1 ADVERTENTIEN. Aanbesteding. Huis te huur gevraagd: thans voor de voltooiing van de stelling van Amsterdam in de eerste plaats wenscht voort te gaan met den aankoop van gronden en het maken van de zand ophoogingen langs den geheelen omtrek dier stelling. Deze wijze van werken moet in elk geval worden gevolgd om zoo spoedig mogelijk een geheel te verkrijgen, waarvan onder alle omstandig heden en zoodra mogelijk voor de verdediging des lands partij te trekken zal zijn. Behalve voor aarden werken in die stelling worden ook gelden aangevraagd voor de inrichting van de inundatie-middelen, keeringen, enz. Omtrent het oprichten van nieuwe of het wijzigen van bestaande poldergemalen ontvangt sedert 1874 het Departement van Oorlog geregeld kennisgevingen, waarna steeds een nauwgezet onderzoek plaats heeft. De Minister zegt naar aanleiding van de op merking, dat, ingeval van oorlog, van den Leidschen Rijn een nuttig gebruik kan wor den gemaakt, dat de beteekenis van dat vaarwater voor de defensie niet moet worden overschat, omdat er ook nog andere wegen beschikbaar zijn, zooals de spoorweg Utrecht- Woerden-Leiden. Er is nog machtiging verstrekt om een aanvang te doen maken met de zandophoogingen voor de werken bij Uitgeest en bij Beverwijk; de Minister heeft omtrent verschillende punten een nader onderzoek ingesteld. De post voor te nemen proeven omtrent bomvrije samenstellingen, zijnde f 50,000 op de loopende, en f 60,000 op de nieuwe begrooting, is bij nota van wijziging met f 25,000 verminderd, daar er belangrijke vereenvoudigingen kunnen aan gebracht woi'den. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Dinsdag 4 December 1888. Afwezig de heeren S. De Wit en J. Van Beusekom. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige zitting voor te lezen, die zonder op- of aan merking worden gearresteerd. Aan de orde is allereerst een suppletoir kohier der hondenbelasting voor een haltjaar tot een bedrag van f 10.hetwelk met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Daarna volgt de benoeming van eene vroedvrouw te Keinsmcrbrug, wegens ge vraagd en verleend ontslag van mej. G. M. Van BerkumEkers. Wijl genoemde verloskundige echter om bijzondere redenen op haar besluit om naar Zaandam te gaan is teruggekomen, solliciteert zij opnieuw naar hare vorige betrekking, zooals uit de voorlezing van een adres blijkt, door haar aan den Raad ingezonden. Aan gezien men 't blijkbaar over de bekwaamheid en verdiensten van adressante ééns is, volgt hare herbenoeming met algemeene stemmen. Als regentes voor 't Weeshuis wordt met algemeene stemmen herbenoemd mej. Kos Jimmink, die aan de beurt van aftreden was. HH. regenten hadden nevens haar op de voordracht geplaatst mej. S. SchenkBoon- acker. Nog wordt eveneens metalgemeene stemmen tot Armen-regent herbenoemd het als zoodanig aftredend lid, de heer B. Filmer. Thans komt in bespreking een voorstel van het Dagel. Bestuur, tot het houden der Nieuwjaars-collecte, als vorige jaren. De heer Biersteker zegt, dat 't soms moeite geeft om personen te vinden, die dezen liefde dienst willen waarnemen. De Voorzitter meent, dat dit toch slechts bij uitzondering wordt geweigerd. De leden in 't algemeen achten het op de gewone wijze zeer wensche- lijk, vooral omdat het geld dan over 't geheel nuttig wordt besteed. Na nog eenige bespreking wordt met algemeene stemmen tot het houden der collecte als voren besloten. Na mededeeling van een ingekomen missive van