groote steden als op het platteland. Te Amsterdam worden pogingen gedaan 0111 werk lieden te vindenen vertrokken gisteren velen. In Den Haag lieerscht ongekende drukte op het bevolkingsbureau, doordien tal van ge zinshoofden voor zichzelf zoowel als voor hun huishouden bewijzen komen halen in verband met den landverhuizing naar de Argcntijnsche Republiek. Tot op dit oogen- blik hebbenzich tot gezegd doel bereids 350 hoofden van gezinnen, waaronder socialisten, aangemeld. Uit Rotterdam worden naar Den Haag door een „werver" prospectussen "gezonden over het klimaat enz. der Argen tijn sche Republiek. Den 5den van elke maand vertrekt uit Rotterdam een schip, dat plaats biedt voor 900 personen. Gisteren is de eerste bezending onder zeil gegaan, en de lust tot emigreeren schijnt zóó groot, dat er reeds geen plaatsen meer zijn op het schip, dat.... den 5den Maart a. s. vertrekt, 't Is met het oog op zulk een verschijnsel vol komen terecht, dat men zich afvraagt: Is werkelijk de toekomst in Zuid-Amerika voor onze landgenooten zóó schoon te achten, dat het derwaarts trekken hun is aan te raden? Werpen wij daartoe, bij onze „kijkjes over 't wereldrond," ook een kijkje op het hoog geroemde wonderland. De Argentijnsche Republiek, ook wel Ar gentina genoemd, vindt men in het zuidelijk 'deel van Zuid-Amerika. Zij beslaat 51,600 vierk. mijlen, of 86 maal de oppervlakte van ons land en telt circa drie millioenen zielen. Zij is dus honderdmaal minder Bterk bevolkt dan Nederland. De Repu bliek vormt een Bondsstaat, bestaande uit 14 Staten, 4 landschappen en de Bonds- stad Buenos-Avres, die ruim 372,000 inwoners telt. De bewoners zijn meerendeels Creolen, Spanjaarden of kleurlingen, onderworpen Indianen en negers. Onder de vreemdelingen, wier aantal een achtste van het geheele zielental bedraagt, nemen de Italianen, Fran- schen en Spanjaarden de eerste plaats in. Van 1871 tot 1886 nam door landverhuizing de bevolking met meer dan 600,000 inwoners, waarvan de helft Italianen, toe. In de laatste dertig jaar ontwikkelde de Republiek zich krachtig. Voor den wereldhandel heeft Argentina een groote beteekenis door den overvloed van ruwe producten van dierlijken en plantaardigen aard, die het kan uitvoeren, en door de geringe ontwikkeling van zijn nijverheid, die een aanzienlijken invoer van fabrikaten mogelijk maakt. Van delfstoffen vindt men in Argentina koper, lood, tin, zilver, goud en steenkolen. De bodem van Argentina, die tweemaal grooter is dan Engeland, Frankrijk en Duitschland samen, houdt dus onmetelijke schatten in; doch of de gelegenheid om ze er uit te halen daarom zoo schoon is, dat is de vraagvooral voor huisvaders, wien de gelegenheid geboden wordt om met hun gezin kosteloos naar Argentina gevoerd te worden. Want zoo'n gezin is een waar blok aan 't been, vooral in een vreemd land, waar men dan aankomt met een schuld voor den overtocht niet van één persoon, maar allicht van vier of vijf personen, want die kosten moeten inverdiend worden. En die ze voorschiet, zal niet zoo lichtvaardig met zijn geld om springen, dat hij geen maatregelen genomen heeft om het behoorlijk terug te krijgen. Nu is maar de vraag, welke die maat regelen zijn. Mochten die eens zóó wezen, dat huisvader en gezin geheel van het goed dunken van den geldschieter afhankelijk waren, dan zou hij in het vreemde land misschien heel veel goeds vinden, maar alleen.... zijn vrijheid verloren hebben. Dat zou vermomde slavernij of althans lijfeigen schap wezen, die waarlijk niet als een zegen, maar als een ontzettende vloek is te beschou wen. Wèl wordt verzekerd, dat men over het niet nakomen van zijne geldelijke ver plichtingen, betreffende de overtochtskosten cie. Ze wist zelve niet, hoe die verontschul diging haar over de lippen kwam. Verlegen zag zij voor zich. „Ik heb geen recht mij over haar te be klagen/ antwoordde hij. „Hortense heeft nooit