Met ingang van 15 dezer wordt te I Oosterend op Texel een Rijkstelegraafkan toor, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen, van 8 tot 12 uur voor- en van 1 tot 3 en van 5è tot uur namiddags; op Zon-en feest dagen van 8 tot 9 uur voor- en van 1 tot 3 uur namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniforme binnenlandsche tarief van toepassing. Door de duisternis en de gladheid misleid, geraakte jl. Zondagavond de be jaarde zeeman Manus Ackooy bij Schagen op het ijs, niet het treurig gevolg dat men hem gisterenmorgen dood op het ijs vond liggen. De Gemeenteraad van Alkmaar heeft met algemeene stemmen besloten, voor de feestviering op 17 dezer f 500 toe te staan voor een aan de schooljeugd te bereiden feest, en een crediet van hoogstens f 300 voor illuminatie. De op dien dag te houden allegorische optocht belooft goed te slagen; verschillende Vereenigingen en particuliere personen zul len hunne medewerking verleenen. In den Groetpolder, nabij Kolhorn, staat nog haver te veld, iets zeer zeldzaams. Feitelijk kon ze niet eerder worden geoogst, omdat zij niet rijp was, een gevolg van den koud en zomer. Jl. Vrijdagnacht ontstond te Hoog woud brand in eene schuur, toebehoorende aan en staande op het erf van den land bouwer J. Rooker, aldaar. De brand had een zeer ernstig aanzien. Door het krachtig optreden van de brandweer is het woonhuis echter behouden gebleven. De heeren Samuels Co., te Amster dam, hebben gisteren een proefreisje door de stad doen maken met de voor het ver voer van pakjes, brieven, enz. bestemde rijwielen, waarmede zij een bestellingsdienst openen. Die daarvan gebruik wil maken waarschuwt slechts den berijder, en dadelijk wordt de bestelling, tegen een vast tarief, uitgevoerd. Ook worden hier en daar gelegenheden ge vestigd voor het aannemen van bestellingen. De officiëele titel van dezen nieuwen dienst is Sport-Pakketd ienst" Jl. Zaterdagavond is te Amsterdam onverwacht overleden de heer E. Fuld, chef van het bankiershuis Becker Fuld aldaar. De overledene was jarenlang lid van den Gemeenteraad en bestuurder van vele in richtingen van weldadigheid, die in hem een grooten steun verliezen. Als tegenhanger van de gift van het Kamerlid Domela Nieuwenhuis aan de werk stakers te Enschedé is er eene gift van een ander lid der Kamer ingekomen voor de niet-werkstakers, naar men zegt ook honderd gulden. De heer P. J. Smulders, hoofd der onenbare school te Wouwsche Plantage, is jl. Zaterdag door de Arrondissement-Recht bank te Breda veroordeeld tot f 50 boete, subsidiair eene maand gevangenisstraf, wegens het bekende laten zingen en verspreiden van liedjes, beleedigend voor ambtenaren. Omdat omdat we ons doel van nacht toch niet zouden bereiken. Ik weet zeker dat de trein niet doorgaat. Morgen, Lucie blijf nu hier!" Het meisje aarzelde. Maar op eens rees een roerloos, bleek gelaat voor hare verbeel ding op. //Neen, ik moet weg!" herhaalde zij„houd mij niet op, ik kan onmogelijk langer hier blijven." En het volgend oogen blik viel de deur achter haar dicht. Lucie wist nauwelijks zelve, hoe zij aan het station en in de coupé was gekomen, en hoe de nacht omging en de eindelooze drie uren, die zij moest wachten aan het kleine station, waar een zijtak van de groote spoor baan naar hare vroegere woonplaats voerde. Slechts ééne gedachte bezielde haar, die van bitter berouw, slechts één ding zag zij dui delijk vóór zich, en dat waren Mathilde's oogen, badende in tranen van vurig verlan gen naar de jonge zuster, die onder al de afleiding en vermaken van dat leven in den vreemde haar had vergeten. Toen de trein eindelijk voor het perron stilhield, brak juist de morgen aan. Bibbe rend van koude steeg zij in de Ieege coupé en