fi i fc uitreiken. Die plaatselijke conyté's moesten gevormd worden uit die Vak vereen {gingen, welke zich bij het denkbeeld aansloten, en de Voorzitter van A. et 1." deelde dan ook mede, dat van die Vereeniging in Den Haag de eerste pogingen zouden uitgaan, met uitnoodiging om elk in zijne 'gemeente het oprichten van comité's te bevorderen. Hem werd door verschillende afgevaardigden de dank overgebracht voor het bestuur van „A. et I.", van al die Vereciitgingen, -die den betoonden ijver tot bereiking van het gemeenschappelijk doel op hoogen prijs stelden. De vergadering ging daarna uiteen. De Regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot voorkoming van bedrog in den boterhandel.' Het doel is om de onderscheiding te bevorderen tusschen natuur- eu kunstboter door duidelijke aanduiding van het surrogaat ter onderscheiding van het echte product. De nieuwe regeling wil bedrog voorkomen, ook ter bescherming van de zuivelbereiders tegen oneerlijke concurrentiezij beoogt geene belemmering van den handel in marga- rineboter; op de verpakking der surrogaten moet vermeld staan dat het product een surrogaat is. De winkelier die bewijst dat een bij hem gevonden surrogaat hem als boter was geleverd, wordt niet vervolgd. Bepalingen omtrent handel in kunstkaas acht de Regeering nog niet noodig. Het voorstel tegen bedrog bij den verkoop van levens middelen wordt ingetrokken. Thans is definitief bepaald, dat het 42ste Ncderlandsch Landhuishoudkundig Con gres te Bergen-op-Zoom zal worden gehouden van 22 tot 26 Juli 1889. Tweemaal in eene week tijds richtte het onweder in den polder de Schermer onheil aan. Dinsdag 20 dezer werd een koopman uit Alkmaar, op den Westdijkdes ■polders, door den bliksem gedood, en in den afgeloopen nacht ten half twaalf ongeveer, werd een huis aan den Stompentoren er door getroffen, dat tot den grond toe af brandde. De bewoner, winkelier en koster der Herv. gemeente, wist slechts zijne in bewusteloozen toestand verkeerende vrouw, zijn paard en eene aan de kerk belioorende feldsom te reddenzijn eigen geld en al et overige moest hij ten prooi laten aan de vlammen. Het eenig gedicht, door Jan Van Beers, den veelbetreurden Vlaamschen zanger, nage- gelaten, zal in het December-nummer van „De Gids" verschijnen. Het is getiteld: z/Dc idylle van Vader Mattliijs." Tot lid der Prov. Staten van Noord holland is bij herstemming te Amsterdam gekozen de heer H. C. A. Hennv (cand. der lib.), met 4100 stemmen. Op den heer Bonnike (R.-Kath., tevens cand. der anti- revol. en radicalen) werden 2865 stemmen uitgebracht. Door den aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland is dd. 17 November aan den Paus een Latijnsch adres gezonden, waarvan de vertaling is als volgt: Allerheiligste Vader! De bisschoppen verlangen door dit adres openlijk te betuigen, dat zij, over de alge- heele handhaving van de waardigheid en het gezag des Roomschen Leerstoels, met be slistheid vasthouden en uitspreken wat de Katholieke wereld belijdt: dat, tot volledige uitoefening der apostolische rechtsbevoegdheid en van het leeraarsambt, de Roomsche Opper priester eene macht noodig heeft, die, aan niemand ondergeschikt, waarlijk zelfstandig isen dat mitsdien door Gods bijzondere beschikking de opvolgers van den H. Petrus schuldigen. Ze liep met het horloge in de hand en luisterde aan het venster, of de wes tenwind het fluiten van de locomotief soms tot haar overvoerde. „Daar is de trein!" zeide zij tot Lucie. //Als hij nu niet komt, dan dan Onbeweeglijk bleef zij bij liet venster Staan. Toen het geratel van de wielen haar oor bereikte, werd ze even wit als baar japon, en toen de open landauer het voorplein op reed, en de groote, krachtige man, die achterin zat, vol blijde verwachting naar