Yoor St. Nicolaas. Koppen's Verkoophuis. Schillers Werke, 12 deelen, Goethe's Werke, 4.224, Heine's Werke, 3.90, Koster's Kleinen Winkel N.B. Buskruit (Crêpée) N°. 1 en Hagel, alsmede Schiet wedstrij d Pakhuis te huur gevraagd. Nicolaas Beets Gedenkboek De Keizer van Oostenrijk vierde Zon- J dag jl. den dag waarop hij 40 jaar geleden tot de Regeering geroepen werd. Hij vierde dien echter zonder openbaar vertoon in huise- lijken kring op het kasteel te Miramar, ter wijl de bevolking op zijn verzoek op geen andere wijze van openlijke deelneming aan dit feest getuigde dan door groote of kleine stichtingen met een wetenschappelijk of een liefdadig doel. Als zoodanig mag genoemd worden een som van 10,000 florijnen door den Hertog van Cumberland, van 11,000 gulden door den Marktgraaf Pallavicini, van 100,000 gulden door Baron Rothschild en van 80,000 door den Bohemer Tordy, te Rackowitz. Alles geschonken voor weldadigheid of voor volksonderwijs. De kroon spant echter Baron Moritz Hirsch, te Weenen, die twaalf mil- lioen francs schonk voor verbetering van het volksonderwijs en tot ondersteuning van nijverheid en landbouw in Galicië en de Bukowina. De Regeering heeft bereids machtiging tot het aanvaarden dezer jubilé- schenkingen gegeven. In het Huis der Afgevaardigden hield de Voorzitter Sinolka Zaterdag een redevoering, waarin hij 's Keizers 40jarige regeering herdacht. Hij zelf was het geweest, die in 1848 aan het hoofd van een deputatie uit den eersten Oostenrijkschen Rijksdag den Keizer geluk ging wenschen. Ook in het Hoogerhnis werd het jubilé Zrterdag herdacht. Doch hiertoe bepaalde zich dan ook het officiëele feestvertoon. Gisteren kwamen de Keizer en de Keizerin uit Miramar te Weenen terug. Op den 60sten verjaardag van den Zweedschen Koning (21 Januari 1889) zal de prijs worden uitgereikt, eenige jaren ge leden door den Koning voor een belangrijke ontdekking op het gebied der hoogere wis kundige ontleding uitgeloofd. Twaalf ant woorden zijn hierop ontvangen, nl. 7 in het Franscb, 4 in het Duitsch en 1 in het Ita- liaanscb, welke alle voor de wiskundige wetenschap hoogst belangrijk zijn. De jury bestaat uit een Franschen, een Duitschen en een Zweedschen hoogleeraar. Door het veiligheids-comité der wijken Whitechapel en Spitalfields is een nieuwe maatregel tot opsporing van den moordenaar van Whitechapel genomen. Eiken nacht zullen namelijk tien vrijwilligers de politie helpen op straat en in leegstaande huizen de wacht te houden. Zij zijn voorzien van een lamp, een fluitje en een knuppel. De groote manifestatie van den Pa- rijschen gemeenteraad op het kerkhof Père Lachaise bij het graf van Baud in had jl. Zondag plaats en gaf wel tot veel drukte maar tot geen verstoring der orde aanleiding. Aan den optocht werd door ongeveer 20,000 personen deelgenomen, met inbegrip der delegatiën uit de departementen; te 3 uur bereikte men het kerkhof. Op den weg, dien de stoet te Parijs volgde, gebeurde niets bijzonders; talrijke kreten van leve de Republiek weerklonken, doch de betooging had een zeer waardig karakter; alleen het laatste gedeelte van den stoet geraakte eenigszins in wanorde. Op het kerkhof hield de Voorzitter van den gemeenteraad een rede, ter