n Depots van Thee, M. Ravenswaay Zonen, De voordracht van Gedeputeerde Staten tot toekenning van subsidie ten behoeve van de Kuristnijverheids-Teekenschool der Ver- eeniging „Quellinus" te Amsterdam wordt gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren De Leao Laguna, P. Van Eeghen, Muller, Van Waterschoot van der Gracht en Maclaine Pont. Een adres van concessionarissen voor de bedijking en droogmaking van den West- einderplas onder Aalsmeer, houdende aan vrage om subsidie, is om bericht gesteld in handen van Gedeputeerde Staten. liet rapport der commissie, in de zomer vergadering der Staten belast met het onder zoek van een bijzonder reglement van bestuur voor den Uithoornschen polder, wordt ter tafel gebracht, alsmede een nader door Ge deputeerde Staten omtrent deze zaak gedaan voorstel. Deze stukken worden om nader advies ge steld in handen van evengenoemdc commissie, bestaande uit de heeren Rendorp, Rutgers van Rozenburg, De Vries, Den Tex, Van Foreest, Bos en Van der Meulen. In handen van diezelfde commissie worden gesteld de voordrachten van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van een hijzonder reg lement van bestuur voor den Monniken-, Raven- en Robonsbospolder; tot wijziging van de bijzondere reglementen van bestuur voor den Binnendijkschen Buiten- veldersclien polder en voor den Romolen- polder. Een adres van ingelanden van den polder Westzaan, 0111 wijziging van het bijzonder reglement van bestuur voor dien polder, wordt om bericht gesteld in handen van Gedeputeerde Staten. Eveneens een brief van het bestuur der Idiotenschool te 's Hage om subsidie. Een brief van I. B. Rademaker te Am sterdam, zich beklagende over te liooge aan slagen in het personeel, inkomsten-belasting, patent, straatgeld en grondlasten, wordt, als betreffende een onderwerp, niet behoorende tot de kennisneming der Staten, aan Gede puteerde Staten ter afdoening toegezonden. Op voorstel van den heer Prins wordt besloten de volgende vergadering te houden op Vrijdag 9 November c. k. Staten-Generaal. Tweede Kame r. Staatsbegrooting voor 1889. Blijkens het afdeelingsverslag over de Indische begrooting heerschte in de afdee- lingen vrij algemeene teleurstelling over 's Ministers stilzwijgen omtrent de hoofd punten van koloniaal beleid of de afwijking der vroegere regeeringsverklaringen, meer bepaaldelijk nopens den financiëelen toestand, waaromtrent te rooskleurige verwachtingen worden gekoesterd. Ook verschillende benoemingen werden afgekeurdmeer bepaaldelijk had de optre- ding van den heer Sol als lid der Reken kamer algemeen verbazing gewekt, hoewel de intrekking van het bekend verbannings- besluit algemeen werd goedgekeurd. Alle groote koloniale punten werden be sproken en omtrent het algemeen regeerings- beleid nadere uiteenzetting van het programma gevraagdook omtrent de Atjeh-politiek, zoo noodig in comité-generaal, waarbij de ver wachting werd uitgesproken, dat inmiddels het status quo zou worden gehandhaafd, dewijl de laatstelijk gevolgde Atjeh-politiek gunstige resultaten gaf. De voortvarendheid, waarmede de jongste onlusten waren bedwongen, werd algemeen goedgekeurd. De oorzaken daarvan werden gezocht in de diepgaande ontevredenheid der inlandsehe bevolking. „IJver, bedachtzaamheid en degelijkheid bij den arbeid zegt een der Amerikaansche bladen zijn de hoofdtrekken van zijn karakter. Ilarrison is stroef en koel van aard, heeft een