haar opkeek, overviel haar een siddering en leunde ze als half bezwijmd tegen Lucie's schouder. De bleekheid was nog niet van haar gelaat geweken, toen hij met vlugge schreden de kamer binnentrad en met uitgestoken handen op haar toesnelde. ,/Hoe zal ik mij verontschuldigen, Hor- tense? Ik kwam te laat aan den trein, maar buiten mijn schuld. Op weg naar het station brak een wiel van mijn rijtuig; om met den eersten trein te kunnen vertrekken, was ik door het bosch gereden een korter, maar, zooals bleek, een onbegaanbare weg. Daardoor liep ik ook den tweeden sneltrein mis en moest nu een gewonen voor lief nemen. Neem mij niet kwalijk!" zeide hij nog eens, terwijl hij hare fraaie handen met kussen bedekte. Allengs keerde de kleur op hare wangen terug maar ze kon niet liegen en zeide dus ook niet: //Ik heb mij bezorgd over je ge maakt." Zij zeide alleen: //Daar had iets ergers kunnen gebeuren dan liet breken van een wiel, Waldemar. Laten wij nu naar groot papa gaan. Lucie, die naar hare eigen kamer was ontsnapt, ontmoette het jonge paar eerst aan de tijdelijke macht hebben verkregen welke bij den tegenwoonfigen toestand der maat- schappij voor eene goede, eene onbelemmerde leiding der Kerk en der zielen alleszins noodzakelijk is en, onberekend den wettigen oorsprong en d«- uitnemende en verscheidene titels, onschendbaar moet zijn volgens bet duidelijk gebleken raadsbesluit der Goddelijke Voorzienigheid. Nu den II. Stoel aanhoiuleud zware slagen treffen en nog bitterder leed te duchten is, kunnen zij niet anders dan, met de overige bisschoppen der Katholieke wereld, de be tuiging van liefde en verknochtheid herbalen en opnieuw wraken al wat wederrechtelijk gepleegd is of nog gepleegd zal worden tegen den Apostolischen Stoel. Zij protesteeren alzoo en komen op tegen de kwelling die Z. II. sinds de omverwerping van de tijdelijke macht des H. Stoels heeft te verduren, eene kwelling, met den dag harder, met den dag minder overeen te brengen met de vrijheid der apostolische bediening. En plechtig verklaren zij, dat de Paus van Rome, door geweld van wapenen beroofd, in dezen toestand //meer in vreemde dan in eigen macht" zijn oppergezag geenszins veilig kan uitoefenen, en alzoo de gansche Katholieke wereld, naar best vermogen, moet samen werken, opdat het Hoofd der Kerk in dien toestand hersteld worde, waarin het raads besluit der Goddelijke Wijsheid de Roomsche Opperpriesters reeds vóór eeuwen geplaatst heeft, om vrijelijk en ongehinderd de macht, door Christus verleend, tot heil der volkeren aan te wenden. Dit betuigende, vragen adressanten den II. Vader, zich hiervan te willen verzekerd houden, dat het Katholieke Nederland in het beoefenen van dien plicht een niet gering aandeel voor zich zal eischen, dewijl ~bij ondervinding is gebleken dat de geloovigen hier te lande, zoo dikwerf het den II. Stoel geldt, op bewonderenswaardige wijze met hunne herders samenstemmen en met des te meer volharding hulp bieden, hoe meer gevaren de Paus omringen. De samenkomsten van het Heilsleger veroorzaakten te Hoorn wederom wanorde lijkheden. Op een paar plaatsen werden ruiten ingeslagen, en met roode doeken aan stokken gebonden, trok een woelige troep opgeschoten jongens door de straten. Jl. Maandagavond was een dergelijke op loop zoo talrijk, dat de politie versterking moest aanvragen hij de militaire macht, om de hoofdstraten vrij te houden. F. Van Horn, de conducteur der Ainster- damsche Omnibus-Maatschappij, die vóór eenigen tijd moord pleegde op een hoofd conducteur dier Maatschappij en daarna zich zelf verwondde, is jl. Dinsdag uit het buiten gasthuis te Amsterdam, alwaar hij verpleegd werd, ontslagen en naar de gevangenis over gebracht. