. De honden bleven zoek en keerden ook des nachts niet terug. Den anderen morgen werden zij door de politie in het kreupelhout bij de Steenen Tafel ontdekt. De kleine was in een stroo- persstrik gevangen. Wandelaars vooral dames wilden het dier bevrijdenmaar de Newfoundlander gedoogde niet, dat iemand Ongeveer een jaar was verloopen. In een elegant gemeubileerde slaapkamer van een groot hotel te Dresden werd een jong meisje op een verrukkelijken morgen in de" maand Mei wakker, knipoogde slaperig tegen de gouden vonken, die door de niet geheel ge sloten jalouzieën binnendrongen, en viel vér volgens met een uitdrukking van vermoeidheid weêr achterover in de kussens. Hierbij streek hare hand onwillekeurig langs de bedauwde bladeren van een ruikertje lelies van dalen, en toen zij dit geurig geschenk verrast opnam, glimlachte zij en zeide halfluid: „Die goede Hortense!" Ze wist wat dat bouquet betee- kende: t was dien dag juist een jaar geleden, dat zij de coupé was binnengevlogen en in de armen der jonge vrouw, die haar als in een onzichtbaar net gevangen hield. Lucie lag onbeweeglijk, de geurende bloemen tegen haar wang gedrukt, en doorleefde den tijd tusschen toen en nu nogmaals in hare fedacliten. Ze had zich altoos ongaarne met at verleden beziggehouden, en werden de herinneringen haar soms te machtig, dan streed ze dapper daartegen en dwong zich- zelve voorwaarts te zien. Dit was haar in het begin ook niet moeilijk gevallen die sclioone wereld om haar heen, Italië, dat land vol wonderen, die duizenden nieuwe en vreemdsoortige indrukken als in een roes had ze voortgeleefd en zich eiken dag al meer en meer aan de jonge vrouw verplicht gevoeld. „Aan u heb ik alles te danken, mijn vrijheid, hot heerlijke leven dat ik tegen- wooi'dig leid hoe zal ik het je ooit kunnen vergelden?" Ja, 't was zalig, op die manier te leven. Ze hield zoo innig veel van Hortense, en toch ze wist niet waarom ze zich zoo neergedrukt voelde, vooral sedert zij weêr in Duitscliland was. ,z't Is die eigenaardige lucht aan deze zijde van de Alpen," had een bejaard, innemend Engelschman eens tot haar gezegd, met wien zijn kameraad aanraakte, bij wien hij bijna vier-en-twintig uur de wacht had gehouden. De politiewacht kwam op het denkbeeld om de familie te waarschuwen, en toen Sultan een der leden van het gezin herkende, legde hij uitbundige vreugde aan den dag en ver zette zich toen niet langer tegen de bevrijding van Tommy. Waren de honden niet ont dekt, dan zou hoogst waarschijnlijk de groote den kleinen niet hebben verlaten en uit vriendschap den dood met hem hebben ge deeld." liet koffiehuis „Burgzicht" op Texel, met 2 li. 72 a. 75 c. weiland, welk een en ander 5 iï 6 jaren geleden f 5000 opbracht, is dezer dagen geveild voor f 1500. In de gisterenavond gehouden vergade ring van den Gemeenteraad van Purmerend deelde de Voorzitter mede, dat op 31 Octo- ber jl. voor rekening der gemeente was aangekocht het Hotel „de Doelen" en verdere aanhoorigheden aldaar, voor de som van f 29,087, benevens f 2000 voor overneming van den inventaris en 10 pet. onkosten. Hij bracht voorts aan de daarmede in de vroegere geheime zitting benoemde commissie en in het bijzonder aan den heer W. Smit, Wet houder, een woord van dank toe voor de vervulling harer taak. I11 eene volgende zitting zullen nadere voorstellen omtrent de bestemming van het hoofdgebouw worden ingediend. Tot dekking dezer kosten zal eene 34 pet. leening, groot f 34,500, tegen een minimumkoers van 964 pet. worden uit geschreven op den grondslag van de vroeger gesloten conversieleening. De heer Willem F. Paehlig deelt in het „Militair blad" een en ander mede over zijn bemoeiingen bij de plaatsing der aan- deelen voor het Sanatorium te Wiesbaden, waaraan ook dr. Mezger verbonden wordt. Hij is er in geslaagd 800,000 mark in Ne derland te plaatsen en heeft dit gedaan onder de voorwaarde dat alle officieren van land en zeemacht en van het Indische leger aldaar tegen een korting van 20 pet. zouden