h ri 1 van rundvee op de Tentoonstelling te Parijs; liet bevorderen van deelneming aan die Vee-tentoonstel- l*ig binnen den kring van Hollandscli Noorder kwartier; 't onderzoek naar de goede werking der hier bestaande bliksemafleidershet richten van een adres aan de hlooge Regeering omtrent de afschaf fing van mutatierechtenhet richten van een adres aan de Hooge Regeering in zake liet koninklijk besluit van 27 Maart 11.. waarbij nader wordt be paald. welke ziekten onder liet vee voor besmettelijk gehouden worden; het richten van een adres aan de Hooge Regeering in zake de afschaffing van de zoutbelasting; en het richten van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in zake de oprichting van een proefstation. Door den heer dr. F. Graeff, fabrikant van zuivelbereidingsstoffen te Alkmaar, werd medege deeld, dat hij zich voorstelt, om gedurende de maanden November, December, Januari en Februari een practischen cursus voor melk-onderzoek te houden, waarbij hij zich ten doel stelt te leeren, de melk nauwkeurig te onderzoeken, ten einde slechte, voor de kaasbereiding ongeschikte melk af te zonderen. Door den beer Graeff werd hierbij opgemerkt, dat de meeste gebreken der kaas hun oorsprong vinden in de melk en 't is daarom noodzakelijk, dat, om een goed product te verkrij gen, de kaasmaker bekend zij met de grondstoffen, om die met de meest mogelijke juistheid te kiezen. De cursus zal omvatten: 1. het onderzoek der melk tegen vervalsching, door middel van den areometer en de vetbestemming; en 2. het onderzoek der melk voor de geschiktheid tot kaasbereiding, door de Cassineproef. De cursus zal 4 weken duren en 't onderwijs zal 2 maal per week plaats hebben. Het honorarium bedraagt f 15 per persoon. Omtrent dag en tijd van 't onderricht kan men zich onder ling verstaan. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Bij liet in de zitting van jl. Woensdag voortgezet debat over de Indische begrooting kwam de heer Veegens op tegen volkomen losmaking van Indië van Nederland en vast stelling der begrooting buiten de vertegen woordiging. De heer Rutgers keurde ver scheiden daden van den Minister goed, o.a. Sol's benoeming en den nieuwen spoorweg aanleg, maar keurde af de aanranding van het beginsel der scheiding van kerk en Staat door verhooging van verschillende posten voor het bijzonder onderwijs, alsmede de cir culaire aan de zendelingen om aan te sporen tot bestrijding van den Islam. Ook vond hij 's Ministers houding in de koffie-cultuur verkeerd. Hij sprak van uitspattingen van vroomheid bij den Minister en betitelde hem als „christen-hadji." Hiertegen protesteerde de heer Schaepman op warmen toon ën nam 's Ministers politiek in bescherming. Ook bestreed hij evacuatie van Atjeh met het oog op den Islam. De heer Sanders drong vooral aan op matiging der heffing van be drijfsbelasting. De Minister van Koloniën betoogde dat het tijdsbestek te kort was geweest voor de indiening van meerdere plannen. Hij was voor de vaststelling der begrooting in Indië, doch met bekrachtiging bij den wetgever. In de zitting van Donderdag werd de behandeling der Indische begrooting voort gezet. Nadat de Minister van Koloniën zijn rede had beëindigd, volgden replieken. De heer Levyssohn Norman drong nader aan op wederbenoeming der Staatscommissie voor de berri-berri. De heer Bool bestreed de opiumregie en drong aan op krachtige be strijding van den sluikhandel in opium. Dr. Schreinemacher bestreed des Ministers interesseert mij waarlijk, neen dat doet mij plezier?* riep hij. „Kent ge hem?* vroeg Hortense verbaasd. „Of ik hem ken! We hebben te Heidel- berg menig uur prettig tezamen doorgebracht. Ik ga hem dadelijk morgen opzoeken. Is hij getrouwd „Neen!