de plant uitZe zijn zoo geschikt voor losse bouquetten, voor bloemenmandjes, voor... ja, voor alles. Welk een sieraad is zij in de kamer! Ook daar bloeit zij bij eene goede behandeling altijd door, ook daar is zij een juweeltje van het zuiverste water. De plant zelve zonder bloemen is onwedersprekelijk fraai te noemen met haren gedrongen, ver takten habitus, met haren ongemeen fraaien, kunstig ingesneden bladertooi, die met een zeer blauwachtig waas overdekt is. Welk eene pracht is zij in een perkDailr is zij in haar element en groeit spoedig tot eene specimen-plant, die steeds met bloemen over laden is. Hoe fraai is zij tussclien „Pelargoniums", hoe sierlijk in een allerhande-perk, en ge moet het gezien hebben om te gelooven welk een effect zij maakt als randplant om een //Coniferen"-perk. Probeert het eens en gij zult u overtuigen van eene werkelijkheid, die zelfs uwe idealen overtreft. Eene varië teit van bovenstaande „Etoile d'or" bloeit niet minder rijk met kanariegele bloemenen is zeer aanbevelenswaardig. Deze „chrysan themum" kan men óf zaaien óf gemakkelijk van stek voortkweeken, hetgeen niet de minste bezwaren oplevert. Men geve ze echter niet te lichten grond en houde ze steeds goed vochtig. Oudere planten snijdt men, voordat men ze in den bak zet, in, daar ze dan in het voorjaar u alweer spoe dig met hare fraaie witte bloemen verrassen. Onder een grooten toevloed van be langstellenden had gisterenochtend te 10 uren op de R. C. begraafplaats te Kralingen de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot der 3 kinderen van den broodbakker U., die jl. Zaterdagnacht op zoo noodlottige wijze het leven verloren. In de kerk wachtten de mede-scliolieren der overleden kinderen den treurigen stoet op, en op de begraafplaats waren velen aan wezig, die de laatste eer wilden bewijzen aan het stoffelijk overschot der slachtoffers van de ramp. Op de kisten waren eenige kran sen neergelegd. Het transport van vee uit de provincie Groningen naar Oostfriesland is in dezen herfst drukker dan verleden jaar. Niet alleen wordt dat vee ingevoerd ten behoeve van den handel verderop in Duitschland, maar een deel van liet vee strekt tot eigen bedrijf van de landbouwers in Oostfriesland. In October bedroeg de invoer ongeveer 3500 stuks vee. Een Nederlandsche spoorlijn te koop. Binnenkort zal van Staatswege worden verkocht de niet meer gebruikt wor dende spoorweglijn van Zevenbergen naar Moerdijk, met de daarbij behoorende gebouwen. Te Eibergen sprong een haas bij den predikant door een ruit in de kamer. Op zichzelf is dit reeds eene bijzonderheid, maar grooter is misschien nog de merkwaardig heid, dat de bewoners den gevangen langoor niet behielden, maar, na hem eens goed bekeken te hebben, hem naar het vrije veld brachten en daar lieten loopen. Het nieuwste nieuwtje zijn, volgens een Duitsch blad, ijzeren visitekaarten. Zij zijn uit zeer dun geplet ijzerblik vervaardigd, terwijl de naam daarop in zilverdruk, die scherp op den donkeren grond van het kaartje uitkomt, is aangegeven. Veertig zulke kaartjes op elka&r zijn niet meer dan een millimeter dik. Ze zijn sterk en zeer duurzaam. Proeven, in Frankrijk genomen, hebben doen zien dat in het algemeen de snelheid in het overbrengen van berichten door post duiven, honden, wielrijders, ruiters in galop of draf, voor 1 kilometer respectievelijk op 1, 2, 3, 3 en 4 minuten moet gesteld worden. wat denkt ge wel van mij? Hebt ge soms angst, dat ik ik nog eens Ze bleef steken. „Neen, Hortense, daarvoor heb ik geen zorg," zeide Lucie kalm. „Ik zei het alleen, omdat ik zie hoe gij daaronder lijdt „Dan ziet ge verkeerd, kind!" hernam Hortense, nog altijd even driftig en opge wonden. „Dat zijn hersenschimmen van je! In de komedie hebt ge mij al voortdurend met je medelijdende en benauwde blikken vervolgdGe keekt mij aan, alsof ik niets minder dan krankzinnig was; wezenlijk, ge