nog f 30,000 noodig. Zij hoopt die te vinden. Verschillende aanwezigen teekenden op een lijst voor meer of minder groote sommen. De „Zutf. Crt." verneemt, dat de Minister van Buitenl. Zaken zich tot onzen fezant te Berlijn heeft gewend, om weder en onbelemmerden invoer van ons vee van de Duitsche Regeering te verkrijgen. Het resultaat van die bemoeiingen is, dat voor het oogenblik het verbod //beperkt is tot herkomsten uit Gelderland," m. a. w. dus, dat het Nederlandsclie vee in Duitschland mag ingevoerd worden, wanneer dit niet uit Gelderland afkomstig is. De oorzaak hiervan zal wel zijn, dat het bewuste stuk vee, volgens verklaring der Duitsche autoriteiten, uit deze provincie, en wel uit Almen, afkomstig is. Van zeer bevoegde zijde wordt hierom trent het volgende opgemerkt: „Wat betreft het intrekken van de ver leende vergunning tot invoer van fokvee uit Nederland in Duitschland, wegens het voor komen van een geval van longziekte, kan worden bericht, dat, zoo het longziekte mocht geweest zijn, hetgeen niet denkbaar is (omdat in Nederland die ziekte thans niet voorkomt, maar waarschijnlijk aan longontsteking moet worden gedacht), het ingevoerde rund niet uit Zutfen of de omstreken herkomstig is." Uit Batavia wordt dd. 3 November jl. gemeld „De berichten uit Atjeh luiden gunstig wat de rust betreft. Bijna geen schot is op onze bezetting gelost in den tijd van 214 October. De gezondheidstoestand is echter helaas ongunstig en de berri-berri woedde hevig. Dagelijks werden gemiddeld 26 lijders in het Hospitaal opgenomen, waarvan gemid deld ruim 12 met berri-berri." Uit het Groot Militair Hospitaal te Batavia meldt men, dat na de laatste, van Atjeh aangekomen bezending berri-berri- lijders, het totaal aantal patiënten het onge hoord hooge getal van 700 bereikt heeft. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tegen de prostitutie heeft thans medegedeeld, dat het Nationaal Congres voor Nederland op 30 April 1889 en drie volgende dagen te Amsterdam zal gehouden worden. Terwijl in Groningerland blijkt, dat de granen in gewicht zeer beneden de verwach ting zijn gebleven, zoo zelfs, dat hier en daar de rogge onverkoopbaar is, en in Drente dit artikel nauwelijks voor de broodbakkerij in aanmerking komt, is dit jaar de boekweit- oogst, zoowel die op zand- als op veengrond, uitnemend geslaagd, en bekomen de boeren p. m. f 6.6.50 per hectoliter, een prijs, die in geen jaren bereikt is. 5 Men schrijft ons van Texel, dd. 3 dezer „Bij de op heden gehouden stemming van twee leden voor het Waterschapsbestuur „de 30 Gemeenschappelijke Polders" alhier zijn opgekomen 170 kiezers. Herkozen werden de aftredende leden, de heeren C. Bz. Bakker en P. Jzn. Roeper, respectievelijk met 149 en 120 stemmen." De heer A. Maagh Kniphuizen, predi kant te Abbekerk en lid van de Synode der Ned. Herv. kerk en van het provinciaal kerkbestuur van Noordholland, herdacht gisteren den dag, waarop hij vóór 40 jaar het predikambt aanvaardde. De nestor der Hervormde predikanten, dr. L. Proes, te Leeuwarden, is jl. Zaterdag, na een diensttijd van ruim 59 jaren, op 83jarigen leeftijd emeritus geworden. Jl. Zaterdag is de nieuwe dienstrege ling op de spoorweglijn EnkhuizenAmster- blijft Selma toch?" z/Ik groet u," zeide Mademoiselle. „'t Wordt mij hier buiten te koel. Dokter, ziet ge bezwaar in die flauwte van den baron?" „O neen! Hij zal wat tegen het afscheid hebben opgezien. Toen ik heenging, sliep hij rustig. Maar mag ik u even thuis brengen?" Mademoiselle dribbelde in haar ruischende zijden japon naast Alfred voort, nog inwendig boos over die bekrompen, kleinsteedsche be schouwingen. Hij liep langzaam, den hoed in de hand, alsof hij het te warm vond om hem op te zetten, zonder te spreken en slechts nu en dan een //Goedenavond!" be