* antwoordde Hortense kortaf. „Dat's jammer! Ik zou de vrouw wel eens willen zien, die hij had gekozen! Hij bad zulke hooggestemde denkbeelden op dat punt. Als hij alles, wat hij van zijne aan staande hoopt en wenscht, in één persoon vereenigd vindt, moet ze een bovenaardsch wezen, een fee, een engel zijn.* Hortense zag Lucie aanmaar toen zij de bedroefde uitdrukking op haar gelaat ge waar werd, gaf zij het gesprek een schert sende wending, door te zeggen: „Wat ver staan de mannen eigenlijk onder zulke enge len? In de eerste plaats moeten ze zeker goed kunnen koken, niet waar?* Hij lachte. „Neen, zóó heeft hij 't zeker niet bedoeld, hoewel dit er ook bij behoort. Hij droomde van een lief, zacht wezentje, dat in zijne liefde haar geluk vinden en hem 's avonds, na al de zorgen en vermoeie nissen, die de dag voor hem had opgeleverd, met een vriendelijk gezicht ontvangen zou, en dat hij volkomen kon vertrouwenkortom, dat buiten hem en zijn huis niets ter wereld meer verlangde. Honderdmaal zoo goed als ééns heeft liij daarover met mij gesproken. Hij kon driftig genoeg worden, als hij op de bals jonggetrouwde vrouwen zag, die zich door ieder het hof lieten maken. „Ik vraag je,* zeide hij dan, „zou iemand niet alle lust vergaan om te trouwen? Ze moesten zich schamen, die vrouwen! Als ik mede moest aanzien, hoe de m ij n e daar met zoo'n saletjonkertje ronddraaide, weet ik niet wat ik doen zou: Neen, h u i s e 1 ij k, echt h u i s e 1 ij k moet ze wezenEn hij beschreef mij uitvoerig hoe 't er bij hen zou uitzien, hygiënische politiek, vooral in zake de vaccine, die hij als heilaanbrengend kenschetste. De heer Rutgers repliceerde en viel dr. Schaepman aanhij meende, dat, als deze niet door zijn ouders tot. geestelijke was opgeleid, hij links zou zitten, en vergeleek hem met de „iratres gaudentes" der middeleeuwen, die de geeste lijke plichten opperbest inet aardsche functiën wisten overeen te brengen. De Voorzitter interrompeerde herhaaldelijk. In de zitting van gisteren is de algemeene beraadslaging over de Indische begrooting ten einde gebracht." De Minister bleef de begrooting bij de wet afkeuren. Hij ver klaarde zich bereid, mede te werken om het onrecht, Indië aangedaan, te herstellen. De Minister heeft zijn standpunt in zake de vaccine nader verdedigd. De beraadslaging over Hoofdstuk II is daarop aangevangen en zal a. s. Maandag worden voortgezet. Buitenland. De meening, dat de man, die jl. Don derdagmorgen in een slaaphuis in George- street. te Londen eene vrouw aan den hals verwondde, niet de pleger der vorige moor den in Whitechapel is, schijnt voornamelijk hierop te berusten, dat de vrouw verzekert 12 maanden geleden ook met hem uitgeweest te zijn. Zijne ontsnapping wordt door de bladen verschillend verhaald. Volgens de „Daily News* is hij, terwijl de vrouw „moord* schreeuwde het was des ochtends negen uren eene keuken, waarin zich ettelijke personen bevonden, doorgerend, door sommigen hunner nagezet, maar, na één hunner een slag in het aange zicht gegeven te hebben, toch ten slotte ont komen. Volgens het bericht van de „Times* zijn de personen, die op het geschreeuw van de vrouw kwamen toeschieten, door deze op de deur van het huis gewezen, waaruit de aan valler ontsnapt was, maar toen zij op de straat rondkeken, was de man 'reeds verdwe nen. Als het der politie gelukt hem te vinden, dan zal natuurlijk wel spoedig blijken, of hij de dader der vorige moorden is. Ongeluk in een schouwburg. Bij eene voorstelling in het Thé&trc Lyrique te Parijs is jl. Woensdagavond eene kroon op het hoofd van een jong ingenieur, Obreclit genaamd, gevallen. De schedel werd ver