compromitteert mijIk moet je vriendelijk verzoeken, in het vervolg van je belangstel lende aandacht verschoond te blijven." Lucie stond als een wassen beeld vóór de jonge vrouw; liet waren de eerste knorrige woorden, die zij uit haar mond hoorde. Niet in staat bij dit alles kalm te blijven, begaf zij zich naar hare eigen kamer en zette zich aan het open venster. Dit had het uitzicht op de Elbe. Uit den kleinen tuin beneden steeg de geur van vlier- en andere bloeiende struiken tot haar op; ginds verhieven zich de torens en daken van de buitenwijken tegen den met sterren bezaaiden nachtelijken hemel, en in de donkere, breede rivier weerkaatsten zich duizenden lichten. Op de groote brug in het verschiet was het druk en levendig: donkere massa's menschen, verlichte wagens van den paardentram en vigilantes met blin kende lantarens stroomden hier af en aan uit een café-chantant klonken vroolijk mu ziek en gezang. (Wordt vervolgd.) Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag G November 1888. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De tribune is matig bezet. Na de opening der zitting worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. 't Eerst wordt aan de orde gesteld het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw- gekozen lid, den heer D. J. Van Wijngaarden. Tot onderzoek dier stukken wordt door den Voorzitter eene Commissie benoemd, bestaande uit de hoeren Vos, Franken en Klik. De zitting wordt daarop geschorst en de Com missie begeeft zich naar eene andere zaal om hare taak te volbrengen. Nadat de Commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, wordt de zitting door den Voorzitter heropend. De Commissie brengt, bij monde van den lieer Vos, rapport uit. Zij lieeft de stukken in orde bevonden en stelt voor, den beer Van Wijngaarden als lid van den llaad toe te laten. Dienover eenkomstig wordt besloten. Namens liet Dag. Best., wordt door den Voorzitter den Raad aangeboden de begroo ting van de ontvangsten en uitgaven der gemeente voor den dienst, van 1889. Tot onder zoek dier begrooting worden, overeenkomstig het Reglement van orde, de afdeelingen bij loting volgenderwijze samengesteld lste afdeeling: Voorzitter de heer Burge meester, leden de lieeren Oudenhoven, Ver- faille, over de Linden, Hordijk en Korver. 2de afdeeling: Voorzitter de Wethouder, de heer Maalsteed, leden de lieeren Van Neck, Govers, Franken, Hoogenbosch en Vos. 3de afdeeling, Voorzitter de Wethouder, de heer Groen, leden de lieeren Van Twisk, Klik, Jnnzen en Van Wijngaarden. De vergaderingen der afdeelingen zullen plaats hebben op 14, 15 en 16 dezer. De samenstelling der Commissie van bij stand in zake de Gemeentewerken voor het jaar 1889 wordt daarop aan de orde gesteld. Bij de eerste stemming werden herbenoemd de lieeren Hoogenbosch, Verfaille en Govers, respectievelijk met. 14, 13 en 10 stemmen. De overige stemmen werden uitgebracht op de volgende lieeren: Jnnzen 7, Oudenhoven en Van Neek ieder 5, Klik en Franken ieder 3 stemmen, Van Twisk, Hordijk en over de Linden ieder 1 stem. Bij de tweede vrije stemming werd de lieer Janzen gekozen niet 9 stemmen; de lieeren Ouden hoven en Van Neck verkregen respectievelijk 3 en 2 stemmen en de lieeren Klik en Franken ieder 1 stem. Door - de lieeren Hoogenbosch en Verfaille werd de benoeming aanvaardde lieeren Govers en Janzen wenschten zich alsnog niet te verklaren, maar 't in beraad te nemen of zij de betrek king al of niet zouden aanvaarden. Na eene opmerking van den Voorzitter, dat alleen bij de benoeming tot Wethouder bedenktijd wordt toegestaan, werd door den lieer Govers de betrekking van lid der Commissie aan genomen. Door den heer Janzen werd bedankt. Er volgde nu een nieuwe ver kiezing, die echter geene volstrekte meerder heid opleverde. De heer Janzen verkreeg 8, de heer Oudenhoven 3, de lieeren Van Neck en Franken ieder 2 stemmen en de heer Korver 1 stem. Nog eene nieuwe vrije stemming moest toen volgen. De heer Janzen werd gekozen met 11 stemmen. De heeren Van Neck en Franken verkregen ieder 2 stemmen, de lieer Oudenhoven 1 stem. De heer Janzen verklaarde zich nu bereid de be trekking te vervullen en de Voorzitter wenschte de vergadering geluk met de samen stelling der Commissie. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat het wegens de onderscheidene nieuwe aanbouwingen noodig is de nieuwaangelegde straten namen te geven. Namens het Dag. Best. stelt hij voor, den naam Koningdwars straat ook te geven aan de straat, die ontstaan is door den aanbouw nabij het Plantsoen. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. De straat, die ontstaan zal langs het Plantsoen wordt door den Voorzitter voor gesteld te noemen Boschstraat. De heer Vos stelt voor, die straat, ter herinnering aan den vorigen Burgemeester, Bosse-straat te noemen. De Voorzitter verzekert, dat de heer Stak- man Bosse bij zijn leven meermalen heeft te kennen gegeven, niet gesteld te zijn op liet geven van zijn naam aan een straat of gracht. Na eenige bespreking wordt bepaald, dat bedoelde straat zal heeten Plantsoenstraat. Verder ontvangt de straat, die van de Spui straat loopt naar het Plantsoen, den naam van Stationsstraat, omdat die straat recht op het Station van den Spoorweg uitloopt. De nieuwe straat op het land van Gebrs. Meijer, een verlenging der 2de Vroonstraat, wordt 2de Vroonstraat geheeten. Een paar straten in de nabijheid van den paralel-weg bij 't Station ontvangen de namen van Kroonstraat en Schagenstraat, de laatste naar den man, die liet stuk weiland, waarop thans gebouwd is, liet verkavelen. Er geschiedt daarna voorlezing van twee adressen van den brugwachter Jb. Ritter, die in 't eerste eervol ontslag na 29jari- gen diensttijd vraagt en in het tweede ver zoekt om eenige toelage. Op voorstel van het Dag. Best. wordt het gevraagde ontslag eervol verleend. Het verzoek tot het bekomen eener toelage geeft stof tot vrij langdurige bespreking, nadat de Voorzitter, namens 15. en W., heeft voorgesteld, den ouden brugwachter oen onderstand ad f 50 'sjaars te verleeuen, en nadat de heer Van Twisk het voorstel heeft gedaan om dat bedrag op f 100 te bepalen. De heer over de Linden ondersteunt het voorstel-Van Twisk, terwijl de heeren Van Neck en Korver zich in be ginsel tegen het geven van onderstand be tuigen, doch uit het oogpunt van medelijden zich vóór het voorstel van B. en W. verklaren. Op voorstel van den heer Vos wordt met eenparige stemmen bepaald, dat er aan den gewezen brugwachter oenigen onderstand zal worden gegeven. Met 11 tegen 5 stemmen wordt het bedrag op f' 50 bepaald. Vóór een bedrag van f 100 stemden de heeren Vos, over de Linden, Hordijk, Van Twisk en Oudenhoven. Met algeineene stemmen op 1 na wordt benoemd tot brugwachter aan de Molenbrug D. M. Van Otteren. Op J. L. Dingeler werd 1 stem uitgebracht. Verder stond nog op de voordracht B. Heiting. Er geschiedt voorlezing van een schrijven van den heer F. J. Poutsma, Schoolopziener in het district Haarlem, houdende mede- dceling, dat er bij hem geen bezwaar bestaat teiien de verplaatsing van den heer \V. Westendorp, Hoofd der school No. 1 naar school No. 3, en dat hij den wensch van den Raad daartoe ondersteunt. Er ontstaat nu quaestie of het nog noodig is, na de kennis neming van den brief des Schoolopzieners, een besluit tot benoeming des heeren Westen dorp te nemen. Enkele leden meenen, dat de stemming, in de vorige vergadering ge houden, voldoende is, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat, liiclcl men nu weder eene stem ming, er een anderen uitslag zou volgen. Tengevolge van eene onderlinge bespreking wordt goedgevonden, liet schrijven van den heer Poutsma voor kennisgeving aan te nemen^ Aan B. en W. wordt 'nafèn* CV. nevise om een wijziging te brengen ie y ra handle