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren met algemecne stemmen concessiën verleend voor de electrische verlichting van de Kal verstraat aan de Maatschappij //Electra", en aan de Nederlandsche Electriciteit-Maat- schappij voor een blok van 2700 meter om trek, met het café Krasnapolsky tot centrum. In de cantine der genie te Utrecht is ingebroken. Er werd uit een trommel f 210 in geld gestolen. Drie zilveren horloges liet de dief er hangen. Friedr. W. Von Trub, gewezen her bergier te Harderwijk, is door de Rechtbank te Bern tot een jaar gevangenisstraf en 600 francs boete veroordeeld, wegens het aan werven voor den Hollandschen krijgsdienst. tafel. Hortense was stil; de bruidegom straalde van geluk. Hij sprak met den ba ron over de vooruitzichten van den oogst. De jonge Hamburger onderhield zich uit sluitend inet Mademoiselle, die niet bijzonder ingenomen met Hamburg was. Ze had. er, om de waarheid te zeggen, slechts vier-en- twintig uur doorgebracht en wist er zich, behalve een bord schildpadsoep, die haar uit stekend gesmaakt had, niets bijzonders van te berinneren. Maar Marseille dat was een andere stad! Het gelukte hem niet een gesprek met Lucie aan te knoopen. Dat bleeke meisje in haar zwarte rouwjapon en met die groote bruine oogen, die zoo wanhopig vóór zich uit konden staren, trok hem aan en schrikte hem af tegelijk. //Zóó iets kan men alleen in kleine steden ontmoeten," dacht hij bij zichzelf, ,/en in zulk een oud uilennest als dit huis schijnt te zijn. Ze moest maar eens in ons pret tig Hamburg komen dan zou ze wel rozen op de wangen krijgen!" Nu, misschien was ze morgen op het bruiloftsmaal wat spraakzamer. Hortense stond te twaalf uur in haar zwart, glinsterend toilet gereed en wachtte op haar bruidegom, met wien zij even be neden bij den baron wilde gaan, eer zij zich tezamen naar het gemeentehuis begaven. Lucie, die Hortense bij het aankleeden had geholpen, bracht de jonge vrouw juist een glas wijn; ze zag er zoo bleek, zoo lijdend uit. Daar trad Weber binnen. Hortense, die haastig een teug had ge dronken, ging hem tegemoet. „Ik ben klaar," zeide zij. Adieu, Lucie!" liet ze er op volgen, terwijl zij zich nog eens naar het Door Z. M. zijn goedgekeurd de Sta tuten van de Maatschappij tot bereiding van kaas ,/De Eendracht", te Zuidschermer, ge meente Akersloot, met een kapitaal van f9600, in 8 aandeeleu van f 1200. Directeur de heer II. Punt, Secretaris de heer J. Zeeman; commissarissen de heeren J. Koning, P. Groot en K. Zuurbier. Te Zeist heeft een zeer treurig voor val plaats gehad. In eene tapperij kregen twee jongelieden om een onbeteekenende oorzaak twist, welke zóó hoog liep, dat een zekere v. F. een mes uit den zak te voor schijn haalde en het zijne tegenpartij in het lijf stak, met het gevolg, dat deze zwaar gewond ter aarde stortte. Er is weinig hoop, hem in het leven te behouden. De dader werd onmiddellijk in verzekerde bewaring genomen. Door de uitgevers Nijgh Van Dit- mar, te Rotterdam, werd van het Weekblad ,/Neêrlands Jeugd" van 17 November, een artikel bevattende 18131888, een nummer gezonden aan H.H. M.M. den Koning en de Koningin voor II. D. Dochter H. K. H. Prinses Wilhelmina; zij mochten naar aan leiding daarvan het navolgend vereerend schrijven ontvangen: Het Loo, 19 November 1888. ,/Ter voldoening aan de bevelen van Hunne Majesteiten den Koning en de Koningin heb ik de eer U, uit Hunnen naain en uit dien van H. K. H. Prinses Wilhelmina zeer te bedanken voor de aanbieding voor de Jeug dige Prinses van een exemplaar van uw tijdschrift „Neêrlands Jeugd" waarin voor komt het hoogst belangwekkend opstel, ra kende de op 17 dezer te Rotterdam her dachte gebeurtenissen, welke in 1813 plaats hebben gehad bij de afschudding der Fransche heerschappij in Nederland. De Generaal-Majoor, Adjudant en