bijzonderen afkeer van handjes geven en is alles behalve vermogend, ofschoon hij een uitgebreide rechtsgeleerde praktijk bezit." In het Engelsch Kanaal heeft jl. Zondag eene aanvaring plaats gehad, waarbij, naar gemeld wordt, 22 personen zijn omgekomen. De Noorweegsche bark „Nor" kwam in botsing met de stoomboot „Saxmundham", die dertig man aan boord had. De laatste zonk en slechts acht man schijnen gered te zijn. Uit den Elzas komt het bericht van vrij ernstig verzet tegen de gewapende macht in twee plaatsen, Altkirch en Illfurt, toen daar de recruten onder militair geleide naar het spoorstation vertrokken. Met steenen werd naar de soldaten geworpen; men hoorde hier en daar de kreet „Leve Frankrijk!" en de orde werd eerst hersteld toen de soldaten bevel kregen hunne geweren met scherp te laden. Gelukkig behoefden zij daarvan geen gebruik te maken en was de bedreiging voldoende. De eerst verloren geachte, aan de noordwestkust van Alaska in het ijs beklemde dertien walvischvaarders zijn, volgens bericht uit San Francisco, den 2den October vrijge komen. Jl. Dinsdag is bij Calcutta eene stoom- veerboot, de „Mongola", in botsing geraakt met eene sleepboot, de „Clive"omtreeks 60 mensclien verdronken. Een der medeplichtigen aan den grooten diefstal in het Postkantoor te Berlijn moet thans (evenals de hoofddader te Hamburg), in hechtenis genomen zijn. Het is een werk man, Brunn genaamd. Of ook bij hem gelds waardig papier gevonden is, wordt niet gemeld. Dr. Fauvel, te Parijs, een laryngoloog van Europeeschen naam, heeft in eene be oordeeling van dr. Mackenzie's boek dezen ongelijk gegeven in zijn verzet tegen de door de Duitsche artsen op 20 Mei 1887 voorgestelde operatie. Voorts spreekt hij er zijne verbazing over uit, dat bij de verdere behandeling van Keizer Frederikgeen gebruik gemaakt is van middelen als coca, phenil en onderhuidsche morphine-inspuitingen, in zulke gevallen ter levensverlenging en le niging van het lijden o. a. bij generaal Grant toch zoo doeltreffend gebleken. Omtrent het aan dr. Bramann gericht verwijt dat hij zijne insnijding in de luchtpijp 5 millimeter te ver van de middellijn deed, zegt dr. Fauvel dat dit zulk een groote misslag niet was en die geringe fout op den uitslag der operatie niet den minsten invloed zou hebben gehad. In Amerika wordt het meer en meer mode, aan geliefkoosde honden een kostbare begrafenis te geven. Zoo stierf onlangs een groote herdershond, het eigendom van een rijk inwoner van Bristol. Er werd een prachtige lijkkist besteld van mahoniehout, die met kostbare witte zijde bekleed was. Onder den kop van den dooden hond lag een satijnen kussen en op de zilveren plaat op het deksel stonden de woorden: „Prins, gestorven 6 October 1888, oud 12 jaar, zes maanden, veertien dagen." Vóór het deksel gesloten werd, kwamen al de leden der familie (van den eigenaar nl.) het lijk nog eens zien en stortten zij bittere tranen bij het stoffelijk overschot, als ware het een dood broertje. Meer dan twintig personen volgden den lijkwagen naar het kerkhof, dat ruim 4 mijlen ver lag. Het lijk werd in het familiegraf neergelaten, waarop een gedenksteen ter eere van den ontslapene zal worden opgericht. Burgerlijke Stand. GEMEENTE II E L D E lt, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. OndertrouwdGeene. GehuwdJ. E. Ililbrands en T. J. Munuik. J. Sweinmelaar en M. C. Arends. J. L. Meijer en J. Geervliet. M, Engel en M. Schenk. Bevallen L. Koning, geb. Robijn, D. B. De Wijn, geb. Zwaai, W. F. Sandijck, geb. Van der Wolt, Z. A. 15. Gerritsen, geb. Van der Wal, Z. D. De Groot, geb. De Zeeuw, Z. M. Levert, geb. Schuurman, 1). E. Staalman, geb. Federmann, D. OverledenJ. K. Vermeulen, 1 maand. L. Wiering, 86 jaren. A. G. A. Van Wesseni, 7 dagen. J. Dekker, 6 dagen. A. Kries, 5 jaren. GEMEENTE TEXEL, van 1 tot 7 November. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden Geene. Geboren Gerrit, zoon van Riem Roozendaal en Cornelia Klaassen. Johanna Maria, dochter van Adolf Sijbrand Keijser en Elisabeth Koning. Buitenland. De verkiezingsstrijd, zoo seint men uit New-York aan het „Illd.", is ten gunste der republikeinen beslist. Generaal Harrison kan bij de Presidentsverkiezing op een meerder heid van 39 stemmen rekenen, zoodat zijne verkiezing reeds verzekerd is. Ondanks de groote deelneming in alle Staten werd de orde nergens verstoord. Weliswaar, zal de eigenlijke Presidents verkiezing eerst in het begin van het vol gende jaar plaats hebben, doch nu de samen stelling van het Kiescollege bekend is, valt aan den uitslag dezer keuze niet meer te twijfelen. Benjamin Harrison was oorspronkelijk rechtsgeleerde en is 20 Augustus 1833 te North-Bend in Ohio geboren, doch op 21ja- rigen leeftijd verliet hij dezen Staat en vestigde zich in Indiana, waar hij sedert steeds verblijf hield. In 1862 verwisselde hij de toga voor het zwaard. Als kolonel der vrijwilligers uit Indiana nam Harrison deel aan den strijd tegen de weerspannige Zuidelijke Staten en keerde als generaal uit den strijd terug. Na den oorlog vatte Harrison zijne rechts geleerde praktijk te Indianapolis weer op, totdat hij in 1880 tot lid van den Senaat werd gekozen. Daardoor trad hij ook op het politieke tooneel meer op den voorgrond. Meermalen deed Harrison zich toen kennen als een be kwaam rechtsgeleerde en een goed spreker, die zich vooral in het debat duchtig wist te weren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) Windrichting en kracht. 17 k. 57, 10 Toestanc van de zei 0.66 0.78 0.79 Hol in z. Golvend Barometer 761.71 763.40 763.22 f 3.21 f 4.90 t 4.72 Thermometer C. Stand. Afw. 0.8 3.6 - 2.0 Marktberichten. TEXEL, 4 November. De marktprijzen waren in de afgeloopen week als volgt: Schapenboter Schapenkaas en Koeboter 65 a cents per half kilogram. Kip-eieren f 4.50 a 5.25 per 100 stuks. De ver zending bedroeg ongeveer 4000 stuks. Hooi f per 500 kilogram. Wilde Eenden 70 a 85, Lijsters 9 a cents, Hazen f 1.50 a 1.75, Wilde Konijnen a c. en Grauwe Ganzen f 1.50 a f 1.60 per stuk. Koehuiden 28 cents per kilogram. Paardenhuiden f8.a 9.per stuk. SCHAGEN, 8 November. Benoemingen, enz. Tot ontvanger der directe belastingen en accijusen te Heijthuijzen c. a. is benoemd de heer N. P. A. Koemans, thans ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Wieringen; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Terschelling c. a. de lieer C. Rambonnet, thans idem te Diever c. a. De machinist 2de kl. J. Van de Vaart, thans op non-activiteit, wordt met 16 dezer geplaatst bij de conservatie te Hcllevoetsluis. Aan den eervol ontslagen schipper op een Rijks werkvaartuig alhier W. Bruin (sedert overleden) is, uithoofde van meer dan 65jarigen ouderdom, pen sioen verleend ad f 423 's jaars. - 9.3 -10.3 -10.3 Weersgesteldheid. Helder, onstuimig, vorst, koud. Helder, wind, vorst, koud. Idem 8 Paarden 40 a 150 a a 275 Geldekoeien SO a 260 60 Kalf koeien 180 a 210 100 Vaarzen n 50 a 90 125 Hokkeliugen 18 a 44 10 nuchtere Kalveren 9 a 18 Rammen a 850 Schapen 16 a 331 495 Lammeren ii 11 a 20 Bokken en Geiten a 20 magere Varkens. 