brijzeld en de ongelukkige, onmiddellijk naar een hospitaal gebracht, blies er den adem uit. Zijne moeder, die naast hem zat, werd door glasscherven licht gekwetst. De voorstelling werd op verlangen van de toeschouwers voortgezet. Velen hadden echter de zaal verlaten. Verdere ongelukken waren voorkomen doordien men terstond het gas had afgedraaid. De heer Ferdinand De Lesseps heeft jl. Maandag in uitstekende gezondheid zijn 83sten verjaardag gevierd. De krijgsraad te Parijs heeft drie jonge soldaten die te Bicêtre gevangen, zich aan weerspannigheid en mishandeling jegens een sergeant en een adjudant hadden schuldig gemaakt, ter dood veroordeeld. 329ste Staatsloterij. Eerste klasse. Vierde lijst: Nos. 1062 en 16438 ieder f 1000. als hij, wel te verstaan, dat wereldwonder had gevonden. Ik z a g wezenlijk de lamp op de tafel branden en een blond vrouwtje over haar werk heengebogen, en daarnaast hemzelf met een boek, waaruit hij voorlas. En ik hoorde den najaarsstorm buiten door de hoornen gieren hij had altijd een bijzondere voorliefde voor het najaar ik hoorde den regen tegen de ruiten klet teren.* „Gebruikt ge ook arak in de thee?* vroeg Hortense luid. „Verplicht! Is dat niet een bekoorlijk tooneeltje?* ging hij voort, zonder zich van zijn onderwerp te laten afbrengen. „En gij zijt 't natuurlijk geheel met hem ééns?* „Dat kan ik niet ontkennen, Hortense! Elke man verlangt naar een gelukkige, huiselijke omgeving.* Lucie stond op en verliet het vertrek. Met welk doel? Dat wist zij zelve niet. Ze stond daar in het donker. „Voorbij!* prevelde zij. „Te laat!* Duidelijk zag zij die kamer, die lamp, die tafel vóór zich, maar niet z ij zat daar't was een vreemde, een andere, die het juweel had opgebeurd, dat zij had weggeworpen, oindat zij de waarde daarvan niet kon beseffen. Ze kreeg een schoonen zakdoek, besproeide dezen met eau de cologne en maakte zich gereed weer naar binnen te gaan. Juist toen zij de hand aan de deurkruk van het salon wilde leggen, hoorde zij Weber's diepe stem: „Een man als Arend af te wijzen, dat grenst aan Dat dwaze meisjeMaar,* ging hij voort, ,,'t is natuurlijk ridderplicht, mijn huis voor haar te openen, als gij haar een toe vlucht beloofd hebt, Hortense.* „Dat niet alleen,* viel de jonge vrouw hem in de rede; „ik houd van haar en zou mij niet gaarne van haar scheiden. Ge zijt wel goedj Waldemar.* (Wordt vervolgd.) Benoemingen, enz. Benoemd zijntot hoofdingel.-plaatsverv. voor West-Friesland, vanwege liet ambacht de Vier Noor derkoggen, de lieer A. Zijp Az.t.ot dijkgraaf van idem de lieer C. Donkertot heemraden van idem, vanwege de Wogninnerkogge dc heer P. F. Van den Steen en vanwege de Middelkogge de heer J. Wit; in het bestuur van Wcstfricsland, vanwege het ambacht de. Vier Noorderkoggen, tot hoofd ingeland de heer P. De Boer en tot idem-plaats- verv. de heer H. J. K. Van den Steen; tot heem raad van den polder Waard-Nieuwland te Wicringen de heer N. Hellingmantot idem van den polder Eierlnnd te Texel de heer A. Koning Jzn. De nieuwbenoemde 2de luitenant der infanterie H. Pander Maat wordt alhier in garnizoen geplaatst. Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag. OndertrouwdD. Dijkshoorn, werkman, en II. Siegers. J. De Haas, konstabels maat, en C. M. Boon. R. Agema, werkman, en H. Bakker. J. Bremer, broodbakker, en M. Noot. J. v. d. Plaat, pakhuisknecht, en J. T. Vink. S. A. Groeneveld, stoker, en J. M. Treffers. GehuwdGceuc. Bevallen J. Kerseboom, geb. Tegelaar, Z. G. Stuivenberg, geb. Verboom, D. A. Pool, geb. Zwaai, D. G. v. Calsteren, geb. llarms, Z. Overleden: J. J. Stikkelonen, 22jaren. L. Wa genmaker, 26 jaren. P. M. Wikman, 19 jaren. J. Darpliorn, 15 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) W ïndricliting mM. C. O P en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 23 zwtw. 17 k. 763.35 f 4.35 10.0 f3.5 •24 8 ZW. 36 758.93 - 0.17 9.7 t 4.3 24 12 zw tw 40 758.61 - 0.49 9.8 3.4 Toestand S s S v van W eêrsgesteldli e i d. O P de zee. 23 12 0.89 Hol in z. Betrokken, wind, buiig. 