als het ze niet noodig heeft, blijkt wel uit het verbazend verschil in het aantal, dat zich bij de commissie vervoegt. Donderdag kwa men er meer dan duizend. Vrijdagmiddag telde ik er nauwlijks tweehonderd, terwijl ik vernam, dat er ook des morgens niet zooveleh geweest waren als den vorigen dag. Die weggeblevenen hadden vermoedelijk werk gekregen en verdiend brood smaakt toch altijd het lekkerst. Een mensch heeft nu eenmaal de paarden- koopersgewoonte om graag een paard inden bek te willen zien.* Het Hoofdbestuur der Friesche Maat schappij van Landbouw heeft besloten, geen vee vanwege de Maatschappij in te zenden naar de tentoonstelling te Parijs in 1889. Blijkens den dezer dagen verschenen 21ste jaargang van het „Jaarboekje voor het Notarisambt", waren op 1 November jl. in Nederland 815 notarissen (het maximum is 844) en 1159 candidaat-notarissen. Jl. Vrijdag werd te Houtrijk en Po- lanen eene druk bezochte vergadering ge houden van personen uit de omstreken, doch voornamelijk uit Haarlem, allen belangstel lenden in de landverhuizing naar de Argeu tijnsclie Republiek. Ter voorkoming van mogelijke teleurstelling, werd besloten, twee flinke personen vooruit te zenden, die in genoemde Republiek de zaken op allerlei gebied grondig zullen onderzoeken en hier van bij hunne terugkomst (na een halfjaar) verslag zullen moeten uitbrengen. Ter bestrijding der onkosten (circa f1500) en ter benoeming der twee personen werd besloten een beroep te doen op de alge- meene belangstelling in de provincie Noord holland, en daartoe de volgende week te Haarlem en vervolgens te Alkmaar, Hoorn, Purmerend, enz. vergadering te beleggen. Een lezer van 't ,,Hld." heeft Zater dag jl. aan de redactie de lijken van 25 muggen toegezonden, welke hij, naar zijn zeggen, den vorigen avond in zijn slaapkamer vermoord heeft. Hij roept geleerden en vernuftigen op, toch een middel te bedenken, dat Amsterdam van die plaag zou kunnen verlossen. Omtrent de dubbele poging tot brand stichting en moord te Amsterdam verzekert men, dat aan het hoofd der politie door enkele particulieren reeds een som van f 2000 is aangeboden, om die als prijs te doen uit loven voor hem, die den bedrijver van de snoode daad aanwijst of zijn spoor aantoonen kan. Volgens het „Hld.", werd ook bij den Burgemeester van Amsterdam op jl. Dins dagavond een kistje bezorgd, bevattende een helsch moordtuig. De eigenaar der terreinen, onder den naam van Volkspark bekend, heeft het bestuur der afdeeling Amsterdam van den Sociaal- Democratischen Bond doen weten, dat de terreinen na Februari a. s. niet meer worden verhuurd. De reclame-optocht18 dezer te Amster dam te houden, zal bestaan uit 22 groepen, waarin o. a. vertegenwoordigd zullen zijn bloemisten, koks, kappers, spekslagers, bedden-, meubel-, schaatsen-, rijwielfabriekanten en smeden. Weder zijn te Amsterdam twee aan randingen op den openbaren weg gepleegd. De eene had plaats op de in dit opzicht beruchte De Ruijterkade. Een brievenbe steller werd door drie onbekende mannen aangevallen en van zijne portemonnaie met f 5 beroofd. De andere werd gepleegd op de Prins het was alsof Rostau er een soort van eer in stelde, zich in hare tegenwoordigheid zoo ongegeneerd mogelijk voor te doen. „Rostau!* riep de heer des huizes thans met luider stem. „Neem dat glas van je oog Het hindert mijn vrouw.* Met een grimas viel het monocle naar beneden. „Sedert wanneer?* vroeg hij, ter wijl hij achteloos met het koord speelde. „Ik herinner mij toch nog best, dat mevrouw Van Leeuwen door alle soorten van glazen aangekeken werd. Heeft de eenzaamheid u zoo zoo bedeesd gemaakt, mevrouw?* Hij sprak half binnensmonds. Weber, die als op de pijnbank zat, had het niet ver staan. Hortense's oogen begonnen te flikkeren. „Ik heb nooit gemerkt, dat ik meer werd aangezien dan anderen, en evenmin herinner ik mij, dat ik u ooit ontmoet heb.