„DE AMSTBED AMMEB", De Vaterlandische Lebens-V ersicherung's- Actiën-Gresellschaft te Elberfeld. Te verkrijgen bij den Heer P. Th. Luijckx. rswiTïiij DAGBLAD VOOR NEDERLAND. (Maatschappelijk kapitaal f 5,400,000). C. S. JARING, Weststraat 106. Lesser's Dnrable Elk paar is gestempeld „Lesser's Dnrable". Holloway's Pillen Restauratie Proot, Heden verschijnt „DE AMSTERDAMMER", Dagblad voor Nederland, in aanmerkelijk vergroot formaat, en met een nieuwe duidelijke lettor gedrukt. De Abonnementsprijs blijft als voorheen f 2.50, franco per post f 2.75 per kwartaal. Nieuwe Abounés ontvangen tot 1 December a. s. de Courant gratis. Proefexemplaren worden op aanvrage gratis verstrekt. BUREAU: SPUISTRAAT 145—147, AMSTERDAM. Sluit de voordeeligste contracten ter verzekering van Kapitalen, betaalbaar: Bij overlijden of op vooraf bepaalden leeftijd, met of zonder aandeel in de winst. Bij individuëele ongevallen. Bij ongevallen op zeereizen. Bij ongevallen op reis. Jaarlijksche premie per duizend gulden kapitaal verzekering, bij toetreding op den leeftijd van: 20 jaar f 16.30. 35 jaar f 24.50. 50 jaar f 43.10. 25 18.40. 40 29.—. 55 54.—. 30 21.10. 45 35.—. 60 68.90. Omtrent deze en alle andere soorten van Levens verzekering vrage men tarieven en inlichtingen bij onzen Agent voor Helder en omstreken, zijn de besteSokkenen Kousen; zeer sterk elastisch, zacht van gevoel, k r i m p v r ij, voor Zomer en Winter#; geschikt. LESSER'S DÜRABLE fabrikaat. Onontbeerlijk voor hen die aan koude voeten lijden. Uitmuntend tegen transpireerende voeten. Die ze eens heeft gedragen, W draagt nooit meer eenig ander Bij J. F. VAN DRUTEN, te SNEEK, is verschenen: ZESDE, geheel vernieuwde druk, MET VERWIJZING NAAR DE OVEREENKOMSTIGE ARTIKELEN, UITGEGEVEN f 1 nn ONDER TOEZICHT VAN A' 1 HA t l.yu. Mr. J. C. MEIJER, I 1.9U. ADVOCAAT-PROCUREUR TF. LEEUWARDEN. Deze uitgaaf bevat, in handig formaat en duidelijk gedrukt, o. a. De Grondwet, Kieswet, Wet Prov. Staten, Gemeentewet, Naturalisatie, Vreemdelingen wetten, Vereeniging, Enquête, Polderbesturen, Waterstaatsbelangen, Onteigening, Verant woording Ministers, Raad van State, Rekenkamer, Kerkgenootschappen, Armbesturen, Onderwijs, Middelbaar Onderwijs, Hooger Onderwijs, Geneeskundigen, Apothekers, Kunsten, Koninkl. Militaire Akademie, Nationale Militie, Schutterijen, Munt- rezen> Nederl. Bank, Jacht en Visscherij, Drankwet, Fabriekskinderen, Stoomtoestellen, toen inrichtingen van Gevaar, Auteurswet, Regeeringsbeleid Ned.-Indië. droon MP* Alles zooals luidende op 1 October 1888. ir In deze editie der Nederlandsche Staatswetten is tevens de Invoeringswet verwerkt. Prijs in stempelband slechts 1.90. Alom verkrijgbaar, en tegen toezending van een postwissel ad 1.90 bij den Uitgever J. F. Van Druten te Sneek. zijn uitmuntend geschikt tot verdrijving van alle ziekten, welke derzelver oorsprong hebben in slechte spijsvertering. Zij zijn zeer geschikt voor alle klassen en gesteldheden, en zoowel in staat om genot aan de rijken als verlich ting en kracht aan de armen te geven. Deze Pillen zullen bevonden worden een aange naam en krachtig werkend geneesmiddel te zijn voor lijders, wier geest en lichaam ont zenuwd zijn door buitensporigheid, groote angst of verblijf buiten 's lands. Personen, onderhevig aan galziekten, behooren van deze Pillen gebruik te makenzij maken dat iederen aanval minder hevig is, doen de misselijkheid en galachtigheid langzamerhand verdwijnen, en eene goede spijsvertering en volmaakte gezondheid daardoor terugkeeren. De