bestrijding van het Boulangisme. Ook hier kwam geen incident voor eu het defileeren van den stoet was te 4| uur afgeloopen. Parijs hernam daarna zijn gewoon aanzien. De Fransche Regeering heeft, volgens de „Semaine Médicale," besloten een con cours uit te schrijven over de volgende onder werpen: Beschrijving der spelen en oefe ningen welke het geschiktst zijn om ingevoerd te worden in de scholen tot ontwikkeling der kracht en behendigheid der schooljeugd, met vermelding van de voordeelen, van de toepassing dezer spelen te wachten zoowel uit een moreel als uit een physiek oogpunt. Tot dit concours worden alleen toegelaten schrijvers van werken, deze onderwerpen behandelende, en zij die practisch waarge nomen hebben dat dergelijke maatregelen, onder hunne leiding toegepast, tot het hoogste doel hebben geleid. Het concours zal plaats hebben onder lei ding van den Minister van Onderwijs en 31 December 1889 worden gesloten. Slechts met eene geringe meerderheid heeft de Italiaansche Senaat het wetsvoor stel tot invoering van het stemrecht voor de vrouwen verworpen. De dames, zoo meldt men uit Londen o. a., laten ons tegenwoordig vrijwel zien dat zij er niet voor niets zijn. Zij laten zich afvaax-digen in de schoolcommissie, in de Graafschapsraden, en dingen zelfs naar plaatsen in 's lands vergaderzaal. De nieuwste onder neming harerzijds is de oprichting eener „Lady Guide Association, die zich voorstelt welopgevoede dames in staat te stellen haar brood te verdienen door haar als secreta rissen, boekhoudster en als gidsen aan te bevelen. Uit den titel der Verceniging blijkt dat vooral op het laatste het oog wordt ge richt. Als vreemde dames nu naar Londen komen kunnen zij zich voor een billijken prijs den steun verzekeren van eene in de stad bekende dame, die haar de goedkoopste winkels aanwijst, waarschuwt voor winkels die het geheele jaar door „in liquidatie'' zijn om aan dames die op „koopjes uit zijn slechte waren voor hooge pi'ijzen te slijten, en dergelijk werk. Men zal toegeven, dat er in dit opzicht plaats te over voor dames is en dat het denkbeeld even nieuw als practisch is. Oprichtster der Vereeniging is zekere miss Edith A. Davis. Vischbericht. Er bestaat weinig reilen om over de uitkomsten der afgeloopen week op visscherijgebied ontevreden te zijn. Hiermee zij niet gezegd dat het den vis- schers over het algemeen zoo bijzonder medeliep of dat er niet eens een enkelen dag onder door ging waar een luchtje aan was, integendeel, 't was ook nu nog lang niet alles rozengeur wat de vangst opleverde, maar de resultaten waren zóóveel voor- deeliger als die der vorige week, dat visschers en kooplieden en verbruikers al zeer ingenomen waren met een half ei, nu zij zich zoolang met een leegen dop hadden moeten tevreden stellen. Oók de ver bruikers die er evenveel behagen in scheppen om het /,zeebanket" te consumeeren als de visschers om het te vangen, want bij de miniatuur-aan voer van de laatste weken was er haast geen aan komen aan, en 'n mensch is toch zoo niet of hij wil zieh ook wel eens aan een versch visclije te goed doen. De visschers echter, wier fiuanciëele belangen zoo nauw met een goeden vangst samen gaan, hadden zeker wel 't meeste recht