daclit. Of is er niet iets raadselachtigs in het schrikkelijk spoorwegongeluk, dat den Russischen Keizer en zijn gezin op hun tocht door den Caukasus overkwam? Van hooger hand en uit alle ofticiëele kringen is dadelijk de geheele wereld door gebazuind, dat dit onheil, waarbij de Czaar en zijn gezin als door een wonder der wonderen den dood ontkwamen, aan geen boos opzet of vooraf beraamden aanslag is te wijten. Maar de wereld spitst twijfelend de lippen en haalt ongeloovig de schouders opzij zou het nog grooter wonder dan de wonderbare redding van den Czaar vinden, zoo de nihilisten, anarchisten en andere isten van dat soort, de hand niet in dat zaakje hadden gehad. Een spoorreis van hun bete noire is voor hen een al te verleidelijke gelegenheid, dan dat ze daarbij niet eens zouden beproeven hun slag te slaan. Toen de mare der ver zakte en verbrijzelde wagens en locomotieven van den keizerlijken trein dan ook tot wes telijk Europa doordrong, haastte men zich, dezen nieuwen post onmiddellijk op het zonden- register der nihilisten bij te schrijven. Niet zoo voorbarig! zegt de Czaar; hij is de eerste om zijne particuliere doodvijanden van dezen zijns inziens onrechtvaardigen smet schoon te Avasschen, en laat per telegraaf bekend maken dat niet de nihilisten, maar de verrotte dwarsliggers de oorzaak van het gebeurde zijn. Aangenomen voor kennis geving! denken wij hier, tot tijd en wijle door een of ander nihilistenproces aan den dag komt, hoe de vork eigenlijk in den steel zat. De Keizer aller Russen moet het ons niet kwalijk nemen; maar zoodra hij slechts e\'en over een plooi in zijn vloerkleed struikelt, gelooven Avij reeds dat er een nihilistische aanslag in het spel is. Zeer bijgeloovig misschien; doch Avij hebben ons wel eens laten wijsmaken, dat... de Czaar zelf in niet geringe mate met ditzelfde bijgeloof besmet is. Even zonderling is, om het nog eA-en aan te stippen, de uitval van Keizer Wilhelm tegen de vrijzinnige pers over het ter sprake brengen van zijn vader. Waar moet dat heen, als de Vorsten op die wijze de vrijheid des Avoords gaan besnoeien. Zou dat een nawerking van het uitstapje naar Rusland zijn? Daar behooren zulke dingen thuis; maar in het vrije Duitschland, in het hart van Berlijn.... Wat zal men er van zeggen! Z. M. is nog jong en nog onervaren en maakt gaarne impressiemisschien heeft hij zich in een booze bui laten verleiden om dien heeren van de Fortschritt eens duchtig de waarheid te zeggen. In ieder geval zal deze Wilhelm II een heel ander Keizer zijn dan zijn vader en zijn grootvader. P. Binnenland. Het officiëele bulletin omtrent 's Konings toestand in de „Staatscourant" van gisteren avond luidt aldus: „Volgens verklaring van 's Konings ge- neesheeren, kan de laatste acute ongesteld heid van Z. M. als nagenoeg geweken be schouwd worden. De a'oeding gaat in de laatste dagen veel beter en men mag zich vleien, dat de krachten langzaam zullen bijkomen. Wat den algemeenen gezondheidstoestand van den Koning aangaat, zoo mag deze op dit oogenblik vrij bevredigend genoemd worden, hoewel met het oog op het chronisch lijden van Z. M., Hoogstdeszelver toestand altijd de grootste zorg vereischt." Het telephoonkantoor te Oosterend op Texel zal den 15 dezer voor het publiek worden opengesteld. Tot leden der Kamer van Koophandel te Alkmaar zijn herbenoemd de heerenJ. C. Witte en A. J. T. Conijn. De heer J. G. Potgieter werd benoemd in de plaats van den heer C. Janssen Cz., die bedankt heeft. terwijl ze voor haar nederknielde, „binnen kort trouwt van Wilken; hier te Dresden, in dit zelfde