HH. Gedep. Staten, houdende goed keuring van het Raadsbesluit tot vermindering van 30 op 25 opcenten op het personeel, volgt de algemeene rondvraag, waarbij de heer Nobel opmerkt, dat hij onder de ver schillende benoemingen o. a. die voor de Schoolcommissie mist, wat toch meermalen in de Decembervergadering pleegt te ge schieden. De heer Kaan geeft als toelichting, dat de Schoolcommissie door verschillende omstan digheden de laatste weken niet kon ver gaderen, doch dat dit spoedig zal plaats hebben, zoodat de door den heer N. bedoelde benoeming in de eerstvolgende Raadszitting op de agenda kan voorkomen. De vergadering wordt daarna door den Voorzitter gesloten. Buitenland. Ter herinnering aan Keizer Franz Jozefs jubilé is een medaille geslagen en bijna in elk dorp van Oostenrijk werd een eik ge plant. Men berekent, dat circa 30 millioen florijnen aan giften zijn bijeengebracht voor hospitalen, kerken, scholen, parken, musea enz. De Panama-Maatschappij ligt, volgens «1'Economiste Francais", tengevolge van voortdurend gebrek aan deelname bij de geldleeningen, te zieltogen. Men schat, dat 5000 menschen Zon dag jl. te Champigny waren geschaard om het gedenkteeken ter eere van de 30 Novem ber en 2 Dec. 1870 gesneuvelde soldaten. Do maire, tevens afgevaardigde, Farcy en Déroulóde|hiclden toespraken. Terwijl laatst^ genoemde het woord voerde, riep een der aanwezigen: «Weg met Boulanger!" Dérou- lède wendde zich om en sprak: ,/De plek is wel goed gekozen voor dezen kreet! Pruisische kogels troffen hem, Boulanger, op dit slagveld, waar hij bijna sneuvelde. Wij zijn wel is waar slechts hier gekomen om over het vaderland te spreken, maar daar men in mijn hijzijn een vaderlander noemt om hem te belcedigen, zal ik hem ook noe men om hem toe te juichen. Leve Boulan ger!" Deze woorden werden toegejuicht en de plechtigheid liep verder kalm af. Frankrijk trekt groote voordeelen uit de paardenfokkerij en den daardoor ontstanen uitvoer van paarden. Die tak van nijverheid is in den laatsten tijd steeds toegenomen. In 1887 heeft de uitvoer van paarden niet minder opgebracht dan 31 millioen. Het rapport over 1887, dat de directeur der Fransche paardenstoeterijen bij den Minister van Landbouw heeft ingediend, geeft een becijferd overzicht van de landen, die paarden uit Frankrijk trekken. De eerste plaats wordt ingenomen door België, dat in het vorige jaar 11,000 paarden in verschillende provin ciën van Frankrijk heeft gekocht. Dan volgen Duitschland met 6308 paarden, Italië met 5000, Spanje met 3600 en Zwitserland met 3528. Het zijn echter niet alleen Europeesche landen, die voor den aankoop van paarden bij Frankrijk ter markt gaan. Amerika koopt trekpaarden in Normandië en Percherons. Nog onlangs heeft de Argentijnsche Republiek meer dan 500 paarden uit Normandië laten komen. Het Brusselsche Hof is thans bezig met de kwestie, of een vrouw, in casu mej. Popel in, doctores in de rechten, het recht heeft den eed als advocaat af te leggen. De procureur-generaal concludeert tot niet-toe- latingde advocaten van mej. Popelin be- toogen dat, aangezien vrouwen het recht hebben zich zelf te verdedigen, zij ook anderen moeten kunnen verdedigen. Men denkt dat het Hof zich met die meening niet zal vereenigeu; uitspraak over 8 dagen. Te Destelberg (België) is het vrij goed gekleede lijk gevonden van iemand, die bleek van honger gestorven te zijn. Voor- bijgangers, die hem des avonds hadden zien voortstrompelen, hadden hem voor beschonken