zich te verheugen, nu zij hun werk met een vrij goeden nitslag bekroond zagen, 't Waren hoofdzakelijk de korders, die beter zaken maakten, nu de scholvangst ongeveer vijfmaal meer opleverde dan de vorige weck, want schelvisch behoorde ter afslag nog altijd tot de bijzonderheden. Wel wareu er ook enkele beugers, die er rondweg voor uitkwamen dat zij best tevreden waren en anderen, die verklaarden, „dat 't wel slimmer kon", maar 't meerendeel had reden te zeggen, dat het nog „zuinig" was. En met de groote Noordzeevisscherij ging het tot heden nog niet veel beter. Een drietal sloepen P. R. 7, P. R. 4*2 en Z. W. 13 kwamen in 't begin der week binnen, met 't resultaat van drie weken visschens: een onbeduidend partijtje schelvisch en een stuk of wat kabeljauwen! Nu het stormweer ons evenwel tot nader den rug heeft toegekeerd, is 't niet onwaarschijnlijk, dat wij de volgende week op wat gunstiger resultaten kunnen wijzen; we willen het althans hopen en aan Sint-Nicolaas vragen voor onze nijvere visschers een goede vangst mede te brengen!- Ter afslag kwamen 10,210 schelvisschen, 120 kabeljauwen, 100 roggen, 20 tongen, 675 mandjes kleine schol, 360 manden schar en 3 tal haring; schelvisch gold f 20.50 a f 78.50 't hon derd, kabeljauw f 2.60 a f4.80, rog f 1.20 a f 1.50, tong 80 cent a f 1.per stuk, kleine schol f 3.40 h f 5.20 per mandje, schar f 1.10 a 75 cent per mand en haring f 6.15 per tal. ONTVAKTGENT Eene ruime keuze in Fratische, Engelsehe en Weener Nouveautést, Galanteriën, Jl ij o u ter i n, keurig bewerkte Artikelen in Nickel, Verguld, Ouivre poli, Olijf- en Palis sanderhout, Pluche in alle soorten. Lederwerken, als: Porte-monnaies, Sigarenkokers, Albums-, Zak-, Werk- en Handschoendoozen, enz. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) 2 12 3'12 412 7 k. ztw. zzw. zzw. wem. gv. Hol in z. Barometer Thermometer mM. C. Stand. Afw. Stand. Afw. 762.55 f 2.95 9.2 f3.7 763.88 f 4.18 8.2 f2.8 763.37 f 3.67 7.4 f2.8 764.60|t 4.90 8.0 f2.7 Weêrsgesteldheid. Benoemingen, enz. Benoemd tot burgemeester der gemeente Wierin- gen de heer C. J. J. H. Vau Kempen. Ingezonden. MIJN GELDELIJK OFPEE. Ik heb het gebracht, toen dezer dagen een paar jonge dames zich bij mij aanmeldden, om eene bijdrage in ontvangst te nemen voor den eerstdangs op te richten Kerstboom. Wie zou ook weigeren, als op die wijze een offer wordt gevraagd om kindervreugd te doen ontstaan op 't aanstaande Kerstfeest. Toch was het niet volkomen met mijn zin, dat ik een bijdrage schonk voor dat doel. Bezigheden hadden mij belet vroegtijdig genoeg een artikeltje te doen opnemen in een onzer plaat selijke couranten, inhoudende de opwekking en aansporing, om het oud-Hollandsche Sint-Nicolaas- feest in eere te houden, en niet al te veel toe te geven aan de uitheemsche, Duitsche gewoonte van 't oprichten van Kerstbooraen. 