ver pleegd en behandeld worden. Hem is thans een betrekking bij het hoofd bestuur aangeboden, mede ingevolge de con dities bij het plaatsen der leening aangegaan. Eerstdaags zullen door hem namens de di rectie de conditiën, waarvoor de officieren daar verpleegd kunnen worden, aan de Mi nisters worden opgegeven. Het plan is de prijs voor hoofdofficieren op 6 Mk., voor sub-officieren op 4 Mk. daags te stellen. Hij bedankt alle opper- en mindere officieren die van hem aandeelen gekocht hebben. Niet alleen dat zij een 15 pet. winst maken van hunne kapitaalsplaatsing de aandeelen zou den volgens den heer Paehlig nu reeds 120 staan maar het edele doel, zooveel ieders vermogen toelaat, te zorgen voor zijn zieke collega's, zal schitterend bereikt worden. Ter openbare terechtzitting van straf zaken van de Rechtbank te Breda van jl. Donderdag is door het O. M. f 100 boete, subsidiair eene maand gevangenisstraf, ge- ëischt tegen P. J. Smulders, hoofd eener openbare school te Wouwsche Plantage (gem. Wouw), ter zake van opzettelijke beleediging van een drietal ambtenaren (door op dezen een paar verzen te rijmen en deze aan de kinderen op school te hebben gedicteerd, van buiten doen leeren en te laten zingen, ja zelfs verspreid), zoodat dit op straat kon zij eenige uren in dezelfde coupé hadden gezeten. „In mijn salon thuis hangt naast een met gloeiende kleuren geschilderd stuk, de golf van Napels voorstellende, een af beelding van het Heidelberger slot in mane schijn, geheimzinnig en in nevelen gehuld. Ze zijn voor mij het beeld van beide landen: daar het lachende leven, hier de ernstige dweperij." Ach, Lucie gevoelde het maar al te goed, dat er een „eigenaardige lucht" in Duitsch- land woei; maar zij kon dat gevoel niet in woorden brengen, ze schaamde zich voor Hortense, daar de jonge vrouw met onverholen minachting over „sentimenteele gemoedsaan doeningen" sprak en deze een zwakheid van de Duitsche vrouwen in het bijzonder noemde. Hieromtrent zouden zij het nooit ééns worden, dat wist het meisje nu, en ten opzichte van andere punten zou er ook verschil van ge voelen tusschen haar blijven bestaan. Maar was dat zoo erg? Juist het verschil in beider karakter verbond haar zoo vast, zoo innig met elkander. En hoe meegaand Lucie zich ook betoonde ten opzichte van hare schrandere, zooveel menschen- en wereldkennis bezittende vriendin, zoo had zij daarentegen een onbe twiste heerschappij over het hartstochtelijk karakter van deze verkregen. Hortense had zich aangewend, bij alles wat zij deed het jonge meisje te vragen: „Hoe denkt gij daarover, Lucie? Wat zoudt gij in mijne plaats doen?" Slechts een enkele maal had er een bot sing tusschen haar beiden plaats gehad, en dit was den vorigen avond geweest. Hor tense had plan gemaakt om naar Weenen door te gaan. „We hebben het hier zoogoed," had Lucie geantwoord. „Laten we nog een veertien dagen kalm hier blijven, en huur anders een zomeroptrekje aan de Elbe!" „Waarom?" (Wordt vervolgd.) worden gehoord. Tien getuigen werden in deze zaak gehoord. Heden uitspraak. In de vorige week werden 6 personen van het gezin van prof. dr. A. Maver, te Wageningenj door eene hevige ongesteldheid aangetast: misselijkheid, braken, pijn in de ingewanden, diarrhee, gedeeltelijk ook dui zeligheid en moeielijkheid bij het slikken. Als oorzaak van de ongesteldheid vond hij het roggebrood, waarin bij onderzoek eene groote hoeveelheid bolderikzaadscliillen door hem gevonden werden. Na van den bakker een monster rogge bekomen te hebben, vond hij in ruim 1 ons van die rogge 41 bolde rikkorrels, wegende 0,5 gram, eene hoeveel heid groot genoeg om genoemde verschijnse len van vergiftiging te verklaren. In het belang van de openbare gezond heid heeft prof. Mayer van dit feit mededee- ling gedaan. Een onmensch heeft de laagheid gehad eene koe van den heer R. Jacobi, te Nijega, de tong geheel uit te snijden; men vond deze op het land. Men heeft hier zeker met eene allerlaagste wraakneming te doen, waarmede de politie