hotel zal de bruiloft gevierd worden en dan kunt gij mij toch niet alleen laten. Onmogelijk!" Zij had het gelaat in Lucie's schoot verborgen; haar geheele lichaam trilde. „Ge weet niet, o, ge weet niet, hoe 't daar binnen in mij gesteld is!" „Ga mede," zeide het meisje ontroerd, terwijl zij zich over Hortense heenboog, „ga met mij mede! We hebben een net logeer kamertje thuis, 't is daar zoo stil en rustig dat zal je zeker goed doen. Ge kunt, ge moogt niet hier blijven!" Hortense sprong op. „Neen, ik ga niet heen! Wilt ge mij dan niet begrijpen?" riep zij, buiten zichzelve van drift. „Doe net wat ge Avilt laat mij maar alleen in dezen rampzaligsten tijd van mijn leven; daar ge- beure dan wat wil!" „Houd op, Hortense!" riep het meisje angstig. „Ik blijf bij je." Ze kon niet langer Aveerstand bieden. Ze kende die trillende lippen, die groote, ver wilderde oogen maar al te goed; ze meende zelfs dien akeligen reuk van chloroform te bespeuren. En weer kwam Hortense op haar toe en sloeg de armen om haar hals. „Ge kondt toch ook niet weg, Lucie!" riep zij. En toen het meisje zweeg, liet zij er als in één adem op volgen: „Wèl, hoe zou 't gaan, als ge nu eens getrouwd waart! Dan hadt ge misschien een ziek kind en Men schrijft van Hippolytushoef (op Wieringen), dd. 7 dezer: „Hoe gevaarlijk de ligplaats is voorsche pen, die voor de Haukes op het eiland Wieringen moeten ankex-en, is jl. Dinsdag Aveder gebleken. Aan en in de nabijheid van liet „lange wierhoot'd" lagen a'erscheidene schepen. Ten westen van dit wierhoofd, op pl. m. 300 M. afstands daarvan, lag het Rijksvaartuig „De Trekvogel" voor anker. Toen, met het ebben, de wind nog heviger werd, kon het anker van dit schip niet meer houden, en het vaartuig dreef met kracht tegen de steenglooiing, ten westen van het Avierhoofd, aan. Gelukkig dat de stoomboot „Mossel", van de Oestermaatschappij „Amsteldiep", toeval lig in de nabijheid Avas, en stoom genoeg had om vooruit te kunnen komen. Onver wijld stoomde de „Mossel" naar de plaats des onheils, en sleepte „De Trekvogel" met veel moeite op. Had de stoomboot niet zoo spoedig hulp kunnen verleenen, dan zou het landsvaartuig veel averij bekomen hebben, waarschijnlijk tegen de steenen stuk gestoo- ten zijn. Nog werden eene praam van de Aved. J. Visser, te ZAvartsluis, en eene tjalk aran Joh. De Waard, te Texel, van hare ankers ge slagen. Beide vaartuigen dreven met geAveld tegen de steenglooiing, ten oosten van het Avierhoofd, en Averden slechts met groote krachtsinspanning voor zAvare schade ge vrij av aard. Uit het een en ander blijkt, hoe nood zakelijk eene haA-en voor dit eiland is, niet alleen ten behoeve van de talrijke schepen en schuiten, die hier te huis behooren, maar ook ten nutte van de vele vaartuigen, die Wieringen moeten passeeren, en hier wil lens of onAvillens Avorden opgehouden. Jaar uit, jaar in zien de zeevarenden a-erlangend naar eene veilige ligplaats uit. Aagje Bakker, wed. J. De Vries, wonende nabij Burgerbrug (gem. Zijpe), tegen wie door den rechter-commissaris een bevel tot voorloopige aanhouding ter zake van brandstichting was verleend, is naar 's Rijks krankzinnigengesticht te Medemblik overgebracht. Jl. Woensdagnamiddag is het huisje, bewoond door de wed. A. S., aan den Veen- huizer-middenAveg nabij Oude Niedorp geheel afgebrand. De bewoonster Avas den gelieelen dag afwezig, zoodat de buren, nadat zij de deur hadden opengebroken, nog een en ander van den inboedel nebben gered. Het beursplan-Krasnapolsky is jl. Woensdag ingediend bij B. en W. van Am sterdam. Het begeleidend adres