verdiensten van Holloway's medicijnen worden bovendien nog vermeerderd, doordien niet het minste gevaar of risico met derzelver gebruik gepaard gaat, noch dat zwakheid daarop volgt. Doosjes Pillen en Potjes Zalf: f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor II o 11 o w a y, 533, Oxford-Street, Londen. Hof 3, Hof 3, Alkmaar. Elk uur van den dag gelegenheid tot Dineeren van af f 1.en hooger. Dagelijks voorhanden Schildpad-, Groenten- en Erwtensoep, 20 cent per portie. Uit Pretoria wordt dd. 5 October aan de „Haarl. Crt.' gemeld i/Gedurende de laatste maanden is de emi gratie van Holland naar hier blijkbaar sterk toegenomen. Dit verschijnsel mag ten deele berusten op den overvloed van werkkrachten, die zich in Holland op elk gebied vertoont, zeker echter mag het ook toegeschreven i worden aan de onjuiste berichten, die som mige Hollandsche bladen verspreiden over het groot aantal betrekkingen, die hier steeds vacant heeten te zijn. Werklieden, zooals timmerlieden, metse laars, smeden, enz. zullen hier, al vergaren zij dan ook geene schatten zoolang ze knecht blijven, toch een onbekommerd en ruim be staan vinden, zelfs met een groot huisgezin. Zij echter, die alleen op de hoogte zijn van administratie en kantoorwerkzaamheden, zul len hier niet gemakkelijk eene plaats vinden, en krijgen zij eene betrekking, dan zal die veelal niet aan de dikwijls wat hooggestelde verwachting voldoen. De meesten van hen, die geen handenarbeid kunnen verrichten, worden bediende in een of anderen winkel, of klerk op een kantoor, en krijgen daar een salaris, dat, met het oog op de dure levens wijze hier, niet bijzonder hoog is te noemen. Sommigen loopen maanden leög voor ze iets machtig worden en beginnen alzoo hun werkkring met een deficit. Er zijn er ook die zich, ten einde raad, als schoolmeester bij de boeren opwerpen, en dit is nog niet eens het slechtste. Is men bij een gegoeden boer, dan beloopt het maandelijkscli salaris van 3 tot 5 p. st., behalve kost en inwoning. Is zulk een onderwijzer tevens in eene be volkte streek terechtgekomen, dan voegen zich kinderen uit den omtrek bij hem, en bij een voldoend aantal, wordt er eene school opgericht, die het Gouvernement sub sidieert met 5 shilling per kind en per maand. Zoo zijn er schoolmeesters, die eene niet onaardige som gelds per jaar kunnen maken. Dat echter het onderwijs, dat door die per sonen gegeven wordt, niet altijd voldoet aan de eischen die men mag stellen, en dat het Ilollandsch, het rekenen en verdere weten schappen daardoor bij de meeste Transvaal- sche kinderen op boerenplaatsen zeer veel te wenschen overlaten, ziedaar wat iedereen licht zal begrijpen. Het is bijna onmogelijk om, zonder buitengewone ervaring als onder wijzer, kinderen, die zoo achterlijk zijn als hier, te onderrichten, zelfs al is men niet onontwikkeld. En velen van hen, die zich als onderwijzer opwerpen, zouden zei ven nog met succès een paar jaren op de school banken kunnen doorbi'engen. En toch is juist het geven Aan goed onderwijs aan de Boeren in het Hollandsch een hoofdvereischte om den invloed van het Hollandsche element alhier te versterken. Dikwijls nemen de Boeren bij gebrek aan een geschikten Hollander een Engelschman, omdat hunne kinderen toch moeten leeren lezen en schrijven. Wie wij hier noodig hebben zijn flinke, degelijke Hollandsche onderwijzers. Hoevelen loopen er in Holland niet rond met verschillende diploma's, maar zonder betrekking? Het best zullen hier voldoen boerenzoons, die hunne acte voor lager