gehuicheld dat ze mij liefhad. Ik kan niet anders doen dan wachten, geduldig wachten, totdat er eens een omkeer in haar hart komt." t Hij zeide dit laatste op zachten toon. Nu zwegen zij beiden. „Wees gij maar mijn advocaat/ zeide hij eindelijk, zich beheerschende. „Hortense houdt van u, en juffrouw Lucie: zwijgen, als 't u belieft!" Hij stak haar de hand toe. Terneerge slagen kwam Lucie in haar kamer terug, waar zij de oude vrouw nog met Hortense pratende vond. „Ja, ja, mevrouw, zoo is 't geweest," zeide zii, zonder zich van haar onderwerp te laten afbrengen. „Halfdood en stijf brachten ze hem thuis. Zijne moeder en jongste zuster, die toen nog niet getrouwd was, kwamen dadelijk hier om hem op te passen. Ik vertel daar juist, juffrouw," dus wendde zij zich tot Lucie, „hoe mijnheer eens bij dien ijsgang een man uit het water heeft gehaald. Hij verdronk bijna, maar later heeft de keizer hem de reddingsmedaille gestuurd, en dat is de mooiste ridderorde, zeide mijn gravin altijd, want die krijgt men alleen, als men zijn leven voor een ander heeft gewaagd. niet wordt lastig gevallen, maar dan alleen liet. recht op voorschot voor een eigen onder neming verbeurt, maar het is niet te ver wachten, dat iemand, van wien het bekend is dat hij zijne verplichting niet nakwam, zal worden voortgeholpen. Aanstaande land verhuizers mogen dit wel in ovei'weging nemen. Eigenlijk zou de Nederlandsche Staat zich borg moeten stellen voor de richtige uitvoering van het plan. P. Binnenland. Op Nieuwjaar zal er weder gelegenheid bestaan tot overbrenging in het binnenland van telegrafische Nieuwjaarswenschen. Van goederhand verneemt het „Vad.", dat bij de Regeering het voornemen bestaat, om bij de wijziging der wet op 't lager onderwijs de betrekking van inspecteur en die van arrondissements-schoolopziener op te heffen en daarentegen het land in een grooter getal districten te verdeelen, zoodat er bij de fungeerende districts-sclioolopzieners nieu we functionarissen zouden worden aangesteld. De veerdienst EnkhuizenStavoren is weder geopend. De schade van de „Hol land" is in zooverre hersteld, dat deze boot reeds weder in de vaart is. De „Friesland" is door de „Prins Van Oranje" vervangen. Dr. J. Vlaanderen, te Apeldoorn, heeft van Z. M. den Koning als Sint-Nicolaas- geschenk een zilveren theeservies op zilveren blad ten geschenke gekregen. In tegenspraak met een vroeger bericht, wordt thans uit Hoorn gemeld, dat het ka pitaal voor het standbeeld van J. Pz. Coen nog niet geheel aanwezig is. Doch met het oog op den ijver en den invloed der Coen-commissie kan de oprichting van het standbeeld toch vrij zeker worden verwacht. De Kamer van Koophandel te Hoorn heeft besloten, aan de Tweede Kamer een adres te richten, om een proefstation te Hoorn te verkrijgen en den Gemeenteraad uit te noodigen, ook een adres in te dienen. Verder werd besloten het gevoelen der Kamers van Koophandel te Purmerend, Zaandam en Alk maar in te winnen over het gezamenlijk indienen van een verzoek, aan de Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij om de perronkaartjes te laten vervallen, daar die maatregel vrij algemeen als onbillijk wordt beschouwd. Er heeft zich een commissie gevormd, om op het graf van den bekenden Jacob Hobein een waardig gedenkteeken te plaatsen. Hij is, zooals men weet, te Vlissingen ter aarde besteld. De „Tijd" behelst een door een groot aantal Katholieken aan hunne geloofsgenooten gerichte uitnoodiging tot het bijwonen eener vergadering in Tivoli te Utrecht, op Maan dag 17 December, tot protest tegen den tegenwoordigen stand van zaken te Rome. Het programma dezer vergadering behelst het volgende: „I. Mannenkoor. II. Ope ning door den Voorzitter. III. Voorlezing van: a. een adres aan Z. H. den Paus; b. een adres aan HH. DD. HH den aartsbis schop en de bisschoppen van Nederland. IV. Rede, te houden door