bevat de grondslagen voor eene overeenkomst, a-olgens welke eene naamlooze vennootschap, zonder bezwaar voor de gemeentekas, bereid is eene beurs te bouAven en de verdere terreinwerken uittevoeren. Na tachtig jaar gaat het gebouAv in onbelasten eigendom aan de gemeente over, en reeds onmiddellijk treedt de gemeente in het genot van een deel der overwinst, indien in het boekjaar meer dan vijf ten honderd rente Avordt gemaakt oA-er het maatschappelijk kapitaal. De ontwerpen van den architect Jan Springer bestaan uit een uitvoerige terrein kaart, de plattegronden der verschillende beursverdiepingen en eenige schetsen van de gevels, gedacht in den gemengden berg- en baksteenbouAv uit den bloeitijd onzer vader- landsche kunst. Iemand, die reken- en dansmeester te gelijk is, verklaart dat achttien walsen van een bepaalden middelmatigen duur gelijk staan met een Aveg van veertien mijlen. En desniettegenstaande legt menig meisje, voor Avelke het te veel moeite is om even naar de keuken te loopen, zestien mijlen dans vloer per avond af. dan zoudt ge toch ook niet naar je zuster kuunen gaan, al Avas ze nog tienmaal erger en gevaarlijker. Denk maar, dat ik je kind ben, Lucie Zie mij toch niet zoo over het hoofd, wij beiden zijn immers elkander het naast! En is zielelijden niet even pijnlijk, even hard om te dragen als lichaamssmart? En zoudt gij mij dan juist in de crisis alleen laten?" Het klonk zoo aandoenlijk. Lucie drukte het hoofd tegen den schouder der jonge vrouAv. „Vergeef mij," snikte zij, „en beloof mij dan „Over acht dagen reizen Ave verder, lie veling Dat beloof ik je stellig. Dan breng ik je bij je zuster." Ze kuste het meisje op het voorhoofd. „Gij zijt toch mijn goede engel!" Ze deden beiden dien nacht geen oog toe; bleek en slaperig ontmoetten ze elkan der den volgenden morgen aan het ontbijt. Vervolgens schreef Lucie aan hare zuster, maar dit wilde niet recht vlotten, want als zij hare bezorgdheid te kennen gaf, vroeg zij bij zichzelve: „En hoe kunt gij dan nu nog hier zitten?" Ze dwong zich uiterlijk tot wat meer kalmte, maar innerlijk brak haar het hart. Toen zij den brief afhad, Avas het een wonderlijk document geworden: 't waren phrasen en niets meer. Maar onderaan stond„Als God wil, ben ik over acht dagen bij u!" (Wordt vervolgd.) De „Volksalmanak" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is verschenen. Behalve degebruikelijke mededeelingen nopens de algemeene vergadering en een en ander de Maatschappij rakende, bevat het als mengelwerk een achttal bijdragen van alge meen maatschappelijk belang, en Avel: Bescherming der nijverheid in de acht tiende eeuAv, door W. II. De Beaufort. Een maatschappelijk vraagstuk, door J. E. En- klaar. Voorzorgskassen, door P. Van Geer. De laatste dag der Bastille (met eene plaat), door J". De Vries. Suriname, door G. O. Steijnis. Beleefdheidsvormen, hetgroetenen begroeten, door G. A. Van Hamel. Uit de fabrieksAvereld, door J. W. v. d. Linden. Het Rotterdamsch museum van land- en volkenkunde, door A. Weruméus Buning. Ieder lid der Maatschappij ontvangt, gelijk men Aveet, dit boekje gratis. Men schrijft uit Terband bij Heeren veen „Jl. Maandag is hier eene boerenplaats verkocht voor nog geen f 10,000, die voor 25 jaren Avas aangekocht voor meer dan f 60,000, 'ongeveer 10 jaren later werd ge- geveild doch opgehouden op een bod van f 30,000, daarna idem voor f 16,000, en nu, terwijl er inmiddels eene flinke Avoning is bijgebouwd, voor eerstgenoemde som aan den bieder is gegund. Een landbouwer in de gemeente Maas land heeft dezer dagen aangifte gedaan