onderwijs bezitten. Zij zullen zich hier beter in de dikwijls wat vreemde toe standen bij de Boeren schikken dan anderen. Ze zijn niet onbekend met landbouw en veeteelt, kunnen gewoonlijk goed paardrijden, en zullen alzoo niet alleen als schoolmeester diensten bewijzen, maar desgevorderd ook het toezicht houden op de boerderij. Boven dien zal hun de eenzaamheid niet zoo zwaar vallen als hun, die het stadsleven gewoon zijn, want op vele plaatsen, die niet aan den grooten weg liggen, ziet men in dagen, ja in maanden, niemand anders dan de perso nen zijner eigene omgeving. Nogmaals, onderwijzers uit den boerenstand zullen hier het best voldoen. Hunne positie mag in den beginne niet zoo schitterend zijn, indien zij zich met de eenvoudige zeden onzer boeren kunnen vereenigen, hen niet bespotten over hunne onwetendheid of uit de hoogte op hen neerzien, gcene hoogge leerde praat verkoopen, maar den kinderen degelijk onderricht geven, dan zullen zij spoedig de achting van de Boeren in hun district verwerven, en /meester' wordt een persoon die veel invloed kan uitoefenen en bij vele gelegenheden geraadpleegd wordt. En last not least zal het opkomend Trans- vaalsch geslacht op de hoogte zijn der Hol landsche taal, die anders veel kans loopt van door de Engelsche verdrongen te worden. De positie van jonge onderwijzers is in Holland trouwens toch niet zoo schitterend dan dat zij niet eene kans hier kunnen wagen. Maar vooral geen personen, die te veeleischend en te zeer op het comfort dat het Euro- peesche leven aanbiedt gesteld zijn. Dezen moeten op geene boerenplaats in de Trans vaal gaan wonen; ze zouden het er niet uithouden, want het leven is er natuurlijk stil en eenvoudig. Maar zij, die het buiten leven gewoon zijn, vinden in de dikwijls prachtige natuur en de vrije, gezonde levens wijze vergoeding voor het gemis der meerdere of mindere weelde die ze vroeger genoten. Ook kan het nog van belang zijn, mede te deelen, dat de Boeren, ofschoon op het punt van godsdienst zeer verdraagzaam, toch liefst een schoolmeester hebben die in dat opzicht geene al te liberale denkbeelden heeft, en bezit hij die, hij trachte den Boer vooral niet tot zijne denkbeelden over te halen of een twistgesprek over godsdienstige richtingen aan te vangen, want hij zou weinig succès en veel kans hebben, bedankt te worden. Het voorlezen uit den Bijbel en het bidden voor de maaltijden behoort ook meestal tot de functiën van den onderwijzer. Goed onderwijs in het Hollandsch is dringend noodig, willen de Hollanders hier een element worden, dat zijn invloed kan bestendigen.' Gisteren werd het bij openbare inschrij ving tot stand gebrachte en naar den heer Pasteur genoemde Instituut in de Dutot- straat te Parijs geopend. Bedoelde inschrij ving, welke steeds geopend blijft, heeft millioen opgebracht, waarvan 1£ millioen aan het gebouw en zijne inrichting is ten koste gelegd. Het eenvoudig, maar smaak vol en doeltreffend ingericht gebouw is van den architect Pet.it, in October 1887 over leden, maar naar wiens plannen het door den heer Brebant is voltooid. De behandeling der door dolle honden, enz. gebeten personen geschiedt gelijkvloers. Men vindt er eene groote wachtkamer, een ver trek waar ieder lijder ondervraagd en inge schreven wordt, de inëntingszaal, de labora toria waar het merg van met stof van dolle dieren ingeente konijnen, enz. wordt gereed gemaakt, en een archief, waar de afloop van elke inënting wordt geboekt. Deze inrich tingen staan onder prof. Grancher, een drie tal doctoren