9 a 12 4 a 6 30 a 150 7 0 Eenden u 40 a 60 Boter per kop 87i a 921 Kaas per kilogram. 20 a 35 Kip-eieren per 100 stuks i, 550 a 600 Eend-eieren BOVENKARSPEL (Station), 7 November. Fijne Bloemkool f a Grove dito f 1.50 a f 2.50, Reuzen f 2.50 a 3.50, Witte Kool f 3. a f 4.RoodeKoolf3.a 3.50 en Savooie Kool f 3.a 4.per 100 stuks. AardappelenRonde f a Blauwe f af., groote Uien 50 a 65 eu kleine dito 75 a 85 cents per half hectoliter. ENKHUIZEN, 7 November. 18 stapels kaas, per 50 kilo f 28. Karweizaad13.a f 13.75 Mosterdzaad16.a 17. Maanzaad9.50 a 10. Vale erwten15.a 16. Grauwe dito12.a „13.50 Wijker vale dito10.a „11.50 Bruine boonen12.a 15. Gerst4.a 5. Haver3.a 4. PURMERENDE, 6 November. Kaas. Aangevoerd 297 stapels Kleine en 4 sta pels Middelbare. PrijsKleine f 30.50 en Middel bare f 29.per 50 kilogram. 1037 kilogram Boter, f 1 30 a 1.35 per kilogr. Kip-eieren f 6.a 6.50 per 100 stuks. 115 hectoliter Appelen, f 3.a 4.50 en 160 h. Peren, f 2.a 3.per hectoliter. 371 Runderen; hundel matig, prijshoudend. 2 Stieren. 23 Paarden. 106 vette Kalveren, 70 a 90 cents per kilogram, handel vlug. 119 nuchtere dito, f 10 a f 22 per stuk, handel stug. 369 vette Varkens, 38 a 46 cents per kilogram, handel stug. 46 magere dito, f 10 a 14 per stuk, handel stug. 365 Biggen, f 2 a 6 per stuk, handel stug. 3675 Schapen; vette hooger prijs, handel vlug; Overhouders stug. 576 Ganzen, f 2.a 2.90 en 11 Zwanen, f 5 per stuk. AMSTERDAM, 7 November. Petroleum loco f 9.60 E., consumtie f 10.75. Nobel dito loco f 9.30 E., cons. f 10.50, termijnen van beide onver anderd. No. 6 keerde heden in de haven terug om een sloep en de bemanning er voor aan boord te nemen." De loods Bosquet en de kweekeling Zui- dema waren gehuwd en laten vrouw en kin deren achter. Nadat van den loodssehoener No. 6 den gelieelen nacht tevergeefs naar de vermisten rondgezien was, besloot de schipper den volgenden dag naar Vlissingen terug te keeren om het voorgevallene te rapporteeren. 's Namiddags is hij weder naar zee ver trokken, om, in vereeniging met den loods sehoener No. 2, het onderzoek voort te zetten. Woensdag a. s. zal, volgens mededee- ling van de „Heilsoldaat", de eerste huwe lijksinzegening bij het „Leger des Heils" in Nederland plaats hebben, in den Heilstempel, op het Rapenburg te Amsterdam. Twee paartjes zullen in den echt worden verbonden: „stnfkapitein" Goovaars trouwt met „kapitein" Wilson en „adjudant" Rankin met „kapitein" Garden. De plechtigheid zal geleid worden door „commandant" Railton, die daarvoor expres- selijk uit Engeland overkomt, terwijl „majoor" Hedder en „stafkapitein" Mischell er bij tegenwoordig zullen zijn. Des avonds om 6.30 zal een groot brui- lofstmaal plaats hebben, dat k f 0.60 entree toegankelijk is. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteed, de leve ring van: 1°. 1,500,000 kilogram Cardiffkolen. In gekomen waren 4 inschrijvingsbiljetten, als van: J. R. Veder Zn., te Rotterdam, ad f 14.53; dezelfde f 13.63; B. Hagedoorn Zn., te Amsterdam, f 12,60 en P. N. De Jong, te Amsterdam, f 12.44 per 1000 kilogram. 