aangezien. Te Londen had jl. Zaterdag het ge wone jaarlijksch dievenmaal plaats, waarbij 260 uit de gevangenis ontslagenen genoodigd waren en aanzaten. Het feest werd bijge woond door den lord-mayer en zijn gemalin, den nieuwen hoofdcommissaris van politie Monro, den gouverneur der Holloway-ge- vangenis en verscheiden leden van het Par lement. Het feest wordt gegeven door de St. Giles' Missie, een vereeniging die zich ten doel stelt om veroordeelden, die hun straf ondergaan hebben, voort te helpen en die in het afgeloopen jaar er 7548 steunde, in de hoop hen voortaan op den rechten weg te kunnen houden. Toen hij met Adelina Patti repeteerde, bespeelde Gounod een piano, waarvan de schoonheid hem trof. De maker was Steinway. Patti telegrapheerde aan den grooten fabri kant te New-York, hoe vleiend Gounod zich over zijn instrument had uitgelaten, en daarop zond Steinway een telegram, waarin hij Gounod verzocht het instrument (dat circa 4000 gulden kost) van hem als geschenk aan te nemen. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. L. C. Rovers wordt met 11 dezer geplaatst in de Maritieme Directie te Amsterdam. De luit. ter zee lste kl. W. AUirol, uit Oost- Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De adelborsten lste kl. Jhr. H. L. Quarles van Ufford, P. Te Veltrup, G. Van de Pol, R. Peaux, J. H. Ketjen, C. A. Fock, J. A. Van Zadelhoff, W. H. Nolthenius, L. H. G. Krol, L. Hamming, W. F. Gaymans, G. L. 't Hooft en C. A. M. Van Vliet, allen dienende aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip «Koningin Emma der Nederlanden", wordeu met 11 dezer op non-activiteit gesteld. Het eereteeken voor langdurigen dienst als offi cier by de Nederl. Marine is uitgereikt aan den officier van gezondli. lste kl. dr. T. Abrahamsz, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) c Windrichting Barometer mM. Thermometer C. p en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 3 4 12 8 12 ztw. z. z. 2.5 k. 0.7 2« 768.55 768.55 768.78 f 8.85 t 8.75 f 8.98 8.5 5.1 7.2 f3.3 t 0.7 t 2 1 S Uren. i Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Weersgesteldheid. 2 3 .4 12 8 12 0.98 0.9' 0.8S Slechtw. Vlak. Slechtw. k Dikke natte mist, goedweer. Bewolkt, mooiweer. Idem Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Dinsdag- tot donderdagmiddag. Ondertrouwd J. L. Stamkot, provoost, en A, Gerrits. A. F. Vingerhoed, kwartiermeester bij de Marine, en T. J. Snaphaan. GehuwdD. Dijkshoorn en 11. Sicgers. J. De Haas en C. M. Boon. 11. Agenia en H. Bakker. J. Van der Plaat en J. T. Vink. S. A. Groeneveld en J. M. Treffers. J. A. Reusche en R. Dekker. H. Herkhof en A. W. Rieskobiensky. T. Schuur- mam en A. De- Wijn. Bevallen A. Lanser, geb. Tiesen, Z. J. J. Selman, geb. Fe.ierabeiul, D. J. J. H. Wageniaker, geb. Rademaker, D. M. Kouseband, geb. Doorn, D. OverledenGecne. Marktberichten. TEXEL, 2 December. De marktprijzen waren in de afgelo ipen week als volgt Koeboter 60 a 65 cents per half kilogram. Kip-eieren f 6.— a per lOOstuks. De ver zending bedroeg ongeveer 2000 stuks. Wilde Eenden 75 a 80, Lijsters a cents. Hazen f 1.50 a 1.75, Wilde Konijnen 50]a 60 c, en Grauwe Ganzen f 1.50 a f per stuk. Paardenhuiden f 8.a 9.per stuk. SCHAGEN, 6 December. 18 Paarden35 a 120 Ossena Stierena 52 Geldekoeien80 a 220 Kalf koeien a 4 Vaarzen80 a Hokkeliugena 9 nuchtere Kalveren 8 a 12 Rammena 2458 Schapen«15 a 37 Lammerena Bokken en Geitena 36 magere Varkens. 9 a 12 42 Biggen3 a 6 30 Kippenc. 