parti culiere Secretaris van Z. M. den Koning, waarnemend Secretaris van Hare Majesteit de Koningin, (Ingezonden.) II. Du Monceau. Waar men ook mocht verwachten planten te zien groeien, zeker allerminst op een telegraafdraad. Toch doet zich dit geval voor. Een reiziger verhaalt naar de „Tagl. Rundschau" meêdeelt dat hij in Brazilië, niet ver van llio de Janeiro, de telegraafdraden bedekt vond met een menigte mistels, zoodat men van verre zou meenen, dat er franje aan hing. Eerst meende hij dat dit verschijnsel moest geweten worden aan plantaardige overblijfselen, wortels, enz., die tengevolge van een overstrooming op den draad waren blijven hangentoen hij evenwel nader kwam, zag hij dat deze onder stelling valsch moest zijn, daar de telegraaf draden veel te hoog waren om bij een over strooming door het water te worden bereikt. Het bleek dan ook dat het mistels waren, die in den draad waren vastgegroeid en in lange franje naar beneden hingen. Gelijk men weet is de mistel een woeker plant, die zich op verschillende boomen vast hecht. Een der in Brazilië groeiende soorten geeft groote bessen, die door allerlei vogels met graagte worden gegeten. De zaadkorrels van deze bessen geraken door de uitwerpselen der vogels bij wijlen op den telegraafdraad, waar zij wortel schieten en zich verder ont wikkelen. Natuurlijk worden ze hier niet lang geduld, maar gewoonlijk zorgen de vogels spoedig voor een nieuwen aanwas, en aan hun ijver is het dan ook te danken, dat de telegraafdraden in Brazilië bijna geregeld van deze ongewone versiering voorzien zijn. Beeldspraak. ;/In de groote woestijn der rijmelarij is echte poëzie eene oase". meisje omwendde. „Adieu, Hortense!" antwoordde Lucie met tranen in de oogen en voegde er in haar hart bij//Moge 't een gelukkige gang voor je zijn Toen zij op het punt stonden van de deur uit te gaan, kwam Peter hen met een brief tegemoet. //Voor mijnheer Weber. Hij is door koeriers Waldemar wierp een blik op het adres en schudde het hoofd. z/Één moment!" zeide hij tot Hortense, die twee stappen achteruit was geweken, en opende het couvert, met het gelaat naar haar toegekeerd. Het bevatte een gedrukt papiertje, oogenschijnlijk een uitgeknipt dag bladartikel, en terwijl hij het las, steeg een donkere gloed hem allengs naar het aange zicht. Hij draaide het papier om en om, en las het nog eens. Daar heerschte een pijnlijke stilte. Hortense stond voor dem spiegel en strikte de banden van haar hoed Lucie zag, hoe hare vingers trilden en hoe zij de oogen onafgewend niet op haar eigen beeld, maar op dat van den lezer hield ge vestigd, dat het spiegelglas weerkaatste. Hij was nu niet meer rood, maar bleek, en op zijn voorhoofd vertoonde zich een dikke blauwe ader. Langzaam stak hij het ge drukte papier benevens het couvert in den zak van zijn zwarten rok en wendde zich vervolgens tot Hortense. „Excuseer dit oponthoud!" zeide hij bedaard, terwijl hij haar den arm bood. En toen hij haar in de oogen zag, waaruit alle leven scheen geweken, vroeg hij: „Mankeert je iets?" „Wel neen!" antwoordde zij, diep adem halend, en ging hem vóór, de deur uit. (Wordt vervolgd.) Buitenland. Generaal Ilertenstein, Pi^jsident der Zwitsersche Confederatie, is overleden. Monro, chef van het Londensche detec tive-departement, is tot algemeen hoofd der Londensche politie benoemd als opvolger van sir Charles Warren. In het Harzgebergte sneeuwt het reeds zoodanig, dat voor het postverkeer tusschen Clausthal en Andreasberg thans reeds van de slede gebruik gemaakt wordt. tDe moordenaar van den Ilamburgschen expediteur Ilulseberg is wel bekend, maar nog niet gevangen genomen. Het is een jongmensch uit Giessen, Staudt of wel Dau gebeeten, die sedert eenige dagen kamers had gehuurd in de Altstixdter