in kennis is gesteld. De heer A., te Hennaarderadeel (Fries land), verkocht tien koeien voor de slacht bank voor f 2200. Deze dieren waren „vetgeweid", d. w. z. werden gemest, of beter mestten zichzelf alleen met gras uit de weide. De vctweiderij gaf dit jaar goede winsten, de weiden waren steeds vol gras en de zoiner gaf geen snikheete dagen. Vooral door de laatstcn gedijt het vee niet hard. Dezer dagen werd door een landbou wer uit Diepenveen een koe op de markt te Raalte gekocht en op zijn weide gebracht. Den volgenden dag werd het dier daar niet meer gevonden. Het was uit. de weide ge vlucht en naar den vorigen eigenaar, ruim twee uren van Diepenveen wonende, terug- geloopen. Te Gorredijk werd dezer dagen de kermis bezocht door den draaimolen. Een oud vrouwtje uit de buurt, dat nog nimmer zoo iets gezien had en die ook nog nooit in den tram had gezeten, werd wijs gemaakt dat dit de tram was en ze hiermede thuis kon komen. De ziel stapte in, de bel klonk, vooruit ging het en na eenige malen „gedraaid" te zijn, stond de molen stil en stapte 't oudje uit. Maar hoe was 't nu, ze stond weer in de dubbele straat te Gorredijk en „hja miende wol dat ze yn ne tram nei hüs stapt wie." 't Is de „Leeuw. Crt." die 't geval vertelt. Toestand van Z. M. den Koning. Het officieel bulletin in de „Staatscourant" van gisterenavond luidt aldus: „Volgens verklaring van 's Konings genees- heeren, is de toestand van Z. M. sedert eergisterenmiddag eenigszins verbeterd. De ontsteking in mond- en keelholte heeft zich niet uitgebreid, en daar het slikken gemak kelijker plaats heeft, was het den Hoogen Lijder mogelijk, eenige voeding tot zich te nemen. „Op verzoek der geneesheeren heeft gis teren een consult plaats gehad met prof. Rosenstein, die het oordeel der geneesheeren omtrent den toestand des Konings volkomen deelde." Uit den Haag wordt ons van hedenmiddag 12 uar 30 min. geseind: De toestand des Konings is aanmerkelijk verbeterd. Z. M. heeft een rustigen nacht doorgebracht en hedenmorgen zijne gewone bezigheden hervat. Van 's Hage wordt gemeld: Velen melden zich voortdurend aan het paleis des Konings alhier aan, 0111 het bulletin omtrent Zr. Ms. toestand te lezen. Verschillende leden der diplomatie, Eerste en Tweede-Kamerleden, militaire autoriteiten, de burgemeester der residentie, mr. Roest, ambtenaren der verschillende departementen en dames uit de aanzienlijke kringen, gaven op deze wijze en door het teekenen van het register der bezoekers blijk van hun belang stelling. Van Het Loo wordt gemeld: 's Konings algemeenc ziektetoestand blijft echter in verband met toenemende zwakte een onrustbarend karakter behouden. II. M. de Koningin is haast den geheelen dag in de ziekenkamer, waar het Prinsesje met het oog op de besmettelijkheid van de spruw voor kinderen haar vader nu niet mag zien. Dc Koning beweegt zich nog vrij gemak kelijk en spreekt helder. Eergisteren teekende hij 40 Staatsstukken; gisteren heeft hij zich eveneens met Regceringszaken onledig ge houden. Gisteren reed I I. M. met Prinses Wilhelmina uit, wat als een gunstig teeken wordt aan gemerkt. Rijkspostspaarbank. Aan het Postkantoor Helder, en de daar onder ressorteerende Hulpkantoren, werd gedurende de maand October ingelegd f 6863.654; terugbetaald f 659^.62. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2498. Aan het Postkantoor Winkel, en de daar onder ressorteerende Hulpkantoren, werd gedurende dc maand October ingelegd f 184.90; terugbetaald f 490.33. Het. laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 132. Buitenland. De dieven, die aan het Postkantoor te Berlijn op zoo'n brutale wijze een zak met brieven van groote waarde hebben gestolen, zijn te Hamburg gepakt. Dc een, zekere Schröder, was vroeger post-assistent. Volgens de „Grashdanin" is bij het be kende ongeluk met den Ilofspoortrein te St. Petersburg, die met eene snelheid van slechts 40 werst per uur liep, eerst het rij tuig van den Minister van openbare'werken ontspoord. Daarop volgde