21 8 0.85 Holwat. Betrokken, onstuimig. 24 12 0.86 Betrokken, stormachtig. Stoomv.-Maatschappij Nederland. Soenda23 Nov. Hvcres-eilanden gepass. Prinses Marie. 22 Nov. van Suez vertrokken. Conrad20 Nov. Perim gepasseerd. Burgem. den Tex 19 Nov. te Padang aangekomen. Prinses Amalia IS Nov. Gibraltar gepasseerd. Voorwaarts21 Nov. van Port-Saïd vertr. Sumntra21 Nov. van Port-Saïd vertr. Prins van Oranje. 19 Nov. van Colombo vertrokken. Prins Alexander 27 Oct. te Batavia aangekomen. Koningin Emma 14 Nov. te Batavia aangekomen. Prins FrederikVertrekt 24 Nov. v. Amsterdam. PrinscsWilhelmina. Vertrekt 8 Dec. van Amsterdam. Marktberichten. ALKMAAR, 21 November. Op de Najaarsmarkt waren aangevoerd 11S1 Run deren. Handel tamelijk. ALKMAAR, 23 November. 350 stapels Graskaas; Kleine f30..Commissie f 28.en Middelbare f 30.per 50 kilogram. 4500 hectoliter Granen Tarwef 6.a 8.75 Rogge5.75 a 6.25 Gerstii 4.a 5. ,i (Chevalier)5.a 5.55 Haver3.a 4. Paardenboonen5.50 a 6.75 Bruine Boonen9.a 15. Citroenboonen«17-a Duivenboonen7.25 a Witte Boonen16.a Kanariezaad7.50 a 9.— Lijnzaada Rood Mosterdzaad„16.50a Geel ii n 9.50 a Karweiznad10.50 a 10.75 Blauw Maanzaad9.25 a Groene Erwten10.a 18. Grauwe 19.a 21. Vale 12.— a 15.— HOORN, 22 November. Ter Waag gewogen 119 stapels Kaas, wegende 15,605 kilogram. Hoogste prijs per 50 kilogram f 32.voor Kleine, f27.50 voorCommissie en f 27.50 voor Middelbare. ENKHUIZEN, 21 November. Magere Varkensƒ12.a ƒ14. Biggen5.a 8. Kippen1.a 1.60 Konijnen0.40 a 0.70 Vette Varkens 18 a 22 cents per half kilogram. Boter 60 a 70 cent per kop. Kip-eieren f 5.a 5.50 per 100 stuks. AardappelenBlauwe f 1.40 a 2.Ronde f 1.50 a 2.20, Uien f 0.55 a 0.80, alles per half hectoliter. LEIDEN, 23 November. 14 Stieren, f 45 a 112 per stuk. 260 vette Ossen en Koeien, f 120 a 285 per stuk of 50 a 64 cents per kilogram. 192 Varekoeien, f 95 a 204 per stuk. 152 Graskalveren, f 14.a 50 per stuk. 32 vette Kalveren, f 40 a 81 per stuk of 70 a 90 cents per kilogram. 12 nuchtere Kalveren, f 8.a 16 per stuk. 820 vette Schapen, f 19 a 39.per stuk of 50 a 55 cents per kilogram. 238 Weideschapcn, f 13.a 24.per stuk. Lammeren, f a per stuk. 18 magere Varkens, f 12 a 18 per stuk. 324 Biggen, f 3.a 8.per stuk. Veulens, f a en 4 Paarden, f 32 a f 44 per stuk. 214 Kalf- en Melkkoeien, f 96 a 238 per stuk. DEVENTER, 23 November, Hooi f 36 a 48 per 1000 kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. Marinetorpedoboot „Cerberus* is jl. Dinsdag te Cadix aangekomen. Volgens een particulier uit Oost-Indië ontvangen telegram, zou Zr. Ms. schroef- stoomschip „Zilveren Kruis" voor den dienst totaal afgekeurd zijn. De lijken van twee der op jl. Dinsdag verdronken matrozen van Zr. Ms. artillerie- instructieschip „HetLoo" zijn gisterenmorgen aan den Zuidwal in de haven alhier drijvende gevonden en naar het Marine-Hospitaal vervoerd. De Minister van Marine bevindt zich wel. Z. Exc. neemt steeds in beterschap toe. De Engelsche stoomboot „Alert," met vee en stukgoederen van Harlingen naar Huil bestemd, is gisteren wegens ruw weêr en hooge zeeën alhier binnengeloopen en heeft het aan boord hebbende vee ontscheept, hetwelk tijdelijk in de gehouwen van de werf „De Hoop" word gestald. Door de Garnizoens-voedingscommissie alhier werd gisteren openbaar herbesteed de levering van gerookt spek, ten