en twee ypreparateurs'. Ver scheidene kleine laboratoria zijn bestemd voor geleerden van elders, die zich tegen betaling aan het Instituut onder de leiding van den heer Pasteur verder willen bekwa men. Voorts zal er de heer Duclaux zijn tot dusver aan de Sorbonne gehouden cursus in de „chimie biologique* voortzetten. Op de eerste verdieping wordt practisch en theo retisch onderwijs gegeven aan jonge genees- heeren, veeartsen, hygiënisten, scheikundigen, enz. in de leer der microben. Voorts vindt men in het gebouw eene boekerij en eene museumzaal. Bedienden en beambten, hon den, vogels, konijnen, marmotten zijn in bijgebouwen gehuisvest, waar alles zoo doel treffend mogelijk voor het waarnemen der ingeënte dieren en wat dies meer zij is ingericht. De kosten voor de bezoldiging van het personeel, de verlichting en verwarming, enz. enz., worden gevonden uit de rente van het overblijvend millioen en toelagen van den Staat, te zamen nog geen 100,000 francs 's jaars. Dit is geheel onvoldoende, en men hoopt dan ook, dat de inschrijvingen eenmaal het Instituut geheel onafhankelijk zullen maken. Haute nouveauté. Te San Fran- cisco heeft een fabrikant lijkkisten met treur muziek in den handel gebracht, die psalmen en gewijde gezangen doen hooren zoolang de kist in beweging is bij het vervoer naar en het neerdalen in 't graf. Arrondissements-Reehtbank. Behandeling van strafzaken op Dinsdag 13 Nov. 1888. M. J. B., zonder vaste woonplaats, diefstal, 1 maand gevangenisstraf. K. S. Hz., tc Egmond aan Zee, mishandeling, f 3 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. E. S., huisvrouw van J. B., tc Egmond aan Zee, overtreding der drankwet, vrijgesproken. K. d. G. Jz., te Egmond aan Zee, belcediging, f 8 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. K. B., te Egmond aan Zee, mishandeling, 8 dagen gevangenisstraf. A. B., te Texel, diefstal, 2 maanden gevangenis straf. J. K., te Texel, beleediging, vrijgesproken. J. P., te Texel, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf. A. E., te Texel, mishandeling, 6 weken gevange nisstraf. A. R., te Zwaag, spoorwegovertreding, uitspraak den 20 dezer. J. R. en A. H., te Hoorn, wederspannigheid, de eerste 3 weken, de tweede 3 maanden gevange nisstraf. J. K., te Wieringen, beleediging enz., 6 weken gevangenisstraf. D. d. H., te Wieringen, mishandeling, 1 maand gevangenisstraf. J. K. en J. d. V., H. K. en C. W., te Wie ringen, mishandeling, de 1ste cn 2de ieder f 3 boete, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf, de 3de en 4de vrijgesproken. Tevens werden 6 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld. Verzendingen naar West-Indie: Lsnden. Port der brieven. Brief Tijdstippen van verzending. Gefr. Onge- fr. ten. a. Guyana a. 1°. over Engelandvan (Suri- 's Gravenhage des name)over Woensdags om de 14 Engeland 15 30 7» dagen, te 8.16'smorg. over I2i 25 5 2°. over Amsterdam Amster van 's Gravenhage den dam llden vnn elke maand, ten 11.45 's avonds. b Curaqao, b. 1°. over Ncw-York, Bonaire van 's Gravenhage en Aruba, 24 November, 8 Dec. over 15 30 74 2°. over Engeland Engeland eiken Donderdag, te 6 u. 's avonds. over 12i 25 5 8°. over Amsterdam Amster den llden van elke dam maand, te 11.45 's av. 4°. over Havreden 13den en 27sten van elke maand, te 12.30 's avonds. c. St. Mar c. van 's Gravenhage des tin, St. Woensdags om de 14 Eustatius dagen, te 8.15 's m. en Saba, over Engeland 15 30 74 Snelpersdruk van A. A. Bakker Cs., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4