staarde in den somberen mist, die eerst langzamerhand wat optrok, zooals in Juni niet zelden het geval is. Zij kende de streek, die zij doorreed, de omnevelde bergen in het verschiet, de uiterste takken van het Hartz- gebergte, en de dorpen, die nog in ochtend- slaap gedompeld lagen. De wolken in het oosten werden allengs lichter gekleurd, maar de zon was niet in staat ze uiteen te drijven, en eindelijk begon het te regenen: een zachte, fijne regen, die de geheele streek in een grauwen dichten sluier hulde. Bij de kleine halten, waar de trein plichtshalve overal stil hield, stegen boerinnen in met marktmanden aan den arm en hier en daar een paar heeren, die ook naar de hoofdstad van de provincie wilden; eenige oogenblikken verdrongen zich dan parapluies en manden, maar daarop werd het weer stil en ging de trein verder. Voor het station van de stad was al meer drukte en bewegingook hield de trein hier langer Met het oog op de feesten in Engeland ter herdenking .van de landing van Willem van Oranje en zijn komst op den Engelschen troon, wordt niet onaardig de volgende anec- dote in herinnering gebracht. O raaf Stair werd de gazant van Koning Willem in Den Haag.Eens was er diner bij den Franschen zaakgelastigde, en de gastheer stelde een dronk in op ;/de zon, mijn meester", zinspeelde op het devies van Lodewijk XIV. De Oostenrijksche ambas sadeur antwoordde met een toast op //de maan", ter eere van zijn Keizerin. De beurt kwam aan Graaf Stair. Deze toonde zich een waardig vertegenwoordiger in zijn soort. Hij stelde den politieken toestand van 't oogenblik kernachtig in het licht in den dronk, dien hij wijdde aan Jozua, den zoon van Nun, «die èn de zon èn de maan stil deed staan." Hollandsche Maatscbajpij m Landbouw. (A f d e e 1 i n g Z ij p e). Op de jl. Maandag gehouden vergadering van bovengenoemde afdeeling, in het lokaal van den heer A. Bruin, te Schagerbrug, waren slechts 9 leden tegenwoordig. Op de agenda kwamen de volgende punten voor, als: Verslag van den afgevaardigde ter algemeene vergadering, uitreiking der bekro ningen en rekening der gehouden Tentoon stelling, enz. Na de opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen, komt eei*st punt 2 in behandeling, wat aanvangt met eenige discussie over het niet ter vergadering komen van al de bekroonden. Op eene vraag aan den Secretaris of hun een persoonlijke uit- noodiging is gezonden, antwoord hij ontken nend, er als zijne meening bijvoegende, welke door anderen wordt gedeeld, dat dit niet noodig is, wijl het op de agenda in de „Zijper Courant* is vermeld. De heer A. Bakker Jz. zegt, dat zijn broeder (een der bekroonden) zich de vraag had gesteld of hem zonder uitnood iging toegang totdever- fadering zou worden verleend. Na eenige iscussie deelt men vrij algemeen het gevoelen, dat kennisgeving en uitnoodiging toch had dienen te geschieden. Hierna reikt de Voorzitter aan de aan wezige bekroonden, de heeren J. J. De Wit, W. Van Schoorl en A. Stam, hunne behaalde prijzen uit. De eerste, 2de prijs f 5, voor een stier, en 1ste prijs f 2, voor de mooiste eenden de tweede, 1ste prijs f 2, voor de mooiste kippen en de derde, 2de prijs f 1, voor de mooiste eenden. Omtrent de andere prijzen werd besloten, deze in eene volgende vergadering uit te reiken, na vooraf de bekroonden te hebben uitgenoodigd ter vergadering te komen. Hierna noodigt de Voorzitter den heer Bossen uit, zijn verslag uit te brengen van de algemeene vergadering, naar aanleiding waarvan de heer Bossen het voorstel doet, ook dit in de volgende vergadering te doen, èn om het kleine aantal aanwezige leden, èn omdat opeen volgende vergadering, behalve het uitreiken der resteerende prijzen, waar op. Als in een droom hoorde zij de men- schen op het perron praten en den regen regelmatig op en tegen de wagens kletteren. Nu sprong zij op en liet het venster neer. Een kind, een omstreeks twaalfjarige knaap, brak zich een baan door de menigte; het smalle gelaat onder de wit-blauwe gymnasi astenpet had een eigenaardig gewichtige en toch bedroefde uitdrukking. „Koenraad!