* Rostau lachte. „Ik ben ook niet zoo ver waand om dit laatste te onderstellen. Maar ge zult het begrijpelijk vinden, dat men zich uwer wel moet herinneren, mevrouw.* Hortense haalde even de schouders op. „Ik heb u eens te Baden-Baden gezien,* ging hij voort. „Als ik mij niet vergis, waart ge in gezelschap van mijnheer uw vader.* Hortense's bleek gelaat werd met een donkelen blos overtogen. „'t Is mogelijk. Ik herinner 't mij niet." „Ik had destijds het voorrecht, uw vader een kleinen dienst te mogen bewijzen, en hij beloofde stellig mij eens te zullen schrij ven,* hernam hij met een spottenden lach. „Mag ik eens weten, mevrouw, waar mijn heer Van Leeuwen tegenwoordig woont?* (Wordt vervolgd). Hendrikkade. Daar beroofden vier kerels een voorbijganger van zijn zilveren horloge met gouden ketting. In de groote concertzaal van „Maison Stroucken", te Amsterdam, werd jl. Zondag middag door het bestuur der Leo-Ver- eeniging „Pro Petri Sedo* eene „protest meeting" gehouden ten gunste van den Heiligen Stoel. De heer Brouwers, pastoor, die als spreker zou optreden, moest eindigen wegens de schandelyke verwarring, die socia listen wisten te veroorzaken. Het werd spoedig een geregeld gevecht, waaraan do politie niet dan met de grootste moeite een einde wist te maken. De zaal gaf na den strijd een tooneel van vrij groote verwarring. Stoelen en tafels lagen dooreen, het borstbeeld van de Koningin, dat evenals dat van den Koning ter zijde van het tooneel was geplaatst, lag verpletterd. We hopen, dat de belhamels geducht zullen worden gestraft. Onder den indruk van het schandaal, jl. Zondag in „Maison Stroucken" te Am sterdam, droeg het optreden van pastoor Brouwers gisterenavond in „Oefening kweekt Kennis" te 's Hage, een bijzonder karakter, llij las in dezen kring het telegram voor aan den Koning, waarin bij Zondag door de rumoermakers verhinderd was, en zette kor- telijk het doel van de toen gestoorde ver gadering uiteen, met den wenscli, dat ook Nederland zich moge voegen bij de bestrijding van de slavernij in Afrika. Te Scheveningen is jl. Zaterdagmorgen ter hoogte van den vuurtoren aangespoeld een aldaar tot heden onbekende zeevisch. De vinder, een matroos, is dien dag met zijn curiositeit naar 's Hage gekomen, om hem hier en daar te laten bezichtigen. De visch heeft den vorm en de grootte van een tarbot, buitengewoon dik vleesch en een schoon gekleurde huid. De heer C. Van der Want Gz., pijpen- fabrikant te Gouda, heeft den Koning aan geboden een door hem zelf geboetseerde pijp, waarvan de kop het Prinsesje voorstelt. Z. M betuigde den heer v. d. W. zijn dank. De ondernemer van het zoogenaamde „Café du Bagno", op de Hoogstraat te Rotterdam, is gisterenmiddag spoorloos ver dwenen, vele teekenen achterlatende dat het dit bagno niet voor den wind is gegaan. (N. R.C.) De Rechtbank te Leeuwarden beeft N. J. K., gewezen winkelhouder van „Eigen Hulp", schuldig verklaard aan 16 misdrijven van verduisteringen veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Jl. Zondagavond is trein No. 566 tus- schen Bokstel en 's Hertogenbosch aan een groot gevaar ontsnapt, daar men in de nabij heid van Vucht, bij een overweg, die van uit een naburigen wachtpost bediend wordt, eene kei van 12 kilogram op de rails had gelegd. Gelukkig ontspoorde de trein niet. Naar den dader wordt onderzoek gedaan. Toevallig had dit feit weder op ongeveer dezelfde hoogte plaats, waar in den loop van dit jaar op een trein geschoten werd. Gedachten uit het pas verschenen werkje „Le livre d'ob. Wat is het beste deelHet deel dat men weggeeft. Wal verstaat ge onder vrijen tijdVrij te zijn in de keus van mijne bezigheid. Wat is posseerenEr altijd aan te denken dat men zichzelven nooit moet vergeten. Wat is een omnibus? De equipage van den arme en de economie van den rijke. Wat is een trouwring? De eerste schalm van de keten. Wat is de geicoonte? De rail van het leven. Waartoe dient het geweten? Het dient naderhand, om wroeging te be zorgen. Wat is het grootste bewijs van vriendschap? Eene liefde