antwoordend, dat hem hier of daar van een bank voor een huisdeur werd toegeroepen. Toen zij het hoekhuis van de Waterstraat, de apotheek De Gouden Olifant voorbij kwamen, zagen zij een groote, licht gek leed e gestalte deze verlaten, en bij het heldere schijnsel, dat door de ramen naar buiten viel, herkende Arend juffrouw Mehnert, de logé van zijne moeder. Zonder hem te zien, bleef zij staan en keek met een gelukkig glim lachje achterom naar het venster, waarachter een knap jonkman met een zwart kneveltje bezig was een medicijnflesch van stop en etiquette te voorzien. En daarop verdween zij met vlugge schreden in de richting van zijn huis. //Goeden nacht, mille remerciments, dokter!" zeide Mademoiselle, voor de groote poort stilstaande. //Vergeet ons, eenzaam achtergeblevenen, niet!" „Slaap wel, Mademoiselle. Ik zal mijn plichten als lijfarts trouw vervullen." Toen hij terugkwam, stapte hij met een bedaard: „Goedenavond!" het prieel voorbij, van waar thans Selma's lichte japon hem dam in werking getreden. De eerste gewone trein uit Enkhuizen is een kwartier vervroegd, wat echter in dit seizoen minder aangenaam is, vooral voor personen, die van dien trein geregeld gebruik maken. Na 7.40 des voorm. kan men van de achtereenvolgende stations Bovenkarspel, Hoogkarspel, Westwoud en de halt Blokker niet eerder naar Hoorn ver trekken voor 2.45 des namiddags (uit Enk huizen). Zeer spoedig echter wordt de afhanke lijke positie der „Streekbewoners" verbeterd door eene uitnemende tweede verbinding EnkhuizenHoorn, de tramverbinding. De nieuwe postzegels van 7 4 cent zullen gebrand okerkleurig zijn, die van 22$ cent donker blauwachtig groen en die van 100 cent paarsch blauw. Binnenkort is een nieuw tooneelspel van Rosier Faassen, getiteld: „Vrouwen in zaken", te verwachten. In den Parktuin te Amsterdam wordt thans eene complete kermis vertoond. Er staat daar eene groote schiettent, het thé&tre mecauique van Couprant, een groote draai molen, beignets-, wafel- en poffertjeskraam; voorts eene tent met nouga montelimart, een sigarenkiosk, een tentje met eene waar zegster en een met eene doorschijnende juffrouw. Het voornemen bestaat eiken dag reeds te 12 uren met al die vertooningen aan te vangen,- om dan 's nachts 12 uren te ein digen. Woensdags en Zaterdags worden van 2 tot 4 uren voor de kinderen de prijzen verlaagd, en gedurende Januari, Februari en Maart zullen in het zomertheater op die dagen door Merkel bach dissol ving views worden vertoond. Uit berichten, medegedeeld aan de „N. Rott. Crt.", blijkt dat te Grave een viermanschap bestaat, dat er zich op toelegt door allerlei listen de handelswereld op te lichten. Men zij dus met St. Nicolaas op zijn hoede met bestellingen uit Grave maar ook met andere bestellingen. Elk jaar hebben er bij die gelegenheid oplichtingen door bestellingen van verdachte personen plaats. De Rechtbank te Middelburg verklaarde P. De Koeijer, van Ierseke, schuldig aan moord, gepleegd op vrouw Meijaard, en ver oordeelde hem tot 20 jaren tuchthuisstraf. Vergiftigd snoepgoed. Onder dit opschrift geeft het „Maandblad tegen Ver- valsching van Levensmiddelen en Handels artikelen" de volgende ernstige waarschuwing bij het St. Nicolaasfeest Vóór eenige dagen ontving de redacteur van het blad van den heer dr. M. K. Hen- geveld, arts te Hillegoin, eenige bruidsuikers en ulevellen ten onderzoek, daar zich na het gebruik daarvan ernstige vergiftigings verschijnselen (lievige brakingen en diarrhee, gevolgd door afgematheid) hadden voorgedaan bij eenige kinderen. Het bleek bij chemische analyse, dat de ulevellen gewikkeld waren in licht groen geglaceerd papier, hetwelk groote hoeveel heden arsenikzuur-koper (zoogen. Scheeles groen") bevatte (ruim 20 pet.!). Een der hevigste vergiften dus, in onmiddellijke aan