'k Had willen vragen, of zich niet een Comité van dames en heeren had willen vormen, met het doel om speel goed, versnaperingen en kleedcren hijeen te brengen door samenwerking van meergegoeden, om aan de kinderen van armen en behoeftigen een prettig en weldadig Sint-Nicolaasfeest te bereiden. Nu is het tot mijn spijt te laat, en ook het collecteereu voor den Kerstboom doet opzien tegen eene nieuwe aanvraag, die zoodoende minder kans van slagen heeft. Ongetwijfeld zou anders eene poging in 't belang van de kinderen der armen wel sympathie vinden. Er is iets dat in groote mate ter aanbe veling strekt van dit plan. Bij den Kerstboom verdeelt men zich, 't is heel natuurlijk, naar de verschillende gevoelens op godsdienstig en kerkelijk gebied; bij 't weldoen aan de arme kleinen kunnen allen zich vereenigen, zonder onderscheid van godsdienstige overtuiging. De liefdadigheid toch is als 't zonlicht, dat de lieve God over allen laat schijnen. Wellicht is een volgend jaar aan deze zaak uitvoering te geven, terwijl men nu individueel doe wat men kan, om ook in de woningen der armen Sint-Nicolaas-vreugde te doen heerschen. Op krachtige medewerking van vrouwen en jongedochters zal bi de uitvoering van 't geopperde plan wel gerekent kunnen worden. Helder, 29 November 1888. P. Lichtbewolkt, mooiweer. Helder, liclxtbew., onstuimig. Bewolkt, beneveld, goed weer. Idem Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen M. C. W. H, Telkamp, geb. Janssen, A. M. Rensen, geb. Jaspers, Z. H. C. N. Raadsen, geb. Weermeijer, D. G. De Vries, geb. Gerssen, Z. M. C. G. Oolbekkink, geb. Govers, Z. A. M. v. d. Heuvel, geb. v. d. Berg, D. OverledenJ. J. Zwart, 4 jaren. J. C. Dries- sen, 2 jaren. A. M. D. Lohman, 2 weken. GEMEENTE SCHAGEN, van 27 November tot 3 December. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden Geene. Bevallen Maartje Van Twuijver, geb. Rood, D. Stoomv.-MaatschappijNederland. Prins Frederik. 28 Nov. v. Southampton vertr. Soenda24 Nov. van Genua vertrokken. Prinses Marie. 22 Nov. van Suez vertrokken. Conrad20 Nov. Perim gepasseerd. Burgcm. den Tex 24 Nov. te Batavia aangekomen. Voorwaarts2 Dec. Carvoeïra gepasseerd. Sumatra2 Dec. Ito ca gepasseerd. Prins van Oranje. 3 Dec. van Suez vertrokken. Prins Alexander 2 Dec. van Colombo vertrokken. Koningin Emma 14 Nov. te Batavia aangekomen. PrinsesWilhelmina. Vertrekt 8 Dec. van Amsterdam. Prinses Amalia Vertrekt 22 Dec. van Amsterdam. 329ste Staatsloterij. Tweede klasse. Eerste lijst: No. 1373 f 400. Nos. 3319, 4748, 6869, 8327, 15682 en 20629 ieder f 100. Erratum. In het vorig nummer dezer courant staat in 't kort verslag dér jl. Vrijdag gehouden zitting van de Tweede Kamer abusivelijk in de mededeeling van de hulde, door den Voorzitter aan Z. M. den Koning gebracht: lichamelijke smet; dit moest zijn lichamelijke smart. Marktberichten. ALKMAAR, 1 December. 8 Paarden 40.— a 90.— 8 Koeien 40.— a 180.— 16 nuchtere Kalveren. 8.— a 16.— 426 Schapen 14.— a 24.— 73 magere Varkens n 11.— a 14.— 365 Biggen 3.— a 7.— 10 Bokken en Geiten. H 4.— a 10.— Kip-eieren per 100 stuks II 6.50 a 7.— Boter per kop ('s middags 12 uur) K 0.60 a 0.70 ALKMAAR, 3 December. 3 Koeien f 230.- a 270.— 63 vette Kalveren 40.— a 102.— 6 nuchtere Kalveren. 8.— a 16.— 569 Sehapen g 20.— a 36.— 264 vette Varkens per Kg. H 0.36 a 0.45 13 magere Varkens 10.a 13. HOORN, 30 November. 12 Koeien, f 140 a 260 en 899 Schapen, f 20 a f 32 per stuk. 110 Varkens, 34 a 44 cents per kilogram. Handel vlug. HOORN, 1 December. II.L. Rogge. f a Tarwe 7.50 a 8.— Gerst 5.— a 6.— Haver 3.— a 4.— Witte Erwten 10.— a 12.