der huizen. Niet weglating va'.. (jcn strijd zullen daardoor de straten, iedei yjayan d<n- nummers ontvangen, en waar dit *'omthhet is, zullen aan de eene zijde der st. trejnen evene, aan de andere zijde de onevcne ikt mers voorkomen. vjle Op voorstel van het Dag. Best., woV--. overgegaan tot overneming van ondersc\ dene gedeelten van den openbaren weg .in deze gemeente, tot nog toe aan verschillende eigenaren (de familie Janzen, Gebrs. Moor man, Gebrs. Meijer, de heeren Jelgersma, J. A. Meijer en Seignette) behoorende. Voorlezing, geschiedt van een adres van den heer J. II. Polak, houdende mededeeling, dat hij zich heeft gewend tot het Dag. Best. om vergunning tot hot houwen eener schouw burg-loge op liet terrein tegenover „Musis Sacrum"dat hij op dat verzoek een afwijzend antwoord heeft bekomen en zich thans wendt tot den Gemeenteraad met verzoek om onder steuning. Op voorstel des Voorzitters wordt dat adres gesteld in handen van B. en W., die daaromtrent later aan den Raad mede deeling zullen doen. Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen: 1. dat HlI. Gedep. Staten hebben goed gekeurd de rekening en verantwoording der dd. Artillerie-Schutterij over liet dienstjaar 1887en 2. dat door Z. Exc. den Commissaris des Ivonings uit de ingezonden voordracht be noemd zijn tot zetters van 's Rijks directe belastingen de heeren mr. D. P. H. Aberson, L. Jelgersma en D. Hoogenbosch. Bij de gewone rondvraag herinnert de heer Korver aan de toezegging, door den Voorzitter in de yorige zitting gedaan, tot het doen van een voorstel omtrent de controle op de gasverlichting. De Voorzitter deelt mede, dat hij, ofschoon het onderwerp niet op de agenda voor deze zitting voorkomt, bereid is een voorstel daaromtrent namens B. en W. te doen. Hij vraagt namelijk machtiging om, des noodig, het aantal beproevingen der gas te vermeerderen tot op viermaal 's maands en de bezoldiging van den deskundige even redig te verhoogen tot een maximum van f 400. Bij zoodanige regeling kan de boete, bij niet-nakoming der gestelde voorwaarden, tot f 70 's maands stijgen. De gevraagde machtiging wordt verleend. Uit het ge sprokene door den Voorzitter bleek, dat gedurende den laatstverloopen tijd de kwali teit van het gas aan de voorschriften voldeed. Door den lieer Van Twisk wordt daarop gewezen op den ergerlijken toestand der afwatering en van den afvoer van faecaliën op en tusschen de erven in de Gravenstraat en Keizerstraat. Spreker dringt met ernst er op aan, dat er verbetering in dezen toe stand zal komen. De heer Korver en de Voorzitter bespreken mede dit onderwerp, vinden mede den toestand ellendig en er kennen, dat de bewoners zeiven oorzaak zijn van hetgeen waarover aldaar wordt geklaagd. Bij de discussie wordt ook de toestand in de Diaconiestraat aangeroerd. Vóór het bebouwen in die straat werd gewaarschuwd, dat er geene hulp vanwege het Gemeentebestuur zou verleend worden en nu reeds komen adressen in om bestrating, verlichting, enz. De Voorzitter erkent te midden der discussie, dat de heer Korver zeer juist heeft opge merkt, dat de zorg voor de volksgezondheid er toe moet leiden om maatregelen te nemen, ten einde toestanden, als waarop door den lieer Van Twisk zeer terecht is gewezen, te doen ophouden. De openbare zitting wordt daarop opge heven. In eene zitting met geslotene deuren worden onderzocht reclames, ingekomen tegen aanslagen in den hoofdelijkcn omslag, dienst 1888. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Dinsdag G November 1888. Afwezig de heer K. A. Kaan. Na de opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen, doet de Voor zitter mededeeling, dat de lieer De Vries, benoemd tot hoofd der school aan 't Zand, den 1 dezer in functie is getreden en gisteren door het Dagel. Bestuur is geïnstalleerd. Behalve dat B. en W. den onderwijzer dier school het tractevnent van liet hoofd wenschen toegekend te zien, gedurende den tijd dat hij na het overlijden van den heer Morra op zoo verdienstelijke wijze zich met het geven van onderwijs heeft: belast, wilden ze aan de onderwijzeres, mej. Freen, die zich tijdens de ziekte zoowel als na het overlijden van het hoofd, den lieer Morra, oj) zoo uitstekende wijze van hare taak heeft gekweten, een gratificatie verleenen van f 30. Daar dit voorstel aller goedkeuring weg droeg, werd het met algemeene stemmen aangenomen. Van mej. Van Berkum, vroedvrouw te Keinsmerbrug, was een verzoekschrift inge komen om eervol ontslag uit hare betrek king, wegens hare benoeming als zoodanig te Zaandam, waar zij den 15 December in functie moet treden. Met algemeene stemmen werd dit gevraagd ontslag eervol verleend. Hiermede was de agenda van werkzaam heden in openbare zitting afgeloopen, daar het suppletoire kohier van den hoofde- ^jken omslag als gewoonlijk met gesloten "juren zou worden behandeld. Bij de gewone rondvraag deelt de heer lob el, aan het adres van den Voorzitter mede, dat hij P. Zeeman uit het Armhuis bij hem heeft gehad, met de boodschap, dat 'hij een adres aan den Raad had gericht, 'doch hiervan niets had gehoord, er het ver zoek bijvoegende, hiernaar te willen infor- meeren. De heer Nobel vraagt, in hoeverre deze mededeeling juist is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hij van genoemde Zeeman een op ongezegeld papier geschreven brief, aan het adres van B. en W., heeft ontvangen, en op deze gronden liet den Raad niet ter behandeling heeft kunnen aanbieden. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit den Voorzitter de vergadering. Provinciale Staten van Noordholland. Vergadering op Dinsdag 6 November. Tegenwoordig G4 leden. Na de opening der vergadering spreekt de Voorzitter een woord van gelukwensching over het herstel van Z. M. onzen geëerbie- digden Koning. Er bestond vrees dat deze dag een dag van rouw zou zijn geweest. Gelukkig is die vrees niet bewaarheid. Moge Z. M. nog lang gespaard worden voor ons vaderland, voor dit gewest, voor zijn Huis en voor allen die hem liefhebben. De vergadering betuigt levendig hare in stemming met de woorden van den Voor zitter. Mededeeling wordt gedaan van het over lijden van het lid der Staten den heer Joh. C. Zimmerman, en aan den afgestorvene wordt een waardeerend woord gewijd. Na mededeeling van de ingekomen stuk ken, die voor kennisgeving worden aange nomen of ter inzage van de leden ter griffie worden nedergelegd, wordt door den Voor zitter medegedeeld, dat van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid be richt is ontvangen, dat de door verschillende waterschappen aan den aanleg van het Mer- wede-Kanaal in den weg gelegde bezwaren, waaromtrent door de Kamer van Koophandel te Amsterdam inlichtingen waren gevraagd, in zooverre zijn uit den weg geruimd, dat de aanbesteding van het kanaalgedeelte van Nichtevecht tot aan denHaarrijn in de Staats courant" wordt aangekondigd. Voor het gedeelte Haarrijn-Utrecht meent de Minister zich te mogen vleien, dat ook de voor dat gedeelte bestaande moeielijkheden weldra zullen worden overwonnen. Die mededeeling wordt met bewijzen van belangstelling door de vergadering ont vangen. Daarna worden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Van Stralen, Rezelman, Appel, Zijp, A. W. Van Eeghen, Cordes en Teixeira de Mattos, de voordrachten van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het besluit der Staten, waarbij machtiging is verleend tot afschrijving van een gedeelte van het ten name van het ge sticht Meerenberg op liet Grootboek der 2^ pc. Nationale Schuld ingeschreven kapi taal omtrent het verleenen in sommige ge vallen van bijdragen voor de verpleging van behoeftige krankzinnigen in andere gestichten dan Meerenberg of het gesticht voor Israë litische krankzinnigen te Amsterdam.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2