* riep het meisje. //Koenraad!" De knaap zag op en snelde naar haar toe. „Kom hier bij mij zitten!" zeide Lucie. Hij had de pet afgenomen en knikte toe stemmend. Maar tevens liet hij haar zijn plaatskaartje zien. „Ik moet in de derde klasse," zeide hij. „Wacht!" riep zij, de coupé uitstappende en het volgend oogenblik zaten zij tegen over elkander in een leegen waggon, derde klasse, en zette de trein zich langzaam in beweging. Een poosje zaten zij stil bij elkander; geen van beiden sprak een woord. De kleine jongen met zijn bleek gelaat tuurde onaf gebroken uit het venstermaar daar lag iets angstig vragends in zijne oogen, alsof hij niet begreep, waarom het leven ook droef heid moest opleveren. Lucie's tranen ver stikten hare stem, als zij het kind aanzag, dat zijne moeder zoo vroeg had verloren. „Gisteren heeft vader 't al geschreven," begon hij eindelijk; „maar mevrouw Muller heeft 't mij vandaag eei'st gezegd en ook dat ik moest overkomen. Heeft hij 't u ook gesclu'even, tante?" De arme knaap beet zich op de lippen, om zijn tranen met geweld te bedwingen. Lucie knikte toestemmend en sloeg daarop den arm om het kind heen en begon hax'ts- tochtelijk te snikken. „Toen ik de laatste maal buiten was," hernam de knaap, „verleden Zondag toen dacht moeder niet anders dan dat gij komen zoudt en had daarom flensjes laten bakken. Ze dacht het stellig, omdat ze u geschreven had dat zij ziek was. Waarom zijt ge toen xxiet gekomen, tante?" (Wordt vervolgd.) schijnlijk weinig of niets te behandelen zal j wezen. Deze vergadering zou hij dan eene buitengewone willen noemen, en des avonds houden. Na eenige discussie wordt dit voorstel aangenomen, en deze buitengewone vergade ring bepaald op Woensdag 21 November, des avonds ten 6£ ure, wederom in het „Wapen van de Zijpe". Alsnu volgt de rekening en verantwoor ding der gehouden Tentoonstelling, welke in uitgaaf bedraagt f 173, ontvangst, subsidiën en kassaldo f 150.18^, zoodat een tekort is ontstaan van f 16.81^. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Bij de gewone rondvraag, bespreekt de heer A. Bruin het verminderen der leden, en vraagt of hiex'toe ook kan leiden de meening, die sommigen zijn toegedaan, dat bij eventu- ëele tentoonstellingen, zooals ook de laatste, lieden buiten de gemeente ook kunnen mede dingen, wat voor de Zij pers een ongelijke concurrentie is. De Voorzitter gelooft niet dat hierin de oorzaak moet gezocht worden, maar acht het toch ook wenschelijk om een volgende keer te classificecren, bijv. vee van klei- en van zandgrond. Anderen deelen dit gevoelen weer Ixiet. De heer De Wit merkt op, dat alles van eene goede vex-zorging van het vee afhangt, en dat door misplaatste zuinigheid dit wel eens wat te wenschen overlaat, en dan wordt concurrentie allicht mocielijk. Wil men goed vee, dan kan men op moeite en kosten niet zuinig zijn, welk gevoelen door allen wordt gedeeld. Hiermede worden de discusiën beëindigd, en sluit de Voorzitter, daar niemand meer het woord verlangt, de vergadering. Vereenigingtot behandeling vanop de Zeemacht betrekking hebbende onderwerpen. Vrijdag jl. had in de Óev^nzaal van het café „Die Port von Clev«— alhier, eene algemeene vergadering plaatsman bovenge noemde Vei-ceniging, welke geleid werd door den Kapitein ter zee LG. Brand, die op de vorige vergadering gekozen was tot President. Bij zijne openingsrede herdacht