dr. H. J. A. M. Schaepman. V. Sluiting der vergadering. VI. Mannenkoor." Het eerste Spiritisten-Congres hier te lande zal 27 dezer te Utrecht gehouden worden. Jl. Dinsdag heeft op de markt te Purmerend de heer P. Zeeman, te Beemster, 22 vette schapen voor den hoogen prijs van f 43 per stuk verkocht. In het begin van dit jaar is te Am sterdam een Ned. R. K. Volksbond opge richt, „die zich ten doel stelt, den zooge- naamden vierden stand tegen de socialistische dwalingen onzer dagen te beveiligen." Zij telt thans reeds ongeveer 600 leden, vooral onder de werklieden en kleinere burgerij, Maar wat zeide ik ook o ja, ik wilde maar zeggen: het ging hier vroolijk toe, toen mijnheer weer beter was. De dames bleven nog een veertien dagen, en er werd boven op de zaal geflanst en ook beneden in den tuin bij maneschijn. Tegenwoordig is 't al heel stil en eentonig; al mijn geleien in de provisiekamer en al mijnheer's fijne wijnen blijven ongebruikt. Zoo is 't nog nooit op Woltersdorf geweest, zelfs niet toen mijnheer hier heel alleen woonde." De jonge vrouw draaide een roos tus- schen de vingers; een zachte blos kleurde hare wangen. Zij zag Lucie aan, alsof ze wilde vragen: „Waarom liet hij je roepen „Je man hij wil Ze bleef steken en zweeg. Geen enkel noodleugentje schoot haar te binnen. „Nu, 't kan mij ook niets schelen," viel Hortense hier kortaf in. „Tot weerziens aan tafel!" Zij verliet de kamer en Lucie bleef be droefd achter. Zou het dan nooit licht worden tusschen die beide menschen? Neen, Hortense hield niet van hem, ze zou nooit van hem houden. Hij hoopte tevergeefs. Maar ze wilde nog ééns met haar spreken, ze zou haar zeggen, dat ze een hart onrecht deed, dat zoo trouw en innig aan haar was verkleefd. Ja, ze zou zijn advocaat zijn en de hare ook; die twee menschen moesten gelukkig worden. (Wordt vervolgd.) zal eerstdaags ook tot ruimeren kring van geloofsgenooten zich wenden om toe treding en ondersteuning. Zooals, volgens het „Hld/, uit de sta tuten blijkt, is de Bond van streng Katho lieken aard en zal hij o. a. aan de uitspraak der hooge kerkelijke overheid: „zich steeds onvoorwaardelijk en onmiddellijk onder werpen." Bij den advocaat-generaal mr. Jolles en bij den politie-commissaris Stork te Am sterdam zijn jl. Woensdagavond aan huis bezorgd bij ieder een kist, bevattende een ontplofbaar vernielingswerktuig, dat bij on voorzichtige opening zijn effect niet zou hebben gemist. Daar beide heeren evenwel, ook wanneer zij geschenken ontvangen, steeds voorzichtig zijn bij de opening der emballage, werd de ontnenschelijke bedoeling der af zenders gelukkig verijdeld. Ziehierde inhoud van het helsche moordtuig: Het kistje bevatte eene kruik, gevuld met 2£ kilo buskruit. In den hals van de kruik was een met terpentijn doortrokken lont of gedraaid lapje bevestigd,en het einde daarvan gehecht aan een dwarslatje, over het bakje of kistje. Op dit latje was schuurpapier of geprepareerd papier voor het aanstrijken van lucifers gehecht, terwijl aan de onderzijde van den trekker 25 luciferskoppen in lijm waren bevestigd, die door wrijving op het geprepareerde papier de lont aansteken en brand in het kruit brengen moesten. De dader van deze duivelachtige pogingen tot moord is men op het spoor. Het „L. D." meldt, dat de heer C. W. v. G., kassier en commissionair in effecten, te Leiden, zich heeft verwijderd. Velen moeten door het vertrouwen, dat zij hem geschonken hadden, fiinanciëel belangrijk worden getroffen. De Rechtbank te 's Hage, jl. Donderdag uitspraak doende, veroordeelde den orgel draaier te Delft, die steenen op de rails van den stoomtram legde, tot 8 maanden gevange nisstraf. Onder de kwajongens, die voor het Kantongerecht te 's Hage verschenen, was er een, die beklaagd werd.... een meisje te hebben zwart gemaakt, niet door te haren nadeele iets te hebben verspreid, doch door het lieve kind een papier met zwartsel in het