50 a 100 80 Eenden«40 a 60 Boter per kop 70 a 75 Kaas per kilogram. 20 a 35 Kip-eieren per 100 stuks 600 a 650 Eend-eieren a PURMERENDE, 4 December. Kaas. Aangevoerd 227 stapels Kleine-, 2 stapels Middelbare en 1 stapel Commissie. PrijsKleine f 29.Middelbare f 27.50 en Commissie f26. per 50 kilogram. 1175 kilogram Boter, f 1.10 a 1.20 per kilogr. Kip-eieren f 6.50 a 7.50 per 100 stuks. 329 Runderenhandel vlug, prijshoudend. 5 Stieren. 31 Paarden. 74 vette Kalveren, 70 a 90 cents per kilogram, handel vlug. 70 nuchtere dito, f 8 a f 22 per stuk, handel matig. 291 vette Varkens, 38 a 46 cents per kilogram, handel vlug. 34 magere dito, f 10 a 14 per stuk, handel matig. 252 Biggen, f 3 a 7 per stuk, handel matig. 4197 Schapen; handel vlug; hooge prijzen. 800 Ganzen, f 2.25 a 3.10 en 226 Zwanen, f 6.— a f 7.50 per stuk. Vervolg Nieuwstijdingen. Uit Enkhuizen wordt van gisteren bericht „De spoorbooten „Holland" en „Friesland" zijn tegen elkander aangevaren. De Fries land is gezonken. De opvarenden zijn gered. De „Holland" is tegen vier uur alhier aangekomen." Aan de officieren en kadetten der Koninklijke Militaire Academie wordt een Kerst verlof verleend van 22 December tot 2 Januari a. s. De torpedoboot «Cerberus" is te Port- Saïd aangekomen. De Engelsche stoomboot «Apollo", met wijn van Frankrijk naar Hamburg bestemd, is hedenmorgen in de Noordergronden ge strand, doch zonder assistentie weder vlot gekomen en onmiddellijk doorgestoomd. Gisteren is op den Zuidwal gevonden en alhier aangebracht het lijk van den Marine-matroos L. Wagenmaker, een der in de vorige maand verongelukte schepelingen van Zr. Ms. artillerie-instructieschip «Het Loo". Het lijk van één der omgekomenen wordt nu nog vermist. Jl. Dinsdagnacht geraakte een Middel- harnisschen visscher, Joh. Zoon, van een der alhier in de haven liggende sloepen over boord. Het hulpgeroep van den drenkeling, die door den stroom werd medegevoerd, trok de aandacht van den havenwachter Jongstra, die onmiddellijk in een vlet sprong en daar mede hulp trachtte te bieden, wat bij de heerschende duisternis uiterst bezwaarlijk ging. Bijgestaan door den inmiddels toege schoten loodsleerling Visser en eenige visscher- lieden, mocht het na veel moeite eindelijk gelukken den reeds zinkenden drenkeling in de vlet en aan boord van zijn vaartuig te brengen, waar men er in slaagde de reeds gedeeltelijk uitgedoofde levensgeesten weder op te wekken. Een belangrijke ontdekking werd gis teren door de politie te dezer plaatse gedaan. Bij een koopman alhier werd door visscher- lieden van Middelharnis een vleet met toe- behooren (visschersgereedschap) te koop aan geboden. Den agent van politie R. kwam die aanbieding eenigszins verdacht voor en met den agent K. stelde hij een onderzoek in. 't Bleek toen, dat deze visscherij-be- noodigdheden gemerkt en van een Engelsch visscliersvaartuig afkomstig waren. De naam Yarmouth was daartoe voldoende aanduiding. Het spreekt van zelve, dat de verkoop, waar tegen ook bij den koopman bezwaren schenen te rijzen, niet doorging, en dat van een en ander proces-verbaal werd opgemaakt, 't Bleek later, dat bij een anderen koopman in deze gemeente, door andere Middelharnissche vis- schers, die inmiddels reeds van hier ver trokken zijn, mede een in zee opgevischte vleet is verkocht. De opmerking is dus niet ongegrond, dat onze visschers, die zoo menigmaal klachten inleveren over de gedragingen van hunne buitenlandsche collega's, zei ven ook aanleiding geven, dat