raking met het suikerwerk! Wanneer men nu bedenkt, dat ulevellen en dergelijke ar tikelen (bijv. in den zak gedragen) zeer gemakkelijk vervloeien of aan het papier vast gaan kleven, is het licht te begrijpen welk een groot gevaar er bestaat, dat de zwaar vergiftigde kleurstof zich aan de suiker zal mededeelen. Wij raden ieder, die zijn kinderen snoep goed geven wil (en bij hoeveel honderd tegenscliemerde. „Alfredriep zijne moeder. „Mag ik mijn lamp hebben," klonk het van de huisdeur terug. „Ik moet werken." Dietje bracht haastig het verlangde, liet de gordijnen vallen en verwijderde zich bijna onhoorbaar. En daarop zette hij zich voor zijn schrijftafel aan een half afgewerkt stuk over den toestand van het drinkwater in de stad zijner inwoning en het aanleggen van een waterleiding; maar hij hield de pen in de hand, zonder haar in de inkt te steken. Ze ging dus niet terug naar die moeder- looze kinderen, ze had niet eens plan daarop gehadZe volgde Hortense als gezelschaps juffrouw, als vriendin, om in dat deftige huis een gemakkelijk leventje te leiden Hoe zou 't op Woltersdorf gaan! Daar maakte hij zich zoo waar alweer bezorgd over haar! Wat ging haar lot hém nog aan? En haastig doopte hij de pan in den grooten porseleinen inktkoker en schreef: „Zoo ontdekte ik gisteren bij mijn onderzoek van het water in de pomp bij het gemeentehuis een groote dosis salpeterig- zuur 't Was twee uur in den morgenstond, toen hij een streep onder zijn artikel zette, om zich te rusten te begeven. Acht dagen waren verloopen, toen Lucie een brief ontving, met Hortense's groot schrift op het adres. „Beste Lucie, Pak als 't u belieft je noodigste zaken bijeen en kom hier. We zijn al sedert twee dagen op Woltersdorf. Ik kon het te Frank fort niet langer uithouden bij al die voor mij geheel vreemde menschen, die mij als een mirakel aangaapten en van het eene diner duizenden is dat niet het gevalterdege toe te zien, dat de gekleurde papiertjes vooraf verwijderd worden, om ze niet in plaats van eene versnapering, ernstige, ja doodelijke ongesteldheden te bezorgen.... Onze onmiddellijk in het werk gestelde nasporingen hebben voorloopig tot het resul taat geleid, dat het vergiftige papier uit het buitenland afkomstig is. Het is hier dus weer hetzelfde geval als wij reeds zoo her haaldelijk constateerden. Wat een fabrikant in zijn eigen land voor zeker doeleinde niet verkoopen mag, wordt veilig naar het gastvrije Holland gestuurd! De personen, die dergelijke artikelen ge woonlijk aan bakkers verkoopen, werden door ons ingelicht en zijn voornemens voortaan uitsluitend gi/tvrije artikelen te vragen. Wij raden dit ook den bakkers ernstig aan, zoowel wat het ulevellenpapier betreft als de andere ter kleuring en versiering van gebak, enz. aangewende stoffen. Te Geldermalsen zijn, in tegenstelling met andere gemeenten, de jaarwedden der onderwijzers verhoogd, en wel met f 25. -Een inwoner van Hoensbroek (Limburg) die bij testamentaire beschikking zijne spaar penningen aan de R.-K. parochiekerk aldaar had vermaakt, had tevens bij uitersten wil bepaald, dat zijn lijk in „grande tenue" moest worden begraven. Aan zijn verlangen werd voldaan. In lakensche broek en jas, wit vest en kousen, fraai gekraagd en gedast, ging hij de kist in. Alleen de cylinderhoed, expresselijk daartoe te Maastricht gekocht, moest wegens gebrek aan ruimte buiten gesloten blijven. Sint-Nicolaas is een Heilige... zoo er in uwe gave niet wat geest en vernuft is ge mengd zoo niet uit de gave zelve blijkt: of dat wij iets voor een ander overhebben... of dat wij een goed gevoelig hart hebben... dan is de Heilige bcleedigd. J. P e Vries. State n-G e n e r a a 1. Tweede Kaïner. Oorlogttbegrootlug. In zijn Memorie van Antwoord omtrent Hoofdstuk VIII verklaart de Minister, in