aangezicht te hebben gewreven, waardoor het meisje het voorwerp van de spot- en lachlust werd van de nog zoovele andere jongens, die in de Passage, waar de knaap de jeugdige wandelaarster negerde, rond doolden. Het O. M. vorderde f 5 boete. Het O. M. bij de Arrondissements- Rechtbank te 's Hertogenbosch heeft 4 jaren gevangenisstraf geëischt tegen F. M., oud 27 jaren, landbouwer te Herpen, beschuldigd van in den nacht van 22 op 23 Juli jl. F. Michiels aldaar dermate te hebben mis handeld, dat deze dientengevolge op den 20 October is overleden. In de gemeente Barradeel (Friesland) verkocht iemand eene gewone duif aan een handelaar te Harlingen, die het beest naar Londen afzond, waar het behouden en wel aankwam. Daar weder losgelaten, gevoelde de duif zich blijkbaar niet op haar gemak, althans de eigenaar te Barradeel vond haar jl. Donderdag in het hok terug, na eene reis over Noord- en Zuiderzee. De uitvoer van vleesch, meerendeels van schapen, uit Friesland naar Engeland blijft steeds belangrijk. Gedurende de beide laatste dagen werden er niet minder dan acht volle wagenladingen vleesch op deze wijze van het Leeuwarder station verzonden. Veel aanzienlijker echter is nog de ver zending van zeevisch, meest schelvisch, van daar zoowel naar het binnenland als naar het buitenland (België.) Naar Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Nijmegen, Zwolle, Breda, Bergen-op-Zoom en Rozendaal werden sedert jl. Dinsdag achttien, naar België zes volle wagenladingen van daar verzonden. Buitenland. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde de Regeering, dat het verzoek van de Neder landsche Regeering tot invoer van vee zonder dat het terstond geslacht behoefde te worden, omdat in Nederland geene veeziekte heerschte, nog bij de Regeering in overweging was. Er hadden zich kwestiën voorgedaan, die nog onderzocht moesten worden, eer beslist kon worden. Naar uit Londen bericht wordt, heeft in den nacht van 1 op 2 dezer aldaar, dit maal in Euston Road, wederom een geheim zinnige misdaad plaats gehad. Een jonge vrouw, zekere Harriet North, werd er aan gesproken door een man van ongeveer 36 jaren, die een zwarten knevel droeg en een vreemdeling scheen te zijn. Na haar naar Belgrave-street geleid te hebben, viel de kerel plotseling op de ongelukkige aan en bracht haar met een scherp voorwerp een wonde in den onderbuik toe. De vrouw slaakte een vrceselijk gil, waarop de moorde naar het op een loopen zette. Door twee politieagenten, die eenige oogenblikken daarna te laat natuurlijk om den vluchteling met succès te kunnen achterhalen, want wij zijn in Londen op de plaats van den moord verschenen, werd de vrouw, die hevig bloedde, naar het Ziekenhuis van Gray's Inn Road gebracht. Men weet niet, of men met een nieuwen moordaanslag van Jack the Ripper, dan met een op zich zelf staande misdaad te doen heeft. De toestand van de gewonde is van dien aard, dat men hoopt, haar in het leven te behouden. De speciale teekenaar van het Lon- densche geïllustreerde weekblad „TheGraphic" is bij het beleg van Soeakim doodgeschoten. Te Santa-Cruz, bij Mondoneda (Spanje), is jl Maandag tusschen 8 en 9 uren 's morgens, eene vreeselijke misdaad gepleegd. Vier personen zijn vermoord, namelijk de pastoor van Santa-Cruz, zijn knecht en twee meiden. De pastoor en eene der meiden waren opge hangen; men vond hunne lijken aan eenen spijker, dien de booswichten in den balk van den zolder geslagen hadden. Den twee anderen slachtoffers hadden zij de keel af gesneden. Diefstal was naar alle waarschijn lijkheid de drijfveer der misdaad, te oordeelen naar de wanorde die in de pastorie heerschte al de kasten waren opengebroken en de inhoud er van lag op den grond verspreid. Bismarck heeft uit Friedrichsruhe een schrijven gericht aan den deken der theolo gische faculteit der Hoogeschool te Giessen, om zijn dank te betuigen voor het hem