2U. 1,000,000 kilogram Engelsche Oostkust kolen. Ingekomen 5 biljetten, van: C.Berg- huijs, te Amsterdam, ad f 9.98; J. R. Veder Zn., te Rotterdam, f 9.96; B. Hagedoorn Zn., te Amsterdam, f 9.80; W. Hoven Zn., te Rotterdam, f 9.58 en P. Van Es Sr., alhier, f 9.57 per 1000 kilogram. Twee zeemiliciens, die met groot verlof naar huis gingen, kregen jl. Maandagmiddag onder het reizen tusschen hier en Alkmaar twist, zoodat men aan de noodrem trok, waardoor de trein tot stilstand werd gebracht. Te Alkmaar gekomen, werden de twistzoekers door de politie uit den trein verwijderd en in verzekerde bewaring gebracht. Gisterenavond gaf Helders Mannenkoor, onder de leiding van den heer H. A. Egbers, een Concert in „Tivoli" alhier. Een achttal zangstukken, waarvan twee met bariton-solo, werden tot genoegen der aanwezigen uitge voerd en verwierven herhaaldelijk bijval. Een solo voor viool (Lob der Thranen) lokte levendige toejuiching uit, evenals Frühlings Erwachen, Romanze, voor viool, violoncel en piano. 't Bezoek was niet zoo talrijk als we dat gewoon zijn bij de Concerten van 't Mannen koor. Wellicht is het gure weder oorzaak geweest van de minder trouwe opkomst der leden met hunne dames. De leden der afdeeling Helder van de Metalen Kruis-Vereeniging zijn uitgenoodigd tot bijwoning der Volksbijeenkomst op Za terdag 17 dezer, waarin het 75jarig bestaan van Neêrlands onafhankelijkheid zal worden herdacht. Vau 6 op 7 dezer gevroren 30 millimeter ijs. 7 8 u u 32 ADVERTENTIEN. Heden overleed ons jongste kindje, ouderdom van 7 dagen. J. C. VAN WESSEM. A. G. A. VAN WESSEM—JEHU. Helder, 7 November 1888. Volstrekt eenige kennisgeving. den Vervolg Nieuwstijdingen. De „Avondpost" meldt, dat ook te 's Hage, wegens 's Konings toestand, van verdere stappen, om het herstel onzer onafhankelijk heid feestelijk te herdenken, wordt afgezien, ofschoon de opwekking tot feestviering veel weerklank heeft gevonden. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse „Somtnelsdijk", gekomen van West-Indië en thans liggende op 's Rijkswerf te Amsterdam, zal tegen 16 dezer buiten dienst worden ge steld. Uit Vlissingen wordt dd. 6 dezer ge meld: „Er bestaat groote vrees, dat op zee met de bemanning van het Hollandsche Loods wezen, een ernstige ramp heeft plaats gehad. De loodssehoener No. 6, schipper Streef kerk, die gisteren vertrokken is, zond om streeks 10 uur 's avonds, in zee eene sloep voor de bemanning eener stoomboot, waarin zich de zeeloods en drie matrozen bevonden. Deze sloep is nu evenmin aan de stoomboot aangekomen als bij den loodssehoener terug gekeerd, zoodat groote vrees bestaat, dat vier personen zullen zijn verongelukt, waaronder twee met groote gezinnen. De loodssehoener Heden overleed, zacht en kalm, na eene ongesteldheid van veertien dagen, en na voorzien te zijn van de HH. Sacramenten der stervenden, onze dierbare Vader LOURENS WIERING, in den gezegenden ouderdom van 86 jaren en 2 maanden. Uit aller naam, Ks. WIERING. Koegras, 6 November 1888. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. uit het Magazijn van te GORINCHEM. Deze THEEËN worden afge leverd in verzegelde pakjes van vijf, twee e«» een half en eeu Ned. ons, met vermelding van nommer en prijs, voorzien van nevensstaand merk, volgens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geëerde orders aanbevelende, Nieuwediep. A. METZELAAR, Binnenhaven 12. Helder. J. BREEBAART, Langestraat. Wieringen. J. D. BOERSEN. Schagen. J. DENIJS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3