Neustrasse. Hij had Ilulseberg daar bescheiden om hem Amerikaansch geld in te wisselen en heeft hem daar vermoord en beroofd. Na hem 11,000 mark, horloge, ketting en ring te hebben afgenomen, stopte hij het lijk in den koffer en vertrok. Onderweg bestelde hij een kruier om den kofter naar een boot te brengen en gaf daarvoor drie marken. Het bloed dat uit den koffer lekte bracht tot het eerste vermoeden van de misdaad. De misdadiger is jl. Zaterdag met den trein van 10.14 uit Hamburg vertrokken met een kaartje tot Amsterdam. Zondagavond was er van zijn arrestatie nog niets bekend. Saralx Bernhardt heeft zich 19 dezer van Pesth naar Bucharest begeven, van waar zij haar kunstreis naar Konstantinopel en tot Alexandrië in Egypte zal uitstrekken. Zij heeft de Hongaarsche hoofdstad niet verlaten zonder aan de schatkist 20 florijnen te hebben moeten afstaan voor de hondenbelasting. Zij wordt nl. op haar kunstreis door 4 honden vergezeld. Adeline Patti is inet haar man, den zanger Nicolini, jl. Zaterdagavond te Parijs aangekomen. Zij zou gisteren en voorts 1, 3 en 7 December a. s. optreden. In Amerika maakt men toebereidselen om de groote zonsverduistering waar te nemen, welke op Nieuwjaarsdag in de Westelijke Staten zichtbaar zal zijn. Dat eene totale zonsverduistering in het begin van het jaar plaats heeft, is zeldzaam. De laatste maal was dit in 1682 het geval en het zal niet weder plaats hebben vóór 2161. Te Parijs wist een berooid tandmeester, Steel genaamd en zich uitgevende voor een Amerikaan, een patiënt, die een kies wilde laten trekken, over te halen, om zich met chloroform te laten bedwelmen. Toen de beklagenswaardige bijkwam, bevond hij zich nog steeds in het bezit van zijn kies, maar was de tandmeester, benevens zijne portefeuille, waarin 5000 francs, verdwenen. Benoemingen, enz. Aan den schout-bij-nacht J. 11. A, l)e Josselin de Jong eu aan den kapt.-luit. ter zee W. M. E. Bervoets is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen, respectievelijk van com mandeur der 1ste kl. en van ridder der 3de kl. van de Dannebrogs-orde, hun door Z. M. den Koning van Benemarken geschonken. Be adelborst 1ste kl. C. Witsen Elias, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Van Galen", is 26 dezer overgeplaatst in dc rol van Zr. Ms. wachtschip alhier. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) Barometer Windrichting mM. C. O eu tracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 zw. 7 k. 748.66 - 10.74 8.0 f2.1 29 8 otz. 750.95 - 8.55 4.8 -0.2 29 12 0. 3 750.38 - 9.12 5.3 -0.5 Toestand! van Weersgesteldheid. O P de zee. 28 12 0.77 wein. gv Helder, bewolkt, mooiweer. 29 8 0.90 Slechtw. Bewolkt, beneveld, mooiweer. 29 12 0.89 Bewolkt, mooiweer. Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. OndertrouwdGeene. Gehuwd: C. Postma en N. lloenson. W. v. Lith en H. Kwant. B. Koppen en C. B. Hoogcn- bosch. A. Bob cn C. Leliveld. P. J. Wagner en II. Zwart. R. v. d. Zee en J. Bijl. BevallenJ. E. Stecher, geb. Kramer, D. J. Zwanenburg, geb. Klaasse, Z. C. T. Kohncrt, geb. De Jong, D. M. B. Muller, geb. Schraver, Z. C. Schenk, geb. Prins, Z. M. A. F. C. F. J. Schol ten, geb. Hees, Z. Overleden S. B. Schrijver, geb. Van Embden, 84 jaren. G. J. Kist, 2 jaren. I. Braaksma, geb. Peaux, 78 jaren. GEMEENTE TEXEL, van 22 tot 28 November. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geboren Grietje, dochter van Adriaan Kees en Barbara Slaman. Elisa Catharina, dochter van Johannes Be Waard Jsz. en Anna Maria Molenaar. Comelis, zoon van Jacob Bas Cz. en Grietje Plaats man. Tijs, zoon van Sijbrand Van der Sterre en Pietertje Koorn. OverledenBarber Leijcn, gehuwd met Jan Roeper Dz., 34 jaren. Michiel Wilhelm Bakker,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2