van de gebooi'te atui zijn 27ste kind. Van dit 27tal zijn thans nog 20 kinderen in leven. Dook eene koe gered. Bij het overzetten van het Oude Maasje Averd iemand uit Kaatsheuvel, die met eene koe inde pont stond, door verscheidene koeien derwijze opgedrongen, dat hij met zijne koe overboord Averd geAvorpen. Weldra Avas hij in de diepte verdwenen en hij zou zeker verdronken zijn, indien de koe, die hij bleef vasthouden, niet met hem voortgezAvommen was, Avaar- door hij na eenige oogenblikken Aveder boven kwam en gered kon Avorden. De koe, die onder de pont doorzwom, heeft alzoo den drenkeling gered! Provinciale Staten van Noordholland. Vergadering op Vrijdag 9 November. Na kennisgeving van 't rapport der Com missie, in de vorige zitting benoemd, is 't voorstel tot afschrijving van kapitaal, ten name van 't gesticht Meerenberg, op 't Groot boek ingeschreven, aangenomen. Met 60 tegen 8 stemmen is aangenomen 't voorstel tot het verleenen vaix provinciale bijdragen voor de verpleging van behoeftige krank zinnigen in andere gestichten dan Meerenberg of het Israëlitisch gesticht te Amsterdam. Met eenparige stemmen is aangenomen de voordracht van Gedep. Staten om aan de Vereeniging „Quellinus" te Amstex-dam, ten behoeve harer Kunstnijverheids-Teekenschool, voor den tijd van 3 jaren een subsidie uit de provinciale fondsen te verleenen van f 2000 's jaars, onder voorwaarde, dat deze school ook door de gemeente Amsterdam wox-de ondersteund. Met 40 tegen 28 stemmen is besloten om geen gevolg te geven aan 't voorgedragen ontAverp-reglement voor den Uithoornschen polder, dan in zooverre de voorgestelde regeling betreft de bezoldiging van bestuurderen en van den Secretaris. Eenige andere door Gedep. Staten voorge dragen polder-reglementen zijn zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Eindelijk is, op voorstel van Gedep. Staten, besloten, tot het indienen van een adres aan de Hooge Regeering, ter ondersteuning der tot haar gerichte verzoeken, om geheele afschaffing aer kanaal- en havengelden op het Noordzee kanaal. De najaarszitting der Staten is daarna in naam des Konings gesloten. Buitenland. In een huis van Spitalfields, nabij Whitechapel, Averd gisteren morgen alweder het lijk gevondexx van eene vrouxv, die ver moord is gewoi'den onder toevoeging van dezelfde gruwelijke verminkingen, Avelke de vroegere vrouAvenmoorden in Whitechapel zoo berucht hebben gemaakt. Onmiddellijk na de ontdekking van het lijk heeft de politie speurhonden doen komen, om den moordenaar op te spox-en. De ontdekking van het nieuwe moord- geval heeft te Londen een ontzaglijke alge meene ontstelstenis venvekt. Demoordenaar, die nog niet ontdekt is, heeft het lijk der vi'ouav volkomen onherkenbaar gemaakt. De Russische Czaar is, naarde„Köln. Ztg." verneemt, door het spoorwegongeluk bij Borki veel dieper geschokt dan men eerst meende. Voortdurend houdt hij zich bezig met de vele slachtoffers en hun nagelaten betrekkingen; het kost moeite zijn gedachten af te leiden. Als hij aan zijn schrijftafel zit mist hij steeds zijn getrouAven gezel, den hond, die vroeger altijd naast hem lag, doch bij het spoorwegongeluk gedood werd. Dit brengt telkens alles weder voor zijn geest terug en dan barst hij dikAvijls in tranen uit. Voor de nagelaten betrekkingen is op rijke lijke wijze gezorgd. Het is een feit dat de Czaar tegen den raad van allen bevel gaf om sneller te rijden. Hij werd behalve aan den voet ook aan de borst en de heup ge kwetst. Een zilveren tabaksdoos die hij in den zak droeg was geheel plat gedrukt. Het zal iedereen al