op te offeren. Wie van beide is het eigenlijk die vergiffenis schenkt: de wil of het gevoel? De wil doet het, uit medelijden voor het gevoel. (Com- tesse Diane.) Wat is het verschil tusschen lach en glim lach? De glimlach kan droevig zijn. Op welken leeftijd ontwaakt de nijd? Op den leeftijd waarop men niet meer mee kan. Waurtoe dient het woord? Om anderen te vervelen in plaats van zichzelven te vervelen. (Sully Prudhomme.) Wat is de eenzaamheidHet Paradijs vóór de schepping van Eva. Wat ligt er op den bodem van het hart? Ik. Wat zegt de ijdelheid? Is hier iemand. Wat is erger dan wachten? Niet meer wachten. Wat vindt men op den bodem van den afgrond? Wat er met ons in is neêrgestort. (Carmen Sylva.) Wat is eene schoonmoeder? De engel der echtscheiding. Wat is eene crinoline? Wat zich van de waarheid verwijdert. Wat is eene echo? Eene stem zonder ziel. Wat zegt het hart? Tic tac, en niet tactique. Houdt gij van hetgeen schittert? Ik ben altijd bang dat het geen goud is. Ook eene definitie: „Visites doen". Genoegen verschaffen aan uwen naaste, zoo niet bij het komen, dan bij het gaan. Aan de Kon. Ned. Marine. Het land, dat zijne helden ook na hunnen dood niet dankbaar blijft gedenken, verbeurt van liever lede alle aanspraak op de achting van andere landen. Nederland heeft zich daaraan nooit schuldig gemaakt, en bij de Marine mocht althans eene groote opgewektheid bestaan om de dapperheid der zeehelden in eere te houden. liet is daarom, dat da ondcrgetcekeiulcn een be roep doen op het ridderlijk gevoel van allo kame raden van lioogen en minderen rang, ook van de onderoflicieren, matrozen en mariniers, die tot de Marine behooren of behoord hebben, om mede te werken tot het oprichten van een eenvoudig en doeltreffend gedenkteeken te Vlissiugen op het graf van den onversaagden en dapperen Jacob Hobein, die als matroos in het jaar 1831 op zulk eene schitterende wijze de eer onzer vlag en die van de Marine in 't bijzonder heeft opgehouden. De Koninklijke Nederlandsche Marine zal voor zeker gaarne deze zoo verdiende hulde brengen aan de nagedachtenis van den geachten overledene, en daarom wenschen de ondergeteekenden door het rondzenden dezer circulaire allen, van den hoogsten vlagofficier tot den minsten matroos of marinier, iu de gelegenheid te jstellen om mede te werken tot dit doel. Zij noodigen u uit de bijdrage, die ge daarvoor zoudt willen afzonderen, te storten bij den laatst- ondergeteekende te Amsterdam, en stellen zich voor aan bovenbedoeld denkbeeld uitvoering te geven op de wijze, die door het totaal bedrag der bijdragen zal worden mogelijk gemaakt. Van den uitslag hunner pogingen zal u nader verslag worden gedaan. 's Gravenhage, 1 December 18S8. F. L. Geerling, gep. vice-ndmiraal, oud-Minister van Marine. Jhr. F. De Casembroot, gep. vice- admiraal, adjudant des Koniugs i. b. d. J. W. Bin- kes, vice-admiraal, adjudant des Konings i. b. d. J. A. Vandevelde, gep. schout-bij-nacht. J. Spanjaard, kapitein ter zee, inspecteur van het loodswezen. F. A. Van Braam Houckgcest, kolonel, adjudant des Konings i. b. d., commandant van het korps mari niers, Secretaris-jienningmeester. De Argeutijnsclie Republiek. Onze consul te Buenos-Ayres, de heer L. Van Riet, geeft ccn aantal mededeelingen, betreffende de landverhuizing naar de Argentijnsche Republiek, belangrijk voor hen, die zich aldaar willen vestigen. Hij besluit zijn verslag met de volgende opmer kingen „Uit mijne vroegere rapporten en ook uit het tegenwoordige bericht blijkt, dat Argentina een land vau vooruitgang is, en dat het naar mensche- lijke berekening binnen een niet ver verwijderden tijd een Staat van beteekenis zal worden dat de verdiensten er ruimer zijn dan in de oude wereld, en zich ook in andere opzichten hier meer gelegen heid dan daar biedt tot het scheppen eener zelf standige positiedat het klimaat gezond is, en dat, al geldt het hier een nieuw land, de Euro- peesche beschaving er vasten zetel heeft