— Groene 12.a 14.— Grauwe 19.— a 20.- Vale 14.— a 16.— Bruine Boonen. 12.— a 15.— Karweizaad 10.a 11.— Mosterdzaad. 15.— a 17.— 22 Paarden 30.— a 250.— 36 Schapen 20.— a 25.— 1180 Lammeren 15.a 20.— 3 Kalveren 8.— a 18.— 35 Varkens 6.a 12.— 3 Zeugen 25.— a 34.— 160 Biggen 3.— a 6.50 7 5 Kippen 0.50 a 1.50 1750 koppen Boter, 5.2 lood. 0.50 a 0.60 900 Kip-eieren per lOOstuks II 6.a 6.26 Vervolg Nieuwstijdingen. 1808—1888. Met dank aan den Heere berichten wij, dat onze geliefde Vader PIETER VERMEULEN, Weduwnaar van T. KLEIN, en onze geliefde Moeder, MARTJE VERMEULEN, Weduwe van J. DRIJVER, als Broeder en Zustei*, den 6den December bun 80sten verjaardag hopen te hei'denken. Uit naam der gezamenlijke kinderen, behuwd- en kleinkinderen, D. VERMEULEN. Texel. D. DRIJVER. Heden overleed onze oudste lieve- I ling JANNETJE JACOBA, in den ouderdom van 4£ jaar. Helder, 2 December 1888. M. ZWART. J. ZWART—W1TSENBURG. I DANKBETUIGING aan familie en vrienden voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hunne 12£jarige Echt- vereeniging ondervonden. J. H. DE SMIT en Echtgenoote. Anna Paulowna, 4 December 1888. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen lieven PIETER, betuigen wij onzen harte- lijken dank. G. A. SONSTRAL. C. SONSTRAL—BURGGRAAFF. Helder, December 1888. 4 banden, f 3.90, 111 den Boekhandel van Berkhout de Co. Op de 4°/0 goudleening Rusland 1889, sti*ekkende hoofdzakelijk tot conversie der 5°/0 leening Rusland van 1877, worden tot 9 dezer inschrijvingen aangenomen ten kantore van den Makelaar in Effecten P. GROEN. Nieuwediep, 4 December 1888. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse „Van Galen", onder bevel van den kapitein ter zee G. J. Buyskes, is $en 2 dezer te Falmouth aangekomen. Aan boord was alles wel. De Marine-torpedoboot „Cerberus" passeerde 1 dezer Malta. De Minister van Marine is nagenoeg hersteld, maar heeft zijne werkzaamheden aan het departement nog niet kunnen her vatten. Het Engelsehe stoomschip „Balcari*es Brook", jl. Vrijdag na stranding in de Zuidergronden alhier binnengesleept, heeft, na door experts te zijn onderzocht, jl Zondag de reis naar Hamburg voortgezet. Beriont uit te S e h a g e n. Door een grooten inkoop extra goedkoope eerste soort KOESCHAREN, merk „Goldenberg" a f 3.25, franco per rembours f 3.50. Voorts: Koe-eaPaardenkettings, Stallampen en Lantaarns, Stal- en Graanschoppen, Graanmaten en Bascules, Boereu-, Bouw-, Dorsch-, Timmer- en Keukengereedschappen. IW ENGELSCHE VERHARDE HAGEL -»« A. KOSTER, Schagen. NATIONALE te ALKMAAR. De wedstrijd wordt gehouden in de baan van „Café Central." Er wordt geschoten met gladloopbuks of knmersehiet- cylinder, op een baan van 12 meter. De wedstrijd wordt gehouden 's Maandags van 12 tot 3 uur, Vrijdags van 7 tot 10 uur en Zondags van 2 tot 4 en van 710 uur; is aangevangen 2 December en eindigt den eersten Zondag in Maart. Een wijnhandelaar wenscht te Helder een Depót zijner wijnen te vestigen, en verlangt daartoe een Pakhuis te huren. Opgaaf van ligging, grootte en huurprijs per week worden onder letters V. S. ingewacht bij den Boek handelaar BERKHOUT C°. f 3.90, bij BERKHOUT Co., Boekh.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3