de locomotief en toen werden de volgende rijtuigen verbrijzeld. Van het rijtuig, waarin de Keizerlijke familie zat, werd dc bodem weggerukt, zoodat de familie op den spoorweg viel en het boven dek over haar heen kreeg. De bediende, die juist den Keizer koffie bracht, alsook de hond des Keizers, werd gedood. De Groot vorstin Olga, uit het rijtuig geslingerd, gleed langs den spoordam af, maar zonder letsel te bekomen. Ook de Grootvorst Michaël, die van onder de puinhoopen moest worden opgehaald, is zonder letsel er af gekomen. Jl. Woensdag herdacht Koning George van Griekenland den dag, dat hij 25 jaren geleden te Athene de teugels van het bewind in handen nam. Te Rome hebben onbekende booswichten zich verstout, het huis uit te plunderen van niemand minder dan den „directeur der alge meenc veiligheid", den heer Berti. De meu bels werden stukgeslagen en al 's mans eerepenningen en ridderorden zijn verdwenen. Het moet inderdaad met een krijtje aan den balk, dat er een Turksch ambtenaar bestaat, die geregeld een pensioen van f 600 's maands ontvangt, niet op het geduldige papier, maar heuschclijk, in klinkende munt.. Die gelukkige, Blum Pacha, schijnt intus- schen, in spijt van de uitzondering te zijnen gunste, niet veel met zijn land en de daar heerschendc toestanden op te hebben; ten minste, hij heeft zich te Charlottenburg in Duitscliland gevestigd. In een correspondentie uit Londen aan een Duitsch weekblad voor veehouderij en zuivelbereiding wordt do melkerij-tentoon- stelling („Dairv Show") besproken, die van 9 tot 12 October jl. aldaar gehouden is. Zeer belangrijk schrijft o. a. de bericht gever waren de inzendingen van vee, geteeld door kruising van de Shorthorn en Holstein rassen. (Holstein is hier, evenals in Amerika, de verkeerde benaming voor Hollandsch vee). Ware de tentoonstelling een Duitsche geweest, en had een Duitsche jury de prijzen moeten toekennen, deze dieren zouden ongetwijfeld de hoogste onderscheiding hebben verworven. Zij waren ingezonden door de heeren Rumbal Zoon, van de melkerij Upper-Clapton. Het glanspunt van de tentoonstelling maakten de melkkoeien uit, die een Holsteinsche (juister Groninger) koe tot moeder en een Shorthorn stier tot vader hadden. Al droegen zij niet de eerste prijzen weg die aan zuivere Engelsche dieren werden toegekend zij verwierven toch alle prijzen, die zij venverven konden, en dat zegt genoeg. Het bleek bij deze tentoonstelling opnieuw, dat de kruising van Shorthornstieren met Ilolsteiner (Hollandsche) koeien, met betrek king tot het melkgevend vermogen niet zoo zeer quantitatief als wel qualitatief gunstiger resultaten oplevert dan de omge keerde kruising van Holsteiner stieren met Shorthornkoeien. Na de tentoonstelling bracht de schrijver een bezoek aan bovengenoemde melkerij, waar hij de geheele aanwezige kudde in oogenschouw wilde nemen. Hij zegt, dat zijn verwachtingen nog overtroffen werden en spreekt als zijn meening uit, dat, zoo men op alle melkerijen in Engeland een dergelijk slag vee bezat, de financiëcle resultaten der Engelsche zuivelindustrie veel schitterender zouden zijn. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2de kl. A. J. Van Stockum, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Bij liet 2de bataillon mariniers alhier is uitge reikt de zilveren medaille voor 24jarigen trouwen dienst aan den sergeant-majoor J. II. Schrijver, den sergeant C. Te Fij, den korporaal-tamboer J. II. A. Banning en de bronzen medaille voor 12jarigcn trouwen dienst aan den korporaal J. M. Verhoek en den marinier lste kl. C. P. De Graaf. Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag. OndertrouwdJ. Tuinder, konstabelsmaat, en A. v. d. Akker. P. Bakker, koksmaat, en J. Hen. N. Roobol, stoker, en G. Veen. W. Rieuwers, torpedist, en H. v. Halen. C. T. Mahieu, bro" bakker, en C. II. C. v. d. Klaauw. n koopman, eu N. lloenson. J. K en M. Groot. H. Snllem, stoke a ijzer. P. J. Wagner, matroos,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2