genomen. Maar al deze de landverhuizing begunstigende om standigheden mogen niet tot overdreven illusiën leidendeze Republiek is geen land van wonderen, die menschelijke deugden overbodig maken. Tegen over groote inkomsten staan hier hooge uitgaven voor levensonderhoud. Hij, die zich nanr Argen tina wendt, moet dit derhalve doen met de weten schap, dat ook in dit land moet gewerkt worden, en men zonder wel overlegden arbeid evenmin hier als elders resultaten verkrijgt. Hij moet zich voorts bewust zijn, dat in den eersten tijd van zijn ver blijf in deze nieuwe wereld hem soms onaangenaam heden, zoo al niet tegenspoeden wachten, als een gevolg zijner onbekendheid met land, taal en volk, eene onbekendheid in het bijzonder van gewicht voor den niet tot een Latijnschen stam behoorenden landverhuizer. Dit neemt niet weg, dat hij, die wat geleerd heeft, het met energie en gezond verstand hier over het algemeen verder brengt dan in Europa, waar tegenover staat, dat zij, die deze eigenschappen missen, hier nog minder op hunne plaats zyn dan in de oude wereld. Voor den werkman is ook hier kennis van zijn ambacht en een paar krachtige armen noodzakelijk. Wangedrag brengt hier snel en diep ten val. Vraagt men, wie in het bijzonder hierheen ver huizen moet, dan is daarop het antwoord hiervoren reeds grootcndcels gegeven. Voor gewone werk lieden is hief veel plaats, met het oog op de groote in uitvoering zijnde openbare werken, en aan am bachtslieden wordt om dezelfde reden eveneens werk in overvloed aangeboden. De grootste toekomst is in dit land weggelegd voor landbouwers, op wie groote uitgestrektheden braakliggenden maar vrucht baren bodem ter ontginning wachten. Wellicht zou ook menig Nederlandsch landbouwer hier op zijne plaats zijn, bijv. in de nabijheid der hoofdstad, om kaas, melk en boter van goede hoedanigheid te leveren aan hare honderd-duizenden inwoners. Voor lieden uit den zoogenaamde beschaafden stand is hier de minste gelegenheid eene betrekking te verkrijgen, vooral voor hen, die geen bepaald vak verstaan. Ingenieurs, architecten, geneesheeren en kooplieden vinden gemakkelijker eene passende positie, maar ook zij behoeven er niet op te rekenen steeds spoedig na de aankomst alhier te slagen. Aan Nederlanders, die hierheen verhuizen, wordt aanbevolen, zich na aankomst in deze Republiek, ter verkrijging van inlichtingen, onmiddellijk aan het Nederlandsch consulaat te vervoegen. Rijkspostspaarbank. Aan het Postkantoor Helder en de daar onder ressorteerende Hulpkantoren werd gedurende de maand November jl. ingelegd f 4527.82^ en terugbetaald f 5889.06. Aan het Postkantoor Winkel en de daar onder ressorteerende Hulpkantoren werd fedurende de maand November jl. ingelegd 92.75 en terugbetaald f 358.90. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 132. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van Woensdag 5 December 1888. In deze zitting werden in de eerste plaats voorgelezen de notulen der vorige zitting, gehouden 14 November jl. Naar aanleiding van de daarin opgenomen verklaring van den heer Voorman, dat hij niet is betrokken geweest in de aanvrage van het verhuisbiljet van G uurtje Borst, zeide de heer De Pater, zich niet bij' die verklaring te kunnen neêrleggen, en verlangde hij, dat de heer V. die verklaring zou in trekken, hetgeen deze verklaarde niet te willen doen, maar te blijven bij zijn beweren, met de aanvrage van het verhuisbiljet niets te doen te hebben gehad. De heer De Pater antwoordde daarop, dat de heer V. toch wel om assistentie had ver- zocht, en dat hij toch, blijkens de verklaring i van den klerk, bij de aanvrage van het biljet is betrokken geweest. De heeren Van der Maaten en Hazeu wezen vervolgens de heer De Pater terecht, door te herinneren dat, volgens het bekend proces- I verbaal, de vader van bet meisje aan den veldwachter had verklaard, liet biljet aan te vragen op last van den Deken en den heer Voorman; bij het verschil in