de Voorzitter de verdiensten van den Kapi tein-Luitenant ter zee J. F. M. Lange, onlangs te 's Gravenhage overleden. Gezonden naar Afrika's kusten in 't belang van den Staat en den handel, keerde deze Hoofd officier met de „Sommelsdijk" in 't Vader land terug, en mocht slechts weinige uren te midden van zijn gezin vertoeven, of de adem des doods stx*eek over zijne sponde. Overgaande tot de te behandelen onder werpen, kon liet voorstel van het Bestuux-, tot wijziging van art. 26 der Statuten, niet in stemming komen, aangezien de helft der ter plaatse aanwezige leden niet ter vergade ring tegenwoordig was. liet wooi'd werd toen vci'leend aan den Luitenant ter zee 1« kl. M. C. Van Doorntot het houden eener voordracht over „Hydrographisclx op nemen in verband met het arbeidsveld en de taak der Indische Hydrographie." Spreker begint zijne rede met het stellen der vraag: „wat kan in acht worden genomen om lxydro- graphische bijdragen zoo vruchtbaar mogelijk te maken"terwijl met die bijdragen voor namelijk bedoeld worden het werk dat oorlogs schepen, die geen opnemiugsvaartuigen zijn, kunnen verrichten. De deukbeelden, naar aanleiding dezer vraag gegeven, worden in verband beschouwd met den eigenaardigen hydrographischen toestand, en het karakter van den zeebodem in de Oost-Indische wateren. Daarbij wordt vooral gewezen op de ver meerdering van arbeid, die het gevolg is van geïsoleerde koraalriffen in open zee. De wijze hoe men deze opsporen en bepalen kan, wordt daarbij nxeer uitvoerig besproken. Na voorts er op te hebben gewezen, dat het beginsel om door uitvoerig en gedetail leerd werk tot een uitmuntend geheel te geraken, tegenwooi'dig wordt losgelaten, omdat dit tot een zoo goed als niet te voleinden reuzen arbeid leidt, waaronder de meer dringende behoefte aan practische overzichtskaarten voor de scheepvaart zou lijden, toont spreker aan waarom oorlogsschepen, die geen op nemingsvaartuigen zijn, moeilijk anders dan detailwerk kxxnnen leveren. Daarvan mag dus niet te veel worden verwacht. Alsnu wordt nagegaan waarop de besparing van ai'beid moet worden gevonden, wanneer men met eene ruimere opvatting van het werk voorloopig voor het meest noodige zorgt. Hierbij worden eenige wenken en aanwij zingen gegeven over opnemen in bedoelde richting. Ten slotte wijst spreker op de zware taak, die op de Indische Hydrographie rust. Ofschoon we er ons in mogen verheugen, dat van de voornaamste vaarwatei's kaarten voor de groote vaart bestaan, die niet onder behoeven te doen voor de beste buitenlaiul- sche zeekaarten, dat van de meest bezochte kusten en vaarwaters rond Java goede kaarten verkx'ijgbaar zijn, en dat ook van meer geïsoleerde deelen der ai'chipel nog vele bruikbare bestaan, wij behooi'en daarmede niet tevreden te wezen. Oorlogstoestanden, politieke verwikkelingen of prestige maat regelen tot behoud van bezittingen, maken dat dikwerf rekening gehouden moet worden met de lxydrograplxische gesteldheid van de meest afgelegene oorden. Bovendien is Tiet de taak der Hydrographie om wetenschap en industrie tegemoet te komen, waar deze haar weg zoeken tot uitbreiding van kennis, of in het streven Indië zoo productief mogelijk te maken. Aan de discussie over deze belangrijke voordracht wordt deelgenomen door den Vooi'zitter en de leden Van den Pauvert en Bik, waarna de Voorzitter de vergadering sluit, er op wijzende, dat de Heer Van Doorn vei'scheidene jaren in Indië commandant van een opnemingsvaartuig geweest is, en dus volkomen de bevoegdheid heeft om als in leider op te treden over het behandelde onderwerp, waaruit de leden ongetwijfeld veel nut zullen trekken. Proeven van bekwaamheid. Den 24 dezer zal in eene vergadering, te 's Hage te houden, worden