er over hun oneerlijk bedrijf wordt geklaagd. Een paar jaar geleden wendden zich een aantal, naar we meenen alle, mrs. schilders alhier tot den Gemeenteraad, met het ver zoek, dat, zoo mogelijk, het schilderwerk voor de gemeente-gebouwen, bruggen, enz. in 't vervolg afzonderlijk mocht worden aanbesteed en niet langer een ondergeschikt deel zou uitmaken van het gezamenlijk metsel- en timmerwerk. Het Gemeentebestuur heeft aan dat billijk verzoek gevolg gegeven en in de gevallen waarin het mogelijk is wordt sedert afzonderlijke aanbesteding van schilderwerk gehouden. Dat de klacht, die hier indertijd door de schilders werd geuit, ook elders wordt vernomen, blijkt ons uit een artikel in 't «Orgaan van den Schilders- bond", waarin geklaagd wordt over achter uitzetting van den schilder bij uit te voeren werken, waarbij de hoofdaannemer alles, de onderaannemer niets te zeggen heeft. De schrijver van dat artikel komt tegen die afhankelijkheid met nadruk op, en toont daarvan de nadeelige gevolgen aan. Die gevolgen zijn schadelijk, uitsluitend voor den schilder, omdat zijn werk daardoor door den architect veelal minder wordt gewaardeerd; omdat hij, wat de betaling van zijn werk betreft, geheel en al afhankelijk is van den hoofdaannemer; en omdat de schilder door zijne onderworpenheid aan dien aannemer vaak genoodzaakt wordt om zijn werk in te korten tijd en onder ongunstige omstandig heden (terwijl andere werklieden nog bezig zijn) af te maken, waardoor de uitvoering van degelijk en deugdelijk schilderwerk weêrhouden wordt. Woensdag a. s. zal door het tooneel- gezelschap, onder directie van den heer Alex. Faassen, in «Tivoli" worden opgevoerd, het succès-blijspel Van Pufelen en Zoon. Thans bericht men weder, dat dr. Mez- ger in ons land zal blijven, nu de genees kundige inrichting te Wiesbaden niet tot stand zal komen, wegens onvoldoende deel neming. Voor de vele blijken van deelneming, onder vonden tijdens de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, betuigen ondergeteekenden hunnen hartelijken dank. Namens de familie, Wed. Ch. A. TAYLORFRANC1S. Helder, 6 December 1888. Gevoelig voor de vele blijken van harte lijke deelneming, ondervonden bij het over lijden van mijne geliefde Echtgenoote, betuig ik hiermede, ook namens de familie, mijnen innigen dank. W. BAKKER Wz., Rijkshavenmeester. Nieuwediep, 6 December 1888. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder maken bekend, dat op Vrijdag den 91 December 1888, des namiddags ten één ure, aan het Raadhuis der gemeente, in het openbaar, alleen bij inschrijving, zal worden aanbesteed; 1. De levering van steenkolen voor de gemeente-inrichtingen, gedurende 1889. 2. De levering van eenige school boeken en sehoolbehoeften voor de openbare lagere scholen in de gemeente, gedurende 1889. 3. De levering van eenige benoo- digdheden voor het onderwijs in de nuttige handwerken aan genoemde scholen. Bestekken en voorwaarden liggen ter Secretarie der gemeente ter inzage. De inschrijvingsbiljetten moeten op den dag vóór de inschrijving ter Gemeente- Secretarie ingeleverd worden. Helder, 5 December 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Tegen Maart of April 1889 wordt in de nabijheid der Haven te huur gevraagd een HUIS met TUINTJE, bevattende minstens vijf kamers, kelder, keuken en zolder. Franco brieven, met opgave van huurprijs enz., onder letter T., aan het Bureau dezer Courant.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3