de afgelegde verklaringen is dus niet uitgemaakt óf de heer Borst óf de heer Voorman onwaarheid spreekt. De heer Voorman herhaalde nogmaals zijne verklaring, onder opmerking dat, al heeft men hem indertijd om raad gevraagd, dit nog geen bewijs is, dat hij er bij betrokken was, te meer daar hij weigerde advies te geven. De heer Hazeu merkte nog op, dat de heer Voorman niet ontkende van de zaak te hebben geweten, doch alleen dat hij het verhuisbiljet niet heeft aangevraagd. Daarna sloot de Voorzitter het debat en werden de notulen gearresteerd. Medegedeeld werd daarna, dat goedgekeurd van Gedeputeerde Staten waren terug ont vangen, de begrooting voor het dienstjaar 1889 en de suppletoire kohieren voor den hoofdelijken omslag en de belasting op de honden. Aangenomen voor kennisgeving. Vervolgens werd gelezen eeu schrijven van den heer Arkes, in zake het ontwerp voor een paardentram HoornSchagen, waarbij wordt verzocht dat de Raad zal steunen het verzoek om concessie, door den schrijver gericht tot de Raden der gemeenten Wognum en Opmeer (Schagen verleende die reeds voorloopig), waartoe werd besloten. Voor kennisgeving werd verder aangenomen de mededeeling van den inhoud der nieuwe borgstelling van den concessionaris der Gas fabriek. Alsnu volgde de mededeeling van een adres van T. Bouma, oin eervol onslag als onderwijzer aan de gemeenteschool, wegens benoeming te Bussum. Welk ontslag werd verleend tegen 1 Februari e. k., wordende, in verband hiermede, besloten, een oproeping voor de ontstaande vacature te doen op de bepaalde jaarwedde van f 600. Daarna werden herbenoemd: 1. Tot lid der vaste Commissie voor het Rietbosch de heer Jacob Stammes. 2. Tot leden der Schoolcommissie de hee ren P. Bais en Jb. Denijs Jr., terwijl nog tot leden, ter voorziening in reeds geruimen tijd bestaande vacatures, werden benoemd de heeren A. W. Van Kluijve en W. Kloeke. Nog werd tot keurmeester over het wol vee herbenoemd de heer C. Raven, veearts alhier. Zonder eenige wijziging werden vervolgens goedgekeurd de voorgelezen voorwaarden voor de jaarlijksche verpachtingen van markt- gelden, enz., terwijl werd bepaald, dat die verpachtingen zullen plaats hebben op 20 dezer. Daarna werd met betrekking tot den bouw der onderwijzerswoning besloten dat, buiten den hoofdopzichter, ook een dagelijkschen opzichter zal worden benoemd, en dat de gemeente, wat betreft de daarvoor te sluiten geldleening in correspondentie zal treden met de Maatschappij voor geraeente-crediet te Amsterdam. Bij de nu volgende rondvraag bracht de heer Van der Maaten ter sprake den hoogst ongunstigen stand der gaslantaarns, aan het einde van de Hoep, in verband met de ver lichting van de aldaar aanwezige brug, waar omtrent werd besloten, dat getracht zal worden door verplaatsing de noodigc ver lichting aan te brengen. Nog werd, naar aanleiding van een opmer king van den heer Govers, deswege besloten, dat zal worden onderzocht of het noodig zal zijn de boomen aan „de Laan" nog een weinig op te snoeien. De heer Hazeu vestigde de aandacht op den onzindelijken staat, waarin in den regel de urinoir, ter hoogte van de R. K. kerk, zich bevindt. Bij de discussie bleek, dat zulks waarschijnlijk een gevolg is van het spoedig verstoppen, door het inwerpen van stukjes sigaren, enz., van den afvoerbuis. Nog besprak de heer Hazeu de wensche- lijkheid, om de regenbak bij de nieuwe onderwijzerswoning op een ander punt te plaatsen, dan daarvoor op de teekening is aangegeven. De Voorzitter deed toezegging, dat hij deswege den architect zal raadplegen. Daarna werd de vergadering gesloten. Buitenland. De „Figaro* zegt, dat de echtscheiding van Boulanger reeds lang was voorzien. Reeds in 1886 bestond de oorzaak daartoe en deze was, volgens de „Figaro", datBoulanger voor en mevr. Boulanger tegen het huwelijk was van hun dochter Marcello met kapitein Driant. Dat gaf aanleiding tot aj Ier lei

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2