beraadslaagd over een zeer opmerkelijke poging om een goede zijde van het oude gildewezen weder in het leven te roepenhet afleggen van proeven van bekwaamheid in het ambacht. De Haagsche Vereeniging Arti et Indus- triae" heeft daartoe voor een half jaar den stoot gegeven door met anderen voorloopige bespreking te houden. Aan hare bestuurderen werd toen opgedragen de grondslagen te ontwei'pen. Van die taak heeft het bestuur zich gekweten en voor de bijeenkomst van 24 dezer een leiddraad opgesteld, die volgens het „Soc. Weekbl." aldus luidt: 1. Het openstellen van de gelegenheid tot het afleggen van proeven van bekwaam heid voor meester en werkman gaat uit van plaatselijke comité's. 2. Waar men ter plaatse meent, niet zelf proeven van bekwaamheid te kunnen of te moeten afnemen, daar steunt men andere plaatselijke comité's. 3. Een comité wordt gevormd door af gevaardigden van een of meer Vereeni gingen of door aaneensluiting van ten minste vijf personen. 4. De kosten worden gedekt door bijdragen en subsidiën. 5. Ieder comité stelt zijn reglement vast. Dit regelt o. a. de benoeming van exa minatoren. 6. De examinatoren zullen zijn vakmannen en andei*e deskundigen, bij voorkeur te zoeken in de Vereenigingen, die zich bij het comité, aansluiten. 7. Werklieden nemen geen plaats in de commissiën tot het afnemen van examen voor meester. 8. Er worden afgelegd proeven voor meester en werkman. De proeven voor meester hebben be trekking op kennis van en vaardigheid in ontwerp en uitvoering. De proeven voor werkman hebben enkel betrekking op kennis van en vaai'dighcid in uitvoei'ing. De eischen van practische vaardig heid zijn hooger voor de meesterproef dan voor die van werkman. Voor ieder dezer beide afdcelingen kunnen naar den aard van het vak in het diploma ver schillende graden gegeven worden. 9. Met het openstellen van de gelegenheid tot het afleggen van proeven van be kwaamheid wordt begonnen in dat vak, hetwelk ter plaatse overheerschende is, of anders voor een of meer der bouw vakken. 10. Zijn meerdere plaatselijke comité's ge vormd, dan wordt gestreefd naar een onderlingen band voor gemeenschappe lijke belangen en eenvormigheid in de eischen voor de proeven. 11. Daar de proeven van bekwaamheid de toets behooren te zijn van de vruchten van het professioneel onderwijs, zoo bevox-deren de plaatselijke comité's zoo veel mogelijk ambachts-onderwijs, leer- ling-contracten en wedstrijden. 12. Door het aannemen van een diploma als meester of werkman verbindt men zich, andere gediplomeerden, behoudens overigens gebleken geschiktheid en eer- lijkheid, zooveel mogelijk vóór anderen voort te helpen en arbeid te verschaffen. Buitenland. Ondanks al de gissingen, zoo meldt men o. a. uit Londen aan de „N. Rott. Crt.", naar aanleiding van de afzichtelijke moord, opnieuw in Whitechapel gepleegd, zijn er slechts weinige tastbax*e feiten, en van die weinige luiden de meeste zóó walgelijk, dat men ternauwernood er over spreken mag, laat dan staan over te schrijven. In hoofd zaak is er weer eene jonge vrouw, die van prostitutie hare broodwinning maakt, gedood en verminkt in dezelfde buurt, waar reeds zes andere voor haar, onder gelijke, afschu welijke omstandigheden, het leven hebben verloren. Het éénige, waaxvloor deze moord van de vorige afwijkt, is ditdat hij is ge pleegd binnenshuis, en dat de verminking zoo mogelijk nog boosaardiger en gruwe lijker was. Voor het overige wijzen al de bijzonder heden op denzelfden moordenaar en, in weer wil van extra-politie, ontelbare stille dienders, huiszoekingen en speurhonden, is die moor denaar nog zoek. 1 elkens worden verdachten gegrepen, vaak op de wilde aangifte van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2