afwachting van het verslag der Staatscom missie niet zijne denkbeelden omtrent een nieuwe regeling van den dienstplicht te kunnen mededeelen. De stellige verzekering dat niet weder een noodwet tot verlenging van den diensttijd der militie zal worden ingediend, kan niet worden gegeven. Het eindcijfer is bij nota van wijziging verhoogd tot f 20,814,947. De verkorting van den diensttijd der mili ciens is nog te kort in werking om de uit komsten te kunnen beoordeelen; over het algemeen zijn de uitkomsten, verkregen van de vrijwillige oefening in den wapenhandel, bevredigend. Nog in den loop dezer zitting zal den in art. 148 der Grondwet gevorderde wet omtrent den staat van oorlog en beleg, de Kamer kunnen bereiken. Evenzoo het wetsontwerp, regelende het gebruik van eigendom tot het voorbereiden en stellen van militaire inundatiën. Voor eene alge- meene herziening der wet van 21 December 1853 (Staatsblad No. 125), kunnen de noodige grondslagen nog niet met voldoende zeker heid worden vastgesteld. Op de zaak van de aanwijzing van een algemeenen bevel hebber heeft de Regeering haar aandacht gevestigd. Voor aanschaffing van den majoorsrang is 't oogenblik nog niet gekomen. Intrekking der vergunning tot verkoop van sterken drank in de cantines verdient naar het andere meevoerden. Het eenige lichtpuntje is zijne moeder. Daarentegen verheugt hij zich in een jonggetrouwde zuster, die mij door hare nieuwsgierigheid in ééne agitatie bracht. Ze week niet van mijn zijde en had niets liever gewild, dan dat ik haar mijn gansche verleden had medege deeld, door photographische afbeeldingen op gehelderd. „Op wie lijkt ge, Hortense op je vader of op je moeder?" „Waar woont je papa tegenwoordig?" „Is hij op de bruiloft geweest?" „Hoe was je bruidsjapon gemaakt?" „Je vader was officier, niet waar?" Weber had natuurlijk na die lange af wezigheid hij heeft ons immers bijna een vol jaar nagereisd zooveel aan zijne mama te vragen en te vertellen, dat hij niet merkte hoe ik mij verveelde. Den vierden avond, dat wij daar waren, zeide ik dus dat ik weg wilde. „Waarheen?" „Dat is mij hetzelfde. Als we hier maar niet blijven." „Dan maar naar huis!" zeide hij. Ik geloof wel dat hij min of meer kregelig werd; maar dit liet ik onopgemerkt. Zoo kwamen we dus hier aan. Woltersdorf is nog precies eender, als ik het in de herinnering had; het prettigste oogenblik was, toen de goudvos en Hella, die den vorigen dag met Gerrit waren aan gekomen, mij tegenhinnikten, en mijn eerste gang was dan ook naar den stal. Je kamer heb ik van ochtend eens bekeken; voor de vensters springt en klatert een fon tein met eenige marmeren nimfen daarom heen, alles door oude lindeboomen overscha duwd 't is rococo, echt rococo. Kom maar gauw, Lucie. Laat Mina je koffers geen aanbeveling; de jonge en de mindere militairen worden er juist door teruggehouden van 't bezoeken van kroegen en plaatsen van nog minder zedelijk gehalte; het aantal straffen wegens dronkenschap vermindert juist tengevolge van drankverkoop in de cantines. Wel overweegt de Minister eenige algemeene voorschriften omtrent de wijze van verkoop en toezicht. Van een minder edele concurrentie met de militaire tehuizen is geen sprakedeze nuttige instellingen ondervinden veeleer steun van de comman danten. Verbod tot het dragen van wapenen buiten dienst, daartegen heeft de Minister overwegende bedenkingen, al zullen preven tieve en repressieve maatregelen tegen onver hoopt misbruik gestreng worden gehandhaafd. Iloogstbedenkclijk ware een verbodsbepa ling tot het geven van avond- en nachtper missie. Deze zaak moet aan de corpscom mandanten worden overgelaten. Omtrent bevordering van Zondagsrust, heeft hij nader voorschriften aan de autoriteiten gegeven. Overwegend bezwaar bestaat bij den Minister om terug te