behoeve van de menages der alhier garnizoen hou dende troepen, gedurende het jaar 1889. Er was slechts één inschrijvingsbiljet ingekomen, en wel van den heer J. W. Coer, te Deven ter, ad f 59.90 per 100 kilogram. Bij de aanbesteding op 1 dezer was de heer Coer laagste inschrijver, ad f 60.90 per zelfde hoeveelheid. Bij het heien voor eenige werken aan het Rijkskrankzinnigengesticht teMedemblik, brak jl. Woensdag de ketting van den toe stel, en viel het wiel met al zijne zwaarte op het hoofd van den heibaas, die onmiddel lijk een lijk was. De ongelukkige, P. De J. van hier, laat eene vrouw met vier kinde ren na. Naar wij vernemen, is dezer dagen op het strand nabij Callantsoog een lijk opgevischt, dat vermoedt wordt het lijk te zijn van den zeemilicien, die bij het baden in de Noordzee indertijd is verdronken. Gisterenavond hield het Bestuur der Vereeniging voor het organiseeren van Volksbijeenkomsten alhier eene vergadering in het lokaal „Tivoli". De in dit seizoen alsnog te houden bijeenkomsten, waarvan de eerstvolgende zal worden gehouden op Woensdag 19 December a. s., werden gere geld. In de afgifte der entrée-kaarten zal, volgens besluit der vergadering, eenige wijziging worden gebracht, tengevolge van de zeer talrijke aanvragen om bewijzen van toegang voor iedere bijeenkomst te bekomen. Aan 't einde der werkzaamheden werd, op voorstel van een der leden, besloten, dat het Bestuur der Vereeniging voor het or ganiseeren van Volksbijeenkomsten het initiatief zal nemen voor de vorming van eene Commissie tot het organiseeren, in Mei van 't volgend jaar, van eene plaatselijke feestviering ter gelegenheid van 's Konings 40jarige regeering. Tevens werd het be sluit genomen, om bij de samenstelling eener Feestcommissie eenige andere burgerlijke en militaire personen in deze gemeente uit te noodigen, mede het lidmaatschap dier Commissie te aanvaarden en tot het wél slagen van het plan mede te werken. Onder de leiding van den heer F. J. Poutsma, schoolopziener in het district Haar lem, wordt heden, in het lokaal der Industrie school aan de Kerkgracht alhier, het 1ste gedeelte (schriftelijk) van het vergelijkend examen gehouden, voor de vervulling der vacante betrekking van hoofd der Gemeente school No. 1 (op het Koegras). Van de 28 sollicitanten, die zich hadden aangemeld, wordt door 24 aan 't examen deelgenomen. Op de voordracht ter benoeming van een tweeden onderwijzer aan een der openbare lagere scholen te Amsterdam komt voor de heer H. Uurbanus Pz., alhier. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. aan den Hoorn op Texel door den heer G. Leffcf, emer.-predikant te Haarlem. In de door den gemeenteraad van Barsingerhorn vastgestelde algemeene politie verordening is o. a. de volgende bepaling opgenomen Zij, die binnen- de gemeente met rijwielen op de wegen rijden, moeten bij het ontmoeten van paarden, onverschillig of zij al dan niet zijn aangespannen, hunne rijwielen op een afstand van minstens 25 M, ter zijde van den weg doen stilstaan, tot die paarden hen voorbij zijn. Indien wielrijders paarden achterop rijden en dezen willen voorbijgaan zullen zij aan de berijders of geleiders daarvan intijds van hun verlangen door aanroeping moeten kennis geven en hen in de gelegenheid stellen hunne paarden te doen stilstaan; in dat geval moet het rijwiel onbereden voorhij gevoerd worden. De burgemeester heeft de bevoegdheid deze bepaling te schorsen, en maakt dan den tijd gedurende welken op de wegen, waar voor de schorsing uitgesproken wordt, open lijk bekend. Voorts is in deze verordening een hoofd stuk gewijd aan de politie op den kinderar beid.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2