lionoris causa verleende doctoraat in de god geleerdheid. Ilij wijst er op dat de Hooge school te Giessen steeds een vertegenwoor digster was der verdraagzaamheid op theolo gisch gebied en zegt dat hij de hem ten deel gevallen onderscheiding zeker nergens anders aan dankt dan aan zijn ijveren voor een verdraagzaam en practisch christendom. Wie zich zijn eigen onvolmaaktheden bewust is, zegt de Rijkskanselier, wordt vanzelf ver draagzaam voor de meeningen van anderen. Volgens de „Petit Moniteur" wilde mevr. Boulanger thans wéér wel tot haar man terugkeeren, maar de generaal vindt, dat het nu te laat is. Een zonderlinge zelfmoord is jl. Maan dag te Bunzac, in het Fransche departement Charente, gepleegd door een boerenjongen van twaalf jaar. In een gevecht met zijne karnuiten waren hem door een steenworp drie tanden uitgeslagen. Zonder eene klacht te uiten ging hij naar huis, voederde naar gewoonte de beesten en verdronk zich in een regenbak. In zijne kamer vond men op een stuk papier de woorden: „Ik ga mij verdrinken omdat ik drie tanden verloren heb." Benoemingen, enz. Tot ridder der orde van den Nederlandschen Leenw is benoemd de heer F. A. H. Boermaus, bisschop van Roermond. De luit. ter zee 1ste kl. W. A. Mouton, behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. torpedo-instructieschip „Marni'x", wordt met 21 dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee lsie kl. G. J. Sluyterman. De adelborsten 1ste klasse J. O. Kolkmcijer, H. G. Surie, J. C. Stam, dienende aan boord van Zr. Ms. instructievaartuig „Nautilus", J. H. Zee man, 1'. H. D. Schuttevaer, H. J. Boldingh, E. Yan Assum, M. Schoo, D. J. A. G. Van den Steen van Ommeren, A. A. Visser, L. A. Van der Stok, F. W. J. Groencboom, J. Hofstede, K. Van Andel, J. R. Van Osselen en M. J. Reijnvaan, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, worden met 21 dezer op non-activiteit ge steld. De adelborst 2de kl. bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier Jhr. E. C. U. Calkoen, wordt met 1 Januari a. s., ter zake van lichaamsgebreken, eervol van die inrichting ontslagen. De officier van administratie 2de klasse O. Wil- lemstijn, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip alhier, wordt met 13 dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van admini- stratie 2de klasse A. L. Koops. Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag. Ondertrouwd P. Smit, voerman, en C. Kuiper. J. T. A. Van Bruggen, Mnchinist bij de Marine, au A. K. Evelein. GehuwdGeene. BevallenA. Bak, geb. De Jong, Z. E. Kramer, geb. Bakker, Z. M. Koenen, geb. Riemerts, D. A. Kok, geb. Vink, Z. M. J. Zielschot, geb. v. d. Pavoordt, Z. OverledenA. Dekker, 7 maanden. Levenloos aangegeven 1. GEMEENTE WINKEL, van 1 tot 30 November. OndertrouwdDirk Kistemaker, jonkman, en Geertje Kaij, jongedocliter. GehuwdGcrrit Oudt, jonkman, 28 jaren, en Trijntje Blok, jongedocliter, 27 jaren. Jan Van der Welle, weduwnaar van Aaltje Stam, 38 jaren, en Antje Keetman, jongedocliter, 25 jaren. Dirk Kistemaker, jonkman, 26 jaren, en Geertje Kaij, jongedocliter, 27 jaren. Geboren Aric, zoon van Frans Kos en Elisa- betli Vink. Jacob, zoon van Christiaan Leendert Van Berkel en Harmke Landman, wonende te 's Gravenhage. Cornelia, dochter van Cornclis Van der Klooster en Geertje Buis. Dirk, zoon van Jacob Brugman en Geertje Vries. Overleden Adriaan Van der Welle, zoon van Jan Van der Welle en Antje Keetman, 1 maand. Jannetje Koeman, weduwe van Jacob Slooves, vroeger weduwe van Remmert Groot, eerder vnn Arie Bol, 76 jaren. GEMEENTE OUDE NIEDORP, van 1 tot 30 November. Ondertrouwd en Gehuwd: Dirk Ott, weduw naar van Elizabeth Chattillon, en Lijsbeth De Jong, weduwe van Gerrit Borst. GeborenAlbert, zoon van Pieter Kuin en Maartje Wit. Cornelis, zoon van Gerrit Lievendag en Antje Elswijk. OverledenGeene.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2