komen op het afgeschafte ge dwongen kerkgaan; dwang of pressie van de zijde der militaire overheid moet worden vermeden, maar de gelegenheid volkomen vrij zijn. Er is geen gratie verleend van een disci pliuaire straf aan een officier, maar de Koning heeft het Hoog Militair Gerechts hof doen weten, dat de beschikking van het Hof en de opgelegde straf behoorden te worden geroijeerd. Een wetontwerp zal worden gereed gemaakt tot voorbereiding van de voorziening in de behoefte aan paarden. Het onderzoek naar de levensmid delen is behoorlijk geregeld, op verbetering der toebereiding van spijzen wordt bijzonder de aandacht gevestigdgaarne zal de Minister bevorderen de spijziging der militairen aan tafels. Het vestigen van een militaire slach terij te 's Hage wordt voorbereid. Tegen de door den heer Seyffardt aanbe volen regeling van toelagen en traktementen van officieren, oppert de Minister bezwaren, ontleend aan de hoogere kosten, en een noodzakelijke nieuwe pensioenregeling. De Minister verdedigt voorts verschillende ge dane voorstellen of licht die nader toe. Een stelselmatige regeling van den postduiven- dienst voor tijden van oorlog wordt voor bereid en geleidelijk ten uitvoer gebracht. Op nieuwe schaal zal worden partijgetrokken van de welwillend aangeboden hulp van een aantal particuliere Vereenigingenals aan vulling alleen zullen militaire postduiven- stations worden gevormd. Te IJmuiden en te Pannerden of Westervoort zullen twee zulke stations worden opgericht. De proef neming met vélocipèdisten bij de oefeningen heeft zeer goed voldaanoprichting van een korps militaire wielrijders ligt voorshands niet in de bedoeling; de Minister rekent op de zeer te waardeeren vrijwillige medewer king van zeer bedreven en intelligente burgers jonge lieden. Indiening van een wets voorstel tot regeling van het militair onder wijs wordt zoodra mogelijk toegezegd, waar schijnlijk in de eerste maanden van het volgend jaar. Buitenland. De Duitsche „Reichsanzeigcr bevat eene bekendmaking van de Regeeringspresidenten te Osnabruck en Aken, waarbij de invoer van rundvee uit de provincie Gelderland zonder eenige uitzondering wordt verboden, wegens den invoer te Munster van een rund, dat aan longziekte leed. verder inpakken, die kunnen dan met mijn kasten en kisten verzonden worden. Tele- grapheer met welken trein ge komt; ge wordt dan van de halt afgehaald door je liefh. Hortense." Lucie stond reeds den volgenden morgen reisvaardig voor Mademoiselle Bertin. Deze had hoofdpijn en was in een aandoenlijke stemming. „Groet Hortense van mij, Lucie, en ver geet niet om te schrijvenBedenk, dat wij, de baron en ik, hier als in een grafspelonk leven en zeg dat Madame en Monsieur ver plicht zijn ons te bezoeken. Vaarwel! Ik zou je gaarne naar het station brengen, maar ik vrees dat mijn zenuwen niet daar tegen bestand zijn." Zij kuste het meisje goedendag en wendde zich snikkend om. Nu ging Lucie den baron vaarwelzeggen. Toen zij de deur opende, trof zij dokter Arend bij den ouden heer aan. „Ge komt afscheid nemenriep hij haar toe. Lucie had een reistaschje aan een riem over den schouder en een lichten mantel over den arm hangen. „Gezondheid, kind lief! Mijn beste groeten aan het kasteel Woltersdorf en zijn bewoners!" Zij durfde de oogen niet opslaan. „Adieu stamelde zij, den baron de hand toestekend, waarop zij zich schielijk om en naar de deur wendde. Ze hoorde, hoe Arend den stoel aanschoof, waarvan hij even was opgestaan, en bedaard den draad van het gesprek weer opvatte, zeggende: „Dat ben ik niet geheel met u eens, mijnheer van Meerfeldt Die diepe, vaste stem klonk haar nóg in de ooren, toen zij, reeds verscheidene mijlen van Iiohenberg verwijderd, het doel harer reis naderde. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2