eens gebeui'd zijn, dat men bij het naar huis gaan eene ver keerde straat inslaatmaar een trein Welnu, dat is jl. Zondagavond te Brussel gebeurd. De trein, die de schouwburgbe zoekers naar LeuA'en terugvoert, reed eene verkeerde baan op exx stond aan het Luxem burger station toen de reizigers meenden te Schaerbeek te zijn. De zaak is gelukkig zonder ongevallen afgeloopen. Benoemingen, enz. Het eereteeken tot belooning vau eer vollen, lang- durigen Averkelijken dienst bij de dd. schutterij alhier, is toegekend aandr. P. Bakker, off. van gez. 2de kl., G. T. Von Oterendorp, lste luitenant, F. II. He Goey, sergeant-majoor, J. Rooder, sergeant, en J. J. C. Bohlen, hoornblazer. Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag. OndertrouwdD. Van Os, bankwerker, en B. Selias. T. Ham, visscherman, en C. Zon. W. De Vries, sergeant bij de mariniers, en M. Brandt. A. Rob, kwartiermeester bij de Marine, en C. Leliveld. Gehuwd: Geene. BevallenC. Klaasseu, geb. Dijt, Z. M. G. Looman, geb. Mennes, Z. J. II. Van Santen, geb. Stegman, Z. Overleden: C. Burghart, 75 jaren. Levenloos aangegeven I. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) s s V\ indrichting mM. C. O P en bracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 otz. 23 k. 763.12 f 4.52 2.3 -5.9 10 8 ozo. 5 765.22 f 6.62 - 1.6 -8.1 10 12 ozo. 9 764.76 f 6.16 0.4 -7.7 c Toestand - F van Weersgesteldheid. O y P £1 de zee. 9 12 0.56 Golvend Helder, onstuimig. 10 8 0.84 wein. gv. Helder, vorst, koud. 10 12 0.71 Idem Van 8 op 9 dezer gevroren 20 millimeter ijs. 9 „10 19 Marktberichten. TEXEL, 6 November. (Commissiehandel). Ossen f a Stieren f a vette Koeien f175 a 215, Melkkoeien f 110 n 140, Geldekoeien f 95 a 130, Kalf koeien f a Varekoeien f a Kalfvaarzen f a Geldevaarzen f 40 a 65, nuchtere Kalveren f a f Graskalvercn f 25 a 30, Fokschapen f 18 a f22.Geldeschapen f 22.50 a 25, Wcideschapen f a Schrammen f a Rammen f 18 a 23.50, Lammeren f a Veulens f a f .Werkpaarden f 100 a 150, Rijpaarden f a f oude Paarden f a magere Varkens f a Biggen f 6 a 8.50, Lammeren in voor koop f a alles per stuk. Vette Varkens 24 a cents per half kilogram. TEXEL, 8 November. Ongewasschen Wol f 0.76 per kilogram. Gevischt Zeegras f 2 a 3 en gemaaid idem f 5 a 6 per pak van 100 kilogram. Gerst f 4.50 a 5.25 en Vale Erwten f 8 per heet. Aardappelen f 3.50 a 4.50 per hectoliter. ALKMAAR, 9 November. 600 stapels Graskaas; Kleine f31.Commissie f 28.en Middelbare f 30. per 50 kilogram. 4000 hectoliter Granen f 7.— a 8.60 6.— a 6.25 5.— a (Chevalier) n 5.— a 5.50 3.— a 4.— Paardenboonen 5.80 a 7.25 9.50 a 16.— a 8.25 a 8.50 ir a ir 16.— a Geel u 9.75 a 10.50 a 11.— 9.— a 10.— 10.— a 17.— 18.50 a 20.50 n 12.— a 15.— HOORN, 8 November.. Ter Waag gewogen 358 stapels Kaas, wegende 115,436 kilogram. Hoogste prijs per 50 kilogram f 33.voor Kleine, f28.voor Commissie en f 30 voor Middelbare. BOVENKARSPEL (Station), 9 November. Fijne Bloemkool f a Grove dito f 1.50 a f 2.50, Reuzen f 2.50 a 3.50, Witte Kool f 3. a f 4.RoodeKoolf3.a 3.50 en SavooieKool f 3.a 4.per 100 stuks. AardappelenRonde f a Blauwe f af., groote Uien 50 a 65 en kleine dito 75 a 85 cents per half hectoliter. ENKHUIZEN, 7 November. Magere Varkensa Biggen 3.75 a 7. Kippen 1.10 a 1.50 Konijnen0.40 a 0.60 Vette Varkens 21 a 23 cents per half kilogram. Boter 60 a 70 cent per kop. Kip-eieren f 5.a 6.per 100 stuks. Aardappelen: Blauwe f 1.20 a 2.Ronde f 1.40 a 2.10, Uien f 0.65 a 1.alles per half hectoliter. LEIDEN, 9 November. 25 Stieren, f 56 a 186 per stuk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2